Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι εδώ και μια βδομάδα στο πρώτο θέμα... είναι ίδια με την προτελευταία Κυπριακή. Αν θες να περάσεις άλλη, συνιστώ την τελευταία Κυπριακή...

 

 

Όλες οι 4.1.2 έχουν αυτό που λες...

 

@Tyxerakias

Είναι αυτή η XXΕLLA από 22/12 ;

Γνωρίζεις αν και που υπερτερεί η τελευταία Κυπριακή που είπες (και όλες οι αντίστοιχες φαντάζομαι ) από την GREECE- EUR;

(Γενικά στη ζωή μου, δεν είμαι απόλυτος στο ότι το τελευταίο είναι και το καλύτερο ΠΑΝΤΑ, γι'αυτό σε ρωτάω :) )

Edited by BabisT
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είναι εδώ και μια βδομάδα στο πρώτο θέμα... είναι ίδια με την προτελευταία Κυπριακή. Αν θες να περάσεις άλλη, συνιστώ την τελευταία Κυπριακή...

 

 

Όλες οι 4.1.2 έχουν αυτό που λες...

 

Δηλαδή με την 4.1.2 πλέον δεν υπάρχει το πρόβλημα του ξαφνικού θανάτου?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας το kies μου εβγαλε αυτοι την εκδοση για αναβαθμιση PDA:LL4/PHONE:LL4/CSC:LK4(EUR) οταν την κανω θα σβησουν ολα οσα εχω μεσα περασμενα (εφαρμογες,φωτογραφιες,επαφες)
Link to comment
Share on other sites

γεια σας το kies μου εβγαλε αυτοι την εκδοση για αναβαθμιση PDA:LL4/PHONE:LL4/CSC:LK4(EUR) οταν την κανω θα σβησουν ολα οσα εχω μεσα περασμενα (εφαρμογες,φωτογραφιες,επαφες)

 

Δε σου σβήνει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα! Σήμερα μου έβγαλε το μήνυμα για νέα αναβάθμιση ! έχει κανείς ηδέα τι είναι αυτό αφού έχω ήδη την 4.1.2 ; και τι αλλαγές κάνει στο τηλέφωνο ; PDA:LLA / PHONE:LL1 / CSC:LL3 (VD2)
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα! Σήμερα μου έβγαλε το μήνυμα για νέα αναβάθμιση ! έχει κανείς ηδέα τι είναι αυτό αφού έχω ήδη την 4.1.2 ; και τι αλλαγές κάνει στο τηλέφωνο ; PDA:LLA / PHONE:LL1 / CSC:LL3 (VD2)

 

Αυτή τη στιγμή έχεις I9300XXELL5 και η αναβάθμιση είναι για I9300XXELLA. Πρόκειται για πιο νέα έκδοση για να καλύψει κενό ασφαλείας που έχουν συσκευές με επεξεργασή Exynos4 μέσω αναβάθμισης του kernel όπως επίσης δίνει νέο bootloader.

(Το fix για το sudden death υπάρχει σε όλες τις 4.1.2)

Θα χρειαστεί να διαβάσεις τις τελευταίες σελήδες του θέματος αν θες περισσότερες πληροφορίες.

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχεις I9300XXELL5 και η αναβάθμιση είναι για I9300XXELLA. Πρόκειται για πιο νέα έκδοση για να καλύψει κενό ασφαλείας που έχουν συσκευές με επεξεργασή Exynos4 μέσω αναβάθμισης του kernel όπως επίσης δίνει νέο bootloader.

(Το fix για το sudden death υπάρχει σε όλες τις 4.1.2)

Θα χρειαστεί να διαβάσεις τις τελευταίες σελήδες του θέματος αν θες περισσότερες πληροφορίες.

 

Ωραίος!! :up:

Μου έλυσες τον προβληματισμό...Πάω για XXELL4 (GRE-EUR) για να μην μπλέκω με διαδικασίες για τον bootloader!

:)

 

Edited: Με το που περνιέται η XXELL4, κάνει εκ νέου ένα update των 23ΜΒ περίπου σε ΧΧΕLLA.

Edited by BabisT
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Το ξερω πως μπορει να έχει γραφτεί σε καποια σελιδα, αλλα δεν βρισκω την απαντηση στην ακολουθη ερωτηση

 

- Εχω το firmware 4.1.2 ΕUR, το κιν. ειναι Ελληνικό 4.1.2 EUR.

Οταν κατεβασα μεσο ΟΤΑ την 4.1.2 όλα καλα απλα τωρα μου κάνει κατι κουφα όπως κολλάει, κάνει lag, και θέλω να την περάσω πάλι.

Το ΚΙΕS είναι χάλια και όλο κολλάει... μπορω να περάσω το ίδιο firmware (που είναι στην πρωτη σελιδα αυτου του τοπικ, και το οποίο απ'οτι καταλαβα είναι το oficial firmware - ή κάνω λάθος?) me ODIN χωρίς να κάνω ζημιά στην εγγυηση ή αυτο είναι μόνο όταν βάζεις άλλο firmware που δεν είναι αυτο που έχει το κιν. σου? Έχω κάνει factory reset και δεν στρώνει...

 

- Γιατι το ELL4 Ελλαδος/Κύπρου που έχετε στην πρώτη σελίδα του τοπικ, όταν το κατεβάζεις λεέι σαν ονομα αρχείου ELK4... Είναι η κανωνική??

XXELL4 Ελληνικό (EUR) & Kυπριακό (CYO) firmware 4.1.2 (10 Δεκεμβρίου)

 

- Το γεγονός οτι γράφει 10 δεκεμβρίου και υπάρχουν άλλες πιο πρόσφατες θέλει να πεί τίποτα?

 

Σορρυ, απλά τωρα πρόσφατα μετακόμισα στην samsung με το S3...

Edited by ng76
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Το ξερω πως μπορει να έχει γραφτεί σε καποια σελιδα, αλλα δεν βρισκω την απαντηση στην ακολουθη ερωτηση

 

- Εχω το firmware 4.1.2 ΕUR, το κιν. ειναι Ελληνικό 4.1.2 EUR.

Οταν κατεβασα μεσο ΟΤΑ την 4.1.2 όλα καλα απλα τωρα μου κάνει κατι κουφα όπως κολλάει, κάνει lag, και θέλω να την περάσω πάλι.

Το ΚΙΕS είναι χάλια και όλο κολλάει... μπορω να περάσω το ίδιο firmware (που είναι στην πρωτη σελιδα αυτου του τοπικ, και το οποίο απ'οτι καταλαβα είναι το oficial firmware - ή κάνω λάθος?) me ODIN χωρίς να κάνω ζημιά στην εγγυηση ή αυτο είναι μόνο όταν βάζεις άλλο firmware που δεν είναι αυτο που έχει το κιν. σου? Έχω κάνει factory reset και δεν στρώνει...

 

- Γιατι το ELL4 Ελλαδος/Κύπρου που έχετε στην πρώτη σελίδα του τοπικ, όταν το κατεβάζεις λεέι σαν ονομα αρχείου ELK4... Είναι η κανωνική??

XXELL4 Ελληνικό (EUR) & Kυπριακό (CYO) firmware 4.1.2 (10 Δεκεμβρίου)

 

- Το γεγονός οτι γράφει 10 δεκεμβρίου και υπάρχουν άλλες πιο πρόσφατες θέλει να πεί τίποτα?

 

Σορρυ, απλά τωρα πρόσφατα μετακόμισα στην samsung με το S3...

 

Aν έχεις ήδη 4.1.2 δε χρειάζεται τίποτα άλλο παρά να κάνεις ένα factory reset. Δε θα καταφέρεις κάτι περνώντας την ίδια έκδοση από πάνω.

 

Τα αρχεία είναι όλα σωστά, και οι ημερομηνίες επίσης. Δεν υπάρχουν πιο πρόσφατες για Ελλάδα. Το ότι βγήκε προχθές δεν έχει να κάνει με το πότε κατασκευάστηκε... η LL4 έχει δοθεί εδώ και πολύ καιρό σε άλλες χώρες, απλά αργήσανε ως συνήθως για Ελλάδα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση..

όπως εξηγώ στο ποστ μου, εχω κάνει factory reset αλλά δεν λέει να στρωσει... και μάλιστα 2 φορές έκανα αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση..

όπως εξηγώ στο ποστ μου, εχω κάνει factory reset αλλά δεν λέει να στρωσει... και μάλιστα 2 φορές έκανα αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

 

Όταν έκανες factory reset το δούλεψες μετά χωρίς εφαρμογές και ήταν προβληματικό; Ρωτάω γιατί πολλές φορές μια εφαρμογή είναι υπεύθυνη. Αν ξαναέβαλες τις ίδιες που είχες πριν, έβαλες ξανά μαζί και το πρόβλημα.

Υποθέτω έχεις την LL4? Αν γράψεις *#1234# στον dialer τι σου βγάζει;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανες factory reset το δούλεψες μετά χωρίς εφαρμογές και ήταν προβληματικό; Ρωτάω γιατί πολλές φορές μια εφαρμογή είναι υπεύθυνη. Αν ξαναέβαλες τις ίδιες που είχες πριν, έβαλες ξανά μαζί και το πρόβλημα.

Υποθέτω έχεις την LL4? Αν γράψεις *#1234# στον dialer τι σου βγάζει;

 

η αλήθεια είναι πως δεν το δούλεψα πολυ χωρίς εφαρμογές, γενικά το κοίταξα... δεν έχω και πολλές εφαρμογές

 

Skype, Whatsapp, Facebook, GSamBattery, Google Translate, Battery Stats Plus, FireFox, Astro File Manager, Aegean Airlines, KingSoft Office, Snapseed, PicsArt, και δυο παιχνιδια Bad Piggies & Angry Birds Star Wars.

 

- Ξέρεις άν καποιο απο αυτα πρέπει να το αποφύγω / είναι γνωστό ότι έχει προβλημα?

- Τότε μου πρωτείνεις να κάνω ρεσετ, και να το δουλέψω χωρίς εφαρμογές για λιγο?

 

Ναί, έχω το LL4

AP: I9300XXELL4

CP: I9300XXELL4

CSC: I9300XXELK4

τώρα είδα ότι το ELK4 για το οποίο ρώτησα αφορούσε το CSC, σορρυ

Edited by ng76
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το φρικτο:"Αναβάθμιση λειτουργικού Android",σε κάθε restart, υπάρχει τρόπος να το στείλουμε στα τάρταρα???:mad::mad: Μετά την αναβάθμιση το βγάζει συνέχεια...
Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι πως δεν το δούλεψα πολυ χωρίς εφαρμογές, γενικά το κοίταξα... δεν έχω και πολλές εφαρμογές

 

Skype, Whatsapp, Facebook, GSamBattery, Google Translate, Battery Stats Plus, FireFox, Astro File Manager, Aegean Airlines, KingSoft Office, Snapseed, PicsArt, και δυο παιχνιδια Bad Piggies & Angry Birds Star Wars.

 

- Ξέρεις άν καποιο απο αυτα πρέπει να το αποφύγω / είναι γνωστό ότι έχει προβλημα?

- Τότε μου πρωτείνεις να κάνω ρεσετ, και να το δουλέψω χωρίς εφαρμογές για λιγο?

 

Ναί, έχω το LL4

AP: I9300XXELL4

CP: I9300XXELL4

CSC: I9300XXELK4

τώρα είδα ότι το ELK4 για το οποίο ρώτησα αφορούσε το CSC, σορρυ

 

Πριν κάνεις reset βγάλε το Facebook, το GSAM και Battery stats και δες αν βελτιώνεται... Αν όχι, κάνε ένα reset.... αν πάλι όχι, φλάσαρε τη rom από την αρχή από το πρώτο θέμα... και αν πάλι έχει πρόβλημα.... τι να πω, service.

 

Αυτο το φρικτο:"Αναβάθμιση λειτουργικού Android",σε κάθε restart, υπάρχει τρόπος να το στείλουμε στα τάρταρα???:mad::mad: Μετά την αναβάθμιση το βγάζει συνέχεια...

Μάλλον είναι bug του Titanium Backup (που υποθέτω έχεις), θα διορθωθεί σε επόμενη έκδοση.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. θα βγαλω τα apps που μου λες, αν δεν γινει τιποτα θα βαλω την 4.1.2 πάλι. θα κάνω ποστ παλι αν υπαρξει καποιο προβλημα η φτιαξει, ως ενημερωση πανο ατο θεμα αυτο... και παλι ευχαριστω για το χρονο και βοηθεια σου.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου είναι στην 4.1.1 routαρισμένο, αν χρησιμοποιήσω το triangle away τι ακριβώς καταφέρνω; Υπάρχει περίπτωση να το ξεγελάσω ( να με βλέπει σαν uproot ) και να μου έρθει η αναβάθμιση OTA ;
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου είναι στην 4.1.1 routαρισμένο, αν χρησιμοποιήσω το triangle away τι ακριβώς καταφέρνω; Υπάρχει περίπτωση να το ξεγελάσω ( να με βλέπει σαν uproot ) και να μου έρθει η αναβάθμιση OTA ;

 

Όχι. Καταφέρνεις να μηδενίσεις τι μετρητή τίποτα παραπάνω.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το να μηδενίσω τον μετρητή μου χρειάζεται κάπου ;

 

Στο να έχεις εγγύηση από τη Samsung αν χρειαστεί.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει αυτο συνέχεια...

Είναι λογικό???

 

<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> I9305XXBLL3_I9305COSBLL3_I9305XXBLL3_HOME.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/003> Odin v.3 engine (ID:3)..

<ID:0/003> File analysis..

<ID:0/003> SetupConnection..

<ID:0/003> Initialzation..

<ID:0/003> Get PIT for mapping..

<ID:0/003> Firmware update start..

<ID:0/003> system.img

<ID:0/003> NAND Write Start!!

<ID:0/003> boot.img

<ID:0/003> cache.img

<ID:0/003> hidden.img

<ID:0/003> recovery.img

<ID:0/003> modem.bin

<ID:0/003>

<ID:0/003> Complete(Write) operation failed.

<ID:0/003> Added!!

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε για να πάω στην 4.1.2 μόνο μέσω Odin ! Για να το κάνω OTA δηλαδή με τίποτα.

Και μετά πάλι root.

 

Μπορείς να ακολουθήσεις τον οδηγο για unroot ,και μετά θα μπορείς να λάβεις update με OTA .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα απο sammobile την 4.1.2 btu και μεσα ειχε δυο αρχεια...ενα .tar και ενα .dll...σε ποιες θεσεις στο odin αντιστοιχει το καθενα???
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις reset βγάλε το Facebook, το GSAM και Battery stats και δες αν βελτιώνεται... Αν όχι, κάνε ένα reset.... αν πάλι όχι, φλάσαρε τη rom από την αρχή από το πρώτο θέμα... και αν πάλι έχει πρόβλημα.... τι να πω, service.

 

 

Μάλλον είναι bug του Titanium Backup (που υποθέτω έχεις), θα διορθωθεί σε επόμενη έκδοση.

 

Κατ'αρχας ευχαριστω για την απαντηση:).Αλλα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε Titanium (μια μια απο την αρχη τις εφαρμογεσ για σιγουρια:):) ).Επειδη ειναι απο hard format το τηλεφωνο.παρατηρησα οτι το κανει ΠΑΝΤΑ μολις περασω το root με odin.Τρεις φορες format και μολις εμπαινα σε διαδικασια root αμεσως μετα το εκανε;)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...