Jump to content

Σύνδεση Galaxy S III <-> TV


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αδερφέ είχες δίκιο!

 

Έκανα το λάθος να μην έβαζα το ίδιο όνομα και στα 2 αρχεία... (για να τα παίξει το vlc π.χ. δεν είναι αναγκαίο αυτό, γι'αυτό και δεν το έκανα ποτέ...).

 

Τώρα όμως έχω άλλο πρόβλημα :lol: Τα ελληνικά βγαίνουν σαν ιερογλυφικά και δε βρήκα πουθενά ρυθμίσεις για τους υποτίτλους... (ιερογλυφικά τα βγάζει και στον υπολογιστή και στην τηλεόραση).

 

 

:O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όπως παίζει η ταινεία πατάς το κουμπί TOOLS (τουλαχιστον στην δικιά μου tv έτσι είναι) και από κει πας ρυθμίσεις υποτίτλων..

 

edit: όπα...για να στα βγάζει ιερογλυφικά στο pc πάει να πει πως εκεί είναι το πρόβλημα . Η tv απλά κάνει copy ότι βλέπει το allshare σαν αρχείο vinteo..έχεις κανει την τελευταία αναβάθμιση στο allshare του pc? η τελευταία είναι η 2.1.0.12031_10

Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ είχες δίκιο!

 

Έκανα το λάθος να μην έβαζα το ίδιο όνομα και στα 2 αρχεία... (για να τα παίξει το vlc π.χ. δεν είναι αναγκαίο αυτό, γι'αυτό και δεν το έκανα ποτέ...).

 

Τώρα όμως έχω άλλο πρόβλημα :lol: Τα ελληνικά βγαίνουν σαν ιερογλυφικά και δε βρήκα πουθενά ρυθμίσεις για τους υποτίτλους... (ιερογλυφικά τα βγάζει και στον υπολογιστή και στην τηλεόραση).

 

 

:O

 

Για να τα δεις σωστά άνοιξε στο pc το αρχείο των υποτίτλων με το notepad (σημειωματάριο) και πάτησε file (αρχείο) --> save as (αποθήκευση ως) άφησε το ίδιο όνομα και (κάτω από το όνομα) στην Κωδικοποίηση (μάλλον encoding) επέλεξε UTF-8. Σώσε τώρα το αρχείο και πήγαινε στον φάκελλο που βρίσκεται και κάνε rename το αρχείο αυτό και βγάλε του την κατάληξη .txt που του πρόσθεσε το notepad ώστε η κατάληξή του να είναι όπως πριν (συνήθως .srt). Τώρα οι υπότιτλοι θα φαίνονται κανονικά. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Για να τα δεις σωστά άνοιξε στο pc το αρχείο των υποτίτλων με το notepad (σημειωματάριο) και πάτησε file (αρχείο) --> save as (αποθήκευση ως) άφησε το ίδιο όνομα και (κάτω από το όνομα) στην Κωδικοποίηση (μάλλον encoding) επέλεξε UTF-8. Σώσε τώρα το αρχείο και πήγαινε στον φάκελλο που βρίσκεται και κάνε rename το αρχείο αυτό και βγάλε του την κατάληξη .txt που του πρόσθεσε το notepad ώστε η κατάληξή του να είναι όπως πριν (συνήθως .srt). Τώρα οι υπότιτλοι θα φαίνονται κανονικά. :ninja:

 

Όταν ανοίγω το αρχείο με το σημειωματάριο, πάλι αλαμπουρνέζικα τα δείχνει :confused: :cry:

 

Λοιπόν μετά από 1000άδες προσπάθειες και διαφορετικές ρυθμίσεις, τελικά κατέληξα στο παρακάτω:

 

ανοίγω το αρχικό αρχείο με το word, αποκοπή τα (πλέον) ελληνικά :ninja:, ανοίγω σημειωματάριο, επικόλληση, αποθήκευση ως με το UTF-8 που λέγαμε κι εκεί έρχεται το ωραίο: πρέπει να επιλέξω στον τύπο αρχείο το "όλα", να βάλω και την κατάληξη .srt στο όνομα και μετά να το κλείσω. Αν δε βάλω το "όλα", το allshare δεν το διαβάζει (για το vlc ούτε λόγος, διαβάζει τα πάντα, φοβερό πρόγραμμα ασυζητητί).

 

:)

Link to comment
Share on other sites

αν και ακομα δεν εχω τον γαλαξια (περιμενω το skroutzομαγαζο να το φερει) , πιστευω οτι λογικα μπορω να σας βοηθησω λιγο . Επειδη ο player της tv μου θελει και αυτος μετατροπη στους υποτιτλους, δοκιμαστε το notepad++ , και στα srt αρχεια εμενα χρειαζεται να το κωδικοποιησεις ως utf8 χωρις bom.

 

Απο εκει και υστερα δεν χρειαζεται να μπλεκεις με αλλαγες στα αρχεια, απλα ανοιγεις το srt, το αλλαζεις, πατας save και τελος. Το εχεις ονομασει ακριβως οπως το ονομα της ταινιας και παιζει, (μου το διαβαζει ετσι και το ps3mediaserver που στελνω απο το pc στη tv,αρα φανταζομαι και το dlna του galaxy s3 το ιδιο θα κανει).

 

Το περιεργο ειναι που στο φίλο, τα αρχεια srt τα δειχνει αλαμπουρνεζικα στο pc, μηπως πρεπει να περασεις κανα font?

Link to comment
Share on other sites

Ιερογλυφικά τα δείχνει όταν ανοίγω το αρχικό αρχείο (το οποίο αρχικό αρχείο έτσι και το βάλω στο vlc δείχνει κανονικά τους ελληνικούς υπότιτλους :p:p ) μέσω σημειωματαρίου :blink:

 

Ελληνικά μπορώ να γράψω χωρίς πρόβλημα, άλλωστε όπως προείπα όταν τα μεταφέρω από το Word (στο οποίο το αρχικό αρχείο ανοίγει κανονικά :confused: :confused: ), τότε τα διαβάζει μια χαρά.

 

Να κατεβάσω πάλι το editor; 'Η το ++ που προτείνεις; Θα το δοκιμάσω...

 

EDIT: κατέβασα το ++, το έπιασα με το καλό, το έπιασα με το άσχημο, ούτε παρακάλια δέχεται ούτε μαλαγανιές... Τα ανοίγει πάλι σαν να έχει πάθει εγκεφαλικό.......... Είπα ότι τον υπολογιστή τον είχα αγοράσει από Γερμανία;; :D

Edited by Trendelenburg
Link to comment
Share on other sites

Είπα ότι τον υπολογιστή τον είχα αγοράσει από Γερμανία;; :D

Start - Control Panel - Clock, Language and Region - Region and Language, Administrative, Change system locale, -> Greek (Greece).

 

Και reboot.

 

Είναι τελείως off-topic αυτή η συζήτηση...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

μηπως θα ηταν καλυτερα να κατεβασεις κανενα πακετακι με greek fonts τοτε? φανταζομαι εκει ειναι το θεμα... παντως μου φαινεται κουφο που τα διαβαζει κανονικα το vlc!
Link to comment
Share on other sites

μηπως θα ηταν καλυτερα να κατεβασεις κανενα πακετακι με greek fonts τοτε? φανταζομαι εκει ειναι το θεμα... παντως μου φαινεται κουφο που τα διαβαζει κανονικα το vlc!

 

Δεν είναι κουφό, δεν έχει ελληνικό codepage. Απλά πρέπει να κάνει αυτό που είπα παραπάνω. Λήγει εδώ το θέμα παρακαλώ, συνέχεια αν είναι απαραίτητο στην ενότητα υπολογιστών....

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Start - Control Panel - Clock, Language and Region - Region and Language, Administrative, Change system locale, -> Greek (Greece).

 

Και reboot.

 

Είναι τελείως off-topic αυτή η συζήτηση...

 

Στην 1η καρτέλα έβαζα ελληνικά κι όχι στην τελευταία (admin.) :X:X:X

 

Τελικά έτσι όπως τα λες είναι! Ευχαριστώ για τη βοήθεια όλων και βέβαια για την ανοχή :)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ το καινούριο μου ορίτζιναλ μαϊμού mhl :happy:

Τι πρωτότυπο! Δε λειτουργεί :!:

Άντε άλλο ένα μήνα αναμονή από την Άπω ανατολή....

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ το καινούριο μου ορίτζιναλ μαϊμού mhl :happy:

Τι πρωτότυπο! Δε λειτουργεί :!:

Άντε άλλο ένα μήνα αναμονή από την Άπω ανατολή....

 

Το έχεις συνδέσει και με φορτιστή ετσι; αλλιώς δεν δουλεύει

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις συνδέσει και με φορτιστή ετσι; αλλιώς δεν δουλεύει

 

Εννοείται.

Τι φορτιστές, τι καλώδια, μόνιτορ, tv, τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να δω αρχεία του κινητού όπως εικόνες και βίντεο ή την οθόνη του κινητού σε τηλεόραση Samsung 40ES6100 με απευθείας ασύρματη σύνδεση μέσω wi-fi direct ή και κάπως αλλιώς;

 

Στο wi-fi direct μου έβγαλε τη τηλεόραση και έγινε σύνδεση αλλά δεν κατάφερα να δω κάποιο αρχείο στη tv.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να δω αρχεία του κινητού όπως εικόνες και βίντεο ή την οθόνη του κινητού σε τηλεόραση Samsung 40ES6100 με απευθείας ασύρματη σύνδεση μέσω wi-fi direct ή και κάπως αλλιώς;

 

Στο wi-fi direct μου έβγαλε τη τηλεόραση και έγινε σύνδεση αλλά δεν κατάφερα να δω κάποιο αρχείο στη tv.

 

Μέσω Allshare

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να στείλω μέσω all share και μου έβγαλε στην τηλεόραση να κάνω αποδοχή, έκανα, αλλά μου έβγαλε στο κινητό αποτυχία αποστολής μετά από λίγο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ενας φιλος πηρε το "MHL Micro USB 11P to HDMI HDTV Adapter της SAMSUNG"για το SIII αλλα οταν συνδεει το κινητο με την τηλεοραση ο ηχος παει να ξεκινησει στην τηλεοραση κανοντας ενα μπιπ και στην συνεχεια τιποτα και συνεχιζει μονο η εικονα.

Επισης μολις ξεσυνδεσει τον HDMI adapter απο την τηλεοραση πρεπει να κανει restart η να κλεισει και να ανοιξει το κινητο για να επανελθει ο ηχος στο κινητο.Μηπως γνωριζετε τι μπορει να συμβαινει?Μηπως πρεπει να γινει καποια ρυθμιση στο SIII?

Ευχαριστω.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ενας φιλος πηρε το "MHL Micro USB 11P to HDMI HDTV Adapter της SAMSUNG"για το SIII αλλα οταν συνδεει το κινητο με την τηλεοραση ο ηχος παει να ξεκινησει στην τηλεοραση κανοντας ενα μπιπ και στην συνεχεια τιποτα και συνεχιζει μονο η εικονα.

Επισης μολις ξεσυνδεσει τον HDMI adapter απο την τηλεοραση πρεπει να κανει restart η να κλεισει και να ανοιξει το κινητο για να επανελθει ο ηχος στο κινητο.Μηπως γνωριζετε τι μπορει να συμβαινει?Μηπως πρεπει να γινει καποια ρυθμιση στο SIII?

Ευχαριστω.

 

Αυτό το πρόβλημα ακριβώς είχα κι εγώ και ήδη ταξιδεύει πίσω στον πωλητή

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα ακριβώς είχα κι εγώ και ήδη ταξιδεύει πίσω στον πωλητή

 

Από μια ματιά που έχω ρήξει στα ποστ του θέματος της σύνδεσης της συσκευής με τηλεόραση ακόμα και ενσύρματα και με αυθεντικά αξεσουάρ της samsung παρατηρώ αρκετά προβλήματα. Κρίμα για ένα τόσο εντυπωσιακό κινητο. Δε ξέρω αν είναι καθαρά θέμα hardware η τελικα το android μετά από τόσα χρόνια δεν έχει ακομα "ωριμασει"...

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Από μια ματιά που έχω ρήξει στα ποστ του θέματος της σύνδεσης της συσκευής με τηλεόραση ακόμα και ενσύρματα και με αυθεντικά αξεσουάρ της samsung παρατηρώ αρκετά προβλήματα. Κρίμα για ένα τόσο εντυπωσιακό κινητο. Δε ξέρω αν είναι καθαρά θέμα hardware η τελικα το android μετά από τόσα χρόνια δεν έχει ακομα "ωριμασει"...

 

Τι σχέση έχει το android με τους ελαττωματικούς αντάπτορες;

Και σε πληροφορώ ότι η συντριπτική τους πλειοψηφία είναι μαϊμού κι ας έρχονται και με τα Samsung λογότυπα.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το android με τους ελαττωματικούς αντάπτορες;

Και σε πληροφορώ ότι η συντριπτική τους πλειοψηφία είναι μαϊμού κι ας έρχονται και με τα Samsung λογότυπα.

 

Δεν ξέρω πολλά από android απλά έχω παρατηρήσει το ίδιο πρόβλημα και σε άλλη συσκευή ενός φίλου (samsung galaxy ace στο TV out)). Λογικά ναι δε θα χει σχέχη με το λειτουργικό. Καλό θα ήταν πάντως η samsung να περιλάμβανε εναν αντάπτορα στην αρχική συσκευασία για μία τοσο ακριβη συσκευή ώστε να αποφέυγονται τέτοια θέματα. Το Ν8 μου είχε στο πακέτο αντάπτορες και για HDMI και για USB OTG. Και με ένα φθηνό καλώδιο HDMI που αγόρασα δεν αντιμετώπησα ποτέ κανένα πρόβημα.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πολλά από android απλά έχω παρατηρήσει το ίδιο πρόβλημα και σε άλλη συσκευή ενός φίλου (samsung galaxy ace στο TV out)). Λογικά ναι δε θα χει σχέχη με το λειτουργικό. Καλό θα ήταν πάντως η samsung να περιλάμβανε εναν αντάπτορα στην αρχική συσκευασία για μία τοσο ακριβη συσκευή ώστε να αποφέυγονται τέτοια θέματα. Το Ν8 μου είχε στο πακέτο αντάπτορες και για HDMI και για USB OTG. Και με ένα φθηνό καλώδιο HDMI που αγόρασα δεν αντιμετώπησα ποτέ κανένα πρόβημα.

 

Το οποίο αναλόγως δυνατοτήτων το πλήρωσες όμως χρυσό :)

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο αναλόγως δυνατοτήτων το πλήρωσες όμως χρυσό :)

 

Θα διαφωνήσω μαζί σου. Το Ν8 όταν κυκλοφόρησε ήταν ένα πληρέστατο κινητό (και παραμένει έτσι) απλά με ένα αναχρονιστικό (υποκειμενικά πάντα, όχι για μενα) λειτουργικό το οποίο είχε συγκεκριμένες αδυναμίες όπως και όλα τα άλλα. Σε καμία περίπτωση όμως δε του έλειπε τίποτα ενώ είναι και σταθερότατο. Με 480 ευρώ περίπου τότε έπαιρνες ένα πλήρες πακέτο με μακράαν απο τον δέυτερο την καλύτερη κάμερα που είχε κυκλοφορησει ποτέ σε κινητό και με απαράμιλη ποιότητα κατασκευής. Το s2 τότε έκανε 550+. Το αν η νόκια παράτησε το symbian, με τίς γνωστες επιπτώσεις στην ίδια, σε καμια περίπτωση δε μειώνει τις δυνατότητες της συσκευής. Το χώ δυο χρόνια και το απόλαμβάνω, με τα μειωνεκτήματα του φυσικα, (βλέπε browzer). Απλα ηρθε η ώρα της αλλαγής λόγω και τις μη υποστιρηξης του λειτουργικού. Τέλος πάντων βγήκαμε και απο το θέμα.:p

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

προσπαθώ μέσω dlna να δω τα αρχεια του υπολογιστή μου στο κινητο. Χρησιμοποιώ το ps3media server και το βλέπει κανονικά η τηλ. και το ps3 μου. Ωστόσο δεν κατάφερε να βρει το σ3, και εχω ενεργοποιήση εύρεση κλπ. το ps3ms έχει ενα .conf για android. any ideas? μηπως χρειάζεται να κατεβάσω κάποιο πρόγραμμα για να μπορώ να δω αρχεία απο το κινητό?

 

Και μια δευτερη ερωτηση, το ps3 βλέπει κανονικά το κινητό, αλλά κατι mkv δεν τα παιζει, λεει unsupported format. Να φανταστω τα αρχεια δεν τα στέλνει αποκωδικοποιημένα ε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα ακριβώς είχα κι εγώ και ήδη ταξιδεύει πίσω στον πωλητή

 

Τελικα οπως αποδειχτηκε δεν χρειαστηκε να το στειλουμε πισω εμεις στον πωλητη το"MHL Micro USB 11P to HDMI HDTV Adapter της SAMSUNG"(αν και σε επικοινωνια που ειχα μαζι του δεχτηκε ο Κινεζος να το αντικαταστησει)γιατι το δοκιμασε ο φιλος σε αλλη τηλεοραση και λειτουργησε κανονικα...να υποθεσω θεμα συμβατοτητας με καποιες TVs?

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...