Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια απο τα ιδια..αγορασα το s6 αλλα για το ρομαντικό της υπόθεσης θα φτιαξω και αυτό..θα αγορασω οθονη απο το ebay,θα δω οδηγιες στο YouTube και οτι γινει.. Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ενα γεια σε ολλα τα παιδια του forum.εχω το Samsung galaxy s3 i9305 lte και μου επεσε και εσπασε η οθονη..μου εβγαλε η οθονη μπλε μοβ χρωματα μεχρι που μαυρισε και δεν ανοιγει.ποσω εχει η αντικαταστση της και αν με συμφερει να το φτιαξω η να παω σε μια αγορα του Samsung galaxy j5.αν και με προβληματιζει λιγο η μνημη που ειναι 8gb.απο χρηση κανω ιντερνετ,facebook,viber και παιζω κανα παιχνιδακι οπως clash of clans,class royal.θα ηθελα να μου προτεινετε τι να κανω.ευχαριστω

 

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου S3 I9300. Όπου κι αν έψαξα δεν βρήκα οθόνη κάτω από 90 ευρώ, η αυθεντική από Samsung δε έχει γύρω στα 110, οπότε δεν αξίζει. Έδινα μέχρι 60 ευρώ.

 

Με 120 πήρα ένα μεταχειρισμένο S4 τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο βλεπω και εγω οτι δεν αξιζει να το φτιαξω και θα το αφησω για ποιο μελλοντικα μπας και βρω καλυτερη τιμη.Το j5 η το p8 lite θα μου προτεινατε??
Link to comment
Share on other sites

Αυτο βλεπω και εγω οτι δεν αξιζει να το φτιαξω και θα το αφησω για ποιο μελλοντικα μπας και βρω καλυτερη τιμη.Το j5 η το p8 lite θα μου προτεινατε??

 

Εγω θα σου προτεινα το Μ4 aqua (13mp, 2gb ram, snapdragon 615, αδιαβροχο), εαν δεν θελεις να παρεις μεταχειρισμενο G3/S4 με κανενα 140αρι.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, λεω να περασω καποια custom rom για να εχω access στα saves μου και επειδη βαρεθηκα τη stock 4.3.

Ειμαι αναμεσα σε AICP 5.1.1 και CM13 (6.0) nightly. Εσεις τι λετε? Να προτιμησω την AICP που ειναι stable κ εχει κ διαφορα ωραια features ή να παω στην cm που βασιζεται στην 6.0? Ή να περιμενω για stable CM13? Εκτος και αν εχετε καποια αλλη να προτεινετε... Ευχαριστω!

 

Παιδια κανεις? Ολοι με στοκ ειστε?

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν για αυτό που λες, για να έχεις πρόσβαση στα saves, εννοείς απλά τα δεδομένα των εφαρμογών, έτσι; αυτό για να το κάνεις αρκεί το root. Να παίρνεις δηλαδή backup και να το επαναφέρεις όποτε θέλεις.

 

Αν όντως θέλεις να αλλάξεις rom, η γρηγορότερη είναι η cm11... Τα έχουν πει και άλλοι αλλά και εγώ.. Δεν θα βρεις πιο γρήγορη. Για Marshmallow προσωπικά προτείνω την επίσημη cm13 αφού αποτελεί βάση για όλες τις υπόλοιπες πάνω στην Marshmallow, οπότε τα πιθανά προβλήματα μειώνονται αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας εχω ενα s3 gt-Ι9300 αγορασμενο απο merimobiles.com (Κινα). Εχω κολλησει ιο και εχω χασει τον ελεγχο του κινητου ολοκληρωτικα. Το root χαλασε, δεν με αφηνει να συνδεθω στο playstore, μου εγκατεστησε αλλο launcher, κατεβαζει συνεχως .apk, δεν μου δινει προσβαση στον browser και ενεργοποιει απο μονο του δεδομενα και με χρεωνει. Το εχω κλειστο για να αποφυγω επιπλεον χρεωσεις.

 

Ειμαι εντελως αρχαριος και διαβαζοντας τους οδηγους στο αντιστοιχο νημα, εχω πελαγωσει. Για να διαγραψω εντελως τη μνημη και κατα συνεπεια τον ιο τι ακριβως πρεπει να κανω; Να ακολουθησω τον οδηγο για αλλαγη firmware; Υπαρχει καποιος οδηγος για να εγκασταστησω εκ νεου μια rom;

Το μονο που εκανα μεχρι στιγμης ειναι reset απο recovery mode.

Αν εχει καποιος τον χρονο ας βοηθησει, ευχαριστω.

 

Αν δεν ειμαι στο σωστο νημα παρακαλω μεταφερετε το post οπου κρινετε οτι ειναι πιο σχετικο.

Edited by Fotis838
Link to comment
Share on other sites

Βη

Γεια σας εχω ενα s3 gt-Ι9300 αγορασμενο απο merimobiles.com (Κινα). Εχω κολλησει ιο και εχω χασει τον ελεγχο του κινητου ολοκληρωτικα. Το root χαλασε, δεν με αφηνει να συνδεθω στο playstore, μου εγκατεστησε αλλο launcher, κατεβαζει συνεχως .apk, δεν μου δινει προσβαση στον browser και ενεργοποιει απο μονο του δεδομενα και με χρεωνει. Το εχω κλειστο για να αποφυγω επιπλεον χρεωσεις.

 

Ειμαι εντελως αρχαριος και διαβαζοντας τους οδηγους στο αντιστοιχο νημα, εχω πελαγωσει. Για να διαγραψω εντελως τη μνημη και κατα συνεπεια τον ιο τι ακριβως πρεπει να κανω; Να ακολουθησω τον οδηγο για αλλαγη firmware; Υπαρχει καποιος οδηγος για να εγκασταστησω εκ νεου μια rom;

Το μονο που εκανα μεχρι στιγμης ειναι reset απο download mode.

Αν εχει καποιος τον χρονο ας βοηθησει, ευχαριστω.

 

Αν δεν ειμαι στο σωστο νημα παρακαλω μεταφερετε το post οπου κρινετε οτι ειναι πιο σχετικο.

 

Πατα up+home+power για να μπεις σε recovery mode κι εκεί μπορείς να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Κάπως θα λέει wipe system ανάλογα με ποιο recovery έχεις

Και απαραίτητα να κάνεις format system για να φύγει κι ο ιός.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πατα up+home+power για να μπεις σε recovery mode κι εκεί μπορείς να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Κάπως θα λέει wipe system ανάλογα με ποιο recovery έχεις

Και απαραίτητα να κάνεις format system για να φύγει κι ο ιός.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Εκανα ηδη επαναφορα εργοστασιακων χωρις να βοηθησει σε κατι. Συνεχιζει να κατεβαζει και να ενεργοποιει δεδομενα χωρις εξουσιοδοτηση.

 

Το προβλημα ειναι οτι αν προχωρησω σε format, δεν θα ξερω το επομενο βημα. Θα εχω μεινει με μια αδεια συσκευη. Εκει χρειαζομαι την βοηθεια του forum.

 

Για να μην απασχολω δυο νηματα, εκανα το ιδιο post και εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6690086#post6690086

Οσοι γνωριζουν ας βοηθησουν.

Edited by Fotis838
Link to comment
Share on other sites

Την καρτα μνημης την αφαιρεσες απο τη συσκευη πριν κανεις ολη αυτη τη διαδικασια?

Βαλτο στη σουιτα και κανε αναβαθμιση.

Αλλιως αν δε θες στοκ ακολουθησε τη διαδικασια για καποιο CFW.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Ποια σουιτα εννοεις ακριβως;

Αν εννοεις αναβαθμιση μεσα απο το μενου του κινητου μολις το επιλεγω μου βγαζει μηνυμα σφαλματος "settings διακοπηκε". Περαν αυτου δεν νομιζω να με αφηνε να κανω update μιας και η συσκευη εχει τροποποιηθει στο παρελθον

Δεν εχω προσθετη μνημη.

Edited by Fotis838
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα και δυστυχως η συσκευη δεν υποστηριζεται. Ισως επειδη το εχω αγορασει απο merimobiles.com Κινα.

 

Θα μπορουσες να με βοηθησεις στην επιλογη firmware; Για το gt-i9300 το sammobiles βγαζει αυτη τη λιστα

http://www.sammobile.com/firmwares/database/GT-I9300/EUR/

 

Το κινητο ειναι αυτη τη στιγμη στην android 4.1.2. Θα πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο στη επιλογη firmware για να βεβαιωθω οτι ταιριαζει με το s3 μου?

Link to comment
Share on other sites

Το βρισκει το τηλεφωνο και σου λεει οτι δεν υποστηριζεται ή δε το βρισκει καν? Γιατι αν δε το βρισκει καν σου λειπουν οι drivers της samsung ή δεν ειναι σωστοι.

Τωρα απο sam κατεβασε την τερμα πανω 4.3, που φαινεται να ειναι το πιο καινουριο release.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Μου δειχνει το μηνυμα οτι προσπαθει να συνδεθει (περιστρεφομενο βελακι) αλλα μετα απο 5 λεπτα μου βγαζει το μηνυμα οτι η συσκευη δεν υποστηριζεται. Φαινεται να μη μπορει να αναγνωρισει το κινητο. Στο κινητο μου βγαζει μηνυμα οτι δεν ειναι δυνατη η ευρεση λογισμικου στο υπολογιστη για την αναγνωριση της συσκευης. Ο υπολογιστης κατα τα αλλα το βλεπει κανονικα με το ονομα του. Edited by Fotis838
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανουν ολα τα kies για ολα τα samsung. Πρεπει να κατεβασεις kies που να υποστηριζει το i9300.

Επισης ασχετα αν ο υπολογιστης το βλεπει με το ονομα του δε σημαινει οτι εχεις και τους drivers.

Θες samsung usb drivers, googleαρε τους γτ δε ξερω αν επιτρεπονται τα λινκ εδω.

Επισης σου ειπα για το Kies γτ ειναι η ευκολη λυση, επειδη ειπες οτι εισαι αρχαριος.

 

Αν παρολα αυτα δε τα καταφερεις με το Kies για καποιο λογο, και νομιζεις οτι το χεις, χρησιμοποιησε καποιον οδηγο για εγκατασταση ρομ μεσω odin.

Τα βηματα αλλαζουν λιγο, αλλα ετσι μπορεις να βαλεις ειτε 4.3 στοκ ρομ απο sammobile, ειτε τις cm11 / omega ρομ 4.3, ειτε την aicp 5.1.1 που εχει και πολλα καλουδια εξτρα.

Δεν ειναι δυσκολο, αλλα πρεπει να εχεις και καποια ιδεα του τι κανεις στο καθε βημα και για ποιο λογο το κανεις και τι αποτελεσμα εχει για να πας παρακατω.

Αν παλι δεν νομιζεις οτι το χεις ισως ειναι καλυτερα να το πας σε καποιο μαγαζι να στην περασουν.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ολα τα παραπανω προυποθετουν οτι εχεις αγορασει γνησιο S3 και οχι καποια κινεζικη κοπια, γιατι τοτε ειναι λογικο να μη δουλευει τιποτα...

Edited by RAZIEL1799
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

ναι με προβληματισε και μενα οταν το πηρα αν ειναι γνησιο αλλα μετα απο τρια χρονια χρησης νομιζω οτι δεν υπαρχει τετοιο θεμα. Απλα στο λειτουργικο με φορτωσαν με πολλα κινεζικα bloatware.

Το πακετο samsung drivers το εχω εγκατεστημενο και μεσω kies, προσπαθησα και σκετους αλλα τζιφος. Τωρα προσπαθω να δω αν τα windows κανουν overide τους κανονικους drivers και φορτωνουν απο windows update και γιαυτο δεν το βλεπει το Kies.

Πιστευεις οτι θα εχω προβλημα στο flashing της rom αν στην τελικη δεν εχω τον καταλληλο driver του κινητου(παρολο που εχω εγκατεστημενο το πακετο με samsung drivers); Επισης παραπανω μου προτεινε καποιος να κανω format system απο recovery mode οπωσδηποτε για να σβησω τον ιο που εχω. Κινδυνευω ετσι να σβησω τιποτα απαραιτητο για το περασμα νεας ρομ;

Αυτο ηθελα να σε ρωτησω αλλιως θα το ειχα κανει απο το απογευμα ηδη.

Edited by Fotis838
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις προβλημα με το φλασαρισμα. Το κινητο ειτε το βλεπει το odin, ειτε οχι. Αν το βλεπει κανονικα θα φλασαρει κιολας.

Αν εχεις τοσο προβλημα με το bloatware δεν εχεις λογο να κανεις factory reset, φλασαρε κατευθειαν μια ρομ να ξεμπερδευεις μια και καλη.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

ολα πηγαν πολυ καλα, περασα την 4.3.3 στοκ. Εφυγαν ολα τα ανεπιθυμητα κινεζικα. Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο που διεθεσες για να με βοηθησεις! Με γλιτωσες απο κανενα μηνα τρεχαματα με την αντιπροσωπεια και αρκετα χρηματα. Οταν εχεις καποιον να σου λυσει καποιες χαζοαποριες ολα γινονται πολυ πιο ευκολα!
Link to comment
Share on other sites

ολα πηγαν πολυ καλα, περασα την 4.3.3 στοκ. Εφυγαν ολα τα ανεπιθυμητα κινεζικα. Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο που διεθεσες για να με βοηθησεις! Με γλιτωσες απο κανενα μηνα τρεχαματα με την αντιπροσωπεια και αρκετα χρηματα. Οταν εχεις καποιον να σου λυσει καποιες χαζοαποριες ολα γινονται πολυ πιο ευκολα!

 

Χαιρομαι φιλε να΄σαι καλα. Καλη Ανασταση και καλο Πασχα να εχουμε!

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σε ολους,

αγορασα πριν κατι μερες ενα μεταχειρισμενο samsung galaxy s3, το πρωτο μοντελο που ειχε βγαλει η samsung , απο ενα φιλο. Το κινητο ενω δουλευει κανονικα πολλες φορες κολλαει ή καθυστερει .Παντα προσεχω να μην εχω ανοικτες πολλες εφαρμογες αλλα και παλι κολλαει. Απο το φιλο μου ξερω οτι αυτα αρχισε να τα κανει το κινητο υστερα απο ενα update που ειχε κανει. Το εκανε προσεκτικη χρηση οποτε δεν νομιζω να οφειλεται σε φθορες απο χτυπηματα αυτα τα προβληματα. Εψαξα και λιγο μονος μου να βρω λυσεις αλλα δεν εχω προσπαθησει ακοομα κατι πριν σιγουρευτω πρωτα οτι θα κανω το σωστο.Μπορει καποιος να μου πει τι μπορω να κανω για να διορθωσουμε την κατασταση ???

Σας ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Μου έχει σπάσει η οθόνη στο s3 και θέλω να παραγγείλω νέα από το ebay που είναι φθηνά αλλά έχω απορίες. Η οθόνη μας είναι Super AMOLED και για να βρω φθηνή στο ebay μου βγάζει κάποιες lcd του 50ρικου.. αν ψαξω για Super AMOLED μου βγάζει πάνω απο 100ρικο που είναι ασύμφορο.. να σας πω πως το κινητό το θέλω για δευτερο για την παραλία γιατί έχω αγοράσει το s6 που δεν θελω να το χρησιμοποιώ σε δύσκολές συνθήκες..

 

Έχει κάποιος ανάλογη αγοραστική εμπειρία και αν ναι τι θα μου προτεινατε; εχω το s3 lte σε μαυρο..

Link to comment
Share on other sites

Παρε οποια βρεις φτηνοτερη στο χρωμα που θες, αλλα παρε την ετοιμη κολλημενη με το frame μαζι.

Δεν εχει σημαντικο εξτρα κοστος, αλλα εκτος οτι θα φαινεται σαν καινουριο επειδη αλλαζεις και το bezel δε θα εχεις και προβλημα στο μελλον με ξεκολληματα της οθονης.

(γραψε απλα το μοντελο συν τη λεξη frame, πχ i9305 frame, τιποτα αλλο, και θα βρεις απο 55ε).

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

αγορασα πριν κατι μερες ενα μεταχειρισμενο samsung galaxy s3, το πρωτο μοντελο που ειχε βγαλει η samsung , απο ενα φιλο. Το κινητο ενω δουλευει κανονικα πολλες φορες κολλαει ή καθυστερει .Παντα προσεχω να μην εχω ανοικτες πολλες εφαρμογες αλλα και παλι κολλαει. Απο το φιλο μου ξερω οτι αυτα αρχισε να τα κανει το κινητο υστερα απο ενα update που ειχε κανει. Το εκανε προσεκτικη χρηση οποτε δεν νομιζω να οφειλεται σε φθορες απο χτυπηματα αυτα τα προβληματα. Εψαξα και λιγο μονος μου να βρω λυσεις αλλα δεν εχω προσπαθησει ακοομα κατι πριν σιγουρευτω πρωτα οτι θα κανω το σωστο.Μπορει καποιος να μου πει τι μπορω να κανω για να διορθωσουμε την κατασταση ???

Σας ευχαριστω πολυ!!!!

Για αρχή θα πρέπει να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από το μενού ρυθμίσεων της συσκευής, αφού πρώτα πάρεις αντίγραφα των αρχείων σου γιατί θα διαγραφούν τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

πειραματιζόμουν με το τηλέφωνο και έσβησα κατα λάθος τα πάντα χωρίς να πάρω backup . πέρασα μία rom( μέσω odmin ) στη συνέχεια, ( την μόνη που βρήκα ) αλλά δεν ήταν για gsm δίκτυο. Υπάρχει κάποιο link να κατεβάσω την σωστή για την Ελλάδα; ;Όποια πάω να κατεβάσω από link με πετάει σε μια σελίδα ....watch movies...ή κάτι τέτοιο...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...