Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

Να πω την δική μου εμπειρία σχετικά με το όταν ξεκινάω γυμανστήριο:

έχω πάει σε γυμναστήριο 5 διαφορέτικές φορές με απόσταση ετών μεταξύ τους.

Όταν ξεκινάω, και δεν μιλάω για κάτι σούπερ εντατικό, 2-3 φορές την εβδομάδα, μέσα σε 3 μήνες βλέπω αρκετή, θα έλεγα θεαματική βελτίωση. Και είναι λογικό αυτό καθώς σχεδόν από το μηδέν μπαίνω σε μια φάση που κάτι κάνω και σύντομα αισθάνομαι πιο φιτ, σφίγγουν τα μπράτσα κλπ! Πηγαίνω δηλαδή από το 10 στο 40, με άριστα το σούπερφιτ 100, ας πουμε. Μετά το τρίμηνο όμως, η κατάσταση σταθεροποιείται, δεν αισθάνομαι περαιτέρω βελτίωση, αφού δεν αλλάζω και κάτι στη συχνότητα και το είδος της άσκησης, και απλώς συντηρώ αυτή τη μικρή βελτίωση που είχα. Και ταυτόχρονα αρχίζω και βαριέμαι περισσότερο το γυμναστήριο (που το βαριέμαι έτσι κι αλλιώς και μόνο με πολύ αυτοπαρακίνηση καταφέρνω να πάω εξαρχής) και αρχίζω να μην πηγαίνω συχνά ή να μην κάνω όλες τις ασκήσεις και άλλες λαμογιές.

Τώρα είμαι πάλι σε αυτήν τη φάση. Λέω να αλλάξω γυμναστήριο μόνο και μόνο για ψυχολογικούς λόγους μήπως και ψηθώ να πηγαίνω γιατί έχω τώρα από το Νοέμβριο που στη σκέψη και μόνο ότι θα κάνω κοιλιακούς ή ότι θα πάω να χάνω τις ώρες μου στην αίθουσα του γυμναστηρίου μου, αρχίζουν και με πιάνουν έκτακτες συστολές :lol:

 

Αυτό το θεαματικό του πρώτου τριμήνου πώς θα μπορούσε να διστηρηθεί;

 

Αφου μονη σου λες πως δεν κανεις μετα απο καποιο διαστημα σωστα τις ασκησεις σου πως θα καλυτερεψεις;Και αν πηγαινεις στην αρχη 2-3 φορες την εβδομαδα και μετα μειωνεις την συχνοτητα και την γυμναστικη σου φυσικο ειναι...Υπαρχουν σε πολλα γυμναστηρια προγραμματα συνηθως μονοωρα που γυμναζουν ολο το σωμα με λιγα βαρη και περιεχουν και κοιλιακους.Στο δικο μου π.χ. το λενε "Body Pump".Ειναι προγραμμα αεροβικης που χρησιμοποιουν και λιγα βαρη με πολλες επαναληψεις και στο τελος του προγραμματος κανουμε κοιλιακους και ραγχιαιους.Ψαξου!Δες τι προγραμματα εχει και το δικο σου γυμναστηριο,ισως καποιο απο αυτα σου αρεσει!Τωρα για την αλλαγη στο σωμα σου που λες στο πρωτο τριμηνο ειναι φυσικη αντιδραση του σωματος σου επειδη του αλλαζεις το προγραμμα.Ειναι σαν την διαιτα σκεψου που στην αρχη χανεις πολλα κιλα και μετα χανονται πιο δυσκολα.Ετσι γινεται και με την γυμναστικη.Προσπαθησε να βρεις ενα προγραμμα που να σου αρεσει,αν βαριεσαι μην καθεσαι πολλες ωρες στο γυμναστηριο,φτιαξε και την διατροφη σου λιγο με το να προσεχεις τι τρως κι ισως τα καταφερεις καλυτερα!

ΥΓ.Μην το παρεξηγησεις αλλα ειναι κι η ηλικια σου που τωρα πια το σωμα σου δεν αντιδραει οπως αντιδρουσε οταν ησουν μικροτερη.Μην το ξεχνας αυτο αλλα και μην σε απογοητευει κιολας!Το θεμα ειναι να εχεις και μια καλη φυσικη κατασταση που σημαινει υγεια! :D

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παν μετρο αριστο ,εχει 4 χρονια παω γυμναστηριο ακολουθωντας δικα μου προγραμματα γιατι απο οτι προσεξα οι γυμναστες περισοτερο βγαζουν κοινα προγραματα για ολους ενω εχουν διαφορετικο σωματοτυπο σημασια ωστοσ ειναι για μενα συνδιασμος αντοχης και δυναμης. ξεκινησα εντελως αγυμναστος και τωρα ειμαι σχετικα σε καλη κατασταση και χωρις να πιω οποιοδηποτε συμπληρωμα,γιατι απλα δεν το χρειαζομουν .Ωστοσο υπαρχουν ατομα που θεωρουν οτι μονο με συμπληρωματα γινετε δουλεια επιβαρυνοντας ασκοπα τον οργανισμο τους ,αποψη μου το παν δεν ειναι να εισαι σε 5 μηνες φουλ γυμνασμενος και μετα απο ενα χρονο εντελως της διαλυσης γιατι επινες περιεργα πραγματα.Το γυμναστηριο ειναι για υγεια και οχι για να κανεις αλλα προβληματα

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Αφου μονη σου λες πως δεν κανεις μετα απο καποιο διαστημα σωστα τις ασκησεις σου πως θα καλυτερεψεις;Και αν πηγαινεις στην αρχη 2-3 φορες την εβδομαδα και μετα μειωνεις την συχνοτητα και την γυμναστικη σου φυσικο ειναι...Υπαρχουν σε πολλα γυμναστηρια προγραμματα συνηθως μονοωρα που γυμναζουν ολο το σωμα με λιγα βαρη και περιεχουν και κοιλιακους.Στο δικο μου π.χ. το λενε "Body Pump".Ειναι προγραμμα αεροβικης που χρησιμοποιουν και λιγα βαρη με πολλες επαναληψεις και στο τελος του προγραμματος κανουμε κοιλιακους και ραγχιαιους.Ψαξου!Δες τι προγραμματα εχει και το δικο σου γυμναστηριο,ισως καποιο απο αυτα σου αρεσει!Τωρα για την αλλαγη στο σωμα σου που λες στο πρωτο τριμηνο ειναι φυσικη αντιδραση του σωματος σου επειδη του αλλαζεις το προγραμμα.Ειναι σαν την διαιτα σκεψου που στην αρχη χανεις πολλα κιλα και μετα χανονται πιο δυσκολα.Ετσι γινεται και με την γυμναστικη.Προσπαθησε να βρεις ενα προγραμμα που να σου αρεσει,αν βαριεσαι μην καθεσαι πολλες ωρες στο γυμναστηριο,φτιαξε και την διατροφη σου λιγο με το να προσεχεις τι τρως κι ισως τα καταφερεις καλυτερα!

ΥΓ.Μην το παρεξηγησεις αλλα ειναι κι η ηλικια σου που τωρα πια το σωμα σου δεν αντιδραει οπως αντιδρουσε οταν ησουν μικροτερη.Μην το ξεχνας αυτο αλλα και μην σε απογοητευει κιολας!Το θεμα ειναι να εχεις και μια καλη φυσικη κατασταση που σημαινει υγεια! :D

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση panosfx!

Τα παραπάνω τα έγραψα κυρίως για να πω ότι 2-3 φορές την εβδομάδα για 3 μήνες είναι αρκετό για να δει μεγάλη βελτίωση οποιοσδήποτε couch potato -που λένε και οι σύμμαχοι μας :lol:.

Γενικώς δεν είμαι χαζή :p και το καταλαβαίνω τι και πώς μου συμβαίνει. Αντιλαμβάνομαι ότι από το 10 στο 40 είναι πολύ πιο εύκολο από ότι από το 40 στο 60, οπότε όταν "αραιώνω" κιόλας δεν θα φτάσω ποτέ στο 60!

Πάντως (ακόμα) δεν έχω δει μεγάλη "επιδείνωση της βελτίωσης" λόγω ηλικίας. Άλλωστε και λόγω ηλικίας ξεκίνησα άλλη μια φορά γυμναστήριο, λόγω δισκοπάθειας και για να χτίσω μυική μάζα για να περιορίσω όσο είναι δυνατόν την απώλεια οστικής πυκνότητας στο μέλλον.

Αλλά η βαρεμάρα δεν παλεύεται με τίποτα σου λέω! :lol:

Ομαδικά έχει πολλά το γυμναστήριο μου αλλά δεν έχω κάνει παρά μερικές φορές πριν 20 χρόνια, την πρώτη φορά που πήγα γυμναστήριο, και δεν μου άρεσαν ΚΑΘΟΛΟΥ. Με ενοχλεί πάρα πολύ να γυμνάζομαι μαζί με άλλους, για πολλούς λόγους, και σωματικούς (δισκοπάθεια, δεν μπορώ να κάνω πολλές από τις ασκήσεις και θέλω ειδικές οδηγίες συνεχώς) και ψυχολογικούς.

Όλο λέω ότι θα πάω στα ομαδικά έστω για δοκιμή, αλλά μπααα, όλο το αναβάλλω. :O

 

Αυτό που μου έχει κινήσει τώρα τελευταία το ενδιαφέρον είναι να έκανα κάτι σαν προπόνηση πυγμαχίας, με γροθιές σε σάκους και τέτοια. Έχω διαβάσει κιόλας ότι οι κρούσεις αυξάνουν την οστική πυκνότητα. Αλλά πού μπορώ να κάνω κάτι σαν πυγμαχία στην ηλικία μου; Πού να μην είναι φάση million dollar babe :lol: ούτε kick boxing (λόγω μέσης), ούτε με επαφή με αντίπαλο (δεν σκοπεύω να φάω ξύλο :rolleyes:), ούτε personal που κοστίζει πολλά;

Πού να ρωτήσω;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση panosfx!

Τα παραπάνω τα έγραψα κυρίως για να πω ότι 2-3 φορές την εβδομάδα για 3 μήνες είναι αρκετό για να δει μεγάλη βελτίωση οποιοσδήποτε couch potato -που λένε και οι σύμμαχοι μας :lol:.

Γενικώς δεν είμαι χαζή :p και το καταλαβαίνω τι και πώς μου συμβαίνει. Αντιλαμβάνομαι ότι από το 10 στο 40 είναι πολύ πιο εύκολο από ότι από το 40 στο 60, οπότε όταν "αραιώνω" κιόλας δεν θα φτάσω ποτέ στο 60!

Πάντως (ακόμα) δεν έχω δει μεγάλη "επιδείνωση της βελτίωσης" λόγω ηλικίας. Άλλωστε και λόγω ηλικίας ξεκίνησα άλλη μια φορά γυμναστήριο, λόγω δισκοπάθειας και για να χτίσω μυική μάζα για να περιορίσω όσο είναι δυνατόν την απώλεια οστικής πυκνότητας στο μέλλον.

Αλλά η βαρεμάρα δεν παλεύεται με τίποτα σου λέω! :lol:

Ομαδικά έχει πολλά το γυμναστήριο μου αλλά δεν έχω κάνει παρά μερικές φορές πριν 20 χρόνια, την πρώτη φορά που πήγα γυμναστήριο, και δεν μου άρεσαν ΚΑΘΟΛΟΥ. Με ενοχλεί πάρα πολύ να γυμνάζομαι μαζί με άλλους, για πολλούς λόγους, και σωματικούς (δισκοπάθεια, δεν μπορώ να κάνω πολλές από τις ασκήσεις και θέλω ειδικές οδηγίες συνεχώς) και ψυχολογικούς.

Όλο λέω ότι θα πάω στα ομαδικά έστω για δοκιμή, αλλά μπααα, όλο το αναβάλλω. :O

 

Αυτό που μου έχει κινήσει τώρα τελευταία το ενδιαφέρον είναι να έκανα κάτι σαν προπόνηση πυγμαχίας, με γροθιές σε σάκους και τέτοια. Έχω διαβάσει κιόλας ότι οι κρούσεις αυξάνουν την οστική πυκνότητα. Αλλά πού μπορώ να κάνω κάτι σαν πυγμαχία στην ηλικία μου; Πού να μην είναι φάση million dollar babe :lol: ούτε kick boxing (λόγω μέσης), ούτε με επαφή με αντίπαλο (δεν σκοπεύω να φάω ξύλο :rolleyes:), ούτε personal που κοστίζει πολλά;

Πού να ρωτήσω;

 

Το δικο μου το γυμναστηριο εχει kick boxing,shotokan karate(καπως ετσι το λενε νομιζω,διορθωστε με αν το λεω λαθος) και ελληνορωμαικη οχι σε επιπεδο σχολης ομως(σε σημειο να κατανταει λιγο βαρετο).Δεν ρωτας μηπως εχει και το δικο σου;Ρωτα κι ενα ειδικο πρωτα μιας και εχεις δισκοπαθεια...Το Power Plate το γνωριζεις;Πιστευω ειναι μια καλη λυση για σενα αφου βαριεσαι :p αλλα αν το προτιμησεις κανε και λιγα οργανα.Κανει δουλεια αν το συνδυασεις και με λιγα οργανα.Μονο του δεν θα ελεγα πως φερνει αποτελεσματα.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Παν μετρο αριστο ,εχει 4 χρονια παω γυμναστηριο ακολουθωντας δικα μου προγραμματα γιατι απο οτι προσεξα οι γυμναστες περισοτερο βγαζουν κοινα προγραματα για ολους ενω εχουν διαφορετικο σωματοτυπο σημασια ωστοσ ειναι για μενα συνδιασμος αντοχης και δυναμης. ξεκινησα εντελως αγυμναστος και τωρα ειμαι σχετικα σε καλη κατασταση και χωρις να πιω οποιοδηποτε συμπληρωμα,γιατι απλα δεν το χρειαζομουν .Ωστοσο υπαρχουν ατομα που θεωρουν οτι μονο με συμπληρωματα γινετε δουλεια επιβαρυνοντας ασκοπα τον οργανισμο τους ,αποψη μου το παν δεν ειναι να εισαι σε 5 μηνες φουλ γυμνασμενος και μετα απο ενα χρονο εντελως της διαλυσης γιατι επινες περιεργα πραγματα.Το γυμναστηριο ειναι για υγεια και οχι για να κανεις αλλα προβληματα

 

Καλά όλα αυτά που λέτε αλλά κάποια πράγματα ρε παιδιά δεν μπορούν να αναλυθούν σε ένα forum!Για παράδειγμα αναφέρεις ότι οι γυμναστές (μιλάς για έναν κλάδο χιλιάδων εργαζομένων!!!) βγάζουν κοινά προγράμματα για όλους και δεν ξέρουν!!!!Sorry κιόλας ρε παιδιά αλλά είναι απλά τραγικό να ακυρώνετε έτσι ανθρώπους που έχουν κάνει κάτι το οποίο έχουν σπουδάσει!Δηλαδή ο οποιοσδήποτε μπορεί να βγάλει πρόγραμμα γυμναστικής κ.α. πχ στα βάρη????Μην τρελαθούμε!Γυμναστής είμαι και αυτά που λέτε εδώ είναι αρκετά σωστά και σε ελάχιστα διαφωνώ ή τουλάχιστον είναι σχετικά αόριστα!

 

Μου αρέσει που κάποιοι από εσάς το έχετε ψάξει αλλά τα κάποια γενικά σχόλια είναι απλά....άτοπα!Και ενημερωτικά.........δεν λέω ότι όλοι οι γυμναστές ξέρουν τα πάντα από την γυμναστική.....για αυτό τον λόγο κιόλας υπάρχουν οι ειδικότητες στα ΤΕΦΑΑ!

 

Να απαντήσω κάτι στον tseapis......στο πρώτο πρόγραμμα σίγουρα θα δεις αρχικά μεγάλη διαφορά!Όμως μετά από λίγο καιρό,για να στο πω απλά,θα "κολλήσεις'' και για να μπορέσεις να έχεις σωστά αποτελέσματα θα πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο άσκησης!Πχ όταν ξεκινάς βάρη κάνεις ένα άλφα πρόγραμμα!Μετά από κάνα 2-3 μηνο(ανάλογα και την συχνότητα που πας!) πρέπει αυτό το πρόγραμμα να αλλαχτεί(ασκήσεις,σετ,επαναλήψεις κ.α.!) ώστε να δώσεις ένα διαφορέτικο ερέθισμα στον μυ για να ανταπεξέλθει!

 

Όσον αφορά τα μηχανήματα στυλ powerplate........εντελώς ενημερωτικά.......προτιμήστε αυτά με αμφίπλευρη δόνηση (GALILEO) που είναι πολύ πιο ασφαλή και πολύ πιο δοκιμασμένα σε έρευνες για πλατφόρμες δόνησης και ΠΑΝΤΟΤΕ να είναι ένας γυμναστής από πάνω!!!!Και αυτά που λένε στις τηλεοράσεις ότι και καλά κάντε μόνο αυτό ή κάντε το μόνοι σας απλά είναι χαζομάρες!!!Αν θέλετε να δείτε σωστά αποτελέσματα συνδυάστε τα πχ GALILEO με προπόνηση με βάρη(διαφορετικές μέρες βέβαια το καθένα) και με έναν γυμναστή για να σας προσέχει γιατί και σε αυτά τα μηχανήματα υπάρχουν αρκετά "μυστικά" στις ασκήσεις όσον αφορά γωνίες κ.α.!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Λέω το καλοκαίρι να ξεκινήσω από τα τέλη Ιουνίου-αρχές Ιουλίου γυμναστήριο μέχρι τα τέλη Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη σε καθημερινή βάση για να «κάψω» τα παχάκια του χειμώνα :p Πιστεύετε ότι θα έχω κάνει αρκετή δουλειά στο χρόνο που θα κάνω ? :confused:

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτά τα χρόνια που ακούω διάφορα από τα οποία τα περισσότερα είναι "μύθοι"..........το πόσο γρήγορα θα χάσεις κιλά και ταυτόχρονα θα "σφίξεις" να στο πω απλά,εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και οι βασικότεροι είναι 1.διατροφή 2.προπόνηση 3.σωματότυπος/οργανισμός του καθενός

 

Επίσης πολύ βασικό ρόλο παίζει αν κάποιος έχει μια "βάση",δηλαδή αν έχει ασχοληθεί εντατικά(σε πολύ καλό επίπεδο εννοώ) παλιότερα με αθλητισμό ή όχι!

 

Για αυτό είπα και σε προηγούμενο post.......κάποια πράγματα που γράφονται είναι πολύ αόριστα,πολύ γενικά!!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον runner αφου ουτε καν ποσα κιλα θελει να χασει ο προηγουμενος φιλος δεν ειπε.Αν εχεις π.χ. 15 κιλα για καψιμο φυσικο ειναι να ειναι ακατορθωτο σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα ακομα κι αν τα κανεις ολα σωστα.Τωρα αν μιλας για 2-3 κιλακια ειναι εφικτος στοχος αν προσεξεις.Ειναι οντως ολα πολυ γενικα κι αοριστα...παιζουν πολλα ρολο.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.

 

Το ξέρω ότι τα 15 κιλά είναι όνειρο για το τόσο μικρό διάστημα. Αν μπορούσα να χάσω 3-4 κιλά θα ήταν καλό. Να σας πω την αληθειά δεν περιμένω και τίποτα σπουδαίο σ'ένα μήνα, αλλά κάτι μικρό μπορώ να καταφέρω. Πέρυσι έκανα για ένα μήνα κοπιλασία, αλλά αντί να βγω στη θάλασσα προτιμούσα να κάθομαι στο γυμναστήριο και να κάνω πολύ προπόνηση. Κουπί τραβάω άνετα. :p Πιστεύετε ότι θα πετύχω το στόχο μου ?

 

Υ.Γ: Υπολογίζω ότι στο γυμναστήριο θα κάθομαι 10:30 - 13:30 καθημερινά

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις......3-4 κιλά σε 2 μήνες χάνονται εύκολα ΑΛΛΑ μην ξεχνάς ότι είναι καλοκαίρι και γίνονται από όλους μπόλικες κρεπάλες (εκτός από φαγητό είναι και τα ποτά!!!)!Τώρα για τις 3 ώρες προπόνηση καθημερινά στο γυμναστήριο......είναι πάρα πολύ!Άνετα μπορείς να κάνεις δουλειά με 1.30-2 ώρες την μέρα!!!!Αρκεί να γίνεται σωστά και ποιοτικά!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

(εκτός από φαγητό είναι και τα ποτά!!!)!

 

Από αυτό δεν κινδυνεύω και πολύ. :p

 

Αρκεί να γίνεται σωστά και ποιοτικά!

Κοίταξε, θα είναι η πρώτη φορά που θα πηγαίνω γυμναστήριο και δεν ξέρω απ'αυτά. Μόνο λίγο διάδρομο και βαράκια έχω δοκιμάσει, αλλά μέχρι εκεί. Δεν ξέρω τι μηχανήματα έχουν. Υπάρχει κάποιος ειδικός εκεί που να λέει τι να κάνω και πόσο θα κάνω ? :confused:

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Από αυτό δεν κινδυνεύω και πολύ. :p

 

 

Κοίταξε, θα είναι η πρώτη φορά που θα πηγαίνω γυμναστήριο και δεν ξέρω απ'αυτά. Μόνο λίγο διάδρομο και βαράκια έχω δοκιμάσει, αλλά μέχρι εκεί. Δεν ξέρω τι μηχανήματα έχουν. Υπάρχει κάποιος ειδικός εκεί που να λέει τι να κάνω και πόσο θα κάνω ? :confused:

 

Κάθε γυμναστήριο που σέβεται τον εαυτό του, έχει "εξειδικευμένους" ανθρώπους που σου βγάζει προγράμματα και σε παρακολουθεί όταν τα εκτελείς (και σε διορθώνει αναλόγως). Αν έχεις σκοπό να πηγαίνεις καθημερινά (που πολύ το αμφιβάλω) θα σου βγάλει προγράμματα με 1 - 1,5 ώρα ανά συνεδρία. Παραπάνω μόνο κακό μπορείς να προκαλέσεις. Ειδικά τώρα στην αρχή.

 

Με καλή διατροφή τα έχεις άνετα τα 3-4 κιλά ανά μήνα... Και με το καλή εννοούμε να τρώμε σωστά και ΟΧΙ να μην τρώμε...

Edited by piggosa
Link to comment
Share on other sites

Κάθε γυμναστήριο που σέβεται τον εαυτό του, έχει "εξειδικευμένους" ανθρώπους που σου βγάζει προγράμματα και σε παρακολουθεί όταν τα εκτελείς (και σε διορθώνει αναλόγως). Αν έχεις σκοπό να πηγαίνεις καθημερινά (που πολύ το αμφιβάλω) θα σου βγάλει προγράμματα με 1 - 1,5 ώρα ανά συνεδρία. Παραπάνω μόνο κακό μπορείς να προκαλέσεις. Ειδικά τώρα στην αρχή.

 

Με καλή διατροφή τα έχεις άνετα τα 3-4 κιλά ανά μήνα... Και με το καλή εννοούμε να τρώμε σωστά και ΟΧΙ να μην τρώμε...

 

Σωστός! ;)

 

Τα προγράμματα βγαίνουν ανάλογα με το πόσες φορές την εβδομάδα πηγαίνεις,τι ζητάς εσύ από την άσκηση,δηλαδή που θες να δώσεις περισσότερη έμφαση,αν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας πχ. προβλήματα σε γόνατα-μέση που είναι τα πιο συχνά,ηλικία,επίπεδο Φ.Κ. κ.α.!Για παράδειγμα εκεί που δουλεύω εγώ όταν έρχεται κάποιος καινούριος του κάνουμε ένα πολύ βασικό πρόγαμμα για να γυμνάσει τις βασικές μυϊκές ομάδες (πλάτη,στήθος,πόδια,κοιλιακούς-ραχιαίους) το οποίο το πραγματοποιεί για 5-6 φορές.Έπειτα του βγαίνει ένα πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες του.Την πρώτη φορά είναι πάντοτε ένας γυμναστής από πάνω του (σε στυλ personal),τις επόμενες φορές απλά τον βοηθάμε να κάνει σωστά τις ασκήσεις και να του τις θυμήσουμε αν δεν θυμάται και όταν βγει ατομικό πρόγραμμα ξανά μέχρι να το μάθει είμαστε από πάνω του!

 

Όσον αφορά τα κιλά....αν χάνεις 0.5-1.5κιλό την εβδομάδα (άρα μιλάμε για 1 κιλό μέσο όρο) τότε είσαι μια χαρά!Και μην ακούς για μηχανήματα ή ουσίες που σε κάνουν να χάνεις 10 κιλά τον μήνα και άλλες βλ@κείες!

Edited by runner

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Και επιπλέον, αν στόχος σου είναι μόνο η απώλεια λίπους, τότε σημαντικό κομμάτι της προπόνησης θα πρέπει να αφορά αεροβικές ασκήσεις (διάδρομος, ποδήλατο κλπ.). Μην περιμένεις σημαντικά αποτελέσματα μόνο με βάρη/όργανα. ;)

Και πάντα δεν ξεχνάς το οτι πρέπει να τρως τακτικά και καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

Το ποδήλατο και ο διάδρομος είναι τα μόνο που ξέρω. Φαίνεται πως μόνο σ’ αυτά θα κάνω. :p Όταν ξεκινήσω με το καλό θα σας πω. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. :)

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Για καύσεις.........πολλά έχουν ακουστεί και μερικά είναι σωστά!Αυτό το θέμα έχει πολύ ανάλυση ΑΛΛΑ δεν θα κάνεις ΜΟΝΟ αεροβικές ασκήσεις!Θα κάνεις και βάρη και αερόβιο και μόλις "χτίσεις" μια βάση θα παίξεις και αναερόβιο!Για αυτό σας λέω.........είναι πάρα πολλά που δεν τα ξέρουν πολλοί ή έχουν ψιλοαλλάξει μετά από χρόνια ερευνών!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

εχει παρατηρησει κανεις οτι αμεσως μετα απο αναεροβια ασκηση,το να αναβεις τσιγαρο ειναι απιστευτα απολαυστικο?σχεδον οσο και μετα απο κατι αλλο..δεν το ηξερα.

τελικα το γυμναστηριο μπορει να θεωρηθει και απολαυση:happy:

Link to comment
Share on other sites

εχει παρατηρησει κανεις οτι αμεσως μετα απο αναεροβια ασκηση,το να αναβεις τσιγαρο ειναι απιστευτα απολαυστικο?σχεδον οσο και μετα απο κατι αλλο..δεν το ηξερα.

τελικα το γυμναστηριο μπορει να θεωρηθει και απολαυση:happy:

 

Πολύ επικίνδυνο αυτό ....

γιατί ο οργανισμός δεν έχει ηρεμήσει και χρειάζεται οξυγόνο !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ επικίνδυνο αυτό ....

γιατί ο οργανισμός δεν έχει ηρεμήσει και χρειάζεται οξυγόνο !!! ;)

 

του******.το ειχα φανταστει οτι πρεπει να ειναι επικινδυνο.αλλα τοσο ωραιο..δε μπορω να αντισταθω

Link to comment
Share on other sites

του******.το ειχα φανταστει οτι πρεπει να ειναι επικινδυνο.αλλα τοσο ωραιο..δε μπορω να αντισταθω

 

Οκ αυτό είναι δικό σου θέμα .... απλά καλό είναι να περνάνε κάποια λεπτά ( 20 ) και μετά να το ανάβεις το " ριμάδι " !!!!:p

( μην με παρεξηγείς αλλά έτσι το λέω το τσιγάρο ) :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτό είναι δικό σου θέμα .... απλά καλό είναι να περνάνε κάποια λεπτά ( 20 ) και μετά να το ανάβεις το " ριμάδι " !!!!:p

( μην με παρεξηγείς αλλά έτσι το λέω το τσιγάρο ) :lol::lol:

 

λωλ.ενας φιλος μου υποστηριζει οτι το 'φιξακι' του ειναι η αθληση,το τρεξιμο και γενικα το να ιδρωνει.και φυσικα δεν καπνιζει και δεν πινει παρα μονο κρασι.δυστυχως δεν το εχουν ολοι το χαρισμα αυτο :lol:

 

(20 λεπτΑ??ο χριστος και ο δουλος του ομως!

Link to comment
Share on other sites

λωλ.ενας φιλος μου υποστηριζει οτι το 'φιξακι' του ειναι η αθληση,το τρεξιμο και γενικα το να ιδρωνει.και φυσικα δεν καπνιζει και δεν πινει παρα μονο κρασι.δυστυχως δεν το εχουν ολοι το χαρισμα αυτο :lol:

 

(20 λεπτΑ??ο χριστος και ο δουλος του ομως!

 

Και εγώ πάνω κάτω στο ίδιο "φιξάκι" είμαι αν προσθέσεις το Thai Boxing :cool:

Εμ ??? τι να κάνουμε κάποια πράγματα απαιτούν και θυσίες !!!!;)

 

Πάντως καλό είναι να μην το κάνεις αμέσως μετά την οποιαδήποτε άσκηση !!!!

Link to comment
Share on other sites

θυσιες για εμας τους υπολοιπους που δεν ειμαστε sports freaks,ναι:happy:

 

(αλλα μην το παρακανουμε κιολας;)

Link to comment
Share on other sites

θυσιες για εμας τους υπολοιπους που δεν ειμαστε sports freaks,ναι:happy:

 

(αλλα μην το παρακανουμε κιολας;)

 

Παν μέτρον άριστον .....

άσχετα αν δεν ισχύει στην δικιά μου περίπτωση γιατί είμαι περίπτωση !!!:lol::lol:

 

Όλοι μας κάνουμε θυσίες ....... ο καθένας με τον δικό του τρόπο.......;)

και ειδικά εμείς που είμαστε " sports freaks " όπως λες και πιο πάνω .....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...