Jump to content

Sony Xperia Go


Koucos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Υπάρχει κάποιο βίντεο που να δείχνει τη διαδικασία βήμα βήμα;είναι η πρώτη φορά που το κάνω και έχω μπερδευτεί αρκετά
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 937
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δες αυτό αν σε βοηθάει... Δεν το τσέκαρα όλο το βίντεο, αλλά από ότι είδα πρέπει να είναι αρκετά σωστό. Για να μπει η συσκευη σε fastboot με κλειστή τη συσκευή κρατάς πατημένο το vol up και συνδέεις το usb.

 

Edited by Psylos_

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα,σε ευχαριστω φιλε μου,τελικα εφταιγαν τα windows του φορητου,ειναι λες και εχω καινουριο κινητο,το μονο μειον που βλεπω μεχρι στιγμης νομιζω ειναι η μπαταρια του,θα επανελθω μετα απο μερικες μερες που θα εχω σωστη εικονα.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε το greenify σιγουρα, κάνε μια πλήρη φόρτιση-αποφόρτιση να επανέλθει σε φυσιολογικά πλαίσια η διακύμανση του ποσοστού και μετά βλέπεις για την μπαταρία. Αν παίζεις μαζί του πάντως την τρώει αρκετά εύκολα... Σκέψου ότι είναι περίπου 1300mAh.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή τον τελευταιο καιρο το πρόβλημα με τις κλησεις εχει γινει ανυπόφορα είμαι υποχρεωμένος να δοκιμασω την τελευταια λυση να γυρισω σε 4.0.4. Οποτε εχω καποιες αποριες. κατ'αρχην εχω κανει αντιγραφο ασφαλειας με την ενσωματομενη εφαρμογή του αντροιντ.

1. αν κανω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμισεων θα επανελθω σε εκδοση 4.0.4 η θα μεινει στην 4.1.2 που εχω τωρα?

2. αν επιστρεψει στην 4.0.4 τοτε με την επαναφορά του αντιγραφου ασφαλειας τι θα γινει? θα εγκατασταθουν οι εφαρμογες μου η δεν θα μπορουν να εγκατασταθουν επειδή τις ειχα αρχικα εγκαταστησει σε 4.1.2 ?

3. τα μηνυματα και ο καταλογος θα επανελθουν σε κάθε περιπτωση?

ευχαριστω για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

1. Αν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα μείνεις στην 4.1.2 που είσαι και τώρα.

2. Δεν γνωρίζω, δεν έτυχε ποτέ να δουλέψω με τη συγκεκριμένη εφαρμογή.

3. Τα μηνύματα πρέπει να τα κάνεις back up, με κάποια εφαρμογή για sms back up και μετά restore και για τις επαφές αν τις έχεις κάνει συγχρονισμό με το gmail σου, θα τις κατεβάσει το κινητό αυτόματα.

 

Για να γυρίσεις σε 4.0.4 πρέπει να περάσεις τη rom μέσω flashtool. Δηλαδή να κατεβάσεις μία 4.0.4 rom σε μορφή αρχείου ftf Και να την περάσεις μέσω του flashtool.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια χαρά και από εμένα. Πήγα να κάνω καλό και μάλλον την έχω πατήσει. Συνάδελφος είναι κάτοχος του τηλεφώνου και μου παραπονέθηκε πως το κινητό του πλέον σερνόταν και δεν την πάλευε. Εγώ στο δικό μου τηλέφωνο (Samsung) του έχω βάλει μια custom Rom του είπα να το κάνει και αυτός. Βέβαια δεν είχε ιδέα και έτσι λέω να στο κάνω εγώ. Δεν περίμενα να ήταν διαφορετικό από την διαδικασία που έκανα για το δικό μου. (αμ δε όμως).

Ψάχτηκα λίγο, διάβασα από εδώ και από εκεί και ιδού τι έκανα

1)Ξεκλείδωσα το Boot Loader

2)Κατεβασά το flashtool

3)Κατέβασα την επιθυμητή ρομ (CM11) ++gapps

4)Έκανα extract το boot.img

5)Μετά ακολούθησα πιστά ότι λέει εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1963961

 

Και ενώ το log file αναφέρει ότι όλα έγιναν με επιτυχία το κινητό πλέον έχει κολλήσει. Δηλαδή μαύρη οθόνη. Πατάω να κλείσει και δεν κάνει τπτ. Πατάω power button + VolUp κάνει μάλλον hard reset βγαίνει το εικονίδιο της SONY και από κάτω η φατσούλα της Cyangenmod και έπειτα πάλι μαύρη οθόνη.

Παιδιά τι να κάνω σας παρακαλώ;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια χαρά και από εμένα. Πήγα να κάνω καλό και μάλλον την έχω πατήσει. Συνάδελφος είναι κάτοχος του τηλεφώνου και μου παραπονέθηκε πως το κινητό του πλέον σερνόταν και δεν την πάλευε. Εγώ στο δικό μου τηλέφωνο (Samsung) του έχω βάλει μια custom Rom του είπα να το κάνει και αυτός. Βέβαια δεν είχε ιδέα και έτσι λέω να στο κάνω εγώ. Δεν περίμενα να ήταν διαφορετικό από την διαδικασία που έκανα για το δικό μου. (αμ δε όμως).

Ψάχτηκα λίγο, διάβασα από εδώ και από εκεί και ιδού τι έκανα

1)Ξεκλείδωσα το Boot Loader

2)Κατεβασά το flashtool

3)Κατέβασα την επιθυμητή ρομ (CM11) ++gapps

4)Έκανα extract το boot.img

5)Μετά ακολούθησα πιστά ότι λέει εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1963961

 

Και ενώ το log file αναφέρει ότι όλα έγιναν με επιτυχία το κινητό πλέον έχει κολλήσει. Δηλαδή μαύρη οθόνη. Πατάω να κλείσει και δεν κάνει τπτ. Πατάω power button + VolUp κάνει μάλλον hard reset βγαίνει το εικονίδιο της SONY και από κάτω η φατσούλα της Cyangenmod και έπειτα πάλι μαύρη οθόνη.

Παιδιά τι να κάνω σας παρακαλώ;;;

 

για δες εδώ.. και αν δεν βοηθήσει αυτό ψάξε στο google xperia go hard bricked.. μην αγχώνεσαι 99% θα φτιάξει

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να το σβήσω το κινητό κρατώντας αρκετή ώρα το power button + VolUp. Τώρα μπορώ να το βάλω σε fastboot mode. Το θέμα μου είναι πως στο καλό θα μπω στο recovery mode για να φλασάρω τη ρομ. Ξέρει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια χαρά και από εμένα. Πήγα να κάνω καλό και μάλλον την έχω πατήσει. Συνάδελφος είναι κάτοχος του τηλεφώνου και μου παραπονέθηκε πως το κινητό του πλέον σερνόταν και δεν την πάλευε. Εγώ στο δικό μου τηλέφωνο (Samsung) του έχω βάλει μια custom Rom του είπα να το κάνει και αυτός. Βέβαια δεν είχε ιδέα και έτσι λέω να στο κάνω εγώ. Δεν περίμενα να ήταν διαφορετικό από την διαδικασία που έκανα για το δικό μου. (αμ δε όμως).

Ψάχτηκα λίγο, διάβασα από εδώ και από εκεί και ιδού τι έκανα

1)Ξεκλείδωσα το Boot Loader

2)Κατεβασά το flashtool

3)Κατέβασα την επιθυμητή ρομ (CM11) ++gapps

4)Έκανα extract το boot.img

5)Μετά ακολούθησα πιστά ότι λέει εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1963961

 

Και ενώ το log file αναφέρει ότι όλα έγιναν με επιτυχία το κινητό πλέον έχει κολλήσει. Δηλαδή μαύρη οθόνη. Πατάω να κλείσει και δεν κάνει τπτ. Πατάω power button + VolUp κάνει μάλλον hard reset βγαίνει το εικονίδιο της SONY και από κάτω η φατσούλα της Cyangenmod και έπειτα πάλι μαύρη οθόνη.

Παιδιά τι να κάνω σας παρακαλώ;;;

 

Κατάφερα να το σβήσω το κινητό κρατώντας αρκετή ώρα το power button + VolUp. Τώρα μπορώ να το βάλω σε fastboot mode. Το θέμα μου είναι πως στο καλό θα μπω στο recovery mode για να φλασάρω τη ρομ. Ξέρει κανείς;

 

Εφόσον πέρασες το boot.img, δηλαδή τον kernel, κλείνεις το κινητό κρατώντας το power+vol up. Αν το κρατήσεις λίγη ώρα κάνει reboot, ενώ αν το κρατήσεις περίπου 5-6 sec θα κλείσει τη συσκευή. Έπειτα άνοιξε τη συσκευή και πάτα πολλές φορές το vol down. Έτσι θα μπεις στο recovery. Από εκεί θα περάσεις το zip της rom και τα gapps.

Τέλος φαντάζομαι έχεις κρατήσει τα απαραίτητα back up, αφού πρέπει να κάνεις wipe τα πάντα αφού πηγαίνεις από stock σε cm rom.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πέρασες το boot.img, δηλαδή τον kernel, κλείνεις το κινητό κρατώντας το power+vol up. Αν το κρατήσεις λίγη ώρα κάνει reboot, ενώ αν το κρατήσεις περίπου 5-6 sec θα κλείσει τη συσκευή. Έπειτα άνοιξε τη συσκευή και πάτα πολλές φορές το vol down. Έτσι θα μπεις στο recovery. Από εκεί θα περάσεις το zip της rom και τα gapps.

Τέλος φαντάζομαι έχεις κρατήσει τα απαραίτητα back up, αφού πρέπει να κάνεις wipe τα πάντα αφού πηγαίνεις από stock σε cm rom.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να μπω στο recovery. Το έχω κλειστό - το ανοίγω και με το που το ανοίγω πατάω πολλές φορές το vol down όμως δεν κάνει τπτ, δηλαδή σαν να μην το πατάω. Δοκίμασα τα κρατήσω και τα δύο αυτά κουμπιά μαζί, πάλι όμως τίποτα :cry:

Το θέμα μου είναι τώρα τι να κάνω;

Όταν είναι κλειστό και βάζω το φορτιστή ανοίγει, δεν δείχνει πως φορτίζει, και κολλάει πάλι στο ίδιο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Το λαμπακι αναβει στα χρωματα της ιριδας διαδοχικα; Φανταζομαι πως ναι.. το κουμπι το πατας, αφηνεις πατας αφηνεις συνοχομενα φανταζομαι. Αν δεν δεις προκοπη περνα ξανα τον kernel μεσω fastboot από το flashtool.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Το λαμπακι αναβει στα χρωματα της ιριδας διαδοχικα; Φανταζομαι πως ναι.. το κουμπι το πατας, αφηνεις πατας αφηνεις συνοχομενα φανταζομαι. Αν δεν δεις προκοπη περνα ξανα τον kernel μεσω fastboot από το flashtool.

Το έκανα και αυτό που λες. Μάλιστα έβαλα άλλον kernel αλλά με αυτόν ούτε καν που άναβε το κιν. Οπότε έβαλα ξανά τον πρώτο kernel όμως πάλι κάνει τα ίδια. Το θέμα φίλε μου είναι τι να κάνω εγώ τώρα που brickara ξένο κινητό; Επείδη έχεις σας τοποθεσία θεσσαλονική ξες που μπορώ να το πάω το τηλέφωνο μπας και το κάνουν τπτ;

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι. Κατέβασε μια ρομ από το xda και πέρασέ την με το flashtool μέσω flashmode.

Εδώ θα βρεις τις stock roms. Είναι σε μορφή αρχείου ftf, το οποίο διαβάζει το flashtool.

http://forum.xda-developers.com/xperia-u/go-development/xgo-updated9-22-13-index-roms-kernels-t2267712

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι. Κατέβασε μια ρομ από το xda και πέρασέ την με το flashtool μέσω flashmode.

Εδώ θα βρεις τις stock roms. Είναι σε μορφή αρχείου ftf, το οποίο διαβάζει το flashtool.

http://forum.xda-developers.com/xperia-u/go-development/xgo-updated9-22-13-index-roms-kernels-t2267712

Πω πω φίλε μου έβαλα μια στοκ ρομ με το φλαστουλ και το τηλ'εφωνο άνοιξε. Εννοείτε πως δεν θα κάνω τπτ άλλο με καστομ ρομ. Σήμερα πήρα το ηθικό μου δίδαγμα...

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Λάθος δίδαγμα πήρες. Την πρώτη φορά που πέρασα custom rom σε Νοκια 5800 symbian, το είχα ένα ολόκληρο βράδυ να μην μπορεί να ανοίξει. Την πρώτη φορά που πέρασα custom rom σε android κινητό ήταν ένα htc magic το οποίο στην κυριολεξία μου έφαγε 24 ώρες για να το κάνω να ανοίξει με άλλη non-stock rom, τις 8 κοιμόμουν βέβαια.

 

Προφανώς και θα προσπαθήσεις ξανά. Είσαι σίγουρος ότι ξεκλείδωσες τον bootloader? Γράψε #*#*7378423*#*# και στο service menu δες αν σου λεει οτι ειναι ξεκλειδωτος ο bootloader. Δεν θυμάμαι που ακριβώς το γράφει..

 

Τι rom φορούσε το κινητό πριν ξεκινήσεις να παίζεις μαζί του; Ήταν σε 4.1.2 JB; Στην έκδοση .100?

Edited by Psylos_

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή ήταν κλειδωμένο και το ξεκλείδωσα. Να σου πω την αλήθεια δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά νομίζω πως την 4.1.2 φορούσε. Το δίδαγμα φίλε μου ήταν ξεκάθαρο. Με ξένα κινητά δεν παίζουμε!! :Ρ

Θεωρώ πως το πρόβλημα ήταν που δεν κατάφερα να μπω στο CWM. Επειδή δεν είμαι σχετικός φαντάζομαι, αλλά ρε φίλε να σου πω ακριβώς τι έκανα

1- unlock bootloader

2- download rom-gapps

3- extract boot.img απο την zip της ρομ

4- download/setup flashtool

5- flashαρα image

κόλλησε το σύμπαν! Όμως η λογική δεν λέει πως τη στιγμή αυτή το κινητό δεν έχει λειτουργικό; δεν έχω κάνει Install την ρομ ακόμη. Τι λες εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βάλει το kernel, αλλα όχι τη rom, το κινητο σιγουρα δεν μπορει να ανοιξει γιατι η CM11 ειναι 4.4 ενω η stock στην καλυτερη 4.1.2. Περνα μια stock rom, δες αν εχει ξεκλειδωσει κανονικα ο bootloader μεσω του service menu που σου ειπα νωριτερα κι επειτα ξεκινας τη διαδικασια απο την αρχη. Καθε εταιρεια εχει τε δικα της κολπα, μην αγχωνεσαι. Οσο συνδεεσαι σε flashmode στο flashtool, περνας μια stock rom και εισαι αρχοντας. Ειναι το αντιστοιχο που λενε για τα samsung, οτι αν μπαινει σε download mode δεν υπαρχει κανενα προβλημα και ολα γυριζουν στο φυσιολογικο.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδια η cm11 δε του εκατσε καλα,μπαταρια ασχημη το gps αργει και διαφορα κολληματακια στον ηχο,ποια ειναι η καλυτερη ρομ να δοκιμασω?δε με νοιαζει και πολυ αν ειναι 4.4.4 η 5 η καποια προηγούμενη ,αρκει να πηγαινει ρολοι
Link to comment
Share on other sites

Πέρνα κάποια άλλη cm 11 ste. Μπορεί να μην έκατσε καλά η έκδοση που πέρασες. Προφανώς κάνεις clean install, έτσι;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Από τότε που βγήκαν και έστρωσαν κάποια θεματάκια τους πάντα CM11 είχα και δεν είχα κανένα θέμα. Δοκίμασε αν θες με την weekly 18 που δούλευα εγώ τότε και ήταν πολύ καλή. http://forum.xda-developers.com/xperia-u/go-development/rom-cyanogenmod-11-xperia-t2776873

Μήπως κάνεις επαναφορά εφαρμογών με το titanium από άλλη έκδοση εκτός CM ή γενικά επαναφορά εφαρμογών; Αν ναι, δοκίμασε να το χρησιμοποιήσεις χωρίς να επαναφέρεις εφαρμογές.

 

Αν δεις ότι πια δεν έχεις σωτηρία, γύρνα σε ICS ή CM9.1 και θα είσαι άρχοντας. Εκεί το κινητό δεν είχε κανένα απολύτως θέμα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,εχω ενα θεμα με τη μπαταρια,οταν μεινει αφορτιστο το κινητο δεν ξαναανοιγει,στην αρχη νομιζα πως χαλασε η μπαταρια και παράγγειλα αλλη,στην αρχη δουλεψε αλλα μολις εξαντληθηκε δεν ξαναανοιξε.οταν το συνδεω με το φορτιστή του με βγαζει μεχρι το bootlogo,μετα δειχνει το σημα της αδυναμης μπαταριας και σβηνει.οταν μου το ειχε κανει με τη προηγουμενη μπαταρια αυτο ,το ειχα βαλει 100 φορες στο φορτιστη,τη μια φορα που ανοιξε,λειτούργησε κανονικα .τωρα δε μπορω να καταφερω να το κανω να μπουταρει.

καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Go

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...