Jump to content

Sony Xperia Go


Koucos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για σας παιδια και απο μενα ...κατοχος και εγω ενος xperia go μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο το κινητο αν και το εχω λιγο καιρο .Βασικα δεν εχω και τρελες απαιτησεις απο το go γιατι με ενδιαφερει πιο πολυ η αδιαβροχοποιηση του και για αυτο αλλωστε το πηρα .Η ερωτηση που θελω να κανω ειναι η εξης ,και δεν ξερω αν ανηκει σε αυτο το νημα (αν θελετε αλαξτε την νημα) μολις εβαλα τον apex launcher ,και μου φαινεται πολυ καλος ,λοιπον πρωτη ερωτηση! μπορω να βγαλω την λεξη “εφαρμογες” απο το μενου τον εφαρμογων και να φαινονται μονο τα εικονιδια ? δευτερη ερωτηση...οταν μπαινω σε μια μια εφαρμογη απο το κεντρικο μενου πχ αλμπουμ να δω μια photo και παω να βγω με το κουμπι της επιστροφης αντι να με βγαλει στο μενου των εφαρμογων με βγαζει στην κεντρικη οθονη...οσο και αν εψαξα δεν μπορεσα να βρω αν τελικα αλλαζουν αυτα και απο που .Και τριτη και τελευταια ερωτηση ..εχετε να μου προτεινετε κανεναν καλυτερο launcher για το συγκεκριμενο κινητο ? ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 937
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κι εγω τον apex χρησιμοποιω. Τον θεωρω πολυ καλο launcher. Ολα αυτα πρεπει να ρυθμιζονται αν θυμαμαι καλα μεσα απο τις ρυθμισεις του apex. Ψαξε εκει μεσα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογή MyXperia υπαρχει στο κινητό σας? προσπαθω να την βρω συμφωνα με τις οδηγιες του σαιτ της Σονυ αλλα τιποτα.... Μηπως πρεπει να κανω καποια επιπλέον ενεργεια?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά έχω ακόμα ένα πρόβλημα με το go και είναι αρκετά σημαντικό .Λοιπόν ... έχω στο τηλ μια Κάρτα της cosmote που είναι 2 in 1 .στην αρχική οθόνη κλειδώματος σου δείχνει το κινητό τον αριθμό που χρησιμοποιείς αλλά σε μένα ο αριθμός αυτός κολλάει και αν κάνω αλλαγή γραμμής μου δείχνει τον προηγούμενο αριθμό που χρησιμοποιουσα.Μονο με restart ξεκολλάει και δείχνει τον αριθμό που είναι σε λειτουργίας έχει συμβεί και σε εσάς κάτι παρόμοιο και πως μπορεί να φτιαχτεί αυτο ? υπάρχει κάποιο app για μπορέσω να βλέπω την σωστή γραμμή ?γιατί όσα apps έψαξα είναι για dual sim και την Κάρτα την βλέπουν σαν μια και όχι dual . Nα συμπληρώσω ότι την δοκίμασα σε άλλο τηλ το xperia active που είχα πριν απ το go και λειτουργεί μια χαρά η Kάρτα άρα είναι πρόβλημα του τηλεφώνου καθαρά .Αν δεν φτιαχτεί πάντως, το τηλ είναι για πέταμα γιατί απλά δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω Edited by hadow
Link to comment
Share on other sites

σε κανέναν δεν έχει συμβεί κάτι παρόμοιο ? μάλλον θα είμαι ο μόνος που έχω 2 σε 1 sim ,ας μπει κάποιος στον κόπο βρε παιδιά να δώσει μια απάντησή στο πρόβλημά μου, αν ξέρει κάτι για το θέμα θα του είμαι υπόχρεος
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει τυχει ποτε να χρησιμοποιησω 2σε1 σιμ, οποτε και δεν εχω καμια ιδεα ουτε πως λειτουργει η σιμ κανονικα, ουτε πως θα επρεπε να λειτουργει στη συγκεκριμενη συσκευη και γιατι μπορει να μη λειτουργει.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

πως το κάνω αυτό δλδ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ποια rom είσαι και με ποια εφαρμογή; γενικά από τις ρυθμίσεις των μηνυμάτων πρέπει να αφαιρέσεις τους unicode χαρακτήρες.

 

στα κλασικά sms δεν μπορώ να γράψω παραπάνω απο 40 με 50 χαρακτήρες.

σε ποια rom δεν ξέρω που είμαι πώς θα το δω?

Link to comment
Share on other sites

πως το κάνω αυτό δλδ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

στα κλασικά sms δεν μπορώ να γράψω παραπάνω απο 40 με 50 χαρακτήρες.

σε ποια rom δεν ξέρω που είμαι πώς θα το δω?

 

Ρυθμίσεις μηνυμάτων φίλε πας όπως είπε και ο Psylos_, μέθοδος εισαγωγής μετά και επιλέγεις την επιλογή αυτόματο αν δεν κάνω λάθος. Αυτή είναι η 1η λύση

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις μηνυμάτων φίλε πας όπως είπε και ο Psylos_, μέθοδος εισαγωγής μετά και επιλέγεις την επιλογή αυτόματο αν δεν κάνω λάθος. Αυτή είναι η 1η λύση

 

δεν τα βρίσκω αυτά φίλε μου. στις ρυθμίσεις μηνυμάτων δεν έχει μέθοδος εισαγωγης

Link to comment
Share on other sites

δεν τα βρίσκω αυτά φίλε μου. στις ρυθμίσεις μηνυμάτων δεν έχει μέθοδος εισαγωγης

 

Δεν θέλω να θίξω την όρασή σου αλλά είναι δύσκολο. :p Ή όπως το έγραψε ο φίλος Psylos_ πιο πάνω θα στο γράφει ή όπως στο είπα εγώ. Κάτι διαφορετικό θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Όπως και να έχει όμως, κάνε μια βόλτα στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων και κάτι θα βρεις που να μοιάζει με αυτά που σου είπαμε. :)

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να θίξω την όρασή σου αλλά είναι δύσκολο. :p Ή όπως το έγραψε ο φίλος Psylos_ πιο πάνω θα στο γράφει ή όπως στο είπα εγώ. Κάτι διαφορετικό θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Όπως και να έχει όμως, κάνε μια βόλτα στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων και κάτι θα βρεις που να μοιάζει με αυτά που σου είπαμε. :)

 

φίλέ μου δεν παρεξηγούμαι. γιααυτό που λές αλλα ειλικρινά δεν βρίσκω αυτο που λέτε.

μπαίνω στα μηνύματα οκ?

πάω ρυθμήσεις

στο μενού ρυθμίσεις έχει.

ειδοποιήσιεις:

-τονος ειδοποιησης

-ειδοποιήσεις

-ειδοποιηση με δόνηση

-αναφορά παράδοσης

προτυπο μηνυμ'άτων

- ρυθμίσεις πρότυπων μηνυμ'άτων

ρυθμήσεις μηνυμάτων mms

- αυροματη λήψη mms

- mms περιαγωγή

Γενικές ρυθμίσεις

- μηνύματα sim

- ριθμ΄'ισεις Push

- αριθμός κέντρου sms

 

 

 

αυτά είναι στο μενού,

Edited by GEZAS
Link to comment
Share on other sites

Τότε πάμε στην επιλογή νούμερο 2 που είναι να κατεβάσεις μια εφαρμογή μηνυμάτων από το play store. Έχεις 2 επιλογές: Go sms pro ή handcent sms. Είναι παρόμοιες εφαρμογές για ανταλλαγή μηνυμάτων και μέσα στις ρυθμίσεις τους θα βρεις την επιλογή για υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων.

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα, έχω κι εγω ένα πρόβλημα με τη δόνηση στη λήψη μυνημάτων, ενώ είναι ενεργοποιημένη στις ρυθμίσεις μυνημάτων δεν λειτουργει.. Τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα, έχω κι εγω ένα πρόβλημα με τη δόνηση στη λήψη μυνημάτων, ενώ είναι ενεργοποιημένη στις ρυθμίσεις μυνημάτων δεν λειτουργει.. Τι μπορεί να φταίει?

Κανε ένα clear data στην εφαρμογή των μηνυμάτων, θα χάσεις όμως τα μηνύματα για αυτό κάνες backup από το super backup στο google play store

TaAakiS

Sony Ericsson Xperia X10mini --> Sony Xperia go --> Sony Xperia Z1 Compact & Sony Smartwatch 2(SW2) --> Sony Xperia Z5

Η visual basic ποτέ δεν πεθαίνει και όλα τα apps ανασταίνει...

Link to comment
Share on other sites

Κανε ένα clear data στην εφαρμογή των μηνυμάτων, θα χάσεις όμως τα μηνύματα για αυτό κάνες backup από το super backup στο google play store

 

Ευχαριστώ για την απάντηση , το πρόβλημα είχε ήδη διορθωθεί με factory reset

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα στους φιλους του myphone.θα ηθελα να σας ενημερωσω για ενα προβλημα που μου προεκυψε και να μου δωσετε τις συμβουλες σας- τις αποψεις σας. το go μου μαλλον μετα απο ενημερωσεις ,και λεω μαλλον γιατι το βραδυ ηταν συνδεμενο στο wifi και το πρωι μου εκανε αυτο που θα σας περιγραψω. οποια εφαρμογη και αν πατουσα να ανοιξει ακομα και τις επαφες μου εβγαζε το μυνημα android.process.acore .

το ειχα παει μια εβδομαδα νωριτερα σε γνωστη εταιρεια στην Λ.Κηφισου για service λογω του οτι μου κοπηκε το καπακι απο τα ακουστικα και ταυτοχρονα εγινε αναβαθμιση και ελεγχο εντος εγγυησεως και δουλευε αψογα μεχρι 2 εβδομαδες μετα , εγινε αυτο που σας περιεγραψα ..

τους το ξαναπηγα και μου ειπαν οτι παρουσιασε προβλημα το android και μου το ξαναπερασαν αλλα επειδη λεει τρωει πολυ μνημη ,μου περασαν την εκδοση 4.0.4 ενω ειχα την 4.2.2. το θεμα μου ειναι οτι και το SEUS και το sony pc cοmpanion μου βγαζουν οτι εχω την τελευταια εκδοση και δεν αναβαθμιζεται στην 4.2.2.. γνωριζει κανεις κατι επ αυτου ?

επισης ποια ειναι η τελευταια εκδοση που κυκλοφορει επισημα απο την σονυ γαι το go μας?

συγνωμη αν σας ζαλισα με το μεγαλο ποστ αλλα εγιναν ολα την ημερα που εφυγα διακοπες οποτε συμβιβαστηκα με αυτο που μου εκαναν και τωρα που γυρισα ψαχνω να βρω λυση ..

www.ofd.gr F-131

www.ladanivaclub.gr

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια επισημη εκδοση που κυκλοφορει ειναι η 4.1.2. Την οποια καλυτερα να μη βαλεις αν μεινεις σε stock rom, γιατι εχει προβληματα και καθυστερει με τις κλησεις, το οποιο ισως εχεις διαβασει σαν προβλημα που υπαρχει. Εφοσον μεινεις σε stock rom μεινε με την 4.0.4 και θα εισαι μια χαρα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση ..τι εννοεις stock rom ? δηλ μπορει να αλλαξει η rom ? επισης εγω ειχα για ενα περιπου χρονο την 4.1.2 και δεν ειχα προβληματα .. επισης η μεγαλη μου απορια ειναι γιατι κανενα προγραμμα δεν μου κανει αναβαθμιση και μου λεει οτι εχω την τελευταια εκδοση ενω δεν την εχω ? και επισης δεν μπορω να κανω επαναφορα του back Μου γιατι ειναι απο μεταγενεστερη εκδοση οποτε προβλημα ...

www.ofd.gr F-131

www.ladanivaclub.gr

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω stock εννοω την επισημη της Sony. Ουτε το SEUS δεν σου αναβαθμιζει τη ρομ;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οχι . δεν ξερω αν εχει την δυνατοτητα ο τεχνικος εκει στη Λ.Κηφισου να κλειδωσει την δυνατοτητα αναβαθμισης .

www.ofd.gr F-131

www.ladanivaclub.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια, αλλα αν δεν σου ειναι κοπος πανε ξανα τη συσκευη και πες του να σου την αναβαθμισει σε 4.1.2 οπως ηταν οταν του την πηγες.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοι βλεπω να γινεται ..ευχαριστω για τον χρονο σου .παρεπιμτοντως η δικη σου αποψη ποια ειναι ? δηλ ποια εκδοση ειναι καλυτερη για το συγκεκριμενο τηλεφωνο ?

www.ofd.gr F-131

www.ladanivaclub.gr

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα μείνεις σε official rom της Sony, για εμένα καλύτερα να μείνεις στην 4.0.4, γιατί η 4.1.2 έχει προβλήματα με τη διαχείριση της μνήμης και αν φορτώσεις το κινητό με εφαργμογές τότε ξεκινάει και κολλάει στις κλήσεις σε σημείο που το τηλέφωνο σταματάει να είναι τηλέφωνο. Ψάξε αν θες στο google για xperia go phone lagging και σίγουρα θα βρεις αρκετά παράπονα για να καταλάβεις τη διάσταση του προβλήματος. Από εκεί και πέρα η 4.0.4 έχει το θέμα με την κάμερα που το φλας σε νυχτερινή λήψη δεν συγχρονίζεται σωστά με το κλείστρο, αλλά αν βγάλλεις την αυτόματη ρύθμιση και επιλέξεις κανονική φωτογραφία τότε δεν υπάρχει το πρόβλημα. Θεωρητικά η ICS (4.0.4) πρέπει να είναι και πιο γρήγορη σε σχέση με τη JB (4.1.2). Πάρε πρώτα ένα τηλέφωνο πριν πας στο service για να είσαι σίγουρος ότι θα γίνει η δουλειά σου για να μην ταλαιπωρηθείς άδικα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπερα παιδια ειμαι με 4.1.2 ,το προβλημα μου ειναι οτι,σαν gps κανει 15 λεπτα το κινητο να κλειδωσει δορυφορους,οποτε μου ειναι σχετικα άχρηστο,πως διορθώνεται αυτο?προσπαθησα να του βαλω και cyanogenmodαφου πρωτα εκανα unlock bootloader k root,εβαλα και cwm.μου βγαζει error 7 ολη την ωρα και σταματαει.οποιος το εχει κανει και εχει χρονο και διαθεση ας με βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει με το flashtool να μπεις σε fastboot Mode και να περάσεις πρώτα τον kernel, δηλαδή το αρχείο boot.img μέσα από τη rom και μετά να περάσεις το zip μέσω recovery. Διαφορετικά θα σου βγάζει το error 7. Για να κλειδώνει γρήγορα gps δοκίμασε κάποιο faster lock gps πρόγραμμα αν θες, αν και κατά την άποψή μου το καλύτερο είναι να έχεις ανοιχτά δεδομένα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Go

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...