Jump to content

[ROM] Omega Rom και Omega Files


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο Siyah δείχνει αρκετα καλός και πολυ κοντα στον official.

Δεν παρατήρησα αργοπορειες όπως στον Franco V8.

Η αυτονομία δείχνει καλη, δεν υπάρχουν κόλληματα, restart κλπ.

Είμαι με την 8.1

Δεν έχω βρει ακόμα λόγο να πάω στην 9.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο Siyah δείχνει αρκετα καλός και πολυ κοντα στον official.

Δεν παρατήρησα αργοπορειες όπως στον Franco V8.

Η αυτονομία δείχνει καλη, δεν υπάρχουν κόλληματα, restart κλπ.

Είμαι με την 8.1

Δεν έχω βρει ακόμα λόγο να πάω στην 9.

Συμφωνω απολυτα με τον φιλο...Εγω ειχα τον franco πριν κ ειχα μερα κοληματα...

Link to comment
Share on other sites

μαγκες εβαλα την 9 την 8.1 την σβηνω απτην καρτα δεν υπαρχει προβλημα ε?

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

μαγκες εβαλα την 9 την 8.1 την σβηνω απτην καρτα δεν υπαρχει προβλημα ε?

 

Δούλεψε την v9 και αν σου αρέσει και δεν υπάρχει θέμα να ξανά γυρίσεις πίσω v8.1 τότε σβηστην απο την κάρτα σου...τζάμπα χώρο θα σου πιάνει...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε την v9 και αν σου αρέσει και δεν υπάρχει θέμα να ξανά γυρίσεις πίσω v8.1 τότε σβηστην απο την κάρτα σου...τζάμπα χώρο θα σου πιάνει...

 

μεχρι να βρω καποια που να μη λαγκαρει καθολου θα κανω δοκιμες. μου φαινεται αδιανοητο και σπαστικο εστω κ αυτο το λιγο που κολλαει οταν φερνω γυρω στο μενου θα δοκιμασω να αλλαξω και κερνελ (λεω θα το πετυχω και αυτο) και βλεπουμε

 

Ο Siyah δείχνει αρκετα καλός και πολυ κοντα στον official.

Δεν παρατήρησα αργοπορειες όπως.

 

Κατεβασα. Τον κερνελ απτο κινητο απτην σελιδα ωμεγα. Για να τον περασω κανω οτι κ με τις ρομ? Την 9 λιγο την εχω αλλα δειχνει πιο σμουθ.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Ο Siyah δείχνει αρκετα καλός και πολυ κοντα στον official.

Δεν παρατήρησα αργοπορειες όπως.

 

 

 

Κατεβασα. Τον κερνελ απτο κινητο απτην σελιδα ωμεγα. Για να τον περασω κανω οτι κ με τις ρομ? Την 9 λιγο την εχω αλλα δειχνει πιο σμουθ.

 

Ειδικα αυτόν μπορείς να τον περάσεις σαν rom με τον CWM.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω απλα δ τον βρηκα οταν πηγα η δε θα κοιταξα σωστα. Η δε τον αποθηκευσα σωστα με την 9 προς το παρων ειμαι ευχαριστημενος

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

ε ας κανουμε λιγη φασαρια λοιπον εχουμε το καλυτερο στον κοσμο σμαρτ στα χερια αλλα εχω παραπονα... δεν μπορω να το βλεπω να λαγκαρει ουτε στο ελαχιστο... χθες απτις δοκιμες π εκανα με ελουσε κρυος ιδρωτας δοκιμαζα εναν κερνελ.. κολλησε κ δεν ανοιγε το κινητο ευτυχως εβαλα το μυαλο κ δουλεψε κ το διορθωσα... λοιπον εχει αρχισει να μου την δινει στα νευρα .. τωρα εχω την ομεγκα 9 εβαλα κ εναν κερνελ ninphetamin 3.. το εχω αφησει να κλειδωσει κ εχει αναβοσβησει η οθονη του 15 φορες απο μακρυα χωρις να ειμαι ο γιουρι γκελερ... κανω γυρω στο μενου με ολους τους κερνελ ε εκει που λεω οτι κατι καλο παει να γινει καπου θα λαγκαρει.. λιγακι.. η θα παω να αλλαξω το θεμα κ μετα θα σερνεται στο μενου... εχω μονιμα πιασμενο 530 με 580- 600 απτα 780 της ραμ πως θα γινει να το ριξω? τι τρωει τοσο απτο ενα gb της? πατας να μπεις στο καντραν με τα νουμερα ε θα φαει μερικες φορες ενα κολληματακι ε εμενα μου τη σπαει αυτο.. ας μου πει καποιος εμπειρος καποια στιγμη (συντομα) με κατι νεο θα γινει τελιο σμουθ το κινητο μας? ε δε μπορει στο ν8 μου ναμη λαγκαρει στο μενου οταν το κανω πανω κατω η στο σονυ ερικσον του αδερφου μου ναμη λαγκαρει πουθενα λες κ εχei i phone κ να εχει λαγκαρισματα το τετραπυρινο... μπορει να ξαναβαλω την 8,1 η απτην αρχη την 9 χωρις αλλο κερνελ μπορει να ξαναγυρισω ακομα και στη μαμα ρομ.. την apple αν και δε την παω μια... νομιζω οτι σε αυτο το κομματι δινει ρεστα...

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ειμαι στην 8.1 δεν βρισκω λογω της 9. Εχω κ αλλον κερνελ κ μια χαρα ειμαι.

 

και με ποιον κερνελ?? κραταμε μυστικο :lol:

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Για αρκετες μερες ειχα του franco κ δεν ειχα κανενα παραπονο ειδικα σε μπαταρια. Απο εχτες ομως εβαλα του τουρκου κ ειμαι σε φαση που τον τσεκαρω. Θελω να κανω κ μια αποφορτιση κ φορτιση για να καταληξω, αλλα μαλλον φρανκο θα βαλω παλι.
Link to comment
Share on other sites

Για αρκετες μερες ειχα του franco κ δεν ειχα κανενα παραπονο ειδικα σε μπαταρια. Απο εχτες ομως εβαλα του τουρκου κ ειμαι σε φαση που τον τσεκαρω. Θελω να κανω κ μια αποφορτιση κ φορτιση για να καταληξω, αλλα μαλλον φρανκο θα βαλω παλι.

 

Με του Τούρκου δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορετικη συμπεριφορα σε σχέση με τον official προς το χειρότερο. Όταν δοκιμαζω μια rom η ένα kernel, ξεκινώντας πάντα απ αυτο.

Αν δώ το παραμικρό σε σχέση με την συμπεριφορα της συσκευής, τον πετάω όσο κι αν βελτιώνει κάποια αλλα πράγματα.

Όσο είχα τον Franco V8 ναι μεν υπήρχε μια μικρη βελτίωση στην αυτονομία που αφορούσε το sleep mode, αλλα αυτο το πετυχαίνει δις βάρος άλλων πραγμάτων. Μπορω να πετύχω την ίδια οικονομία αραιωνοντας τα διαστήματα συγχρονισμού κάποιων εφαρμογών.

 

Βασικά κανένας kernel και καμία rom δεν λύνει τα 2-3 βασικά προβληματάκια της συσκευής. Όπως αυτο του reload των widgets.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείτε το τηλέφωνο σε 2G ή 3G? Υπάρχει περίπτωση σε 3G να έχουμε καλύτερη αυτονομία; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείτε το τηλέφωνο σε 2G ή 3G? Υπάρχει περίπτωση σε 3G να έχουμε καλύτερη αυτονομία; :worry:

 

Καμια περιπτωση....Το 2G(gsm) καταναλωνει λιγοτερο μπαταρια.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καμια περιπτωση....Το 2G(gsm) καταναλωνει λιγοτερο μπαταρια.

 

Ναι αλλά τα τεχνικά στοιχεία λένε:

 

Αναμονή: Έως 590 h (2G) / Έως 790 h (3G)

Ομιλία: Έως 21 h 40 min (2G) / Έως 11 h 40 min (3G)

 

Μου φαίνεται περίεργο που σε 3G η αναμονή είναι 33% περισσότερη :blink:

 

Επίσης, στο Gmail όταν λαμβάνω ένα mail με επισυναπτόμενο συμπιεσμένο αρχείο, δεν το κατεβάζει γιατί το θεωρεί επικίνδυνο. Τι μπορούμε να κάνουμε για να τα κατεβάζει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τα τεχνικά στοιχεία λένε:

 

Αναμονή: Έως 590 h (2G) / Έως 790 h (3G)

Ομιλία: Έως 21 h 40 min (2G) / Έως 11 h 40 min (3G)

 

Μου φαίνεται περίεργο που σε 3G η αναμονή είναι 33% περισσότερη :blink:

 

Επίσης, στο Gmail όταν λαμβάνω ένα mail με επισυναπτόμενο συμπιεσμένο αρχείο, δεν το κατεβάζει γιατί το θεωρεί επικίνδυνο. Τι μπορούμε να κάνουμε για να τα κατεβάζει;

 

 

http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-phone/mobile-phone/smart-phones/GT-I9300RWDVGR-spec

 

Μπαταρία

2100 mAh

Έως 1300 λεπτά (2G) / Έως 650 λεπτά (3G)

Έως 900 ώρες (2G) / Έως 750 ώρες (3G)

Link to comment
Share on other sites

Χθες την πατησα. Θέλησα να στησω την συσκευη μου απο την αρχη και έκανα factory restore.

Δεν ξέρω γιατι αλλα έσβησαν τα πάντα απο την internal sd card. Σε καμία συσκευη πριν δεν συνέβαινε αυτο.

Έχασα τα back up μου στο titanium αλλα και το NAND που δεν είχα φροντίσει να γράφονται στην εξωτερική.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Χθες την πατησα. Θέλησα να στησω την συσκευη μου απο την αρχη και έκανα factory restore.

Δεν ξέρω γιατι αλλα έσβησαν τα πάντα απο την internal sd card. Σε καμία συσκευη πριν δεν συνέβαινε αυτο.

Έχασα τα back up μου στο titanium αλλα και το NAND που δεν είχα φροντίσει να γράφονται στην εξωτερική.

 

λογικα ΤΙΚαρες καταλαθος μια επιλογη που βγαζει μετα (διαγραφη χωρου usb? καπως ετσι)

Link to comment
Share on other sites

λογικα ΤΙΚαρες καταλαθος μια επιλογη που βγαζει μετα (διαγραφη χωρου usb? καπως ετσι)

 

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογη πλέον όπως στο Si & Sii.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογη πλέον όπως στο Si & Sii.

 

Εφόσον εχεις αλλαξει ρομ κερνελ κ.λ.π γιατι δεν κανεις full wipe; νομιζω πως δεν ειναι σωστο να κανεις επαναφορά εργ. ρυθμ οταν φορα custom rom..

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον εχεις αλλαξει ρομ κερνελ κ.λ.π γιατι δεν κανεις full wipe; νομιζω πως δεν ειναι σωστο να κανεις επαναφορά εργ. ρυθμ οταν φορα custom rom..

Ναι θα μπορούσα να κάνω wipe data, αλλα συνηθισμένος απο το Sii όπου διαγράφονταν μόνο τα δεδομένα το προτίμησα να το κάνω μ ένα κλικ απο το να μπαίνω σε recovery.

Η ίδια ακριβώς δουλεια γίνεται με το wipe factory. Δεν θα μου διέγραφε όμως τα πάντα απο την εσωτερική κάρτα.

 

Και ένα screen shot για να δείτε ποσό καλή αυτονομία έχω μετά το νέο μου στήσιμο. O kernel είναι του Siyah.

http://img213.imageshack.us/img213/764/screenshot2012071700123.png

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζουν τα παιδια τιποτα καλο; η απλα δεν υπαρχει ενδιαφερον;

 

Μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε λιγάκι μέχρι να βγει κάτι άξιο νέας έκδοσης.. Η 9 πάει νεράκι πάντως.. Θα δοκιμάσω και siyah kernel πιο πολύ από περιέργεια.. Ξέρει κανείς αν ο τελευταίος είναι αυτός στα Ω files??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...