Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά Καλησπέρα

Έχω μια βδομάδα με το νότε 2 έπειτα από χρόνια χρήστης iphone και μπορώ να πω πως το τηλεφωνάκι τα σπάει

Βέβαια παλεύω να συνηθίσω το μέγεθος αλλα που θα πάει θα το συνηθίσω. ..

Έχω κάποιες απορίες ...

Στα Μάιλς όταν πατάω να εμφανιστούν οι εικόνες βγαίνουν τεράστιες με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω σκρολ στη οθόνη αριστερά δεξιά για να δω το Μάιλ και στο pitch to zoom είναι το χαμηλότερο δυνατό ...

Πως θα το κάνω να φαίνεται fit to screen και από εκεί αν θέλω να το κάνω ζοομ ?

Ξέχασα να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ το k9 mail

 

δυστυχώς δεν γνωρίζω να σου πω για το Κ9 αλλά στην εφαρμογή του gmail είναι by default να γεμίζει την οθόνη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οκ θα το δω. ..

Κατι αλλο παρόμοιο. ..

Όταν πάω να βάλω Wallpapers πχ από Zegdze wallpaper hd και άλλα παρόμοια προγράμματα και παω να βάλω το Wallpaper που κατέβασα μου το κάνει ζόομ την εικόνα στην επιφάνεια εργασίας.. Ρυθμίζεται κάπως αυτό να μην θέλω να το κάνει ζόομ αλλά να παίρνει όλη την εικόνα στην επιφάνεια εργασίας

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις και άλλαξε το home directory σε storage.

 

@gpgalanis και @afilopou: Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο...κερδίζω κάτι με το να φορμάρω την κάρτα σε κάποια άλλη μορφή (είτε σε NTFS,είτε σε exFAT) πέραν του FAT32? (Εκτός από το ότι σε exFAT μπορώ να μεταφέρω αρχεία > 4,7GB).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο...κερδίζω κάτι με το να φορμάρω την κάρτα σε κάποια άλλη μορφή (είτε σε NTFS,είτε σε exFAT) πέραν του FAT32? (Εκτός από το ότι σε exFAT μπορώ να μεταφέρω αρχεία > 4,7GB).

Το όριο σε FAT32 δεν είναι 4,7 GB αλλά 4 GB.

 

Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, όχι, δεν κερδίζεις κάτι άλλο. Αν δεν σε απασχολεί ο παραπάνω περιορισμός, τότε δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να πας σε exFAT ή σε NTFS. Παρέμεινε σε FAT32.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Την πέμπτη αγόρασα και εγώ το note 2 . Σήμερα έκανα την πρώτη προσπάθεια να τραβήξω φωτογραφία. Αλλά η κάμερα δεν ανοίγει. Πετάει μήνυμα "σφάλμα κάμερας" και κλείνει η εφαρμογή. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά πάλι το ίδιο. Έχετε καμμία ιδέα;

My life was unending,unchanging midnight.

It must,by necessity,always be midnight for me.

So how was it possible that the sun was rising now,

in the middle of my midnight?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Την πέμπτη αγόρασα και εγώ το note 2 . Σήμερα έκανα την πρώτη προσπάθεια να τραβήξω φωτογραφία. Αλλά η κάμερα δεν ανοίγει. Πετάει μήνυμα "σφάλμα κάμερας" και κλείνει η εφαρμογή. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά πάλι το ίδιο. Έχετε καμμία ιδέα;

 

Το θέμα είναι καθαρά software. Κάτι δεν κάθεται καλά στην ρομ.

Πριν το πας πίσω θα σου έλεγα να περάσεις την ρομ που φοράς με odin. Αν δεν διορθωθεί το πας κατευθείαν και ζητάς αντίκατάσταση.

Αυτό συνήθως το σφάλμα το βγάζει σε rooted συσκευές που έχουν περάσει το λογισμικό της κάμερας από άλλη νεότερη έκδοση ρομ.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ενα προβληματάκι.

Όταν βλέπω βίντεο, είτε στο ίντερνετ ειτε από τις εφαρμογές και πατάω τα πλαϊνά κουμπιά της φωνής, ενώ αυξάνεται ή μειώνεται η ένταση η μπαρα που εμφανίζεται μένει σταθερη και δεν μπορώ να την μετακινήσω χειροκίνητα και όταν πατάω τα κουμπιά πάλι δεν κουνιεται.

 

Όταν σβήσει αυτό το παράθυρο που εμφανίζεται και ξαναπατήσω τα κουμπιά η μπαταρία είναι στην άλλη θέση και πάλι δεν κουνιεται.

Τι μπορει να συμβαίνει;

 

Αυτό το κάνει και στη μουσική.

 

Edid αν και έστρωσε με επανεκκίνηση θέλω να μου πει κάποιος που ξέρει γιατί εμφανίστηκε το προβλημα αυτο

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα

Έχω μια βδομάδα με το νότε 2 έπειτα από χρόνια χρήστης iphone και μπορώ να πω πως το τηλεφωνάκι τα σπάει

Βέβαια παλεύω να συνηθίσω το μέγεθος αλλα που θα πάει θα το συνηθίσω. ..

Έχω κάποιες απορίες ...

Στα Μάιλς όταν πατάω να εμφανιστούν οι εικόνες βγαίνουν τεράστιες με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω σκρολ στη οθόνη αριστερά δεξιά για να δω το Μάιλ και στο pitch to zoom είναι το χαμηλότερο δυνατό ...

Πως θα το κάνω να φαίνεται fit to screen και από εκεί αν θέλω να το κάνω ζοομ ?

Ξέχασα να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ το k9 mail

 

Φιλε μου ψαξε στο youtube τον Lucidmike78.

Ανεβαζει καθε μερα βιντεο για το NOTE 2 και ενα απο αυτα δειχνει αυτο που θες.

Δεν θυμαμαι σε ποιο απο ολα το δειχνει.

Γινετε αυτο που λες. Μια ρυθμιση ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το δω. ..

Κατι αλλο παρόμοιο. ..

Όταν πάω να βάλω Wallpapers πχ από Zegdze wallpaper hd και άλλα παρόμοια προγράμματα και παω να βάλω το Wallpaper που κατέβασα μου το κάνει ζόομ την εικόνα στην επιφάνεια εργασίας.. Ρυθμίζεται κάπως αυτό να μην θέλω να το κάνει ζόομ αλλά να παίρνει όλη την εικόνα στην επιφάνεια εργασίας

Κατεβασε αυτο απο το store.Αν παιξεις λιγο με τις ρυθμισεις του κανεις τα παντα ;)
Link to comment
Share on other sites

Επειδη περιμενω την τριτη το note θα ηθελα να ρωτησω κατι που οσο κ αν διαβασα δεν βρηκα απαντηση εδω...υπαρχει η δυνατοτητα να κατεβασω. apk files καποιες εφαρμογες κ παιχνιδια κ να τ αποθηκευσω στο pc κ οταν ερθει το κινητο να τα περασω ολα μεσα κ να τα κανω install απο το ιδιο το κινητο???απλα για να μμε γλυτωσω απο πολυ χρονο κατεβασματος...
Link to comment
Share on other sites

Δείτε το βιντεάκι που εχω στην υπογραφή μου.

Φαίνεται το πόσο καλά δουλεύει το muktitasking και πόσο smooth είναι η συσκευή με 15 εφαρμογές ενεργές στο background και 5 tabs στον browser.

Η free ram φαίνεται στο 150-200-250 αλλά υπάρχει και η inactive ram που συνολικά μαζί με την free παίζει υπό αυτές τις συνθήκες στα 600-750 ΜΒ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι

Κατοχος iphone 5 ipad3 macbook pro imac

Λεω να χτυπησω το note 2 και να δωσω το iphone 5 μπορει και το ipad 3

Τι γινεται με συγχρονισμενο και οτι θα εχω macκαι οχι windows

Θα μπορεσω να κανω root θα εχω προβληματα

Ευχαριστω

Samsung Galaxy Note 10+
Link to comment
Share on other sites

Δείτε το βιντεάκι που εχω στην υπογραφή μου.

Φαίνεται το πόσο καλά δουλεύει το muktitasking και πόσο smooth είναι η συσκευή με 15 εφαρμογές ενεργές στο background και 5 tabs στον browser.

Η free ram φαίνεται στο 150-200-250 αλλά υπάρχει και η inactive ram που συνολικά μαζί με την free παίζει υπό αυτές τις συνθήκες στα 600-750 ΜΒ.

 

Κώστα, πως καταλαβαινεις την inactive ram;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι

Κατοχος iphone 5 ipad3 macbook pro imac

Λεω να χτυπησω το note 2 και να δωσω το iphone 5 μπορει και το ipad 3

Τι γινεται με συγχρονισμενο και οτι θα εχω macκαι οχι windows

Θα μπορεσω να κανω root θα εχω προβληματα

Ευχαριστω

 

Για root κλπ θα πρέπει να περάσεις στο mac το parallels για να τρέχεις Windows.

Κατα τα αλλα θα βρεις όλες τις σημαντικές εφαρμογές θα μπορείς να έχεις αξιόλογες cloud υπηρεσίες από το Dropbox. Θα συγχρονίζεις μεσω gmail τις επαφές ημερολόγια tasks και με κάποιες εφαρμογές μπορείς να συγχρονίζεις τις μουσικές βιβλιοθήκες σου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

και με κάποιες εφαρμογές μπορείς να συγχρονίζεις τις μουσικές βιβλιοθήκες σου.
Με όχι μεγάλη επιτυχία είναι η αλήθεια, αν και αυτό είναι λίγο εκτός θέματος.

Δυστυχώς, το air sync ακόμη δεν έχει αναβαθμιστεί ώστε να μπορεί να υποστηρίζει συγχρονισμό μέσω καλωδίου σε συσκευές με 4.1 και πάνω (το πρόγραμμα απαιτεί mass storage, που δεν υπάρχει πλέον στο android και έτσι ο συγχρονισμός μέσω wifi είναι μονόδρομος. Την πρώτη φορά που θέλεις να συγχρονίσεις μερικά gb, η διαδικασία είναι επίπονη, ιδίως για το κινητό του οποίου η οθόνη πρέπει να μένει υποχρεωτικά αναμμένη όση ώρα γίνεται ο συγχρονισμός (επίσης απομεινάρι από πολύ παλαιότερες εκδόσεις android).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για root κλπ θα πρέπει να περάσεις στο mac το parallels για να τρέχεις Windows.

Κατα τα αλλα θα βρεις όλες τις σημαντικές εφαρμογές θα μπορείς να έχεις αξιόλογες cloud υπηρεσίες από το Dropbox. Θα συγχρονίζεις μεσω gmail τις επαφές ημερολόγια tasks και με κάποιες εφαρμογές μπορείς να συγχρονίζεις τις μουσικές βιβλιοθήκες σου.

 

Εχω parallels και τα windows 7 επανω στον imac αλλα δεν τα λειτουργω μαλλον ηρθε η ωρα να αρχισω:lol:

Samsung Galaxy Note 10+
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους,

 

στην αρχική οθονη, ενα ημικυκλικό στο αριστερο πλαι, που εμφανιζει συντομευσεις (των πιό πρόσφατων???) εφαρμογών, πως ρυθμίζεται/αφαιρείται?

 

δε ξερω πως μπηκε εμφανιστηκε εκει, κατι θα πατησα κατα λαθος.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους,

 

στην αρχική οθονη, ενα ημικυκλικό στο αριστερο πλαι, που εμφανιζει συντομευσεις (των πιό πρόσφατων???) εφαρμογών, πως ρυθμίζεται/αφαιρείται?

 

δε ξερω πως μπηκε εμφανιστηκε εκει, κατι θα πατησα κατα λαθος.

Πάτα παρατεταμένα το δεξί soft-button.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους,

 

στην αρχική οθονη, ενα ημικυκλικό στο αριστερο πλαι, που εμφανιζει συντομευσεις (των πιό πρόσφατων???) εφαρμογών, πως ρυθμίζεται/αφαιρείται?

 

δε ξερω πως μπηκε εμφανιστηκε εκει, κατι θα πατησα κατα λαθος.

φιλε μου ειναι το multiview και δεν δειχνει τα πιο προσφατα αλλα οσες εφαρμογες εναι εκει μπορεις να τις δεις ταυτοχρονα!!!!δες

το ενεργοποιεις παντωντας παρατεταμενα το δεξιο κουμπι αφης!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους,

 

στην αρχική οθονη, ενα ημικυκλικό στο αριστερο πλαι, που εμφανιζει συντομευσεις (των πιό πρόσφατων???) εφαρμογών, πως ρυθμίζεται/αφαιρείται?

 

δε ξερω πως μπηκε εμφανιστηκε εκει, κατι θα πατησα κατα λαθος.

Κι επίσης δεν πρόκειται για τις πρόσφατες εφαρμογές, αλλά για τις εφαρμογές που μπορούν να τρέξουν ταυτόχρονα στην οθόνη χωρίζοντας την στα δύο (το γνωστό multiwindow) :)

 

Edit: με πρόλαβε ο φίλος χημικός από πάνω!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, πως καταλαβαινεις την inactive ram;

 

Αν πας στις ρυθμίσεις διαχειριστής εφαρμογών/ εφαρμογές που εκτελούνται/ σου δείχνει την συνολική διαθέσιμη ram free και in active μαζί.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με την κωδικοποίηση των Windows και συγκεκριμένα με το font που χρησιμοποιεί κάθε version.Δοκίμασε να κάνεις edit τα tags( π.χ του τίτλου,καλλιτέχνη κτλ. ξαναγράφοντας τα ελληνικά )σε ένα κομμάτι που ξέρεις ότι σίγουρα ΔΕΝ αναγνωρίζεται η γραμματοσειρά από τον player και ξαναπέρασέ το στο κινητό.Ανάγκασε τον player να σαρώσει ξανά τον φάκελο της μουσικής σου για νέα κομμάτια.Αν το διαβάσει αυτή την φορά το κάνεις σε όλα και τελείωσες.Πολλές φορές μου έχει συμβεί και το διορθώνω με αυτόν τον τρόπο.(Καλό θα είναι,δε,πριν την σάρωση να κάνεις μια εκκαθάριση προσωρινής μνήμης του προγράμματος που χρησιμοποιείς ως player)
"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...