Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν γίνεται κανένα φορμάτ στη διαδικασία για root.

Απλά κάνεις μια επανεκκίνηση το κινητό όταν τελειώσει και ανοίξει θα δεις πως υπάρχει μια εφαρμογή Superuser ή SuperSU στο κινητό σου, αυτό σημαίνει πως έγινε το root.

Και π.χ. βάζεις εφαρμογές που είναι μόνο για root και όταν ανοίγουν πετάγεται ένα popup του superuser και πατάς grand(χορήγησε)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται κανένα φορμάτ στη διαδικασία για root.

Απλά κάνεις μια επανεκκίνηση το κινητό όταν τελειώσει και ανοίξει θα δεις πως υπάρχει μια εφαρμογή Superuser ή SuperSU στο κινητό σου, αυτό σημαίνει πως έγινε το root.

Και π.χ. βάζεις εφαρμογές που είναι μόνο για root και όταν ανοίγουν πετάγεται ένα popup του superuser και πατάς grand(χορήγησε)

 

Εγινε root επιτυχως !!:D

λοιπον τωρα πως μπορω να βαλω custom rom (εχω διαβασει οτι εχει βγει εκδοση 4.1.2 )?

Θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο.Το unlockphone τι ειναι και σε τι χρησιμευει ?

Link to comment
Share on other sites

Είχα ψάξει αρκετά και αυτός είναι ο καλύτερος οδηγός κατά την γνώμη μου.

Χρησιμοποιούσα για αρκετό καιρό το CM10 αλλά τώρα γύρισα πάλι στο stock γιατί ακόμα υπάρχουν μικροθεματάκια, κυρίως στην ταχύτητα.

 

Με το Unlockphone ξεκλειδώνεις τον bootloader αλλά είναι επί πληρωμή, οπότε πρέπει να τον ξεκλειδώσεις σύμφωνα με τον επίσημο οδηγό της SONY

Link to comment
Share on other sites

Είχα ψάξει αρκετά και αυτός είναι ο καλύτερος οδηγός κατά την γνώμη μου.

Χρησιμοποιούσα για αρκετό καιρό το CM10 αλλά τώρα γύρισα πάλι στο stock γιατί ακόμα υπάρχουν μικροθεματάκια, κυρίως στην ταχύτητα.

 

Με το Unlockphone ξεκλειδώνεις τον bootloader αλλά είναι επί πληρωμή, οπότε πρέπει να τον ξεκλειδώσεις σύμφωνα με τον επίσημο οδηγό της SONY

 

Σε ευχαριστω πολυ.! :)

Μου συστηνεις να βαλω αυτην την ROM ή δεν θα με ικανοποιησει?

Σε περιπτωση που το μετανιωσω,πως γυριζω πισω στην stock?

Edited by Iceman_7
Link to comment
Share on other sites

Η CyanogenMod είναι η πιο γνωστή και πιο λυτή.

Εμένα με βόλεψε πλήρως απλά μου αρέσει να αλλάζω συχνά :P

 

Κάπου στο xda υπάρχουν τα stock android για κάθε κινητό.

Εγώ έχω κατεβάσει το st21i_11.0.A.4.22_Generic.ftf και το περνάω με το flashtool και όλα μέλι γάλα ακολουθώντας τις οδηγίες από εδώ :happy:

Αν έχεις windows 8 θα χρειαστεί να κάνεις και κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Η CyanogenMod είναι η πιο γνωστή και πιο λυτή.

Εμένα με βόλεψε πλήρως απλά μου αρέσει να αλλάζω συχνά :P

 

Κάπου στο xda υπάρχουν τα stock android για κάθε κινητό.

Εγώ έχω κατεβάσει το st21i_11.0.A.4.22_Generic.ftf και το περνάω με το flashtool και όλα μέλι γάλα ακολουθώντας τις οδηγίες από εδώ :happy:

Αν έχεις windows 8 θα χρειαστεί να κάνεις και κάτι τέτοιο.

 

Υπαρχει κανενας πιο ευκολος τροπος για να βαλεις ROM απο αυτην που μου εγραψες 1-2 μηνυματα πιο πανω.?

Θελω να κανω φορματ στο κινητο και δν ξερω αν θα φυγει το root.

Επισης κατεβασα την εφαρμογη call master και μια αλλη για το χρωμα στο led και κολαγε το κινητο τα ειχε 'παιξει' και μου εβγαζε συνεχεια, η εφαρμογη android.com.phone (καπως ετσι ) σταματησε.(αυτο μου το εβγαζε και πιο παλια αλλα δν ξερω γτ το κανει καμια φορα).τελος παντων τις διεγραψα και τωρα ειναι μια χρα.εχω δοκιμασει και καποιες αλλες εφαρμογες για root συσκευες και ολο δν ανταποκρινοταν.τι μπορει να φταιει?

ελπιζω να μην κουρασα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα είδα ότι έχεις το dual, και νομίζω πως σταμάτησε η υποστήριξη από το Freexperia για το CyanogenMod.

Οπότε δεν ξέρω τι rom να βάλεις. Όσο για την διαδικασία νομίζω ότι αυτή είναι για όλες τις rom (τον bootloader θα τον ξεκλειδώσεις μόνο μια φορά).

 

Για τις εφαρμογές δεν ξέρω τι γίνεται, εγώ δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα είδα ότι έχεις το dual, και νομίζω πως σταμάτησε η υποστήριξη από το Freexperia για το CyanogenMod.

Οπότε δεν ξέρω τι rom να βάλεις. Όσο για την διαδικασία νομίζω ότι αυτή είναι για όλες τις rom (τον bootloader θα τον ξεκλειδώσεις μόνο μια φορά).

 

Για τις εφαρμογές δεν ξέρω τι γίνεται, εγώ δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα.

 

Νταξει με τις εφαρμογες εβγαλα ακρη.Απο οτι διαβασα δεν υπαρχει rom για το dual :/

απο οτι καταλαβα γινεται στο dual αλλα δν θα λειτουργουν και οι δυο καρτες οποτε δεν πειραζει :(

σε ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Είχε πρόβλημα ποτέ κανένας με μνήμες class 10 στο tipo; Είμαι έτοιμος να πάρω την παρακάτω:

 

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.550389

 

Καμιά αντίρρηση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σκεφτομαι να παρω ενα bluetooth για το dual tipo. Παιρνω αυτα που ειναι για 2 κινητα ετσι; Ή κανει και το μονο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σκεφτομαι να παρω ενα bluetooth για το dual tipo. Παιρνω αυτα που ειναι για 2 κινητα ετσι; Ή κανει και το μονο;

 

Πάρε το sony vh 410 απόλυτη συμβατότητα μεγάλη μπαταρία σύνδεση και με δύο κινητά και φθηνό! Έχω δοκιμάσει 4 ακουστικά μόνο αυτό δουλεύει σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το sony vh 410 απόλυτη συμβατότητα μεγάλη μπαταρία σύνδεση και με δύο κινητά και φθηνό! Έχω δοκιμάσει 4 ακουστικά μόνο αυτό δουλεύει σωστά!

 

Σ'ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση: Ποιά ειναι η εσωτερική μνήμη του κινητού και ποιά η κάρτα μνήμης; Πως φαινεται μέσα απο το astro file manager; Γιατί θέλω να μεταφέρω κατι ήχους κλήσης που έχω απο την κάρτα μνήμης στην εσωτερική του κινητού γιατί κάθε τόσο ξερυθμίζεται η αντιστοίχιση του ήχου που έχω ορίσει στις επαφές και χτυπάει οποίος ήχος να ναι! :@
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Έχω το xperia tipo dual και έχει εμφανιστει μια καινούργια έκδοση η 11.0.Α.6.5 από την 11.0.Α.1.8 που έχω τώρα..Αν κάνω το update χάνω κάτι από ότι έχω στο τηλέφωνο?
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω το sony xperia Tipo dual σχεδόν ένα μήνα και μου εμφανίζει πρόβλημα στην οθόνη, δηλαδή κολλάει όταν μετακινούμαι στα διάφορα μενού και επίσης όταν γράφω μήνυμα αργούν να πατηθούν τα κουμπιά ή δεν επιλέγονται καθόλου. Έκανα επαναφορά ρυθμίσεων χωρίς να σβήνει τα δεδομένα του χρήστη και είδα κάποια διαφορά στην αρχή, αλλά τώρα ξανακολλάει. Έχεις κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω και αν μπορώ να απευθυνθώ σε κάποιο service και να μου λύσουν το πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω το sony xperia Tipo dual σχεδόν ένα μήνα και μου εμφανίζει πρόβλημα στην οθόνη, δηλαδή κολλάει όταν μετακινούμαι στα διάφορα μενού και επίσης όταν γράφω μήνυμα αργούν να πατηθούν τα κουμπιά ή δεν επιλέγονται καθόλου. Έκανα επαναφορά ρυθμίσεων χωρίς να σβήνει τα δεδομένα του χρήστη και είδα κάποια διαφορά στην αρχή, αλλά τώρα ξανακολλάει. Έχεις κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω και αν μπορώ να απευθυνθώ σε κάποιο service και να μου λύσουν το πρόβλημα;

 

Το ίδιο συμβαίνει και σε'μένα επειδή ορισμένες φορές "τρέχουν" εφαρμογές από πίσω και δεν υπάρχει αρκετός χώρος στη ram. Πήγαινε στις Ρυθμίσεις, και από την καρτέλα "Σε εκτέλεση" που είναι στις εφαρμογές, κλείσε όσες εφαρμογές δεν χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κάνω root με το Unlock Root, είναι πολύ εύκολη διαδικασία.

Βέβαια πρέπει να είσαι προσεκτικός στην εγκατάσταση για μην σου βάλει άχρηστα προγράμματα στο pc.

Ακόμα ένας καλός οδηγός είναι αυτός.

 

Στο πρώτο λέει ''7. You should be aware that unlocking the bootloader will not give you root access. '' και το 2ο Link που έδωσες δεν υπάρχει :/

 

Εγώ έχω την έκδοση 11.0.Α.6.5 με ποιο τρόπο μπορώ να κάνω rooting?

Edited by kostakislarisa
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο λέει ''7. You should be aware that unlocking the bootloader will not give you root access. '' και το 2ο Link που έδωσες δεν υπάρχει :/

 

Εγώ έχω την έκδοση 11.0.Α.6.5 με ποιο τρόπο μπορώ να κάνω rooting?

Το unlock root pro πρέπει να βάλεις όχι το UnlockPhone for Bootloader.

Καλησπέρα! Έχω το sony xperia Tipo dual σχεδόν ένα μήνα και μου εμφανίζει πρόβλημα στην οθόνη, δηλαδή κολλάει όταν μετακινούμαι στα διάφορα μενού και επίσης όταν γράφω μήνυμα αργούν να πατηθούν τα κουμπιά ή δεν επιλέγονται καθόλου. Έκανα επαναφορά ρυθμίσεων χωρίς να σβήνει τα δεδομένα του χρήστη και είδα κάποια διαφορά στην αρχή, αλλά τώρα ξανακολλάει. Έχεις κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω και αν μπορώ να απευθυνθώ σε κάποιο service και να μου λύσουν το πρόβλημα;

Κάνε εγκατάσταση αυτό και κάνε calibrate και θα διορθωθεί το πρόβλημα με την οθόνη.

http://www.benignblog.com/2012/12/how-to-fix-touchscreen-problems-of-sony.html

Link to comment
Share on other sites

Το unlock root pro πρέπει να βάλεις όχι το UnlockPhone for Bootloader.

Δεν έχει οδηγό για το unlock root pro έχει μόνο για το unlock phone και μου ζητάει ένα serial number όταν ξεκινάω το unlockroot pro..τι να κάνω?Μήπως πρέπει να κάνω πρώτα το unlockphone και μετά το unlockroot pro??

Edited by kostakislarisa
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το σβήσεις και να το ξανακάνεις εγκατάσταση.

Μόνο το unlock root pro.

Αμα δεν μπορέσεις ψάξε στο google για άλλη μέθοδο

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το σβήσεις και να το ξανακάνεις εγκατάσταση.

Μόνο το unlock root pro.

Αμα δεν μπορέσεις ψάξε στο google για άλλη μέθοδο

 

Οκ έγινε τλκ αλλά δε μπορώ να σβήσω εφαρμογες μέσα από το system/app, μ λέει ότι είναι μόνο για ανάγνωση..κάποιο καλό πρόγραμμα για να σβήσω εφαρμογές?δοκίμασα το root explorer αλλά μ το βγάζει στα κινέζικα κ δε βγάζω άκρη, τώρα έχω το root manager κ δε μπορώ να σβήσω μ βγάζει το μνμ π ανέφερα πιο πάνω..

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Έχω το xperia tipo dual και έχει εμφανιστει μια καινούργια έκδοση η 11.0.Α.6.5 από την 11.0.Α.1.8 που έχω τώρα..Αν κάνω το update χάνω κάτι από ότι έχω στο τηλέφωνο?

 

Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει σε αυτό γιατί θέλω να το κάνω Update και δε ξέρω αν θα χαθούν δεδομένα..

 

Εγώ χρησιμοποιώ το titanium

 

Μπορείς να μου πεις πιο είναι αυτό γιατί μου βγάζει πολλά..?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...