Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθώ να κάνω διαφανή την status bar και μέχρι τώρα έχω βρει διάφορους τρόπους αλλά κανένα που να θεωρώ εύκολο .

Στο βιντεάκι που παραθέτω περιγράφει μια διαδικασία που χρησιμοποιεί την εφαρμογή Exposed installer .

Τι σόι είναι ;

Γενικά υπάρχει κάποιος τρόπος που να κάνω την μπάρα διαφανη (το έχω ρουτ )χωρίς να βάλω άλλη ρομ;

 

 

 

 

Είναι αξιόπιστη εφαρμογή, βρες την και κάνε το...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια καλησπερα εχει προσπαθησει κανεις να κανει διαφανη τη μπαρα ειδοποιησεων με καποιο ευκολο τροπο και να δουλευει??
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχει προσπαθησει κανεις να κανει διαφανη τη μπαρα ειδοποιησεων με καποιο ευκολο τροπο και να δουλευει??

 

Θελει root και, φαντάζομαι, δεν γίνεται με κάποια εφαρμογή αλλά με κάποιο mod

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ξερω root το εκανα υπαρχει οδηγος στο xda αλλα ειναι για deodexed rom και η δικη μου οπως και τον περισσοτερων ειναι odexed υπαρχει και για αυτο ενας οδηγος αλλα ρωτησα μηπως το εχει κανει κανεις με επιτυχια γιατι στο xda που το εκαναν καποιοι εχασαν τελειως την μπαρα σε odexed roms αν γνωριζει κανεις κατι....
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προσπαθώ να κάνω το ίδιο και έχω βρεθεί σε αδιέξοδο.

Ακολούθησα το οδηγό που υπάρχει στο παρακάτω βίντεο αλλά δεν μπόρεσα να βρω την version του gravity box που ζητά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως παλαιοτερα με το galaxy s ειχα πειραξει τη notification bar μεσο του uot kitchen....

Εχετε προσπαθησει κατι τετοιο.....?

Στην αρχη και εμενα βουνο μου φαινοταν αλλα την ειχα βρει την ακρη.....

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό φίλε ;

Μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός;

 

Φυσικα και μπορω......

Απλα δεν επεκταθηκα γιατι νομιζα οτι θα το ειχατε υπ οψην σας....

Λοιπον ειναι ενα site (αν googlaρετε uot kitchen θα το βρειτε....) το οποιο ουσιαστικα σου ζηταει το framework res.apk και το system ui.apk που αν εισαι ροοτ τα βρισκεις ευκολα....(νομιζω καπου μεσα στο system.....)

Μετα με καποιες επιλογες αλλαζεις οτι υπαρχει στη notification bar...(χρωμα ρολογιου-χρωμα και σχημα μπαταριας-εικονιδια wifi,gps,κτλ...)

Μετα του δινεις εντολη να στα "μαγειρεψει"....(γιαυτο και η ονομασια kitchen....) και σε περιπου ενα πενταλεπτο σου δινει ενα .zip για download..

Υποτιθεται οτι αυτο το zip το φλασαρεις με cwm...αλλα εμενα δεν μου δουλεψε ποτε αυτος ο τροπος....οποτε το ξεzipαρα και επαιρνα απο μεσα τα system και framework....τα εκανα αντικατασταση και μετα την επανεκκινηση δουλευαν ολα τελεια......

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!! Δεν το εχω δοκιμασει ποτε στο s3....

Και κατι αλλο....Ισως σε odex rom να θελει αντικατασταση και το αναλογο αρχειο......

Ψαξτε και στο youtube για βιντεακι.....Θα βρειτε αρκετα.....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορω......

Απλα δεν επεκταθηκα γιατι νομιζα οτι θα το ειχατε υπ οψην σας....

Λοιπον ειναι ενα site (αν googlaρετε uot kitchen θα το βρειτε....) το οποιο ουσιαστικα σου ζηταει το framework res.apk και το system ui.apk που αν εισαι ροοτ τα βρισκεις ευκολα....(νομιζω καπου μεσα στο system.....)

Μετα με καποιες επιλογες αλλαζεις οτι υπαρχει στη notification bar...(χρωμα ρολογιου-χρωμα και σχημα μπαταριας-εικονιδια wifi,gps,κτλ...)

Μετα του δινεις εντολη να στα "μαγειρεψει"....(γιαυτο και η ονομασια kitchen....) και σε περιπου ενα πενταλεπτο σου δινει ενα .zip για download..

Υποτιθεται οτι αυτο το zip το φλασαρεις με cwm...αλλα εμενα δεν μου δουλεψε ποτε αυτος ο τροπος....οποτε το ξεzipαρα και επαιρνα απο μεσα τα system και framework....τα εκανα αντικατασταση και μετα την επανεκκινηση δουλευαν ολα τελεια......

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!! Δεν το εχω δοκιμασει ποτε στο s3....

 

 

Και κατι αλλο....Ισως σε odex rom να θελει αντικατασταση και το αναλογο αρχειο......

Ψαξτε και στο youtube για βιντεακι.....Θα βρειτε αρκετα.....

 

υπαρχει οδηγος στο xda οπως ειπα αλλα δεν ειναι και ευκολος τροπος πρεπει να τρεξεις ενα σωρο εφαρμογες εντολες σε dos να κανεις

decompile/recompile apk δηλαδη απο οτι καταλαβα να βγαλεις να αρχεια απο το system να τα πειραξεις και μετα να τα ξαναβαλεις

αλλα ξεκινησα και χαθηκα μετα απο λιγο....υπαρχει και αυτος ο οδηγος http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=28781232&postcount=39 που ειναι odexed roms δηλαδη στοκ ρομ απο οτι καταλαβα αλλα δεν εχει και πολλες κριτικες για τον συγγεκριμενο τροπο

για τις odexed rom υπαρχει λιγο θεμα γιατι λενε οτι τα αρχεια δεν τα αποθηκευει ολλα στον ιδιο φακελο οπως γινετε στις

deodexed roms... τωρα αν κανεις το εχει κανει η γνωριζει περισσοτερα ας μας βοηθησει......επισης τα αρχεια framework res.apk και το system ui.apk

πως τα τραβας απο το τηλεφωνο με ποια εφαρμογη φιλε tolisfz6??

Edited by spiros_100
ξεχασα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έφτιαξα σε ένα παλικάρι σήμερα αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1890150

Περιμένω απάντηση του αν δουλεύει γιατί πλέον δεν έχω το S3..

Καλύτερα αυτά να τα πούμε στις τροποποιήσεις/βελτιώσεις..

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει οδηγος στο xda οπως ειπα αλλα δεν ειναι και ευκολος τροπος πρεπει να τρεξεις ενα σωρο εφαρμογες εντολες σε dos να κανεις

decompile/recompile apk δηλαδη απο οτι καταλαβα να βγαλεις να αρχεια απο το system να τα πειραξεις και μετα να τα ξαναβαλεις

αλλα ξεκινησα και χαθηκα μετα απο λιγο....υπαρχει και αυτος ο οδηγος http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=28781232&postcount=39 που ειναι odexed roms δηλαδη στοκ ρομ απο οτι καταλαβα αλλα δεν εχει και πολλες κριτικες για τον συγγεκριμενο τροπο

για τις odexed rom υπαρχει λιγο θεμα γιατι λενε οτι τα αρχεια δεν τα αποθηκευει ολλα στον ιδιο φακελο οπως γινετε στις

deodexed roms... τωρα αν κανεις το εχει κανει η γνωριζει περισσοτερα ας μας βοηθησει......επισης τα αρχεια framework res.apk και το system ui.apk

πως τα τραβας απο το τηλεφωνο με ποια εφαρμογη φιλε tolisfz6??

 

Εγω τα τραβαω με root explorer...

Το πρωτο βρισκεται μεσα στο system/framework....και το δευτερο στο system/app...

Και τωρα ειδα οτι κανενα τους δεν "συνοδευεται" απο αρχειο odex......

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα τραβαω με root explorer...

Το πρωτο βρισκεται μεσα στο system/framework....και το δευτερο στο system/app...

Και τωρα ειδα οτι κανενα τους δεν "συνοδευεται" απο αρχειο odex......

 

Και με τον Solid explorer μπορείς να τα τραβήξεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, οταν το τηλεφωνο ειναι απενεργοποιημενο και με παιρνουν τηλεφωνο οταν το ανοιγω δν μου τις δειχνει.... γιατι??

 

Τον πάροχό σου να ρωτήσεις, δεν έχει σχέση με το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, οταν το τηλεφωνο ειναι απενεργοποιημενο και με παιρνουν τηλεφωνο οταν το ανοιγω δν μου τις δειχνει.... γιατι??

 

Δεν ειναι θεμα του τηλεφωνου....ειναι θεμα της εταιριας σου και των ρυθμισεων που εχεις

επιλεξει....

Αν παρατηρησεις γενικα τα smartphone οταν τα ενεργοποιεις (και στο μεταξυ εχεις χασει καποια κληση) δεν σου δειχνει η συσκευη το εικονιδιο της αναπαντητης....

Μηνυμα σου ερχεται απο την εταιρια σου.....

 

 

 

 

Και με τον Solid explorer μπορείς να τα τραβήξεις

 

Και γενικα με οποιον explorer παιρνει δικαιωματα root......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εκανα update το firmware της καμερας σε ZDF .. Ανοίγω την καμερα και λεει Παρουσιαστηκε αγνωστο σφάλμα και δεν ανοιγει ... Βάζω την GDF και παλι τα ιδια.. Εχω προβηματιστει :blink::blink: ...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα! έχω περάσει εδώ και 3 μέρες την official XXEMG4 (πολωνικό firmware) και τώρα παρατήρησα ότι δεν δουλεύει σε καμία εφαρμογή το equalizer από ακουστικά (από ηχείο δουλεύει κανονικά). αλλά αυτό με σκοτώνει, καθώς ακούω πάντα μουσική από το S3 και πάντα παίζω με equalizer. δεν το έχω κάνει root, αλλά από ό,τι διάβασα υπάρχει fix με root. αν είναι να το κάνω root για να το λύσω, αλλά δεν βρίσκω το fix στο xda. μπορείτε να με βοηθήσετε; (δεν έχω πάρει backup το efs, γιατί όταν το πέρασα δεν είχαν βρει ότι είναι πρόβλημα, οπότε δεν μπορώ να γυρίσω σε προηγούμενο firmware επειδή δεν θα δουλεύει η sim)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν αρχίσω σας παρακαλώ μην με βρίσετε για τις ερωτήσεις μου γιατί τις έχω κάνει 100 φορές και σας έχω πριξει. Αλλά φοβάμαι αρκετά γιατί έχω παρελθόν με κατεστραμένα κινητά.

 

Θελω λοιπόν, πριν προχωρήσω σε root, να είμαι απόλυτα σίγουρος για το τι μου γίνεται και να μην έχω καθόλου προβλήματα.

Αρχικά, υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω πριν κάνω root με τον γνωστό τρόπο cf root; τίποτα διαφορετικές εκδόσεις cf root ή είναι μια και καλή για όλα τα international s3; δεν χάνω τίποτα δεδομένα με το root έτσι;

 

Γίνεται το root. Με την παραπάνω διαδικασία συμπεριλαμβανεται και super user εφαρμογή και Cwm recovery; ή τίποτα από τα 2; το επίσημο Cwm υπάρχει στο κινητό μέσω του rom manager;

Αφού μπει και η custom recovery πάω φυσικά για custom rom.

Θέλω μία stock android που να είναι απλή, να αναβαθμίζεται σύντομα σε νέες εκδόσεις android και να έχει μεγάλη υποστήριξη (βασικό), να έχει καλή μπαταρία και κυρίως σταθερότητα. Άρα, φαντάζομαι, η επιλογές μου είναι: cyanogenmod, slim, paranoid.

 

Επίσης, το efs backup σε ποιο σημείο γίνεται και με ποιον τρόπο;

Τι προσφέρει;

 

Με το που κάνω root φεύγει η εγγύηση. Ανακαλύπτω όμως στην πορεία ότι πρέπει να το στείλω είτε λόγω καποιας βλάβης ή απλώς θέλω να επιστρέψω στην αρχική του κατάσταση λόγω κάποιου bootloop. Η διαδικασία που κάνω είναι να κατεβάσω triangle away από το Play Store και κάνω την διαδικασια που λέει. Στην συνέχεια κατεβάζω μια ΟΠΟΙΑΔΉΠΟΤΕ ευρωπαϊκή επιστήμη rom και την φλασαρω μέσω odin. Στο σημείο αυτό χρειάζομαι κάποιο wipe; υπάρχει πιθανότητα να έχει μείνει με την custom recovery ή ακόμα και χωρίς καθόλου recovery; ενώ εγώ την διαδικασια την ξέρω έτσι, στον οδηγό τα λέει πολύ πιο περίπλοκα. Βγάλε μπαταρία, βάλε μπαταρία και τέτοια. χρειάζονται πραγματικά;

 

Απ ότι καταλαβαινετε θέλω περισσότερο επιβεβαίωση ότι τα ξέρω καλά παρά οδηγίες (εκτός από κάποια)

 

Ευχαριστώ

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια έκδοση cf-auto για το I9300 και δεν χάνεις κατι με το root .

Δεν περιλαμβάνεται το cwm ,το περνάς εσυ με odin ,το γράφει στον οδηγο ,όπως και το πως να επιστρέψεις σε official κατάσταση το γράφει και αυτό στον οδηγό .

Κάνεις root και μετά παίρνεις backup τον efs SGSIII EFS Backup / Restore

 

Για custom rom γνωρίζω να σου απαντήσω .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος ασχοληθεί να κάνει dual boot στο τηλέφωνό του; Εγώ πέρασα με dual boot και μου τρέχει μια χαρά την cm 10.1 και την pulse rom. To μόνο θέμα είναι ότι κάθε φορά μέχρι τώρα που πάω από τη μια rom στην άλλη το whatsapp μου ζητάει reverify. Μάλλον αυτό δε μπορώ να το αποφύγω... Παίζει και triple αλλά δεν καίγομαι παραπάνω :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια έκδοση cf-auto για το I9300 και δεν χάνεις κατι με το root .

Δεν περιλαμβάνεται το cwm ,το περνάς εσυ με odin ,το γράφει στον οδηγο ,όπως και το πως να επιστρέψεις σε official κατάσταση το γράφει και αυτό στον οδηγό .

Κάνεις root και μετά παίρνεις backup τον efs SGSIII EFS Backup / Restore

 

Για custom rom γνωρίζω να σου απαντήσω .

 

Ευχαριστώ

Με κάλυψες σε κάποια σημεία αλλά θα ήθελα να μου εξηγήσεις λίγο περισσότερο το efs και κάποια άλλα μικροπραγματα.

 

Για παράδειγμα, κάνω backup τον efs. Μετα βάζω cyanogenmod 10.2 (που μόλις βγήκε επίσημα), δηλαδή έκδοση Android 4.3, και για κάποιο λόγο επιστρέφω το κινητό στην επίσημη rom του (ή οποία πρέπει να είναι ΟΠΟΙΑΔΉΠΟΤΕ ευρωπαϊκή ή η συγκεκριμένη δική μου; ). Τότε όμως δεν θα αναγνωρίζεται η sim γιατί θα έχω πάει σε παλιότερη έκδοση Android, σωστά; τότε πως θα καταφέρω να κάνω restore τον efs εφόσον θα έχω χάσει το root;

 

Επίσης, γίνεται να βάλω Cwm μέσω του rom manager που το γνωρίζω και δεν θα έχω θέμα; αυτό δεν με απασχολεί βέβαια τόσο απλώς ρωτάω.

 

Και κατι τελευταιο. Το unroot στον οδηγό αναλύεται πιο περίπλοκα από όσο το ξέρω. Λέει κάτι: βγάλε μπαταρία, βάλε μπαταρία και τέτοια. Σε διάφορα βίντεο όμως έχω δει δεν κάνουν τίποτα τέτοιο. Χρειάζονται;

 

Για τις custom roms να φανταστώ εννοούσες ότι ΔΕΝ γνωρίζεις. Δεν πειράζει. Νομίζω η cyanogenmod με καλύπτει.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το παράδειγμα σου για τον efs ,νομίζω ότι βρίσκεις δυσκολία εκεί που δεν υπάρχει ,κάνεις ξανά root και περνάς τον efs ,δεν είναι κάτι δύσκολο .

Για να είναι εντός εγγύησης πρεπει το τηλέφωνο να φοράει το firmware (η κάποιο update του ) με το οποίο αγοράστηκε .Υπήρξαν και περιπτώσεις όπου δέχτηκαν στο service συσκευή η οποία ειχε κάποιο άλλο Ευρωπαϊκό firmware και όχι το δικο της .

Με τον rom manager συνήθως κάνω update το cwm που εχω ,δεν γνωρίζω αν μπορείς να το περάσεις εξαρχής ,αν και νομίζω οτι γίνεται .

Δεν νομίζω οτι ο οδηγός για unroot ειναι περίπλοκος ,αν θελεις δοκιμάζεις χωρίς βγάλε/βάλε μπαταρία και αν δεν δουλέψει τότε κάνεις όλα τα βήματα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ!!! Με κάλυψες πλήρως.

Όντως βρίσκω πρόβλημα εκεί που δεν υπάρχει αλλά έχω μια φοβία με το root αλλά και παράλληλα ΤΕΡΆΣΤΙΑ αγάπη. :-P

 

Μπορείς να με βοηθήσεις να βρω το firmware του κινητού μου;

Ειναι βουλγαρικο (σύμφωνα με τον οδηγό). Απο sammobile το βρίσκεις;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να με βοηθήσεις να βρω το firmware του κινητού μου;

Απο sammobile το βρίσκεις;

 

Ναι .

Link to comment
Share on other sites

Στρατο για την αναβαθμιση της καμερας οσοι εχουν BHF στο test που γραφεις πρεπει να την κανουν? επισης οποιος θελει να απενεργοποιησει τα αρχικα animation για JB rom μπορει να κατεβασει το link που ανεβασες(και ας μην εχει ελληνικη ρομ μεσα)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...