Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω για την απαντηση!

 

Δεν εννοω επισιμο firmware, κατι σαν αυτο εχω στο μυαλο μου

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/orig-development/rom-aokp-kitkat-i9300-t2597838

 

 

Το towelroot λεει δεν υποστυριζει την συσκευη!

 

EDIT: δοκιμασα και το framaroot και towelroot και απο το tutorial galaxys3root.com και δεν γινετε τιποτα!

Υπαρχει περιπτωση να μην γινετε πλεον root to s3?

Κατι διαβαζα ότι αν ειναι η εκδοση kernel μετα απο τις 3 jun δεν μπορει να αλλαξει?

Edited by klis

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/45941shmaia.gif

Στις χαρές και στις λύπες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ευχαριστω για την απαντηση!

 

Δεν εννοω επισιμο firmware, κατι σαν αυτο εχω στο μυαλο μου

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/orig-development/rom-aokp-kitkat-i9300-t2597838

 

 

Το towelroot λεει δεν υποστυριζει την συσκευη!

 

EDIT: δοκιμασα και το framaroot και towelroot και απο το tutorial galaxys3root.com και δεν γινετε τιποτα!

Υπαρχει περιπτωση να μην γινετε πλεον root to s3?

Κατι διαβαζα ότι αν ειναι η εκδοση kernel μετα απο τις 3 jun δεν μπορει να αλλαξει?

Πέρασες Philz rekovery με ΟΝΤΙΝ για να μπορείς να βάλεις οποια ρομ θελεις?

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

:!::!:Να υπενθυμίσω οτι για custom roms /mods και γενικά οτι αφορά τις τροποποίησης της συσκευής συζητάμε στο αντίστοιχο θέμα .

Κάποια από τα posts μεταφέρθηκαν στις Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα χρειαστεί να επαναφέρω το τηλέφωνο απο root, το τηλέφωνο ειναι I9300XXEMG4 ποια απο τα δυο firmware πρεπει να κατεβάσω το Ελληνικό ή το Κυπριακό, εχει κάποια σχέση με το τηλέφωνο ή κατεβάζω το ελληνικό και είμαι οκ?

 

XXEMG4 Κυπριακό (CYO) firmware 4.1.2 (16 Ιουλίου)

XXEMG4 Ελληνικό (EUR) firmware 4.1.2 (16 Ιουλίου)

Link to comment
Share on other sites

οταν το πηρες τι φορουσε κυπριακη η ελληνικη?θα βαλεις αυτην που φορουσε.εχει οδηγιες καπου στο φορουμ μεσω κιες για να βρεις τι ρομ ειχε.εαν εισαι ρουτ ο μετρητης στις 4.2.2 και μετα μενει 1 στον μετρητη.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μονο ρουτ ειναι, δεν εχω αλλαξει ρομ και δεν ξερω τι εχει επανω, πως θα βρω ποιο φοραει, τον μετρητη δεν τον καταλαβα στην εκδοση λεει 4.1.2 αν εννοεις αυτο
Link to comment
Share on other sites

Μονο ρουτ ειναι, δεν εχω αλλαξει ρομ και δεν ξερω τι εχει επανω, πως θα βρω ποιο φοραει, τον μετρητη δεν τον καταλαβα στην εκδοση λεει 4.1.2 αν εννοεις αυτο

αν το εχεις μονο ρουτ χωρις να εχεις αλλαξει ρομ τοτε αυτη που εχεις αυτη ειναι η μανησια σου.στις ρυθμισεις -σχετικα με το τηλ. εχει τα νουμερα (modem,csc,κλπ)βρες την κατεβασε την και περνα την με οντιν και το τηλ θα φοραει πλεον την μανησια χωρις ρουτ.το θεμα ειναι ο μετρητης,οταν μπεις σε download mode τι γραφει? πιστευω τουλαχιστον 1.επισης καμια φορα και μεσω κιες κανει επαναφορα εργοστασικης καταστασης.λιγο ψαξιμο θελει.αυτα ειναι οσα μπορω να πω.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε @stauros2653 σε ευχαριστώ, τελικα εκανα αναβάθμιση μεσω kies σε 4.3 και εγινε και unroot
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα...υπαρχει κανενα link να αλλαξουμε το λογισμικο μας ?εχω Ios και με μια ματια στο forum δεν εχω βγαλει ακρη για το πως γινεται...αν μπορει κανεις να μου πει κ ποιο ειναι καλυτερο να βαλω σε galaxy s3?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα στην παρεα μετα απο πολυ καιρο που εχω να μπω. Σημερα μου ηρθε μια αναβαθμιση και απο οτι εψαξα λιγο δεν ηταν μονο σε μενα αλλα και αλλα τηλεφωνα παραθετω λινκ εδω http://www.sammobile.com/2014/12/18/12-18-2014-firmware-updates-galaxy-tab-3-7-0-galaxy-s-ii-galaxy-alpha-and-more/ .
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]54313[/ATTACH]

 

[ATTACH]54314[/ATTACH]Παραθετω μια φωτογραφια ... ειχα την JJS15J.I9300XXUGNA5 και μου το αναβαθμισε σε JJS15J.I9300XXUGNJ2. Ηταν 130 mb το αρχειο και δεν ξερω τι αναβαθμιση εκανε.

Edited by MCGITYS
Link to comment
Share on other sites

τιποτα παραπανω απο διορθωσεις τις ρομ.αν θες πανω απο 4.3 περνα μια custom 4.4.χ εχει πολυ καλα στοιχεια.εγω εχω QS-I9300-KK V3.1(4.4.2)
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Προετοιμασία

 

 

  • Κατεβάζεις το KIES από
εδώ. Μετά το εγκαθιστάς στον υπολογιστή και φροντίζεις να το κλείσεις. Σημείωση, το KIES δεν χρειάζεται, αυτό που θέλεις είναι οι drivers για το κινητό, που συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο του KIES.
Εναλλακτικά, χωρίς την ανάγκη για το Kies, μπορείς να κατεβάσεις μόνο τους drivers της Samsung από εδώ.
 
 
Κατεβάζεις το Odin 3.04 από εδώ. Το ξεζιπάρεις και το αφήνεις, θα σου χρειαστεί σε λίγο.

 

 

- Διαδικασία αλλαγής Firmware

Ανεξάρτητα απο την έκδοση firmware που θέλεις να περάσεις, η διαδικασία παραμένει ίδια.

 

 

  • 1. Αφού κατεβάσεις το επιθυμητό firmware από το επόμενο μήνυμα το οποίο ανανεώνεται πάντα με τα τελευταία firmwares (κύρια πηγή:
sammobile.com), αποσυμπίεσε το αρχείο (ή αρχεία) .tar σε σημείο της επιλογής σου.
 
 
2. Κλείσε το τηλέφωνο και μπες σε download mode (αυτό επιτυγχάνεται με το να πατήσεις ταυτόχρονα vol down/home/power, μόλις το κινητό ανοίξει θα δείς μια ειδοποίηση η οποία θα λέει αν θέλεις να συνεχίσεις πάτα το vol up. Αν θέλεις να ακυρώσεις θα πατήσεις το vol down, στην προκειμένη περίπτωση πατάμε το vol up. Μολις μπήκες σε download mode.
 
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/dmode.jpg
 
 
3. Ξεκίνα το odin (σε windows 7 καλό ειναι να κάνεις δεξι κλικ/run as administrator).
 
 
4. Κάνε κλικ στο κουμπί που λίει “PDA” και αναζήτησε το αρχείο που αποσυμπίεσες στο βήμα 1. Αν το αρχείο αυτό περιέχει παραπάνω απο 1 αρχεία, θα πρέπει να τα τοποθετήσεις ανάλογα δηλαδή Phone/Modem και CSC στα αντίστοιχα κουτιά του Odin (βλ. εικόνες)
 
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/odin2ng.jpg http://www.myphone.gr/gallery/data/500/medium/odin3.jpg
 
 
 
5. Μην βάλεις το .PIT αρχείο πουθενά και μην τικάρεις το repartition
 
 
6. Σύνδεσε το καλώδιο usb στον υπολογιστη και περιμένε μέχρι το κουτάκι ID:Com να γινει γαλάζιο.
 
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/odin4c.jpg
 
 
 
7. Κάνε κλικ στο “start”.
 
 
8. Μην αποσυνδέσεις ή κλείσεις την συσκευή κατά τη διάρκεια της διαδικασίας, γιατί κάτι τέτοιο μπορεί να βλάψει το τηλέφωνό σου.
Το τηλέφωνο θα κάνει επαννεκίνηση μόνο του.
* Σε περίπτωση που το κινητό μετά την επανεκκίνηση εμφανίζει το λογότυπο της Samsung και μένει εκεί (αυτό μπορεί να γίνει αν δεν κάνεις factory reset πριν την αναβάθμιση ή αν έρχεσαι από custom rom), βγάλε την μπαταρία, μπες σε recovery mode πατώντας ταυτόχρονα τα κουμπιά Volume + , home και Power και κάνε ένα factory reset.
 
 
9.Τελευταίο βήμα, αν θέλεις να αλλάξεις το sales code για κάποια συγκεκριμένη χώρα, και το CSC το υποστηρίζει, κατέβασε το CSC selector, και επίλεξε τoν κωδικό που επιθυμείς (π.χ EUR για Ελλάδα). Kάθε firmware έχει τους δικούς του κωδικούς, ανάλογα με τις χώρες για τις οποίες προορίζεται. Με το παραπάνω βήμα γίνεται και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο.
 
 
10. Το τηλέφωνο μας ειναι έτοιμο για χρήση.

 

 

Σημειώσεις:

 

Θα προσέχεις πάντα να είναι τσεκαρισμένα μόνο τα “Auto Reboot” και “F.Reset Time”

Συνιστάται ανεπιφύλακτα factory reset (επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων) πριν και μετά την αναβάθμιση.

 

Καλησπέρα,

 

Εκανα root χθες στο S III μου συμφωνα με τις οδηγίες σας, και πηγε αψογα. Εγκατεστησα και το titanium απο το app store, και ολα μια χαρα. σημεα πηγα να κανω το ιδιο και σε ενα αλλο S III και ενω ολοκληρωθηκε επισης καλα το root, καθως χρησιμοποιουσα το titanium εκανε μια επανεκκινηση το κινητο, και απο κει και μετα εμφανιζεται μια μαυρη οθονη μονιμως. εκανα factory reset μπας και... αλλα τπτ. Το κινητο ομως λαμβανει μνμ κλησεις και τα σχετικα κανονικοτατα, αλλα δεν σε αφηνει να κανεις τπτ αλλο....

τι μπορω να κανω ωστε να λυσω το προβλημα?? Ευχαριστω εκ των πρωτερων..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εκανα root χθες στο S III μου συμφωνα με τις οδηγίες σας, και πηγε αψογα. Εγκατεστησα και το titanium απο το app store, και ολα μια χαρα. σημεα πηγα να κανω το ιδιο και σε ενα αλλο S III και ενω ολοκληρωθηκε επισης καλα το root, καθως χρησιμοποιουσα το titanium εκανε μια επανεκκινηση το κινητο, και απο κει και μετα εμφανιζεται μια μαυρη οθονη μονιμως. εκανα factory reset μπας και... αλλα τπτ. Το κινητο ομως λαμβανει μνμ κλησεις και τα σχετικα κανονικοτατα, αλλα δεν σε αφηνει να κανεις τπτ αλλο....

τι μπορω να κανω ωστε να λυσω το προβλημα?? Ευχαριστω εκ των πρωτερων..

 

Απο κλειστό πατώντας τα buttons μπαίνεις σε download η σε recovery mode αν ναι η οθόνη δείχνει κανονικά?

Αν ναι θα σου έλεγα να φλασαρεις μέσω Odin ξανά καμία έκδοση 4.2.

Αν όχι μπορεί να είναι και βλάβη στο hardware.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ερώτηση,για να πάμε απο cm σε στοκ ρομ αλλάζει κάτι,ή τα κάνουμε όλα βάση του οδηγού;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση,για να πάμε απο cm σε στοκ ρομ αλλάζει κάτι,ή τα κάνουμε όλα βάση του οδηγού;

αν βοηθαει δες εδω http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/help/how-to-cyanogenmod-10-1-to-stock-rom-t2076668

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας.

Εχω στην εκδοση 4,1,2 την Omega 50.1

Θα ηταν καλο να περασω μια σε 4,3 η σε 4,4;

Ξερει κανει σε ποια ποστ να δω γιατι οι σελιδες ειναι παραπολλες.

Γενικα μπορω να περασω τετοια εκδοση;

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

Εχω στην εκδοση 4,1,2 την Omega 50.1

Θα ηταν καλο να περασω μια σε 4,3 η σε 4,4;

Ξερει κανει σε ποια ποστ να δω γιατι οι σελιδες ειναι παραπολλες.

Γενικα μπορω να περασω τετοια εκδοση;

Ευχαριστω πολυ.

λογικα εισαι ρουτ(ομεγα) οποτε πας σε οποια θελεις,προτεινω να βαλεις μια 4.4.2 εχει πολλες στο XDA για κατεβασμα,εγω για παραδειγμα εχω την qs-i9300-kk.προτεινω να παρακαμψεις την 4.3 εκδοση.http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336582 εδω εχει οδηγιες.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έκανα αλλαγή Firmware του κινητού και έβαλα πάλι το 4.1.2 μιας και το 4.3 κολούσε πολύ. Το έκανα root και όλα καλά. Μπορείτε να μου πείτε όμως πως μπορώ να κλείσω το εικονίδιο που μου ζητάει Ενημέρωση λογισμικού?
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...