Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

18 ώρες πριν, ath156 said:

Ά και κάτι άλλο......χωρίς να αλλάξεις rom...και εφόσον μιλάμε για KODI....βάλε σε μία καρτούλα sd το Coreelec (που είναι ουσιαστικά ένα σύστημα μόνο για KODI)....και εκεί μπορεί να διαπιστώσεις ότι το Manalab θα "πετάει" εφόσον έχει εξαιρετική διαχείριση drivers & codecs !!!!!......θα έχεις δε ένα dual boot system....πρωτα Boot σε Coreelec και μετά ριμπουτ σε Android...ή βγάζεις την καρτούλα και μένει το Android.....το ίδιο μπορείς να κάνεις συνήθως και με ένα απλό USB memory stick (πιο εύκολο στο βάλε βγάλε ).....

Και με ένα 4πλο USB με διακόπτες και ενδεικτικά λαμπάκια, ακόμα πιο εύκολη ενεργοποίηση/απενεργοποποίηση του Coreelec/USB stick.....:classic_smile:

 

Τωρα αν σου ζητουσα βοηθεια για το πως να γινει αυτο το coreelec με το usb stick θα ημουν ανυποφορος??

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

14 minutes ago, johnstef said:

Τωρα αν σου ζητουσα βοηθεια για το πως να γινει αυτο το coreelec με το usb stick θα ημουν ανυποφορος??

Ευχαριστω

Επειδή φεύγω σε λίγο σου βάζω τις οδηγίες που έχω φτιάξει για το H96 maX X3. Αυτό που χρειάζεσαι είναι τα πρώτα βήματα 1-4. Στο βήμα 3 πιθανόν να χρειάζεσαι κάποιο άλλο αρχείο, ανάλογα με το κουτί που έχεις.

Τα άλλα βήματα αφορούν την σωστή λειτουργία της οθονίτσας, του remote control κλπ. Μπορούν να γίνουν και αργότερα (με άλλο τρόπο βέβαια για άλλα κουτιά) χρησιμοποιώντας μέχρι τότε ένα air mouse ή ένα από ποντίκι υπολογιστή.

Υπάρχει και ειδικό θέμα εδώ https://myphone.gr/forum/topic/180121/page/7/  (έχει 7 σελίδες συνολικά, αλλά μπορείς να πάρεις μία πρώτη ιδέα για τι μιλάμε).....

 

 

How to Install Coreelec to H96 max X3 and Clones.pdf

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnstef said:

Εχω το A95xf3 soc s905x3 ομως δεν το βρισκω στο Device trees του coreelec .Αρα δεν υπαρχει ετσι??

https://discourse.coreelec.org/t/a95x-f3-air-feedback-install-ce/7994

Είναι αυτό?

Προσοχή!!!! Το εγκαθιστάς ΜΟΝΟ σε sd ή USB stick. Ποτέ στην EMMC(εσωτερική μνήμη του κουτιού)!!

Εάν έχεις 4GB ram δοκίμασε το ίδιο αρχείο με αυτό για το Η96 - δεν μπορεί να πάθεις τίποτα - το πολύ πολύ να μην μπουτάρει..... (steps 1-4)....

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Οκ .Το εβαλα το coreelec ομως δε παιζει ουτε το κοντρολ ουτε μου δειχνει τη θερμοκρασια απο την εφαρμογη στην οθονη

Το βραδακι θα βαλω και το manalab να δουμε....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnstef said:

Οκ .Το εβαλα το coreelec ομως δε παιζει ουτε το κοντρολ ουτε μου δειχνει τη θερμοκρασια απο την εφαρμογη στην οθονη

Το βραδακι θα βαλω και το manalab να δουμε....

Γιατί έχεις ενεργή οθονίτσα ??? Συνήθως για να λειτουργεί αυτή και να λειτουργεί σωστά το original remote control χρειάζεται λίγη δουλίτσα. Για αυτό λέμε στην αρχή να έχετε έτοιμο ένα απλό ποντίκι PC (κατά προτίμηση ασύρματο) ή ακόμα καλύτερα ένα air mouse γιατί με αυτά μπορείς να δουλέψεις από την 1η στιγμή........

Θα έλεγα πρώτα να βάλεις το manalab, να δεις εάν έχει διαφορά και σου καλύπτει τις απαιτήσεις σου και μετά να κάνεις όλα τα υπόλοιπα..........

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εάν αποφασίσεις ότι πράγματι έχεις διαφορά με manalab+Coreelec μπορείς να κάνεις τα επόμενα βήματα, υπάρχουν δε έτοιμα στο λινκ που σου έδωσα https://discourse.coreelec.org/t/a95x-f3-air-feedback-install-ce/7994

"and with display on android box download from kodi repository openvfd and in root folder inset this file https://drive.google.com/open?id=1u7Karu3t4iCVNLSP_2vKlBNSrpR8qF33 103 restart android box and everything might start working" (May20)

 

"Go to Arthur’s VFD repository here 63
And use a95x-f2-aml-vfd.conf

Instructions HERE 60" (May 20)

Και για το remote control https://discourse.coreelec.org/t/a95x-f3-air-feedback-install-ce/7994/17

Απλώς επειδή το Coreelec έχει 2 partitions (ένα φανερό και στο PC σου και ένα κρυφό από τα Windows) πιθανότατα να πρέπει κάποιες κινήσεις να τις κάνεις ασύρματα μέσω της IP και ενός κατάλληλου προγράμματος (συνιστώ ανεπιφύλακτα το WINSCP)😉 Εγώ τα έχω δώσει έτοιμα και με απλό τρόπο εγκατάστασης ειδικά για το Η96 max X3, HK1 Box, Vontar X3 κλπ με το pdf που σου έδωσα.........😄

***edit: Εάν θέλεις ρίξε μια ματιά σε αυτό το ποστ και τα 2-3 επόμενα (παρόλο που αφορούν το Η96) για να καταλάβεις την διαδικασία.....εσύ χρειάζεσαι άλλα αρχεία βέβαια, όπως τα πιο πάνω....

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=6853653

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλουμε κωδικό ή pin στο κουτάκι μας για ασφάλεια μην πέσει σε λάθος χέρια?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Και τελικά όλοι ακολουθούν τον δρόμο του Vortex..........😂🤣🤣...ακόμα και όσοι έλεγαν ότι τους αντιγράφει...🤣

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Vortex port Ugoos , όχι Vortex σκέτο. Και βέβαια αντιγράφουν και οι δύο την Ugoos. Και βέβαια βγαίνουμε μάγκες εμείς με τα μποξάκια του 40 ριού. 

Χωρίς μαμά Ugoos , ούτε ο Slimhouse ούτε ο Vortex θα είχαν φτιάξει τις άριστες custom Rom τους. 

Και ναι, η Vortex port Ugoos είναι τρία κλικ πάνω από την Slimbox , αλλά σε μποξάκι που δεν υποστηρίζει ο Vortex με την port του , η Slimbox είναι εκατό φορές πάνω από την stock μαμά Rom. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, makis1024 said:

Vortex port Ugoos , όχι Vortex σκέτο. Και βέβαια αντιγράφουν και οι δύο την Ugoos. Και βέβαια βγαίνουμε μάγκες εμείς με τα μποξάκια του 40 ριού. 

Χωρίς μαμά Ugoos , ούτε ο Slimhouse ούτε ο Vortex θα είχαν φτιάξει τις άριστες custom Rom τους. 

Και ναι, η Vortex port Ugoos είναι τρία κλικ πάνω από την Slimbox , αλλά σε μποξάκι που δεν υποστηρίζει ο Vortex με την port του , η Slimbox είναι εκατό φορές πάνω από την stock μαμά Rom. 

Ναι μόνο που μετά από καμιά εκατοστή versions slimbox......βλέπουμε τώρα και slimbox ugoos port 0.4.2......🤣😂

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα το σκεπτικό σου , αλλά αφού κατάλαβες εσύ , εγώ μαζί σου , φτάνει να είσαι ευτυχισμένος.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, makis1024 said:

Δεν κατάλαβα το σκεπτικό σου , αλλά αφού κατάλαβες εσύ , εγώ μαζί σου , φτάνει να είσαι ευτυχισμένος.

Αρχικά δεν νομίζω ότι το κάθε θέμα πρέπει να οδηγείται σε μία κατά κάποιον τρόπο αντιπαράθεση......δεν υπάρχει λόγος....η ανάρτησή μου ήταν και λίγο χιουμοριστική (εκτός από διαπιστωτική)...

Να εξηγηθώ και για ιστορικούς λόγους......το προηγούμενο καλοκαίρι σχεδόν ταυτόχρονα ο slimbox και ο Vortex έβγαλαν δικές τους ρομ (προφανώς βασιζόμενες σε αντιγραφή της ugoos)......τότε ο slimbox κατηγόρησε τον Vortex ως αντιγραφέα....μετά από κάποια "Γαλλικά" έγινε ban o slimbox........κάποια στιγμή ο Vortex έβγαλε εν ψυχρώ απευθείας ugoos ports....η ugoos μην μπορώντας να το σταματήσει αυτό (και νομικά) αποφάσισε να κρυπτογραφήσει τις ρομ της.....η "επανάσταση" έγινε όταν ο Vortex κατάφερε να αποκρυπτογραφήσει αυτή την προστασία (είχα κάνει τότε ειδική ανάρτηση...)......Αυτά για όσους δεν παρακολουθούν το νήμα αυτό από παλιά..........

Τώρα για να θέσω τα πράγματα στην πραγματική τους διάσταση:

Ο Slimbox έβγαζε και βγάζει ρομς βασισμένες σε αυτές της ugoos, χωρίς ποτέ όμως να το έχει παραδεχθεί καθαρά, κάνοντας πολλές τροποποιήσεις/αλλαγές/βελτιώσεις δικές του.......υποστηρίζει μάλιστα πληθώρα κουτιών και παραλλαγών του - σίγουρα περισσότερες από ότι ο Vortex, ο οποίος δήλωσε ότι άφου έδωσε κάποιες βασικές εκδώσεις Ports δεν θα ασχοληθεί με την "Ζούγκλα" των διάφορων wifi modules, lan modules κλπ. Άρα για κάποιους οι slimbox roms είναι μονόδρομος και σαφώς καλύτερες από τις στοκ...........Απλά βγάζοντας άπειρες βερσιονς κάθε λίγο, προσωπικά μου είναι κουραστικό να τις παρακολουθώ......ειδικά την στιγμή που θεωρώ ότι η Vortex ugoos port με καλύπτει απόλυτα........ 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και για όσους είναι fan του Slimbox ορίστε η slimbox ugoos 0.4.2 port for H96 max X3, HK1 Box, Vontar X3 etc. (ATV version only for the moment)

https://disk.yandex.ru/d/_-aSqibTQFFyDw

Changelog:

Mod of the official firmware Ugoos 0.4.2 for Vontar X3
Changes:
• Setting Limit the processor frequency when playing video (screen)
• The LeanKeyKeyboardPro setting item has been added to the Keyboards • The soundbar
bug has been fixed when activating services in accessibility (ATV)
• Added setting Limit processor frequency during video playback
* Added to the settings blocking ads using host
* Added to the settings using Google DNS servers
* Added to the settings to improve network speed
* Added font selection
* Added mouse cursor selection
* Added background selection in TVLauncher (ATB)
* Added LCD display - temperature on display with clock
* Added installation of Super light version without google services to additional functions.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ίδιο λέμε , το εάν έκλεψε πρώτος  ο Vortex ή πρώτος ο Slimbox , δεν έχει σημασία , σημασία έχει ότι κανένας από τους δύο δεν έφτιαξε Rom από το μηδέν. Και φυσικά ξαναλέω μπράβο τους γιατί βγήκαμε κερδισμένοι όλοι εμείς. Η δουλειά και των δύο είναι άξια επαίνου , του Vortex για την port της μαμάς Ugoos με το ενσωματωμένο magisk, του Slimbox για την άμεση ενσωμάτωση wifi Bluetooth chip με τις 35 εκδόσεις που έβγαλε ο κάθε Κινεζοκατασκευαστής.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Και τα θυμηθηκες (@ath156) ΟΛΑ αυτα γιατι ;;;;;;; !!!!!!
Υπαρχει καμια επετειος που ... μας διαφευγει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; !

😵😵

 

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

 

16 ώρες πριν, varajohn said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλουμε κωδικό ή pin στο κουτάκι μας για ασφάλεια μην πέσει σε λάθος χέρια?

καλημέρα. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό ρε παιδιά?

Edited by varajohn
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

 

3 ώρες πριν, varajohn said:

 

καλημέρα. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό ρε παιδιά?

Στα μποξακια και ιδιως με πιο παλιο Android θα βρεις την λυση μεσα στην ''Ασφαλεια" στις ασπρες ρυθμισεις...
Αν για καποιον λογο δεν εχει το δικο σου μποξακι τετοιο πραγμα η δεν μπορεις να βρεις πως θα το κανεις να λειτουργησει δοκιμασε εναν ανεξαρτητο launcher οπως ο Nova (και ιδιως σε πιο παλιες βερσιον)
Σιγουρα θα βρεις εκει οτι ζητας!

0-02-05-3673a2fc9f150881579dba41fa278b429440281c1adf8f0f8c3f6f2a839bff74_e1838de13db47fce.thumb.jpg.6ca94cb38e83e9aaf5f3173565f3a774.jpg

 

0-02-05-ee26e7bbfb189aea4cbde73ea6730cfde90f903e2b5f5e31dbda68f1f37bb190_a94b67dc5b7e5172.thumb.jpg.dc4f37fac775060226335609c3a47790.jpg

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2022 at 4:31 ΜΜ, ath156 said:

Γιατί έχεις ενεργή οθονίτσα ??? Συνήθως για να λειτουργεί αυτή και να λειτουργεί σωστά το original remote control χρειάζεται λίγη δουλίτσα. Για αυτό λέμε στην αρχή να έχετε έτοιμο ένα απλό ποντίκι PC (κατά προτίμηση ασύρματο) ή ακόμα καλύτερα ένα air mouse γιατί με αυτά μπορείς να δουλέψεις από την 1η στιγμή........

Θα έλεγα πρώτα να βάλεις το manalab, να δεις εάν έχει διαφορά και σου καλύπτει τις απαιτήσεις σου και μετά να κάνεις όλα τα υπόλοιπα..........

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εάν αποφασίσεις ότι πράγματι έχεις διαφορά με manalab+Coreelec μπορείς να κάνεις τα επόμενα βήματα, υπάρχουν δε έτοιμα στο λινκ που σου έδωσα https://discourse.coreelec.org/t/a95x-f3-air-feedback-install-ce/7994

"and with display on android box download from kodi repository openvfd and in root folder inset this file https://drive.google.com/open?id=1u7Karu3t4iCVNLSP_2vKlBNSrpR8qF33 103 restart android box and everything might start working" (May20)

 

"Go to Arthur’s VFD repository here 63
And use a95x-f2-aml-vfd.conf

Instructions HERE 60" (May 20)

Και για το remote control https://discourse.coreelec.org/t/a95x-f3-air-feedback-install-ce/7994/17

Απλώς επειδή το Coreelec έχει 2 partitions (ένα φανερό και στο PC σου και ένα κρυφό από τα Windows) πιθανότατα να πρέπει κάποιες κινήσεις να τις κάνεις ασύρματα μέσω της IP και ενός κατάλληλου προγράμματος (συνιστώ ανεπιφύλακτα το WINSCP)😉 Εγώ τα έχω δώσει έτοιμα και με απλό τρόπο εγκατάστασης ειδικά για το Η96 max X3, HK1 Box, Vontar X3 κλπ με το pdf που σου έδωσα.........😄

***edit: Εάν θέλεις ρίξε μια ματιά σε αυτό το ποστ και τα 2-3 επόμενα (παρόλο που αφορούν το Η96) για να καταλάβεις την διαδικασία.....εσύ χρειάζεσαι άλλα αρχεία βέβαια, όπως τα πιο πάνω....

https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=6853653

 

Στο pdf που μου εδωσες εχει να κατεβασω ενα αρχειο.Αυτο ειναι για το remote του A95xf3 που εχω ή οχι??

Χρειαζετε αλλο αρχειο για το δικο μου φιλε??

Επισης κατι αλλο ενοχλητικο.Οταν κανω boot σε coreelec μου χαλαει το scale της οθονης καθε φορα και στο android και στο coreelec....δηλαδη μου εχει κανει zoom στο 100% ολη την οθονη και ειδικα στο coreelec που παιζει μονο ποντικι ειναι σκετη ταλαιπωρια

Καποια λυση??

Edited by johnstef
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnstef said:

Στο pdf που μου εδωσες εχει να κατεβασω ενα αρχειο.Αυτο ειναι για το remote του A95xf3 που εχω ή οχι??

Χρειαζετε αλλο αρχειο για το δικο μου φιλε??

Επισης κατι αλλο ενοχλητικο.Οταν κανω boot σε coreelec μου χαλαει το scale της οθονης καθε φορα και στο android και στο coreelec....δηλαδη μου εχει κανει zoom στο 100% ολη την οθονη και ειδικα στο coreelec που παιζει μονο ποντικι ειναι σκετη ταλαιπωρια

Καποια λυση??

Όχι.Από την αρχή είπα ότι για εσένα και για όλα τα κουτιά είναι χρήσιμα τα βήματα 1-4. Το 5-6 είναι μόνο για την "οικογένεια" του H96 max X3, HK1 Box, HK1 X3, Vontar X3, Transpeed, Bqeel Plus...............Κοινό είναι και το βήμα 7, πρέπει όμως να έχουν γίνει πρώτα τα άλλα βήματα για την οθονίτσα (αρχείο vfd) και το remote (*.conf)........

Εάν θέλεις δες πάλι λίγο πιο προσεκτικά το ποστ μου https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7024890 όπου εκτός από το λινκ που αφορά το κουτί σου και το Coreelec, έχω βάλει και αποσπάσματα από εκεί.....για την οθόνη και το remote.......

Για αυτό που λες με το σκειλ της οθόνης πιστεύω ότι εάν πας στις ρυθμίσεις και αλλάξεις κάποια μεταβλητή μάλλον θα λυθεί το θέμα.........

Γενικά το Coreelec έχει καλύτερους drivers, συνήθως ανεβάζει λιγότερο την θερμοκρασία και δουλεύει πιο ξεκούραστα........εάν λοιπόν αποφασίσεις να το κρατήσεις μπορούμε να δούμε τις λεπτομέρειες και την θερμοκρασία του στην μπροστινή οθονίτσα... 

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι η αρχή θα πρέπει να γίνει από την αλλαγή σε Slimbox custom Rom στο A95X F3 , μετά μπορεί να πειραματιστεί το παλικάρι με Coreelec. Πρώτα θα πρέπει να αποβάλει την άχρηστη μαμά Rom.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ath156 said:

Όχι.Από την αρχή είπα ότι για εσένα και για όλα τα κουτιά είναι χρήσιμα τα βήματα 1-4. Το 5-6 είναι μόνο για την "οικογένεια" του H96 max X3, HK1 Box, HK1 X3, Vontar X3, Transpeed, Bqeel Plus...............Κοινό είναι και το βήμα 7, πρέπει όμως να έχουν γίνει πρώτα τα άλλα βήματα για την οθονίτσα (αρχείο vfd) και το remote (*.conf)........

Εάν θέλεις δες πάλι λίγο πιο προσεκτικά το ποστ μου https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7024890 όπου εκτός από το λινκ που αφορά το κουτί σου και το Coreelec, έχω βάλει και αποσπάσματα από εκεί.....για την οθόνη και το remote.......

Για αυτό που λες με το σκειλ της οθόνης πιστεύω ότι εάν πας στις ρυθμίσεις και αλλάξεις κάποια μεταβλητή μάλλον θα λυθεί το θέμα.........

Γενικά το Coreelec έχει καλύτερους drivers, συνήθως ανεβάζει λιγότερο την θερμοκρασία και δουλεύει πιο ξεκούραστα........εάν λοιπόν αποφασίσεις να το κρατήσεις μπορούμε να δούμε τις λεπτομέρειες και την θερμοκρασία του στην μπροστινή οθονίτσα... 

 

Ευχαριστω φιλε αλλα δε βρηκα ακρη ουτε για την οθονη ουτε για το κοντρολ...

Δεν βρησκω στο κουτι τον συγκεκριμενο φακελο,ακομα κι αν ανηγω το στικακι με το root browrser και επιλεγοντας κρυφα αρχεια

Τελος παντων θα δω πως συμπεριφερετε το manalab στο coreelec και βλεπιυμε

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, johnstef said:

Ευχαριστω φιλε αλλα δε βρηκα ακρη ουτε για την οθονη ουτε για το κοντρολ...

Δεν βρησκω στο κουτι τον συγκεκριμενο φακελο,ακομα κι αν ανηγω το στικακι με το root browrser και επιλεγοντας κρυφα αρχεια

Τελος παντων θα δω πως συμπεριφερετε το manalab στο coreelec και βλεπιυμε

Μα είπα......δεν τα βλέπεις έτσι κάποια πράγματα......π.χ. σου λέει βάλε το "τάδε" αρχείο στο "./config". Αυτό είναι ένα directory που θα το "δεις" από το PC σου τρέχοντας το πρόγραμμα WINSCP (https://winscp.net/eng/download.php) και γράφοντας εκεί την διεύθυνση IP του κουτιού σου στο Coreelec........έτσι δηλαδή βλέπεις το 2ο κρυφό partition Coreelec που δεν φαίνεται μέσα από τα Windows.........για αυτό κατέληξε εάν σου κάνει το Coreelec+Manalab και μετά να είσαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσω να τα κάνουμε όλα να τρέχουν ρολόι.......🤨

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

edit: Εάν παρόλα αυτά θέλεις να βάλεις το remote control θα σου πω πως:

- κατέβασε το αρχείο Α95X F3 Air.zip. Ξεζιπάρισέ το και αντέγραψε το "remote.conf " στο .config  (είναι το κρυφό νταιρέκτορυ που λέγαμε-προσοχή έχει μία τελίτσα μπροστά-κρυφό νταιρέκτορυ). Μπορείς  να το κάνεις με 2 τρόπους:

Τρόπος 1........χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα winscp Που λέω παραπάνω και copy/paste

Τρόπος 2......Ίσως να σε βολέψει καλύτερα αυτό που έχω από παλιά (pdf file)

A95X F3 Air.zip 517000639_HOWTOCopyremotefilesinKodiusingaUSBMouseandFlashDrive-CoreELEC.pdf

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, gatos814 said:

 

Στα μποξακια και ιδιως με πιο παλιο Android θα βρεις την λυση μεσα στην ''Ασφαλεια" στις ασπρες ρυθμισεις...
Αν για καποιον λογο δεν εχει το δικο σου μποξακι τετοιο πραγμα η δεν μπορεις να βρεις πως θα το κανεις να λειτουργησει δοκιμασε εναν ανεξαρτητο launcher οπως ο Nova (και ιδιως σε πιο παλιες βερσιον)
Σιγουρα θα βρεις εκει οτι ζητας!

0-02-05-3673a2fc9f150881579dba41fa278b429440281c1adf8f0f8c3f6f2a839bff74_e1838de13db47fce.thumb.jpg.6ca94cb38e83e9aaf5f3173565f3a774.jpg

 

0-02-05-ee26e7bbfb189aea4cbde73ea6730cfde90f903e2b5f5e31dbda68f1f37bb190_a94b67dc5b7e5172.thumb.jpg.dc4f37fac775060226335609c3a47790.jpg

Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες γάτε.

Έχω το gt1 mini με android 9 έχει ρύθμιση για κλείδωμα οθόνης αλλά δεν λειτουργεί δοκίμασα και με το nova αυτό που είπες πάλι δεν λειτουργεί. υπάρχει κάτι άλλο να ψάξω?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, varajohn said:

Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες γάτε.

Έχω το gt1 mini με android 9 έχει ρύθμιση για κλείδωμα οθόνης αλλά δεν λειτουργεί δοκίμασα και με το nova αυτό που είπες πάλι δεν λειτουργεί. υπάρχει κάτι άλλο να ψάξω?

Ποια βερσιον του μποξ εχεις και πιο λογισμικο μηπως μας βοηθησει ο φιλος μου που ανεφερα πιο πισω....τσεκαρωντας αν γινεται στο δικο του....
Γενικα παντως σε Android 9 δυσκολευουν τα πραγματα ....!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...