Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα και καλη χρονια.. Σημερα το πρωι ηρθε ειδοποιηση στο s3 της αδερφης μου να περασει το 4.3 αλλα στο δικο μου δεν εχει ερθει ακομα τιποτα.. Προσπαθησα και απο kies και απο OTA αλλα μου δειχνει οτι εχω την τελευταια εκδοση(δηλαδη 4.1.2).. Τα κινητα τα ειχαμε παρει απο το skroutz το καλοκαιρι.. Παιζει ρολο η προελευση της συσκευης??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά μετά την αναβάθμιση σε 4.3 βελτιώθηκε καθόλου το multitasking; π.χ εάν παίζεις βαρύ παιχνίδι και σε καλέσουν ξεκινά από την αρχή όταν το κλείσεις;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Μια ερωτησουλα σχετικα με το περασμα αναβαθμισης μεσω οντιν!!

Χρησιμοποιειτε καποιο backup app οπως mybackup, titanium για να μην ξαναστηνετε απο την αρχη τα παντα?

Ενταξει οι εφαρμογες θα κατεβουνε λογω λογαριασμου απλα τα data κ ολα τα υπολοιπα εννοω.

 

Υπάρχουν διάφορα προγράμματα που σε βοηθούν στο backup ,όπως titanium /Helium - App Sync and Backup .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορα προγράμματα που σε βοηθούν στο backup ,όπως titanium /Helium - App Sync and Backup .

 

Μιχαλη γινεται μεσω υπολογιστη να παρω backup πρωτα τις εφαργμογες ολες,μετα να του περασω την 4.3 μεσω odin και τελος πως γινεται να τις ξαναπερασω μεσα στο κινητο παλι μεσω υπολογιστη ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Μια ερωτησουλα σχετικα με το περασμα αναβαθμισης μεσω οντιν!!

Χρησιμοποιειτε καποιο backup app οπως mybackup, titanium για να μην ξαναστηνετε απο την αρχη τα παντα?

Ενταξει οι εφαρμογες θα κατεβουνε λογω λογαριασμου απλα τα data κ ολα τα υπολοιπα εννοω.

 

Εννοείται πως ναι και έτσι μπορούμε να δοκιμάσουμε και να φλασαρουμε διάφορες roms, για να δούμε μόνοι μας ποια ταιριάζει καλύτερα στο τηλέφωνο μας. Κάνοντας πάντα καθαρή εγκατάσταση και επαναφέροντας μετά τα δεδομένα μας από το backup που κρατήσαμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή και εγώ θα θελα να περάσω νέα ρομ αλλά βαριέμαι να ξαναστηνω την συσκευή από την αρχή υπάρχει κάποιος οδηγός για το titanium ώστε να κάνω ένα σίγουρο backup ;

Δυστυχώς αυτο το titanium όσες φορές πήγα να το δουλέψω δεν κατάλαβα την λογική του.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή και εγώ θα θελα να περάσω νέα ρομ αλλά βαριέμαι να ξαναστηνω την συσκευή από την αρχή υπάρχει κάποιος οδηγός για το titanium ώστε να κάνω ένα σίγουρο backup ;

Δυστυχώς αυτο το titanium όσες φορές πήγα να το δουλέψω δεν κατάλαβα την λογική του.

 

Το titanium αν και εξαιρετικό εργαλείο δεν το συμπάθησα ποτέ και γι αυτό δεν το χρησιμοποιώ. Υπάρχουν τόσες άλλες πιο εύχρηστες εφαρμογές για backup (helium, go backup, mybakup root, κ.α), που τις προτιμώ από το titanium.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτές επαναφέρουν όλες τις ρυθμίσεις και τις εγκατεστημένες μου εφαρμογές όπως ακριβώς συμβαίνει και με την titanium;

Να υποθέσω πως είναι πιο ευκολονοητες ;

Link to comment
Share on other sites

Και αυτές επαναφέρουν όλες τις ρυθμίσεις και τις εγκατεστημένες μου εφαρμογές όπως ακριβώς συμβαίνει και με την titanium;

Να υποθέσω πως είναι πιο ευκολονοητες ;

 

Το helium κάνει όλα αυτά που είπες και με μαζική λειτουργία (free) και είναι πολύ πιο straightforward απο το titanium. Το titanium είναι όμως πολυεργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας. μια ερωτηση. όταν μεταφερω καποια δεδομενα πχ ένα παιχνιδι στην sd από την μνημη του τηλεφωνου δεν (αδειαζει) η μνημη του τηλεφωνου. γιατι αυτό????
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε 4.3 παρατήρησα πως δεν ανοίγει κανένα από τα gps που είχα..το ndrive 10 και το ginius don't panic edition από το πλαίσιο..έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα με την 4.3 ? πιθανότητα να ξέρουμε λύση ή κανένα gps για κατέβασμα ? για το ginius που ήταν γνήσιο ως δώρο με την αγορά του κινητού έστειλα email στην εταιρία και περιμένω απάντηση..για το ndrive πάλι νομίζω πως το πρόβλημα είναι καθαρά η έκδοση λογισμικού καθότι δοκίμασα σε άλλες 2 συσκευές με 4.2.2 και με 4.4 και δεν μπορούσε να εγκατασταθεί καν..δοκίμασα να το βάλω σε ένα S duos με 4.0.4 και εννοείται πως έτρεξε κανονικά..αν κάποιος έχει καλό Gps για να βάλω ας με ενημερώσει με προσωπικό μήνυμα παρακαλώ..και αν έχει λύση στο θέμα μου εννοείται..
Link to comment
Share on other sites

Με την αναβάθμιση σε 4.3 άλλαξε όνομα η εσωτερική μνήμη για αυτό και δεν δουλεύουν τα προγράμματα πλοήγησης. Το sygic που έχω στο δικό μου δουλεύει σε 4.3.
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Και αυτές επαναφέρουν όλες τις ρυθμίσεις και τις εγκατεστημένες μου εφαρμογές όπως ακριβώς συμβαίνει και με την titanium;

Να υποθέσω πως είναι πιο ευκολονοητες ;

 

Το titanium το εχεις αγορασμενο? Δε νομιζω να υπαρχει καλυτερη εφαρμογη για backup απο αυτο. Το helium premium πολλες φορες κολλαει για αυτο δεν το θεωρω τοσο αξιοπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά την αναβάθμιση σε 4.3 βελτιώθηκε καθόλου το multitasking; π.χ εάν παίζεις βαρύ παιχνίδι και σε καλέσουν φορτώνει από την αρχή το παιχνίδι όταν τελειώσει η κλήση;

 

Κανείς που έχει περάσει την 4.3 να με διαφωτίσει;

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη γινεται μεσω υπολογιστη να παρω backup πρωτα τις εφαργμογες ολες,μετα να του περασω την 4.3 μεσω odin και τελος πως γινεται να τις ξαναπερασω μεσα στο κινητο παλι μεσω υπολογιστη ;

 

Android Sync Manager WiFi http://global.mobileaction.com/download/android.jsp

 

Επίσης μπορείς να πάρεις backup τις επαφές και να τις αποθηκεύσεις στην sd card , να κατεβάσεις την εφαρμογή backup sms και επίσης οι εφαρμογές που έχεις κατεβάσει από play store υπάρχουν στο ιστορικό αν κάνεις κλικ οι εφαρμογές μου.

 

MyPhoneExplorer http://www.fjsoft.at/en/

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγκατάσταση ξανά από την αρχή άρα η αλλαγή του ονόματος δεν νομίζω πως το επηρεάζει..κάτι πιθανώς να παίζει με την έκδοση του λογισμικού..
Link to comment
Share on other sites

Android Sync Manager WiFi http://global.mobileaction.com/download/android.jsp

 

Επίσης μπορείς να πάρεις backup τις επαφές και να τις αποθηκεύσεις στην sd card , να κατεβάσεις την εφαρμογή backup sms και επίσης οι εφαρμογές που έχεις κατεβάσει από play store υπάρχουν στο ιστορικό αν κάνεις κλικ οι εφαρμογές μου.

 

MyPhoneExplorer http://www.fjsoft.at/en/

 

Για εμένα, η καλύτερη εφαρμογή για backup (εφαρμογές, sms, contacts, calendar, logs) είναι το super backup

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια..

Προσπαθω να κατεβασω την 4.1.2 εδω και μερες με το λινκ που μ δωσατε αλλα κατεβαινει με ρυθμο χελωνας...και πολλες φορες σπαει και θελει αοο την αρχη..εσεις κατρβαζετε με καποιο προγραμμα για να γλιτωσετε την τιρανια;;

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση σε 4.3 είναι αρκετά σημαντική, όσον αφορά τις διαφορές στο λειτουργικό. Για να "κάτσει" καλά συμβουλεύω τα εξής:

1) Backup + backup + backup, σε ότι μορφή μπορεί ο καθένας. Οσοι είναι root να κάνουν και nandroid backup, εφαρμογές σε titanium (ή σε όποιο έχει ο καθένας)

2) Επαναφορά εργοστασιακών

3) Πέρασμα της νέας ρομ, και ξανά επαναφορά εργοστασιακών.

4) Επαναφορά των απολύτως απαραίτητων εφαρμογών μέσω backup (titanium) με επιλογή τους μία μία. Οσες δεν έχουν σημαντικά data ας επανέλθουν από το play store. ΠΡΟΣΟΧΗ - KAMIA ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.

5) Προσοχή σε εφαρμογές που επαναφέρουν ρυθμίσεις συστήματος (πχ wifi back-up). Πολλές φορές όταν η επαναφορά αφορά άλλη έκδοση υπάρχει πρόβλημα.

 

Η 4.3 είναι κλάσεις ανώτερη από την 4.1.2 σε όλα. Σε όποιον έχει πρόβλημα, είναι καθαρά θέμα κακής αναβάθμισης. Ας κάνει τα παραπάνω βήματα και θα δεί σημαντικότατη βελτίωση.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως μια χαρά μου φαίνεται να έχει κάτσει, με επαναφορά αφού την πέρασα από Kies και με backup πιο πριν στο samsung account και στο Kies. Βέβαια φωτο video μουσικη τα εχω στην εξωτερική, αλλά ότι είχα μέσα μου το ξαναπέρασε. Βέβαια ξαναεστησα τις εφαρμογές, αλλά οι περισσότερες είναι cloud based οποτε δεν εχασα κάτι...Μόνο το viber μου το σκάλωσε όταν το πέρασα αλλά και πάλι έκανα επανεκίννηση από το πλαινό. άντε να δούμε τι θα γίνει (οτ)αν μας έρθει η κιτκατ.
Link to comment
Share on other sites

Το titanium το εχεις αγορασμενο? Δε νομιζω να υπαρχει καλυτερη εφαρμογη για backup απο αυτο. Το helium premium πολλες φορες κολλαει για αυτο δεν το θεωρω τοσο αξιοπιστο.

 

Το αγόρασα και μετα απο λίγο το ακύρωσα λογο του οτι δεν καταλαβαινα την λογική του.

Δεν αμφισβητώ οτι ειναι καλη εφαρμογή αλλα δεν την βρισκω ευκολοχρηστη για αυτο πιο πανω ρωτουσα αν υπάρχει καποιος οδηγός

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την εκδοση της 4.3 ειναι κατι που με απασχολεί και εμενα.μπορει να μου περασαν στο κινητο την 4.3 που ειχε προβλημα η γενικα να μην εγινε σωστη αναβαθμιση.

 

Θα δοκιμασω να περασω την 4.3 ξανα κια εαν συνεχισουν τα προβληματα υα περασω την 4.1.2 εαν ποτε της ολοκληρωθει το κατεβασμα της.

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα και μετα απο λίγο το ακύρωσα λογο του οτι δεν καταλαβαινα την λογική του.

Δεν αμφισβητώ οτι ειναι καλη εφαρμογή αλλα δεν την βρισκω ευκολοχρηστη για αυτο πιο πανω ρωτουσα αν υπάρχει καποιος οδηγός

Στα αγγλικά βέβαια http://www.addictivetips.com/mobile/how-to-use-titanium-backup-for-android-complete-guide/

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην παρεα και χρονια πολλα.σημερα απεκτησα και εγω το S3 απο ενα σκρουτζομαγαζο.αυτο που δεν μπορω να κανω ειναι οτι δεν μπορω να το αναβαθμισω σε 4.3 εχει την 4,1,2 και ειναι καταγωγης γαλλια.ιδεες ; Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...