Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου περνάει απ'το μυαλό να δοκιμάσω την cyanogen, όποια τέλος πάντων είναι η τελευταία stable που έβγαλαν για το S3 (δεν μπήκα ακόμα στο site τους να δω). Την έχει κάποιος αυτή τη στιγμή να πει μια σύντομη άποψη; Επίσης κάτι που για μένα έχει μεγάλη σημασία, με την κάμερα πως τα πάει σε σύγκριση με την official; Αν έχει "θεματάκι" παύω να το σκέφτομαι αμέσως.. :)
Εγω εχω εδω και κανα τετραμηνο αλλα οχι stable αλλα τις nightly. Αρκετα σταθερες και πολυ πιο γρηγορη απο την μαμα. Τωρα στην καμερα , σαν φωτογραφιες , ποιοτητα ειναι αρκετα καλες. Πιο παλια ομως εκανε κατι κολπακια και δν ανοιγε η εφαρμογη. Με restart εστρωνε.. Η γνωμη μου ειναι οτι αν σε ενδιαφερει μονο η καμερα μεινε με μαμα ρομ. Δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις...

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω εδω και κανα τετραμηνο αλλα οχι stable αλλα τις nightly. Αρκετα σταθερες και πολυ πιο γρηγορη απο την μαμα. Τωρα στην καμερα , σαν φωτογραφιες , ποιοτητα ειναι αρκετα καλες. Πιο παλια ομως εκανε κατι κολπακια και δν ανοιγε η εφαρμογη. Με restart εστρωνε.. Η γνωμη μου ειναι οτι αν σε ενδιαφερει μονο η καμερα μεινε με μαμα ρομ. Δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις...

Γενικά με τη cyanogen είχα μια καψούρα από τότε που είχα το S2, ξέρω τη σπιρτάδα, την παραμετροποίηση, ξέρω ακόμα και το τι θα μου "λείψει" (ας πούμε) απ'την stock. Πράγματα που παραβλέπονται εύκολα βέβαια όταν έχεις μια συσκευή που τρέχει τόσο όμορφα, μιλώντας πάντα σε προσωπικό επίπεδο. Το μόνο κακό είναι αυτό που δεν είχα ποτέ κι όμως μου κόλλησε τόσο πολύ τον τελευταίο καιρό, η φωτογραφική μηχανή.. με έχει πιάσει μανία να τραβάω φωτογραφίες με το S3, να επεξεργάζομαι με instagram και handy photo, να ανεβάζω από'δω κι από'κει. Τι να πω, ας το αφήσω προς το παρόν κι αν μου περάσει ο πυρετός με την κάμερα.. :)

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2834793

 

Επικρατεί ένας πανικός με αυτή τη rom στο θέμα του S3 στο xda τις τελευταίες μέρες..

Ρίξτε μια ματιά :)

Την εχω περασει εδω και 3 ημερες. Η ρομ πεταει ειναι παρα πολυ γρηγορη. Αξιζει να την δοκιμασετε σε συνδυασμο με Archi kernel 1,4 δουλευει αψογα

Link to comment
Share on other sites

Την εχω περασει εδω και 3 ημερες. Η ρομ πεταει ειναι παρα πολυ γρηγορη. Αξιζει να την δοκιμασετε σε συνδυασμο με Archi kernel 1,4 δουλευει αψογα

Η διάφορα σε σχέση με τις άλλες aosp roms φαίνεται; Γιατί διάβασα πως είναι απίστευτη γρήγορη όμως έχει προβληματάκια οπότε ίσως απλά περιμένω να πάρουν και άλλες roms πράγματα από αυτήν ή η ίδια να περάσει σε ένα πιο σταθερό επίπεδο.

Εσύ έχεις καθόλου προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την cyanogenmod m9 nightly εδω και 2 μερες πραγματικα ειναι σαν να εχω καινουρια συσκευη φοβερη rom
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Η διάφορα σε σχέση με τις άλλες aosp roms φαίνεται; Γιατί διάβασα πως είναι απίστευτη γρήγορη όμως έχει προβληματάκια οπότε ίσως απλά περιμένω να πάρουν και άλλες roms πράγματα από αυτήν ή η ίδια να περάσει σε ένα πιο σταθερό επίπεδο.

Εσύ έχεις καθόλου προβλήματα;

Κανενα προβλημα ολα δουλευουν μια χαρα και πραγματι ειναι πολυ γρηγορη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Πρόσφατα έβαλα στο κινητό μου (Samsung Galaxy SIII - 16GB), το cyanogenmod (cyanogenmod.org), για να το κάνω λίγο πιο γρήγορο. Το κινητό μου απο εκεί που κολλούσε συνεχώς, πλέον πάει ΣΦΑΙΡΑ και δεν μου χει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.

 

Σήμερα παρατήρησα πως μία εφαρμογή που θέλω να χρησιμοποιήσω είναι συμβατή με Android Jelly Bean και όχι με το KitKat που έχω εγώ (4.4.4). Συγκεκριμένα μόλις πάω να την ανοίξω μου λέει: "Η εφαρμογή τάδε έχει σταματήσει" και δεν ανοίγει καθόλου. Ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος τρόπος εκτέλεσης σε λειτουργία "συμβατότητας". Να τρέξω δηλαδή την εφαρμογή "tade.app" στο κινητό μου με την 4.4.4 κι αυτό να την ανοίξει ως "4.2.2" για παράδειγμα.

 

Αυτήν την λειτουργία την είχα δει στα windows 7 και με βοήθησε 2-3 φορές. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο που μπορεί να γίνει στο Android;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Καλησπέρα,

Η εγκατάσταση είναι απλή από ότι διάβασα. Αν δεν μ αρέσει η απεγκατασταση, είναι απλή διαδικασία ή επηρεάζεται counter να θέλει μηδενισμό κτλ..

Χρειάζεται να έχεις κάνει ρουτ?

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η εγκατάσταση είναι απλή από ότι διάβασα. Αν δεν μ αρέσει η απεγκατασταση, είναι απλή διαδικασία ή επηρεάζεται counter να θέλει μηδενισμό κτλ..

Χρειάζεται να έχεις κάνει ρουτ?

πρωτα ρουτ,μετα ακολουθεις τις οδηγιες οπως τις γραφει σε καθε ρομ,ναι με το ρουτ γραφει το κοντερ,γυρνας ευκολα μεσω οντιν παντα στην αρχικη ρομ που πιστευω εχεις κατεβασει πρωτα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα ολα δουλευουν μια χαρα και πραγματι ειναι πολυ γρηγορη

 

μαλλον θα περιμενω απλα να ερθει υποστηριξη σε kernels.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βρήκα οδηγό εγκατάστασης custom rom για το S3, ποιο cwm χρησιμοποιείτε για να εγκαταστήσετε μια οποιαδήποτε custom rom; Στο S2 το έκανα αρκετές φορές με το Philz touch, πολύ βολικό και εύκολο για απλό χρήστη.. υπάρχει κάτι αντίστοιχο για το S3 ή έστω κάποιο άλλο που να έχει βολέψει τους περισσότερους από εσάς; Αν και τείνω προς τη cyanogen περισσότερο δεν θέλω να το κάνω μέσω cm-installer, προτιμώ μέσω cwm. Κάπου διάβασα γι'αυτό το "Heimdall" αλλά έχω την απορία, χρησιμοποιείται ακόμα και σήμερα αυτό; Εντελώς καινούργιος αισθάνομαι στο S3 μ'αυτά τα πράγματα, πολύ φοβάμαι ότι υπάρχουν και λεπτομέρειες που θα πρέπει να προσέξω πριν κάνω το τηλέφωνο "τούβλο".. ισχύει;

 

Και κάτι τελευταίο βρε παιδιά, ας πούμε ότι εγκαθιστώ την Omega για παράδειγμα.. επαναφορά σε stock (αν χρειαστεί μελλοντικά) όλα απλά και "κλασσικά" μέσω Odin ή θέλει άλλες διαδικασίες; Wipes εννοούνται, δεν είμαι τόσο σκράπας. Κάτι μου λέει όμως πως στο S3 δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα όπως ήταν στο S2..:O

Link to comment
Share on other sites

Με Philz touch για το s3 το περνας μεσω odin και μετα οποια ρομ εχεις μεσα στη καρτα μνημης η στη μνημη του κινητου τη περνας.οποτε θες επαναφερεις μεσω odin official rom 4.1.2 για να μηδενισεις τον μετρητη με το προγραμμα triangle away και εισαι μια χαρα.
T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Με Philz touch για το s3 το περνας μεσω odin και μετα οποια ρομ εχεις μεσα στη καρτα μνημης η στη μνημη του κινητου τη περνας.οποτε θες επαναφερεις μεσω odin official rom 4.1.2 για να μηδενισεις τον μετρητη με το προγραμμα triangle away και εισαι μια χαρα.

Όλα τα ίδια λοιπόν με τη μόνη διαφορά ότι το philz touch δεν εγκαθίσταται από το stock recovery όπως στο S2, όλα καλά.! :)

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ίδια λοιπόν με τη μόνη διαφορά ότι το philz touch δεν εγκαθίσταται από το stock recovery όπως στο S2, όλα καλά.! :)

 

Τα ίδια είναι. Αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να εγκαταστήσεις και εδώ μέσω stock recovery το philz touch. :)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια είναι. Αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να εγκαταστήσεις και εδώ μέσω stock recovery το philz touch. :)

Ακόμα καλύτερα, υποθέτω ότι ακολουθώ τη γνωστή οδό λοιπόν, κατεβάζω στην εξωτερική sd το τελευταίο zip από τον φάκελο για το gt-i9300, εγκαθιστώ από recovery και είμαι έτοιμος για φλασάρισμα σωστά; :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα φλασαρίσματα των ρομ γίνονται με τον ίδιο γνωστό τρόπο, εκείνο για το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι αν μπορείς να φλασάρεις το philz touch μέσω stock recovery (δεν είχα κρατήσει την stock rom πάνω από μισή ώρα όταν αγόρασα το τηλέφωνο) . Αν δεν γίνεται δοκίμασε μέσω odin. Σίγουρα όμως μπορείς μέσω κάποιου άλλου custom recovery. Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

...εκείνο για το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι αν μπορείς να φλασάρεις το philz touch μέσω stock recovery

 

Μάλλον γίνεται εντέλει:

;)

 

Κάτι που σκέφτηκα μόλις, πρέπει να γίνω και root ή αρκεί το philz touch για να μπορέσω να προχωρήσω σε εγκατάσταση μιας custom; Ακόμα δεν έχω καταλήξει με ποια θα πειραματιστώ γι'αυτό και μιλάω λίγο αόριστα τώρα..

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον γίνεται εντέλει:
;)

 

Κάτι που σκέφτηκα μόλις, πρέπει να γίνω και root ή αρκεί το philz touch για να μπορέσω να προχωρήσω σε εγκατάσταση μιας custom; Ακόμα δεν έχω καταλήξει με ποια θα πειραματιστώ γι'αυτό και μιλάω λίγο αόριστα τώρα..

 

Καλό είναι να γίνεις root. H διαδικασία είναι απλή και ένας οδηγός βρίσκεται εδώ.

 

Τώρα από ρομ θα μπορούσα να σου προτείνω πολλές. Προσωπικά έχω τη ρομ του temasek (ενός από τους δημοφιλέστερους και δραστήριους developers) που είναι βασισμένη στη cm11 με πολλά όμως features από άλλες ρομ και με συχνές αναβαθμίσεις. (H τελευταία βερσιόν είναι η v.122)

 

Από samsung based θα σου πρότεινα την ArchiDroid .

 

Και από kernel αυτό του Boeffla (και για aosp και για samsung based rom) που έχει μάλιστα και μία εφαρμογή για να μπορείς να ρυθμίζεις governors, εντάσεις ήχου και πάρα πολλά άλλα.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Μεσω stock recovery δε μπορεις να φλασαρεις κανενα zip αρχειο.μονο με Philz touch recovery η οποιδηποτε αλλο recovery
T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να γίνεις root. H διαδικασία είναι ...

 

Root έχω γίνει ξανά στο παρελθόν οπότε δεν μου είναι κάτι δύσκολο, όπως και να'χει ευχαριστώ και για τις προτάσεις επίσης! Βλέπω ότι αναφέρεται πολύ σ'αυτό το νήμα η Archidroid με τον Boeffla και μάλλον δεν θά'ναι τυχαίο, σίγουρα την βάζω στα υπόψιν. ;)

 

Μεσω stock recovery δε μπορεις να φλασαρεις κανενα zip αρχειο.μονο με Philz touch recovery η οποιδηποτε αλλο recovery

 

Μάλλον έχεις δίκιο, το stock recovery δεν έχει την επιλογή "install zip from sd card".. αυτή η "apply update from external storage" δεν μας κάνει για την εγκατάσταση του philz έτσι; Το αρχείο το βλέπει πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο, το stock recovery δεν έχει την επιλογή "install zip from sd card".. αυτή η "apply update from external storage" δεν μας κάνει για την εγκατάσταση του philz έτσι; Το αρχείο το βλέπει πάντως..

 

Ο Philz αν δεν κάνω λάθος σε όλες του τις συσκευές έχει υπογραφή συμβατή με το 3e recovery γι'αυτό και το βλέπει, κάνε apply update το zip του και ξανά reboot to recovery και είσαι κομπλέ.

Γι'αυτό γενικά οι περισσότεροι τρέχουν Philz - SU update και έπειτα περνάνε ότι είδους recovery, Roms, mods επιθυμούν, τα ξέρεις κι απ'το S2. ;)

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Ο Philz αν δεν κάνω λάθος σε όλες του συσκευές έχει υπογραφή συμβατή με το 3e recovery γι'αυτό και το βλέπει, κάνε apply update το zip του και ξανά reboot to recovery και είσαι κομπλέ.

Γι'αυτό γενικά οι περισσότεροι τρέχουν Philz - SU update και έπειτα περνάνε ότι είδους recovery, Roms, mods επιθυμούν, τα ξέρεις κι απ'το S2. ;-)

Έτσι εξηγείται λοιπόν, μένει ν'αποφασίσω με ποια rom θα κάνω την αρχή! Γι'ακόμα μια φορά αυτός ο Phil αποδεικνύει το πόσο χρήσιμος είναι.! :D

Link to comment
Share on other sites

Έτσι εξηγείται λοιπόν, μένει ν'αποφασίσω με ποια rom θα κάνω την αρχή! Γι'ακόμα μια φορά αυτός ο Phil αποδεικνύει το πόσο χρήσιμος είναι.! :D

Δείχνεις ότι ξέρεις, οπότε πάρε ένα nandroid backup, όπως και ένα backup τον efs folder και δοκίμασε άφοβα. Υπάρχουν τόσες πολλές ρομ γι αυτό το τηλέφωνο που ότι και αν σου λέμε λίγο σημασία έχει. Εκείνο που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι ποια ρομ θα '''κάτσει'' καλύτερα στο τηλέφωνο σου και αυτό διαφέρει σε καθέναν από μας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δείχνεις ότι ξέρεις, οπότε πάρε ένα nandroid backup, όπως και ένα backup τον efs folder και δοκίμασε άφοβα. Υπάρχουν τόσες πολλές ρομ γι αυτό το τηλέφωνο που ότι και αν σου λέμε λίγο σημασία έχει. Εκείνο που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι ποια ρομ θα '''κάτσει'' καλύτερα στο τηλέφωνο σου και αυτό διαφέρει σε καθέναν από μας. ;)

Όχι τρελά πράγματα αλλά ναι, έχω πειραματιστεί αρκετά στο S2 όμως. Το S3 μου φάνηκε λίγο πιο πολύπλοκο γι'αυτό και έμεινα μόνο στο root μέχρι σήμερα (αν και αυτή τη στιγμή είναι εντελώς stock). Γι'αυτό και ρωτάω τόσα που έχουν ήδη απαντηθεί πολλάκις.. ήρθε η στιγμή που ρουτινιάζει ο άνθρωπος και.. :D

 

Ευχαριστώ όλους για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις! :)

 

 

Edit: για backup του φακέλου efs έχετε να προτείνετε κάποιον συγκεκριμένο τρόπο; κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή απ'το play ίσως;

Εdit2: To recovery του Philz εγκαταστάθηκε αλλά μέσω Odin, με το stock recovery δεν μπορούσε να εγκατασταθεί το zip εντέλει. Πάμε για root και συνεχίζουμε.. :D

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...