Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

23 ώρες πριν, makis1024 said:

Το Stremio σαν torrentάδικο , δεν χρειάζεται VPN , με αλλαγή DNS είσαι καλυμμένος. Εάν βέβαια ζεις εξωτερικό , Γερμανίες , Αγγλίες..... Τότε αλλάζει το θέμα και η χρήση VPN είναι επιβεβλημένη, για ευνόητους λόγους, γιατί πρώτον βλέπεις παράνομο υλικό και δεύτερον συμμετέχεις στο μοίρασμα , να το δουν δηλαδή και άλλοι.

Μαλλον επιβαλεται το vpn σε torrent. Εισαι σιγουρος 100% οτι η αλλαγη και μονο dns σε καλυπτει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

2 minutes ago, jogatore said:

Μαλλον επιβαλεται το vpn σε torrent. Εισαι σιγουρος 100% οτι η αλλαγη και μονο dns σε καλυπτει?

Η αλλαγή dns απλώς σε "απελευθερώνει" και σίγουρα δεν σε "καλύπτει"......θέλει λοιπόν πολύ προσοχή τι και που βλέπεις/κάνεις...

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jogatore said:

Μαλλον επιβαλεται το vpn σε torrent. Εισαι σιγουρος 100% οτι η αλλαγη και μονο dns σε καλυπτει?

Καλυμμένος με την έννοια που το λες εσύ σίγουρα όχι. Για ανωνυμία στο Internet μόνο VPN. Το DNS κάποιου άλλου παρόχου σου προσφέρει ελευθερία κινήσεων πλην ασφάλειας.

Αναφέρω όμως και το

"Εάν βέβαια ζεις εξωτερικό , Γερμανίες , Αγγλίες..... Τότε αλλάζει το θέμα και η χρήση VPN είναι επιβεβλημένη, για ευνόητους λόγους, γιατί πρώτον βλέπεις παράνομο υλικό και δεύτερον συμμετέχεις στο μοίρασμα , να το δουν δηλαδή και άλλοι".

Άρα είναι υποκειμενικό πόσο εκτεθειμένος θεωρεί ο καθένας τον εαυτό του και παίρνει την ευθύνη των πράξεών του.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή dns απλώς σε "απελευθερώνει" και σίγουρα δεν σε "καλύπτει"......θέλει λοιπόν πολύ προσοχή τι και που βλέπεις/κάνεις...
Αλλιώς τι;
Έχεις ακούσει κανένα απλο χρήστη να έχει προβλήματα επειδή έβλεπε μερικές ταινίες online;

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2022 at 10:57 ΠΜ, ath156 said:

Αρχικά να πω ότι μιλάς για ένα κουτί που κάνει περίπου 95 ευρώ (από εξωτερικό) και γύρω στα 125 εδώ ? σωστά?

Επίσης επειδή δεν το έχω ψάξει καλά το mecool δεν παίζει Netflix?  το Xiaomi Mi box S παίζει Netflix? Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το Netflix, αλλά έτσι από περιέργεια/πληροφόρηση. Νομίζω ότι η μόνη σημαντική διαφορά είναι ότι παίζει AV1 (και DV)?

Και το mecool και το xiaomi  Netflix. Απλά θεωρώ το mecool δυνατότερο σαν μηχάνημα από το xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι το mecool km2 έχει πιστοποίηση για Netflix 4K , το km6 Deluxe όχι. Το mi box s έχει κανονικά πιστοποίηση Netflix 4K. Σίγουρα όμως ο s905x4 του Mecool είναι πολύ πιο ισχυρός από τον s905x του mi box s.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, enterhere said:

Και το mecool και το xiaomi  Netflix. Απλά θεωρώ το mecool δυνατότερο σαν μηχάνημα από το xiaomi.

Προφανώς και είναι δυνατότερο μηχάνημα από το xiaomi, εφόσον έχει καλύτερο hardware. Όμως έχει και υπερδιπλάσια τιμή !

Το κυριότερο όμως είναι εάν θα μπορέσεις να αξιοποιήσεις πλήρως αυτό το hardware, εφόσον στα πιστοποιημένα κουτιά πρέπει να είσαι εξαιρετικά προσεκτικός με τυχόν custom roms επειδή υπάρχει πιθανότητα με αυτή την διαδικασία να χάσεις την πιστοποίηση.....πρακτικά οι περισσότεροι δεν βάζουν άλλη ρομ.....τα βασικά που θέλουν οι περισσότεροι χρήστες στους οποίους απευθύνονται τέτοια μηχανήματα (Netflix 4K ή εφαρμογές τύπου cosmote, nova/eon, Disney+ κλπ) τις δίνει εξίσου καλά και το xiaomi με τα μισά χρήματα....εάν κάποιος έχει εμπειρία και από τα 2 αυτά κουτιά άς πει τις εντυπώσεις του από την σύγκριση, για όσους χρήστες  ενδιαφέρονται (προσωπικά έχω πει ότι δεν ενδιαφέρομαι για κανένα από τα παραπάνω χαρακτηριστικά)...

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε μποξακια με τον Amlogic S905X3 (και οχι μονο) και ειστε σε ... φαση ανανεωσης και ψαχνετε ποιο custom λογισμικο να βαλετε ριξτε μια καλη ματια προς τις τελευταιες δημιουργιες του slimhouse (slimbox) με port ugoos και δεν θα χασετε!
Ο τυπος το πηγε τουλαχιστον ενα level πιο πανω απο οτι ηταν !!!!!
Απιστευτες παραμετροποιησεις!!!
Οσοι λοιπον θελετε και εχετε μποξακια που εχουν (δυστυχως δεν εχουν ακομα ολα τα μποξακια και ολες οι βερσιον) τετοιο λογισμικο ... μην διστασετε και δεν θα χασετε !

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Ενδιαφέρομαι να πάρω αυτό https://www.skroutz.gr/s/21298206/Tanix-TV-Box-TX3-8K-UHD-με-WiFi-USB-3-0-4GB-RAM-και-64GB-Αποθηκευτικό-Χώρο-με-Λειτουργικό-Android-9-0.html

Θέλω να ρωτήσω:

1 θα συνδεθεί αποκλειστικά με Ethernet, αλλά σε router tp link 4g με κάρτα sim με πολύ  καλή ταχύτητα. Θα έχω διαφορά στο 100ρι vs 1000ρι στο streaming (π.χ stremio);

2 πως μπορώ να καταλάβω αυτό που θα πάρω αν έχει 100ρι η 1000ρι;

3 Σαν μποξ είναι καλό με την δική του ρομ η θα πρέπει να βάλω custom; Επίσης να μην έχει θέματα με κολλήματα και random reboot.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, memostrikas said:

Καλημέρα σε όλους!

Ενδιαφέρομαι να πάρω αυτό https://www.skroutz.gr/s/21298206/Tanix-TV-Box-TX3-8K-UHD-με-WiFi-USB-3-0-4GB-RAM-και-64GB-Αποθηκευτικό-Χώρο-με-Λειτουργικό-Android-9-0.html

Θέλω να ρωτήσω:

1 θα συνδεθεί αποκλειστικά με Ethernet, αλλά σε router tp link 4g με κάρτα sim με πολύ  καλή ταχύτητα. Θα έχω διαφορά στο 100ρι vs 1000ρι στο streaming (π.χ stremio);

2 πως μπορώ να καταλάβω αυτό που θα πάρω αν έχει 100ρι η 1000ρι;

3 Σαν μποξ είναι καλό με την δική του ρομ η θα πρέπει να βάλω custom; Επίσης να μην έχει θέματα με κολλήματα και random reboot.

1. Πρακτικά όχι
2. Μπορείς να μπεις στο μενού του TP-Link και να δεις την ταχύτητα που έχει συνεννοηθεί η πόρτα που είναι το box.  Μπορεί να έχει και πάνω στις θύρες λαμπάκι που σηματοδοτεί Gbit (πχ πορτοκαλί για Gbit, πράσινο για Fast Ethernet). Επίσης σχεδόν σίγουρα στις πληροφορίες δικτύου του box θα λέει ταχύτητα σύνδεσης (100Mbps ή Gbit).
3. Δεν έχω άποψη

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, minast said:

1. Πρακτικά όχι
2. Μπορείς να μπεις στο μενού του TP-Link και να δεις την ταχύτητα που έχει συνεννοηθεί η πόρτα που είναι το box.  Μπορεί να έχει και πάνω στις θύρες λαμπάκι που σηματοδοτεί Gbit (πχ πορτοκαλί για Gbit, πράσινο για Fast Ethernet). Επίσης σχεδόν σίγουρα στις πληροφορίες δικτύου του box θα λέει ταχύτητα σύνδεσης (100Mbps ή Gbit).
3. Δεν έχω άποψη

Σε ευχαριστώ πολύ!

Μια άλλη ερώτηση: σε ενα h96max x3 ενός φίλου προσπαθώ  να βάλω μια ρομ και ενώ την περνάει κανονικά κολλάει μετά (που φορτώνει) και κάνει bootloop. Κανω κάτι λάθος με το usb burning tool; εκεί τι πρέπει να είναι κλικαρισμενο;

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, memostrikas said:

Σε ευχαριστώ πολύ!

Μια άλλη ερώτηση: σε ενα h96max x3 ενός φίλου προσπαθώ  να βάλω μια ρομ και ενώ την περνάει κανονικά κολλάει μετά (που φορτώνει) και κάνει bootloop. Κανω κάτι λάθος με το usb burning tool; εκεί τι πρέπει να είναι κλικαρισμενο;

Επιτέλους έχουμε εικόνα. Ολα πήγαν καλά!

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2022 at 1:14 ΜΜ, mpourasg said:

Κανένα αξιόλογο airmouse ? προτάσεις;

 

Το G10 ειναι αρκετα καλο και αξιοπιστο. Εχει και μικροφωνο, τα κανει ολα και συμφερει.
Εγω εχω αγορασει κ αυτην την εφαρμογη:
https://play.google.com/store/apps/details?id=io.appground.blek&hl=el

η οποια πραγματικα ειναι πολυ καλη αν θες να μετατρεψεις το κινητο σου σε air, mouse, keyboard τα παντα. Συνδεση απευθειας με bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, memostrikas said:

Καλημέρα σε όλους!

Ενδιαφέρομαι να πάρω αυτό https://www.skroutz.gr/s/21298206/Tanix-TV-Box-TX3-8K-UHD-με-WiFi-USB-3-0-4GB-RAM-και-64GB-Αποθηκευτικό-Χώρο-με-Λειτουργικό-Android-9-0.html

Θέλω να ρωτήσω:

1 θα συνδεθεί αποκλειστικά με Ethernet, αλλά σε router tp link 4g με κάρτα sim με πολύ  καλή ταχύτητα. Θα έχω διαφορά στο 100ρι vs 1000ρι στο streaming (π.χ stremio);

2 πως μπορώ να καταλάβω αυτό που θα πάρω αν έχει 100ρι η 1000ρι;

3 Σαν μποξ είναι καλό με την δική του ρομ η θα πρέπει να βάλω custom; Επίσης να μην έχει θέματα με κολλήματα και random reboot.

Γιατι δεν αγοραζεις απο εδω"https://www.geekbuying.com/item/TANIX-TX3-Amlogic-S905x3-8K-Video-Decode-Android-9-0-TV-Box-4GB-64GB-421661.html

να εχεις και κερδος? 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, jogatore said:

Γιατι δεν αγοραζεις απο εδω"https://www.geekbuying.com/item/TANIX-TX3-Amlogic-S905x3-8K-Video-Decode-Android-9-0-TV-Box-4GB-64GB-421661.html

να εχεις και κερδος? 

Δεν υπάρχει περίπτωση τελωνείου?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2022 at 10:39 ΠΜ, gatos814 said:

Οσοι εχετε μποξακια με τον Amlogic S905X3 (και οχι μονο) και ειστε σε ... φαση ανανεωσης και ψαχνετε ποιο custom λογισμικο να βαλετε ριξτε μια καλη ματια προς τις τελευταιες δημιουργιες του slimhouse (slimbox) με port ugoos και δεν θα χασετε!
Ο τυπος το πηγε τουλαχιστον ενα level πιο πανω απο οτι ηταν !!!!!
Απιστευτες παραμετροποιησεις!!!
Οσοι λοιπον θελετε και εχετε μποξακια που εχουν (δυστυχως δεν εχουν ακομα ολα τα μποξακια και ολες οι βερσιον) τετοιο λογισμικο ... μην διστασετε και δεν θα χασετε !

Την πέρασα σε σε ένα HK1, την ugslimtv pie 0.42.5

Φαινομενικά είναι ίδια με την 14.7 pie που είχα. 

Διακρίνω όμως μια σβελταδα σε σχέση με την 14.7 .

Να φταίει η καθαρή εγκατάσταση που έγινε;

Θα δείξει. 

Πάντως σαν αρχή είμαι ευχαριστημένος 

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jogatore said:

Γιατι δεν αγοραζεις απο εδω"https://www.geekbuying.com/item/TANIX-TX3-Amlogic-S905x3-8K-Video-Decode-Android-9-0-TV-Box-4GB-64GB-421661.html

να εχεις και κερδος? 

Δεν έχω αγοράσει πότε από εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2022 at 9:39 ΠΜ, nik187 said:

Την πέρασα σε σε ένα HK1, την ugslimtv pie 0.42.5

Φαινομενικά είναι ίδια με την 14.7 pie που είχα. 

Διακρίνω όμως μια σβελταδα σε σχέση με την 14.7 .

Να φταίει η καθαρή εγκατάσταση που έγινε;

Θα δείξει. 

Πάντως σαν αρχή είμαι ευχαριστημένος 

Τώρα που έχεις ugoos port εάν έχεις διάθεση δοκίμασε αυτό που έχω κάνει για να φαίνεται συνεχώς η θερμοκρασία στην μπροστινή οθονίτσα (και ένα σωρό άλλες ρυθμίσεις εάν θέλεις όπως θερμοκρασία+ώρα, ρύθμιση έντασης, κλείσιμο οθονίτσας τελείως το βράδυ, ημερομηνία+ώρα κλπ.......). Ειδικά στο ΗΚ1 που έχει πολύ φωτεινή και ευδιάκριτη οθόνη νομίζω ότι αξίζει..........

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7022668

 

 

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, nik187 said:

Την πέρασα σε σε ένα HK1, την ugslimtv pie 0.42.5

Φαινομενικά είναι ίδια με την 14.7 pie που είχα. 

Διακρίνω όμως μια σβελταδα σε σχέση με την 14.7 .

Να φταίει η καθαρή εγκατάσταση που έγινε;

Θα δείξει. 

Πάντως σαν αρχή είμαι ευχαριστημένος 

Οι βερσιον αυτες εχουν καταρχας το magisk που δεν εχουν οι slimbox και απο εκει και υστερα εναν συνδιασμο με καλουδια του slimhouse και της ... ugoos!

 

 

 

41 minutes ago, ath156 said:

Τώρα που έχεις ugoos port εάν έχεις διάθεση δοκίμασε αυτό που έχω κάνει για να φαίνεται συνεχώς η θερμοκρασία στην μπροστινή οθονίτσα (και ένα σωρό άλλες ρυθμίσεις εάν θέλεις όπως θερμοκρασία+ώρα, ρύθμιση έντασης, κλείσιμο οθονίτσας τελείως το βράδυ, ημερομηνία+ώρα κλπ.......). Ειδικά στο ΗΚ1 που έχει πολύ φωτεινή και ευδιάκριτη οθόνη νομίζω ότι αξίζει..........

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7022668

 

 

1640513626441_HK1Box_temp.jpg

Εχει ... ενσωματωμενη τετοια επιλογη!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, gatos814 said:

Εχει ... ενσωματωμενη τετοια επιλογη!

Έχει την δυνατότητα να επιλέγεις ότι θέλεις να βλέπεις ή μόνο π.χ. 45 δευτερόλεπτα ώρα και 15 δευτερόλεπτα θερμοκρασία (που είναι οι standard του addon)?

Γιατί εάν μιλάμε για κάτι τέτοιο έχω δώσει το λινκ πριν λίγο καιρό (και με ένα απλό zip γίνεται αυτό).....

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7023070

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, ath156 said:

Τώρα που έχεις ugoos port εάν έχεις διάθεση δοκίμασε αυτό που έχω κάνει για να φαίνεται συνεχώς η θερμοκρασία στην μπροστινή οθονίτσα (και ένα σωρό άλλες ρυθμίσεις εάν θέλεις όπως θερμοκρασία+ώρα, ρύθμιση έντασης, κλείσιμο οθονίτσας τελείως το βράδυ, ημερομηνία+ώρα κλπ.......). Ειδικά στο ΗΚ1 που έχει πολύ φωτεινή και ευδιάκριτη οθόνη νομίζω ότι αξίζει..........

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7022668

 

 

1640513626441_HK1Box_temp.jpg

Μωρέ διάθεση υπάρχει,  απλά δεν κερδίζω κάτι γιατί το έχω τοποθετημένο στην πλάτη της τηλεόρασης οπότε δεν το βλέπω καν 

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...