Jump to content

Sony Xperia Go


Koucos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας, θέλω επιγότως βοήθεια. Έχω το xperia go και ώς γνωστόν είναι αδιάβροχο. Όλο το καλοκαίρι άπειρες φορές το βούτηξα στη θάλασσα και τραβούσα φωτογραφίες και βίντεο και δεν έπαθε τίποτα. Σήμερα το βούτηξα σε πισσίνα και ενώ αρχικά δε έπαθε τίποτα και τραβούσε μια χαρά φωτογραφίες, μετά έσβησε ο οθόνη ενώ το κινητό λειτουργούσε και μετά έσβησε κανονικά και έκεγε πάρα πολύ. Μετά το έβαα στον φορτιστή αλλα δεν λειτουργέι καθόλου! Ρωτάω τώρα, η εγγύηση το καλύπτει εφόσον είναι αδιάβροχο η όχι?Αύριο θα πάω στο γερμανό, τί πρέπει να τους πώ? Σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατι είμαι πάρα πολύ στεναχωριμένος, 300 ευρώ το πλήρωσα.....:cry:

 

ρε παιδιά ενώ όλα το καλοκαίρι το είχα βάλε αρκετές φορές στη θάλασσα κ τραβούσα φωτογραφίες,δεν ειχε παθει τπτ. και σημερα το έβαλα σε πισίνα χάλασε μετά απο πολύ ώρα ένώ το είχα στεγνώσει κιόλας, εσβησε και αρχισε να καίει πάρα πολύ. Και δεν ανοιγει δεν φορτίζει, τπτ. Τί να κάνω?θα μου το καλύψει η εγγύηση αν έπαθε τπτ?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 937
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ίσως ένιωσε άσχημα η συσκευή με το χλώριο.. Τι να σου πω.. Γενικά η εγγύηση είναι λίγο περίεργη.. Είχα διαβάσει κάπου ότι μία λύση για καλό στέγνωμα είναι να το βάλεις και να το αφήσεις για μία μέρα μέσα σε ρύζι να τραβήξει όλη την υγρασία. Αν θες δοκίμασέ το. Και μετά δοκίμασε να το φορτίσεις.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είμαι σε JB 4.1.2 με build 6.2.Α.0.400.

Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως μπορώ να κάνω root;

 

Ευχαριστώ πολύ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει εύκολο root στην .400. Εγώ είχα περάσει custom pre-rooted rom όταν ήμουν σε ICS μέσω recovery. Έτσι είχα rooted rom ου ήταν σε έκδοση .400 JB τότε. Αν θες πάνε στην .100 που υπάρχει εύκολο root στο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2335992.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει εύκολο root στην .400. Εγώ είχα περάσει custom pre-rooted rom όταν ήμουν σε ICS μέσω recovery. Έτσι είχα rooted rom ου ήταν σε έκδοση .400 JB τότε. Αν θες πάνε στην .100 που υπάρχει εύκολο root στο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2335992.

 

H .100 είναι η τελευταία να υποθέσω ε που έχει δώσει επίσημα η sony;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι η τελευταία επίσημη έκδοση που είναι διαθέσιμη.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι η τελευταία επίσημη έκδοση που είναι διαθέσιμη.

 

Το κακό είναι ότι εμένα δεν την έχει πάρει ακόμα το τηλέφωνο....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το έλεγξες και με το PC Companion και με το SEUS? Αν δεν σου τη βγάζει και χρειάζεσαι το root επειγόντως, μπορείς να περάσεις κάποιο ftf αρχείο της .100 μέσω flashtool.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Το έλεγξες και με το PC Companion και με το SEUS? Αν δεν σου τη βγάζει και χρειάζεσαι το root επειγόντως, μπορείς να περάσεις κάποιο ftf αρχείο της .100 μέσω flashtool.

 

Σήμερα το πρωί με SEUS αλλά τίποτα....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει κυκλοφορήσει αρκετό καιρό η .100;

Δικαιολογείται που είμαι ακόμα στην 6.2.Α.0.400 και το SEUS δεν μου βγάζει κάποιο update?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Αγορασα και εγω σημερα το xperia go και αρχισα να παιζω μαζι του για να μαθω τις λειτουργιες του. Ειπα να δοκιμασω και το bluetooth για να μεταφερω εικονες απο PC στο xperia και αντιστροφως. Αφου εκανα ολες τις ρυθμησεις και συνδεσιμοτητες η μεταφορα εικονων απο PC σε xperia πηγε καλα. Οταν ομως δοκιμασα να κανω απο το xperia στο PC δεν γινοταν τιποτα. Δεν υπαρχει επιλογη για αποστολη μεσο bluetooth. Πηγα στο φακελο album, μετα επελεξα 3-4 εικονες αλλα δεν υπαρχει πουθενα η επιλογη που ανεφερα για να γινει η μεταφορα. Μηπως γνωριζεται τι παιζει; Περιμενω απαντηση με αγωνια.
Link to comment
Share on other sites

Έκανες το κινητό ορατό σε όλες τις κοντινές συσκευές;

Ναι το εκανα αλλα δεν με βγαζει πουθενα "αποστολη με Bluetooth" Επιλεγω εικονες, μετα παω επανω δεξια οπου ειναι μια ενδειξη με τρια μικρα τετραγωνακια το ενα πανω απο το αλλο, παταω και με βγαζει 2 επιλογες: 1) Διαγραφη και 2) Προσθ. γεωγραφ. ετικ. αλλα πουθενα "αποστολη". Περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξε το δίπλα κουμπί που είναι να κάνεις share και εκεί έχει την επιλογή bluetooth.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξε το δίπλα κουμπί που είναι να κάνεις share και εκεί έχει την επιλογή bluetooth.

Σωστος. Εισαι και ο πρωτος. Τωρα το ειδα. Επρεπε να πατησω "εμφανιση ολων". Κρυμμενο ηταν. Ευχαριστω πολυ. Να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδία μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορώ να βάλω την 2.3.3 (αν θυμάμαι καλά) που είχε το κινητό όταν το πρωτοπήρα...

Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση. Τουλάχιστον με την παλιότερη έκδοση το τηλέφωνο πήγαινε σφαιρα και δεν είχα τέτοια προβλήματα.

 

Ευχαριστώ

 

Καμιά βοήθεια σε αυτό;

Έχει γίνει τραγική και ανυπόφορη πλέον η κατάσταση του. Πατάω να πάρει τηλ., και κολλάει όλη συσκευή.

Το άσχημο είναι ότι κολλάει για αρκετή ώρα, τύπου 10 sec!!!

 

Επειδή δεν το έχω ξανακάνει υπάρχει κανένας σχετικός οδηγός;

 

Ευχαριστώ

Edited by petsikomias
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πάντως κι εγώ που έχω το GO έχω πάρα πολύ σπάνια κολλήματα και το πολύ για 2-3 sec όχι παραπάνω

και του έχω κάνει όλα τα update του κανονικά από την πρώτη στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ τουλάχιστον να περάσω την 6.2.A.1.100 μπας και δω προκοπή?

Επίσημα δεν την έχω πάρει ούτε απο Companion ούτε απο SEUS.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εκανα την διαδικασια που περιγραφετε στο αρθρο ολα Οκ.πως μπορεις να καταλαβεις οτι το τηλεφωνο εγινε root αφου κατ αρχην δεν με αφηνει να σβυσω καποιες μαμισιες εφαρμογες που δεν τις θελω και αφετερου μου εβγαλε μια συντομευση εφαρμογης superSU.μηπως πρεπι να ρυθμισω κατι μεσα απο αυτην ?σας ευχαριστω εκ των προτερων λιγο βοηθεια και την επιεικια σας καθως ειμαι λιγο ασχετως με το θεμα root παρολο το διαβασμα που εχω ριξει στα αρθρα εδω μεσα...):(:(

www.ofd.gr F-131

www.ladanivaclub.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εκανα την διαδικασια που περιγραφετε στο αρθρο ολα Οκ.πως μπορεις να καταλαβεις οτι το τηλεφωνο εγινε root αφου κατ αρχην δεν με αφηνει να σβυσω καποιες μαμισιες εφαρμογες που δεν τις θελω και αφετερου μου εβγαλε μια συντομευση εφαρμογης superSU.μηπως πρεπι να ρυθμισω κατι μεσα απο αυτην ?σας ευχαριστω εκ των προτερων λιγο βοηθεια και την επιεικια σας καθως ειμαι λιγο ασχετως με το θεμα root παρολο το διαβασμα που εχω ριξει στα αρθρα εδω μεσα...):(:(

 

Αφου σου εβγαλε το supesu εισαι rooted.

Κατεβασε το titanium back uo και σβησε τις εφαρμογες που θες.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση .παω να βρω αυτο που μου υπεδειξες .και κατι τελευταιο ..: αναβαθμισεις απο SEUS ή απο PC companion θα μπορω να κανω ΄΄ή θα πρεπι να γινονται με αλλο τροπο (και με ποιον εννοειται ?? )

www.ofd.gr F-131

www.ladanivaclub.gr

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση .παω να βρω αυτο που μου υπεδειξες .και κατι τελευταιο ..: αναβαθμισεις απο SEUS ή απο PC companion θα μπορω να κανω ΄΄ή θα πρεπι να γινονται με αλλο τροπο (και με ποιον εννοειται ?? )

 

Ναι θα μπορεις. Στη χειροτερη χρηδιμοποιεις το flashtool και flashαρεις την εκδοση που θες.;)

 

Προσοχη στο τι θα σβησεις και παντα να κρατας ενα backup απο αυτο που σβηνεις..

Στον οδηγο επιβιωσης υπαρχει κατασταση με το τι ακριβως μπορεις να αφαιρεσεις με ασφαλεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν και πρεπει να διαβασω για το τι ειναι και πως χρησιμοποιειται το flashtool σε ευχαριστω και παλι .ηδη κατεβασα το titanium και θα ξεκινησω σιγα σιγα το ψαξιμο περι σβησιματος..

 

τελικα κατι δεν εγινε σωστα .το titanium μου βγαζει το εξης μυνημα ...< συγνωμη δεν μπορεσα να αποκτησω προνομοια χρηστη root.Αυτη η εφαρμογη *δεν* θα δουλεψει! Παρακαλω επαληθευστε οτι η ROMσας ειναι rooted και προσπαθηστε παλι .Αυτη η προσπαθεια εγινε χρησιμοποιωντας την εντολη "/system/xbin/su".. > καποια εξηγηση - βοηθεια?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

www.ofd.gr F-131

www.ladanivaclub.gr

Link to comment
Share on other sites

τελικα κατι δεν εγινε σωστα .το titanium μου βγαζει το εξης μυνημα ...< συγνωμη δεν μπορεσα να αποκτησω προνομοια χρηστη root.Αυτη η εφαρμογη *δεν* θα δουλεψει! Παρακαλω επαληθευστε οτι η ROMσας ειναι rooted και προσπαθηστε παλι .Αυτη η προσπαθεια εγινε χρησιμοποιωντας την εντολη "/system/xbin/su".. > καποια εξηγηση - βοηθεια?

 

Περίεργο.. Δοκίμασε να κάνεις αναβάθμιση στο SuperSU. Σου έχει βγάλει αναβάθμιση στο market;

 

Διάβασε και εδώ

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1868612

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ολα OK ΑΠΛΑ οταν μου ζητησε καποια αδεια στην αρχικη οθονη φοβηθηκα να πω οκ ..οποτε τωρα θελει ψαξιμο για τον τροπο λειτουργιας. ψαχνω να βρω πως απεγκαθiστω εφαρμογε ς και πως κανω back up.ευχαριστω και παλι για ολα ..

www.ofd.gr F-131

www.ladanivaclub.gr

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Go

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...