Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι προσωρινή μνήμη που χρησιμοποιούν οι εφαρμογές και δεν χάνεις κάτι χρήσιμο αν την σβήσεις. Πχ αν χρησιμοποιείς χάρτες και google earth, τα μέρη τα οποία έχεις επισκεφτεί μένουν αποθηκευμένα στη συσκευή. Αν διαγράψεις την cache της εφαρμογής, την επόμενη φορά που θα ανοίξεις τα ίδια σημεία στο χάρτη η εφαρμογή θα χρειαστεί να τα ξαναφορτώσει από το ίντερνετ. Ο ευκολότερος τρόπος για να σβήνεις την cache όλων των εφαρμογών είναι με εφαρμογή όπως η App Cache Cleaner.

 

Να μην το πάω με την επιλογή του menu για εκκαθάριση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να μην το πάω με την επιλογή του menu για εκκαθάριση?

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν θέλεις να διαγράφεις τη μνήμη cache συγκεκριμένων εφαρμογών μπορείς και έτσι.

Link to comment
Share on other sites

:!: Ενημέρωση

 

Συζητήσεις σχετικά με τροποποιημένο λογισμικό της συσκευής μεταφέρθηκαν στο σωστό θέμα το οποίο είναι

* Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III

Μηνύματα σχετικά με αλλαγή οθόνης μεταφέρθηκαν επίσης στο σωστό θέμα:

* [Επισκευή Digitizer+Τζαμακι] Galaxy S III

 

Παρακαλώ όσο μπορούμε να μην βγαίνουμε εκτός θέματος για την καλύτερη δική σας εξυπηρέτηση σε μελλοντική αναζήτηση κάποιου προβλήματος σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν θέλεις να διαγράφεις τη μνήμη cache συγκεκριμένων εφαρμογών μπορείς και έτσι.

 

Γίνεται να απεγκαταστησω κάποια app και να τα επανεγκαταστήσω στην micro SD ή αυτό δεν υπάρχει ως επιλογή;

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να γίνει το κινητό πιο λειτουργικό βάλε cyanogenmod 12.1. Με μαμά rom, ότι και να κάνεις θα σου σέρνεται.

 

Ευχαριστώ για το tip, στο μέλλον θα το κάνω σίγουρα γιατί δεν θα μου είναι πια λειτουργικό όσο θα περνάει ο καιρός

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να απεγκαταστησω κάποια app και να τα επανεγκαταστήσω στην micro SD ή αυτό δεν υπάρχει ως επιλογή;

 

Στην 4.1.2 που έχω δεν υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς στην sd. Δεν ξέρω αν υπάρχει με την τελευταία αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρες. Το S3 μου, αποφάσισε μόνο του, ότι πλέον δεν μπορώ να αλλάζω γλώσσες σέρνοντας το space. Το έχει κάνει αρκετό καιρό τώρα... Σήμερα πήρα απόφαση να του κάνω ένα format. Και μου κάνει πάλι το ίδιο!! Για να αλλάξω γλώσσα, πρέπει να πηγαίνω στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου, να ξεκλικάρω τα Ελληνικά και να κλικάρω τα Αγγλικά. Και τούμπαλιν προφανώς... Έχει κανένας ιδέα γιατί γίνεται αυτό; Μου έχει σπάσει τα νεύρα!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες. Το S3 μου, αποφάσισε μόνο του, ότι πλέον δεν μπορώ να αλλάζω γλώσσες σέρνοντας το space. Το έχει κάνει αρκετό καιρό τώρα... Σήμερα πήρα απόφαση να του κάνω ένα format. Και μου κάνει πάλι το ίδιο!! Για να αλλάξω γλώσσα, πρέπει να πηγαίνω στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου, να ξεκλικάρω τα Ελληνικά και να κλικάρω τα Αγγλικά. Και τούμπαλιν προφανώς... Έχει κανένας ιδέα γιατί γίνεται αυτό; Μου έχει σπάσει τα νεύρα!!![/quote ;

Έχεις το greenify ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες. Το S3 μου, αποφάσισε μόνο του, ότι πλέον δεν μπορώ να αλλάζω γλώσσες σέρνοντας το space. Το έχει κάνει αρκετό καιρό τώρα... Σήμερα πήρα απόφαση να του κάνω ένα format. Και μου κάνει πάλι το ίδιο!! Για να αλλάξω γλώσσα, πρέπει να πηγαίνω στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου, να ξεκλικάρω τα Ελληνικά και να κλικάρω τα Αγγλικά. Και τούμπαλιν προφανώς... Έχει κανένας ιδέα γιατί γίνεται αυτό; Μου έχει σπάσει τα νεύρα!!![/quote ;

Έχεις το greenify ?

 

Το κατέβασα τώρα που μου το είπες, αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω... :O

Link to comment
Share on other sites

 

Το κατέβασα τώρα που μου το είπες, αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω... :O

 

Θα ακολουθήσεις την διαδρομή :

Ρυθμίσεις συστήματος/συσκευή / προσβασιμότητα/Υπηρεσίες / Greenify

θα πρέπει να είναι ανενεργό για να σου εμφανίζει και τις δύο γλώσσες και να μπορείς να τις αλλάξεις με το space.

Εάν είναι ενεργοποιημένο έχεις μόνο μια γλώσσα στο πληκτρολόγιο, αυτή που θα έχεις προεπιλογή.

Link to comment
Share on other sites

 

Θα ακολουθήσεις την διαδρομή :

Ρυθμίσεις συστήματος/συσκευή / προσβασιμότητα/Υπηρεσίες / Greenify

θα πρέπει να είναι ανενεργό για να σου εμφανίζει και τις δύο γλώσσες και να μπορείς να τις αλλάξεις με το space.

Εάν είναι ενεργοποιημένο έχεις μόνο μια γλώσσα στο πληκτρολόγιο, αυτή που θα έχεις προεπιλογή.

 

Αφού δεν το είχα εγκατεστημένο πρίν, δεν θα έπρεπε να έχω και τις 2 γλώσσες; Το τσέκαρα και είναι ανενεργό. Αλλά και πάλι δεν μπορώ να αλλάξω γλώσσα με το space... :cry:

 

edit: Ξανακάνω 2ο φορμάτ στα καπάκια, αυτή την φορά μέσω Kies. Ελπίζω να αλλάξει κάτι, αλλιώς θα το σπάσω(γενικά είχα πολλά θέματα με το κινητό και δεν έχω καθόλου υπομονή).

Edited by Godfather80
Link to comment
Share on other sites

 

Αφού δεν το είχα εγκατεστημένο πρίν, δεν θα έπρεπε να έχω και τις 2 γλώσσες; Το τσέκαρα και είναι ανενεργό. Αλλά και πάλι δεν μπορώ να αλλάξω γλώσσα με το space... :cry:

 

Σε μένα έφταιγε αυτό . Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

 

Αφού δεν το είχα εγκατεστημένο πρίν, δεν θα έπρεπε να έχω και τις 2 γλώσσες; Το τσέκαρα και είναι ανενεργό. Αλλά και πάλι δεν μπορώ να αλλάξω γλώσσα με το space... :cry:

 

edit: Ξανακάνω 2ο φορμάτ στα καπάκια, αυτή την φορά μέσω Kies. Ελπίζω να αλλάξει κάτι, αλλιώς θα το σπάσω(γενικά είχα πολλά θέματα με το κινητό και δεν έχω καθόλου υπομονή).

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.... Κάνω 2ο φορμάτ... Με το που ξεκινάω να ρυθμίσω τους λογαριασμούς μου(Samsung, Google κλπ), ΜΠΟΡΩ να αλλάξω γλώσσες με το space... Με το που τελειώνω τις ρυθμίσεις, ΠΑΛΙ δεν μπορώ...:confused::cry::cry::lost::angry::angry::angry::angry:

Link to comment
Share on other sites

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.... Κάνω 2ο φορμάτ... Με το που ξεκινάω να ρυθμίσω τους λογαριασμούς μου(Samsung, Google κλπ), ΜΠΟΡΩ να αλλάξω γλώσσες με το space... Με το που τελειώνω τις ρυθμίσεις, ΠΑΛΙ δεν μπορώ...:confused::cry::cry::lost::angry::angry::angry::angry:

Δοκίμασε κάτι: βάλε ένα άλλο πληκτρολόγιο από το store και γράψε κάτι με αυτό. Στη συνέχεια επέλεξε το samsung και δες αν σου γυρίζει τις γλώσσες. Επίσης κοίταξε στις ρυθμίσεις->προσβασιμότητα, να μην είναι τίποτα ενεργό.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάτι: βάλε ένα άλλο πληκτρολόγιο από το store και γράψε κάτι με αυτό. Στη συνέχεια επέλεξε το samsung και δες αν σου γυρίζει τις γλώσσες. Επίσης κοίταξε στις ρυθμίσεις->προσβασιμότητα, να μην είναι τίποτα ενεργό.

 

Ανθρωπέ μου!!!! Απενεργοποίησα το cleanmaster που ήταν το μόνο ενεργό και επιτέλους μπορώ!! Αλλά δυστυχώς δεν θα έχω τους διακόπτες του CM που με είχαν βολέψει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα δω μεγάλη διαφορά; Ρισκάρω πολύ να καταστρέψω την συσκευή;

Για να γίνει το κινητό πιο λειτουργικό βάλε cyanogenmod 12.1. Με μαμά rom, ότι και να κάνεις θα σου σέρνεται.
Link to comment
Share on other sites

Θα δω μεγάλη διαφορά; Ρισκάρω πολύ να καταστρέψω την συσκευή;

Διαφορά ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Αν ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες, δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Παίρνεις και ένα backup πριν φλασάρεις τη νέα rom και αν δεν σου αρέσει το νέο περιβάλλον επαναφέρεις το παλιό και ούτε γάτα ούτε ζημιά

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Αν ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες, δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Παίρνεις και ένα backup πριν φλασάρεις τη νέα rom και αν δεν σου αρέσει το νέο περιβάλλον επαναφέρεις το παλιό και ούτε γάτα ούτε ζημιά

 

Μπορείς να μου υποδείξεις ένα site που να περιγράφει αξιόπιστα την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου υποδείξεις ένα site που να περιγράφει αξιόπιστα την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω;

http://galaxys3root.com/t-mobile-galaxy-s3-roms/cm12-1-rom-for-galaxy-s3-android-5-1-1official/

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Πάω να κάνω backup την υπάρχουσα ROM και αντί για αυτό το menu μου εμφανίζει ένα άλλο με επιλογές:

 

http://galaxys3root.com/wp-content/uploads/2012/06/howto-backup-rom-rooted-galaxys3-2-690x423.jpg

 

Android system recovery <3e>

 

-reboot system now

-apply update from ADB

-apply update from external storage

-wipe data/factory reset

-wipe cache partition

-apply update from cache

 

Τι συμβαίνει;

Edited by JHRoss
Link to comment
Share on other sites

Πάω να κάνω backup την υπάρχουσα ROM και αντί για αυτό το menu μου εμφανίζει ένα άλλο με επιλογές:

 

http://galaxys3root.com/wp-content/uploads/2012/06/howto-backup-rom-rooted-galaxys3-2-690x423.jpg

 

-reboot system now

-apply update from ADB

-apply update from external storage

-wipe data/factory reset

-wipe cache partition

-apply update from cache

 

Τι συμβαίνει;

Υπάρχει script στο κινητό που μόλις περάσεις το cwm, σου επαναφέρει το μαμά recovery, το οποίο και βλέπεις αντί για την photo.

 

H λύση είναι εδώ: Στο step 11 του παραπάνω οδηγού, εφόσον δεν έχει εγκατασταθεί το CWM ακολουθούμε τις παρακάτω οδηγίες και μετά πάμε στο step 12: On some S3 models, there is a script that overwrites the recovery you flashed. If you get stock recovery, just simply flash recovery again using ODIN, (un check auto-boot option before flashing) as soon as you see “PASS!”, pull the battery and unplug usb cable. Then reinsert the battery, do the buttons to get into CWM recovery and do the rest of the root instructions.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Bήμα πρώτο*(και το πιο δύσκολο). Πρέπει να root-άρουμε το κινητό. (υποθέτω ότι φοράει την τελευταία επίσημη ενημέρωση 4.3)

 

 

http://galaxys3root.com/galaxy-s3-root/how-to-root-galaxy-s3-on-android-4-34-4-2-new/

 

 

Στο step 11 του παραπάνω οδηγού, εφόσον δεν έχει εγκατασταθεί το CWM ακολουθούμε τις παρακάτω οδηγίες και μετά πάμε στο step 12: On some S3 models, there is a script that overwrites the recovery you flashed. If you get stock recovery, just simply flash recovery again using ODIN, (un check auto-boot option before flashing) as soon as you see “PASS!”, pull the battery and unplug usb cable. Then reinsert the battery, do the buttons to get into CWM recovery and do the rest of the root instructions.”

 

 

Βήμα δεύτερο: Παίρνουμε backup επαφών (γιατί θα χάσουμε τα πάντα). Αν είναι synced με το google account, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν όχι, κάνουμε ένα export από τις "επαφές" του τηλεφώνου και στο τέλος θα τις κάνουμε import

 

 

Βήμα τρίτο: Πλήρες backup του τηλεφώνου, ώστε αν κάτι πάει στραβά να μπορούμε να το επαναφέρουμε στην προγενέστερη κατάσταση

 

 

http://galaxys3root.com/galaxy-s3-tutorials/how-to-backup-and-restore-rom-on-rooted-galaxy-s3/

 

 

 

Βήμα τέταρτο: Περνάμε την καινούρια rom και τα google apps

 

 

http://galaxys3root.com/t-mobile-galaxy-s3-roms/cm12-1-rom-for-galaxy-s3-android-5-1-1official/

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Bήμα πρώτο*(και το πιο δύσκολο). Πρέπει να root-άρουμε το κινητό. (υποθέτω ότι φοράει την τελευταία επίσημη ενημέρωση 4.3)

 

Δεν έχω ιδέα σχετικά με το τι φοράει, πως το τσεκάρω?

Link to comment
Share on other sites

Bήμα πρώτο*(και το πιο δύσκολο). Πρέπει να root-άρουμε το κινητό. (υποθέτω ότι φοράει την τελευταία επίσημη ενημέρωση 4.3)

 

Δεν έχω ιδέα σχετικά με το τι φοράει, πως το τσεκάρω?

Settings -->about phone.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...