Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

53 minutes ago, johnstef said:

Με την ιδια διαδικασια μπορω να κανω backup και στο κινητο μου??

Ενα hotom ht17pro

Ευχαριστω

Το πως θα ''μπεις'' σε twrp recovery ειναι σε σενα το θεμα....
Απο εκει και μετα η διαδικασια ειναι η ιδια!
Δες εδω για το τηλεφωνο σου με ...μεταφραση!
https://4pda.to/forum/index.php?showtopic=783210
Εχει τα ...παντα ολα!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

4 ώρες πριν, Redshift said:

επειδη μαλλον μου εχει σπασει το reset τζαμπερακι κατω απο το κουτι μαλλον δεν θα μπορεσω να την βαλω

παντως ευχαριστω για την απαντηση

ξερουμε τι διαφορες εχει με την 0,40?

Λιγο δυσκολο να εσπασε ....!
Το πολυ πολυ να στραβωσε ...αυτο το μπουτονακι!
Παντως το καπακι απο κατω ανοιγει πολυ ευκολα....
Ετσι θα δεις και τι εγινε με αυτο που σ΄ενδιαφερει και μαλλον θα κανεις και την .... αναβαθμιση σου!

Beelink-GT-King-review-n06-min.thumb.jpg.d45edd39bdb31d0ce07a0bba2a2f37d2.jpg

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Redshift said:

επειδη μαλλον μου εχει σπασει το reset τζαμπερακι κατω απο το κουτι μαλλον δεν θα μπορεσω να την βαλω

παντως ευχαριστω για την απαντηση

ξερουμε τι διαφορες εχει με την 0,40?

Δοκίμασες να το κάνεις χωρίς το reset button?? Εμένα πάντως στο X88 King δεν το χρειάζεται πλέον το reset button αλλά ξεκινάει αυτόματα το "κάψιμο" (μόνο την 1η φορά από στοκ χρειάσθηκε......).

Για αυτό ξεκίνα το UBT, φόρτωσε την 0.4.2, ξετικάρησε τις 2 επιλογές που είπαμε και πάτα "START". Σύνδεσε την μία άκρη του καλωδίου στο PC.

Βγάλε το Beelink από το ρεύμα και άφησέ το έτσι για 4-5 λεπτά και χωρίς τίποτα άλλο επάνω. Σύνδεσε μετά την άλλη άκρη του καλωδίου στο Beelink........μήπως και σου ξεκινήσει και έτσι (όπως κάνει στο X88 King)...........

 

****Edit: Μιας και έχεις ήδη την 0.4.0 δοκίμασες την "πατέντα" μου μέσω της οποίας μπορείς να έχεις την θερμοκρασία στην μπροστινή οθονούλα σου ???????

****Edit: Και οι αλλαγές στην έκδοση 0.4.1.

.0.4.1

1. Updated Magisk
2. Improved video codec fixes (playback settings)
3. Added USB_SOUND button to quickly switch USB sound settings
4. Enabled by default the option to correct false double clicks (input device settings)
5. Information Panel: Renamed HDR Mode to HDMI Color Mode. HDR mode and color mode are now shown
6. Fixed bug with message "Upgrading" on reboot
7. Other improvements to system stability
Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ath156 said:

****Edit: Μιας και έχεις ήδη την 0.4.0 δοκίμασες την "πατέντα" μου μέσω της οποίας μπορείς να έχεις την θερμοκρασία στην μπροστινή οθονούλα σου ???????

Δεν εχει οθονουλα.... !

 

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, gatos814 said:

Δεν εχει οθονουλα.... !

 

OMG....................😁

Άρα τουλάχιστον όσον αφορά την πληροφοριακή οθονούλα......Χ88 King - Beelink GT King = 1-0  😄

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

εχει επιλογη η rom να κανεις reboot to recovery νομιζω

το κουτακι το εχω ανοιξει για να περασω θερμοαγωγιμη κ ναι εχει σπασει το μπουτονακι

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Redshift said:

εχει επιλογη η rom να κανεις reboot to recovery νομιζω

το κουτακι το εχω ανοιξει για να περασω θερμοαγωγιμη κ ναι εχει σπασει το μπουτονακι

Απο θεμα software η λυση ειναι μια εφαρμογη σαν αυτη που ειπε ο @xloupas πιο πανω...
Και μετα αφου μπεις σε μαμα recovery να ζητησεις... reboot to bootloader ....
να βγαλεις hdmi και να ξεκινησεις το φλασαρισμα οπως σου ειπαν παραπανω...
ΟΙ λυσεις hardware απο την αλλη ειναι 2...
Την μια σου την ανεφερε πιο πανω ο @makis1024
Η δευτερη ειναι να βραχυκυκλωσεις τις 2 επαφες απο το μπουτονακι και να κανεις επισης την διαδικασια που αναφερθηκε...
Βεβαια αν πιανουν λιγο τα χερια σου μπορεις να κολλησεις 2 μικρα καλωδιακια στις επαφες του μπουτον ...να τα βαλεις μονωτικη ταινια και να τα χρησιμοποιεις σε τετοιες περιπτωσεις φορτωματος λογισμικου!
Η αληθεια ειναι οτι στην vtx ugoos για το gt king δεν λειτουργησε το φορτωμα λογισμικου απ'ευθειας οπως στο μαμα λογισμικο στο δικο μου b922 αλλα αν εχεις ενα απο τα πιο καινουργια ισως να εισαι πιο τυχερος!
Εσυ θα μας πεις!
Και μια παρακληση ...
Αν εχεις ενα απο τα πιο καινουργια τετοια μποξακια μπορεις να μου πεις αν πατωντας power off σου κλεινει κανονικα το μποξακι στην vtx ugoos !  ;

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, gatos814 said:

Και μια παρακληση ...
Αν εχεις ενα απο τα πιο καινουργια τετοια μποξακια μπορεις να μου πεις αν πατωντας power off σου κλεινει κανονικα το μποξακι στην vtx ugoos !  ;

Εάν στο Beelink GT King έχεις την Vortex rom και πατώντας "power off" σου κάνει reboot αντί για OFF, τότε αυτό είναι ένα γνωστό θέμα με το Beelink που ευτυχώς δεν υπάρχει στο X88 King............

Δεν ξέρω εάν αυτό εννοούσες, αλλά εάν ναι, μην προβληματίζεσαι....δεν συμβαίνει μόνο σε εσένα...................

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, ath156 said:

Εάν στο Beelink GT King έχεις την Vortex rom και πατώντας "power off" σου κάνει reboot αντί για OFF, τότε αυτό είναι ένα γνωστό θέμα με το Beelink που ευτυχώς δεν υπάρχει στο X88 King............

Δεν ξέρω εάν αυτό εννοούσες, αλλά εάν ναι, μην προβληματίζεσαι....δεν συμβαίνει μόνο σε εσένα...................

Γι'αυτο ρωταω το παλικαρι να μου πει τι γινεται...
Η βαση ολων των port ugoos στα 922 (απ'οτι φαινεται) ηταν το Source code των GT-King το οποιο δεν περιελαμβανε ολες τις βερσιον ... τουτεστιν και οχι ολους τους bootloaders!
Εγω για παραδειγμα ... οποια αλλη ddr4 μαμα βερσιον φλασαρω στο μποξακι μου b922 .... (C92X,SA9X,SB9X κτλ) εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με το κλεισιμο οπως την port ugoos !!!
Και για του λογου το αληθες ...παρ'ολο που η b922 αναφερεται σαν παραδειγμα διαφοροποιησης μεταξυ ddr4 και lpddr4 δεν υπαρχει πουθενα στα ... καταστοιχα τους ..δηλαδη στα SDK  που δωσανε public !
http://forum.bee-link.com/forum.php?mod=viewthread&tid=48307

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα reboot to recovery μεσω εντολων adb 

αλλα δεν μπορεσα να φλασαρω την καινουργια ugoos ,ο υπολογιστης μου δεν βλεπει το κουτακι οτι κ αν δοκιμασα

το εβαλα σε θυρες μπροστα κ πισω απο το pc ,αλλαξα θυρες στο gt king, εβαλα usb drivers κανονικα, αλλο καλωδιο δεν εχω να δοκιμασω κ μαλλον φταιει αυτο

δεν ξερω αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει να παιδευομαι η οποιες βελτιωσεις της καινουργιας ,ασε που δεν εχω κανενα σοβαρο θεμα με την παλια, τεσπα

γατος κανονικα shutdown k reboot μου κανει χωρις προβλημα ,μαλιστα εχει μια επιλογη να μην κανει αυτοματα boot οταν του δινεις ρευμα ,πολυ βολικη μετα απο διακοπες ρευματος

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Redshift said:

παιδια εκανα reboot to recovery μεσω εντολων adb 

αλλα δεν μπορεσα να φλασαρω την καινουργια ugoos ,ο υπολογιστης μου δεν βλεπει το κουτακι οτι κ αν δοκιμασα

το εβαλα σε θυρες μπροστα κ πισω απο το pc ,αλλαξα θυρες στο gt king, εβαλα usb drivers κανονικα, αλλο καλωδιο δεν εχω να δοκιμασω κ μαλλον φταιει αυτο

δεν ξερω αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει να παιδευομαι η οποιες βελτιωσεις της καινουργιας ,ασε που δεν εχω κανενα σοβαρο θεμα με την παλια, τεσπα

γατος κανονικα shutdown k reboot μου κανει χωρις προβλημα ,μαλιστα εχει μια επιλογη να μην κανει αυτοματα boot οταν του δινεις ρευμα ,πολυ βολικη μετα απο διακοπες ρευματος

Και την 0.4.0 πως την είχες βάλει, εφόσον λες ότι το καλώδιο έχει θέμα ??? Παρεπιπτόντως τι μήκος έχει το καλώδιο? Θα μπορούσες πανεύκολα να φτιάξεις ένα μόνο σου από 2 παλιά/άχρηστα καλώδια (από smartphones κλπ.)

Ίσως να δοκίμαζες με sd κάρτα που λέει ο @xloupas? (εάν κάτι πάει στραβά βέβαια, τότε θα αναγκασθείς να πας σε καλώδιο !!!)

Θα σου πω να δοκιμάσεις και κάτι άλλο, εάν δουλεύει στο κουτί σου (με PM θα σου πω τι και πως).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ath156 said:

Και την 0.4.0 πως την είχες βάλει, εφόσον λες ότι το καλώδιο έχει θέμα ??? Παρεπιπτόντως τι μήκος έχει το καλώδιο? Θα μπορούσες πανεύκολα να φτιάξεις ένα μόνο σου από 2 παλιά/άχρηστα καλώδια (από smartphones κλπ.)

Ίσως να δοκίμαζες με sd κάρτα που λέει ο @xloupas? (εάν κάτι πάει στραβά βέβαια, τότε θα αναγκασθείς να πας σε καλώδιο !!!)

Θα σου πω να δοκιμάσεις και κάτι άλλο, εάν δουλεύει στο κουτί σου (με PM θα σου πω τι και πως).

αλλαξα υπολογιστη απο τοτε που εβαλα την rom

πηγα σε ryzen πριν κανενα χρονο αν θυμαμαι καλα

με adb devices δεν βλεπω το κουτακι καν ,ουτε απο linux ουτε απο win ,με adb connct 192.x.x.x συνδεομαι κανονικα ,οποτε ειναι το καλωδιο ,δοκιμασα κ ενα αλλο πολυ μακρυ αλλα τα ιδια

δεν θα ασχοληθω αλλο ,βαριεμαι να τα στηνω ολα απο την αρχη ενω ουσιαστικα δεν εχω κανενα προβλημα

ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας κ για την βοηθεια που δινετε εδω μεσα

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Redshift said:

γατος κανονικα shutdown k reboot μου κανει χωρις προβλημα ,μαλιστα εχει μια επιλογη να μην κανει αυτοματα boot οταν του δινεις ρευμα ,πολυ βολικη μετα απο διακοπες ρευματος

Σ'ευχαριστω πολυ!
Αυτο ακριβως πιστευα και γω...(για τα πιο καινουργια) !

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά στο Tox1 έφαγε φρίκη το Bluetooth.Λεει διακόπτεται επανηλειμμένα.Τι να κάνω;Δοκιμασα επαναφορά wifi,bt,δεδομένων που τα σβήνει αλλά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, kos26k said:

Ξαφνικά στο Tox1 έφαγε φρίκη το Bluetooth.Λεει διακόπτεται επανηλειμμένα.Τι να κάνω;Δοκιμασα επαναφορά wifi,bt,δεδομένων που τα σβήνει αλλά τίποτα...

Αφου τα εκανες ολα....ξαναπερασε με καλωδιο την τελευταια μαμα...!
Ακομα καλυτερα δοκιμασε και τις 2 slimbox!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αφου τα εκανες ολα....ξαναπερασε με καλωδιο την τελευταια μαμα...!
Ακομα καλυτερα δοκιμασε και τις 2 slimbox!
Στην ουσία όμως μόνο αυτά είναι οι αλλαγές;Το 2ο τι είναι;
Added LeanKeyKeyboardPro setting to keyboards
Added item Additional functions to settings
Updated busybox, webview, timezone files

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, kos26k said:

Στην ουσία όμως μόνο αυτά είναι οι αλλαγές;Το 2ο τι είναι;
Added LeanKeyKeyboardPro setting to keyboards
Added item Additional functions to settings
Updated busybox, webview, timezone files
 

Καποιες ''Προσθετες λειτουργιες'' που θα πρεπει να δεις αν βαλεις το λογισμικο ποιες ειναι!
Αφου ειχες τετοιο προβλημα δες το σαν αφορμη να τεσταρεις και slimbox...
Για τα υπολοιπα .... θα δεις μονος σου πιο καθεται και πιο οχι καλυτερα με τις αναγκες σου!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Redshift said:

@ath περασα τους drivers ξανα με τα windows να επιτρεπουν unsigned drivers, τζιφος

ευχαριστω κ παλι

Απλώς επειδή μόλις εχθές συμμετείχα σε μία συζήτηση περί των διάφορων εκδόσεων του USB Burning Tool και ποια είναι καλύτερη ή με λιγότερα προβλήματα, υπήρξε η άποψη ότι στα Windows 11 δεν υπάρχει καμία έκδοση UBT που να λειτουργεί !!!

Προσωπικά δεν έχω Win11 (μέχρι Win10 έχω φτάσει .....), οπότε δεν έχω άποψη, αλλά μήπως αυτό τελικά φταίει στην περίπτωσή σου?? ............

Edit.....Μπα...Μάλλον ήταν "false alarm" η αδυναμία λειτουργίας UBT σε Windows 11.......βρέθηκαν ήδη 2 χρήστες που το χρησιμοποιούν χωρίς πρόβλημα στα 11....άρα no problem στα Win11 (όποιος τα έχει βέβαια)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, ath156 said:

Απλώς επειδή μόλις εχθές συμμετείχα σε μία συζήτηση περί των διάφορων εκδόσεων του USB Burning Tool και ποια είναι καλύτερη ή με λιγότερα προβλήματα, υπήρξε η άποψη ότι στα Windows 11 δεν υπάρχει καμία έκδοση UBT που να λειτουργεί !!!

Προσωπικά δεν έχω Win11 (μέχρι Win10 έχω φτάσει .....), οπότε δεν έχω άποψη, αλλά μήπως αυτό τελικά φταίει στην περίπτωσή σου?? ............

Windows 10 ltsc εχω

λες να δοκιμασω με παλαιοτερες εκδοσεις του ubt?

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Redshift said:

Windows 10 ltsc εχω

λες να δοκιμασω με παλαιοτερες εκδοσεις του ubt?

Δοκίμασες με την 2.2.0 ??? https://mega.nz/file/E0MHyaDa#n5BHOVwobmWxLmfgnD9Bn8BWjjfH4RLgesKTiiuwFzY

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Redshift said:

Windows 10 ltsc εχω

λες να δοκιμασω με παλαιοτερες εκδοσεις του ubt?

Έχεις αποκλείσει το ενδεχόμενο να έχεις προβληματικό USB Male to male καλώδιο;

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, makis1024 said:

Έχεις αποκλείσει το ενδεχόμενο να έχεις προβληματικό USB Male to male καλώδιο;

εχω δοκιμασει 1 καλωδιο πολυ κοντο μεν αλλα που ξερω οτι δουλευει σιγουρα ,ειναι usb3 καλωδιο σκληρου δισκου

κανω reboot recovery ,κ αρχιζω να αλλαζω θυρες κ να κλεινω ξεκιναω το ubt

τζιφος κ με το ubt 2

με adb connect συνδεεται μονο κ μονο μεσω δικτυου ethernet

δεν ξερω πραγματικα

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...