Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μηπως καταλαθος επελεξες απο τις επαφες σου καποιο εμαιλ αντι για κινητο; Και εμενα μου το κανει οταν αυτοματα καμια φορα επιλεγει εμαιλ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχω κανει συγχωνευση τις επαφες με το facebook.. κ σε αυτον που πηγα να στειλω το μηνυμα ειναι περασμενο μεσα κ το εμαιλ.. αλλα επελεξα στον παραληπτη το νουμερο του κ οχι το εμαιλ.. Edited by FarmaS

Γιώργος

 

Το παντελόνι μου στα γόνατα κ τα δικά της γόνατα να ακουμπάν στα χώματα.. δίχως συμπόνια!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η stock 4.1.1 λειτουργεί άψογα, και την έχω φέρει στα "μέτρα" μου με καλύτερη ανάλυση 240 dpi, root, holo launcher και αρκετές παραμετροποίησης εφαρμογών ...διστάζω να πάω στην 4.1.2 και εδώ τις εξής ερωτήσεις:

 

1) Μπαταρια: Βελτιώθηκε η' χειροτέρεψε; θα ήθελα την άποψη κάποιου που την χρησιμοποιεί τουλάχιστον 1 εβδομάδα.

2) Λαγκαρισματα: Η stock 4.1.1 είναι άψογη. Η 4.1.2 παραμένει άψογη; Παλι θα ήθελα την άποψη κάποιου που την χρησιμοποιεί τουλάχιστον 1 εβδομάδα.

 

3) Update: Αν φλασαρω την 4.1.2 με odin χωρίς hard reset θα κάτσει καλά; Αν χρησιμοποιήσω triangle away και κάνω update ΟΤΑ θα κρατήσει τις ρυθμίσεις μου (240dpi και σεταρισματα holo launcher κ εφαρμογών);;; Ακυρώνοντας το triangle away το root παραμένει ή χρειάζεται ξανά η διαδικασία για να γίνει root;;;

 

Δοκιμασε το mobile odin που εχει επιλογη για να παραμεινει το ρουτ και δεν θα χασεις τιποτα.Τουλαχιστον εγω στον νοβα δεν αλλαξα τιποτα.Οπως ηταν ετσι εμεινε

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.. προσπαθησα πριν απο λιγο να στειλω ενα μεγαλο μηνυμα αλλα ειδα οτι αλλαξε μορφη κ εγινε mms.. πως μπορω να το ρυθμησω για να μην γινεται κατι τετοιο ?

 

ευχαριστω

 

Μετά απο τους 160 χαρακτήρες το μήνυμα μετατρέπεται σε mms .

Μπορείς να χρησιμοποίησης κάποια εφαρμογη απο το play (handcent -go sms ) ή αν είσαι root περνάς μια custom rom που να έχει επιλογή για Disable SMS to MMS Conversion .

Πρέπει να υπάρχει και ένα mod (Xposed) σε stock /root /odex roms.Ψαξε στο xda στην ενότητα Original Android Development

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.. προσπαθησα πριν απο λιγο να στειλω ενα μεγαλο μηνυμα αλλα ειδα οτι αλλαξε μορφη κ εγινε mms.. πως μπορω να το ρυθμησω για να μην γινεται κατι τετοιο ?

 

ευχαριστω

 

Καλησπέρα. Αν γράψεις SMS μεγαλύτερο από 3sms(Συνολο χαρακτήρων) το γυρνάει αυτόματα σε MMS. Τουλάχιστον σε μένα έτσι το κάνει. Ρύθμιση μέσα απο το andrοιd δεν υπάρχει. Υπάρχει μια διόρθωση που έκανε κάποιος developer από xda. Προσωπικά δεν το έψαξα περισσότερο γιατί δεν έτυχε να γράψω μεγαλύτερα sms.

Link to comment
Share on other sites

συσκευη η οποια εχει αγοραστει απο Ελλαδα με την 4.1.1, και στην οποια εχω περασει την Γερμανικη 4.1.2 η samsung την δεχεται για επισκευη εντος εγγυησης;

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν γράψεις SMS μεγαλύτερο από 3sms(Συνολο χαρακτήρων) το γυρνάει αυτόματα σε MMS. Τουλάχιστον σε μένα έτσι το κάνει. Ρύθμιση μέσα απο το andrοιd δεν υπάρχει. Υπάρχει μια διόρθωση που έκανε κάποιος developer από xda. Προσωπικά δεν το έψαξα περισσότερο γιατί δεν έτυχε να γράψω μεγαλύτερα sms.

 

Το handcent έχει σχετική ρύθμιση. Εδώ και χρόνια αυτό χρησιμοποιώ για sms. Και με το sms backup + μου συγχρονίζει sms και call log στο gmail !

Link to comment
Share on other sites

συσκευη η οποια εχει αγοραστει απο Ελλαδα με την 4.1.1, και στην οποια εχω περασει την Γερμανικη 4.1.2 η samsung την δεχεται για επισκευη εντος εγγυησης;

 

Καλυτερα να γυρισεις πισω σε ελληνική 4.1.1. Τι προβλημα σου εβγαλε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει περιπτωση να μη βγει καθολου η 4.1.2 ελληνικη?Σαν πολυ εχουν αργησει μου φαινεται...
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να γυρισεις πισω σε ελληνική 4.1.1. Τι προβλημα σου εβγαλε;

 

Α καλα. Δεν εχεις δει τιποτα ακομη...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει περιπτωση να μη βγει καθολου η 4.1.2 ελληνικη?Σαν πολυ εχουν αργησει μου φαινεται...

 

Παιδιά μην τρελαίνεστε με την 4.1.2! :)

Δεν αλλάζει κάτι αξιοσημείωτο..ίσα ίσα που με κάτι ψιλολαγγαρίσματα και με κάπως μεγαλύτερη κατανάλωση της μπαταρίας το τελικό συμπέρασμα είναι ότι μάλλον "έπεσε" συνολικά η απόδοση του κινητού παρά αναβαθμίστηκε...

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να γυρισεις πισω σε ελληνική 4.1.1. Τι προβλημα σου εβγαλε;

 

εχω προβλημα με το wifi στην 4.1.2, συνδεεται πολυ δυσκολα και αν τα καταφερει, δεν εχει ιντερνετ ή κανει συνεχεις αποσυνδεσεις. Eχω δοκιμασει πολλες 4.1.2 και σε ολες παρουσιαζει το ιδιο προβλημα. Με 4.1.1 δουλευει αψογα. Εχω κανει hard reset, εχω δοκιμασει διαφορα, αλλα το προβλημα παραμενει.

 

ο μονος τροπος για να λυθει προσωρινα ειναι να δωσω *#0011# και να απενεργοποιησω το PSM στο μενου. Αν κανω reboot, το προβλημα παρουσιαζεται ξανα.

 

αρα η samsung το δεχεται για επισκευη εαν το στειλω με επισιμη (γερμανικη) 4.1.2???

Edited by marlboro man

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν γράψεις SMS μεγαλύτερο από 3sms(Συνολο χαρακτήρων) το γυρνάει αυτόματα σε MMS. Τουλάχιστον σε μένα έτσι το κάνει. Ρύθμιση μέσα απο το andrοιd δεν υπάρχει. Υπάρχει μια διόρθωση που έκανε κάποιος developer από xda. Προσωπικά δεν το έψαξα περισσότερο γιατί δεν έτυχε να γράψω μεγαλύτερα sms.

Ετσι είναι. Μετά τα 3 μηνύματα το μετατρέπει σε mms. Όπως αναφέρθηκε οι 3rd εφαρμογές έχουν τέτοια ρύθμιση. Στην stock δεν βλέπω να παίζει κάτι.

 

 

Παιδια υπαρχει περιπτωση να μη βγει καθολου η 4.1.2 ελληνικη?Σαν πολυ εχουν αργησει μου φαινεται...

Όχι. Καμιά περίπτωση.

εχω προβλημα με το wifi στην 4.1.2, συνδεεται πολυ δυσκολα και αν τα καταφερει, δεν εχει ιντερνετ ή κανει συνεχεις αποσυνδεσεις. Eχω δοκιμασει πολλες 4.1.2 και σε ολες παρουσιαζει το ιδιο προβλημα. Με 4.1.1 δουλευει αψογα. Εχω κανει hard reset, εχω δοκιμασει διαφορα, αλλα το προβλημα παραμενει.

 

ο μονος τροπος για να λυθει προσωρινα ειναι να δωσω *#0011# και να απενεργοποιησω το PSM στο μενου. Αν κανω reboot, το προβλημα παρουσιαζεται ξανα.

 

αρα η samsung το δεχεται για επισκευη εαν το στειλω με επισιμη (γερμανικη) 4.1.2???

Αν μετά την 4.1.2 ξαναγύρισες στην 4.1.1 κ δεν είχες πρόβλημα δεν είναι hardware το θέμα για να πας στο service.

Επίσης για να φλασάρεις δεν είσαι root? Άρα θα έχεις πρόβλημα στο service.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εμένα εχει 4.1.2 και έκανε ένα ota τώρα 35 mb δεν ξέρω τι ήταν έχει εκδοσή βασικού φάσματος dddlk6 και αριθμό κατασκευής xxdll7 τι χωρά είναι ? το update λέει ότι είναι για σταθερότητα ξέρετε τίποτα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εμένα εχει 4.1.2 και έκανε ένα ota τώρα 35 mb δεν ξέρω τι ήταν έχει εκδοσή βασικού φάσματος dddlk6 και αριθμό κατασκευής xxdll7 τι χωρά είναι ? το update λέει ότι είναι για σταθερότητα ξέρετε τίποτα?

 

Είναι μία διόρθωση που κάνανε για το κενό ασφαλείας του Exynos που επέτρεπε και το εύκολο ρουτάρισμα μέσω εφαρμογής στο google play.

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Είναι μία διόρθωση που κάνανε για το κενό ασφαλείας του Exynos που επέτρεπε και το εύκολο ρουτάρισμα μέσω εφαρμογής στο google play.

 

Ευχαριστώ εγώ ποια χωράς την εκδοσή έχω ? :)

Link to comment
Share on other sites

Αν μετά την 4.1.2 ξαναγύρισες στην 4.1.1 κ δεν είχες πρόβλημα δεν είναι hardware το θέμα για να πας στο service.

Επίσης για να φλασάρεις δεν είσαι root? Άρα θα έχεις πρόβλημα στο service.

 

αν δεν ειναι hardware προβλημα, και εχω αλλαξει 6-7 ρομ με 4.1.2 (μεταξυ αυτων και επισημες), στις οποιες το προβλημα παρουσιαζεται παντα, τι μπορει να ειναι;

 

το ρουτ θα το βγαλω βαζωντας επισιμη ρομ επανω, δεν ειναι προβλημα.

 

οποτε το ερωτημα μου παραμενει. Θα το δεχθουν εαν το παω με επισιμη Γερμανικη, Γαλλικη ρομ ή να περιμενω να βγει η Ελληνικη (που κατα 99% θα εχει ακριβως το ιδιο προβλημα);

Edited by marlboro man

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Το zoom της κάμερας με τα πλήκτρα του ήχου είναι οπτικό ή ψηφιακό;

 

Δεν υπάρχει optical στα smartphones.

Δεν χρειάζεται να το χρησιμοποιείς. Ρίχνει την ποιότητα.

Έχεις καλύτερο αποτέλεσμα με μια νορμάλ φωτογραφία από την οποία μπορείς να πάρεις με crop το κομμάτι που θες φυσικά σε μεγέθυνση. Δοκιμάστε το.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειναι hardware προβλημα, και εχω αλλαξει 6-7 ρομ με 4.1.2 (μεταξυ αυτων και επισημες), στις οποιες το προβλημα παρουσιαζεται παντα, τι μπορει να ειναι;

 

το ρουτ θα το βγαλω βαζωντας επισιμη ρομ επανω, δεν ειναι προβλημα.

 

οποτε το ερωτημα μου παραμενει. Θα το δεχθουν εαν το παω με επισιμη Γερμανικη, Γαλλικη ρομ ή να περιμενω να βγει η Ελληνικη (που κατα 99% θα εχει ακριβως το ιδιο προβλημα);

Αφού με την 4.1.1 μόνος σου είπες ότι το wifi δούλευε άψογα. Άρα? πώς μπορεί να είναι πρόβλημα hw?

Για να είσαι σίγουρος βάλτου ελληνική ρομ πάντως. Ότι και να σου πούμε εμείς εδώ, στο σέρβις μπορεί να στραβώσει το πράγμα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αφού με την 4.1.1 μόνος σου είπες ότι το wifi δούλευε άψογα. Άρα? πώς μπορεί να είναι πρόβλημα hw?

Για να είσαι σίγουρος βάλτου ελληνική ρομ πάντως. Ότι και να σου πούμε εμείς εδώ, στο σέρβις μπορεί να στραβώσει το πράγμα.

μπορει να ειναι θεμα καποιας ασυμβατοτητας μεταξυ του h/w και της 4.1.2, δεν ξερω. Το ιδιο προβλημα το ειδα και στο XDA με την διαφορα οτι καποιοι το εχουν και με την 4.1.1.

 

αρα καλυτερα να περιμενω να βγει η ελληνικη εκδοση.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι θεμα καποιας ασυμβατοτητας μεταξυ του h/w και της 4.1.2, δεν ξερω. Το ιδιο προβλημα το ειδα και στο XDA με την διαφορα οτι καποιοι το εχουν και με την 4.1.1.

 

αρα καλυτερα να περιμενω να βγει η ελληνικη εκδοση.

Για μένα, καλύτερα πάρτους ένα τηλέφωνο και πες τους ακριβώς τι συμβαίνει. Αν σε βεβαιώσουν ότι καλύπτεσαι από εγγύηση, πήγαινέ το. Αλλιώς περιμένεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα προβλήματα σύνδεσης οφείλονται στα router. Μου έχει συμβεί πολλές φορές μετά από αναβάθμιση.

Η πρώτη φορά ήταν με το iphone 4 όταν πήραμε το ios 5. Είχα ένα netgear.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για μένα, καλύτερα πάρτους ένα τηλέφωνο και πες τους ακριβώς τι συμβαίνει. Αν σε βεβαιώσουν ότι καλύπτεσαι από εγγύηση, πήγαινέ το. Αλλιώς περιμένεις.

εχεις δικιο, απλα δεν θελω να αρχισουν να ρωτανε απο που κατεβασες ρομ, αν ειναι πειραγμενο το τηλ κτλ. :)

 

Τα περισσότερα προβλήματα σύνδεσης οφείλονται στα router. Μου έχει συμβεί πολλές φορές μετά από αναβάθμιση.

Η πρώτη φορά ήταν με το iphone 4 όταν πήραμε το ios 5. Είχα ένα netgear.

 

εχω δοκιμασει σε τουλαχιστον 8 διαφορετικα ρουτερ, ειτε κλειδωμενα ειτε οχι. Σε ολα εχει το ιδιο προβλημα. :)

αλλωστε εγραψα πως λυνεται, προσωρινα εστω, το προβλημα. Αρα δεν ειναι θεμα ρουτερ.

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο, απλα δεν θελω να αρχισουν να ρωτανε απο που κατεβασες ρομ, αν ειναι πειραγμενο το τηλ κτλ. :)

Ζήτησε να μιλήσεις με κάποιον τεχνικό.

Πες του ότι έχεις συσκευή αγορασμένη από εκεί και έχει τάδε έκδοση firmware και αντιμετωπίζεις αυτό το πρόβλημα. Καλύπτεται από εγγύηση ή όχι?

Αν και δεν το βρίσκω απίθανο στο σέρβις να σου επιλύσουν το πρόβλημά σου κάνοντας υποβάθμιση σε 4.1.1 :grin:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...