Jump to content

Sony Xperia Go


Koucos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ολα OK ΑΠΛΑ οταν μου ζητησε καποια αδεια στην αρχικη οθονη φοβηθηκα να πω οκ ..οποτε τωρα θελει ψαξιμο για τον τροπο λειτουργιας. ψαχνω να βρω πως απεγκαθiστω εφαρμογε ς και πως κανω back up.ευχαριστω και παλι για ολα ..

 

Πάντα θα σε ρωτάει αν θες να δώσεις δικαιώματα root σε μια εφαρμογή. Μην το φοβάσαι, πάτα ναι. Αλλιώς οι εφαρμογές που δεν δέχεσαι δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

 

Μπαίνεις στην εφαρμογή, πας στην δεύτερη καρτέλα που λέει αντίγραφα ασφαλείας/επαναφορά και εκεί είναι όλες οι εφαρμογές που υπάρχουν στη συσκευή σου. Συστήματος και μη. Πατάς πάνω σε μία και μετά τα άλλα είναι εύκολα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 937
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πολυ ωραια και για διαγραφη των μαμισιων και γενικα των αχρηστων ή αυτων που δεν χρησιμοποιω εφαρμογων ?

www.ofd.gr F-131

www.ladanivaclub.gr

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια και για διαγραφη των μαμισιων και γενικα των αχρηστων ή αυτων που δεν χρησιμοποιω εφαρμογων ?

 

Προσοχή τι διαγράφεις. Μην αρχίσεις να ξηλώνεις εφαρμογές γιατί μερικές χρειάζονται για την σωστή λειτουργία της συσκευής.

 

Αν έχεις ICS εδώ είναι ο οδηγός που σου λέει τι μπορείς να σβήσεις.

Αν έχεις JB απόσο ξέρω έχει πολλές κοινές εφαρμογές.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092792#post4092792

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω εκδοση android 4,1,2 αριθμο εκδοσης 6.2.Α.1.100 επειδη εχω χασει μπουσουλα σημερα χαχα (εμαθα πολλα και σε ευχαριστω ) αυτη ειναι η JB σωστα ?

www.ofd.gr F-131

www.ladanivaclub.gr

Link to comment
Share on other sites

εχω εκδοση android 4,1,2 αριθμο εκδοσης 6.2.Α.1.100 επειδη εχω χασει μπουσουλα σημερα χαχα (εμαθα πολλα και σε ευχαριστω ) αυτη ειναι η JB σωστα ?

 

Θυμάσαι περίπου πότε πήρες την 6.2.Α.1.100?

Εγώ είμαι ακόμα στην .400 και δεν μπορώ να το κάνω root.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι περίπου πότε πήρες την 6.2.Α.1.100?

Εγώ είμαι ακόμα στην .400 και δεν μπορώ να το κάνω root.

 

Μήπως ήρθε η ώρα να περάσεις την .100 μέσω flash tool? :p

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήρθε η ώρα να περάσεις την .100 μέσω flash tool? :p

 

Νομίζω πως ναι. Απλά να ρωτήσω τα παρακάτω επειδή δεν το έχω ξανακάνει:

1) Απο που κατεβάζω όλα τα σχετικά (flash tool και firmware);

2) Θα έχει καμιά διαφορά ή θα είναι σαν να είχα κάνει την αναβάθμιση μέσω Companion ή SEUS;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο xda και δες στο forum του Xperia Go. Νομίζω το ftf αρχείο που έχει εκεί είναι CE (Central Europe), οπότε η συσκευή σου θα φαίνεται και ότι προέρχεται από εκεί. Αν θες, επειδή είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να ψάξω τώρα, μέσα στο xda πρέπει να έχει οδηγίες. Διαφορετικά στο youtube έχει σίγουρα βιντεάκι, που να δείχνει πως δουλεύει το flash tool. Δεν ξέρω αν υπάρχουν κάπου όλες οι εκδόσεις, από όλες τις χώρες, όπως υπάρχει για τη Smasung το sammobile.com. Αν θες ψάξε. Εγώ δεν ασχολήθηκα πολύ.

 

Αν σε ενδιαφέρει για custom rom πάντως, αυτές που μου άρεσαν πιο πολύ ήταν οι PowerJB και η JBeAnz, αν σε ενδιαφέρει να περάσεις. Επίσης κράτα back up τα δεδομένα σου και κάνε πλήρες wipe όταν περάσεις την .100. Κράτα back up και την εσωτερική μνήμη (τα 4GB) και κάνε format και εκεί να φύγουν όλα τα σκουπίδια, που ενδεχομένως υπάρχουν. Από τις ρυθμίσεις υπάρχει επιλογή για επαναφορά και φορμάρισμα της εσωτερικής sd.

 

Για ότι απορία ρώτα, όπου μπορούμε να σε βοηθήσουμε όλοι.

 

Επίσης αν θες δοκίμασε τον apex launcher. Μου άρεσε πάρα πολύ. Είναι ελαφρύς και υποστηρίζει ακόμα και στη free του έκδοση gestures. Απλά χάνεις κάποια widgets της sony, όπως το ρολόι, τον καιρό και τις σημειώσεις, αλλά μπορείς προφανώς να περάσεις άλλα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο xda και δες στο forum του Xperia Go. Νομίζω το ftf αρχείο που έχει εκεί είναι CE (Central Europe), οπότε η συσκευή σου θα φαίνεται και ότι προέρχεται από εκεί. Αν θες, επειδή είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να ψάξω τώρα, μέσα στο xda πρέπει να έχει οδηγίες. Διαφορετικά στο youtube έχει σίγουρα βιντεάκι, που να δείχνει πως δουλεύει το flash tool. Δεν ξέρω αν υπάρχουν κάπου όλες οι εκδόσεις, από όλες τις χώρες, όπως υπάρχει για τη Smasung το sammobile.com. Αν θες ψάξε. Εγώ δεν ασχολήθηκα πολύ.

 

Αν σε ενδιαφέρει για custom rom πάντως, αυτές που μου άρεσαν πιο πολύ ήταν οι PowerJB και η JBeAnz, αν σε ενδιαφέρει να περάσεις. Επίσης κράτα back up τα δεδομένα σου και κάνε πλήρες wipe όταν περάσεις την .100. Κράτα back up και την εσωτερική μνήμη (τα 4GB) και κάνε format και εκεί να φύγουν όλα τα σκουπίδια, που ενδεχομένως υπάρχουν. Από τις ρυθμίσεις υπάρχει επιλογή για επαναφορά και φορμάρισμα της εσωτερικής sd.

 

Για ότι απορία ρώτα, όπου μπορούμε να σε βοηθήσουμε όλοι.

 

Επίσης αν θες δοκίμασε τον apex launcher. Μου άρεσε πάρα πολύ. Είναι ελαφρύς και υποστηρίζει ακόμα και στη free του έκδοση gestures. Απλά χάνεις κάποια widgets της sony, όπως το ρολόι, τον καιρό και τις σημειώσεις, αλλά μπορείς προφανώς να περάσεις άλλα.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου. Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω τα περισσότερα απο αυτά που μου έγραψες, αλλά όταν βρω λίγο χρόνο θα το ψάξω και για οποιαδήποτε απορία θα επανέλθω. Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα χρειαστω παλι την βοηθεια σας και ευχαριστω εκ των προτερων. Εχω περιπου ενα μηνα το xperia go και ειναι η πρωτη φορα που ερχομαι σε επαφη με smartphone οποτε εχω και μερικες αποριες. Ηρθε μια ενημερωση για αναβαθμηση λογισμικου 6.2.Α.0.400.

Τι ειναι ακριβως αυτο, νεα εκδοση Adroid; Παταω επανω και μου λεει οτι χρειαζεται το PC Companion. Το κατεβασα και θα ηθελα οδηγιες βημα-βημα για την εγκατασταση. Επισης θα ηθελα να ρωτησω εαν μετα απο μια αναβαθμηση παρουσιαζονται λειτουργικα κλπ προβληματα με την συσκευη διοτι ακουω διαφορα και αν αντιμετωπιζονται ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετα απο 9 μήνες χρήσης και έχοντας πέσει δεν ξερω κι εγώ πόσες φορές από διάφορα ύψη με δύναμη, εμφανίστηκε το πρώτο σπασιματάκι στην οθόνη στην αριστερή γωνία!:p
Link to comment
Share on other sites

τελικα το προβλημα που προκυπτει με τις κλησεις μετα την αναβαθμιση βρηκε λυση? ειναι τοσο εντονο το προβλημα που ειναι προτιμοτερο να μην αναβαθμισω το κινητο μου?
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει λύση σοβαρή. Είτε μένεις σε ICS είτε πρέπει να ασχοληθείς με κάποια CM rom, Που θέλει ξεκλείδωτο bootloader. Αν και στο xda υπάρχουν κάποιες stock-based roms που λένε ότι το εξαλείφουν το συγκεκριμένο πρόβλημα. Εγώ πάντως ακόμα το έχω, αλλά σε σχετικά περιορισμένο βαθμό, μαζί και με τα καθημερινά reboot της συσκευής.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει λύση σοβαρή. Είτε μένεις σε ICS είτε πρέπει να ασχοληθείς με κάποια CM rom, Που θέλει ξεκλείδωτο bootloader. Αν και στο xda υπάρχουν κάποιες stock-based roms που λένε ότι το εξαλείφουν το συγκεκριμένο πρόβλημα. Εγώ πάντως ακόμα το έχω, αλλά σε σχετικά περιορισμένο βαθμό, μαζί και με τα καθημερινά reboot της συσκευής.

 

ευχαριστω για την απαντηση. μια ακομη ερωτηση ομως: οι βελτιωσεις που προκυπτουν στο κινητο ειναι αξιες αναφορας η μηπως τελικα δεν αξιζουν τον κοπο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει λύση σοβαρή. Είτε μένεις σε ICS είτε πρέπει να ασχοληθείς με κάποια CM rom, Που θέλει ξεκλείδωτο bootloader. Αν και στο xda υπάρχουν κάποιες stock-based roms που λένε ότι το εξαλείφουν το συγκεκριμένο πρόβλημα. Εγώ πάντως ακόμα το έχω, αλλά σε σχετικά περιορισμένο βαθμό, μαζί και με τα καθημερινά reboot της συσκευής.

εγω κανω reboot τη συσκευη 1 φορα την εβδ ή 1 φορα ανα 15 μερες και ειναι οκ. Ισως είναι και το γεγονος οτι δεν το χρησιμοποιω παρα πολυ.:worry:

Link to comment
Share on other sites

εγω κανω reboot τη συσκευη 1 φορα την εβδ ή 1 φορα ανα 15 μερες και ειναι οκ. Ισως είναι και το γεγονος οτι δεν το χρησιμοποιω παρα πολυ.:worry:
Σκάνδαλο!!! Εγώ του κάνω τουλάχιστον μια φορά τη μέρα και πάλι χάλια είναι.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τον τρόπο που χρησιμοποιεί ο καθένας το κινητό. Γενικά το πρόβλημα εμφανίζεται όταν το κινητό ξεκινάει να μην έχει ελεύθερη ram και να ελευθερώνει αυτόματα. Εκεί δημιουργείται memory leak με τα γνωστά εκνευριστικά αποτελέσματα. Οπότε όταν είναι φορτωμένη η συσκευή ή κάνεις για πολύ ώρα browsing σε βαριά sites είσαι σχεδόν καταδικαμένος.

Έχω φτάσει στο σημείο να σκέφτομαι να ξεκλειδώσω το bootloader και να περάσω καμιά cm rom, αλλά θα πρέπει να βρω αρκετό χρόνο και μπαταρία ταυτόχρονα να το κάνω.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το πρόβλημα εμφανίζεται όταν το κινητό ξεκινάει να μην έχει ελεύθερη ram και να ελευθερώνει αυτόματα.
Με το που του κάνω επανεκκίνηση βάζω όριο διεργασιών παρασκηνίου "1". Νομίζω ότι έχει βοηθήσει.

 

Βρε παιδιά καμιά άλλη εφαρμογή για κάμερα υπάρχει; Πέραν του ότι είναι πολύ αργή η μαμίσια, δεν μου δίνει την δυνατότητα "Κοντινή λήψη" (ή μάκρο). Εμφανίζεται μόνο στην αυτόματη ρύθμιση σκηνών ορισμένες φορές :(

Link to comment
Share on other sites

Άργησα λίγο να δω την απάντησή σου και έβαλα το Zoom Camera. Αλλά θα δω και αυτό που μου προτείνεις, ευχαριστώ!

 

Έχει κάποια ενδιαφέροντα πράγματα αλλά δεν είδα να έχει κοντινή λήψη. Κάτι που είναι πολύ σημαντικό για εμένα...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εκανα την διαδικασια που περιγραφετε στο αρθρο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2335992 ολα Οκ.πως μπορεις να καταλαβεις οτι το τηλεφωνο εγινε root αφου κατ αρχην δεν με αφηνει να σβυσω καποιες μαμισιες εφαρμογες που δεν τις θελω και αφετερου μου εβγαλε μια συντομευση εφαρμογης superSU.μηπως πρεπι να ρυθμισω κατι μεσα απο αυτην ?σας ευχαριστω εκ των προτερων λιγο βοηθεια και την επιεικια σας καθως ειμαι λιγο ασχετως με το θεμα root παρολο το διαβασμα που εχω ριξει στα αρθρα εδω μεσα...):(:(

 

παιδια καλημερα .εχω κανει root το τηλεφωνο ακολουθωντας την παραπανω διαδικασια .σε περιπτωση που θελω να το ξανακανω μαμα αυτο γινεται με το SEUS οπως κανω την αναβαθμιση ?

επισης παρατηρησα οτι εχει ελαχιστη εσωτερικη μνημη μετα το ροοτ και την εγκατασταση του titanium back up . οποτε μου εγινε πιο αργο σε αρκετες εφαρμογες . παλι τωρα τελευταια παρατηρησα οτι μου μετακινει τα εικονιδια των εφαρμογων απο την 1η σελιδα στην τελευταια σελιδα καθως επισης δεν μου εμφανιζει το "κουμπι" ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ στην μπαρα ειδοπιησεων .Γνωριζει καποις να με ενημερωσει γιατι ?

ειναι μερικοι λογοι που με κανουν να θελω να ξακανω το τηλ μαμισιο για αυτο και ρωτησα πως μπορω να το κανω αυτο

Edited by diverbp
διορθωση κειμενου

www.ofd.gr F-131

www.ladanivaclub.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα .εχω κανει root το τηλεφωνο ακολουθωντας την παραπανω διαδικασια .σε περιπτωση που θελω να το ξανακανω μαμα αυτο γινεται με το SEUS οπως κανω την αναβαθμιση ?

επισης παρατηρησα οτι εχει ελαχιστη εσωτερικη μνημη μετα το ροοτ και την εγκατασταση του titanium back up . οποτε μου εγινε πιο αργο σε αρκετες εφαρμογες . παλι τωρα τελευταια παρατηρησα οτι μου μετακινει τα εικονιδια των εφαρμογων απο την 1η σελιδα στην τελευταια σελιδα καθως επισης δεν μου εμφανιζει το "κουμπι" ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ στην μπαρα ειδοπιησεων .Γνωριζει καποις να με ενημερωσει γιατι ?

ειναι μερικοι λογοι που με κανουν να θελω να ξακανω το τηλ μαμισιο για αυτο και ρωτησα πως μπορω να το κανω αυτο

 

Το root δεν εχει σχεση με τον εσωτερικο χωρο αποθηκευσης και το πως αυτος γεμισε. Μηπως πηρες καποιο back up με το cwm recovery, το οποιο πιανει αρκετο χωρο; Αν βαλεις το κινητο στο SEUS και κανεις repair αυτο θα επανελθει ακριβως οπως ηταν οταν το αγορασες... (στην τελευταια διαθεσιμη εκδοση προφανως)

Τα υπολοιπα με τα εικονιδια μηπως ειναι θεμα rom? Εχεις την stock ή καποια custom?

 

Εγω χθες ξεκλειδωσα τον bootloader. Μετα απο περιπου 5 ωρες προβληματων και ψαξιματος, αφου το pc μου αποφασισε ξαφνικα να μην εχει τους drivers που χρειαζομουν, περασα τη CM10.1. Ενταξει... Καθομαι και κανω κλησεις απο το κινητο, για να απολαμβανω την ταχυτητα που τις πραγματοποιει... :D:p:D

Νομιζω οτι μαλλον αξιζε η θυσια, σχεδον, 13 μηνων εγγυησης με αποτελεσμα να ευχαριστιεμαι πλεον τη συσκευη. Αν και περιμενω να δω πως θα παει σε γενικες γραμμες η rom αφου περασουν καποιες μερες.

Οσοι εχετε ξεκλειδωτο bootloader αν δεν βαριεστε δοκιμαστε τη CM10.1, αν δεν σας πειραζει η ελλειψη του tethering και κυριως του bluetooth (αναθεμα Sony Που βαζεις διαφορετικα chip bluetooth απο τη Samsung και αυτοι εχουν bluetooth και ραδιο στις CM, ενω εμεις οχι... :angry: :X

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει βάλει κανένας το plants vs zombies 2 στο κινητό;

Το έβαλα και δεν μου το τρέχει, οπότε θέλω να δω αν φταίει η συσκευή ή η cm rom.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Go

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...