Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κάποιος πως ξεπερνάς το γνωστό μήνυμα "Your device has been modified. Software updates are not available" σε συσκευή που δεν έχει γίνει root...

 

ps. εάν αφαιρέσω την SD και κάνω reboot το OTA παίζει σωστά...

 

Και σε εμένα το έκανε... κάθε φορά που έκανα restart το κινητό μου έβγαζε status: modified... μετά από περίπου 24 ώρες έστρωνε από μόνο του, μέχρι να ξανακάνω restart... Τελικά έκανα hard reset και δεν μου το έχει βγάλει από τότε... δυστυχώς όσο και αν έψαξα δεν βρήκα τι το προκαλούσε.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω γαλλικό τηλέφωνο και μου έβγαλε update. Ξέρουμε περί τίνος πρόκειται; Συγνώμη αν έχει απαντηθεί.
Link to comment
Share on other sites

Πάρε Backup μέσω KIES. Κάνε factory reset και κάνε μετά restore. Το KIES έχει αρκετές επιλογές για backup οπότε θα γίνει αυτό που θες λογικά. Ψάξτο λίγο...

 

Μήπως έχεις εγκατεστημένο κανένα folder sync ή dropsync??? Έχω την εντύπωση πως αυτά τα δύο ανοίγουν αυτόματα το wifi.

 

ΝΑΙ εχω dropbox και googledrive.λες να φταινε αυτα?

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ εχω dropbox και googledrive.λες να φταινε αυτα?

 

Όχι

10chrs

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να επιστρεψω τη συσκευη γιατι εκλεισε απο μονη της και επρεπε να βγαλω τη μπαταρία για να ξανα ανοίξει. Εσεις τι λετε ; Ειναι software ζητημα η εχει θεμα το τηλεφωνο ;
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να επιστρεψω τη συσκευη γιατι εκλεισε απο μονη της και επρεπε να βγαλω τη μπαταρία για να ξανα ανοίξει. Εσεις τι λετε ; Ειναι software ζητημα η εχει θεμα το τηλεφωνο ;

 

Φυσικά μπορεί να είναι και software.

Δε χρειάζονται υπερβολές.

Μη μου πεις ότι αν σου κολήσουν τα windows επιστρέφεις τον υπολογιστή. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Χαχα σωστο και αυτο. Απλα το θεμα ειναι ότι οταν παιρνεις μια τετοια συσκευη δεν περιμενεις να αντιμετωπισεις τετοια προβληματα . Ειδικα το deep sleep προβλημα με ενοχλει πολυ γιατι ειχα ενα optimus 2x οπου ηταν καθημερινοτητα το συγκεκριμενο οποτε δεν περιμενα οτι θα ειχα τα ιδια θεματα με το note. Τεσπα αναβαθμισα στη 4.1.2 παρολο που εχει το ενοχλητικο bug με το youtube και βλέπουμε. ..
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να επιστρεψω τη συσκευη γιατι εκλεισε απο μονη της και επρεπε να βγαλω τη μπαταρία για να ξανα ανοίξει. Εσεις τι λετε ; Ειναι software ζητημα η εχει θεμα το τηλεφωνο ;

 

Να την γυρίσεις για να πάρεις τι;;;; Δεν ξέρω αν υπάρχει συσκευή που να μην βγάζει το παραμικρό πρόβλημα.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην υπερβάλλουμε. Αν σου κάνει κολλήματα μια δυο φορές την μέρα και δεν στρώνει μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, το καταλαβαίνω να το πας πίσω.

Όμως αν συμβεί μια φορά μπορεί να ευθύνονται 1002 πράγματα την συγκεκριμένη στιγμή.

 

Το deep sleep τι είναι; Μήπως εννοείς την καθυστέρηση στο ξύπνημα της συσκευής; Αν ναι αυτό είναι κάτι που ξεκίνησε από το Sii και σκοπό έχει την χαμηλή κατανάλωση.

 

Στο YouTube τι bag υπάρχει. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο. Άλλωστε η εφαρμογή έχει δικές της αναβαθμίσεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το deep sleep η black screen of death συμβαινει οταν κλεινει η συσκευή απο μονη της και για να ξανανοιξει χρειαζεται να βγαλεις τη μπαταρια . Για το youtube http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2058881
Link to comment
Share on other sites

Να την γυρίσεις για να πάρεις τι;;;; Δεν ξέρω αν υπάρχει συσκευή που να μην βγάζει το παραμικρό πρόβλημα.

O άνθρωπος μιλάει για την πιθανότητα να είναι ελαττωματική η συσκευή του!!!

Το πιθανότερο όμως είναι να πρόκειται για κάτι τυχαίο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

To deep sleep είναι μια λειτουργία κατά την οποία μετά από κάποιο χρόνο αδράνειας του επεξεργαστή, μπαίνει σε "νάρκη" για να μη καταναλώνει ενέργεια και επανέρχεται μόλις χρειαστεί.

Φυσιολογικότατη λειτουργία είναι.

Link to comment
Share on other sites

To deep sleep είναι μια λειτουργία κατά την οποία μετά από κάποιο χρόνο αδράνειας του επεξεργαστή, μπαίνει σε "νάρκη" για να μη καταναλώνει ενέργεια και επανέρχεται μόλις χρειαστεί.

Φυσιολογικότατη λειτουργία είναι.

 

Οχι μονο φυσιολογικη θα συμφωνησω αλλα απιστευτα χρησιμη:thumbup:

 

Σκεφτομαι να επιστρεψω τη συσκευη γιατι εκλεισε απο μονη της και επρεπε να βγαλω τη μπαταρία για να ξανα ανοίξει. Εσεις τι λετε ; Ειναι software ζητημα η εχει θεμα το τηλεφωνο ;

 

Αδερφε μου κ σε μενα εχει συμβεί αυτό αλλα εφτεγαν καποιες εφαρμογες την μια...κ μια καστομ ρομ την αλλη...δεν ξρρω αν εχεις περασει κ δυ κατι η ειναι εντελως καθαρη η συσκευη σου..παντως δεν μου κανρι για hardware ζητημα

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Το deep sleep η black screen of death συμβαινει οταν κλεινει η συσκευή απο μονη της και για να ξανανοιξει χρειαζεται να βγαλεις τη μπαταρια . Για το youtube http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2058881

 

Αλλο πράγμα το deep sleep και άλλο το SOD (sleep of death) ή black screen of death.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη μου το εκανε με τη 4.1.1 stock ρουταρισμενη με το exynos abuse. Τωρα απο εφαρμογες η μονη beta ειναι ο nova launcher αλλα δεν νομιζω να ειναι απο αυτο

Για το deep sleep εχετε δικιο οποτε BSOD απο εδω και περα

Link to comment
Share on other sites

To deep sleep είναι μια λειτουργία κατά την οποία μετά από κάποιο χρόνο αδράνειας του επεξεργαστή, μπαίνει σε "νάρκη" για να μη καταναλώνει ενέργεια και επανέρχεται μόλις χρειαστεί.

Φυσιολογικότατη λειτουργία είναι.

 

Στράτο ο φίλος εννοεί το Sleep of Death, φαινόμενο κατα το οποίο μια συσκευή δεν ξυπνάει απο το deep sleep. Απλά χρησιμοποιεί λάθος όρο :)

 

Φίλε gilberto το SOD προκαλείται συχνά απο κάποια εφαρμογή που έχουμε εγκαταστήσει. Οσες φορές το έχω συναντήσει σε συσκευή μου, πάντα μετά απο factory reset σταματούσε. Μια λύση για να αποφύγεις την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων είναι να θυμηθείς ποιες ήταν οι τελευταίες εφαρμογές που εγκατέστησες και ανάμεσά τους να ψάξεις για την ένοχη...

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο φυσιολογικη θα συμφωνησω αλλα απιστευτα χρησιμη:thumbup:

 

Πολύ χρήσιμη, όσο και σπαστική . Θα προτιμούσα χίλιες φορές η συσκευή μου να επανέρχεται άμεσα και όχι με καθυστέρηση.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμη, όσο και σπαστική . Θα προτιμούσα χίλιες φορές η συσκευή μου να επανέρχεται άμεσα και όχι με καθυστέρηση.

 

Και μετά θα γκρίνιαζες για τη μπαταρία :happy:

Παιδιά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Όλα είναι συμβιβασμός.

Η αμεσότητα έχει και την κατανάλωση της.

Οπότε προτιμούμε την λιγότερη κατανάλωση, γιατί πρώτα απ' όλα η συσκευή μας είναι φορητή.

Αλλιώς να κυκλοφορούσαμε με ένα καροτσάκι και μπαταρίες μολύβδου να τελειώνουμε :D

 

Ένα αντίστοιχο παράδειγμα στα pc είναι οι σκληροί δίσκοι που μπαίνουν σε sleep.

Eκεί είναι δράμα το ξύπνημα.

Link to comment
Share on other sites

Και μετά θα γκρίνιαζες για τη μπαταρία :happy:

Παιδιά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Όλα είναι συμβιβασμός.

Η αμεσότητα έχει και την κατανάλωση της.

Οπότε προτιμούμε την λιγότερη κατανάλωση, γιατί πρώτα απ' όλα η συσκευή μας είναι φορητή.

Αλλιώς να κυκλοφορούσαμε με ένα καροτσάκι και μπαταρίες μολύβδου να τελειώνουμε :D

 

Ένα αντίστοιχο παράδειγμα στα pc είναι οι σκληροί δίσκοι που μπαίνουν σε sleep.

Eκεί είναι δράμα το ξύπνημα.

 

Συμφωνώ. Απλά θα προτιμούσα ένα κλικ πιο γρήγορο ξύπνημα όταν πατάς το πλήκτρο. Υπάρχει κάποιο locker screen η καποια αλλη εφαρμογη που κρατάει λίγο πιο "ξύπνιο" το τηλέφωνο σε αυτό το σημείο? Ας πούμε αν κάνει 1 δευτερόλεπτο περίπου να κάνει μισό χοντρικά. Και ας καταναλώνει λίγο μπαταριά. Από ότι έχω καταλάβει όταν σβήνει η οθόνη μένει ένας πυρηνας στα 200mhz ανοιχτός. Με ρουτ μπορείς να ορίσεις κάποια πράγματά από όσα έχω διαβάσει για γρηγορότερο ξύπνημα. Χωρίς ρουτ υπάρχει κάποιο τιπ για αυτό το θέμα?

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Απλά θα προτιμούσα ένα κλικ πιο γρήγορο ξύπνημα όταν πατάς το πλήκτρο. Υπάρχει κάποιο locker screen η καποια αλλη εφαρμογη που κρατάει λίγο πιο "ξύπνιο" το τηλέφωνο σε αυτό το σημείο? Ας πούμε αν κάνει 1 δευτερόλεπτο περίπου να κάνει μισό χοντρικά. Και ας καταναλώνει λίγο μπαταριά. Από ότι έχω καταλάβει όταν σβήνει η οθόνη μένει ένας πυρηνας στα 200mhz ανοιχτός. Με ρουτ μπορείς να ορίσεις κάποια πράγματά από όσα έχω διαβάσει για γρηγορότερο ξύπνημα. Χωρίς ρουτ υπάρχει κάποιο τιπ για αυτό το θέμα?

 

Νομίζω ότι είναι θέμα υλοποίησης του exynos και δεν υπάρχει μαγική λύση.

Ο μόνος τρόπος αμεσότητας είναι να μην τον αφήνεις να πέσει σε deep sleep, οπότε τρύπα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου φαίνεται μεγάλος σε διάρκεια ο χρόνος. Πιθανώς επειδή χρησιμοποιώ πολύ την συσκευή και δεν μεσολαβούν μεγάλα διαστήματα.

Έχω και flip θήκη. Πρώτα πατώ το πλαϊνό power button και ώσπου να ανοίξω το καπάκι της θήκης είναι έτοιμη η οθόνη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά και εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι εκνευριστικό στην ταχύτητα!!! Μια χαρά γρήγορα μου φαίνεται... Τώρα για το φαινόμενο που τρώει κόλλημα η συσκευή και χρειάζεται να βγάλω την μπαταρία... κανα δύο φορές μου έχει τύχει... τώρα που θυμάμαι... και για τις δύο όμως οφειλόταν στο viber...
Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Και μετά θα γκρίνιαζες για τη μπαταρία :happy:

Παιδιά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Όλα είναι συμβιβασμός.

Η αμεσότητα έχει και την κατανάλωση της.

Οπότε προτιμούμε την λιγότερη κατανάλωση, γιατί πρώτα απ' όλα η συσκευή μας είναι φορητή.

Αλλιώς να κυκλοφορούσαμε με ένα καροτσάκι και μπαταρίες μολύβδου να τελειώνουμε :D

 

Ένα αντίστοιχο παράδειγμα στα pc είναι οι σκληροί δίσκοι που μπαίνουν σε sleep.

Eκεί είναι δράμα το ξύπνημα.

Ουουουφ.... δεν θα γκρίνιαζα για την μπαταρία και δεν νομίζω ότι η τακτική αυτή μου χαρίζει ΤΟΣΗ παραπάνω αυτονομία πια ! Τέλος πάντων, η καθυστέρηση αυτή είναι κάπως πρωτόγνωρη και περίεργη και ενοχλητική αν βιάζεσαι. Δεν υπάρχει σε καμία άλλη συσκευή, άλλης μάρκας (τουλάχιστον από αυτές που είχα και ξέρω).

 

Επίσης, σε άλλες συσκευές που είχα και έχω, έχω ρυθμίσει όταν η οθόνη σβήνει κλπ να πέφτει ο χρονισμός της cpu για καλύτερη αυτονομία. Εκεί όμως δεν είχα ποτέ καθυστέρηση στο ξύπνημα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...