Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

γεια σας. ξερει κανεις κανενα καλο γυμναστηριο στη πατρα? να μην υπαρχει νεολαια κ πολυς κοσμος αλλα οι γυμναστες να ειναι διπλα σου. εχω ακουσει οτι το πρωι δεν παει κοσμος.
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας. ξερει κανεις κανενα καλο γυμναστηριο στη πατρα? να μην υπαρχει νεολαια κ πολυς κοσμος αλλα οι γυμναστες να ειναι διπλα σου. εχω ακουσει οτι το πρωι δεν παει κοσμος.

Ναι, μπορεις να πας ανετα τα πρωινα με τις πουρογριες :)

 

μιας και το πρωι στην Πατρα η νεολε(ρ)α ή κοιμαται ή παει για καφε στη σχολη...

 

 

Γυμναστηρια? χμμ θα προτεινα να μην επιλεξεις καποιο Μεγαλο αλλα σε κατι της γειτονειας

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πρότεινα τα curves είναι γυμναστική φτιαγμένη μόνο για γυναίκες και προσωπικά έχω δει μεγάλη διαφορά (αν και όλο το πρόγραμμα διαρκεί 30 λεπτά,σε όργανα)..δε χάνεις τίποτα να δεις αν ταιριάζει σε σένα και αν ειναι αυτό που θες

 

αν σε ενδιαφέρει διεύθυνση δες εδώ:

 

http://www.curves.gr/index.php?option=com_content&view=article&layout=defaultbox&id=65&Itemid=78&lang=el

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πρότεινα τα curves είναι γυμναστική φτιαγμένη μόνο για γυναίκες και προσωπικά έχω δει μεγάλη διαφορά (αν και όλο το πρόγραμμα διαρκεί 30 λεπτά,σε όργανα)..δε χάνεις τίποτα να δεις αν ταιριάζει σε σένα και αν ειναι αυτό που θες

 

αν σε ενδιαφέρει διεύθυνση δες εδώ:

 

http://www.curves.gr/index.php?option=com_content&view=article&layout=defaultbox&id=65&Itemid=78&lang=el

 

σε ευχαριστω πολυ.δεν ηξερα οτι υπαρχουν για γυναικες. πληρωνεις με τον μηνα?ειναι ακριβο?

Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

εγώ σαν φοιτήτρια πληρώνω 99 ευρώ το τρίμηνο.. Δε ισχύει μόνο για φοιτητές αλλά έχει όριο μέχρι κάποια ηλικία το πακέτο αυτό. Η μητέρα μου πληρώνει το κανονικό πρόγραμμα που είναι 59 ευρώ το μήνα. Αν κλείσεις για 3μηνο για παράδειγμα πάει περίπου 35 ευρώ,αλλά αν πας θα στο εξηγήσουν αναλυτικά και θα έχεις την ευκαιρία να δοκιμάσεις τα μηχανήματα αν σου ταιριάζουν

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ σαν φοιτήτρια πληρώνω 99 ευρώ το τρίμηνο.. Δε ισχύει μόνο για φοιτητές αλλά έχει όριο μέχρι κάποια ηλικία το πακέτο αυτό. Η μητέρα μου πληρώνει το κανονικό πρόγραμμα που είναι 59 ευρώ το μήνα. Αν κλείσεις για 3μηνο για παράδειγμα πάει περίπου 35 ευρώ,αλλά αν πας θα στο εξηγήσουν αναλυτικά και θα έχεις την ευκαιρία να δοκιμάσεις τα μηχανήματα αν σου ταιριάζουν

 

για να αποφυγω τη χαλαρωση μετα απο διαιτα το θελω.πιστευω να χει τετοιο προγραμμα. ευχαριστω πολυ

Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

εγώ να σου πω οτι μέσα στα χριστούγεννα που δεν έκανα διατροφή και δε πρόσεχα πήρα 800γραμμάρια, τα 500 απο τα οποία ήταν λίπος αλλά παρόλα αυτά έχασα πόντους (που είναι θέμα γυμναστικής) σχεδόν απο παντού οπότε το θεωρώ καλή σαν επιλογή μου :)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Μου βάζετε φυτιλιές με τα Curves γιατί μου έχουν πει καλά λόγια για τα αποτελέσματα και 2 γνωστές μου...

Και στο Champ που πάω τώρα, δεν λέω ότι έχω κάποιο πρόβλημα αλλά θα δοκίμαζα και κάτι άλλο.

Το κυριότερο πρόβλημα μου όμως είναι ότι είμαι μάλλον... μισογύνης :O :lol: και μου φαίνεται φρικτή η ιδέα ότι θα γυμνάζομαι ταυτόχρονα και δίπλα με άλλες 7-8-πόσες κοπέλες ή κυρίες...

Στο gym που πάω τώρα δεν πάω ποτέ στα ομαδικά για αυτό τον λόγο. Και στα βάρη, άμα κάνω δίπλα σε γυναίκα με χαλάει κάπως, προτιμώ μόνη μου :p ή αν πρέπει να είναι δίπλα μου κάποιος ας είναι άντρας :lol:.

Μάλλον δεν είμαι για τα curves, ε;

Link to comment
Share on other sites

είναι με τις ώρες τους.. εγώ πχ πάω 4-5 το μεσημέρι και δεν υπάρχει ψυχή :P

τα curves δεν έχουν βάρη καθόλου είναι νομίζω αν θυμάμαι καλά υδραυλικής αντίστασης

το μόνο μείον είναι οτι κάνεις κάθε φορά τα ίδια πράγματα,με την ίδια σειρά και οκ είναι λίγο βαρετό μετά απο καιρό,αλλά αποτέλεσμα έχει το άτιμο :p

 

πάντως το κόλλημα αυτό το είχα και εγώ στην αρχή,αλλά στη πορεία βλέπεις οτι απλά καμία δεν ασχολείται με σένα :p

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

^Ευχαριστώ για την απάντηση!

Πήρα τηλέφωνο στο πιο κοντινό μου Curves που είναι στο Νέο Ψυχικό και μου είπαν, αν κατάλαβα καλά, ότι έχουν σπαστό ωράριο και κάπως περιορισμένο. Δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά ήταν κάτι του τύπου πρωί ως 2 η ώρα (δεν με ενδιαφέρει το πρωινό) και μετά περίπου 5 με 9. Καλά, θα παω και να το δω από κοντά αύριο ή μεθαύριο να μάθω λεπτομέρειες. Πάντως, επειδή είναι franchise, ο καθένας το δουλεύει όπως θέλει μάλλον το ωράριο και κάποια άλλα επιμέρους θέματα.

Link to comment
Share on other sites

εχω ραντεβου τ απογευμα στο curves πατρας. για να δουμε..

για τα ladys fitness εχετε ακουσει τιποτα?

Edited by RAVEN_
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

δεν τα έχω ακουστά,και δε πρέπει να υπάρχουν κοντά μου... Τον άλλο μήνα λήγει το τρίμηνο μου στα curves και θα το ανανεώσω μάλλον αλλά ας ψάξω να δω τι είναι και τα ladys fitness :)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

δεν τα έχω ακουστά,και δε πρέπει να υπάρχουν κοντά μου... Τον άλλο μήνα λήγει το τρίμηνο μου στα curves και θα το ανανεώσω μάλλον αλλά ας ψάξω να δω τι είναι και τα ladys fitness :)

 

ξερεις αν κανουν τιποτα απο θεμα συσφιξης? ολο και καποια που εχασε κιλα θα ειναι εκει που πας γι αυτο ρωταω.εχασα κιλα και με απασχολει

Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνει κάποιος απο εσάς σε γυμναστήριο της Βούλας?

Επειδή με ενδιαφέρει να ξεκινήσω ας μου στείλει pm όποιος πάει να μου πει εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ξερεις αν κανουν τιποτα απο θεμα συσφιξης? ολο και καποια που εχασε κιλα θα ειναι εκει που πας γι αυτο ρωταω.εχασα κιλα και με απασχολει

 

Εγώ πήγα πριν λίγο καιρό έχοντας χάσει 30 κιλά.ήθελα να πάω απλά και μόνο για σύσφιξη όχι για απώλεια βάρους και ήδη απο τον πρώτο μήνα μετρήσεων παρόλο που μετά τα χριστούγεννα πήρα 800γραμναρθα έχασα αρκετούς πόντους και βλέπω διάφορα πάνω μου. Είμαι ικανοποιημένη σε γενικές γραμμές. Βασική προϋπόθεση ότι θα πηγαίνεις τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα πριν λίγο καιρό έχοντας χάσει 30 κιλά.ήθελα να πάω απλά και μόνο για σύσφιξη όχι για απώλεια βάρους και ήδη απο τον πρώτο μήνα μετρήσεων παρόλο που μετά τα χριστούγεννα πήρα 800γραμναρθα έχασα αρκετούς πόντους και βλέπω διάφορα πάνω μου. Είμαι ικανοποιημένη σε γενικές γραμμές. Βασική προϋπόθεση ότι θα πηγαίνεις τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα

 

30 θελω και εγω.δε λεω να ειμαστε εντελως σφιχτες απλα να μην ειναι τελειος χαλαρωμενο το δερμα.. αφου ειδες διαφορα ειμαι αισιοδοξη. αυριο ξεκιναω

Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

σκέψου οτι απο τα 82 περίπου έφτασα στα 50,με διατροφή αρχικά,μεσολάβησε μια χρονιά δύσκολη για μένα και τώρα που είμαι ήρεμη,χαλαρή και με χρόνο (σχετικά :P ) ξεκίνησα να κάνω κατι για μένα.. το αποτέλεσμα θα φανεί στο τέλος :P

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση σ'εσας τους οπαδους των γυμναστηριων: εχασα 25 κιλα σε 5 μηνες,οχι με διαιτα αλλα απλως με παραμεληση διατροφης/κουραση.οι γονεις μου ανησυχησαν και με πηγαν σε διαιτολογο για ισορροπημενο διατροφολογιο.Μου εγραψε διατροφη με σκοπο να παρω 5 κιλα.(σε μυικη μαζα σαφως)

 

θα ηθελα να μαθω ποιο ειναι πανω κατω το καλυτερο προγραμμα σε γυμναστηριο για σχετικη συσφιξη και προσληψη μυικης μαζας(για εντελως αγυμναστους:happy:,δε με απασχολει τοσο η απωλεια λιπους

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση σ'εσας τους οπαδους των γυμναστηριων: εχασα 25 κιλα σε 5 μηνες,οχι με διαιτα αλλα απλως με παραμεληση διατροφης/κουραση.οι γονεις μου ανησυχησαν και με πηγαν σε διαιτολογο για ισορροπημενο διατροφολογιο.Μου εγραψε διατροφη με σκοπο να παρω 5 κιλα.(σε μυικη μαζα σαφως)

 

θα ηθελα να μαθω ποιο ειναι πανω κατω το καλυτερο προγραμμα σε γυμναστηριο για σχετικη συσφιξη και προσληψη μυικης μαζας(για εντελως αγυμναστους:happy:,δε με απασχολει τοσο η απωλεια λιπους

 

Αεροβικη και βαρη μαζι.Ολα τα γυμναστηρια εχουν προγραμματα αεροβικης.Αν το συνδυασεις με οργανα θα παρεις αυτο που θελεις,φυσικα κανοντας και καποια διατροφη.Δεν υπαρχει καλυτερο προγραμμα να το ξερεις,ολα καλα ειναι αρκει να προσεχεις και τι τρως.Ο καθενας θα σου πει οτι του αρεσει αλλα το ζητουμενο ειναι να γυμναστεις.Οποτε κανε αυτο που σου αρεσει εσενα πιο πολυ για να μην το βαρεθεις κιολας!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Είναι βασικό αυτό που λες γιατί δεν έχει

νόημα να πηγαίνεις γυμναστηριο να έχεις οποίο όφελος έχεις και να το καταστρέφεις γυρνώντας Σπιτι κ τρώγοντας 2-3 πιάτα μακαρόνια.δε μιλάω συγκεκριμένα για κάποιον από εδώ αλλά γενικότερα

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι βασικό αυτό που λες γιατί δεν έχει

νόημα να πηγαίνεις γυμναστηριο να έχεις οποίο όφελος έχεις και να το καταστρέφεις γυρνώντας Σπιτι κ τρώγοντας 2-3 πιάτα μακαρόνια.δε μιλάω συγκεκριμένα για κάποιον από εδώ αλλά γενικότερα

 

Σωστα!Πολλοι αμελουμε την διατροφη νομιζοντας πως το γυμναστηριο θα κανει ολη την δουλεια αλλα δεν ειναι ετσι.Κανοντας μιση ωρα διαδρομο αλλα μετα φαμε 2-3 μακαροναδες οπως ειπες δεν θα δουμε ποτε αποτελεσμα.Το 50% ειναι η γυμναστικη και το αλλο 50% ειναι η διατροφη.Δεν ειναι αναγκη να κανουμε αυστηρη διατροφη οπως προτεινουν πολλοι εδω(δεν ειναι ολοι πορωμενοι) αλλα καλο ειναι να προσεχουμε χωρις υπερβολες.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλα δεν παιζει,αν κανω παιδια θα τα παω απο μικρα για χορο/τεννις καιταλοιπα.το λιωσιμο που τρωω εγω τωρα στα εικοσι μου στο γυμναστηριο σε κανεναν δεν αξιζει.ο τι αμαρτια κιαν εχει κανει.ακριβως γιαυτο δεν ηθελα να παω,και επιβεβαιωθηκε ο φοβος μου.το ωραιο σωμα δε σημαινει παντα και υγιες σωμα.κατι εξηνταχρονες κανουν κοιλιακους σαν παιχνιδακι κιεγω απτους 3 πρωτους εχω διαλυθει.

 

και κατι αλλο:ο διαδρομος βηθαει απλα στο να μπορεις να βγεις απτο σπιτι περπατωντας και να μην πεφτεις κατω απτο λαχανιασμα.αλλα δε φτανει.ειχα σπιτι εδω και χρονια και εκανα συστηματικα,και ομως τωρα συμφωνα με τον τρεινερ μου ειμαι ε ντε λως αγυμναστη.

 

τα νευρα μουυυ :mad: και οι μυς μουυ:wacko:

Link to comment
Share on other sites

normal είναι.. δε ξεκινάς πρωταθλητής.. ΓΙΝΕΣΑΙ σιγά σιγά ;)

 

σήμερα κάνεις 10,αύριο 11 μεθαύριο 12 και στο τέλος φτάνεις στο 20 ;)

 

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ.ξέρεις πόσες φορές είχα πει "μάνα γιατί με τάιζες;"

Να φανταστείς, η αδερφή μου είναι [πολύ αδύνατη,και εγώ είμαι ηη σκιά της.. Με βλέπει πια και κρύβει το φαγητό της..έμαθα απο τα δικά μου λάθη ;)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

''μανα γιατι με ταιζες''<γαματο:happy:)

 

το χειροτερο για μενα ειναι οτι παντα εβλεπα τα γυμναστηρια ως κατι που δε με αφορα και ηταν εντελως εξω απτη λογικη μου.επειδγ ομως τα αθληματα ειναι ακομη πιο εξω,ειπα να παω ετσι για πλακα,να δω τι θα γινει.υποθετω οτι με το να ποναει ολο σου το σωμα σημαινει οτι κατι γινεται..

we'll see:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Να πω την δική μου εμπειρία σχετικά με το όταν ξεκινάω γυμανστήριο:

έχω πάει σε γυμναστήριο 5 διαφορέτικές φορές με απόσταση ετών μεταξύ τους.

Όταν ξεκινάω, και δεν μιλάω για κάτι σούπερ εντατικό, 2-3 φορές την εβδομάδα, μέσα σε 3 μήνες βλέπω αρκετή, θα έλεγα θεαματική βελτίωση. Και είναι λογικό αυτό καθώς σχεδόν από το μηδέν μπαίνω σε μια φάση που κάτι κάνω και σύντομα αισθάνομαι πιο φιτ, σφίγγουν τα μπράτσα κλπ! Πηγαίνω δηλαδή από το 10 στο 40, με άριστα το σούπερφιτ 100, ας πουμε. Μετά το τρίμηνο όμως, η κατάσταση σταθεροποιείται, δεν αισθάνομαι περαιτέρω βελτίωση, αφού δεν αλλάζω και κάτι στη συχνότητα και το είδος της άσκησης, και απλώς συντηρώ αυτή τη μικρή βελτίωση που είχα. Και ταυτόχρονα αρχίζω και βαριέμαι περισσότερο το γυμναστήριο (που το βαριέμαι έτσι κι αλλιώς και μόνο με πολύ αυτοπαρακίνηση καταφέρνω να πάω εξαρχής) και αρχίζω να μην πηγαίνω συχνά ή να μην κάνω όλες τις ασκήσεις και άλλες λαμογιές.

Τώρα είμαι πάλι σε αυτήν τη φάση. Λέω να αλλάξω γυμναστήριο μόνο και μόνο για ψυχολογικούς λόγους μήπως και ψηθώ να πηγαίνω γιατί έχω τώρα από το Νοέμβριο που στη σκέψη και μόνο ότι θα κάνω κοιλιακούς ή ότι θα πάω να χάνω τις ώρες μου στην αίθουσα του γυμναστηρίου μου, αρχίζουν και με πιάνουν έκτακτες συστολές :lol:

 

Αυτό το θεαματικό του πρώτου τριμήνου πώς θα μπορούσε να διστηρηθεί;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...