Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι έχουν το μπλε έχουν παρατηρήσει τίποτα νερά στο καπάκι;;

 

νομιζω εχω δει σε φοτο οτι το μπλε κανει οριζοντιες γραμμες στο καπακι!εαν εχεις το μπλε βαλε μια φοτο για να σου πω εαν λεμε το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

νομιζω εχω δει σε φοτο οτι το μπλε κανει οριζοντιες γραμμες στο καπακι!εαν εχεις το μπλε βαλε μια φοτο για να σου πω εαν λεμε το ιδιο

 

Όντως ισχύει αυτο...

Το έχω δει και εγω...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικότατα διπλα στο S3 ειχα και το S2. Στο S2 μου οταν τραβαγα φωτογραφιες με εντελως κοντρα μεσημεριανο ήλιο δεν εβλεπα τιποτα στην καμερα. Με το S3 (που δεν ειναι δικο μου) ήταν αρκετα ικανοποιητικη η ορατότητα και τουλαχιστον μπορουσαμε να καδραρουμε. Αυτό οφείλεται στην πολυ πιο φωτεινη οθονη του S3. Σου παραθέτω φωτογραφια την ώρα που τραβουσα με το S3 φωτογραφίες. (ή φωτογραφία ειναι τραβηγμενη απο το S2 και στην πραγματικότητα φαινόταν λιγο καλύτερα απο οτι στην φωτογραφια)

Kαι υπενθυμίζω οτι στην φωτογραφική οπως ειπε και πιο πάνω ο φίλος υπαρχει θέμα και στο S2 κατω απο τον ήλιο όπως και στα περισσότερα κινητα.

 

Σίγουρα είναι καλύτερο το αποτέλεσμα απ αυτο που μπορει να δώσει η φωτογραφία.

Κανεις την δουλεια σου απλα δεν μπορείς να δεις λεπτομέρειες ώστε να διορθώσεις.

Θα πρέπει να εξετασθεί και το ενδεχόμενο να υπάρχει διάφορα απο συσκευη σε συσκευη.

Επειδη γνωρίζω ότι ο φακός όταν τραβάμε βίντεο η φωτογραφια μια οθόνη ειδικα σε τέτοιες συνθήκες, δείχνει τα πράγματα πολυ χειρότερα, θεωρω ότι αυτο που βλέπω μπορει να μην είναι το καλύτερο, αλλα είναι αποδεχτο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κανενα κινητο δεν στελνει sms με 160 ελληνικους μικρους χαρακτηρες, απο την αρχη του συμπαντος. Εσεις μπορει να το βλεπετε στα εξερχομενα με μικρους ελληνικους χαρακτηρες σε ορισμενες συσκευες αλλα ο παραληπτης το λαμβανει με κεφαλαιους.

Αυτο συμβαινει γιατι οι συγκεκριμενοι χαρακτηρες ειναι 8bitοι ενω τα sms υποστηριζουν 7bitους με αποτελεσμα ο καθε μικρος ελληνικος χαρακτηρας να καταλαμβανει χωρο για δυο χαρακτηρες.

 

Ακριβώς έτσι είναι. Οποιος θέλει περισσότερες λεπτομέρειες ας ψάξει στη wiki να δει πώς γίνεται αυτό.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικότατα διπλα στο S3 ειχα και το S2. Στο S2 μου οταν τραβαγα φωτογραφιες με εντελως κοντρα μεσημεριανο ήλιο δεν εβλεπα τιποτα στην καμερα. Με το S3 (που δεν ειναι δικο μου) ήταν αρκετα ικανοποιητικη η ορατότητα και τουλαχιστον μπορουσαμε να καδραρουμε. Αυτό οφείλεται στην πολυ πιο φωτεινη οθονη του S3. Σου παραθέτω φωτογραφια την ώρα που τραβουσα με το S3 φωτογραφίες. (ή φωτογραφία ειναι τραβηγμενη απο το S2 και στην πραγματικότητα φαινόταν λιγο καλύτερα απο οτι στην φωτογραφια)

Kαι υπενθυμίζω οτι στην φωτογραφική οπως ειπε και πιο πάνω ο φίλος υπαρχει θέμα και στο S2 κατω απο τον ήλιο όπως και στα περισσότερα κινητα.

 

Να σου πω λιγο με απασχολει η συγκριση με το S2 αυτο που βλεπω εγω με τα ματια μου και σε συγκριση με το xperia s που επισης εχω ειναι οτι σε εξωτερικο χωρο ειναι απαραδεκτη η ευκρινεια του και αυτος ειναι ο λογος που κραταω το μοντελο της Sony που με καλυπτει καλυτερα στο τομεα αυτο.;)

Ελπιζω αν ειναι θεμα software να το διορθωσει η Samsung και συντομα μαλιστα διοτι ειναι ενα μειον της συσκευης και σε καμια περιπτωση να μην ωραιοποιούμε τα πραγματα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τα Off Topic αφαιρέθηκαν.

Θα παρακαλέσω να πέσουν οι τόνοι! Εδώ δεν είναι μέρος για προσωπικές αντιπαραθέσεις.

 

@LeGendGR

Θα σε παρακαλέσω να προσέχεις τις λέξεις και τις εκφράσεις που χρησιμοποιείς στο forum. Υπάρχουν όρια σύμφωνα με τους Ο.Π.Χ. και δεν επιτρέπεται να προσβάλεις τα υπόλοιπα μέλη.

 

Το θέμα θεωρείται λήξαν και συνεχίζουμε κανονικά.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τό παρατήρησα άμεσος καί τό επισήμανα ότι δέν έχει τόσο φωτεινή οθόνη σέ σχέση μέ τό .s2 σέ αυτόματη φωτεινότητα . Από εκεί καί πέρα τό συνήθισα καί τό δούλεψα άνετα στήν παραλία κάτω από έντονη ηλιοφάνεια.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν το μπλε έχουν παρατηρήσει τίποτα νερά στο καπάκι;;

 

Το δικό μου δεν έχει νερά. Έχει τις οριζόντιες γραμμές και φυσικά είναι κουκλί!

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

απο θερμοκρασια πως τα πανε τα τηλεφωνα σας παιδια? με ανοιχτο wifi k συνεχη χρηση το δικο μου ειναι ζεστο οπως ολα τα προηγουμενα τηλεφωνα που ειχα!
Link to comment
Share on other sites

απο θερμοκρασια πως τα πανε τα τηλεφωνα σας παιδια? με ανοιχτο wifi k συνεχη χρηση το δικο μου ειναι ζεστο οπως ολα τα προηγουμενα τηλεφωνα που ειχα!

Σηκώνει υψηλή θερμοκρασία,μονό το one s πού είχα σήκωνε μέχρι 37,1.δεν υπάρχει πρόβλημα όμως και με την παραπάνω θερμοκρασία

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σηκώνει υψηλή θερμοκρασία,μονό το one s πού είχα σήκωνε μέχρι 37,1.δεν υπάρχει πρόβλημα όμως και με την παραπάνω θερμοκρασία

 

Πόσο ακριβώς σηκώνει μέγιστη? Όχι στον φορτιστή μόνο σε λειτουργία με την μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη σας για τη Δονηση του τηλεφωνου? Πολυ αδυναμη θα ελεγα εγω... Το μονο που με απογοητευσε :(
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας respect στον Elthis όχι γιατι εξέφρασε την συγκεκριμένη άποψη, αλλα για την προσφορά του και το ήθος του.

[...]

Δεν είναι μια κατάσταση που συμβαίνει κάθε μέρα. Πιστεύω ότι η Samsung ρύθμισε έτσι την φωτεινότητα για οικονομία.

 

Ναι Κωσταρα έχεις απόλυτο δίκιο, το έκαναν για την οικονομία και τα κατάφεραν. Και μαζί με την οικονομία,κατάφεραν να ρίξουν με αυτόν τον τρόπο και την θερμοκρασία.. Αυτό που με ανησυχεί Κωσταρα, είναι ότι δεν πιστεύω πως θα το αλλάξει η Samsung με κάποιο UpDate. Και αν το κάνει, σίγουρα δεν θα το κάνει άμεσα. Αλλά και αν κάποιος xda μεριά το κάνει, μαζί με τα θετικά, θα ακούσει και πολλά αρνητικά. Αν αλλάξει Κωσταρα η φωτεινότητα, η θερμοκρασία με αυτην την οθόνη σε παρατεταμένο screenon , θα βαραει . 48-50αριά για πλάκα (gaming /low battery level on charging κλπ). Και αυτό για άλλη μια φορά,θα τρομάξει τους χρήστες αδικαιολόγητα.

Οσο αφορα το φωτεινοτητα S2 vs S3,εχω και εγω την εντυπωση οτι το S2 φωταει :lol: καλυτερα.

εγω δεν ειδα κατι τραγικο...σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι τραγικο

S2 vs S3

@parafrona τι λες και εσυ που τα εχεις και τα 2 στο χερι ?? Δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα,το ιδιο πιστευω και εγω. Αλλα και για αυτο που λεει ο Κωσταρας πιο πανω,για την παραλια με τις φωτογραφιες,εχει δικιο τελικα ακομα και κατω απο την ομπρελα. Αν και εγω δεν προσπαθω να παρω οικογενειακες photos...:p Με επιασες Γιωργαρα εσυ...:lol:

Με το S2 την παλευω στα μακρινα,με το S3 τον χανω το στοχο μου,οχι για πολυ ομως.

Edited by Milfas
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη full μέρα με την συσκευή και ομολογώ πως είμαι εντυπωσιασμένος. Ταχύτατη και πολύ καλή γενικά. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως ενώ δείχνει μεγάλη (οταν το έβγαλα απο το το κουτί χάζεψα) στο χέρι δεν δίνει την αίσθηση οτι κρατάς κατι τόσο μεγάλο και μπορείς να το χειριστείς με το ενα χέρι (εστω και δύσκολα για κάποιους με μικρότερα χέρια).

 

Οσον αφορά το debate της οθόνης, την εχω στο 100% και ολη μέρα εξω σήμερα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Ναι οταν ήμουν στα φανάρια και περίμενα να περάσω απέναντι, στις 16:20 με τον Ηλιο να χτυπάει το κινητό ακριβώς επάνω, δεν είχα την ιδια άνεση να βλέπω οπως μέσα στο σπίτι αλλά και πάλι έκανα την δουλειά μου αρκετά άνετα.

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Στον παρακάτω πίνακα που υπάρχει στο gsmarena http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s_iii_vs_htc_one_x-review-759p2.php

Φαίνεται καθαρα ότι το Siii υστερει πολυ σε φωτεινότητα έναντι του Note αλλα και λίγο απο το Sii. Οι τιμές τους με foul φωτεινότητα είναι 330 cd/m2 το Siii, 362 το Sii και 429 το Note, το οποίο βρίσκεται κοντα στο 550 του one x.

 

Βέβαια ο αρθρογράφος στην τελευταία παράγραφο τα σκατωνει αφου διαψεύδει τα ματια μας στον βωμό του συμφέροντος και αναδεικνύει αυθερετα το Siii σαν τον καλύτερο performer σε εξωτερικούς χώρους. :wacko::cool:

 

The One X's IPS LCD2 screen is about 66% brighter than the opposition. It has excellent color rendering and viewing angles. The blacks aren't quite as deep as what the AMOLED has to offer, but the contrast ratio is high enough to make this almost a non-issue.

Display test 50% brightness 100% brightness

Black, cd/m2 White, cd/m2 Contrast ratio Black, cd/m2 White, cd/m2 Contrast ratio

Samsung Galaxy Nexus 0 112 ∞ 0 247 ∞

Samsung I9300 Galaxy S III 0 174 ∞ 0 330 ∞

HTC One X 0.15 200 1375 0.39 550 1410

Sony Xperia S - - - 0.48 495 1038

Motorola RAZR XT910 0 215 ∞ 0 361 ∞

Samsung I9100 Galaxy S II 0 231 ∞ 0 362 ∞

HTC One S 0 177 ∞ 0 386 ∞

Samsung Galaxy Note 0 287 ∞ 0 429 ∞

HTC Sensation XE 0.23 172 761 0.64 484 752

 

Another area where the screens differ is sunlight legibility - the HTC One X is very good for an LCD and the excellent brightness contributes to that, but the non-reflectivity of the AMOLED screen gives the Samsung Galaxy S III the edge. In fact, the Galaxy S III emerges from our tests as the best outdoor performer we have seen to date.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στον παρακάτω πίνακα που υπάρχει στο gsmarena http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s_iii_vs_htc_one_x-review-759p2.php

Φαίνεται καθαρα ότι το Siii υστερει πολυ σε φωτεινότητα έναντι του Note αλλα και λίγο απο το Sii. Οι τιμές τους με foul φωτεινότητα είναι 330 cd/m2 το Siii, 362 το Sii και 429 το Note, το οποίο βρίσκεται κοντα στο 550 του one x.

 

Βέβαια ο αρθρογράφος στην τελευταία παράγραφο τα σκατωνει αφου διαψεύδει τα ματια μας στον βωμό του συμφέροντος και αναδεικνύει αυθερετα το Siii σαν τον καλύτερο performer σε εξωτερικούς χώρους. :wacko::cool:

 

The One X's IPS LCD2 screen is about 66% brighter than the opposition. It has excellent color rendering and viewing angles. The blacks aren't quite as deep as what the AMOLED has to offer, but the contrast ratio is high enough to make this almost a non-issue.

Display test 50% brightness 100% brightness

Black, cd/m2 White, cd/m2 Contrast ratio Black, cd/m2 White, cd/m2 Contrast ratio

Samsung Galaxy Nexus 0 112 ∞ 0 247 ∞

Samsung I9300 Galaxy S III 0 174 ∞ 0 330 ∞

HTC One X 0.15 200 1375 0.39 550 1410

Sony Xperia S - - - 0.48 495 1038

Motorola RAZR XT910 0 215 ∞ 0 361 ∞

Samsung I9100 Galaxy S II 0 231 ∞ 0 362 ∞

HTC One S 0 177 ∞ 0 386 ∞

Samsung Galaxy Note 0 287 ∞ 0 429 ∞

HTC Sensation XE 0.23 172 761 0.64 484 752

 

Another area where the screens differ is sunlight legibility - the HTC One X is very good for an LCD and the excellent brightness contributes to that, but the non-reflectivity of the AMOLED screen gives the Samsung Galaxy S III the edge. In fact, the Galaxy S III emerges from our tests as the best outdoor performer we have seen to date.

 

Νομίζω μετά από αυτό ξεκαθαρίστηκαν τα πράγματα.Για ακόμα μια φορά "επιστημονικά σωστός " Τεσαλατ:)

Ειρήνη υμίν.

Edited by nnik_1969

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μετά από αυτό ξεκαθαρίστηκαν τα πράγματα.Δεν χρειάζονται άλλοι διαξιφισμοί.

Μην είσαι τόσο σίγουρος ρε Νικόλα για αυτό, αν ο αλλός έχει ψωρα,θα κολλήσει όλη την χώρα.. Αλλά τα μάτια μας δεν μπορούν να κάνουν λάθος και ο διαλογος θα δώσει την λύση. Φεύγω από τα μάτια προς το παρόν.. Και ξαναγυρίζω στο ψιλό ζεστό μου δάχτυλο..

Υ.Γ) Είναι κανείς gamer εκεί έξω,που να έπαιξε κανα σοβαρό παιχνιδάκι με τον φορτιστη στην μπριζα για καμία ωρίτσα παραπάνω,να μας πει πως την ένιωσε την συσκευουλα..?

Η κανένας που να πήγε navigation, φάση για καμια 200 χιλ. κάπου..?? Στο full use , δεν σε αφήνω από το χέρι,θαserfaro μέχρι να κλήσεις, έβγαλε κανένας αρκετές ωριτσες εκεί στο μαγαζί που περιμένει τον πελάτη..?? Για να μας πει κάποιος ρε αγορινες, γιατί δεν εχω προλάβει ακόμα.

Edited by Milfas
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τα κεφαλαια στα μηνυματα το ελυσα οπως αναφερθηκε παραπανω με αυτοματη λειτουργια εισαγωγης:)

 

Ενα αλλο θεμα ειναι στη πλοηγηση στο ιντερνετ στο ζουμαρισμα ειτε με το μαμισιο,ειτε με dolphin hd δεν προσαρμοζεται το κειμενο αναλογα οταν μεγενθυνεις τη σελιδα,υπαρχει καποιος browser που το κανει αυτο?

 

Γραφεις 70 χαρακτηρες ανα sms ομως,ε?

 

Επαναλαμβανω.. Στο 3GS που ειχα πριν δεν συμβαινει αυτο.. Στελνεις 160 ελληνικους μικρους χαρακτηρες ανα sms.

 

Εν αναμονη για patch λοιπον......

Link to comment
Share on other sites

Γραφεις 70 χαρακτηρες ανα sms ομως,ε?

 

Επαναλαμβανω.. Στο 3GS που ειχα πριν δεν συμβαινει αυτο.. Στελνεις 160 ελληνικους μικρους χαρακτηρες ανα sms.

 

Εν αναμονη για patch λοιπον......

 

Μην περιμενεις patch για κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Γραφεις 70 χαρακτηρες ανα sms ομως,ε?

 

Επαναλαμβανω.. Στο 3GS που ειχα πριν δεν συμβαινει αυτο.. Στελνεις 160 ελληνικους μικρους χαρακτηρες ανα sms.

 

Εν αναμονη για patch λοιπον......

 

Εσυ μπορεί να στέλνεις με μικρούς χαρακτήρες, αλλά μετατρέπονται αυτόματα σε κεφαλαία.

The sky moves on sideways
Link to comment
Share on other sites

Γραφεις 70 χαρακτηρες ανα sms ομως,ε?

 

Επαναλαμβανω.. Στο 3GS που ειχα πριν δεν συμβαινει αυτο.. Στελνεις 160 ελληνικους μικρους χαρακτηρες ανα sms.

 

Εν αναμονη για patch λοιπον......

 

Eχω ξαναπει, βαζουμε την κωδικοποιηση σε GSM και στελνει 160. Φυσικα σε εμας φαινονται μικρα, στον παραλληπτη πανε κεφαλαια ολα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από όταν μου πρότειναν το gosms pro απλά σωθηκα σε συνδυασμό με το swift key x πληκτρολόγιο.. Γράφω μικρά, μετατρέπει κεφάλαια και δεν έχω θέμα με αριθμό χαρακτήρων και το πως λαμβάνει ο άλλος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...