Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 7/1/2022 at 10:32 ΜΜ, makis1024 said:

Το x96 Air P3 έχει Gigabit LAN , μήπως δεν έχεις την έκδοση P3;

Οι εκδόσεις που γνωρίζω είναι οι P1,P2,P3,P4,V2,A100,A1000,100,1000. Όπου 100ρι lan έχουν μόνο η 100 και η Α100.

κατ' αρχήν ευχαριστώ,
έχω σίγουρα το P3 και συγκεκριμένα X96Air_P3_20200831-1753
στο Geekbuying* λέει για 100αρι lan και έμεινα εκεί...
μόλις πρόσεξα στο Device info HW  το έχει ως  RTL8211F_Gigabit_Ethernet οπότε 1000άρι μάλλον...
(και rtl88x2cs το wifi)

2022-01-09_00-54-29.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

Μην δίνεις σημασία στο τι γράφει το κάθε κινεζομάγαζο , έχει παρατηρηθεί πολλάκις και στο Geekbuying αλλά και στο Banggood να γράφουν ανακρίβειες σε θέματα lan speed. Μπορεί η παρτίδα που θα πάρουν από άλλον  προμηθευτή χονδρικής να είναι version 100 η A100 οπότε θα πέσουν μέσα ως προς την ταχύτητα lan.

Κάτι άλλο , επειδή το x96Air δεν έχει τρύπες αερισμού , καλό θα ήταν να ανοίξεις τρύπες από κάτω , αφαιρώντας το καπάκι , όπως έκανα και στο δικό μου x96 air που είχα. Τοποθετόντας και ανεμιστήρα από κάτω είδα διαφορά 15 βαθμούς κελσίου. 

Επίσης με UBT όλη η σειρά καθώς και τα x96 max plus φλασάρονται από την USB θύρα 3 που έχουν σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που φλασάρονται από την USB 2 θύρα.

Και κάτι τελευταίο , όταν κλείνεις το box με shut down κλείνει και η παροχή ρεύματος στις θύρες USB οπότε σταματάει και το ανεμιστηράκι που τυχόν συνδέσεις σε μια USB θύρα του.

IMG_20220109_061412.jpg

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να κάνω αντιγραφή επικόλληση; Χρησιμοποιώ ποντίκι και ενώ διαλέγω αυτό που θέλω να αντιγράψω, δεν μου εμφανίζεται η επιλογή και ας κρατάω παρατεταμένο το αριστερό κουμπί.

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ath156 said:

Και επειδή μπήκα εδώ μόλις σήμερα από τις 2/1/22, ορίστε μετά από λίγες μέρες  το X88 King από 115 ευρώ 97,46 ευρώ !! Τα παιχνίδια τιμών που λέμε...

https://www.banggood.com/search/x88-king.html

 

Για ποιο λογο να προτιμησει καποιος το X88 king και να πειραματιστει με αλλες ρομ και να μην παει σε ετοιμο κουτι με atv ?(π.χ mecool)?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, memostrikas said:

Πως μπορώ να κάνω αντιγραφή επικόλληση; Χρησιμοποιώ ποντίκι και ενώ διαλέγω αυτό που θέλω να αντιγράψω, δεν μου εμφανίζεται η επιλογή και ας κρατάω παρατεταμένο το αριστερό κουμπί.

Σε τι tv Box ;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, memostrikas said:

Πως μπορώ να κάνω αντιγραφή επικόλληση; Χρησιμοποιώ ποντίκι και ενώ διαλέγω αυτό που θέλω να αντιγράψω, δεν μου εμφανίζεται η επιλογή και ας κρατάω παρατεταμένο το αριστερό κουμπί.

Εγκατεστησε αυτον το file manager :
https://es-file-explorer.en.uptodown.com/android
και ολα θα ... γινουν πιο ευκολα!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, memostrikas said:

Πως μπορώ να κάνω αντιγραφή επικόλληση; Χρησιμοποιώ ποντίκι και ενώ διαλέγω αυτό που θέλω να αντιγράψω, δεν μου εμφανίζεται η επιλογή και ας κρατάω παρατεταμένο το αριστερό κουμπί.

Να υποθέσω ότι εννοείς σε Browser?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, makis1024 said:

Κάτι άλλο , επειδή το x96Air δεν έχει τρύπες αερισμού , καλό θα ήταν να ανοίξεις τρύπες από κάτω , αφαιρώντας το καπάκι , όπως έκανα και στο δικό μου x96 air που είχα. Τοποθετόντας και ανεμιστήρα από κάτω είδα διαφορά 15 βαθμούς κελσίου. 

Επίσης με UBT όλη η σειρά καθώς και τα x96 max plus φλασάρονται από την USB θύρα 3 που έχουν σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που φλασάρονται από την USB 2 θύρα.

Και κάτι τελευταίο , όταν κλείνεις το box με shut down κλείνει και η παροχή ρεύματος στις θύρες USB οπότε σταματάει και το ανεμιστηράκι που τυχόν συνδέσεις σε μια USB θύρα του.

 

ευχαριστώ για τα tips. λογικό να βοηθούν οι τρύπες, αν και προσωπικά δεν αντιμετώπισα ποτέ θέμα με τις θερμοκρασίες, τουλάχιστον κάτι που να φαίνεται κάπως...
το φλασάρισμα φαντάζομαι μόνο με το USB (χωρίς την τροφοδοσία), γιατί κάπου με μπέρδεψαν κάποια site

Link to comment
Share on other sites

Σε πίσω θύρα του υπολογιστή , δεν χρειάζεται επιπλέον ρεύμα. Στο βάθος στο 3.5 Jack είναι το reset button.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, makis1024 said:

Σε πίσω θύρα του υπολογιστή , δεν χρειάζεται επιπλέον ρεύμα. Στο βάθος στο 3.5 Jack είναι το reset button.

α, ΟΚ, άρα σε laptop καλύτερα με τροφοδοσία,
ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, xnikos said:

α, ΟΚ, άρα σε laptop καλύτερα με τροφοδοσία,
ευχαριστώ

Όλα τα κουτιά μου πάντοτε τα έχω φλασάρει σε λαπτοπ (χωρίς επιπλέον χρήση του power adaptors τους). Απλά είναι πολύ πιθανό να μην δίνουν όλες οι θύρες του τα ίδια Αmperes. Για αυτό δοκίμασέ τες όλες.

Εάν δε τυχόν έχεις και κανένα παρόμοιο καλώδιο, από εξωτερικό δίσκο, τότε είσαι άρχοντας.....εφόσον θα πάρεις ρεύμα από 2 θύρες ταυτόχρονα....

1641722930424.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΙΕΣ ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑΤΟΣ AMLOGIC TV BOXES ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΟ
(ΑΡΣΕΝΙΚΟ USB ΣΕ ΑΡΣΕΝΙΚΟ USB) ΣΕ WINDOWS....

 

Πριν απο σχεδον ενα μηνα ειχα δωσει ενα ''how to'' για να φορτωσει το νεο λογισμικο στο μποξακι του ο @kos26k...

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7018871

Θα γενικευσω λοιπον τις οδηγιες για ολα τα Amlogic μποξακια...

 

Παμε....

Εγκαταστηστε σωστα το εργαλειο φλασαρισματος (κατα προτιμηση to UBT v2.2.3.3 ) προσεχωντας αναλογως ποια βερσιον windows εχετε να εχουν εγκατασταθει σωστα οι drivers...
https://mega.nz/file/Z4MmhRSJ#jwHSKpDhxq1Wmg4CW5DMxhoajuHobue-RmbdK4xcp44
Κατεβαζετε το λογισμικο που ειναι για το μποξακι σας και αν χρειαστει το ξεζιπαρετε ...
Στο UBT θα πρεπει παντα να φορτωνετε ενα αρχειο που ειναι σε μορφη   .img
Λοιπον...
Ανοιγετε το ubt φορτωνετε το λογισμικο και πατατε ''start''...
Βαζετε το καλωδιο πρωτα στον υπολογιστη και μετα στο μποξακι
στην θυρα USB 2.0 (εκτος απο καποια συγκεκριμενα μποξακια που η διαδικασια για να γινει χρειαζεται την θυρα USB 3.0)
Αν χρησιμοποιειτε σταθερο υπολογιστη χρησιμοποιηστε παντα μια θυρα usb 2.0 απο τις πισω...
Αν χρησιμοποιειτε λαπτοπ ... μολις βαλετε το καλωδιο στο μποξακι βαλτε και το καλωδιο ρευματος (ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ) και περιμενετε να τελειωσει η διαδικασια!
Μολις πρασινισει η μπαρα φορτωματος και φτασει στο 100% ...απλα βγαλτε το καλωδιο USB και συνδεστε το μποξακι σας στην οθονη σας για να δειτε το αποτελεσμα...!
Προσοχη ....!
Δεν ξεχναμε...!
!!! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΟ ΜΠΟΞΑΚΙ ΜΑΣ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ...
ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ HDMI TOY !!!

Καλη επιτυχια!

 

EDIT :

Αν χρειαστει και δεν φορτωνει το λογισμικο (συνηθως σε custom λογισμικα) δοκιμαστε να πατησετε πρωτα το reset κουμπακι και μετα να ξεκινησετε ολη την διαδικασια!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, makis1024 said:

Σε τι tv Box ;

X96 Max X3

7 ώρες πριν, ath156 said:

Να υποθέσω ότι εννοείς σε Browser?

Ναι για browser το θέλω.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, gatos814 said:

Εγκατεστησε αυτον το file manager :
https://es-file-explorer.en.uptodown.com/android
και ολα θα ... γινουν πιο ευκολα!

Τον έχω αυτόν!  Για κείμενο θέλω αντιγραφή/επικόλληση να κάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2022 at 1:21 ΜΜ, ath156 said:

Έχεις δίκιο που δεν μπορείς να συνδεθείς γιατί ξέχασα να σου πω κάτι σημαντικό !!!!!!!

Πρέπει πρώτα να επιτρέψεις συνδέσεις SSH   !!!!!!

Κάνε κλικ στο "ΣΥΣΤΜΑ"-"Coreelec"-"Services"-"SSH" και ενεργοποίησέ το !!!!

Sorry

**Όσον αφορά κολλήματα ίσως ρόλο μπορεί να παίζει το είδος του USB stick, η ταχύτητά του, σε ποια θύρα USB (2.0 or 3.0) είναι συνδεδεμένο κλπ. Για αυτό ίσως η πιο γρήγορη/ταχεία λύση είναι σε μία γρήγορη (10Χ ή παραπάνω ιδιοτήτων) κάρτα sd (έτσι όμως χάνεις την πολύ εύκολη τοποθέτηση/αφαίρεση που προσφέρει το memory stick.....).

προσπαθησα παλι σημερα να βαλω τα αρχεια στο στικακι και τα καταφερα
Δεν καταφερε ομως να δουλεψει ουτε το κοντρολ ουτε η οθονη
Μηπως πρεπει να τα δηλωσω με καποιο τροπο η με την επανεκκινηση απο μονα τους θα λειτουργουσαν??

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, memostrikas said:

Τον έχω αυτόν!  Για κείμενο θέλω αντιγραφή/επικόλληση να κάνω.

 

Για δοκιμασε και σε αυτον τον browser να δεις αν μπορεις να κανεις αυτο που θελεις....
Κλεισε ομως τις αναβαθμισεις στο playstore!

https://androidapksfree.com/firefox/org-mozilla-firefox/download-old/firefox-68-11-0-apk/

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, memostrikas said:

X96 Max X3

Ναι για browser το θέλω.

Βάλε τον Samsung Internet Browser και θα σου δώσει αυτό που θέλεις.

Επίσης πράγματι βάζοντας την παλιά έκδοση του Chrome (δες αυτή που σου έδωσαν, αλλιώς πες μου) θα πάρεις ότι έχουν αφαιρέσει από τον Chrome και υπάρχει στον Samsung. Υπάρχει πιθανότητα να μην σε αφήνει να βάλεις την παλιά έκδοση οπότε πς μου..........

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnstef said:

προσπαθησα παλι σημερα να βαλω τα αρχεια στο στικακι και τα καταφερα
Δεν καταφερε ομως να δουλεψει ουτε το κοντρολ ουτε η οθονη
Μηπως πρεπει να τα δηλωσω με καποιο τροπο η με την επανεκκινηση απο μονα τους θα λειτουργουσαν??

Ας τα δούμε ένα-ένα. Αρχικά για την οθονούλα του και εφόσον έχεις βάλει το αρχείο vxd.

Πήγαινε "ΣΥΣΤΗΜΑ-Πρόσθετα-Τα πρόσθετά μου-Υπηρεσίες-OpenVFD"   υπάρχει εκεί το OpenVFD??

Εάν δεν υπάρχει εγκατέστησέ το από εδώ (install as zip). Reboot.

 

service.openvfd-master.zip

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, ath156 said:

Βάλε τον Samsung Internet Browser και θα σου δώσει αυτό που θέλεις.

Επίσης πράγματι βάζοντας την παλιά έκδοση του Chrome (δες αυτή που σου έδωσαν, αλλιώς πες μου) θα πάρεις ότι έχουν αφαιρέσει από τον Chrome και υπάρχει στον Samsung. Υπάρχει πιθανότητα να μην σε αφήνει να βάλεις την παλιά έκδοση οπότε πς μου..........

 

40 minutes ago, gatos814 said:

Για δοκιμασε και σε αυτον τον browser να δεις αν μπορεις να κανεις αυτο που θελεις....
Κλεισε ομως τις αναβαθμισεις στο playstore!

https://androidapksfree.com/firefox/org-mozilla-firefox/download-old/firefox-68-11-0-apk/

Θα δοκιμάσω ότι μου προτείνεται!

Εγω χρησιμοποιω παντού τον opera, αλλά και σε άλλα μποξακια παλιά με τον opera έκανα αντιγραφή/επικόλληση.

Πάντως ευχαριστώ για την βοήθεια!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, memostrikas said:

 

Θα δοκιμάσω ότι μου προτείνεται!

Εγω χρησιμοποιω παντού τον opera, αλλά και σε άλλα μποξακια παλιά με τον opera έκανα αντιγραφή/επικόλληση.

Πάντως ευχαριστώ για την βοήθεια!

Έχουν μπλοκαριστεί στους άλλους browsers εδώ και καιρό τόσο το παίξιμο βίντεο όσο και το copy/paste. Ειδικά για τον Chrome έχω την εντύπωση ότι πιθανόν θέλει άλλη έκδοσή του (πες μου εάν έχεις θέμα) και επίσης πιθανόν να χρειαστεί κάποια επιπλέον ενέργεια για την λειτουργία του......και δεν εννοώ βέβαια το αυτονόητο μπλοκάρισμα αυτόματων ενημερώσεων στο Playstore...

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...
Το ειπες κιολας 2 φορες (@ath156) .....
Δεν του εχω δωσει τον Chrome....!
Τον Firefox του εδωσα...!!!
Αλλα μια που το αναφερε... δις o @ath156....παρε @memostrikas και ενα Chrome απο τα παλια που δεν ζηταει update!
https://mega.nz/file/rA9iDDoQ#cCvRSpPCCoMcsOshdio2trMAIqijwuNz54jjmEE6WIo

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kos26k said:

Ξαφνικά στο stremio! καμία ιδεα; Tox1 Vortex 4.0.2.

Δηλαδη...μονο στο stremio το κανει ;
Σε ολες τις πηγες ;
Σε αλλους players τι κανει ;
Το HDMI καλωδιο το εβγαλες και το ξανα εβαλες (παντα με βγαλμενο απο το ρευμα στο μποξακι σου!) ;

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, καμιά ιδέα για ένα φτηνό ups για το boxaki μιας και έμαθα πως χρειάζεται οπωσδήποτε μπας και το γλυτώσεις..;; κάποια στοιχεία όπως πχ. τα χαμηλότερα βατ;..

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...