Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα, έχω το X96Air_P3 4/64GB. Όταν το είχα πάρει είχα ρωτήσει εδώ και μου συστήσατε την slimboxTV αν θυμάμαι καλά. Τελικά δεν την έβαλα γιατί η μανίσια rom μου φάνηκε γρήγορη και σταθερή και γενικά δεν είχα θέματα.
προσπαθώντας όμως για τους γνωστούς λόγους να το κάνω unroot manual (διαγράφοντας κάποια αρχεία), κατάφερα να χάσω το root και τα πλεονεκτήματά του, κι απ' την άλλη τα συγκεκριμένα apps να το βλέπουν ακόμη σαν root...🙁

ertflix βλέπω κανονικά μέσω Firefox, Power Browser, Via Browser, όχι όμως με Vivaldi και Opera (δίνουν error 3156...???)
θα με ενδιέφερε βέβαια και η πιθανότητα να παίξει το vodafone TV όπως στο κινητό μου πχ με magisk hide, 
οπότε μάλλον ήρθε η ώρα για αλλαγή rom. συστήνετε ακόμη η slimboxTV ή παίζει κάτι καλύτερο?
η ugoos μήπως? κυρίως streaming και kodi με ενδιαφέρει και φυσικά magisk.
θα εκτιμούσα τυχόν links..
ευχαριστώ 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1258

  • makis1024

    549

  • ath156

    1771

20 minutes ago, xnikos said:

καλησπέρα, έχω το X96Air_P3 4/64GB. Όταν το είχα πάρει είχα ρωτήσει εδώ και μου συστήσατε την slimboxTV αν θυμάμαι καλά. Τελικά δεν την έβαλα γιατί η μανίσια rom μου φάνηκε γρήγορη και σταθερή και γενικά δεν είχα θέματα.
προσπαθώντας όμως για τους γνωστούς λόγους να το κάνω unroot manual (διαγράφοντας κάποια αρχεία), κατάφερα να χάσω το root και τα πλεονεκτήματά του, κι απ' την άλλη τα συγκεκριμένα apps να το βλέπουν ακόμη σαν root...🙁

ertflix βλέπω κανονικά μέσω Firefox, Power Browser, Via Browser, όχι όμως με Vivaldi και Opera (δίνουν error 3156...???)
θα με ενδιέφερε βέβαια και η πιθανότητα να παίξει το vodafone TV όπως στο κινητό μου πχ με magisk hide, 
οπότε μάλλον ήρθε η ώρα για αλλαγή rom. συστήνετε ακόμη η slimboxTV ή παίζει κάτι καλύτερο?
η ugoos μήπως? κυρίως streaming και kodi με ενδιαφέρει και φυσικά magisk.
θα εκτιμούσα τυχόν links..
ευχαριστώ 🙂

Καλησπέρα. Από ugoos port δεν νομίζω να βρεις κάτι παραπάνω από έκδοση σε 0.3.7 (που δεν έχει ενσωματωμένο magisk, αλλά πρέπει να βάλεις εσύ-εάν μπαίνει βέβαια-δεν έχω αυτό το κουτί).......https://drive.google.com/drive/folders/1cDm8IwC9au71drflX2KGwMuruHtdzSc6

Μπορείς βέβαια να βάλεις και slimbox......προσωρινά ήταν εκτός πριν λίγο...https://slimboxtv.ru

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, xnikos said:

καλησπέρα, έχω το X96Air_P3 4/64GB. Όταν το είχα πάρει είχα ρωτήσει εδώ και μου συστήσατε την slimboxTV αν θυμάμαι καλά. Τελικά δεν την έβαλα γιατί η μανίσια rom μου φάνηκε γρήγορη και σταθερή και γενικά δεν είχα θέματα.
προσπαθώντας όμως για τους γνωστούς λόγους να το κάνω unroot manual (διαγράφοντας κάποια αρχεία), κατάφερα να χάσω το root και τα πλεονεκτήματά του, κι απ' την άλλη τα συγκεκριμένα apps να το βλέπουν ακόμη σαν root...🙁

ertflix βλέπω κανονικά μέσω Firefox, Power Browser, Via Browser, όχι όμως με Vivaldi και Opera (δίνουν error 3156...???)
θα με ενδιέφερε βέβαια και η πιθανότητα να παίξει το vodafone TV όπως στο κινητό μου πχ με magisk hide, 
οπότε μάλλον ήρθε η ώρα για αλλαγή rom. συστήνετε ακόμη η slimboxTV ή παίζει κάτι καλύτερο?
η ugoos μήπως? κυρίως streaming και kodi με ενδιαφέρει και φυσικά magisk.
θα εκτιμούσα τυχόν links..
ευχαριστώ 🙂

Απο το παραπανω λινκ που σου δωσανε βαλε την 0.3.8.1 καλυτερα....
Εχει λογικα και ... magisk!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, xnikos said:

ok, ευχαριστώ
μπαίνει και μέσω bootable SD ή μόνο με flash tool?

Μπαίνει και με sd, αλλά έχουμε πει ότι πάντοτε ο καλύτερος και πιο "safe" τρόπος είναι με καλώδιο και USB Burning Tool. Εάν τύχει και το μπρικάρεις θα τα χρειασθείς σίγουρα....γιατί λοιπόν να μην το κάνεις από την αρχή.....??

Επίσης είδα ότι μάλλον στο δικό σου μπορεί να μπει και η ugoos port του X96 max X2  !!!! Άρα πιθανόν μπορεί να πάει έως και έκδοση 0.4.2.  !!!!!

Δεν σου δίνω λινκ όμως γιατί βλέπω ότι πιθανόν να έχει εκδόσεις με lan 100άρι & 1.000άρι?? Επίσης κάτι με patch για BT κλπ. Εσύ τι lan έχεις?

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ath156 said:

Μπαίνει και με sd, αλλά έχουμε πει ότι πάντοτε ο καλύτερος και πιο "safe" τρόπος είναι με καλώδιο και USB Burning Tool. Εάν τύχει και το μπρικάρεις θα τα χρειασθείς σίγουρα....γιατί λοιπόν να μην το κάνεις από την αρχή.....??

Επίσης είδα ότι μάλλον στο δικό σου μπορεί να μπει και η ugoos port του X96 max X2  !!!! Άρα πιθανόν μπορεί να πάει έως και έκδοση 0.4.2.  !!!!!

καλώδιο έχω, απλά είμαι με linux κανονικά αλλά οκ, γίνεται
άρα να υποθέσω συστήνεις την 0.4.2.?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, xnikos said:

καλώδιο έχω, απλά είμαι με linux κανονικά αλλά οκ, γίνεται
άρα να υποθέσω συστήνεις την 0.4.2.?

Για να καταλάβεις ο Vortex έχει αφήσει για όλα τα κουτιά που έχει κάνει ο ίδιος πορτς μόνο τις εκδόσεις 0.3.7 & 0.4.2  !!! Έχει αφαιρέσει τις ενδιάμεσες (όχι ότι δεν είναι εξαιρετική και η 0.4.1 - για κάποιους μάλιστα καλύτερη από την 0.42 - δεν έχω άποψη για αυτό).

Τώρα το λινκ που σου έδωσα είναι σίγουρα για το κουτί σου. Τα άλλα φαίνεται ότι μάλλον είναι, θέλει μόνο προσοχή μην μπρικαρισθεί. Μήπως ήδη ξέρεις τα σωστά πινς για να το επαναφέρεις??? Διότι τότε δεν φοβάσαι τίποτα και σου δίνω αμέσως λινκς για 0.4.1 & 0.4.2.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ath156 said:

Για να καταλάβεις ο Vortex έχει αφήσει για όλα τα κουτιά που έχει κάνει ο ίδιος πορτς μόνο τις εκδόσεις 0.3.7 & 0.4.2  !!! Έχει αφαιρέσει τις ενδιάμεσες (όχι ότι δεν είναι εξαιρετική και η 0.4.1 - για κάποιους μάλιστα καλύτερη από την 0.42 - δεν έχω άποψη για αυτό).

Τώρα το λινκ που σου έδωσα είναι σίγουρα για το κουτί σου. Τα άλλα φαίνεται ότι μάλλον είναι, θέλει μόνο προσοχή μην μπρικαρισθεί. Μήπως ήδη ξέρεις τα σωστά πινς για να το επαναφέρεις??? Διότι τότε δεν φοβάσαι τίποτα και σου δίνω αμέσως λινκς για 0.4.1 & 0.4.2.

δώσε τα links και θα ψάξω για τα pins, κάπου είχα δει κάτι...
 

edit:  lan έχω 100άρι, dual wifi & bluetooth

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Just now, xnikos said:

δώσε τα links και θα ψάξω για τα pins, κάπου είχα δει κάτι...

Στα στέλνω με PM. Προσοχή μόνο με καλώδιο και UBT (όπου γίνονται παραπάνω έλεγχοι και είναι λίγο πιο δύσκολο να μπρικάρει σε ασύμβατο φιρμγουερ - σταματάει π.χ. στο 3% ή 7% κλπ σε αντίθεση με την καρτούλα sd !!)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το x96Air έχει διαφορετική μητρική από τα x96 max plus και λαμβάνοντας υπόψιν ότι στο x96 air τα pins δεν είναι εύκολη διαδικασία στο συγκεκριμένο μποξάκι για unbrick.

Βλέπε

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905x3/795101-x96-air-nand-chip-mask-rom-mode-short-location

Θα έβαζα την 0.3.8 από το link με τις port Ugoos Rom για το x96Air , δηλαδή δεν θα ήμουν τόσο σίγουρος ότι εφόσον σηκώνει την 0.3.8 του x96 max plus2 ας πάω καλύτερα στην 0.4.2 του x96 max plus2. Προσοχή άλλο το x96 max x2 με τον s905x2 και άλλο το x96 max plus2 με τον s905x3. Το plus υποδηλώνει x3 επεξεργαστή , το σκέτο χωρίς plus έχει τον s905x2. Οπότε δεν βάζεις την Rom που σου έστειλε τυχόν ο προλαλήσαντας σε πμ γιατί δεν είναι συμβατή με το μποξάκι σου.

Όταν πρόκειται για μποξάκι με δύσκολη διαδικασία επαναφοράς με Nand Chip short pin location, όπου ξύνεις με λεπίδα την μητρική σε ένα σημείο για να εμφανιστούν αυτά τα σημεία.

Στο x96 air V2 υπάρχουν pins για άμεση επαναφορά χωρίς να ξύσεις τίποτα , στο P3 δεν έχω βρει κάτι.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, xnikos said:

δώσε τα links και θα ψάξω για τα pins, κάπου είχα δει κάτι...
 

edit:  lan έχω 100άρι, dual wifi & bluetooth

Το x96 Air P3 έχει Gigabit LAN , μήπως δεν έχεις την έκδοση P3;

Οι εκδόσεις που γνωρίζω είναι οι P1,P2,P3,P4,V2,A100,A1000,100,1000. Όπου 100ρι lan έχουν μόνο η 100 και η Α100.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, varajohn said:

Έχει βγάλει ο Vortex Firmware για το beelink gt1 mini 95x2?

Από όσα γνωρίζω όχι ο ίδιος.....μπορεί κάποιος άλλος κάτι να έκανε...

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, varajohn said:

Έχει βγάλει ο Vortex Firmware για το beelink gt1 mini 95x2?

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7023299

 

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, gatos814 said:

πρόλαβα και το γύρισα πάλι σε slimbox Δεν πειράζει θα το γυρίσω σε vortex να το δοκιμάσω ευχαριστώ

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, varajohn said:

πρόλαβα και το γύρισα πάλι σε slimbox Δεν πειράζει θα το γυρίσω σε vortex να το δοκιμάσω ευχαριστώ

.............deleted.................

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, varajohn said:

πρόλαβα και το γύρισα πάλι σε slimbox Δεν πειράζει θα το γυρίσω σε vortex να το δοκιμάσω ευχαριστώ

Προσεχε μονο να την βαλεις αμα εχεις την πρωτη βερσιον ...με τις lpddr μνημες (95X2) !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Μα έγραψα ότι ζητούσα τη συγκεκριμένη(95X2).

Λοιπόν εγκαταστάθηκε Όλα καλά φαίνεται πάρα πολύ καλή και πολύ στιβαρή δεν μπορώ να πω ότι είχα παράπονα με το slimbox αλλά  έχει κάποιες λεπτομέρειες που μου άρεσαν.

υπάρχει τρόπος επειδή έχω backup από την προηγούμενη να περάσω τα data γιατί Προσπάθησα να το κάνω και δεν μου τα εμφανίζει

οι υπέρυθρες του τηλεκοντρόλ δεν λειτουργούν?

βρήκα και το τηλεκοντρόλ πώς λειτουργεί χωρίς το Dongle μόνο με υπέρυθρες 

τα συγχαρητήριά μου το όνειρό μου έγινε πραγματικότητα το μποξάκι κλείνει Όταν κλείνει η τηλεόραση και ανοίγει όταν ανοίγει η τηλεόραση μόνο και μόνο για αυτό δεν με νοιάζει να το στήσω από την αρχή.

Δεν χρειάζομαι ούτε τηλεκοντρόλ ούτε τίποτα Excellent

Edited by varajohn
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, varajohn said:

Μα έγραψα ότι ζητούσα τη συγκεκριμένη(95X2).

Λοιπόν εγκαταστάθηκε Όλα καλά φαίνεται πάρα πολύ καλή και πολύ στιβαρή δεν μπορώ να πω ότι είχα παράπονα με το slimbox αλλά  έχει κάποιες λεπτομέρειες που μου άρεσαν.

υπάρχει τρόπος επειδή έχω backup από την προηγούμενη να περάσω τα data γιατί Προσπάθησα να το κάνω και δεν μου τα εμφανίζει

οι υπέρυθρες του τηλεκοντρόλ δεν λειτουργούν?

βρήκα και το τηλεκοντρόλ πώς λειτουργεί χωρίς το Dongle μόνο με υπέρυθρες 

τα συγχαρητήριά μου το όνειρό μου έγινε πραγματικότητα το μποξάκι κλείνει Όταν κλείνει η τηλεόραση και ανοίγει όταν ανοίγει η τηλεόραση μόνο και μόνο για αυτό δεν με νοιάζει να το στήσω από την αρχή.

Δεν χρειάζομαι ούτε τηλεκοντρόλ ούτε τίποτα Excellent

Δεν το προσεξα...
Αν ψαξεις μεσα στις ρυθμισεις θα βρεις τροπο να ανοιγεις και να κλεινεις το μποξακι σου...
Για να το κλεινεις διαλεξε ενα οποιο κουμπι θελεις απο μια λιστα που θα δεις και για το ανοιγμα σεταρισε το να ανοιγει κανονικα με το κουμπακι power του κοντρολ σου....!
Αν τα ψαξεις θα τα βρεις ολα!
Οσο για την επαναφορα κοιτα εδω :
https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7020434

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω πολύ για τον κόπο σου.

όντως ο τύπος έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

θα ήθελα να μου λύσεις 2 απορίες Καταρχήν άνθρωπος έχει site που μπορούμε να ενημερωνόμαστε για update κλπ

και δεύτερον το λαμπάκι πρέπει να μένει μόνιμα αναμμένο υπάρχει κάποιος τρόπος να το σβήσω όπως πριν?

είναι το μόνο περίεργο που παρατήρησα ότι όταν λειτουργεί είναι σβηστό και πολλές φορές αναβοσβήνει  και Όταν κλείσει τελείως μένει αναμμένο

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι bug , το έχουν όλοι , αυτό με το ledάκι.

All the best! All with the coming and with the coming! Do not tell me what kind of joke this is: after installing the UGOOS firmware, the box LED began to behave strangely))) In any state, it blinks chaotically with different brightness! Is it somehow treated? Well, except for electrical tape! 😀 Or is this a feature of the firmware like this?
ZY Firmware 🔥🔥🔥

Και δεύτερον στο topic για το beelink gt mini 1 στο 4pda.ru , εάν το παρακολουθείς θα δεις όταν βγάλει κάποια καινούργια Rom για Port Ugoos X2 και σχόλια από όποιους την πέρασαν.

https://4pda.to/forum/index.php?showtopic=926416&st=5140

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, varajohn said:

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω πολύ για τον κόπο σου.

όντως ο τύπος έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

θα ήθελα να μου λύσεις 2 απορίες Καταρχήν άνθρωπος έχει site που μπορούμε να ενημερωνόμαστε για update κλπ

και δεύτερον το λαμπάκι πρέπει να μένει μόνιμα αναμμένο υπάρχει κάποιος τρόπος να το σβήσω όπως πριν?

είναι το μόνο περίεργο που παρατήρησα ότι όταν λειτουργεί είναι σβηστό και πολλές φορές αναβοσβήνει  και Όταν κλείσει τελείως μένει αναμμένο

Το λογισμικο ειναι αυτουσιο της ugoos για το δικο της X2!
Ο ρωσος απλα το ... ξεκλειδωσε και μας το εδωσε στο πιατο!
Για το λαμπακι δεν εχω λυση και απο την στιγμη που δεν εχω και το μποξακι δεν μπορω να ξερω ... παραπανω!
Αν ψαξεις παντως και βρεις κατι πες το και σε μενα για να το πω στον φιλο μου!
Και για το τελος να σου πω πως ολα αυτα τα ωραια τα ανεβαζει και τα υποστηριζει μεσω Telegram και δεν τα δινει public για  .... ευνοητους λογους !

EDIT :

Σου παραθετω ενα φιξ απο το tox1 για να το δοκιμασεις αν θελεις χωρις να ειμαι σιγουρος αν θα δουλεψει !

''Enable custom scripts in the settings. Click run now. The init.d folder will appear in the internal memory, copy the script to this folder and restart the box. If the scripts are already included before, then just copy the script to the init.d folder and reload the box.

PS "Spotlight" will light up only when the system starts up. When the system boots up, it will turn off.''

led_off.zip

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Γάτε σήμερα ζωγράφισες. Έτοιμο και το λεντάκι 

Άψογος λειτουργεί μία χαρά τι να πω έχω  το κουτάκι από το 18-19 και νομίζω ότι σήμερα έγινε όπως έπρεπε. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2021 at 6:38 ΜΜ, ath156 said:

Εάν τυχόν και πας σε S922 τότε σου συστήνω ανεπιφύλακτα το Χ88 King που ήδη έχω. Δεν είναι μόνο δική μου άποψη, αλλά και η γενική άποψη στο πιο ειδικευμένο ρωσικό site με τα port ugoos. Ακόμα και ο Vortex το εκθείαζε πρόσφατα, μαζί με άλλους βέβαια.......προσπάθησε όμως να το βρεις ίσως σε κάποια προσφορά???...αυτοί εκεί μιλάνε για το ali με κουπόνια-τέλος έτους κλπ....προσωπικά το πήρα από banggood όπως και όλα τα υπόλοιπα κουτιά μου....πιθανότατα εάν ξανααγόραζα πάλι εκεί να πήγαινα...εάν τυχόν έχεις και τίποτα πόντους εκεί......όμως ίσως εάν το ψάξεις να βρεις αλλού καλύτερη τιμή ???.....δεν ξέρω.....ότι και να πάρεις πάντως καλή τύχη και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!

edit: Η αλήθεια είναι ότι στο Banggood μόλις πριν 2-3 ημέρες το είχε 105 ευρώ και τώρα το βλέπω 115 !! Αλλά αυτά τα "παιχνίδια" είναι συνηθισμένα-μπορεί σε 2-3 ημέρες να το δεις εκεί π.χ. 95-99 ευρώ.

https://www.banggood.com/search/x88-king.html?from=nav

 

 

 

 

Και επειδή μπήκα εδώ μόλις σήμερα από τις 2/1/22, ορίστε μετά από λίγες μέρες  το X88 King από 115 ευρώ 97,46 ευρώ !! Τα παιχνίδια τιμών που λέμε...

https://www.banggood.com/search/x88-king.html

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...