Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή δυστυχώς το συγκεκριμένο κινητό δεν έρχεται με ακουστικά έβαλα από ένα SE Spiro αλλά έχει πολύ χαμηλή ένταση. Υπάρχει κάποιος τρόπος να την αυξησω η πρέπει να πάρω τα κατάλληλα??

το ιδιο επαθα και εγω.εβαλα κατι ακουστικα απο αλλο κινητο και ηταν παλι χαμηλα.Δοκιμασα αυτο (music volume EQ) για αυξηση της εντασης αλλα αλοιωνει την ποιοτητα του ηχου.Εγω αγορασα καινουργια ακουστικα (koss pathfinder) απο ebay και ελυσα το προβλημα γιατι εγω ακουω και παρα πολυ μουσικη.Τελικα ηταν θεμα ακουστικων.

Link to comment
Share on other sites

Θα χτυπησει με το που ενεργοποιησεις την οθονη? Αν ναι, το ιδιο εχω παθει στο ταμπλετ μου και δυστυχως το επαθε ξαφνικα.. ειναι σαν να πεφτει σε deep sleep και κολλαει η ωρα και ξεκολλαει οταν ανοιξω την οθονη. Ακομα δεν εχω βρει λυση..

 

Καλησπερα παιδια.....

Ισχυει και για τους δυο σας που εχετε προβλημμα με το ξυπνητηρι .........

Μηπως στις ρυθμισεις ωρας και ημερομηνιας εχετε τικαρισμενο το "Αυτοματη ημερομηνια και ωρα" ....ειναι το μενου που ενημερωνει την ωρα μεσω δυκτιου.....Αν το εχετε αυτο τικαρισμενο τοτε η ωρα ενημερωνεται οσο η οθονη ειναι σε λειτουργια....

Για κοιταχτε το....;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.....

Ισχυει και για τους δυο σας που εχετε προβλημμα με το ξυπνητηρι .........

Μηπως στις ρυθμισεις ωρας και ημερομηνιας εχετε τικαρισμενο το "Αυτοματη ημερομηνια και ωρα" ....ειναι το μενου που ενημερωνει την ωρα μεσω δυκτιου.....Αν το εχετε αυτο τικαρισμενο τοτε η ωρα ενημερωνεται οσο η οθονη ειναι σε λειτουργια....

Για κοιταχτε το....;)

 

Μη μου πεις... κατσε να δω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δυστυχώς το συγκεκριμένο κινητό δεν έρχεται με ακουστικά έβαλα από ένα SE Spiro αλλά έχει πολύ χαμηλή ένταση. Υπάρχει κάποιος τρόπος να την αυξησω η πρέπει να πάρω τα κατάλληλα??

 

εμάς, γιατί είχαν και τα 2 handfree ???? :blink:

"Αν τα σφαγεία είχαν τζάμια αντί τοίχους, όλοι θα ήταν φυτοφάγοι." "Γνώρισα τους ανθρώπους και αγάπησα τα ζώα."

"Ιf there are no dogs in Heaven, then when I die I want to go where they went."

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]29689[/ATTACH]

ναι το κανονικό ξυπνητήρι λέω.

μπήκα στις ρυθμίσεις του και εκεί που λέει "ξυπνητήρι σε αθόρυβη λειτουργιά" ήτανε τσεκαρισμένο, το ξετσεκαρα και στις δυο/τρεις δοκιμές που έκανα δείχνει ότι λειτουργεί κανονικά πλέον!

να δούμε το πρωί θα χτυπήσει η θα...

σε ευχαριστώ για την βοήθεια :):):)

 

Δεν εννοω αυτο....Αυτο ειναι για να σου χτυπαει το ξυπνητηρι οταν το εχεις στο αθορυβο.....Δες παρακατω στην φωτο...την τελευταια επιλογη εννοω....Αν δεν ειναι ουτε αυτο δες την δευτερη εικονα και αυτο που λεω καποια μηνυματα πιο πισω......

Link to comment
Share on other sites

εμάς, γιατί είχαν και τα 2 handfree ???? :blink:

 

 

φίλε zyp3r από πού το πήρες να μην το πάρουμε και εμείς;

και απο τον άλλο φίλο εσυ απο πού εαν επιτρέπεται;

τελικά τα κινητά που ειχαν πρόβλημα με τον ηχο ήταν απο συγκεκριμένο μαγαζί μονο ή και απο άλλα μαγαζιά( δλδ συγκεκριμένη παρτίδα)

ρωτάω εαν είναι να μην πάω και το πάρω απο το γνωστό κατάστημα στην Θεσσαλονίκη που έχει ακουστεί για επιστροφές του συγκεκριμένου τηλεφώνου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.....

Ισχυει και για τους δυο σας που εχετε προβλημμα με το ξυπνητηρι .........

Μηπως στις ρυθμισεις ωρας και ημερομηνιας εχετε τικαρισμενο το "Αυτοματη ημερομηνια και ωρα" ....ειναι το μενου που ενημερωνει την ωρα μεσω δυκτιου.....Αν το εχετε αυτο τικαρισμενο τοτε η ωρα ενημερωνεται οσο η οθονη ειναι σε λειτουργια....

Για κοιταχτε το....;)

 

Τιποτα αγορινα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φίλε zyp3r από πού το πήρες να μην το πάρουμε και εμείς;

και απο τον άλλο φίλο εσυ απο πού εαν επιτρέπεται;

τελικά τα κινητά που ειχαν πρόβλημα με τον ηχο ήταν απο συγκεκριμένο μαγαζί μονο ή και απο άλλα μαγαζιά( δλδ συγκεκριμένη παρτίδα)

ρωτάω εαν είναι να μην πάω και το πάρω απο το γνωστό κατάστημα στην Θεσσαλονίκη που έχει ακουστεί για επιστροφές του συγκεκριμένου τηλεφώνου;

 

παιδιά όπως είπα και πριν:

η γυναίκα μου το δικό της από wind

(166-169 τότε, τώρα το έχει στα 139)

 

και εγώ από το "kinitomania.com" με 133,99 τότε,

τώρα δεν το έχει καν η σελίδα τους.....

 

και τα δύο δεν παρουσιάζουν μέχρι στιγμής κάτι....

και τα 2 είχαν ακουστικά / handsfree.....

 

ΥΓ.: Αν ενοχλούν οι αναφορές τους υπεύθυνους, ας διαγραφούν....

Απλά τις ποστάρω ως "σημείο αναφοράς" σε σχέση με το ερώτημα / θέμα που θέτει ο φίλος "strcapitano"......

"Αν τα σφαγεία είχαν τζάμια αντί τοίχους, όλοι θα ήταν φυτοφάγοι." "Γνώρισα τους ανθρώπους και αγάπησα τα ζώα."

"Ιf there are no dogs in Heaven, then when I die I want to go where they went."

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις σας το tipo dual καινουργιο σχετικα ή αθικτο να το αγορασω? σε μαυρο χρωμα κυριως ηθελα! με αποδειξη φυσικα...
Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

φίλε papig

 

θα σου απαντήσω από εδώ μέσα, καθώς είναι μια απορία που την έχουν κι άλλοι (υποθέτω):

 

ευχαριστημενος απο το tipo? dual το εχεις????????????

 

θελω να το παρω και εγω ..αξιζει?

 

λοιπόν.....

 

έχοντας περάσει από τα χέρια μου τελευταία - κατά σειρά - τα

Nokia 5110,

SE s302,

SE W910i,

και ένα κινέζικο T2000 DaPeng ή αλλιώς StarTech

("κλώνος"/απομίμηση του iphone)

 

και αφού τα δικά μας μέχρι τώρα δεν έχουν βγάλει / παρουσιάσει κάτι,

όπως σε άλλους στο φόρουμ,

μπορώ μόνο να πω πως :

"ναι, είμαι ευχαριστημένος:)

θα ήθελα όμως να έπιανε και tv όπως το κινέζικο:happy:,

αλλά δεν μπορώ να τα έχω κι όλα:rolleyes:

μπορώ ???:confused:"

 

 

αλλά όπως γράφω και πριν:

 

σε άλλους έχει βγάλει προβλήματα από την πρώτη κιόλας στιγμή

 

και επίσης,

εγώ δεν έχω και την τεράστια εμπειρία από κινητά τελευταίας τεχνολογίας.....

οπότε η γνώμη μου δεν έχει και την μεγαλύτερη "βαρύτητα" (υποθέτω)...

 

είναι απλά η γνώμη ενός μέσου χρήστη.....

 

αν είχα ή αν κάποιος είχε / έχει μεγαλύτερη εμπειρία σε κινητά

και συνεπώς περισσότερες γνώσεις επί του θέματος

μπορεί να το βαθμολογούσα / βαθμολογούσε χειρότερα....

 

 

κοινώς : εμένα μου αρέσει και με "καλύπτει"....

δεν μπορώ όμως να ξέρω αν θα σου αρέσει κι αν θα σε "καλύπτει" & εσένα...

αυτό θα το κρίνεις μόνο εσύ (αντικειμενικά πάντα μόνο για εσένα),

καθώς άλλες γνώσεις / απαιτήσεις / ανάγκες / γούστα μπορεί να έχεις εσύ από εμένα...

(όπως και το κατά πόσο, αυτό που εσύ θα αγοράσεις, θα είναι εντάξει ή "ελαττωματικό")

 

 

αυτά που με έχουν χαλάσει πάντως είναι πως:

 

α) δεν έχει καλή κάμερα....

θέλει πολύ συχνά ρύθμιση σε σχέση με τον φωτισμό περιβάλλοντος κ.λ.π.

και πάλι το focus της είναι...για :cry:

θα δοκιμάσω μια εφαρμογή σε λίγο από το "play store" μπας και δω προκοπή......

 

β) σε μερικά παιχνίδια που έχω δοκιμάσει,

δεν έχει και την καλύτερη / αναμενόμενη / θεμιτή ανταπόκριση

η οθόνη στις εντολές (μιλάω για παιχνίδια fps κλπ shooters)

ειδικά όταν πρέπει να κατευθυνθείς με το ένα δάχτυλο / χέρι

& να στοχεύεις και να πυροβολείς με το άλλο δάχτυλο / χέρι

με τουλάχιστον 2 από αυτά ταυτόχρονα....:X

 

~~~~~~~~~~

edit:

ναι - και τα δύο (το δικό μου και της συζύγου) είναι Dual...

Edited by originalksd

"Αν τα σφαγεία είχαν τζάμια αντί τοίχους, όλοι θα ήταν φυτοφάγοι." "Γνώρισα τους ανθρώπους και αγάπησα τα ζώα."

"Ιf there are no dogs in Heaven, then when I die I want to go where they went."

Link to comment
Share on other sites

για οσους εχουν προβλημα με τα ακουστηκα

οφειλετε στο οτι πλεον η ΣΟΝΥ χρησημοποιει καινουργια πιστοποιηση , (εχουν αντιστραφει στο βησμα καποιες πολωσεις)

με παλια ακουστηκα θα ακουτε θολα και χαμηλα, αμα θελετε να δυναμωσει, πατηστε το πληκτρο απαντησης πανω στο hands free,ομως πρεπει να το χετε συνεχεια πατημενο (εδω ερχετε ο θεος της σιλικονης XD )

Link to comment
Share on other sites

για ακομα μια φορα μετα απο καιρο ξανα γραφω για να δω μηπως βγηκε καποια λυση για ροοταρισμα του κινητου με firmware 11.0.a.6.5....αν καποιος το εχει κανει σαυτην την εκδοση ας μου πει. ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

για ακομα μια φορα μετα απο καιρο ξανα γραφω για να δω μηπως βγηκε καποια λυση για ροοταρισμα του κινητου με firmware 11.0.a.6.5....αν καποιος το εχει κανει σαυτην την εκδοση ας μου πει. ευχαριστω πολυ

 

κι εγω τετοια ενημερωση περιμενω Βαγγελη, αν μαθεις κατι στειλε μου μηνυμα στο fb

thanks:)

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και συγγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί. Το x8 μου, έχει ένα αισθητήρα δίπλα στο ακουστικό που απενεργοποεί την οθόνη αφής μόλις πλησιάσεις το τηλέφωνο στο αυτί σου, ωστε να μην πατιούνται κατά λάθος διάφορα πλήκτρα. Το tipo δεν διαθέτει τέτοιο αισθητήρα? Ή μήπως ο αισθητήρας υπάρχει και δεν δουλεύει στο δικό μου? Το tipo το έχει η κοπέλα μου και πολλές φορές πάνω στη συνομιλία ακούω τους χαρακτηριστικούς ήχους μπιπ, που σημαίνει ότι από λάθος της πατάει κάποια πλήκτρα με το μάγουλό της. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και απο μενα,εχω το κινητο σχεδον 2 μηνες και ειμαι υπερ ευχαρηστημενος,το κινητο (αν εξαιρεσεις την καμερα)ειναι απιθανο!Εγω δεν εχω κανενα απο τα παραπανω προβληματα,αλλα εχω το εξης,οταν ακουω ραδιο εχω παρατηρησει οτι μετα απο καποια ωρα (συνηθως στο μισαωρο)κλεινει το ραδιο απο μονο του,το ξανα ανοιγω και μετα απο μιση ωρα ξανα κλεινει και παει λεγοντας!το εχει προσεξει και καποιος αλλος;παιζει να ειναι καποια ρυθμιση εξ.ενεργειας;
Link to comment
Share on other sites

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΣΤΟ DUAL... Η ΚΑΡΤΑ COSMOTE 2 ΣΕ 1 ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΗ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ 2 ΝΟΥΜΕΡΑ COSMOTE ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΙΑ WIND..ΤΟ ΔΟΚHΜΑΣΕ ΚΑΝΕΙΣ:(

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΣΤΟ DUAL... Η ΚΑΡΤΑ COSMOTE 2 ΣΕ 1 ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΗ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ 2 ΝΟΥΜΕΡΑ COSMOTE ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΙΑ WIND..ΤΟ ΔΟΚHΜΑΣΕ ΚΑΝΕΙΣ:(

Δε μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο που να μη δουλεύει. Εξάλλου το Cosmote 2 σε 1 δεν είναι τίποτε άλλο παρά μία κάρτα SIM στην οποία λειτουργεί κανονικά ένα νούμερο αλλά ταυτόχρονα προωθείται εκεί ένα άλλο νούμερο. Απλή προώθηση κλήσεων είναι η λειτουργία που εκτελείται σε αυτή την υπηρεσία. Το επιπλέον που προσφέρει είναι να μπορείς να ορίζεις και να εναλλάσσεις όποτε εσύ θες ποιο νούμερο θα είναι πρωτεύων (δηλαδή οι κλήσεις θα γίνονται και θα χρεώνονται σε αυτό) και ποιο θα είναι δευτερεύων, δηλαδή οι εισερχόμενες σε αυτό κλήσεις θα προωθούνται στο πρωτεύων. Λογικά θα δουλεύει κανονικά.

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και συγγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί. Το x8 μου, έχει ένα αισθητήρα δίπλα στο ακουστικό που απενεργοποεί την οθόνη αφής μόλις πλησιάσεις το τηλέφωνο στο αυτί σου, ωστε να μην πατιούνται κατά λάθος διάφορα πλήκτρα. Το tipo δεν διαθέτει τέτοιο αισθητήρα? Ή μήπως ο αισθητήρας υπάρχει και δεν δουλεύει στο δικό μου? Το tipo το έχει η κοπέλα μου και πολλές φορές πάνω στη συνομιλία ακούω τους χαρακτηριστικούς ήχους μπιπ, που σημαίνει ότι από λάθος της πατάει κάποια πλήκτρα με το μάγουλό της. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο?

 

εχει.....αν και θα μπορουσες απλα να παρεις ενα τηλ και απλα να βαλεις το δαχτυλο σου στο κυταρο για να σβησει η οθονη XD

Link to comment
Share on other sites

εχει.....αν και θα μπορουσες απλα να παρεις ενα τηλ και απλα να βαλεις το δαχτυλο σου στο κυταρο για να σβησει η οθονη XD

 

Εννοείται ότι το δοκίμασα πριν ρωτήσω. Έκανα όπως είπες και η οθόνη δεν απενεργοποιείται :( Υπάρχει πουθενά στο μενού ρύθμιση για αυτόν τον αισθητηρα?

Edited by kompostas
Link to comment
Share on other sites

λυπών για τα δικα μου προβλήματά που ελεγα το πείρα απο την arvato και πάλη τα ιδια με τον αντίλαλο μετά το ξαναπήγα μου κάναν αντικατάσταση συσκευή μονο δηλαδή κάποια αλλη που ειχε επισκευαστή , τα ιδια παλη και αυτη τη φωρα εχανε και το σήμα η μια σιμ οταν έμπαινα ίντερνετ το πηγα πίσω και τελικά άκρη εβγαλα με το καταστημα το πειραν και πειρα αλλο κινιτο και ενα νικια 101 dual και ειναι σούπερ εγω προσωπικά δεν προκετε να ξαναπάρω dual sony :(
Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτησω κατι παιδια?Οσοι μπαινεται Internet με 3G και οχι με το wifi σας λειτουργει κανονικα?Η ταχυτητα του ειναι οκ?Γιατι στο δικο μου κανει να ανοιξει σελιδα μια εβδομαδα κανονικα. Φυσικα με το σηματακι "Η" πανω στο δεικτη του σηματος αλλα και ρυθμησμενο σε WDCMA . Παρακαλω μπειτε στον κοπο και απαντηστε μου με ενα ναι η ενα οχι για να το παω στο service αν ειναι αυριο πρωι πρωι να τελειωνω.
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εμενα και χωρις να ειναι στο H το σηματακι,ειναι αρκετα γρηγορο στην πλοηγηση το κινητο.εχω δοκιμασει τον bronswer του κινητου και το opera,δεν ειχαν καποια διαφορα στην ταχυτητα ομως!!(και η σελιδες που βλεπω ειναι σχετικα βαριες)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...