Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει να μου δώσει τα φώτα του!!! Έχω πάρει hands-free sony ericsson MH-700 επειδή ήθελα να μπορώ να αλλάξω ακουστικά. Το πρόβλημα είναι ότι όταν ακούω μουσική δεν υπάρχει μπάσο κάτι που διορθώνεται όταν πατήσω το πλήκτρο απάντησης κλήσης του hands-free. Γνωρίζει κάποιος τί μπορεί να συμβαίνει;;;; Το κινητό είναι με τη μία κάρτα!!! Ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος έχει να κάνει με το βύσμα του hand που κουμπώνει πάνω στο κινητό. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

γεια σας

εχω xperia tipo και έκανα τα γνωστά βήματα ώστε να βάλω το cyanogenmod 10.1, αλλά μετά από το fastboot flash boot boot.img, η οθόνη έγινε μαύρη και δεν μπορώ να ανοίξω το κινητό

 

help me !

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όσοι είστε root μέσα στο φάκελο system/etc/ βλέπετε ένα αρχείο που λέγεται hw_config.sh?Γιατί εγώ δε μπορώ να το βρω για να κάνω edit..

Και κάτι άλλο..ο bootloader τι είναι?το κινητό μου λέει ότι δέχεται bootloader unlock, τι ακριβώς είναι αυτό?μήπως γι'αυτό δε βλέπω το παραπάνω αρχείο?

Edited by kostakislarisa
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Bootloader: Πρόγραμμα το οποίο κάνει μια και μόνο αλλά άκρως απαραίτητη δουλειά: φορτώνει δεδομένα και προγράμματα τα οποία εν συνεχεία θα εκτελεστούν από τη RAM. Συχνά χρησιμοποιούνται οι λεγόμενοι multiple-stage boot loaders (πολλαπλών σταδίων) όπου διάφορα προγράμματα αυξανόμενης πολυπλοκότητας φορτώνονται το ένα μετά το άλλο μέσα απο μια αλυσιδωτή διαδικασία.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4050796#post4050796

 

Δεν φταίει αυτό που δεν βλέπεις. Με ποιο πρόγραμμα ψάχνεις να βρεις το αρχείο;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος έχει το xperia Tipo. Εδώ και λίγες ημέρες έχει το εξής πρόβλημα.

Όταν μπαίνει στις κλήσεις και πατά να κάνει κάποια κλήση, η οθόνη γίνεται λευκή και μετά δε φαίνεται τίποτα. Μόνο όταν πηγαίνει σε ένα αποθηκευμένο αριθμό στο ευρετήριο και κάνει κλήση, τότε γίνεται κανονικά. Τι παίζει;

Σε μένα που έχω το xperia E dual πολλές φορές στο μενού των κλήσεων ή του ευρετηρίου, οι επαφές κάνουν να εμφανιστούν αρκετή ώρα.

Όπως λέει ένας φίλος Γερμανός που έχει ένα xperia J, τα Sony είναι smart αλλά όχι phones...

Υστερούν δηλαδή αρκετά στις βασικές λειτουργίες τηλεφώνου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος έχει το xperia Tipo. Εδώ και λίγες ημέρες έχει το εξής πρόβλημα.

Όταν μπαίνει στις κλήσεις και πατά να κάνει κάποια κλήση, η οθόνη γίνεται λευκή και μετά δε φαίνεται τίποτα. Μόνο όταν πηγαίνει σε ένα αποθηκευμένο αριθμό στο ευρετήριο και κάνει κλήση, τότε γίνεται κανονικά. Τι παίζει;

Σε μένα που έχω το xperia E dual πολλές φορές στο μενού των κλήσεων ή του ευρετηρίου, οι επαφές κάνουν να εμφανιστούν αρκετή ώρα.

Όπως λέει ένας φίλος Γερμανός που έχει ένα xperia J, τα Sony είναι smart αλλά όχι phones...

Υστερούν δηλαδή αρκετά στις βασικές λειτουργίες τηλεφώνου.

 

Μήπως τερματίζει την εφαρμογή κλήσεις από τις εφαρμογές με κάποιο task killer γιατί το ίδιο έκανα και εγώ και δε μπορούσα να πάρω τηλέφωνο μετά ούτε να μπω στις επαφές..

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια επαννεκίνηση το κινητό έκανα και ήταν κομπλέ!
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς επανεκκίνηση;

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

 

Πες του να κάνει μια απλή επανεκκίνηση της συσκευής μήπως έχει "μπουκώσει" κι αν δεν γίνει κάτι, η επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρεςς :p

Ρε παιδιά έχει κάνει κανείς root το dual με έκδοση 11.0.Α.6.5? Εγώ το έκανα με το unlock root αλλά από ότι κατάλαβα δε γίνεται σωστά γιατί δε βλέπω κάποια αρχεία που πρέπει να βλέπω για να αλλάξω τις τιμές της ραμ μέσα στο '' /system/etc/hw_config.sh '' :(

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρεςς :p

Ρε παιδιά έχει κάνει κανείς root το dual με έκδοση 11.0.Α.6.5? Εγώ το έκανα με το unlock root αλλά από ότι κατάλαβα δε γίνεται σωστά γιατί δε βλέπω κάποια αρχεία που πρέπει να βλέπω για να αλλάξω τις τιμές της ραμ μέσα στο '' /system/etc/hw_config.sh '' :(

με ποιο προγραμμα δεν τα βλεππεις??πρεπει να εχεις προγραμμα να μπορει να παρει δικαιωματα .

πχ oi file manager

 

 

για τον φιλο με τα unicode.τι ακριβως θες? παλια γινοταν επιλογη μεσα απο τις ρυθμισεις μυνηματων.Τωρα δεν υπαρχει καμια ρυθμιση.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κωδικοποίηση unicode στα μηνύματα, πώς αλλάζει;

Στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων υπάρχει η επιλογή εξοικονόμηση κόστους.

Link to comment
Share on other sites

με ποιο προγραμμα δεν τα βλεππεις??πρεπει να εχεις προγραμμα να μπορει να παρει δικαιωματα .

πχ oi file manager

 

Χρησιμοποιώ το file manager το οποίο παίρνει δικαιώματα διαχειριστή αλλά δοκίμασα και το yaffs.. :(

να και ένα sceenshot https://www.dropbox.com/s/bjxf0hd76v5f0ly/Screenshot_2013-07-22-10-32-23.png

Edited by kostakislarisa
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το file manager το οποίο παίρνει δικαιώματα διαχειριστή αλλά δοκίμασα και το yaffs.. :(

να και ένα sceenshot https://www.dropbox.com/s/bjxf0hd76v5f0ly/Screenshot_2013-07-22-10-32-23.png

 

τωρα με μπερδεψες :wacko:

Κανονικα δεν θα επρεπε να βλεπω εγω αυτον τον φακελο μιας και δεν ειmαι rooted. τεσπα

κατεβασε το check rooted,να δεις αν εχεις κανει σωστα την διαδικασια.αλλιως ξανακανε με το unlook root pro.ειναι πανευκολο

 

τσεκαρε τον φαιλ μανατζερ να εχεις επιλεξει εμαφανιση κρυφων αρχειων.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Είμαι root το έχω τσεκάρει κιόλας..Επίσης έχω επιλέξει να φαίνονται τα κρυφά αρχεία..το screenshot που έβαλα κάτω από το αρχείο hosts θα έπρεπε να εμφανίζεται το hw_config.sh αλλά δεν φαίνεται.. :/
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Είμαι root το έχω τσεκάρει κιόλας..Επίσης έχω επιλέξει να φαίνονται τα κρυφά αρχεία..το screenshot που έβαλα κάτω από το αρχείο hosts θα έπρεπε να εμφανίζεται το hw_config.sh αλλά δεν φαίνεται.. :/

 

εχεις cwm?? Γιατι νομιζω μονο εκει υπαρχει

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

εχεις cwm?? Γιατι νομιζω μονο εκει υπαρχει

 

Τι είναι το cwm? εξήγησε το γιατί δε το κατέχω και πολύ :P

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το cwm? εξήγησε το γιατί δε το κατέχω και πολύ :P

 

http://www.clockworkmod.com/

Δεν ξερω πως να το εξηγησω.to λειτουργικο android δεν λειτουργει οπως τα windows.Εχει την ''βαση'' (οπου περιλμβανει τους drivers του τηλεφωνου bootloader, σαν τον φακελο windows) και επανω καθετει η ρομ που υπαρχει σε καθε κινητο,ειτε της μανας του ειτε αναβαθμιση απο 2,1 σε 2,2 σε 4,0 κλπ.

Αυτη η βαση λοιπον εχει τροποποιηθει απο καποιους και την ονομασαν ετσι.Ολες οι φτιαχτες ρομ πατανε σε αυτην,εχει απειρες δυνατοτητες,αλλα δυστηχως δεν ειναι 'τελεια' σε ολα τα τηλ.

εχεις περασμενη δικη σου ρομ???

Εσυ αυτο το αρχειο που θες να πειραξεις απο οτι ειδα ειναι για multitouch χρηση???

προφανως αυτο το αρχειο υπαρχει μονο εκει,απο που βρηκες οδηγιες σχετικα με αυτο το αρχειο?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θέλω να περάσω τις τιμές από τη μνήμη

Για να το αποφύγουμε αυτό γράφουμε την παρακάτω γραμμή "κώδικα"

"echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree" 

 

στο τέλος του /system/etc/hw_config.sh

 

 

Όχι δεν έχω περασμένη ρομ είναι μαμα το κινητό

Edited by kostakislarisa
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Παντως ουτε κσι στο sony miro υπαρχει.ισως δεν υπαρχει σε ολες τις συσκευες!!
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...