Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες, για τις μπαταρίες που λέτε, δείτε εδώ:

 

http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries

 

"Li-ion should never be discharged too low, and there are several safeguards to prevent this from happening."

 

Με λίγα λόγια, δεν είναι καλό για τη μπαταρία να την εκφορτίζετε πάρα πολύ! Είναι προτιμότερο να τη συμπληρώνετε ακόμα κι αν αυτή έχει αρκετό φορτίο. Απλά μην το σκέφτεστε και βάζετέ τη για φόρτιση όποτε είστε κοντά στον φορτιστή. Μην περιμένετε πρώτα να πέσει χαμηλά γιατί της κάνετε κακό. Αυτό που λέτε με την πλήρη αποφόρτιση/φόρτιση ίσχυε στις παλιές μπαταρίες (πριν τις Li-Ion). Οι Li-Ion δεν υπόφέρουν από "memory effect".

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παίδες, για τις μπαταρίες που λέτε, δείτε εδώ:

 

http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries

 

"Li-ion should never be discharged too low, and there are several safeguards to prevent this from happening."

 

Με λίγα λόγια, δεν είναι καλό για τη μπαταρία να την εκφορτίζετε πάρα πολύ! Είναι προτιμότερο να τη συμπληρώνετε ακόμα κι αν αυτή έχει αρκετό φορτίο. Απλά μην το σκέφτεστε και βάζετέ τη για φόρτιση όποτε είστε κοντά στον φορτιστή. Μην περιμένετε πρώτα να πέσει χαμηλά γιατί της κάνετε κακό. Αυτό που λέτε με την πλήρη αποφόρτιση/φόρτιση ίσχυε στις παλιές μπαταρίες (πριν τις Li-Ion). Οι Li-Ion δεν υπόφέρουν από "memory effect".

Σωστός drmobile!!Επίσης μου έκανε εντύπωση και αυτό:A portable device should be turned off while charging. This allows the battery to reach the threshold voltage unhindered and reflects the correct saturation current responsible to terminate the charge. A parasitic load confuses the charger.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, για τις μπαταρίες που λέτε, δείτε εδώ:

 

http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries

 

"Li-ion should never be discharged too low, and there are several safeguards to prevent this from happening."

 

Με λίγα λόγια, δεν είναι καλό για τη μπαταρία να την εκφορτίζετε πάρα πολύ! Είναι προτιμότερο να τη συμπληρώνετε ακόμα κι αν αυτή έχει αρκετό φορτίο. Απλά μην το σκέφτεστε και βάζετέ τη για φόρτιση όποτε είστε κοντά στον φορτιστή. Μην περιμένετε πρώτα να πέσει χαμηλά γιατί της κάνετε κακό. Αυτό που λέτε με την πλήρη αποφόρτιση/φόρτιση ίσχυε στις παλιές μπαταρίες (πριν τις Li-Ion). Οι Li-Ion δεν υπόφέρουν από "memory effect".

Ακριβώς. Αυτο λέω πάντα.

Πλήρη αποφόρτιση (10%) χρειάζεται μια φορα τον μήνα για συντήρηση.

Το γράφει και στις οδηγίες χρήσης του MacBook Pro.

Εγω το βάζω το βράδυ ακόμα και αν ειναι στο 60%.

Εκτος αυτου, το απόγευμα το βάζω στον φορτιστη του αυτοκινήτου όσο οδηγώ προς το σπίτι και απο 65% φθάνει στο 85. Έτσι δεν έχω ποτε θέμα να μείνω απο μπαταρία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα..μιας και ανοιξαμε θεμα με την μπαταρια ...αν το αφησω στο φορτιστη ολο το βραδυ υπαρχει θεμα ή υπαρχει κυκλωμα που προστατευει την μπαταρια ουσν αυτη φορτισει;Ευχαριστω....
Link to comment
Share on other sites

επειδή πραγματικά σαν θέμα δεν το θεωρώ άξιο λόγου καθώς η μπαραρία είναι κτήνος αντιπαρέρχομαι μια φορά μόνο με τα εξής:


  1. Γιατί τις πρώτες 3 φωρτίσεις μας τις κάνουμε πλήρες?δηλαδή πέφτει η μπαταρία κάτω αππο 20% και πλήρες-μεγάλη φώρτιση μετα?

  1. 2
    Γιατί όταν πλέων είναι αρκετά κουρασμένη μια μπαταρία (δύσκολο λίγο αλλά μπορεί να...) παιρνεις ακριβώς την ίδια οδηγία (δηλαδή κανε στο λαλα σου 3-4 καλές φορτίσεις αποφορτίσεις να σου δώσει ότι τεσπα έχει η μπαταρία

  1. 3

Γιατί μεγάλοι κατασκευαστές αναφέρουν ότι για λόγους συντήρησης πρέπει σε κάποια τακτά χρονικά διαστήματα να κάνεις πλήρες φώρτιση-αποφορτιση?

Όχι παιδιά η ιοντων λιθίου έχουν σχεδόν εξαλείψη πλήρως το memory effect. Σχεδόν όμως. Σαν θέμα δεν υπάρχει λόγος νομίζω να το κουράζουμε παραπάνω. είναι ούτως η άλλως μια χαρά τα πράγματα. χμμμ κάτι παραπάνω απο μια χαρά!

ex-user of N9210i communicator,6210,8850, P800,GX10i, SL55,T610i, SX1,qtek2020,N95,3gs,Galaxy Note 2, lg g2 and ...6s plus
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη μπακάλικη λύση στο multi window mode την είδατε;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1939780

Link to comment
Share on other sites

Σωστός drmobile!!Επίσης μου έκανε εντύπωση και αυτό:A portable device should be turned off while charging. This allows the battery to reach the threshold voltage unhindered and reflects the correct saturation current responsible to terminate the charge. A parasitic load confuses the charger.

Σωστό αυτό που λέει, αλλά όχι πρακτικό, γιατί είναι κινητό τηλέφωνο και δεν το θέλουμε κλειστό, εκτός ίσως απ' το βράδυ, αλλά και πάλι αρκετοί το θέλουμε ανοιχτό συνέχεια. Πιστεύω πως οι Li-Ion είναι γενικά πολύ ανθεκτικές και δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να το ψάχνουμε ιδιαίτερα. Εγώ απλά βάζω τη συσκευή για φόρτιση όποτε έχω κοντά μου φορτιστή χωρίς να κοιτάω το ποσοστό και ανά μερικούς μήνες την καλιμπράρω με μια πλήρη εκφόρτιση/φόρτιση, όπως λέει ο Κώστας παραπάνω. Ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα με μπαταρία.

 

Γιατί μεγάλοι κατασκευαστές αναφέρουν ότι για λόγους συντήρησης πρέπει σε κάποια τακτά χρονικά διαστήματα να κάνεις πλήρες φώρτιση-αποφορτιση?

Πολλές σύγχρονες μπαταρίες έχουν μέσα τους ένα microchip που διαχειρίζεται τις διαδικασίες φόρτισης και επιτήρησης της κατάστασης της μπαταρίας. Το τσιπάκι αυτό μεταφέρει στο κινητό την πληροφορία για το ποσοστό της μπαταρίας (αυτό που βλέπουμε πάνω δεξιά). Αυτό το ποσοστό υπολογίζεται συσσωρευτικά, δηλαδή όταν η μπαταρία φορτίζεται προστίθενται % και όταν εκφορτίζεται αφαιρούνται %. Αν εσύ (όπως σχεδόν όλοι μας) φορτίζεις πριν φτάσει στο 0% (πράγμα που όπως είπα και πριν είναι καλό για τη μπαταρία), το ποσοστό αυτό θα αυξομειώνεται μεταξύ κάποιας χαμηλής/μεσαίας τιμής (ας πούμε 25-50%) και του 100%. Αυτή η περιοδική αυξομείωση συσσωρεύει σφάλματα, τα οποία μετά από καιρό είναι αρκετά ώστε το ποσοστό που βλέπεις στην οθόνη να μην είναι το σωστό. Για να μπορέσει ο απαριθμητής του microchip να κάνει ένα reset και να καλιμπραριστεί σωστά θα πρέπει να αφήσεις τη μπαταρία να εκφορτιστεί πλήρως (να σβήσει η συσκευή) και μετά να τη φορτίσεις πλήρως (στο 100%). Αυτό το κάνεις κάθε μερικούς μήνες ή όποτε διαπιστώσεις ότι το ποσοστό που βλέπεις δεν αντιστοιχεί στην πραγματική φόρτιση της μπαταρίας.

 

Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ: http://batteryuniversity.com/learn/article/battery_calibration

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που λέει, αλλά όχι πρακτικό, γιατί είναι κινητό τηλέφωνο και δεν το θέλουμε κλειστό, εκτός ίσως απ' το βράδυ, αλλά και πάλι αρκετοί το θέλουμε ανοιχτό συνέχεια. Πιστεύω πως οι Li-Ion είναι γενικά πολύ ανθεκτικές και δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να το ψάχνουμε ιδιαίτερα. Εγώ απλά βάζω τη συσκευή για φόρτιση όποτε έχω κοντά μου φορτιστή χωρίς να κοιτάω το ποσοστό και ανά μερικούς μήνες την καλιμπράρω με μια πλήρη εκφόρτιση/φόρτιση, όπως λέει ο Κώστας παραπάνω. Ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα με μπαταρία.

 

 

Πολλές σύγχρονες μπαταρίες έχουν μέσα τους ένα microchip που διαχειρίζεται τις διαδικασίες φόρτισης και επιτήρησης της κατάστασης της μπαταρίας. Το τσιπάκι αυτό μεταφέρει στο κινητό την πληροφορία για το ποσοστό της μπαταρίας (αυτό που βλέπουμε πάνω δεξιά). Αυτό το ποσοστό υπολογίζεται συσσωρευτικά, δηλαδή όταν η μπαταρία φορτίζεται προστίθενται % και όταν εκφορτίζεται αφαιρούνται %. Αν εσύ (όπως σχεδόν όλοι μας) φορτίζεις πριν φτάσει στο 0% (πράγμα που όπως είπα και πριν είναι καλό για τη μπαταρία), το ποσοστό αυτό θα αυξομειώνεται μεταξύ κάποιας χαμηλής/μεσαίας τιμής (ας πούμε 25-50%) και του 100%. Αυτή η περιοδική αυξομείωση συσσωρεύει σφάλματα, τα οποία μετά από καιρό είναι αρκετά ώστε το ποσοστό που βλέπεις στην οθόνη να μην είναι το σωστό. Για να μπορέσει ο απαριθμητής του microchip να κάνει ένα reset και να καλιμπραριστεί σωστά θα πρέπει να αφήσεις τη μπαταρία να εκφορτιστεί πλήρως (να σβήσει η συσκευή) και μετά να τη φορτίσεις πλήρως (στο 100%). Αυτό το κάνεις κάθε μερικούς μήνες ή όποτε διαπιστώσεις ότι το ποσοστό που βλέπεις δεν αντιστοιχεί στην πραγματική φόρτιση της μπαταρίας.

 

Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ: http://batteryuniversity.com/learn/article/battery_calibration

Στο πρώτο που είπες και αναφέρει το άρθρο που παρουσίασες Κωστή μου συμφωνώ απόλυτα. Ναι η "απόλυτη" φόρτιση γίνεται με κλειστό κινητό αλλά δεν το κάνω ποτέ. επίσης έτσι είναι περί μπαταριών τεχνολογίας ιόντων λιθίου. είναι γαϊδουρινές. Τώρα το καλιμπράρισμα που αναφέρεις... θεώρω ότι είναι μέρος του memory effect που σου ανάφερα. Πάνω στο δικό μου σχόλιο δε είσαι πραγματικά Κωστή στον ορισμό. είναι έξυπνες μπαταρίες έχουν chip δίνουν πληροφορίες για την κατάσταση τους, κρατάνε μνήμη εν ολίγις και δίνουν ορισμένα αποτελέσματα(με αποκλείσεις όπως πολύ σωστά αναφέρεις καθώς συσσωρεύονται σφάλματα) κλπκλπ εσύ το αφήνεις να εκ φορτιστεί πλήρως (καλά κάνεις)εγώ πάλι φροντίζω πάντα να το φορτίζω ανάμεσα σε 10-20%. αποτελέσματα σχεδόν παραπλησια και για τους δυο μας. θες να πεις ότι έσυ πετυχένεις το απόλυτο...πες το...θες να πεις ότι εγω μεγαλώνω λίγο την διάρκεια ζωης της μπαταρίας πραγματοποιώντας λιγότερες φορτίσεις...πες το... εκείνο που πρέπει να κάνεις όμως σύντομα φιλαράκι είναι να απαλαγείς απο το avatar σου και να πάρεις ένα νοτελι:D όλα τα αλλά είναι πολύ ψιλά γράμματα! Μια li-ion στα 3100mah.... με κάτι κατοστάδες χιλιάδες ίσως και παραπάνω φορτίσεις που αντέχει ναι οκ...είναι li-ion with hudge capacity:lol: δεν το κουράζω άλλο! προτιμώ να διαβάζω τον Αργύρη και τα υπόλοιπα παιδιά να ενημερώνομαι για τον μεγαλο κακό σκασμό απο tools που πλέων μου παρέχει αυτή η μαμάτη συσκευή!χμμμ που και που να μου φτιάχνουν το κέφι μερικοί (ονόματα δεν λέμε)με τις φρίκες που τρώνε δοκιμάζοντας rom...

Φιλικά,

Αδαμάντιος

ex-user of N9210i communicator,6210,8850, P800,GX10i, SL55,T610i, SX1,qtek2020,N95,3gs,Galaxy Note 2, lg g2 and ...6s plus
Link to comment
Share on other sites

θελω να συνδεσω καποιους απο τους φιλους μου στο facebook με τις αντιστοιχες επαφες μου...ξερει κανεις πως γινεται?
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Από τις Συχνές ερωτήσεις του Tyxerakia:

 

- Πώς μπορώ να περάσω τις επαφές μου από το facebook;

Γι'αυτό δε φταίει η Samsung, αλλά η Google και κυρίως το Facebook, όλα τα android κινητά με έκδοση 4.x.x έχουν το ίδιο πρόβλημα. Παρακάμπτεται με εξωτερικά applications ευτυχώς, που συνδέονται στο facebook και κατεβάζουν επαφές και ημερολόγια από κει. Mια δημοφιλής και δωρεάν εφαρμογή είναι το Facebook contact sync, και μια άλλη επί πληρωμή αλλά κατά τη γνώμη μου καλύτερη (η πρώτη δε μου μετέφερε σωστά τα γενέθλια των επαφών μου), είναι το Haxsync.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το γνωρίζω , μπορεί ένα κινητό (US) με αυτά τα χαρακτηριστικά να λειτουργήσει με τα ελληνικά δίκτυα ?

 

2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900

3G Network HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100

4G Network LTE 800 / 1800 / 2600

 

Επίσης τι θα γίνει με την LTE έκδοση (Ν7105) θα έρθει στην Ελλάδα ?Κάτι ακούστηκε επίσεις ότι αργότερα θα έχει και περισσότερες χρωματικές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο που είπες και αναφέρει το άρθρο που παρουσίασες Κωστή μου συμφωνώ απόλυτα. Ναι η "απόλυτη" φόρτιση γίνεται με κλειστό κινητό αλλά δεν το κάνω ποτέ. επίσης έτσι είναι περί μπαταριών τεχνολογίας ιόντων λιθίου. είναι γαϊδουρινές. Τώρα το καλιμπράρισμα που αναφέρεις... θεώρω ότι είναι μέρος του memory effect που σου ανάφερα. Πάνω στο δικό μου σχόλιο δε είσαι πραγματικά Κωστή στον ορισμό. είναι έξυπνες μπαταρίες έχουν chip δίνουν πληροφορίες για την κατάσταση τους, κρατάνε μνήμη εν ολίγις και δίνουν ορισμένα αποτελέσματα(με αποκλείσεις όπως πολύ σωστά αναφέρεις καθώς συσσωρεύονται σφάλματα) κλπκλπ εσύ το αφήνεις να εκ φορτιστεί πλήρως (καλά κάνεις)εγώ πάλι φροντίζω πάντα να το φορτίζω ανάμεσα σε 10-20%. αποτελέσματα σχεδόν παραπλησια και για τους δυο μας. θες να πεις ότι έσυ πετυχένεις το απόλυτο...πες το...θες να πεις ότι εγω μεγαλώνω λίγο την διάρκεια ζωης της μπαταρίας πραγματοποιώντας λιγότερες φορτίσεις...πες το... εκείνο που πρέπει να κάνεις όμως σύντομα φιλαράκι είναι να απαλαγείς απο το avatar σου και να πάρεις ένα νοτελι:D όλα τα αλλά είναι πολύ ψιλά γράμματα! Μια li-ion στα 3100mah.... με κάτι κατοστάδες χιλιάδες ίσως και παραπάνω φορτίσεις που αντέχει ναι οκ...είναι li-ion with hudge capacity:lol: δεν το κουράζω άλλο! προτιμώ να διαβάζω τον Αργύρη και τα υπόλοιπα παιδιά να ενημερώνομαι για τον μεγαλο κακό σκασμό απο tools που πλέων μου παρέχει αυτή η μαμάτη συσκευή!χμμμ που και που να μου φτιάχνουν το κέφι μερικοί (ονόματα δεν λέμε)με τις φρίκες που τρώνε δοκιμάζοντας rom...

Φιλικά,

Αδαμάντιος

 

Καλα τα λες αλλα μια στο τοσο φορτισε το και μια φορα κλειστο μεχρι εκατο τοις εκατο και πριν το ανοιξεις μπες recovery και κανε ενα wipe-battery:)

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο που είπες και αναφέρει το άρθρο που παρουσίασες Κωστή μου συμφωνώ απόλυτα. Ναι η "απόλυτη" φόρτιση γίνεται με κλειστό κινητό αλλά δεν το κάνω ποτέ. επίσης έτσι είναι περί μπαταριών τεχνολογίας ιόντων λιθίου. είναι γαϊδουρινές. Τώρα το καλιμπράρισμα που αναφέρεις... θεώρω ότι είναι μέρος του memory effect που σου ανάφερα. Πάνω στο δικό μου σχόλιο δε είσαι πραγματικά Κωστή στον ορισμό. είναι έξυπνες μπαταρίες έχουν chip δίνουν πληροφορίες για την κατάσταση τους, κρατάνε μνήμη εν ολίγις και δίνουν ορισμένα αποτελέσματα(με αποκλείσεις όπως πολύ σωστά αναφέρεις καθώς συσσωρεύονται σφάλματα) κλπκλπ εσύ το αφήνεις να εκ φορτιστεί πλήρως (καλά κάνεις)εγώ πάλι φροντίζω πάντα να το φορτίζω ανάμεσα σε 10-20%. αποτελέσματα σχεδόν παραπλησια και για τους δυο μας. θες να πεις ότι έσυ πετυχένεις το απόλυτο...πες το...θες να πεις ότι εγω μεγαλώνω λίγο την διάρκεια ζωης της μπαταρίας πραγματοποιώντας λιγότερες φορτίσεις...πες το... εκείνο που πρέπει να κάνεις όμως σύντομα φιλαράκι είναι να απαλαγείς απο το avatar σου και να πάρεις ένα νοτελι:D όλα τα αλλά είναι πολύ ψιλά γράμματα! Μια li-ion στα 3100mah.... με κάτι κατοστάδες χιλιάδες ίσως και παραπάνω φορτίσεις που αντέχει ναι οκ...είναι li-ion with hudge capacity:lol: δεν το κουράζω άλλο! προτιμώ να διαβάζω τον Αργύρη και τα υπόλοιπα παιδιά να ενημερώνομαι για τον μεγαλο κακό σκασμό απο tools που πλέων μου παρέχει αυτή η μαμάτη συσκευή!χμμμ που και που να μου φτιάχνουν το κέφι μερικοί (ονόματα δεν λέμε)με τις φρίκες που τρώνε δοκιμάζοντας rom...

Φιλικά,

Αδαμάντιος

Σκέψου κιόλας ότι η μπαταρία του Note II είναι αποσπώμενη, οπότε ακόμα κι αν πάθει κάτι την αλλάζεις. Οπότε η δική μου άποψη είναι να χαρούμε τη θαυμάσια αυτή συσκευή χωρίς να αγχωνόμαστε για το πότε θα φορτίσουμε... Απλά είναι καλό να ξέρουμε τι παίζεται, χωρίς όμως να μας δίνει αυτό άγχος.

 

Για το αϊΦον, πίστεψέ με περιμένω πώς και πώς να το αλλάξω με το Νοτέλι... Πιστεύω πως θα το έχω μέσα στον Οκτώβρη...

 

BTW, ελπίζω το auto-correct του Android να είναι καλύτερο απ' του Μήλου γιατί δεν την παλεύω. Αν έγραφα αυτά που μου πρότεινε θα είχα φάει ban...!

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου κιόλας ότι η μπαταρία του Note II είναι αποσπώμενη, οπότε ακόμα κι αν πάθει κάτι την αλλάζεις. Οπότε η δική μου άποψη είναι να χαρούμε τη θαυμάσια αυτή συσκευή χωρίς να αγχωνόμαστε με το ποτέ θα φορτίσουμε... Απλά είναι καλό να ξέρουμε τι παίζεται, χωρίς όμως να μας δίνει αυτό άγχος.

 

Για το αϊΦον, πίστεψέ με περιμένω πώς και πώς να το αλλάξω με το Νοτέλι... Πιστεύω πως θα το έχω μέσα στον Οκτώβρη...

 

BTW, ελπίζω το auto-correct του Android να είναι καλύτερο απ' του Μήλου γιατί δεν την παλεύω. Αν έγραφα αυτά που μου πρότεινε θα είχα φάει ban...!

Εμένα με έχει βολέψει απίστευτα το SwiftKey 3 keyboard το οποίο "μαθαίνει" τον τρόπο που γράφεις και βγάζει ουσιαστικά τρεις προτεινομενες λέξεις καθώς γράφεις..

 

http://db.tt/7GmeebsP

 

Για την μπαταρία όπως τα λέτε είναι, ας χαιρόμαστε τις συσκευές μας. Απλά αφού έχει μαζευτεί τόσος καλός κόσμος εδώ ας το αναλύσουμε και λιγακι παραπάνω το θέμα σωστά?? :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έχει βολέψει απίστευτα το SwiftKey 3 keyboard το οποίο "μαθαίνει" τον τρόπο που γράφεις και βγάζει ουσιαστικά τρεις προτεινομενες λέξεις καθώς γράφεις..

 

http://db.tt/7GmeebsP

 

Για την μπαταρία όπως τα λέτε είναι, ας χαιρόμαστε τις συσκευές μας. Απλά αφού έχει μαζευτεί τόσος καλός κόσμος εδώ ας το αναλύσουμε και λιγακι παραπάνω το θέμα σωστά?? :)

 

Το swiftkey το έχω και εγώ.Νομίζω, ότι είναι το καλύτερο.

Samsung Galaxy S9+,Samsung Galaxy Tab S3.
Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο που αλλάζουμε συσκευή κάνουμε την ίδια κουβέντα περι μπαταρίας και κάθε χρόνο γράφω τα ίδια.:)

Μέχρι να τα φτύσει η μπαταρία του κινητού μας θα έχουμε αγοράσει το ΝΟΤΕ 10:)

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ το Swype. Αν και είχα δοκιμάσει το SwiftKey στο Mini και ήταν πολύ χρήσιμο.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα την λευκή flip από το handtec. Άργησαν λίγο αλλά ήρθε επιτέλους. το κινητό είναι κουκλί!
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα!!!:D

Απ' τον Νίκο(extreme mobile),λευκό,γαλλική rom,στα 619 ευρώ.

Είμαι στη φάση στησίματος και εξερεύνησης,οπότε εντυπώσεις αργότερα.

edit.Μου κάνει κατ' ευθείαν αναβάθμιση,οπότε θα έχουμε αμέσως και multi viewing.

Edited by thakost
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το γνωρίζω , μπορεί ένα κινητό (US) με αυτά τα χαρακτηριστικά να λειτουργήσει με τα ελληνικά δίκτυα ?

 

2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900

3G Network HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100

4G Network LTE 800 / 1800 / 2600

 

Επίσης τι θα γίνει με την LTE έκδοση (Ν7105) θα έρθει στην Ελλάδα ?Κάτι ακούστηκε επίσεις ότι αργότερα θα έχει και περισσότερες χρωματικές επιλογές.

 

κ εγώ τις ίδιες απορίες είχα. έκανα μία ερώτηση στο φορουμ σχετικά με την n7105 έκδοση (που υποτίθεται είναι η International LTE version) αλλά δεν έλαβα απάντηση.. το έψαξα λίγο κ εκ πρώτης όψεως, μπορεί να λειτουργήσει μιας κ τα ελληνικά δύκτια παίζουν στα 900/1800/1900 MHz σύμφωνα με έδω.

 

Επίσης το trial της Cosmote για LTE ήταν στα 1800/2600 MHz οπότε είναι συμβατά με αυτή την έκδοση του Note II (προσοχή γιατί υπάρχει κ μία LTE έκδοση του Note II για την AT&T που λειτουργεί στα 700 MHz Class 17 / 2100)

ρίξε κ μία ματιά εδώ για τις διαφορές.

Edited by apn3a
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εκτός του viber που χρησιμοποιώ μου αρέσει πολύ και το chat on

Για πείτε μου από μπαταρία η εφαρμογή τι λέει???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έχει βολέψει απίστευτα το SwiftKey 3 keyboard το οποίο "μαθαίνει" τον τρόπο που γράφεις και βγάζει ουσιαστικά τρεις προτεινομενες λέξεις καθώς γράφεις..

 

http://db.tt/7GmeebsP

 

Για την μπαταρία όπως τα λέτε είναι, ας χαιρόμαστε τις συσκευές μας. Απλά αφού έχει μαζευτεί τόσος καλός κόσμος εδώ ας το αναλύσουμε και λιγακι παραπάνω το θέμα σωστά?? :)

Καλημέρα Ευθύμη, το SwiftKey φαίνεται πολύ καλό!

 

Λοιπόν παιδιά, όταν έχεις συνηθίσει στο να μην έχεις επιλογές (iPhone) και μετά περνάς σε κάτι ανοιχτό και ελεύθερο το αίσθημα είναι πολύ έντονο... Δεν σου αρέσει το built-in KB; Πας σε άλλο. Δεν σου φτάνει η μνήμη; Παίρνεις μια 64-άρα microSD. Έτσι απλά, όπως πρέπει να είναι... :up:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου κιόλας ότι η μπαταρία του Note II είναι αποσπώμενη, οπότε ακόμα κι αν πάθει κάτι την αλλάζεις. Οπότε η δική μου άποψη είναι να χαρούμε τη θαυμάσια αυτή συσκευή χωρίς να αγχωνόμαστε για το πότε θα φορτίσουμε... Απλά είναι καλό να ξέρουμε τι παίζεται, χωρίς όμως να μας δίνει αυτό άγχος.

 

Για το αϊΦον, πίστεψέ με περιμένω πώς και πώς να το αλλάξω με το Νοτέλι... Πιστεύω πως θα το έχω μέσα στον Οκτώβρη...

 

BTW, ελπίζω το auto-correct του Android να είναι καλύτερο απ' του Μήλου γιατί δεν την παλεύω. Αν έγραφα αυτά που μου πρότεινε θα είχα φάει ban...!

όπως ακριβώς τα λες Κώστα! δίχως να δημιουργεί άγχος ας πράτουμε η με τον μεν η με τον δε τρόπο. ουτως η άλλως είναι ουτοπικά σεναρια...

Περι μηλοτηλεφωνου...πίστεψε με έλεγα-φοβομουν λίγο την αλλαγή...έψαξα-διάβασα και στο τέλος που το πήρα απόφαση...απλά δεν υπάρχει γυρισμός...τα πάντα τόσο μα τόσο εύκολα...να φανταστείς το μοναδικό μέλημα μου είναι...αν και πότε θα προκοπάρω τα Ελληνικα στο spen που...επειδη γράφω σχεδόν παντού Αγγλικά απλά...δεν τρελένομαι. Φαντάσου έχει λυθεί έχουν αναφέρει τόσες πολές φορές τα παιδιά τρόπους για custom, για αλλάγη...1000μύρια απλά επειδή χάνομαι στα ποσταρίσματα το παρκάρω:-)!

Define auto correct? εδώ η αναγνώριση απο τον γραφικό μου χαρακτηρα(...επίπεδου μαμησε τα)δουλεύει... άσε δε σου λέω τίποτα...θα το δεις θα με θυμηθεις και αν ποτέ τρακαριστουμε για κανέναν καφέ...είδικα εμείς που προερχόμαστε απο μηλοτηλέφωνα... δλδ όχι ουτε καν note I η κάτι άλλο...θα δεις. με το καλό να σου έρθει να το πάρεις. μπράβο στην sammy ένα πάρα πάρα πολύ καλό προιόν.

ex-user of N9210i communicator,6210,8850, P800,GX10i, SL55,T610i, SX1,qtek2020,N95,3gs,Galaxy Note 2, lg g2 and ...6s plus
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ευθύμη, το SwiftKey φαίνεται πολύ καλό!

 

Λοιπόν παιδιά, όταν έχεις συνηθίσει στο να μην έχεις επιλογές (iPhone) και μετά περνάς σε κάτι ανοιχτό και ελεύθερο το αίσθημα είναι πολύ έντονο... Δεν σου αρέσει το built-in KB; Πας σε άλλο. Δεν σου φτάνει η μνήμη; Παίρνεις μια 64-άρα microSD. Έτσι απλά, όπως πρέπει να είναι... :up:

Εγώ είμαι από αυτούς που άλλαξαν σχετικά αργά και πέρασαν σε android. Πέρυσι τον Νοέμβριο φαντάσου είπα "δεν παίρνω το 4s βαρέθηκα". Πήρα ένα πανέμορφο λευκό S2 λοιπόν και εκεί ξεκίνησε το κόλλημα. Στην συνέχεια πέρασα γρήγορα στο note γιατί στο S2 το gps ήταν κακό και η κάμερα στα λευκά έγγραφα που φωτογράφιζα (στην δουλειά μου, κατασκοπεία :p ) τα έβγαζε κίτρινα. Η συνέχεια με το note ήταν συγκλονιστική! Το ερωτεύτηκα κανονικά όμως... Μετά S3 και τώρα στο απλά αψεγάδιαστο note2. Φυσικά πριν ήμουν σε iphone και σπίτι έχω imac 27, ipad2 και διάφορα ipods αλλά iphone no more.

Ειδικά τώρα που κάνετε εσείς την μετάβαση αυτός ο συνδυασμός συσκευής και Jelly Bean είναι ότι καλύτερο σε εμπειρία χρήσης. Το λογισμικό είναι τόσο ανοιχτό που πραγματικά υπάρχουν λύσεις για όλα και παντού :D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...