Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει καποιος τροπος για να βλεπει την sd φορμαρισμενη σε NTFS?

Κανεις δεν ξερει τιποτα?

 

Δεν ξέρω φίλε.Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν θέλεις να βάζεις αρχεία μεγάλου μεγέθους στην sd όπως ταινίες που σε FAT δεν γίνεται.Φόρμαρέ την σε exFAT και είσαι κομπλέ

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα μου βάλεις τα έξοδα να παραγγείλω ένα που θέλω, και θα σε αφήσω να τσεκάρεις μετά όποτε θέλεις την εσωτερική μνήμη.

 

Δεν coolaρω ποτέ

 

Σε παρακαλώ αν βρεις 32άρι ή 64άρι να με ενημερώσεις να πάρουμε 2.

Θα σου καλύψω εγώ τα έξοδα αποστολής

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό φίλε Νίκο. Είναι περιορισμός του πρωτοκόλλου GSM. Δεν μπορείς να στείλεις μικρά ελληνικά με 160 χαρακτήρες/μήνυμα. Μόνο ανάμεικτα (μικρά και κεφαλαία) λατινικά ή κεφαλαία ελληνικά ή μίξη των δύο. Μόλις εισάγεις έστω και έναν χαρακτήρα μικρών ελληνικών θα σε γυρίσει σε 70 χαρακτήρες/μήνυμα.

 

Μάλιστα, τα κεφαλαία ελληνικά πρέπει να είναι μόνο όσα δεν υπάρχουν στο λατινικό αλφάβητο. Π.χ. η λέξη "ΝΙΚΟΣ" για να μπορέσει να μεταφερθεί με 160 χαρακτήρες πρέπει να αποτελείται από τα παρακάτω:

 

Λατινικό "N", λατινικό "I", λατινικό "K", λατινικό "O", ελληνικό "Σ".

 

Δηλαδή όσα γράμματα είναι κοινά μεταξύ κεφαλαίων λατινικών και κεφαλαίων ελληνικών στέλνονται λατινικά ("NIKO") και όσα υπάρχουν μόνο ως κεφαλαία ελληνικά στέλνονται ελληνικά ("Σ"). Με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνεται η μεταφορά κειμένου στα κεφαλαία ελληνικά κάνοντας χρήση 7 bits/χαρακτήρα (και όχι 8 όπως λανθασμένα είπα πριν). Αυτή η "μετάφραση" που περιγράφω παραπάνω γίνεται αυτόματα από τη συσκευή, εσύ απλά γράφεις το ελληνικό κείμενο και προσέχεις να είναι όλα κεφαλαία. Αν παρατηρήσεις, το πληκτρολόγιο σε οδηγεί σε αυτό ενεργοποιώντας αυτόματα το CAPS LOCK.

 

Είμαι ο προγραμματιστής ενός απ' τα πιο δημοφιλή πληκτρολόγια για το HTC HD2 και ξέρω ακριβώς τι παίζεται με τα SMS των 160 χαρακτήρων.

 

Edit: Δείτε εδώ τον πίνακα του GSM αλφάβητου:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/GSM_03.38

 

Όπως βλέπετε είναι 7-bit και περιέχει αυτά που περιέγραψα παραπάνω, δηλαδή τα λατινικά (κεφαλαία και μικρά) και τα ελληνικά (μόνο τα κεφαλαία και μόνο όσα δεν υπάρχουν στο λατινικό αλφάβητο). Συνεπώς, αν δεχτούμε ότι τα SMS των 160 χαρακτήρων/μήνυμα χρησιμοποιούν τον πίνακα του παραπάνω wiki, τότε είναι εξ' ορισμού αδύνατο να μεταφερθεί κείμενο με μικρά ελληνικά γράμματα κάνοντας χρήση 160 χαρακτήρων/μήνυμα.

 

Χρονιά πολλά παιδιά καλή χρονιά . Φίλε μου εμένα σε κάθε μην σμσ που στέλνω μου λέει μπορεί να είναι κατεστραμμένο στην άλλη συσκευή το σμσ και λέει ακύρωση η αποστολή το έχω βάλει σε αλφάβητο gsm και δεν γράφω μέσα στα μην αγγλικές λέξης γιατί γίνεται αυτό και πως μπορώ να το διορθώσω ? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εμένα αυτό το βγάζει όταν τα κεφαλαία είναι με τόνους. Όταν χρησιμοποιώ την έξυπνη πληκτρολογηση δηλαδη.αν πατας τα κεφαλαια ενα ενα τοτε δεν βγαζει κανένα μήνυμα προειδοποιησης
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε.Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν θέλεις να βάζεις αρχεία μεγάλου μεγέθους στην sd όπως ταινίες που σε FAT δεν γίνεται.Φόρμαρέ την σε exFAT και είσαι κομπλέ

 

μέγεθος μονάδας εκχώρησης πόσα kilobyte βάζεις?

http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χρονιά πολλά παιδιά καλή χρονιά . Φίλε μου εμένα σε κάθε μην σμσ που στέλνω μου λέει μπορεί να είναι κατεστραμμένο στην άλλη συσκευή το σμσ και λέει ακύρωση η αποστολή το έχω βάλει σε αλφάβητο gsm και δεν γράφω μέσα στα μην αγγλικές λέξης γιατί γίνεται αυτό και πως μπορώ να το διορθώσω ? ευχαριστώ

Καλή Χρονιά κι από μένα!

 

Σου απάντησε ήδη ο φίλος christou. Παιδιά, να θυμάστε: για 160 χαρακτήρες/SMS μόνο ΚΕΦΑΛΑΙΑ ελληνικά, χωρίς τόνους. Αν θέλετε μπορείτε να τα αναμείξετε με κεφαλαία & μικρά λατινικά, αλλά σε ό,τι έχει να κάνει με τα ελληνικά, πάντα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και άτονα.

 

Γενικά για 160 χαρακτήρες/SMS πρέπει τα μηνύματά σας να περιέχουν αποκλειστικά και μόνο τους χαρακτήρες που βρίσκονται στον πρώτο πίνακα του παρακάτω wiki.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/GSM_03.38

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά τα νέα χρώματα (μαύρο :happy: , κόκκινο και καφέ),καθως και οι αντίστοιχες εκδόσεις (32 GΒ & 64 GB) θα ανακοινωθούν στη CES την επόμενη βδομάδα (08-11/01).Κι εγώ τη μαυρη εκδοση 64 GB ήθελα,αλλά δε μπορούσα να περιμένω (σε λιγες μερες επιστρεφω στην Ολλανδία και θα ξαναρθω Ελλάδα κατά τον Ιούλη-Αύγουστο και αν). Πιστευω ότι η Samsung απλά δεν προλαβαινει να παράξει αρκετά για να καλύψει όλα τα χρώματα και όλες τις χωρητικότητες,οπότε αρχικά επικεντρώθηκε σε 2 χρωματα στα 16 GB.Τώρα που πέρασε η φρενίτιδα των Χριστουγεννων πιθανώς να ομαλοποιηθεί η παραγωγή της και για αυτό να ανακοινώσει χρώματα και εκδόσεις.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

64giga sd samsung που εβαλα σε exfat δεν την βλεπει καθολου, την βλεπει μονο σε fat32

 

H συσκευή σου είναι με το official software η μηπως έχει custom rom?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα... Όταν βάζω στο calendar (task) ένα reminder (για μελλοντική μέρα) δεν χτυπάει! Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα... Όταν βάζω στο calendar (task) ένα reminder (για μελλοντική μέρα) δεν χτυπάει! Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

 

Έχεις τσεκάρει τις ειδοποιήσεις στις ρυθμίσεις του ημερολογίου;

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι μια χαρα. Αν βαλω το reminder να χτυπησει σε 5 λεπτα η μέσα στην ημέρα είναι οκ. Αν το βάλω για άλλη μέρα όμως το χάνει και δεν χτυπάει
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

μόλις μου έκαναν δώρο ένα note 2 σε γκρι χρώμα..θέλω να ρωτήσω εάν είναι ''φυσιολογικό'' που τα hands free και ο φορτιστής είναι λευκά ενώ το κινητό γκρι...ή έχει γίνει κάποιο λάθος? Το κινητό αγοράσθηκε από το public και είναι Ελληνικής αντιπροσωπείας.

 

Φιλικά

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

μόλις μου έκαναν δώρο ένα note 2 σε γκρι χρώμα..θέλω να ρωτήσω εάν είναι ''φυσιολογικό'' που τα hands free και ο φορτιστής είναι λευκά ενώ το κινητό γκρι...ή έχει γίνει κάποιο λάθος? Το κινητό αγοράσθηκε από το public και είναι Ελληνικής αντιπροσωπείας.

 

Φιλικά

Παναγιώτης

Απόλυτα φυσιολογικό.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

μόλις μου έκαναν δώρο ένα note 2 σε γκρι χρώμα..θέλω να ρωτήσω εάν είναι ''φυσιολογικό'' που τα hands free και ο φορτιστής είναι λευκά ενώ το κινητό γκρι...ή έχει γίνει κάποιο λάθος? Το κινητό αγοράσθηκε από το public και είναι Ελληνικής αντιπροσωπείας.

 

Φιλικά

Παναγιώτης

 

Μια χαρά εισαί σε ολές τις συσκευασίες έτσι είναι, το δικό μου ελληνικό είναι και είχε λευκά μέσα.....

Galaxy note2,iPad air,iPhone 7plus 128GB,
Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά κι από μένα!

 

Σου απάντησε ήδη ο φίλος christou. Παιδιά, να θυμάστε: για 160 χαρακτήρες/SMS μόνο ΚΕΦΑΛΑΙΑ ελληνικά, χωρίς τόνους. Αν θέλετε μπορείτε να τα αναμείξετε με κεφαλαία & μικρά λατινικά, αλλά σε ό,τι έχει να κάνει με τα ελληνικά, πάντα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και άτονα.

 

Γενικά για 160 χαρακτήρες/SMS πρέπει τα μηνύματά σας να περιέχουν αποκλειστικά και μόνο τους χαρακτήρες που βρίσκονται στον πρώτο πίνακα του παρακάτω wiki.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/GSM_03.38

Εγώ που το έχω σε αλφάβητο GSM και γράφω με το Swype του stock και πρόβλεψη η οποία βγάζει τόνους δεν μου το έχει βγάλει. Απλώς αφαιρεί τους τόνους όταν το στέλνει. Η μόνη φορά που μου το έβγαλε είναι όταν έγραψα με το SPen.

ΥΓ: Δεν αναφέρομαι σένα προσωπικά απλώς έκανα παράθεση το δικό σου για να μην κάνω όλα τα σχετικά. :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

μέγεθος μονάδας εκχώρησης πόσα kilobyte βάζεις?

 

Βάλε την επιλογή system default.Λογικά θα είσαι καλλυμένος

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το έχω σε αλφάβητο GSM και γράφω με το Swype του stock και πρόβλεψη η οποία βγάζει τόνους δεν μου το έχει βγάλει. Απλώς αφαιρεί τους τόνους όταν το στέλνει. Η μόνη φορά που μου το έβγαλε είναι όταν έγραψα με το SPen.

ΥΓ: Δεν αναφέρομαι σένα προσωπικά απλώς έκανα παράθεση το δικό σου για να μην κάνω όλα τα σχετικά. :)

Ακόμα καλύτερα. Αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να αγχωνόμαστε με τους τόνους. Πιστεύω πως η σωστότερη υλοποίηση είναι αυτή του iPhone, όπου γράφεις όπως σε βολεύει (κεφαλαία, μικρά, τονισμένα, άτονα, αγγλικά, ελληνικά) και το λειτουργικό κάνει την απαραίτητη "μετάφραση" ώστε να μπορεί να σταλεί με 160 χαρακτήρες/SMS. Απ' ό,τι λες και το Note II κάνει κάτι αντίστοιχο (αφαιρεί αυτόματα τους τόνους).

 

Πάντως μέχρι στιγμής όσα SMS έχω στείλει έχουν πάει με 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα και δεν μου έχει βγάλει κάποιο pop-up. Νομίζω μου το είχε βγάλει στην αρχή που ίσως δούλευα με το S Pen, οπότε επιβεβαιώνεται αυτό που λες.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι μια χαρα. Αν βαλω το reminder να χτυπησει σε 5 λεπτα η μέσα στην ημέρα είναι οκ. Αν το βάλω για άλλη μέρα όμως το χάνει και δεν χτυπάει
Να φροντίσεις να έχει due date. Πιθανότατα εκεί ειναι το λάθος που κάνεις.
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

μόλις μου έκαναν δώρο ένα note 2 σε γκρι χρώμα..θέλω να ρωτήσω εάν είναι ''φυσιολογικό'' που τα hands free και ο φορτιστής είναι λευκά ενώ το κινητό γκρι...ή έχει γίνει κάποιο λάθος? Το κινητό αγοράσθηκε από το public και είναι Ελληνικής αντιπροσωπείας.

 

Φιλικά

Παναγιώτης

Μια χαρά εισαι.
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

(Σχεδόν) άσχετο, αλλά δεν μπορώ να μην το μοιραστώ με τους συνάρρωστους: τι "βολική" λειτουργία είναι η λειτουργία φωτογράφησης με φωνητική εντολή! Στήνεις τη συσκευή, λες ενα "cheeeeese" και έτοιμη η φωτό χωρίς καν να είσαι κοντά στο κινητό! Δεν ξέρω αν είχε την ίδια δυνατότητα και το GS3, αλλά ακόμα και έτσι παραμένει εντυπωσιακή.

 

Βοηθαει στην μειωση του κουνηνατος κιολας.

Χρονια πολλα και απο εμενα, η συσκευη ειναι καταπληκτικη σε ολα της :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα καλύτερα. Αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να αγχωνόμαστε με τους τόνους. Πιστεύω πως η σωστότερη υλοποίηση είναι αυτή του iPhone, όπου γράφεις όπως σε βολεύει (κεφαλαία, μικρά, τονισμένα, άτονα, αγγλικά, ελληνικά) και το λειτουργικό κάνει την απαραίτητη "μετάφραση" ώστε να μπορεί να σταλεί με 160 χαρακτήρες/SMS. Απ' ό,τι λες και το Note II κάνει κάτι αντίστοιχο (αφαιρεί αυτόματα τους τόνους).

 

Πάντως μέχρι στιγμής όσα SMS έχω στείλει έχουν πάει με 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα και δεν μου έχει βγάλει κάποιο pop-up. Νομίζω μου το είχε βγάλει στην αρχή που ίσως δούλευα με το S Pen, οπότε επιβεβαιώνεται αυτό που λες.

Ναι, και κάνοντας μια δοκιμή την ώρα που είπα για το S Pen, είδα ότι και με αυτό αν γράψεις με κεφαλαία το στέλνει χωρίς πρόβλημα. Απλά με το κανονικό πληκτρολόγιο δεν σε αφήνει να γράψεις με μικρά ενώ με το χειρόγραφο σε αφήνει και νομίζω ότι γι' αυτό βγάζει πρόβλημα. Σίγουρα θα ήταν ωραίο να χειρίζεται και τα μικρά του S-Pen αλλά γενικά δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.

 

Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά σε όλους! :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά.Για όσους είχαν και έχουν το πρόβλημα που είχα κι εγώ με το θέμα αναγνώρισης της συσκευής στον υπολογιστή στα Windows αντικρίζοντας το μήνυμα "Hardware ID Is Missing" είχα αναφέρει μια προσωρινή λύση σε προηγούμενα πόστ αλλά τώρα βρήκα μια άλλη λύση που με έβγαλε από αυτό το μαρτύριο.Τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν ξανα είδα αυτό το πράγμα:Ακολουθήστε λοιπόν τα εξής βήματα:

 

1. Αποσυνδέουμε την συσκευή από την θύρα USB που ήδη την είχαμε συνδέσει

 

2. Πηγαίνουμε στον υπολογιστή μας στον Πίνακα Ελέγχου και κάνουμε απεγκατάσταση το Samsung USB Driver For Mobile Phones

 

3. Κατεβάζουμε το αρχείο Samsung USB Driver For Mobile 1.5.5.0 από εδώ http://drivers.softpedia.com/progDownload/SAMSUNG-USB-Driver-for-Mobile-Phones-1550-Download-166493.html

 

4. Κάνουμε επανεκκίνηση του υπολογιστή.

 

5. Αποσυνδέστε τον υπολογιστή από το Internet.(Αυτό είναι πολύ σημαντικό)

 

6. Κάνουμε μια πάυση προστασίας στο Anti-Virus που διαθέτουμε

 

7. Κάνουμε εγκατάσταση το Samsung USB Driver For Mobile(Το αρχείο που κατεβάσαμε στο βήμα 3)

 

8. Αφού τελειώσει η εγκατάσταση του αρχείου στο βήμα 3, συνδέουμε την συσκευή στον υπολογιστή σε μια άλλη θύρα USB καλύτερα(όχι στην προηγούμενη που το είχαμε) και περιμένουμε τα Windows να εγκαταστήσουν τους drivers

 

9. Αφού γίνει η εγκατάσταση των drivers, κάνουμε επανεκκίνηση τον υπολογιστή

 

10. Άνοιγουμε το Samsung Kies(Αν το χρησιμοποιούμε) με την συσκευή συνδεμένη στον υπολογιστή παραμένοντας αποσυνδεμένοι ακόμα από το Internet.Αφού αναγνωρίσει και το Kies την συσκευή, το κλείνουμε και τέλος αποσυνδέουμε την συσκευή από τον υπολογιστή

 

11. Ενεργοποίούμε την προστασία του Anti-Virus μας ξανά και συνδεόμαστε στο Internet

 

12. Δοκιμάζουμε να συνδέσουμε ξανά την συσκευή στην θύρα USB και τσεκάρουμε αν όλα είναι ομαλά και η συσκευή αναγνωρίζεται

 

* Το βήμα με το Kies είναι σημαντικό και πρέπει να ανοίξει την 1η φορά το Kies με την συσκευή συνδεμένη εφόσον είναι αποσυνδεμένος ο υπολογιστής από το Internet.Από 'κει και πέρα μπορούμε κανονικά να συνδέσουμε την συσκευή στον υπολογιστή ενώ είμαστε συνδεδεμένοι και στο Internet.Μόνο την 1η φορά που θα τρέξουμε το Kies πρέπει να είμαστε αποσυνδεμένοι

 

Εγώ εώς τώρα δεν ξανα αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα.Ελπίζω να βοηθήσει αυτό όσους έχουν αυτό το πρόβλημα ακόμα

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...