Jump to content

Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι πέρασαν την 4.2.2 καλό θα ήταν να μας πουν εντυπώσεις, να ξέρουμε αν βελτιώθηκε η συσκευή ή να μείνουμε στην 4.1.2 ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο σημερα 4.2.2. Δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα από την γρηγοραδα αλλα δεν κολλάει και ιδιαίτερα. Νομίζω οτι λίγο καλύτερα από πριν. Θελει επαναφορά οταν το βάλετε γιατι θα σας κολαει. Στο internet αρκετά γρήγορο. Πιστευω οτι αξίζει.Ram μονο 800 μου βγαζει.Μηπως θυμάται κανεις η μηπως μπορει να δει ποση εχει με την 4.04 που είχαμε Edited by niknano
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στγμης φενεται οτι δεν κρασαρει ο internet explorer (τουλαχιστον εγω ειχα θεμα με τη 4.0.4).

Οπως και ο φιλος niknano δεν εχω τρλαθει με τη ταχυτητα αλλα μου δινει την εντυπωσει οτι ειναι πιο σταθερο.

Επισης δεν εχω βρει την επιλογη να φτιαξω multiple user accounts,εκανε το θαυμα της παλι η Samsung η μου ξεφευγει κατι?

Αν καποιος θελει να δοκιμασω κατι συγκεκριμενο ας μου πει

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την επίσημη αναβάθμιση σε 4.2.2 αλλά τα "κουμπιά" πίσω/home/ανοιχτές εφαρμογές ενώ πρώτα ήταν στο κάτω αριστερό μέρος της οθόνης τώρα πήγαν στο κέντρο με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τα φτάσω εύκολα σε landscape mode. Υπάρχει η δυνατοτητα να αλλάξω τη θέση τους;
Link to comment
Share on other sites

Στο P5100 πρόκειται να βγει η αναβάθμιση ποτέ από τη Samsung ή τζάμπα περιμένουμε;

 

εδω και κανα χρονο η samsung λεει οτι τωρα ερχεται,ειναι θεμα χρονου. Πιστευω σε 4 χρονια αν κανεις την ιδια ερωτηση,παλι τα ιδια θα σου πω οποτε καντο μονος σου;-)

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Και σε έμενα έκανε αναβάθμιση το p5110 στην 4.2.2. είναι λίγο πιο σταθερό από πριν ειδικά στα e mail αλλά δεν σκοτώνετε και στο τρέξιμο γενικά αυτό που με χαλάει είναι η διάταξη των πλήκτρων κάτω για πίσω και ιδικά το στιγμιότυπο οθόνης που είχε πριν αυτό ήταν πολύ χρήσιμο .Μήπως μπορούμε να το προσθέσουμε ξανά ξέρει κάποιος ??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!

 

Είμαι κι εγώ κάτοχος του 5110 που πριν λίγες μέρες πήρα την αναβάθμιση σε 4.2.2.. Σχετικά καλύτερο από πριν (πιο ομαλό σκρολάρισμα, ο dolphin δεν με πετάει κάθε δύο λεπτά πλέον αλλά κάθε πέντε(...)) αλλά

  • έχω βαρεθεί πλέον το υπερβολικά ακαλαίσθητο ui της samsung. Για κινητό χρησιμοποιούσα εδώ και χρόνια ένα από τα nexus μέχρι την προηγουμενη εβδομάδα που μου ήρθε το moto g, έχω συνηθίσει και προτιμώ την pure android αίσθηση.
  • δεν αντέχω να βλέπω αυτό τον σωρό από εικονίδια για εφαρμογές της samsung που η τελευταία φορά που ασχολήθηκα μαζί τους ήταν όταν τις έκανα disable.

 

Αποφάσισα να αφήσω την στοκ κατάσταση και να πάω σε cyanogen mod. Το πρόβλημα μου είναι πως είμαι, εχμ, άσχετος - ή πιο σωστά Άσχετος - από αυτά. Έψαξα, βρήκα κάποιες οδηγίες αλλά κάπου το χάνω. Θα γράψω αυτά τα βήματα που έχω αντιληφθεί πως πρέπει να ακολουθήσω και ελπίζω να βρεθεί ένας κάλος άνθρωπος να με βοηθήσει! Ξεκινάω:

 

1. Κατεβάζω τα εξής

  • odin (στο pc και το εγκαθιστώ),
     
  • ένα αρχείο zip που αφορά το cwm (το κατεβάζω σε μορφή zip, το ξεζιπάρω και καταλήγω με ένα αρχείο tar.md5 και συγκεκριμένα το CF-Auto-Root-espresso10wifi-espresso10wifixx-gtp5110.tar),
  • το αρχείο της custom rom από το site της cyanogenmod σε μορφή .zip,
  • ένα ακόμη .zip αρχείο με τις GoogleApps και πάλι από το site της cm,

 

 

2. Ανοίγω το odin στο pc. Πρέπει α) το Auto Reboot να μην είναι επιλεγμένο β) τα Re-Partition και F. Reset time να είναι επιλεγμένα

3. Βάζω το ταμπλετ σε download mode (πατώντας power button και volume down σε κλειστό ταμπλετ) και συνδέω στο pc

4. μία μπαρα στο odin γίνετια μπλε.

5. στο odin πατάω το pda και βρίσκω το .tar.md5 που έχω κατεβάσει και ξεζιπάρει (βλ. δεύτερο bullet point παραπάνω).

6. πατάω start και σε 5 δευτερόλεπτα έχει τελειώσει. το τάμπλετ κάνει μόνο του επανεκκίνηση ξεκινώντας με ένα μήνυμα με ένα κόκκινο andoid πειρατή στο background

7. συνδέω το τάμπλετ στο pc και κάνω copy τα δυο zip (cm & GoogleApps). Απ ότι βλέπω το "ψηλότερο" σημείο που μπορώ να τα αντιγράψω είναι εκεί όπου υπάρχουν και όλοι οι υπόλοιποι φάκελοι (downloads, music, etc), σωστά;

8. βάζω το τάμπλετ σε recovery mode (πατώντας power button και volume down σε κλειστό ταμπλετ) όπου υποτίθεται πως θα μπει στο cwm. Εδώ εμφανίζει το ανδροιδές για λίγο και μετά το μενού Android system recovery...

 

Έδω έχω το πρόβλημα: δεν υποτίθεται πως θα άνοιγε η cwm όπου θα επέλεγα Install zip from sdcard: Choose zip from external sdcard / zip της cm και μετά ξανά Install zip from sdcard: Choose zip from external sdcard / zip με GoogleApps;

 

Προφανώς κάνω κάποιο λάθος σε προηγούμενο βήμα. Θα μπορούσα να έχω μία άποψη;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by _thodoris_
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα σε ολους και καλη πρωτοχρονια να εχουμε.θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να αφαιρεσω τις επιπλεον οθονες που εχω προσθεσει στο tab.θελω να αφησω μονο δυο μαζι με την αρχικη.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε thodori πρωτου κανεις οτιδήποτε δοκίμασε να περασεις τον flash 11.1.115.81. Εμενα που ειχα πρόβλημα με την 4.2.2 και αυτον τον flash δεν με πετάει πλέον ο dolphin σχεδον καθόλου
Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι στην αρχική οθόνη, κάνεις την ίδια κίνηση που κάνεις όταν θες να κάνεις unzoom σε κάποια φωτογραφία (ακουμπάς 2 δάχτυλα και τα πλησιάζεις μεταξύ τους). Από τις μικρογραφίες των οθονών στέλνεις όσες δε χρειάζεσαι στον κάδο ανακύκλωσης...
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα σε ολους και καλη πρωτοχρονια να εχουμε.θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να αφαιρεσω τις επιπλεον οθονες που εχω προσθεσει στο tab.θελω να αφησω μονο δυο μαζι με την αρχικη.

Όταν είσαι στην αρχική οθόνη, κάνεις την ίδια κίνηση που κάνεις όταν θες να κάνεις unzoom σε κάποια φωτογραφία (ακουμπάς 2 δάχτυλα και τα πλησιάζεις μεταξύ τους). Από τις μικρογραφίες των οθονών στέλνεις όσες δε χρειάζεσαι στον κάδο ανακύκλωσης...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτοί που είχαβ την 4.1.2 και έβαλαν την 4.2.2 έμειναν ευχαριστημένοι ή όχι. Έχουν αναφερθεί σε ξένα forum ότι ενώ είναι πιο σταθερό γενικά αργεί και ζεστένεται και πιο πολύ. Ισχύει κάτι τέτοιο. όλα σε σχέση με την 4.1.2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!

 

Αποφάσισα να αφήσω την στοκ κατάσταση και να πάω σε cyanogen mod. Το πρόβλημα μου είναι πως είμαι, εχμ, άσχετος - ή πιο σωστά Άσχετος - από αυτά. Έψαξα, βρήκα κάποιες οδηγίες αλλά κάπου το χάνω. Θα γράψω αυτά τα βήματα που έχω αντιληφθεί πως πρέπει να ακολουθήσω και ελπίζω να βρεθεί ένας κάλος άνθρωπος να με βοηθήσει! Ξεκινάω:

.

.

Προφανώς κάνω κάποιο λάθος σε προηγούμενο βήμα. Θα μπορούσα να έχω μία άποψη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Χρόνια πολλά,

καταρχήν καλά κάνεις και περνάς τη cyanogenmod, η ταμπλέτα θα αποκτήσει άλλη αξία, δύο φορές ταχύτερη χωρίς όλη αυτη τη σαβούρα της samsung.

Δεν κατάλαβα που έκανες λάθος και δε σου άνοιξε με το cwm recovery.

Το μόνο που πρόσεξα είναι για να μπεις στο recovery πάτησες πάλι το power button μαζί με το volume down, ότι ακριβώς έκανες για να μπεις στο download mode.

Αν για να μπεις στο dowload mode πατούσες power και volume down , για να μπεις στο recovery θέλει power και volume up, το άλλο κουμπί του ήχου.

Κάτι άλλο που μπορεί να φταίει είναι ότι δεν έκανες πιο πριν root. Έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται. Εγώ πάντως είχα κάνει.

Εδώ οι αναλυτικές οδηγίες που ακολούθησα κατά γράμμα και όλα πήγαν καλά αν και είμαι ψιλοάσχετος.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1722745

 

Από rom θα βάλεις τη CM10.2 και τα αντίστοιχα gapps.

Καλή τύχη και καλή χρονιά

Edited by chrisdon
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν υπάρχει η λειτουργία multi-window στην έκδοση 4.2.2?

 

Φυσικά και υπάρχει

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Πού υπάρχει? Δεν μπορώ να το βρω να το ενεργοποιήσω.. :confused:

Ωπα λάθος!!. Νομιζα οτι ημουν στο thread για το note .. ειχε ποτε το tab 2 multiwindow?

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα,

 

Δεν ξερω εαν το εχει συναντησει κανεις αυτο, εχω το tab 2 gt-p5110, οταν η συσκευη ειναι κλειστη φορτιζει κανονικα,

οταν το ανοιξω και εχω τον φορτιστη επανω, μου βγαζει στην μπαταρια κοκκινο χ αλλα η σταθμη δεν πεφτει.. στις ρυθμισεις εχω επιλογη μπαταριας δεν φορτιζει..

 

οταν βγαζω το καλωδιο η ξεφορτιση νομιζω γινετε πιο γρηγορα..

 

το εχει συναντησει κανενας ; να ειναι η μπαταρια ; αφου φορτιζει κλειστο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Εχω το P5100 και χθες έκανα την αναβάθμιση σε 4.2.2 (Γαλλίας). Όλα καλά εκτός από ένα μικρό πρόβλημα.... το weather widget δεν ανανεώνει μόνο του τις πληροφορίες μόλις βρει δίκτυο... έχω τσεκάρει όλα τα σχετικά, αλλά τίποτα.... Στην 4.1.2 ανανέωνε κανονικά....

Συμβαίνει και σε σας αυτό; Καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά καλή χρονιά έχω αυτο το tablet έκανε την αναβάθμιση και τώρα οταν κατεβάσω αρχείο PDF δεν μου το ανοίγει με το Adobe acrobat ενώ το έχω εγκαταστήσει ξέρει κανείς γιατί δεν μου δίνει αυτη δυνατότητα επιλογής?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (P5100 / P5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...