Jump to content

Galaxy S III : Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστώ πολύ για την απανταση. το ρώτησα διότι δεν η jb 4.2 δεν έχει βγει επίσημα για το Galaxy S3. αλλα αφου λες οτι δεν θα έχω προβλημα θα το δοκιμάσω.
Link to comment
Share on other sites

Ναι πραγματικα εχει γινει παρα πολυ γρηγορο!Τι προτεινεις να βαλω ακομα να το κανω ποιο γρηγορο?

 

@m7ixalis

 

Σε ευχαριστω για τις πληρογοριες!

 

Φιλε μου συγγωμη κιολας αλλα δεν μπορει να εγινε πιο γρηγορη η συσκευη μονο απο τη διαδικασια του ρουτ. Το ρουτ απλα ξεκλειδωνει τη συσκευη. Για να δεις διαφορα πρεπει να περασεις αλλα καλουδια.

 

 

 

 

 

ευχαριστώ πολύ για την απανταση. το ρώτησα διότι δεν η jb 4.2 δεν έχει βγει επίσημα για το Galaxy S3. αλλα αφου λες οτι δεν θα έχω προβλημα θα το δοκιμάσω.

 

Η ομεγα 4,1,2 είναι απλα σου δίνει τη δυνατότητα να περάσεις κάποια πράγματά από την 4.2.1

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Μα πραγματικα εγινε ποιο γρηγορη δε λεω ψεματα!Επισης εχεις κατι να μου προτεινεις να περασω γιατι δεν εχω ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Ναι πραγματικα εχει γινει παρα πολυ γρηγορο!Τι προτεινεις να βαλω ακομα να το κανω ποιο γρηγορο?

 

 

Δεν έγινε πιο γρήγορο. Απλά σου φαίνεται, για κάποιο λόγο. Ίσως έβγαλες στο μεταξύ κάποια εφαρμογή, ή κάτι που το καθυστερούσε.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πέρασε το busybox?

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση με ταχύτητα το busybox.

 

Κάπου είχε πετύχει το μάτι μου ότι βελτιώνεται κάπως η λειτουργία του συστήματος οπότε σκέφτηκα ότι εμμέσως μπορεί να έχει.

 

@thanosk6: εγκαθιστά κάποια σετ εντολών που δεν υπάρχουν στο σύστημα και τροποποιεί κάποια άλλα σε νεότερες ή καλύτερες εκδόσεις.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιησα το Exynos Abuse root (ειμαι με 4.1.2 μαμα) στην συνεχεια εκανα στο τηλ επαναφορα εργοστασιακων , τσεκάρω δεν ειμαι root και οταν παει να κανει καποια ενημερωση λογισμικου βγαζει το γνωστο μηνυμα 'η συσκευη σας εχει τροποποιηθει κλπ'

Γιατι?????

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιησα το Exynos Abuse root (ειμαι με 4.1.2 μαμα) στην συνεχεια εκανα στο τηλ επαναφορα εργοστασιακων , τσεκάρω δεν ειμαι root και οταν παει να κανει καποια ενημερωση λογισμικου βγαζει το γνωστο μηνυμα 'η συσκευη σας εχει τροποποιηθει κλπ'

Γιατι?????

 

Η επαναφορά εργοστασιακων δεν σου αφαιρεί το root .

Είσαι σίγουρος οτι έγινες root με το exynos ?? Αν εχεις την τελευταία 4.1.2 XXELLA δεν δουλεύει ο συγκεκριμένος τρόπος .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Απολυτα Ναι αφου ετρεξα Τιτanium πηρα backup .Εβαλα νεα καρτα sd και εψαχνα τροπο να μεταφερω εφαρμογες στηυν sd.Εβαλα Gl to SD ,Link2Sd κλπ.

Καποια στιγμη πηγε να γινει ενημερωση στο lightflow και μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν υπαρχει επαρκης χωρος εκανα διαφορα αλλα δεν γινοταν να επανελθει.

Τα πηρα λοιπον και λεω να κανω επαναφορα κανω back up και στην συνεχεια μολις εκανα reboot (και εκανα το στησιμο) μου βγαζει καποια ενημερωση παω να την κανω και μου εβγαλε το παραπανω μήνυμα .Κανω ελεγχο να δω αν ειμαι root και ημουν τελικα.

Κατεβαζω ξανα το Exynos Abuse και μου εδειχνε οτι ειμαι root γινομαι unroot και ξανακανω επαναφορα ,παω να δω στην ενημερωση λογισμικου ξανα το ιδιο μηνυμα....

τωρα φαινομαι οτι δεν ειμαι root αλλα το μηνθμα δεν αλλαζει.

Πως βγαινει το ρημαδι ....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζεται σε αρκετούς το συγκεκριμένο μήνυμα ακόμα και σε stock κατάσταση .

Κάποιοι το διόρθωσαν με ένα απλό reboot ,άλλοι με factory reset ,και σε κάποιους έφτιαξε μόνο του μετά από σύντομο χρονικό διάστημα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μήνυμα αυτο για την αναβαθμιση ? Γιατι το αλλο για την μνημη δεν μου το βγαζει τωρα.

Το μηνυμα η συσκευη σας εχει τροποποιηθει κλπ' πως το αφαιρουμε????????

Αν κανεις μια φορα χρηση του Exynos Abuse στην συνεχεια χανεις τις αναβαθμισεις μεσω OTA και παιζουμε μονο μεσω KIES.

Υπαρχει κατι αλλο που χανουμε?

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μήνυμα αυτο για την αναβαθμιση ? Γιατι το αλλο για την μνημη δεν μου το βγαζει τωρα.

Το μηνυμα για την αναβαθμιση και περι τροποποιηση συσκευης πως το αφαιρουμε????????

 

Σε αυτό αυτό ακριβώς το μήνυμα αναφέρομαι (περί τροποποίησης).

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

ok τοτε φιλε μου ευχαριστω.

Παντως το Exynos Abuse παιζει στην 4.1.2 (το λεω γι αυτους που θελουν να πειραματιστουν)

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει root την συσκευή μου με το CF-Root-SGS3-v6.0.tar πριν περιπου 2 εβδομάδες. Σήμερα εκανα update το λογισμικο 4.1.2 και όταν προσπάθησα να μπω σε μια εφαρμογή που χρειαζεται το root πχ. setcpu και μου λέει οτι για να δουλέψει πρεπει η συσκευή μου να είναι root. τι έγινε παιδια εχασα το root ή παίζει τίποτα άλλο;τι μπορω να κάνω για να γινω πάλι root; έκανα wipe cache partition από το recovery mode πριν την ενημερωση. τι κανει ακριβος το wipe cache partition;
Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει root την συσκευή μου με το CF-Root-SGS3-v6.0.tar πριν περιπου 2 εβδομάδες. Σήμερα εκανα update το λογισμικο 4.1.2 και όταν προσπάθησα να μπω σε μια εφαρμογή που χρειαζεται το root πχ. setcpu και μου λέει οτι για να δουλέψει πρεπει η συσκευή μου να είναι root. τι έγινε παιδια εχασα το root ή παίζει τίποτα άλλο;τι μπορω να κάνω για να γινω πάλι root; έκανα wipe cache partition από το recovery mode πριν την ενημερωση. τι κανει ακριβος το wipe cache partition;

 

Ξανακάνε root.

Mε το update το έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψα και γω μετα απο αρκετο καιρο (galaxy 2) στα γνωστα λημερια, πηρα το 3 και θελω να ρωτησω κατι και συγνωμη εαν εχει ηδη απαντηθει

το counter μπορει να μηδενιστει και με το usb-jig η τωρα πια δεν ''πιανει'' αυτος ο τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψα και γω μετα απο αρκετο καιρο (galaxy 2) στα γνωστα λημερια, πηρα το 3 και θελω να ρωτησω κατι και συγνωμη εαν εχει ηδη απαντηθει

το counter μπορει να μηδενιστει και με το usb-jig η τωρα πια δεν ''πιανει'' αυτος ο τροπος?

 

Από όσο γνωρίζω δεν μπορεί πλέον να μηδενιστεί ο counter με το jig ,μόνο σε download mode μπορεί να το βαλει ..

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

έχω κατεβάσει 2 αρχεία root το CF-Root-SGS3-v6.0 και το CF-SGS3-CWM-v5.5-v1.5. Αν ξερει καποιος υπάρχει ανάμεσα τους κάποια διαφορά;

To cf-root περιέχει μέσα το συγκεκριμένο cwm .

 

Με το cf -root κάνεις root και εγκαθίσταται και το cwm .

 

Με το CWM-v5.5 δεν μπορείς να κάνεις root είναι μόνο custom recovery ......και το βάζεις αν εχεις κάνει root με κάποιο άλλο τρόπο που δεν εχει cwm.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επανέρχομαι σε κάτι που είχα ρωτήσει λίγες μέρες πιό πριν και τελικά δεν κατάφερα να το λύσω.

Πέρασα το recovery-cwmtouch-6.0.2.7-GTI9300.tar. Δεν μπορώ όμως να βρώ την επιλογή istall zip from sd card ώστε να περάσω ένα zip αρχείο (Συγκεκριμένα αυτό για την προσθήκη άλλων εφαρμογών στο Multiview).

Όταν μπαίνω σε recovery mode βρίσκω μόνο τις επιλογές:

rebbot system now

apply update from AOB,

apply update from external storage,

wipe data/factory reset

wipe cash partition

apply update from cash.

με πολύ μικρά γράμματα χωρίς δυνατότητα touch, και από κάτω με κίτρινα γράμματα

#MANUAL MODE#

Applying Multi-CSC...

Apllied the CSC code:EUR

Succesfully applied multi-CSC.

και από κάτω το πράσινο ανθρωπάκι του android ξαπλωμένο με ένα κόκκινο τρίγωνο με θαυμαστικό πάνω του.

Τι έχω κάνει λάθος; Μήπως δεν έπρεπε να περάσω το παραπάνω αρχείο αλλά το recovery-cwm-touch-6.0.1.2-i9300.tar;

Link to comment
Share on other sites

Apply update from external storage και θα κάνεις την δουλειά σου.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Apply update from external storage και θα κάνεις την δουλειά σου.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αυτό κάνω, ξεκινάει η διαδικασία να φλασάρει το zip αλλά σταμάτάει στα 10 δευτερόλεπτα και μένει κολλημένο στη μπάρα προοόδου.

Όταν ξαναδοκιμάζω βγάζει μήνυμα signature vrification failed και σταματάει.

Φταίει το zip ή το recovery άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις custom recovery? Μάλλον το recovery φταίει.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...