Jump to content

Sony Xperia Tipo / Tipo dual


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδες. νεος χρηστης sony, ολα καλα με το νεο κινητο ιδιως η μπαταρια( σε σχεση με το galaxy y duos kai καποια nokia) αλλα εχω καποια σοβαρα προβληματα με την επεξεργασια των επαφων.

πρωτων δεν υπαρχει δυνατοτητα στις ομαδες επαφων να μπει φωτογραφια και ξεχωριστος ηχος κλησης.

δευτερων δεν υπαρχει δυνατοτητα στις ομαδες επαφων να γινει στοιχιση αλφαβητικη με αρχη το επιθετο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.οσο αναφορα τις 2 sim πραγματικα εχω μπερδευτει.μια διαβαζω οτι ειναι active και αλλου οτι ειναι standby.

κοιταξτε τα τεχνικα χαρακτηριστικα

http://www.skroutz.gr/s/2225645/Sony-Xperia-Tipo-Dual.html

ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δουλεουν και οι δυο γραμμες κανονικοτατα. απλα οταν μιλας στη μια γραμμη και σε καλεσουν στην αλλη, δειχνει το κινητο κατελημενο. υπαρχει βεβαια και η δυνατοτητα της προωθησης απο το ενα νουμερο στο αλλο.
Link to comment
Share on other sites

οχι κατελλημενο, κλειστο εννοεις.τελικα μονο το b7722 δουλευν ταυτοχρονα,δηλ.οταν μιλας στην μια γραμμη και σε παρουν στην αλλη αλλη sim χτυπαει κανονικα. Edited by gavromania
Link to comment
Share on other sites

Sony Ericsson Xperia Active ή [Επίσημο] Sony Xperia tipo dual?ποιο λετε?επειδη εχω ενα παλιο sony και ειχα προβληματακια,αξιζουν αυτα τα 2 κινητακια που σας ειπα?αν οχι μπορειτε να μου προτεινεται κατι αλλο??
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα.

Δεδομένου οτι σκέφτομαι να πάρω το dual, για την σχέση μου, μπορεί κάποιος που το έχει να μου διευκρινήσει πως λειτουργεί, διότι δεν έχει γίνει σαφές; Έχοντας τις 2 κάρτες μέσα μπορεί να δέχεται κλήσεις και μηνύματα και από τις 2 γραμμές; Ή πρέπει να διαλέγουμε ποια κάρτα είναι ενεργή κάθε φορά; Δεν με ενδιαφέρει η σπάνια περίπτωση να μιλάς στη μια γραμμή και να τύχει να σε καλέσουν στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου μολις τωρα μιλησα με εκπροσωπο της sony.λοιπον οταν δεν μιλας πουθενα εννοειτε το τηλ. να ειναι ανοιχτο, σε οποια sim1 η sim2 σε καλεσουν η σου στειλουν μυνημα το λαμβανεις κανονικα,εαν ομως μιλας στην sim1 και σε καλεσουν την ιδια στιγμη στην sim2 αυτος που θα σε παρει θα ακουσει μυνημα οτι το τηλ.ειναι κλειστο,οταν κλεισεις την γραμμη που μιλουσες θα σου ερθει μυνημα οτι σε καλεσε στην sim2 το ταδε νουμερο.αυτα!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

οταν με καλουν αλλοι και μιλαμε, ακουνε τη φωνη τους! (και το εχω διαπιστωσει απο δικα μου τεστ...) :!: :wacko: :X:X:blink::blink:σας συμβαινει?????

Edited by Dejan457
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου μολις τωρα μιλησα με εκπροσωπο της sony.λοιπον οταν δεν μιλας πουθενα εννοειτε το τηλ. να ειναι ανοιχτο, σε οποια sim1 η sim2 σε καλεσουν η σου στειλουν μυνημα το λαμβανεις κανονικα,εαν ομως μιλας στην sim1 και σε καλεσουν την ιδια στιγμη στην sim2 αυτος που θα σε παρει θα ακουσει μυνημα οτι το τηλ.ειναι κλειστο,οταν κλεισεις την γραμμη που μιλουσες θα σου ερθει μυνημα οτι σε καλεσε στην sim2 το ταδε νουμερο.αυτα!!!

 

Ευχαριστώ πολύ. Αυτό ακριβώς ήθελα να ξεκαθαριστεί. Εάν ισχύει τότε η συσκευή μας κάνει. Θα προτιμούσα όμως να το επιβεβαίωνε κάποιος που το έχει στα χέρια του, από τον εκπρόσωπο της Sony.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Αυτό ακριβώς ήθελα να ξεκαθαριστεί. Εάν ισχύει τότε η συσκευή μας κάνει. Θα προτιμούσα όμως να το επιβεβαίωνε κάποιος που το έχει στα χέρια του, από τον εκπρόσωπο της Sony.

 

ισχυει...διαβασε το ...49...μην τα..ξαναγραφω!!!:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

οταν με καλουν αλλοι και μιλαμε, ακουνε τη φωνη τους! (και το εχω διαπιστωσει απο δικα μου τεστ...) :!: :wacko: :X:X:blink::blink:σας συμβαινει?????

 

Να τσεκαρετε τι παρεμβολες εχετε στον χωρο που μιλατε....Αν ειστε αναμεσα σε καθρεπτες η' τζαμαριες η' σε γυαλινα κτηρια πολλες φορες ακους την φωνη σου οταν μιλας σε κινητο....Το ιδιο συμβαινει οταν εισαι κοντα σε αλλες ηλεκτρονικες συσκευες που εκπεμπουν εκεινη την ωρα (τηλεορασεις με αποκωδοικοποιητες κακης ποιοτητας....ραδιοφωνα....φουρνους μικροκυματων...ασυρματα ρουτερ ... ασυρματα τηλεφωνα....κ.τ.λ).

Το πιο πιθανον ειναι να εχουν το προβλημμα οι συνομιλητες σου εφοσον αυτοι ακουνε την φωνη τους....

Link to comment
Share on other sites

Να τσεκαρετε τι παρεμβολες εχετε στον χωρο που μιλατε....Αν ειστε αναμεσα σε καθρεπτες η' τζαμαριες η' σε γυαλινα κτηρια πολλες φορες ακους την φωνη σου οταν μιλας σε κινητο....Το ιδιο συμβαινει οταν εισαι κοντα σε αλλες ηλεκτρονικες συσκευες που εκπεμπουν εκεινη την ωρα (τηλεορασεις με αποκωδοικοποιητες κακης ποιοτητας....ραδιοφωνα....φουρνους μικροκυματων...ασυρματα ρουτερ ... ασυρματα τηλεφωνα....κ.τ.λ).

Το πιο πιθανον ειναι να εχουν το προβλημμα οι συνομιλητες σου εφοσον αυτοι ακουνε την φωνη τους....

 

οι αλλοι που με καλουνε εχουν προβλημα ακουγοντας τη φωνη τους, και το εχω επαληθευσει. Δεν νομιζω οτι εχει παρεμβολες γιατι εχω κανει διαδοχικα τεστ και με αλλα smartphones να με καλουνε και να υπαρχει προβλημα σε αυτα με τον ηχο να τους επιστρεφεται. Μοιαζει να μη διαχειριζεται καλα τον ηχο το tipo κινητο μου και να οδευει τον ηχο αυτου που με καλει απο το ακουστικο μου στο μικροφωνο μου ωστε να του γυριζει πισω η φωνη του, ακουγοντας ελαφρως τη φωνη του. Το ιδιο συμβαινει και οταν με καλουνε απο σταθερο. (ακουνε τη φωνη τους). Εγω να σημειωσω σε καμια περιπτωση δεν ακουω τη φωνη μου

Link to comment
Share on other sites

οι αλλοι που με καλουνε εχουν προβλημα ακουγοντας τη φωνη τους, και το εχω επαληθευσει. Δεν νομιζω οτι εχει παρεμβολες γιατι εχω κανει διαδοχικα τεστ και με αλλα smartphones να με καλουνε και να υπαρχει προβλημα σε αυτα με τον ηχο να τους επιστρεφεται. Μοιαζει να μη διαχειριζεται καλα τον ηχο το tipo κινητο μου και να οδευει τον ηχο αυτου που με καλει απο το ακουστικο μου στο μικροφωνο μου ωστε να του γυριζει πισω η φωνη του, ακουγοντας ελαφρως τη φωνη του. Το ιδιο συμβαινει και οταν με καλουνε απο σταθερο. (ακουνε τη φωνη τους). Εγω να σημειωσω σε καμια περιπτωση δεν ακουω τη φωνη μου

 

Σπανια περιπτωση αυτο που αναφερεις μιας και το καναλι του ακουστικου δεν εχει σχεση με το καναλι του μικροφωνου σε αυτες τις πλακετες....Αλλα τιποτα δεν αποκλειεται ειδικα αν ειναι καμια συσκευη παραεισαγωγης ;) ;) !!!!!!!!!

Κανε εναν τελευταιο ελενχο στην εφαρμογη του κινητου " smart connect " μηπως εχει ενεργοποιηθει κατα λαθος καποιο απο τα προγραμματα που εχει μεσα...

Αν και εκει δεν βρεις τιποτα τοτε κανε μια επισκεψη στο μαγαζι που το αγορασες για τεχνικο ελενχο η' στειλε email στην Sony αναφεροντας το προβλημμα σου....

Και αν βρεις που ωφειλεται το προβλημμα ενημερωσε και εμας να ξερουμε!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σπανια περιπτωση αυτο που αναφερεις μιας και το καναλι του ακουστικου δεν εχει σχεση με το καναλι του μικροφωνου σε αυτες τις πλακετες....Αλλα τιποτα δεν αποκλειεται ειδικα αν ειναι καμια συσκευη παραεισαγωγης ;) ;) !!!!!!!!!

Κανε εναν τελευταιο ελενχο στην εφαρμογη του κινητου " smart connect " μηπως εχει ενεργοποιηθει κατα λαθος καποιο απο τα προγραμματα που εχει μεσα...

Αν και εκει δεν βρεις τιποτα τοτε κανε μια επισκεψη στο μαγαζι που το αγορασες για τεχνικο ελενχο η' στειλε email στην Sony αναφεροντας το προβλημμα σου....

Και αν βρεις που ωφειλεται το προβλημμα ενημερωσε και εμας να ξερουμε!!!!!!!!!!

 

 

ευχαριστω για το διαλογο

βουρ για Γερμανο, και ειναι μεσα στο 7ημερο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

'Εχω ένα htc explorer, δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος και σκέφτομαι να αγοράσω το Tipo. Εσείς που το έχετε αγοράσει, αξίζει, έχετε δει μειονεκτήματα? Επίσης πόσο είναι το SAR για την συσκευή? Αλλού έχω διαβάσει 1,28 και αλλού 1,62..η συσκευασία τι λέει επάνω?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος του εν λογω κινητου(tipo dual) συγκεκριμενα και παραλληλα κατοχος του γαλαξια-αρε κινηταρα.Πρωτη διαπιστωση ειναι οτι τι κινητο παει σφαιρα και ανταποκρινεται τελεια στις απαιτησεις της ICS!Οσον αφορα την λειτουργια των δυο sim τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα.Το κινητο ειναι dual stand-by.Δηλαδη σε κατασταση αναμονης και οι δυο καρτες ειναι ενεργες.Απο κει και περα αν εσυ θελησεις να πραγματοποιησεις κληση απο την Sim1 π.χ. , η sim2 κατα την διαρκεια της κλησης απενεργοποιειται (για την ακριβεια βγαζει κατι σαν κλεψηθρα στο σημα της sim2.Η εναλλαγη των καρτων (ως προς το ποια Sim θες να χρησιμοποιησεις για να πραγματοποιησεις την κληση) γινεται ευκολα με ενα κουμπακι που εχει στο πλαι.Επισης καθοριζεις και τα ονοματα των sim π.χ. vodafone ,wind cosmote κτλ απο το μενου των sim στις ρυθμισεις και επιπροσθετως καθε δικτυο στην μπαρα με τις κυψελες εχει δικο του χρωμα (κιτρινο και μπλε) για να αντιλαμβανεσαι πιο ευκολα πια sim ειναι ενεργοποιημενη για να πραγματοποιεις εξερχομενες κλησεις.Π.χ. αν η sim 1 ειναι προεπιλεγμενη για κλησεις εξερχομενες τοτε το χρωμα της κυψελης ειναι κιτρινο για την αντιστοιχη sim και για την sim 2 η οποια ειναι ανενεργη ως προς της εξερχομενες κλησεις ,ειναι ασπρο και το αντιστροφο.Στο μενου εχει επιλογη που σου επιτρεπει να ρυθμισεις τι θελεις να κανει η καθε Sim.(π.χ. sim 1 κλησεις ομιλιας και μηνυματα και sim 2 κλησεις ομιλιας και internet).Στα πολυ εξεζητημενα υπαρχει και μια ρυθμιση στο μενου που σου επιτρεπει να ρυθμισεις ημερες και ωρες λειτουργιας των δυο sim.Στα μειον του κινητου η καμερα και η απουσια φλας και φυσικα το sar το οποιο φτανει το 1,62 W/Kg.(στο κεφαλι)Ελπιζω να σας ελυσα καποιες αποριες και για οτιδηποτε αλλο εδω ειμαστε για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον. Edited by byllaras
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ! ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ DUAL TO TIPO ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ IPHONE3G ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΕΡΝΕΤΑΙ.......ΚΑΙ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΧΩ ΔΥΟ ΚΙΝΗΤΑ.....

.ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΩ ΤΗ ΜΙΑ SIM ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΓΙΑ ΟΜΙΛΙΑ.....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΕ ΒΟΛΕΨΕΙ....

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

αν μπορεί κάποιος ας δοκιμάσει να κατεβάσει

τον Firefox από το play

να μας πει πως τρέχει;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.'Εχει βρει κανείς τπτ οδηγίες απο xda ή πουθενά αλλού για να κάνουμε root τη συσκευή?Κ αν ναι το έχει δοκιμάσει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ! ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ DUAL TO TIPO ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ IPHONE3G ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΕΡΝΕΤΑΙ.......ΚΑΙ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΧΩ ΔΥΟ ΚΙΝΗΤΑ.....

.ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΩ ΤΗ ΜΙΑ SIM ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΓΙΑ ΟΜΙΛΙΑ.....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΕ ΒΟΛΕΨΕΙ....

 

Θα σε βολεψει 100%. Ετσι το εχω προγραματισει και γω.

 

Ενα αλλο θεμα τωρα. Εχω παρει το γκρι τηλεφωνακι και νομιζω οτι το χρωμα απο το πισω καπακι θα αρχισει καποια στιγμη να τριβεται. Τι παιζει απο αξεσουαρ; θα ήθελα να αλλαξω το καλυμα.

XPERIA NEO V

SONY TIPO DUAL

MOTOROLA XT311

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά . προσπάθησα με το skype αλλα δυστυχώς δεν δουλεύει όπως πρέπει. 9 στις 10 καν crash.. έχουμε κάτι νεότερο?

το viber από την άλλη μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω ότι δεν τρέχει από την Κάρτα μνήμης

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

όχι κανονική εγκατάσταση.. το περίεργο είναι ότι εγώ μπορώ να καλέσω τις ποιο πολλές φορες ,αλλα όταν με καλούν κλείνει αυτόματα και χωρίς κάποια ειδοποίηση ούτε ήχου ούτε εικόνας. επίσης ενώ είμαι online σε άλλους με βγάζει off line
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tipo / Tipo dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...