Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα..

 

Ύστερα από αρκετή χρήση του κινητού και έχοντας τροποιήσει τισ παραμέτρους για καλύτερη μπαταρία (τα μόνα που είναι ανοιχτά είνα ο ήχος - περιέργως στην 4.1.1 που έχω πρέπει να είναι συνέχεια on:(, η αυτόματη φωτεινότητα, η εξοικονόμηση ενέργειας και η περιστροφή οθόνης), κατάλαβα πως πολύ μεγάλο ρόλο (τον μέγιστο) για την κατανάλωση μπαταρίας είναι τι φόντο θα έχετε βάλει από πίσω. Γι αυτό το δίνω σαν tip (δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθεί:happy:). Ποτέ μην χρεισιμοποιείτε images α) μεγαλύτερες από 800Χ480 και β) με ανοιχτά χρώματα.

 

Είχα βάλει μια τέτοια εικόνα (μεγάλης ανάλυσης και έντονων χρωμάτων) και μέσα σε 1 ώρα (με ολα τα eco ενεργοποιημένα) εκεί που είταν 79% μου πήγε 74 %!!!! Με τα αντίστοιχα "μαμίσια" φόντα (και όσο το δυνατό πιο σκούρο χρώμα..) το αντίστοιχο αποτέλεσμα ήταν από 79% στο..79 %!! :cool:

 

 

 

 

 

Το μόνο που "μου την δίνει" είναι πως, μ αυτές τις ρυθμίσεις, όταν μπαίνω στο ιντερνετ μειώνεται πολύ η φωτεινότητα της οθόνης (όταν ξαναβγένεις ξανααυξάνεται). Υπάρχει κανά tip ώστε να εχω την ίδια φωτεινότητα στο ιντερνετ?

 

 

 

Φιλε αν ειναι να τα κλεισω ΟΛΑ και να εχω μικρη αναλυση στο φοντο τι νοημα εχει που εδωσα 669Ε για να παρω το S 3 ;

Κρατουσα το S 2 !!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν νομιζω το φοντο να παιζει ρολο..ειχα φοντο με τεραστια αναλυση πανω απο 1080p και η μπαταρια μια χαρα
Link to comment
Share on other sites

και γω εχω τρομερο θεμα με την μπαταρια ? οι περισσοτεροι καταλαβα οτι εχουν επισης μερικοι ομως λενε οτι έιναι οκ, πηρα την επισημη unbranded χωρις επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις, ας επιβεβαιωσουν οσοι εχουν την unbranded τι παιζει τελικα να ξέροθμε και μεις... παντως εχω απογοητευτει τοσο που ειμαι σε φαση να κανω downgrade.

 

τελικα τι φταιει η εκδοση που πηραμε η γενικα η jb ? εχω μπερδευτει!!! εκανα disable καποιες εφαρμογες οπως svoice kai google now να μην τρεχουν στο παρασκηνιο αλλα μονο οταν τις τρεχω εγω αλλα και πάλι δεν έιδα σημαντικη βελτιωση.... :(

 

η μπαταρια μου κρατουσε με την ics γυρω στην 1 μερα και 5 με 9 ωρες και τςρα τρομαζω να βγαλω μια μέρα ολόκληρη.

Edited by ktm_21
GSXR 1000 K8 - Galaxy NOTE 3 - DELL XPS 12
Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν ειναι να τα κλεισω ΟΛΑ και να εχω μικρη αναλυση στο φοντο τι νοημα εχει που εδωσα 669Ε για να παρω το S 3 ;

Κρατουσα το S 2 !!

 

Δεν διαφωνώ, αλλά η μπαταρία αν βάλεις όλα αυτά που λες στο on θα σε χερετίσει σε μία μέρα..:( kampamarou νομιζω πως παίζει ρόλο, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να κερδίσω μπαταρία..

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

και γω εχω τρομερο θεμα με την μπαταρια ? οι περισσοτεροι καταλαβα οτι εχουν επισης μερικοι ομως λενε οτι έιναι οκ, πηρα την επισημη unbranded χωρις επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις, ας επιβεβαιωσουν οσοι εχουν την unbranded τι παιζει τελικα να ξέροθμε και μεις... παντως εχω απογοητευτει τοσο που ειμαι σε φαση να κανω downgrade.

 

τελικα τι φταιει η εκδοση που πηραμε η γενικα η jb ? εχω μπερδευτει!!! εκανα disable καποιες εφαρμογες οπως svoice kai google now να μην τρεχουν στο παρασκηνιο αλλα μονο οταν τις τρεχω εγω αλλα και πάλι δεν έιδα σημαντικη βελτιωση.... :(

 

η μπαταρια μου κρατουσε με την ics γυρω στην 1 μερα και 5 με 9 ωρες και τςρα τρομαζω να βγαλω μια μέρα ολόκληρη.

 

και μένα τα ίδια..νομίζω ότι μάλλον χρειάζεται factory hard reset..δεν νομίζω το 4.1 να καταναλώνει τόσο περισσότερο από το 4

Link to comment
Share on other sites

και μένα τα ίδια..νομίζω ότι μάλλον χρειάζεται factory hard reset..δεν νομίζω το 4.1 να καταναλώνει τόσο περισσότερο από το 4

 

ειναι μερικοι ομως και χωρις την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων που δεν εχουν προβλημα... τι να πω για αυτο εχω μπερδευτεί!

GSXR 1000 K8 - Galaxy NOTE 3 - DELL XPS 12
Link to comment
Share on other sites

εμενα χοντρικα σε ενα 24ωρο με μετρια χρηση η μπαταρια εχει πεσει στο 56 % φυσιολογικο ? εβαλα την νεα εκδοση χωρις επαναφορα εργοστασικων ρυθμισεων
Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα η μπαταρια δε κραταει οσο πριν την αναβαθμιση :(

 

Ειπαμε η μπαταρια ειναι χαλια πλεον ! Κριμα..!!

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου πάντως τα παει πολύ καλύτερα!

 

Στην αρχή έκανα απλά αναβάθμιση και το πρώτο βράδυ έχασε 27% σε κατάσταση πτήσης (με wifi ανοιχτό). Τραγικό.

 

Έκανα factory reset, root και με τη βοήθεια του titanium και του better battery stats πέταξα τη σαβούρα. Από τότε η μπαταρία τα πηγαίνει εξαίρετα! Είμαι πολυ ευχαριστημένος!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η σωστή διαδικασία για να έχω ένα "καθαρό" κινητό... και να λειτουργεί απροβλημάτιστα;

 

Με αυτά που διαβάζω για την μπαταριά προβληματίζομαι αν πρέπει να κάνω την ενημέρωση ή όχι. Τι προτείνετε;

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που "μου την δίνει" είναι πως, μ αυτές τις ρυθμίσεις, όταν μπαίνω στο ιντερνετ μειώνεται πολύ η φωτεινότητα της οθόνης (όταν ξαναβγένεις ξανααυξάνεται). Υπάρχει κανά tip ώστε να εχω την ίδια φωτεινότητα στο ιντερνετ?

 

Internet->κατω αριστερό πλήκτρο->φωτεινότητα

Link to comment
Share on other sites

Με τυπική λειτουργία τηλεφώνου http://db.tt/Gh40eg9B

Τα ντατα πάντα ανοιχτά σε gsm. Η φωτο αυτή είναι με 22 λεπτά οθόνη

Edited by kampamarou
Link to comment
Share on other sites

Internet->κατω αριστερό πλήκτρο->φωτεινότητα

 

Κάνοντάς το αλλάζει και φωτεινότητα όλου του κινητού όχι μόνο του ιντερνετ. Και γω δεν έκανα hard reset (δεν πρόλαβα βασικά) γιατί μόλις άνοιξα το wifi μου κατέβασε απευθείας την 4.1 !!:( Μετά έκανα μπούρδα βέβαια που την έκανα install αμέσως (και όχι αργότερα), αλλά δεν φαντάστηκα ότι θα χε τέτοιο πρόβλημα η μπαταρία. Τώρα όπως είμαι τι μπορώ να κάνω?

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα εχθές factory reset αν και είδα οτι σε άλλους χρήστες δεν έλυσε την υπερκατανάλωση μπαταρίας.

 

Απο ότι βλέπω σήμερα το πρόβλημα παραμένει, δεν φταίει το factory reset. Πάντως δεν έβλαψε μια και το τηλέφωνο είναι ίσως οριακά πιο γρήγορο.

 

Θα έλεγα ότι η μπαταρία κρατάει περίπου 30-40% λιγότερο... Εϊμαι στο 83% μέσα σε περίπου 3 ώρες που δεν έχω κάνει και τίποτα ιδιαίτερο.

 

Προσωπικά με ICS έβγαζα οριακά 2 ημέρες, πλέον είμαι οριακά πάνω από μία. Οπότε αν κάποιος έβγαζε οριακά μία ημέρα με ICS, θα του πρότεινα να το σκεφτεί πριν βάλει ελληνική τουλάχιστον JB.

Edited by Strax
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντάς το αλλάζει και φωτεινότητα όλου του κινητού όχι μόνο του ιντερνετ. Και γω δεν έκανα hard reset (δεν πρόλαβα βασικά) γιατί μόλις άνοιξα το wifi μου κατέβασε απευθείας την 4.1 !!:( Μετά έκανα μπούρδα βέβαια που την έκανα install αμέσως (και όχι αργότερα), αλλά δεν φαντάστηκα ότι θα χε τέτοιο πρόβλημα η μπαταρία. Τώρα όπως είμαι τι μπορώ να κάνω?

 

Αν δεν σου αρέσει η 4.1 πήγαινε πίσω στην 4.0.4 που είχες .

Κατέβασε το firmware της 4.0.4 που φόραγες και πέρασε το με odin . http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στη δεύτερη φόρτιση μετά από την αναβάθμιση και factory reset...

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι η μπαταρία πέφτει σχετικά πιο γρήγορα από το 100% στο 75-80%. Μετά ακολουθεί μια πιο ομαλή μείωση σχεδόν ίδια με αυτής της ics...

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Άδικα έκανα factory reset. Χειρότερη έγινε η μπαταρία. Στο 4ωρο βρίσκεται ήδη στο 65. Καλά κρασιά! !!
Link to comment
Share on other sites

επειδη σκεφτομαι να δωσω το samsung galaxy s2 και να παρω το 3 ηθελα να ρωτησω : απο την μπαταρια ειστε ευχαριστημενοι? κραταει σε ενα ταξιδι 5 ωρων με παιχνιδι ,μουσικη κ καμια κληση? το dock station του sg2 το οποιο φορτιζει την δευτερη μπαταρια ξερετε αν κανει για την mpataria tou 3?
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου αρέσει η 4.1 πήγαινε πίσω στην 4.0.4 που είχες .

Κατέβασε το firmware της 4.0.4 που φόραγες και πέρασε το με odin . http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584

 

Α δεν ήξερα πως μπορεί να γίνει και downgrade. Δηλαδή η 4.1 είναι όντως πιο ενεργοβόρα?:(

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Α δεν ήξερα πως μπορεί να γίνει και downgrade. Δηλαδή η 4.1 είναι όντως πιο ενεργοβόρα?:(

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με τις Ελληνικες rom .Πάντως με την Αγγλική που φορώ αυτήν τη στιγμή δεν έχω πρόβλημα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι downgrade και ιστορίες είναι αυτές.

Κάνατε wipe μετά το update?

Δεν έχει θέμα το κινητό με την μπαταρία.

Και να είχε ακόμα (η ελληνική ρομ) περνάς με το οντιν μια επίσημη μιας άλλης χώρας.

Οδηγοί υπάρχουν για όλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι downgrade και ιστορίες είναι αυτές.

Κάνατε wipe μετά το update?

 

Δηλαδή?:confused:

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έκανες επαναφορά εργοστασιακων?

 

Μενού/ρυθμίσεις/Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας/Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ?

 

Αυτό εννοείς?

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...