Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα δουλεύει από tw σε aosp;

 

φυσικά, εγώ έτσι κάνω συνέχεια.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος , πως αφαιρείτο το μικρό κόκκινο θαυμαστικό όταν έχεις custom recovery ,το βγάζει όταν ανοίγουμε το κινητό
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα εχω αυριο ενα s3 ενος φιλου που εχει περασμενη την omega.επειδη δεν του εχει κατσει πολυ καλα θελει να βαλει καποια αλλη καστομ.

Καταρχας θα ηθελα να ρωτησω ποια μου προτεινεται να του βαλω εκτος απο cm και με ποιον κερνελ?και αν μπορειτε να μου στειλετε λινκ.

Η διαδικασια ειναι να μπω σε recovery να κανω ολα τα wipes factory reset φλασαρω τη ρομ και υστερα φλασαρω και τον κερνελ σωστα?χωρις οντιν.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

 

μπορει καποιος να μου απαντησει να προχωρησω σε φλασαρισμα???

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου απαντησει να προχωρησω σε φλασαρισμα???

 

Εγώ θα σου πρότεινα 2. Η μία είναι Samsung Based Rom (παρόμοια με την stock, αλλά χωρίς περιττές εφαρμογές και με κάποια καλούδια παραπάνω) και είναι η Revolution HD 29.0 και η άλλη είναι AOSP Rom (σαν την Cyanogen) και είναι η Slim Bean [sTABLE] [build 8]. Την 2η την έχω δοκιμάσει ο ίδιος και μου άρεσε πάρα πολύ. Η διαδικασία είναι γνωστή (από Recovery τα βήματα που προείπες). Τέλος, όσον αφορά kernel, έχω καταλήξει προσωπικά στην άποψη του ότι "καλύτερος kernel είναι αυτός που περιέχει η εκάστοτε rom". :happy:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα 2. Η μία είναι Samsung Based Rom (παρόμοια με την stock, αλλά χωρίς περιττές εφαρμογές και με κάποια καλούδια παραπάνω) και είναι η Revolution HD 29.0 και η άλλη είναι AOSP Rom (σαν την Cyanogen) και είναι η Slim Bean [sTABLE] [build 8]. Την 2η την έχω δοκιμάσει ο ίδιος και μου άρεσε πάρα πολύ. Η διαδικασία είναι γνωστή (από Recovery τα βήματα που προείπες). Τέλος, όσον αφορά kernel, έχω καταλήξει προσωπικά στην άποψη του ότι "καλύτερος kernel είναι αυτός που περιέχει η εκάστοτε rom". :happy:

 

μαλιστα σε ευχαριστω πολυ φιλε.να φανταστω πως και η 2η που προτεινεις ειναι ιδια φαση με την 1η.πεταμα η σαβουρα της samsung και καποια καλουδια παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα σε ευχαριστω πολυ φιλε.να φανταστω πως και η 2η που προτεινεις ειναι ιδια φαση με την 1η.πεταμα η σαβουρα της samsung και καποια καλουδια παραπανω.

 

Εγώ (αν και δεν την έχω δοκιμάσει στο s3) προτείνω την Paranoid Android λόγω του halo.

Τρομερή λειτουργία...

Link to comment
Share on other sites

Οι samsung-based ROM βασίζονται στις εκδόσεις της Samsung και συνήθως διατηρουν τα περισσότερα γνωρίσματα των γνήσιων ROMs.

 

 

Κάτι τέτοιο θα με ενδιέφερε.

Δηλαδή μια ρομ που θα κρατούσε τα βασικά χαρακτηριστικά από τα θετικά της Samsung αλλά που θα αφαιρούσε όλα αυτά που τρέχουν άδικα και τραβάνε πόρους από την μνήμη.

Πιο πάνω γίνεται μια ανά φορά σχετικά με based Rom.

Εσυ ποια άλλη θα πρότεινες;

 

 

 

 

Δεν ξέρω αν αυτό είναι το σωστό μέρος να το ρωτήσω, αλλά υπάρχει τρόπος να κρατήσω backup των wifi που έχω στο κινητό για να τα κάνω restore στην Custom Rom που θα βάλω;

 

Και εγώ ψάχνω μια εφαρμογή με αυτή την δυνατότητα.

Υπάρχει κάτι άλλο εκτός απο titanium backup;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ (αν και δεν την έχω δοκιμάσει στο s3) προτείνω την Paranoid Android λόγω του halo.

Τρομερή λειτουργία...

 

μπορεις να μου στειλεις και ενα λινκ???

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα σε ευχαριστω πολυ φιλε.να φανταστω πως και η 2η που προτεινεις ειναι ιδια φαση με την 1η.πεταμα η σαβουρα της samsung και καποια καλουδια παραπανω.

 

Όχι. AOSP rom είναι αυτή που περιέχει "καθαρό" Android και όχι σαν την Samsung Based. Δηλαδή, ξεχνάς Smart Stay, Ripple effect και άλλα τέτοια και απολαμβάνεις σπιρτάδα και πολύ πιο ελαφρύ τηλέφωνο. ;) Φαντάσου πως μία Samsung Based έχει μέγεθος 800+ mb, ενώ μία AOSP μαζί με τα Gapps (εφαρμογές της google που περνάς ξεχωριστά), είναι 250+ mb..

Link to comment
Share on other sites

Όχι. AOSP rom είναι αυτή που περιέχει "καθαρό" Android και όχι σαν την Samsung Based. Δηλαδή, ξεχνάς Smart Stay, Ripple effect και άλλα τέτοια και απολαμβάνεις σπιρτάδα και πολύ πιο ελαφρύ τηλέφωνο. ;) Φαντάσου πως μία Samsung Based έχει μέγεθος 800+ mb, ενώ μία AOSP μαζί με τα Gapps (εφαρμογές της google που περνάς ξεχωριστά), είναι 250+ mb..

 

ελα ρε συ σοβαρα παιζει τετοια ρομ???σα να παιρνεις nexus δηλαδη ενα πραγμα.πολυ καλη φαση.εγω Note εχω και αν εξαιρεσεις τη cm10 που ειχε βγει και ηταν πιο ελαφρυα και πολυ πιο γρηγορη δεν υπηρχε καποια με pure android.

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε συ σοβαρα παιζει τετοια ρομ???σα να παιρνεις nexus δηλαδη ενα πραγμα.πολυ καλη φαση.εγω Note εχω και αν εξαιρεσεις τη cm10 που ειχε βγει και ηταν πιο ελαφρυα και πολυ πιο γρηγορη δεν υπηρχε καποια με pure android.

 

Η CM10 που λες, είναι η Cyanogen. Παρεμφερή με την Slim Bean. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Οτι λεει ο τιτλος.

Ποιο θα μου προτείνατε και γιατί;

προφανώς και θα ξεκινήσεις με stock based rom(τίμα την ελληνική και ίσως καλύτερη omega rom).Αν έρχεσαι τώρα στο κόσμο του root ξεκινάς χαλαρά για εξοικείωση με stock και μετά πλέκεις με παραμετροποιήσεις.

...και φυσικά όχι cyanogen.Τελευταία φορά που κοίταξα η cyanogen είναι σταθερά σε nightlies(όχι full σταθερή) για την σειρά galaxy και αν δεν κάνω λάθος φταίει ο βρομιάρης ο exynos.Σε AOSP(slim bean για παράδειγμα) θα πάς και που είναι σταθερά ότι πιο smooth με τα δικά του μεγάλα προβλήματα(ράδιο, κάμερα ,hdmi κτλ)

halasy το s2.

δεν πράζ ρα χαζέ πάρι του s3

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψάχνω μια εφαρμογή με αυτή την δυνατότητα.

Υπάρχει κάτι άλλο εκτός απο titanium backup;

 

Δεν είναι το κατάλληλο μέρος για εφαρμογές....Αλλά για δες αυτήν... εγώ την έχω και είμαι ευχαριστημένος...Εκτός από backup και restore έχει και ωραίο μενού που σου δείχνει τα δίκτυα που έχεις συνδεθεί μαζί με τα κλειδιά τους....

Εννοείται ότι απαιτεί root......

Link to comment
Share on other sites

Κάνω για πρώτη φορά Root το κινητό στην mg4.

Κάνω backup τον efs. Αν για κάποιον λόγο χαθεί, μπορώ να το κάνω restore σε οποιαδήποτε άλλη Rom ή Custom Rom μετά την mg4 και σε όλες τις aosp;

Link to comment
Share on other sites

Κάνω για πρώτη φορά Root το κινητό στην mg4.

Κάνω backup τον efs. Αν για κάποιον λόγο χαθεί, μπορώ να το κάνω restore σε οποιαδήποτε άλλη Rom ή Custom Rom μετά την mg4 και σε όλες τις aosp;

 

Βέβαια. Ο φάκελος efs δεν έχει να κάνει με το αν η rom είναι AOSP/AOKP/Samsung Based. Το πρόβλημα θα είναι ότι είναι από MG* rom, πράγμα που σημαίνει νέος φάκελος efs (τροποποιημένος). Oπότε εάν σε κάποια custom/ official rom, προηγούμενου baseband, δεν έχεις σήμα κ.α., θα χρειάζεται να φλασάρεις το Modem της MG4. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια. Ο φάκελος efs δεν έχει να κάνει με το αν η rom είναι AOSP/AOKP/Samsung Based. Το πρόβλημα θα είναι ότι είναι από MG* rom, πράγμα που σημαίνει νέος φάκελος efs (τροποποιημένος). Oπότε εάν σε κάποια custom/ official rom, προηγούμενου baseband, δεν έχεις σήμα κ.α., θα χρειάζεται να φλασάρεις το Modem της MG4. :happy:

 

Δεν έχω σκοπό να πάω σε παλιότερη Rom από αυτή που είμαι τώρα.

Δεν κατάλαβα αυτό με το modem που είπες. Τι είναι αυτό;

Όπως καταλαβαίνεις, δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το Root στο s3. Το μόνο που ξέρω με το efs είναι ότι πρέπει να το κάνω backup σε περίπτωση που κάτι γίνει και δεν μου αναγνωρίζει την sim σε κάποια νέα Rom.

Είναι απλό αυτό που λες, να φλασαρω το modem της mg4;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να πάω σε παλιότερη Rom από αυτή που είμαι τώρα.

Δεν κατάλαβα αυτό με το modem που είπες. Τι είναι αυτό;

Όπως καταλαβαίνεις, δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το Root στο s3. Το μόνο που ξέρω με το efs είναι ότι πρέπει να το κάνω backup σε περίπτωση που κάτι γίνει και δεν μου αναγνωρίζει την sim σε κάποια νέα Rom.

Είναι απλό αυτό που λες, να φλασαρω το modem της mg4;

 

Στην τελευταία "μικρή" ενημέρωση που έδωσε η Samsung, πείραξε τον efs. Με αποτέλεσμα, περνώντας μια παλαιότερη rom, λόγω νέου efs να μην μπορεί να βρει σήμα η συσκευή. Οπότε, περνάς το modem το καινούριο (που μπορεί να διαβάσει τον efs), για να βρει σήμα η συσκευή. Είναι κάτι σαν τα Office 2013 με 2010. Το 2010, δεν βλέπει έγγραφο του 2013.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία "μικρή" ενημέρωση που έδωσε η Samsung, πείραξε τον efs. Με αποτέλεσμα, περνώντας μια παλαιότερη rom, λόγω νέου efs να μην μπορεί να βρει σήμα η συσκευή. Οπότε, περνάς το modem το καινούριο (που μπορεί να διαβάσει τον efs), για να βρει σήμα η συσκευή. Είναι κάτι σαν τα Office 2013 με 2010. Το 2010, δεν βλέπει έγγραφο του 2013.. :happy:

 

Εγώ, που δεν έχω σκοπό να πάω σε πιο παλιά Rom, με ενδιαφέρει αυτό καθόλου; απλό backup / restore κάνω κανονικά, έτσι; Μιλάω για τις καινούριες rom...

Γενικά, επειδή έχω κάποιες φοβίες ακόμα, αξίζει να φοβάμαι;

Το αν πάρω τα απαραίτητα Backups (efs και ένα Nandroid) έχω κάτι να φοβηθώ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, που δεν έχω σκοπό να πάω σε πιο παλιά Rom, με ενδιαφέρει αυτό καθόλου; απλό backup / restore κάνω κανονικά, έτσι;

Γενικά, επειδή έχω κάποιες φοβίες ακόμα, αξίζει να φοβάμαι;

Το αν πάρω τα απαραίτητα Backups (efs και ένα Nandroid) έχω κάτι να φοβηθώ;

 

Αν έχεις back up, μην φοβάσαι. Οτιδήποτε όμως και να προκύψει, εδώ είμαστε.. ;)

Link to comment
Share on other sites

πειραζει αν το firmware που θα βαλω κατα το unroot, ειναι αλλο απο αυτο που ειχε αρχικα το κινητο, με βαση την χωρα;
Link to comment
Share on other sites

πειραζει αν το firmware που θα βαλω κατα το unroot, ειναι αλλο απο αυτο που ειχε αρχικα το κινητο, με βαση την χωρα;

 

Οχι.

Εγγύηση όμως δεν θα έχεις μέχρι να περάσεις αυτό που είχε αρχικά το κινητό.

 

Αν είναι unbranded ελληνικό δηλαδή, πρέπει να περάσεις οποιαδήποτε ρομ έχει βγει για unbranded Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Οχι.

Εγγύηση όμως δεν θα έχεις μέχρι να περάσεις αυτό που είχε αρχικά το κινητό.

 

Αν είναι unbranded ελληνικό δηλαδή, πρέπει να περάσεις οποιαδήποτε ρομ έχει βγει για unbranded Ελληνικά.

 

ξερεις γιατι ρωτησα;

παλια (πριν αναβαθμισω σε mg4, το οποιο εγινε απο το κινητο) ειχα κανει ελεγχο προελευσης της rom του κινητου (σύμφωνα με αυτο) και μου βγηκε VVT Bulgaria (VVT) (συμφωνα με αυτο).

τωρα, πηγα να ξανακανω την ιδια διαδικασια πριν το root για να κατεβασω και το αντιστοιψο firmware και δεν γινεται επειδη, μαλλον, εκαναν αναβαθμιση το kies και αλλαξε.

στην αρχικη οθονη του kies ομως μου βγαζει πλεον αυτο που εχω στην εικονα.

ειναι δυνατον να αλλαξε απο vvt σε eur;

 

Edit: τι σκ@τ@ έκανα;;; σορυ έκανα λάθος και είχα συνδεδεμένο το κινητό. Είχα ψιλοαγχωθει λίγο για το Root και δεν το πρόσεξα...

Γιαυτό και δεν μπορούσα να βρω την χωρα προελεσης από το Kies.

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη που ξαναρωταω, αλλα εχει κανεις αντιμετωπιση προβλημα με φορτισης ή ασταθεια με καλωδια usb σε οποιαδηποτε custom rom ή recovery..και οταν γυριζει σε εργοστασιακη με απλο root εξαφανιζεται;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...