Jump to content

Galaxy S III : Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδεια. εχω κανει ροοτ το κινητό μου εδω και καιρό με τον ποιο πάνω τρόπο και ειμαι αφάνταστα ικανοποιημένος. μπωρώ να πω οτι αν και τελείος άσχετος με το θέμα τα κατάφερα τέλεια. εχω GS3 I9300 και ποιο παλιά έκδοση λογισμικού αλλά δν μπωρώ να κάνω ενημέρωση λόγο του ρουτ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο να κάνω unroot για αναβάθμηση και ξανά ρουτ μετά την αναβάθμιση. ευχαριστώ για τον κόπο αυτού που έκανε το ποστ γτ ήταν μακρα αναλυτικός...:)

 

Όχι δεν αξίζει. Απλά κάνε την αναβάθμιση με το PC σου, είτε με το Kies είτε με το Odin. Το root τότε θα χαθεί, και θα πρέπει να το ξανακάνεις.

Kαι... παρακαλώ ;)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδεια. εχω κανει ροοτ το κινητό μου εδω και καιρό με τον ποιο πάνω τρόπο και ειμαι αφάνταστα ικανοποιημένος. μπωρώ να πω οτι αν και τελείος άσχετος με το θέμα τα κατάφερα τέλεια. εχω GS3 I9300 και ποιο παλιά έκδοση λογισμικού αλλά δν μπωρώ να κάνω ενημέρωση λόγο του ρουτ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο να κάνω unroot για αναβάθμηση και ξανά ρουτ μετά την αναβάθμιση. ευχαριστώ για τον κόπο αυτού που έκανε το ποστ γτ ήταν μακρα αναλυτικός...:)

 

Με όλο το σεβασμό στον tyxerakia, και στις ανάγκες σου, γιατί δε σκέφτεσαι να βάλεις μια custom rom omega 43.3 π.χ. που είναι απίστευτα σταθερή και έχει άπειρα mods;

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό στον tyxerakia, και στις ανάγκες σου, γιατί δε σκέφτεσαι να βάλεις μια custom rom omega 43.3 π.χ. που είναι απίστευτα σταθερή και έχει άπειρα mods;

 

Ο σεβασμός δεν κολλάει πουθενά, απλά εδώ μιλάμε μόνο για root :) Υπάρχει το θέμα των τροποποιήσεων ή το ίδιο το θέμα της custom rom, αν υπάρχει, για σχετικές συζητήσεις.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ αφάνταστα. θα ρωτούσα που να βρώ να το κάνω αναβάθμηση αλλά το βρείκα... αυριο θα το κάνω και μετα ξάνα ρουτττττ...:D τελειος οπως πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα.προσπαθω να μπω σε downloading mode με τα κουμπια που λετε ωστε να μπορεσω να ξεκινησω την διαδικασια για root και δεν γινεται με τιποτα.μηπως υπαρχει αλλος συνδθασμος κουμπιων?σε αλλο s3 ενος φιλου που δοκιμασα τα καταφερα.στον δικο μου οχι.κανενας καμμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.προσπαθω να μπω σε downloading mode με τα κουμπια που λετε ωστε να μπορεσω να ξεκινησω την διαδικασια για root και δεν γινεται με τιποτα.μηπως υπαρχει αλλος συνδθασμος κουμπιων?σε αλλο s3 ενος φιλου που δοκιμασα τα καταφερα.στον δικο μου οχι.κανενας καμμια ιδεα?

 

Mπορείς να μπεις σε download mode αν εγκαταστήσεις το adb στο pc σου, συνδέσεις το κινητό και γράψεις

adb reboot download

 

Αλλά μάλλον δεν πατάς σωστά τα κουμπιά...κράτα το volume down και το home πατημένο, και μετά πάτα το power ενώ κρατάς τα άλλα 2... θα μπει.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω.. Έγινα root με το "cf auro root" για να πειράξω ένα παιχνίδι. Έκανα reset με το triangle away, και έκανα full unroot.. Αλλά σε download mode, έχω "custom". Αν περάσω από πάνω την ρομ πάλι, θα χαθεί αυτό που έκανα ε?? :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω.. Έγινα root με το "cf auro root" για να πειράξω ένα παιχνίδι. Έκανα reset με το triangle away, και έκανα full unroot.. Αλλά σε download mode, έχω "custom". Αν περάσω από πάνω την ρομ πάλι, θα χαθεί αυτό που έκανα ε?? :rolleyes:

Οχι δεν νομίζω να χαθεί κάτι ,από την στιγμή που δεν θα κάνεις factory reset ..

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν νομίζω να χαθεί κάτι ,από την στιγμή που δεν θα κάνεις factory reset ..

 

Το έκανα, αλλά το "custom" συνέχισε να υπάρχει.. Οπότε έγινε reset..

Ξαναστήνω τώρα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να μπεις σε download mode αν εγκαταστήσεις το adb στο pc σου, συνδέσεις το κινητό και γράψεις

adb reboot download

 

Αλλά μάλλον δεν πατάς σωστά τα κουμπιά...κράτα το volume down και το home πατημένο, και μετά πάτα το power ενώ κρατάς τα άλλα 2... θα μπει.

 

τα σωστα κουμπια παταω αλλα μου βγαζει μονο το recovery menu.θα δοκιμασω αυτο που μου ειπες.

 

 

τιποτα και με adb.λες να φταιει που η συσκευη μου ειναι απο κορεα?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

τιποτα και με adb.λες να φταιει που η συσκευη μου ειναι απο κορεα?

 

Σίγουρα έχεις αυθεντικό σ3; μυρίζει μαϊμούδι...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ναι αυθεντικο ειναι.

 

Mπορείς να στείλεις ένα screenshot το ρυθμίσεις - πληροφορίες;

Επίσης τι γράφει όταν πατάς *#1234# ;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]33643[/ATTACH]

φωτο δεν μπορω να στειλω γιατι το αρχειο ειναι μεγαλυτερο απο αυτο που επιτρεπεται.

 

Για δες και πες μου.

Edited by panic759
Λαθος φωτο.
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]33643[/ATTACH]

 

Για δες και πες μου.

 

Όπως υποψιάστηκα, δεν είναι αυθεντικό.... σόρρυ. Ελπίζω να το πήρες σε καλή τιμή.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όπως υποψιάστηκα, δεν είναι αυθεντικό.... σόρρυ. Ελπίζω να το πήρες σε καλή τιμή.

 

Δωρο ηταν.Να σε ρωτησω ασχετα βεβαια με το post αλλα μπορω να το κανω root αυτο?και αν ναι μηπως μπορεις να μου πεις πως.ευχαριστω για τον χρονο που σου εφαγα.

Link to comment
Share on other sites

παιδες ενας φιλος μου θελει να του κανω root το s3 του.

Διαβασα την αρχη του thead πως γινεται και οκ ειναι πανευκολο.

Εχω 2 ερωτησεις:

 

1) Ο τροπος ειναι τελικά ιδιος για ολα τα s3 ανεξαρτητα τι official rom φορανε;

2) Ο φιλος μου θελει να του το κανω root για να ελευθερωσει RAM, να πεταξει

οτι σαβουρα προγραμμα εχει το κινητο και να πηγαινει καλυτερα. Ισχυει κατι τετοιο ή θα του το κανω root χωρις λογο.

 

Ευχαριστω.

TCe
Link to comment
Share on other sites

1. Κάνεις ακριβώς αυτό που λέει ο οδηγός και είσαι έτοιμος.

2. Ναι, μπορείς. Εδώ είναι και η λίστα των εφαρμογών που μπορείς να αφαιρέσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

παιδες ενας φιλος μου θελει να του κανω root το s3 του.

Διαβασα την αρχη του thead πως γινεται και οκ ειναι πανευκολο.

Εχω 2 ερωτησεις:

 

1) Ο τροπος ειναι τελικά ιδιος για ολα τα s3 ανεξαρτητα τι official rom φορανε;

2) Ο φιλος μου θελει να του το κανω root για να ελευθερωσει RAM, να πεταξει

οτι σαβουρα προγραμμα εχει το κινητο και να πηγαινει καλυτερα. Ισχυει κατι τετοιο ή θα του το κανω root χωρις λογο.

 

Ευχαριστω.

 

Κατέβασε αυτό εδώ και κάντο εγκατάσταση. Τρέξτο και πάτα το Aragorn και είσαι έτοιμος σε μισό λεπτό.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια επειδη θελω να το παω για αλλαγη bezel ,γινεται να βαλω cwm recovery μονο για να παρω backup και μετα την επανεκκινηση να εχω παλι το στοκ recovery;Κατι τετοιο εκανα σε ενα Samsung dual sim που ειχα και μεσω στοκ recovery ετρεχα το .zip cwm επαιρνα backup την ρομ και μετα το reboot γυριζε σε στοκ..

Υπαρχει κατι τετοιο στο S3;

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη δεν εχω ασχοληθει πολυ με rootαρισματα και πειραγματα στο s3, με εγγυηση τι παιζει; κανεις root, χανεις εγγυηση, κανεις unroot, ξαναπαιρνεις την εγγυηση; τα γνωστα;
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη δεν εχω ασχοληθει πολυ με rootαρισματα και πειραγματα στο s3, με εγγυηση τι παιζει; κανεις root, χανεις εγγυηση, κανεις unroot, ξαναπαιρνεις την εγγυηση; τα γνωστα;

 

ναι 'ετσι είναι.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

ναι 'ετσι είναι.

 

Και το flash counter κάπως έτσι λέγεται νομίζω, τι είναι; αυτό μετράει τα φλασαρισματα σου και το μηδενίζεις με κάποια εφαρμογή; πρέπει να γίνει και αυτό το βήμα για να γίνει σωστό unroot και επαναφορά της εγγύησης;

Και, αντε, αφού πήρα φορά να τα ρωτήσω όλα μια και καλή.

Αν rootαρεις το κινητό και κολλήσεις σε bootloop και δεν έχεις nandroid backup, τι κάνεις; ακραίο αλλά λέμε τώρα... Φλασαρεις με odin κάποια επίσημη rom και το κινητό έρχεται στα ίσια του; και μετά ξανακάνω root και τέτοια; (αν θέλω). Συμβαίνει συχνά bootloop στο s3; Αντιμετωπιζεται εύκολα; υπάρχουν πιθανότητες το κινητό να κολλήσει τόσο πολύ (σε θέμα software) που να μην μπορείς να κάνεις κάτι;

Το root παίζει ρόλο πώς θα το κάνεις; εγώ γνωρίζω το cf root (στα λόγια όχι στην πράξη).

Σχετικά με το efs που έχω ακούσει τι γίνεται; τι είναι αυτό;

Και τέλος, η διαδικασία είναι αρκετά εύκολη έτσι ώστε κάποιος σαν εμένα με κάποιες γνώσεις και καθόλου εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο κινητό να τα καταφέρει μια χαρά; (έχω rootαρει και έχω πειράξει αρκετά το nexus s αλλά τα πράγματα εκεί είναι εντελώς διαφορετικά)

Και κάτι πολύ βασικό... Αξίζει;

 

Οποίος τα απαντήσει όλα αυτά είναι ήρωας. :-P

Link to comment
Share on other sites

Και το flash counter κάπως έτσι λέγεται νομίζω, τι είναι; αυτό μετράει τα φλασαρισματα σου και το μηδενίζεις με κάποια εφαρμογή; πρέπει να γίνει και αυτό το βήμα για να γίνει σωστό unroot και επαναφορά της εγγύησης;

Και, αντε, αφού πήρα φορά να τα ρωτήσω όλα μια και καλή.

Αν rootαρεις το κινητό και κολλήσεις σε bootloop και δεν έχεις nandroid backup, τι κάνεις; ακραίο αλλά λέμε τώρα... Φλασαρεις με odin κάποια επίσημη rom και το κινητό έρχεται στα ίσια του; και μετά ξανακάνω root και τέτοια; (αν θέλω). Συμβαίνει συχνά bootloop στο s3; Αντιμετωπιζεται εύκολα; υπάρχουν πιθανότητες το κινητό να κολλήσει τόσο πολύ (σε θέμα software) που να μην μπορείς να κάνεις κάτι;

Το root παίζει ρόλο πώς θα το κάνεις; εγώ γνωρίζω το cf root (στα λόγια όχι στην πράξη).

Σχετικά με το efs που έχω ακούσει τι γίνεται; τι είναι αυτό;

Και τέλος, η διαδικασία είναι αρκετά εύκολη έτσι ώστε κάποιος σαν εμένα με κάποιες γνώσεις και καθόλου εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο κινητό να τα καταφέρει μια χαρά; (έχω rootαρει και έχω πειράξει αρκετά το nexus s αλλά τα πράγματα εκεί είναι εντελώς διαφορετικά)

Και κάτι πολύ βασικό... Αξίζει;

 

Οποίος τα απαντήσει όλα αυτά είναι ήρωας. :-P

 

το flash counter το μηδενίζεις με το triangle away.

 

To root δεν παίζει ρόλο πως θα το κάνεις, αρκεί να γίνει. Mια άλλη λύση είναι και το farmaroot, γρήγορο και χωρίς να κάνεις πολλά πράγματα.

 

το efs καλό είναι να το κρατήσεις backup γιατί έχει νομίζω βασικά προγράμματα για το κινητό σου. Πρώτα βέβαια πρέπει να κάνεις το root.

 

Καλή επιτυχία.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

το flash counter το μηδενίζεις με το triangle away.

 

To root δεν παίζει ρόλο πως θα το κάνεις, αρκεί να γίνει. Mια άλλη λύση είναι και το farmaroot, γρήγορο και χωρίς να κάνεις πολλά πράγματα.

 

το efs καλό είναι να το κρατήσεις backup γιατί έχει νομίζω βασικά προγράμματα για το κινητό σου. Πρώτα βέβαια πρέπει να κάνεις το root.

 

Καλή επιτυχία.

 

πολλα ευχαριστω αλλα θα ηθελα λιγο να μου διευρινησεις αυτο που ειπα και πανω:

Αν rootαρεις το κινητό και κολλήσεις σε bootloop και δεν έχεις nandroid backup, τι κάνεις; ακραίο αλλά λέμε τώρα... Φλασαρεις με odin κάποια επίσημη rom και το κινητό έρχεται στα ίσια του; και μετά ξανακάνω root και τέτοια; (αν θέλω). Συμβαίνει συχνά bootloop στο s3; Αντιμετωπιζεται εύκολα; υπάρχουν πιθανότητες το κινητό να κολλήσει τόσο πολύ (σε θέμα software) που να μην μπορείς να κάνεις κάτι;

 

και επισης αυτο:

πρέπει να γίνει και αυτό το βήμα (με το triangle away) για να γίνει σωστό unroot και επαναφορά της εγγύησης;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...