Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

... χθες βράδυ πάλι άρχισε να δονείται διακεκομμένα χωρίς να σταματάει ... :wacko:

τι μπαταρία έβγαλα, τι reboot έκανα, τίποτα :(

Σήμερα πάλι wipe cache και επαναφορά στις εργοστασιακές.. έχω αρχίσει και βαριέμαι να το ξαναστήνω.

 

Έχει συμβεί σε άλλον να κολλάει σε δόνηση ή και να αναβοσβήνει η οθόνη όπως αναφέρθηκε πιο πάνω και μου έτυχε κι εμένα την πρώτη φορά ?

Που μπορεί να οφείλετε? σκέφτομαι την επόμενη να περάσω πάλι τη ROM μέσω ODIN μπας και δεν έχει κάτσει κάτι καλά.

Είμαι στοκ χωρίς root ..

AP: N7100XXALJ1

CP: N7100XXALIH

CSC: N7100OXXALJ1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

... χθες βράδυ πάλι άρχισε να δονείται διακεκομμένα χωρίς να σταματάει ... :wacko:

τι μπαταρία έβγαλα, τι reboot έκανα, τίποτα :(

Σήμερα πάλι wipe cache και επαναφορά στις εργοστασιακές.. έχω αρχίσει και βαριέμαι να το ξαναστήνω.

 

Έχει συμβεί σε άλλον να κολλάει σε δόνηση ή και να αναβοσβήνει η οθόνη όπως αναφέρθηκε πιο πάνω και μου έτυχε κι εμένα την πρώτη φορά ?

Που μπορεί να οφείλετε? σκέφτομαι την επόμενη να περάσω πάλι τη ROM μέσω ODIN μπας και δεν έχει κάτσει κάτι καλά.

Είμαι στοκ χωρίς root ..

AP: N7100XXALJ1

CP: N7100XXALIH

CSC: N7100OXXALJ1

Δεν μπορεί να ευθύνεται κάτι άλλο από κάποια εφαρμογή. Αν περάσεις μια νέα Rom με Odin, το παρακολουθήσεις λιγάκι χωρίς να βάλεις κάποια έξτρα εφαρμογή και έχει πρόβλημα μάλλον κάτι στο hardware το προκαλεί.. Συνήθως όμως είναι κάποια εφαρμογή που κάνει το κακό. Δεν μπορείς να εντοπίσεις τι κάνει το κακό? Κάνας εκατομμυριούχος μήπως??

Link to comment
Share on other sites

efthimis31 κ elthis σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε.Είμαι στο ίδιο μήκος κύματος με τον freddaras στο θέμα αντικατάστασης του 1 με το 2 κ ψάχνω κάποιες καλές αφορμές για να ενδώσω νωρίτερα.:X

efthimis31 στο siii που είχες είχες κ παγωτό κ φασόλι είχες δει διαφορά στην κατανάλωση?Αν όχι τότε δεν είναι θέμα λειτουργικού.

http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

efthimis31 κ elthis σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε.Είμαι στο ίδιο μήκος κύματος με τον freddaras στο θέμα αντικατάστασης του 1 με το 2 κ ψάχνω κάποιες καλές αφορμές για να ενδώσω νωρίτερα.:X

efthimis31 στο siii που είχες είχες κ παγωτό κ φασόλι είχες δει διαφορά στην κατανάλωση?Αν όχι τότε δεν είναι θέμα λειτουργικού.

 

Πραγματικα αυτο ετοιμαζομουν να σου γραψω...Ψαχνεις δικαιολογιες :lol::lol:

Για μενα το λειτουργικο στις περιπτωσεις s3 και note2 λιγη συμβολη εχει στο θεμα μπαταρια.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

efthimis31 κ elthis σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε.Είμαι στο ίδιο μήκος κύματος με τον freddaras στο θέμα αντικατάστασης του 1 με το 2 κ ψάχνω κάποιες καλές αφορμές για να ενδώσω νωρίτερα.:X

efthimis31 στο siii που είχες είχες κ παγωτό κ φασόλι είχες δει διαφορά στην κατανάλωση?Αν όχι τότε δεν είναι θέμα λειτουργικού.

 

Το λειτουργικό δεν παίζει σχεδόν κάθόλου ρόλο. Έρχομαι και εγώ από σ2 -> σ3 (ics->JB) -> ΝΟΤΕ ΙΙ

To s3 με εντυπωσίασε στην κατανάλωση πολύ. Λίγο που το έψαξα το θέμα είδα πως το σ3 (+ΝΟΤΕΙΙ) έχουν νέο μόντεμ τσιπ που έχει πολύ μειωμένη κατανάλωση. Στο σ2 είχα aftermarket μπαταρία στα ίδια mah με το σ3. Η διαφορά στην κατανάλωση ήταν εμφανής υπέρ του σ3.

Με δοδεμένο πως το μεγαλύτερο μέρος της κατανάλωσης είναι από την οθόνη , τα νούμερα μιλανε μόνα τους.

30% μεγαλύτερη επιφάνια οθόνης το νοτε2 , και 50% μεγαλύτερη μπαταρία.

Φυσικά η αυτονομία του νοτε2 είναι κατά την γνόμη μου περισσότερο από 20% βελτιωμένη από το σ3.

Σίγουρα κάτι ακόμα θα έχει αλλάξει μέσα στο σωθικά του. Ίσως η οθόνη να καταναλώνει λιγότερο;

Όπως και να έχει το αποτέλεσμα είναι πως μπορώ να πω πλέον με σιγουριά πως ότι και να κάνω η συσκευή θα μου βγάλει μια σκληρή μέρα χρήσης ( heavy user ). Στο σ3 μου έβγαζε οριακά μια μέρα , στο σ2 ήθελα 2 μπαταρίες :)

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα του kalagas κανει στην official rom ????

 

Λογικά ναι, φτάνει να είναι rooted.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Άντε έπεσα και γώ.:cool: Μόλις παρήγγειλα απ' τον Νίκο(extreme mobile),το λευκό στα 619 ευρώ.Το μεσημέρι θα παραλάβει και γκρι απ' ότι μου είπε.Γκρι θήκες της Samsung,τέλος της εβδομάδας,ενώ για τα λευκά πάμε για λίγο αργότερα.
Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως έχεις πρόβλημα με την φόρτιση. Δείχνει η μπαταρία ότι φορτίζει όταν δονείται/ανάβει?

 

Δοκίμασα όλες τις εναλλακτικές, ρυθμίσεις, κλείσιμο εφαρμογών, φόρτιση - βγάλσιμο από τη φόρτιση, δόνηση εκτός - δόνηση εντός... όλους τους πιθανούς συνδυασμούς σε όλα τα επίπεδα...

Τίποτα... εκεί αυτό!

 

Δεν μπορεί να ευθύνεται κάτι άλλο από κάποια εφαρμογή. Αν περάσεις μια νέα Rom με Odin, το παρακολουθήσεις λιγάκι χωρίς να βάλεις κάποια έξτρα εφαρμογή και έχει πρόβλημα μάλλον κάτι στο hardware το προκαλεί.. Συνήθως όμως είναι κάποια εφαρμογή που κάνει το κακό. Δεν μπορείς να εντοπίσεις τι κάνει το κακό? Κάνας εκατομμυριούχος μήπως??

Δεν έχω αυτή την εφαρμογή. Δεν την είχα βάλει ποτέ.. ούτε παιχνίδια έχω γενικά...

Μετά την επαναφορά έστρωσε. Με τις ίδιες εφαρμογές που είχα και πρίν.

Αν το ξανακάνει θα κάνω αυτό που λες. Θα το τεστάρω χωρίς εφαρμογές..

 

Η μόνη παρατήρηση είναι ότι ξεκινάει τα κόλπα μετά από reboot... Και την πρώτη φορά που έκανε αυτό με την οθόνη ξεκίνησε μετά απο reboot. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Modem ξέχασα να πω πριν! Οπότε συνδυασμός όλων (μέγεθος μπαταρίας, επεξεργαστής, οθόνη, καλύτερη διαχείριση ενέργειας γενικά, modem) και το αποτέλεσμα τραγικά καλύτερο. Η αλήθεια είναι ότι από ICS σε JB στο S3 δεν είδα διαφορά όντως αλλά ως επί το πλείστον φόρεσα leaked firmwares. Πάντως παιδιά το note2 δεν είναι απλή αναβάθμιση... Το λέω γιατί όπως και να το κάνουμε το note1 ήταν κάτι το καινοτόμο και με ελαφρά πειραματική διάθεση από την samsung (μπορεί πχ να είχε αποτύχει παταγωδώς αν δεν ήταν τόσο προσεγμένο σχεδόν σε όλα του) αλλά τούτο 'δω (note2) είναι σε όλα του τέλειο. Τόσο καιρό το έχουμε οι περισσότεροι (και δεν είναι λίγοι συν του ότι είναι και χρήστες με μεγάλη εμπειρία και απαιτήσεις) και δεν υπάρχει ούτε ένα παράπονο πέρα από την αμφιλεγόμενη σχεδίαση (εγώ το έχω ακόμα χωρίς θήκη και δεν μου φαίνεται τόσο κακό, έχει και βάρος και προσδίδει μια αίσθηση ποιότητας). Και το πιο σημαντικό είναι ότι είναι απλά απροβλημάτιστη η συμπεριφορά του out of the box και δεν θυμάμαι άλλο μοντέλο να έπαιζε έτσι τον τελευταίο καιρό.. (ίσως το note αλλά μετά ήρθε η ics και πήγε το flashing σύννεφο!!!) :D
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου πετάει συνέχεια αυτό το μήνυμα και δεν συγχρονίζει επαφές-gmail. .

Μιλάμε μου έχει σπάσει τα νεύρα!

Ξεπαγωσα και τους συγχρονισμούς της Samsung μήπως στρώσει η κατάσταση αλλά τίποτα.

 

Edit

"Sync error"

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου πετάει συνέχεια αυτό το μήνυμα και δεν συγχρονίζει επαφές-gmail. .

Μιλάμε μου έχει σπάσει τα νεύρα!

Ξεπαγωσα και τους συγχρονισμούς της Samsung μήπως στρώσει η κατάσταση αλλά τίποτα.

Το έκανε και σε εμένα, ενεργοποίησα το wi-fi,και έκανε συγχρονισμό.

Ps: το mail σου, όλα τα λευτά.:lol::lol:

Samsung Galaxy S9+,Samsung Galaxy Tab S3.
Link to comment
Share on other sites

Το έκανε και σε εμένα, ενεργοποίησα το wi-fi,και έκανε συγχρονισμό.

Ps: το mail σου, όλα τα λευτά.:lol::lol:

 

Χαχα

Είναι το private αυτό γιαυτό το έκανα edit :lol:

Το θέμα είναι ότι είμαι στο δρόμο και έχω αλλά 3 mail που πρέπει να συγχρονιζονται. .

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να σου έρθει και να το χαρείς Γιάννη!! Κάνε και για μας μια βόλτα από cafe central/mozzart αν είσαι Βιέννη :) (αν και νομίζω είχαμε μιλήσει παλιά και είσαι πιο έξω..)

Η μπαταρία λοιπόν τούμπανο!! Πρώτη φορά Κυριακή στο σπίτι και τέτοια ώρα είναι στο 61% με χρήση full! Δεν σου κάνει καρδιά να το φορτίσεις Lololol!!

Έχετε παρατηρήσει γραμμική διακύμανση στο πως πέφτει η μπαταρία? Μου δίνει την εντύπωση ότι πέφτει πιο δύσκολα όταν είναι από 100% έως 90% και επίσης όταν είμαι κάτω από 30%.. Ξέρω τώρα μην βαράτε, απλά δεν έχω να παρατηρήσω κάτι άλλο και ασχολούμαι με τρίχες!!

 

Ευθυμη σε ευχαριστω! Ναι ειχαμε μιλησει ειμαι εξω απο την Βιεννη 1 ωρα ακριβως.Μαλλον θα παω για ενα καφε σε ενα απο τα καφε που ανεφερες κατα τισ 25 του μηνα με την γυναικα καθοτι κλεινουμε 5 χρονια παντρεμενοι:)

Επισης να πω οτι παρελαβα σημερα μια θηκη για το κινητο κ screen protection που ειχα παρει απο το αμαζον κ τωρα αναμενω κ το εργαλειο!:p

 

Θα τα πουμε κ παλι!;)

 

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

[MOD] Hack Samsung MultiWindow Framework

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1937270

Η επιθυμία πολλών από εμάς γίνεται πράξη!!!

Όποιος το δοκιμάσει ας μας πει...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

[MOD] Hack Samsung MultiWindow Framework

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1937270

Η επιθυμία πολλών από εμάς γίνεται πράξη!!!

Όποιος το δοκιμάσει ας μας πει...

 

Νικολα κατσε πρωτα να γινει .Το παλευουν για την ωρα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν μπαινετε σε downloading mode στο system status Τι γραφει οταν δεν ειστε ροοτ???
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

[MOD] Hack Samsung MultiWindow Framework

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1937270

Η επιθυμία πολλών από εμάς γίνεται πράξη!!!

Όποιος το δοκιμάσει ας μας πει...

 

Φίλε Νίκο, μου φαίνεται έχεις γίνει χειρότερος από τους τροϊκανούς! Μας ανάβεις το φυτίλι, μας βάζεις την φωτιά και περιμένεις το review...:D

Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν μπαινετε σε downloading mode στο system status Τι γραφει οταν δεν ειστε ροοτ???

 

Κανονικα πρεπει να γραφει official

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

επομενωσ σε εμασ που ειμαστε ροοτ γραφει custom..αν χρειαστει να το παμε στο σερβισ φλασαρουμε μεσω odin την official και μετα για να μηδενισουμε το counter πωσ θα τρεξει το triangle away αφου δεν θα εχουμε root??
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

επομενωσ σε εμασ που ειμαστε ροοτ γραφει custom..αν χρειαστει να το παμε στο σερβισ φλασαρουμε μεσω odin την official και μετα για να μηδενισουμε το counter πωσ θα τρεξει το triangle away αφου δεν θα εχουμε root??

 

Το αντίθετο θα κάνεις. Ενώ είσαι ρουτ, θα μηδενισεις με triangle away και μετά θα περασεις την official. Για όσους έχουν το triangle away paid έχει επιλογή να μηδενιζει τον μετρητή σε κάθε boot της συσκευής.:)

Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο θα κάνεις. Ενώ είσαι ρουτ, θα μηδενισεις με triangle away και μετά θα περασεις την official. Για όσους έχουν το triangle away paid έχει επιλογή να μηδενιζει τον μετρητή σε κάθε boot της συσκευής.:)

και μετα που θα περασω την official rom ο counter δεν θα μετρησει???

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

[MOD] Hack Samsung MultiWindow Framework

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1937270

Η επιθυμία πολλών από εμάς γίνεται πράξη!!!

Όποιος το δοκιμάσει ας μας πει...

όντως είναι υπερβολικά ενδιαφέρων! άντε να δούμε λοιπόν τι άλλο θα μπορεί να κάνει το νοτέλι. είναι απίστευτο ρε παιδί...dolphin...του μειλάω και ψάχνει, σπας την οθώνη στα 2 και μια χαρά χαρούλα... μια άλλη ωραια εφαρμογούλα που βρήκα σε ένα icon many apps!με τέτοια οθόνη...όλα υπέροχα. καλά μου το έλεγαν πολλά παιδιά άλλα κόλπα:D
ex-user of N9210i communicator,6210,8850, P800,GX10i, SL55,T610i, SX1,qtek2020,N95,3gs,Galaxy Note 2, lg g2 and ...6s plus
Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο θα κάνεις. Ενώ είσαι ρουτ, θα μηδενισεις με triangle away και μετά θα περασεις την official. Για όσους έχουν το triangle away paid έχει επιλογή να μηδενιζει τον μετρητή σε κάθε boot της συσκευής.:)

 

Που το είδες αυτό για το paid? την έχω αγορασμένη από το play store αλλά δεν έχει τέτοια επιλογή πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...