Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.

Μια απορια, στην λιστα με τις επαφες στο πλαι μου βγαζει ξενη γραμματοσειρα με αποτελεσμα να

μη μπορω να διαλεξω την επαφη που θελω, γινεται να αλλαξη σε ελληνικη και πως? ευχαριστω

 

Με το 4.1.2 θα εχει ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.

Μια απορια, στην λιστα με τις επαφες στο πλαι μου βγαζει ξενη γραμματοσειρα με αποτελεσμα να

μη μπορω να διαλεξω την επαφη που θελω, γινεται να αλλαξη σε ελληνικη και πως? ευχαριστω

 

Με την καινούρια αναβάθμιση που περιμένουμε με περίσσια υπομονή... θα είναι στα ελληνικά... μέχρι τότε ζούμε με αυτό.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.

Μια απορια, στην λιστα με τις επαφες στο πλαι μου βγαζει ξενη γραμματοσειρα με αποτελεσμα να

μη μπορω να διαλεξω την επαφη που θελω, γινεται να αλλαξη σε ελληνικη και πως? ευχαριστω

 

Εχει ηδη απαντηθει οτι αυτο οφειλεται σε καποιο bug της rom. Αν περασεις μια αλλη rom ή οταν παρεις το επισημο update σε 4.2 τοτε θα διορθωθει.

 

Edit: jimmys και Astroholic με προλαβατε !!!

Edited by guspsoras
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά να'χουμε! :happy:

 

Μετά από περίπου μια εβδομάδα συμβίωση με το note μου (για να ήμουν εντός DOA καλού κακού), έχω να πω μόνο τα καλύτερα. Όπως πολλοί όμως εδώ μέσα όμως που έχετε το μικρόβιο, καταλαβαίνετε πως έφτασε η ώρα να το σκαλίσω λίγο παραπάνω :D Και γεννάται πλέον το ερώτημα. Ok, θα κάνω root και θα περάσω το cwm. Αλλά από'κει και πέρα, πραγματικά δεν ξέρω τι παραπάνω θα μου προσφέρει κάποια άλλη rom. Κάποιες ευκολίες (reboot σε recovery στο power button, ελληνική αναζήτηση στις επαφές κ.α.) είναι φυσικά καλοδεχούμενα και είδα και την omega που τα έχει όλα αυτά (και πολλά παραπάνω). Επίσης είδα και για το simplistic framework που μπαίνει στις odexed roms, οπότε πολλά από τα extra (πχ το εκτεταμένο multiwindow) μπορώ να τα περάσω και χωρίς ν'αλλάξω rom, ε; Οπότε τι προτείνετε εσείς; Μένω stock ή πάω σε custom; Μ'ενδιαφέρει η απροβλημάτιστη λειτουργία και το άψογο battery life (κάτι που μέχρι τώρα έχω και με το παραπάνω).

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα για κοιτα σε αυτο το video στο 1:10. Το spen τραβιεται μεσα μονο του σαν να ειναι μαγνητικο.

Ποιο video; :confused:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Από 3χρονη εμπειρια με galaxy s θα σου πω ότι η stock rom του note 2 είναι σχεδόν άψογη και διάφορα , π. χ. density 240 φτιάχνονται εύκολα*. Συνεπώς αν δεν θες να ρισκάρεις / παίξεις, ιδίως με μπαταρία και λειτουργία, δεν υπάρχει λόγος για άλλη rom.

 

*με romtoolbox, ex dialer, κλπ

Link to comment
Share on other sites

Sorry ξεχασα να ποσταρω το link

 

Βαρυτικό πεδίο όχι μαγνητικό

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα και τα 2. Εχω τραβήξει φώτο και βίντεο στα ίδια σημεία και εχω προσωπική άποψη.

Το gsmarena χρησιμοποιεί φωτογραφίες απο το πρώτο review τραβηγμένες με Siii που διέθετε τον αισθητήρα της Sony.

Τον πρώτο καιρό τβς κυκλοφοριας του Siii είχαμε κάνει μεγάλη συζήτηση εδώ στο φόρουμ γι αυτό το θέμα.

Δεν ξέρω αν τελευταία έχει αλλάξει κάτι στο siii αλλά μέχρι τις 20 Οκτωβρίου που το είχα με την επίσημη Πολωνική Jelly bean έβλεπα περισσότερο θόρυβο κυρίως στις φωτο με χαμηλό φωτισμό.

Οι οποίες διαφορές είναι θεμα software.

Πιστεύω τωρα που θα δοθει το πακέτο που εχει και το note θα ελθουν στα ισα.

Πες μου κατι. Υπάρχει στο μενου των ρυθμίσεων της κάμερας του Siii επιλογή "Χαμηλός φωτισμός"?

 

Χρόνια πολλά σε όλους και όλες και καλή χρονιά με υγεία!!!!

Τώρα Κώστα για το θέμα της κάμερας νομίζω ότι δεν την έχει ακόμα, αλλά διάβασα κάπου ότι ήδη δόθηκε αρχικά σε Αγγλία μια μικρή ενημέρωση η οποία προσθέτει αυτή τη ρύθμιση στη φωτογραφική καθώς και κάποια ακόμα πράγματα από note 2 τα οποία όμως δεν θυμάμαι γιατί θετική εντύπωση μου έκανε μόνο αυτό.

Κατά τα άλλα μετά από λίγο καιρό χρήσης του θηρίου το μέγεθος του μου φαίνεται απλά φυσιολογικό ενώ όλα τα άλλα μικρά, ακόμα και το το s3 μου φαίνεται μικρό και ελαφρύ σαν παιχνίδι :D

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Sorry ξεχασα να ποσταρω το link

Φίλε μου αυτό που βλέπεις στο video στο 1:10 είναι απλά η βαρύτητα... "Gravity" οπως λέει ο Michael Douglas στην ταινία "Falling Down". :lol: Ο reviewer απλά βάζει το πενάκι στην υποδοχή, το αφήνει και αυτό πέφτει μέσα λόγω της βαρύτητας. Μετά το σπρώχνει με το χέρι του και κουμπώνει μέχρι τέρμα.

 

Edit: Με πρόλαβε ο Astroholic.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα βαρυτητα. Παρεμπιπτοντως ομως το δικο μου δεν ειναι τοσο χαλαρο, δεν μπαινει μεσα για κανεναν λογο με αυτον τον τροπο. Καλυτερα βεβαια γιατι συνεπαγεται πως δεν προκειται να βγει και ποτε μονο του :lol:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά να'χουμε! :happy:

 

Μετά από περίπου μια εβδομάδα συμβίωση με το note μου (για να ήμουν εντός DOA καλού κακού), έχω να πω μόνο τα καλύτερα. Όπως πολλοί όμως εδώ μέσα όμως που έχετε το μικρόβιο, καταλαβαίνετε πως έφτασε η ώρα να το σκαλίσω λίγο παραπάνω :D Και γεννάται πλέον το ερώτημα. Ok, θα κάνω root και θα περάσω το cwm. Αλλά από'κει και πέρα, πραγματικά δεν ξέρω τι παραπάνω θα μου προσφέρει κάποια άλλη rom. Κάποιες ευκολίες (reboot σε recovery στο power button, ελληνική αναζήτηση στις επαφές κ.α.) είναι φυσικά καλοδεχούμενα και είδα και την omega που τα έχει όλα αυτά (και πολλά παραπάνω). Επίσης είδα και για το simplistic framework που μπαίνει στις odexed roms, οπότε πολλά από τα extra (πχ το εκτεταμένο multiwindow) μπορώ να τα περάσω και χωρίς ν'αλλάξω rom, ε; Οπότε τι προτείνετε εσείς; Μένω stock ή πάω σε custom; Μ'ενδιαφέρει η απροβλημάτιστη λειτουργία και το άψογο battery life (κάτι που μέχρι τώρα έχω και με το παραπάνω).

 

Η Omega ίσως να είναι αυτό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτό που βλέπεις στο video στο 1:10 είναι απλά η βαρύτητα... "Gravity" οπως λέει ο Michael Douglas στην ταινία "Falling Down". :lol: Ο reviewer απλά βάζει το πενάκι στην υποδοχή, το αφήνει και αυτό πέφτει μέσα λόγω της βαρύτητας. Μετά το σπρώχνει με το χέρι του και κουμπώνει μέχρι τέρμα.

 

Edit: Με πρόλαβε ο Astroholic.

 

Σιγουρα βαρυτητα. Παρεμπιπτοντως ομως το δικο μου δεν ειναι τοσο χαλαρο, δεν μπαινει μεσα για κανεναν λογο με αυτον τον τροπο. Καλυτερα βεβαια γιατι συνεπαγεται πως δεν προκειται να βγει και ποτε μονο του :lol:

Αποκλείεται να μπαίνει έτσι μέσα λόγω βαρύτητας. Δοκιμάστε το και θα καταλάβετε.

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας search στο youtube, βρήκα ένα βίντεο που συγκρίνει το gameplay του asphalt 7 σε nexus 4, iphone 5, SGS 3 και Note 2. Βλέπω ότι το SGS3 έχει πολυ καλύτερο framerate απο το Note 2 παρότι φοράνε ίδια GPU. Που μπορεί να οφείλεται κατα τη γνώμη σας η διαφορά αυτή?

 

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Από 3χρονη εμπειρια με galaxy s θα σου πω ότι η stock rom του note 2 είναι σχεδόν άψογη και διάφορα , π. χ. density 240 φτιάχνονται εύκολα*. Συνεπώς αν δεν θες να ρισκάρεις / παίξεις, ιδίως με μπαταρία και λειτουργία, δεν υπάρχει λόγος για άλλη rom.

 

*με romtoolbox, ex dialer, κλπ

Χωρίς να έχω εμπειρία άλλων κινητών της σειράς galaxy, αλλά έχοντας αλλάξει 3-4 android συσκευές, βλέπω κι εγώ πως είναι υπερπλήρης η rom και χωρίς κάποιο εμφανές bug! Αλλά η αλήθεια είναι ότι στις custom γουστάρω τα μικρά extra που προσφέρουν και αν συνδυάζονται με σταθερότητα και καλή μπαταρία, το βλέπω για εκεί. To density γιατί να το πειράξω; Επειδή είναι όλα λίγο μεγεθυμένα; Γιατί είδα ότι παίζει από πολλούς η αλλαγή στο density...

 

Η Omega ίσως να είναι αυτό που θέλεις.

Λες, ε; :D Αν δε δοκιμάσω, δε θα μάθω, οπότε...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να μπαίνει έτσι μέσα λόγω βαρύτητας. Δοκιμάστε το και θα καταλάβετε.

Εμένα μπαίνει ακριβώς έτσι, όπως και βγαίνει με τον ίδιο τρόπο. Δηλαδή αν το τραβήξω για να ξεκουμπώσει και μετά γυρίσω προς τα κάτω τη συσκευή τότε αυτό βγαίνει μόνο του. Δεν έχει κανέναν τζόγο, απλά η υποδοχή είναι ακριβώς όσο χρειάζεται για να μπαινοβγαίνει χωρίς αντίσταση (μέχρι το σημείο που το πιέζεις και κουμπώνει).

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να μπαίνει έτσι μέσα λόγω βαρύτητας. Δοκιμάστε το και θα καταλάβετε.

 

Oχι ουτε σε μενα μπαινει ετσι. Αλλα το πιο λογικο ειναι να ειναι πιο χαλαρη η υποδοχη στη συσκευη του βιντεο και να μπαινει μεσα λογω βαρυτητας.

ΕΝΤΙΤ: Οπως αναφερει και o DrMobile στο δικο του μπαινει ετσι.

Οχι πως παιζει και κανεναν ρολο, αλλα λετε να εχει να κανει με το χρωμα (οχι λογω χρωματος, αλλα λογω εργοστασιου κατασκευης προφανως :p) εμενα ειναι ασπρο.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Oχι ουτε σε μενα μπαινει ετσι. Αλλα το πιο λογικο ειναι να ειναι πιο χαλαρη η υποδοχη στη συσκευη του βιντεο και να μπαινει μεσα λογω βαρυτητας.

ΕΝΤΙΤ: Οπως αναφερει και o DrMobile στο δικο του μπαινει ετσι.

Οχι πως παιζει και κανεναν ρολο, αλλα λετε να εχει να κανει με το χρωμα (οχι λογω χρωματος, αλλα λογω εργοστασιου κατασκευης προφανως :p) εμενα ειναι ασπρο.

Κι εμένα άσπρο είναι. Ίσως έχει να κάνει και με το κούμπωμα του πίσω καπακιού. Ίσως αν δεν "κάτσει" καλά το καπάκι τότε βρίσκει το πενάκι επάνω στο χείλος του και εμποδίζεται. Όπως και να 'χει δεν είναι άξιο λόγου, αρκεί να μην χρειάζεται μεγάλη πίεση για να μπει/βγει όπου υπάρχει κίνδυνος να του αφήσει σημάδι με τη χρήση.

 

BTW, διάβαζα ένα άρθρο για το πενάκι του Note II. Δεν είναι καθόλου απλή η κατασκευή του. Έχει κύκλωμα μέσα του και τροφοδοτείται απ' τη συσκευή επαγωγικά μέσω πηνίου. Τα δεδομένα τα στέλνει επίσης επαγωγικά και ο προσδιορισμός της θέσης γίνεται με επεξεργασία σήματος, με ανάλυση κατά Fourier. Δεν είναι απλή υπόθεση.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια νταξει τι να λέμε ειναι τρομερο το μηχανακι και αυτη η οθονη δεν αφεινετσι!

Πρωτη απορία:

Εχω βαλει το microsoft account μου και προσπαθω βα δω τα μειλ αλλα δεν μου και τσ εμφανιζει.

Το google now πως λειτουργει δεν εχω καταλαβει.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά η αλήθεια είναι ότι στις custom γουστάρω τα μικρά extra που προσφέρουν και αν συνδυάζονται με σταθερότητα και καλή μπαταρία, το βλέπω για εκεί.

Εκεί είναι το πρόβλημα με τις custom rom... Όλες υπόσχονται σταθερότητα, μπαταρία, και υψηλή παραμετροποιηση, αλλά συνήθως δεν επιτυγχάνουν άριστα στα δύο πρώτα. Δοκίμασε πρώτα να παραμετροποιησεις την stock rom με διάφορες εφαρμογές που κυκλοφορούν. Δώσε λίγο χρόνο, μην βιάζεσαι. Μετά δοκιμάζεις με custom rom. Μέχρι τώρα έχω καταφέρει αρκετή παράμετροποιηση :-)

 

To density γιατί να το πειράξω; Επειδή είναι όλα λίγο μεγεθυμένα; Γιατί είδα ότι παίζει από πολλούς η αλλαγή στο density...
Το density είναι το screen resolution της οθόνης του υπολογιστή σου... αλλά αντίστροφα. Όσο μικρότερο το density τόσο περισσότερα πράγματα χωράνε στην οθόνη του κινητού. Από 320 εγώ θεωρώ το βέλτιστο τα 240. Είναι κρίμα τέτοια οθόνη να υποαξιοποιειται.. Είναι σαν να έχεις σε υπολογιστή οθόνη 20 ιντσών και να παίζει με ανάλυση 1024χ768 που έπαιζε και η 14 ιντσών οθόνη του λαπτοπ... Στην 20αρα θα βάλεις 1920χ1280 και στο note θα βάλεις 240!!!

 

Να προσθέσω ότι κάτω από 240 αφενός όλα είναι πολύ μικρά, αφετερου κρασαρουν διαφορα. Στα 240 όμως δεν κρασαρει τίποτα (εκτός από το το πληκτρολόγιο της Samsung που το αντικατεστησα με swiftkey), απλώς κάποιες εφαρμογές δείχνουν περίεργα, πχ o dialer δεν καλύπτει όλη την οθόνη σε πλάτος διότι είχε σχεδιασθεί για 320, όμως το αντικατεστησα με exdialer.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρόνια πολλά σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω οι φωτογραφίες βγαίνουν σε 16 προς 9 και αν ναι πως ?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν είδαν/δεν ψήφισαν. το Note 2 είναι και επίσημα το "readers' choice" του myphone.gr, που έρχεται να συμπληρώσει το "editor's choice" και "best permormance". Τα σάρωσε όλα με λίγα λόγια!

 

http://content.myphone.gr/photo/full/9876/note2-awards.jpg

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=353221

 

Μην ξεχνάμε ότι όταν πρωτοπαρουσιάστηκε το concept του Note πολλοί έτρεξαν να το κοροϊδέψουν για το μέγεθός του. Τελικά όμως την απάντηση ήρθε να δώσει η ίδια η αγορά, αποδεικνύοντας την ανάγκη του κόσμου για μια τέτοια υλοποίηση. Και κάποιοι συνεχίζουν να μιλάνε για παντόφλες και για το που φτάνει ο αντίχειρας και δεν φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν είδαν/δεν ψήφισαν. το Note 2 είναι και επίσημα το "readers' choice" του myphone.gr, που έρχεται να συμπληρώσει το "editor's choice" και "best permormance". Τα σάρωσε όλα με λίγα λόγια!

Μην ξεχνάμε ότι όταν πρωτοπαρουσιάστηκε το concept του Note πολλοί έτρεξαν να το κοροϊδέψουν για το μέγεθός του. Τελικά όμως την απάντηση ήρθε να δώσει η ίδια η αγορά, αποδεικνύοντας την ανάγκη του κόσμου για μια τέτοια υλοποίηση. Και κάποιοι συνεχίζουν να μιλάνε για παντόφλες και για το που φτάνει ο αντίχειρας και δεν φτάνει.

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά παιδιά. Ευτυχία και υγεία στις οικογένειές σας.

Αν και κάτοχος σχεδόν όλης της εμπορικής γκάμας της Apple, χρήστης iPhone απο το πρώτο 2G και σχεδόν πάντα κάτοχος και μιας "εταιρικής" Android συσκευής, και πλέον κάτοχος NoteII, έχω να πω ότι κατηγορώντας και αναθεματίζοντας συσκευές που δεν έχουμε χρησιμοποιήσει, απλά γινόμαστε haters without a cause. Συμβιώνοντας διαδοχικά την τελευταία διετία με συσκευές όπως Desire HD, GS2, OneX, GS3 και πλέον με NoteII, τολμώ να πω ότι όταν μάθεις με την μεγάλη οθόνη, όλα τα αλλά ειναι απλά "συσκευές". Η αγορά προφανώς και είχε ανάγκη τις μεγάλες υλοποιήσεις, προφανώς και ήθελε χώρο για full site browsing, προφανώς και δεν νοιαζονται όλοι για το portability, αλλά περισσότερο για την χρηστικότητα, προφανώς και κάποιοι - δικαιολογημένα ή μη - αναζητούσαν και πάντα θα αναζητούν απόλυτη υπολογιστική ισχύ. Κατα την ταπεινή γνώμη του υπογράφοντα, το NoteII αποτελεί αυτή τη στιγμή το σημείο αναφοράς σε δύναμη, απεικόνιση, χρηστικότητα και αποτελεσματικότητα ως επαγγελματικό - και διασκεδαστικό - εργαλείο.

Είναι απλά... Υ-Π-Ε-Ρ-Ο-Χ-Ο! ;)

Και πάλι καλή χρόνια παιδιά!

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

swype.com το εγκατέστησα, πρόσθεσα Ελληνικά και είναι τέλειο, δουλεύει και χειρόγραφα με s-pen !!!

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cootek.smartinputv5&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5jb290ZWsuc21hcnRpbnB1dHY1Il0.

 

εγω φιλαρακι ειμαι με αυτο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος δοκιμασε το αν θες

στα swype keyboard εχει τα πιο πολλα download.

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...