Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά ήθελα να ρωτήσω όταν φορτιζω το κινητό και ολοκληρωθεί η φόρτιση το βγάζω απο το φορτιστή το χρησιμοποιώ για λίγο πέφτει η μπαταρία απο το 100% στο 97% για παράδειγμα κανω στο κινητό επανεκκινηση και μου δείχνει πάλι 100% και παρατηρώ ότι μετά απο αυτό πέφτει ποιο αργά η μπαταρία .....ενώ πριν πιο γρήγορα .....
Galaxy note2,iPad air,iPhone 7plus 128GB,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά ήθελα να ρωτήσω όταν φορτιζω το κινητό και ολοκληρωθεί η φόρτιση το βγάζω απο το φορτιστή το χρησιμοποιώ για λίγο πέφτει η μπαταρία απο το 100% στο 97% για παράδειγμα κανω στο κινητό επανεκκινηση και μου δείχνει πάλι 100% και παρατηρώ ότι μετά απο αυτό πέφτει ποιο αργά η μπαταρία .....ενώ πριν πιο γρήγορα .....

 

Αυτο που λες το ειχα παθει κι εγω στο galaxy s2. Αυτο πιστευω πως θελει καλιμπραρισμα. Δε θυμαμαι αν το ειχα κανει με καποιο προγραμμα που χρειαζοταν ρουτ. Βεβαια υστερα απο αυτο ειδα οτι ειχα προβλημα και με την μπαταρια μου που εφτανε στο πρτιπου 40% καιεκλεινετο κινητο μου. Ετσι αγορασα αλλη....

ο ηλιος ειναι πρασινος και το γρασιδι λαμπει...κι αλλα πολλα τετοια ! Γεια σας ;)
Link to comment
Share on other sites

Της μαμας σου κάνει το ίδιο;

 

Ναι το περιγράφω 1 ή 2 σελίδες πιο πίσω!

Με 4.4 είμαι

 

 

 

 

 

Eίστε ήρωες όσοι έχετε ακόμα το μαμά. :lol: Προσωπικά το Swype δεν το αλλάζω με τίποτα.:cool:

 

 

αυτό έβαλα και είναι σίγουρα πιο βολικό απ το γνήσιο.. :-)

 

 

 

 

Εχετε κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων??Ουτε η 4.3 ειχε καποιο προβλημα με το πληκτρολόγιο αλλά ούτε και η 4.4.

Εκτός αν δεν το ρυθμίζετε σωστά.

 

Όχι δεν έχω κάνει.. Βαριέμαι να το ξανα στήσω να σου πω την αλήθεια,το Skype είναι σίγουρα καλύτερο, οπότε..

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Σε Ολλανδικό unbranded είμαι ακόμα με την 4.3 και δεν εχει ερθει η 4.4.2 . Πριν μερικές βδομάδες είχε έρθει ένα update της 4.3 κάπου στα 35 MB .

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,νέος κάτοχος note 2 εδώ,να μοιραστώ και γω την εμπειρια μου με την αναβαθμιση που μου προσθεσε μερικές ακόμη άσπρες τρίχες...

ακολούθησα τη διαδικασία μέσω odin κτλπ, γερμανική η δικιά μου συσκευή...και ενώ όλα έδειχναν ρολόι...κολάει στη μέση και μένει εκεί κανα 20λεπτο η αναβαθμιση και μου βγάζει FAIL στο odin...:cry:

το τηλ...τπτ...βγάζω μπαταρία,μετά ανάβει και γράφει οτι πρέπει να συνδεθεί με kies για λογισμικό ανάγκης...να μην τα πολυλογώ...ξαναδοκιμάζω με download mode ξανά odin ξανά drivers μήπως και...σπάνε τα νεύρα μου...λέω η θα σε κάψω ή θα σε φτιάξω...ανεβαίνω σοφίτα,κατεβάζω το λαπτοπάκι μου το γενναίο με τα xp,συνδέω,κατεβάζω drivers,odin,ξανά τη firmware απο ένα mirror ενός παλικαριού απο το xda https://docs.google.com/file/d/0ByGZ52Krjat1QzdBWVJZTlk0VTg/edit?pli=1 και

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2730465&page=3

ανοίγω odin στα xp,κουμπώνω το note και 9 λεπτά μετά ανοίγει σε 4.4.2...

καθότι άσχετος και με περασμένη την ώρα...το εγκεφαλικό είχα άγιο που το γλύτωσα!!!

εμπειρίες με τη νέα ρομ next time,όμορφα ρολάρει για αρχή...

τι έφταιγε....

δυό πράγματα σκέφτομαι μήπως...ή τα win 8.1 του pc μου ή είχε πρόβλημα το αρχείο με την firmware που κατέβασα απο sammobiles.

όταν άνοιγα το odin στα 8.1 μου έγραφε την ώρα που προσπαθούσα να βάλω το αρχείο στο PDA, το πρόγραμμα δεν αποκρίνεται.

εμένα μου κόλλησε πάντως οτι σαν τα XP...δεν έχει!!!:D

 

αν δεν είχα τα προβλήματα η διαδικασία με το odin ακόμη και για αρχάριους στο android είναι νεράκι.Factory reset ακολουθώντας οτι διάβασα εδώ μέσα έκανα και πριν και μετά την αναβάθμιση.

καλό βράδυ.

Edited by strada
Link to comment
Share on other sites

Επειδη απαντηση δεν πηρα ξαναρωταω. Στην 4.4.2 σας παιζει ο flash player στον internet browser ή σταματησε; Οι εφαρμογες που ειναι εγκατεστημενες στην εξωτερικη sd λειτουργουν ή σταματησαν; Κωδικους απο wifi εχασε κανεις; Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια. Αλλο κουλο μου βγηκε σημερα. κατεβασα καποια κλιπακια στο τηλεφωνο και δεν μπορει να τα μετακινησει στην καρτα μνημης. Επισης το sygic απο την καρτα που το ετρεχε τωρα λεει οτι καρτα κλειδωμενη. Ετρεξε οταν το πηγα στην εσωτερικη μνημη. Τι παιζει ξερει κανεις??
Link to comment
Share on other sites

Επειδη απαντηση δεν πηρα ξαναρωταω. Στην 4.4.2 σας παιζει ο flash player στον internet browser ή σταματησε; Οι εφαρμογες που ειναι εγκατεστημενες στην εξωτερικη sd λειτουργουν ή σταματησαν; Κωδικους απο wifi εχασε κανεις;

 

1) Είναι η πρώτη φορά που αποφάσισα να μην εγκαταστήσω το flash για Android από την στιγμή που έχει κολλήσει στην τελευταία version 11.x.81 για μήνες, αλλά κι επειδή βλέπω ότι δεν χρειάζεται πια.

 

2) και 3) Λόγω του ότι κάνω factory reset, χάνω όλες τις ρυθμίσεις και τις ξανά περνάω.

 

Επίσης έχω σταματήσει να περνάω εφαρμογές στην ext. SD

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια. Αλλο κουλο μου βγηκε σημερα. κατεβασα καποια κλιπακια στο τηλεφωνο και δεν μπορει να τα μετακινησει στην καρτα μνημης. Επισης το sygic απο την καρτα που το ετρεχε τωρα λεει οτι καρτα κλειδωμενη. Ετρεξε οταν το πηγα στην εσωτερικη μνημη. Τι παιζει ξερει κανεις??

 

Είναι bug της original samsung rom. Υπάρχει fix για rooted συσκευές, εδώ (ExtSD_FIX).

Edited by saroy1982

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά ήθελα να ρωτήσω όταν φορτιζω το κινητό και ολοκληρωθεί η φόρτιση το βγάζω απο το φορτιστή το χρησιμοποιώ για λίγο πέφτει η μπαταρία απο το 100% στο 97% για παράδειγμα κανω στο κινητό επανεκκινηση και μου δείχνει πάλι 100% και παρατηρώ ότι μετά απο αυτό πέφτει ποιο αργά η μπαταρία .....ενώ πριν πιο γρήγορα .....

 

ειναι μαλλον bug της 4.4. και εμενα τα ιδια μου εκανε βασικα flashara και η μπαταρια επεσε απο το 70% στο 12% μεχρι να το στησω :lol::lol: μετα εκανα φορτηση ολοκληρωμενη και καλιμπραρισμα και κομπλε! 2 ωρες οθονη ανοιχτη με wifi και κανα μισαωρο candy crash +8ωρες το βραδυ υπνο και ειμαι στο 80%! απλα wow!

 

Λοιπον στα ενδωτερα τωρα: κατεβασα wanam Xposed, textdroider DPI, εκανα ολο το κινητο 240dpi, και το πειραξα αρκετα με το wanam. (4way reboot, status bar κλπ). Πλεον πεταει, εμφανισιακά και λειτουργικα.

 

Edit: 2 πραγματα αν ξερει μονο καποιος:

1. με το air command τι παιζει? ξερουμε? δεν εχω πολυ χρονο για ψαξιμο, οποτε καποιος εχει δοκιμασει καποιο και να δουλευει?

2. το multi window.. καλα δουλευει αλλα πριν που ειχα την xperia-Z-ized ειχε "πραγματικο" multi window

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το λεγομενο καλιμπραρισμα στην μπαταρια πως γινεται? Υπαρχει προγραμμα?
Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ψάχνει τα ελληνικά στο samsung keyboard.

 

Ρυθμίσεις >Η συσκευή μου>Γλώσσα και Εισαγωγή>στις Ρυθμίσεις του Samsung πληκτρολογίου πατάτε Επιλογή γλωσσών εισαγωγής.

 

Default δεν έχει την ελληνική. Τικάρετε την ελληνική στις Διαθέσιμες και σας την κατεβάζει.

 

Και έχετε μια χαρά ξανά ελληνικά.:)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Σκοπεύω να αγοράσω το κινητό, απλά από σύντομη έρευνα που έκανα βρήκα κάποιος που υποστηρίζουν ότι δεν έχει Gorilla Glass. Επίσης και στην επίσημη σελίδα της Corning το Note 2 δεν αναφέρεται στα προϊόντα που έχουν Gorilla Glass. Ξέρει κανείς να με διαφωτίσει στα σίγουρα αν το κινητό είναι εξοπλισμένο ή όχι με Gorilla Glass? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Σκοπεύω να αγοράσω το κινητό, απλά από σύντομη έρευνα που έκανα βρήκα κάποιος που υποστηρίζουν ότι δεν έχει Gorilla Glass. Επίσης και στην επίσημη σελίδα της Corning το Note 2 δεν αναφέρεται στα προϊόντα που έχουν Gorilla Glass. Ξέρει κανείς να με διαφωτίσει στα σίγουρα αν το κινητό είναι εξοπλισμένο ή όχι με Gorilla Glass? Ευχαριστώ.

 

Όχι, δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ψάχνει τα ελληνικά στο samsung keyboard.

 

Ρυθμίσεις >Η συσκευή μου>Γλώσσα και Εισαγωγή>στις Ρυθμίσεις του Samsung πληκτρολογίου πατάτε Επιλογή γλωσσών εισαγωγής.

 

Default δεν έχει την ελληνική. Τικάρετε την ελληνική στις Διαθέσιμες και σας την κατεβάζει.

 

Και έχετε μια χαρά ξανά ελληνικά.:)

 

Ναι βρε τα έχουμε κάνει αυτά-απ ότι έχω καταλάβει δλδ και το άλλο παλικάρι που έχει το θέμα, απλώς το space δεν κάνει swipe όσες γλώσσες και αν επιλέξεις!

Προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου, μιας και την έχω καταβρει με το SwiftKey :-) είναι πολύ πιο λειτουργικό σαν πληκτρολόγιο!

Edited by Jstllucky
Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Είναι ανθεκτικό μην ανησυχείτε. Αλλά τόσο μεγάλη επιφάνεια θέλει προσοχή. Μην περιμένετε μετά από πτώση να σωθεί.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ψάχνει τα ελληνικά στο samsung keyboard.

 

Ρυθμίσεις >Η συσκευή μου>Γλώσσα και Εισαγωγή>στις Ρυθμίσεις του Samsung πληκτρολογίου πατάτε Επιλογή γλωσσών εισαγωγής.

 

Default δεν έχει την ελληνική. Τικάρετε την ελληνική στις Διαθέσιμες και σας την κατεβάζει.

 

Και έχετε μια χαρά ξανά ελληνικά.:)

 

 

Για πληκτρολογιο οκ μια χαρα.

 

Ελληνικη φωνητικη καθοδηγηση ομως μεσω του google maps αν δεν εχει πως βαζουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται το SVOX και να επιλέξεις το TTS Greek. Το SVOX το βρίσκεις στο play

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.svox.classic

αλλά η ελληνική γλώσσα είναι επί πληρωμή.

Κάποτε το samsung apps (το αντίστοιχο playstore της samsung) είχε βγάλει το ελληνικό TTS δωρεάν.

Το βρίσκεις, τσέκαρε αν είναι ακόμα free και το κατεβάζεις στο κινητό σου.

 

Ρυθμίσεις - Η συσκευή μου - Γλώσσα και εισαγωγή - Επιλογές κειμένου σε ομιλία - Προτιμώμενη μηχανή TTS (Πατάς το γρανάζι) - Γλώσσα (Βλέπεις τι θέλεις να επιλέξεις)

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι θα φας πολλά data στους χάρτες. Εκτός και αν τους κατεβάσεις για offline χρήση αλλά είναι μανίκι. Προτιμότερη η λύση ενός Navigon, Sygic, iGo κατά την άποψή μου.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Είναι ανθεκτικό μην ανησυχείτε. Αλλά τόσο μεγάλη επιφάνεια θέλει προσοχή. Μην περιμένετε μετά από πτώση να σωθεί.

 

Ενταξει δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα, στις πτωσεις ισχυει οτι σε ολα τα κινητα

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται το SVOX και να επιλέξεις το TTS Greek. Το SVOX το βρίσκεις στο play

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.svox.classic

αλλά η ελληνική γλώσσα είναι επί πληρωμή.

Κάποτε το samsung apps (το αντίστοιχο playstore της samsung) είχε βγάλει το ελληνικό TTS δωρεάν.

Το βρίσκεις, τσέκαρε αν είναι ακόμα free και το κατεβάζεις στο κινητό σου.

 

Ρυθμίσεις - Η συσκευή μου - Γλώσσα και εισαγωγή - Επιλογές κειμένου σε ομιλία - Προτιμώμενη μηχανή TTS (Πατάς το γρανάζι) - Γλώσσα (Βλέπεις τι θέλεις να επιλέξεις)

 

 

Σε ευχαριστω πολυ.

 

Τα εκανα (ειναι ακομα free το ελληνικο TTS απο το samsung store) οπως μου ειπες.

 

Αλλα το ατιμο το Google maps ακομα Αγγλικα μου τα λεει :X

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ.

 

Τα εκανα (ειναι ακομα free το ελληνικο TTS απο το samsung store) οπως μου ειπες.

 

Αλλα το ατιμο το Google maps ακομα Αγγλικα μου τα λεει :X

 

Έχεις επιλέξει ελληνική γλώσσα στο γρανάζι του TTS της Samsung;

 

[ATTACH]44584[/ATTACH]

 

Εκεί που λέει ακούστε ένα παράδειγμα, σου μιλάει ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...