Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, Redshift said:

εχω δοκιμασει 1 καλωδιο πολυ κοντο μεν αλλα που ξερω οτι δουλευει σιγουρα ,ειναι usb3 καλωδιο σκληρου δισκου

κανω reboot recovery ,κ αρχιζω να αλλαζω θυρες κ να κλεινω ξεκιναω το ubt

τζιφος κ με το ubt 2

με adb connect συνδεεται μονο κ μονο μεσω δικτυου ethernet

δεν ξερω πραγματικα

Μπορεις να μας περιγραψεις την διαδικασια που ακολουθησες και παλιοτερα και τωρα για να φλασαρεις το λογισμικο... ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Όπως και να έχει όμως το BCM το ξεχνάς , γιατί εφόσον το ubt δεν μπορείς να το δουλέψεις για τον x,ψ λόγο , σε περίπτωση στραβής με το bcm θα μείνεις χωρίς ούτε καν την port ugoos 0.4.0. Άποψη μου ή 0.4.2 με ubt ή μένεις με την 0.4.0 , διότι η 0.4.2 με bcm ενέχει πολλούς κινδύνους.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, makis1024 said:

Όπως και να έχει όμως το BCM το ξεχνάς , γιατί εφόσον το ubt δεν μπορείς να το δουλέψεις για τον x,ψ λόγο , σε περίπτωση στραβής με το bcm θα μείνεις χωρίς ούτε καν την port ugoos 0.4.0. Άποψη μου ή 0.4.2 με ubt ή μένεις με την 0.4.0 , διότι η 0.4.2 με bcm ενέχει πολλούς κινδύνους.

Σωστοοος ο @makis1024 !!!
Παρεμπιπτοντως εχω στα χερια μου ενα hk1 x3 4/64...
Δεν ξερω αν ειναι λογω λογισμικου αλλα η αισθηση που μου αφηνει ειναι καλυτερη απο τα αλλα 2 ξαδελφακια που εχω δοκιμασει!
Το λογισμικο του θυμιζει σε πολλα σημεια το λογισμικο του magicsee n5 max x3 (για να μην πω οτι ειναι το ιδιο εκτος του μαυρου superuser εδω) .... !
Και σαφως μετα απο λιγη ωρα αυτο που μου κεντρισε το ενδιαφερον ειναι οι χαμηλες θερμοκρασιες επισης σε συγκριση με τα αλλα που ειπαμε... με χειροτερο παντα το hk1 tv box με διαφορα ... που 90αριζε για πλακα!

 

EDIT :

Οτι καλο ειπα για το μποξακι το παιρνω πισω!
Το συγκεκριμενο δεν φορτωνει λογισμικο με τιποτα !!!
Για να δουμε τι ...θα δουμε!

 

EDIT 2 :

Τελικα το μπουτονακι του reset ειναι χαλασμενο...!
Αρε κινεζε....!!!
Ανοιγμα το καπακι ... βραχυκυκλωμα τα πινακια και ολα καλα με την port ugoos 0.4.2!

 

 

0-02-0a-dc31bd0e3440c643d80385766b1d2682d36edf0b577516df5feadb3dbb65028a_eb45b0d36c3b762d.thumb.jpg.052d0963d71a2731ce3202c8ac7f7000.jpg

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καποιες ''Προσθετες λειτουργιες'' που θα πρεπει να δεις αν βαλεις το λογισμικο ποιες ειναι!
Αφου ειχες τετοιο προβλημα δες το σαν αφορμη να τεσταρεις και slimbox...
Για τα υπολοιπα .... θα δεις μονος σου πιο καθεται και πιο οχι καλυτερα με τις αναγκες σου!
Δε δοκίμασε κανείς να μας πεί;Καηκα τελευταία με πειράματα στο Z6,θα καω και αλλο αν ασχοληθω και με το Tox1 ξανα
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι 0.4.2 port Ugoos του Vortex για Tox1. Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

https://4pda.to/forum/index.php?showtopic=1001668&view=findpost&p=111598424

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, makis1024 said:

Αυτή είναι 0.4.2 port Ugoos του Vortex για Tox1. Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

https://4pda.to/forum/index.php?showtopic=1001668&view=findpost&p=111598424

Αυτό έχει οθονούλα 😁

Οπότε εάν βάλετε Vortex rom μπορείτε να έχετε και την θερμοκρασία του εκεί🙂

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι και οθονούλα και μπορεί να παρακολουθήσει και τα changelogs σε Vortex port Ugoos, πολύ πιο εύκολα από Slimbox. Και έχουμε και άριστα σχόλια...

* AuronSV,
Thank you very much what a fast firmware, I have not seen such firmware yet, I especially liked the picture, I take off my hat, bravo maestro

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Ωπ τι'ναι τούτο ευχαριστώ! Το X3 να φανταστώ έχει καλύτερο firmware απο το Tox1..Αλλα είναι για encrypted;;
Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kos26k said:

Ωπ τι'ναι τούτο ευχαριστώ! Το X3 να φανταστώ έχει καλύτερο firmware απο το Tox1..Αλλα είναι για encrypted;;
Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!

 

IMG_20211226_113553.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kos26k said:

Ωπ τι'ναι τούτο ευχαριστώ! Το X3 να φανταστώ έχει καλύτερο firmware απο το Tox1..Αλλα είναι για encrypted;;
Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!

Ναι είναι μόνο για encrypted. Και έχει εξηγήσει πως το έκανε......

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία να επαναλάβω εδώ ότι όσοι βάλετε οποιαδήποτε Ugoos Port του Vortex (0.4.0 έως και 0.4.2) μπορείτε να έχετε την θερμοκρασία και άλλες πληροφορίες κατά βούληση (ακόμα και εναλλασόμενες) στην μπροστινή οθονούλα (άν έχει φυσικά !!!).

Αυτό μπορεί να γίνει με μία "πατέντα" μου, όπου έχω συνδυάσει διάφορα πράγματα (την έχω ανεβάσει στο 4pda από τον Ιούλιο 2021 !!!). Θέλει λίγες κινήσεις βέβαια, αξίζει όμως τον κόπο νομίζω.

Edit: Μάλλον καλύτερες οδηγίες/τρόπος εδώ:https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7022668

Στο παρόν Θέμα υπάρχει εδώ https://myphone.gr/forum/topic/73324/page/743/?tab=comments#comment-7002010

Το ίδιο βέβαια μπορείτε να κάνετε και σε οποιοδήποτε κουτί έχει οθονούλα, εάν χρησιμοποιείτε Coreelec (εδώ βέβαια πολύ πιο εύκολα και απλά). Σχετικό λινκ εδώ:https://myphone.gr/forum/topic/180121/page/7/

 

 

1640513626441.jpg

1640513626429.jpg

IMG-20210603-202002.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ βολικό αυτό με την θερμοκρασία , αλλά απευθύνεται σε νεανικούς χρήστες γιατί εμείς οι υπόλοιποι που είμαστε μιας κάποιας ηλικίας , όχι την οθονούλα δεν βλέπουμε , αλλά ούτε βλέπουμε προς τα πού πέφτει το boxάκι στα τέσσερα μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, makis1024 said:

Πολύ βολικό αυτό με την θερμοκρασία , αλλά απευθύνεται σε νεανικούς χρήστες γιατί εμείς οι υπόλοιποι που είμαστε μιας κάποιας ηλικίας , όχι την οθονούλα δεν βλέπουμε , αλλά ούτε βλέπουμε προς τα πού πέφτει το boxάκι στα τέσσερα μέτρα.

Αυτό ισχύει στην περίπτωση του H96 max X3 που η οθονούλα του είναι τόσο "αχνή" που μόνο εάν πας πολύ κοντά διακρίνεις τα νούμερα (ακόμα και εάν βάλεις την μέγιστη ένταση 7). Εδώ λοιπόν η συγκεκριμένη πατέντα είναι σχεδόν άχρηστη πρακτικά.

Στο HK1 Box όμως είναι εξαιρετικά ευδιάκριτη και λειτουργική (πολλοί ίσως μάλιστα να θελήσουν να πάνε σε χαμηλότερη ρύθμιση έντασης από το 7 π.χ. σε 6 ή και 5 ακόμα).

Στο X88 King επίσης είναι άψογη η οθονούλα του !!!!

Επίσης μπορείς να "παίξεις" με τις διάφορες ρυθμίσεις και να βάλεις να εναλλάσεται η θερμοκρασία με την ώρα ή την ημερομηνία.......π.χ. 15 δεύτερα θερμοκρασία και 15 δεύτερα ώρα .....

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο μερος αλλα βαζοντας στο kodi το manalab και οταν θα ξεκινησει να παιζει μια ταινια βλεπω οτι η μνημη του box παει στο 100% 

Καποιες φορες θα κολησει και θα σταματησει,καποιες θα βγει στην κεντρικη οθονη του box και καποιες αλλες θα παγωσει ολο....

Τι πρεπει να κανω για να μην ρουφαει ολη την μνημη οταν παιζει μια ταινια??

Οταν παιζω μονο στο μενου και πριν παιξει η ταινια ,ολα καλα

Εχω το Α95xf3 με 4gb ram

Edited by johnstef
Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια παιδιά!Εβαλα την 0.4.2 και δε μου ανοίγει τωρα το box! Τι να κανω;SOS!!Κολλαει και το UBT τωρα στην αναγνώριση μου διακόπτει την διαδικασια!@ath156 τι να κάνω;;@makis1024

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnstef said:

Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο μερος αλλα βαζοντας στο kodi το manalab και οταν θα ξεκινησει να παιζει μια ταινια βλεπω οτι η μνημη του box παει στο 100% 

Καποιες φορες θα κολησει και θα σταματησει,καποιες θα βγει στην κεντρικη οθονη του box και καποιες αλλες θα παγωσει ολο....

Τι πρεπει να κανω για να μην ρουφαει ολη την μνημη οταν παιζει μια ταινια??

Οταν παιζω μονο στο μενου και πριν παιξει η ταινια ,ολα καλα

Εχω το Α95xf3 με 4gb ram

Έχεις πάει στο "ΣΥΣΤΗΜΑ-ADVANCE SETTINGS" και εκεί απλώς να πατήσεις το "Write File" κάτω που θα σου αυξήσει την διαθέσιμη μνήμη στην προτεινόμενη τιμή ???

Ίσως θα ήταν καλύτερα τέτοια θεματάκια να συζητιούνται στο "ξεχασμένο" ειδικό νήμα/θέμα https://myphone.gr/forum/topic/113713/page/360/

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά τι να πω,δεν υπάρχουν λόγια!Ειναι σχεδόν σα να ξαναανέστησα το X88 King μου χαχα.Και μόνο που υπάρχει αυτή η Rom,αξίζει να πάρεις όποιο μποξάκι ταιριάζει πάνω του!Απιστευτες ρυθμίσεις,Επεσε η θερμοκρασία περίπου 10 βαθμους,παει σφαίρα χωρίς τα lag της 1.6, η εικόνα οντως βελτιώθηκε κατακόρυφα σε σχέση με το μαμά 1.6 firmware ασε που υπάρχουν και αρκετές ακόμα ρυθμίσεις να παίξεις..Ειναι σα να πήρες αλλο μποξάκι..Το Gamesir T4 Pro εκει που δεν έπαιζε με bluetooth παρα μόνο με usb τωρα ξαφνικά παίζει κανονικά και με bluetooth..Τι να πω ενα εύγε...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ath156 said:

Έχεις πάει στο "ΣΥΣΤΗΜΑ-ADVANCE SETTINGS" και εκεί απλώς να πατήσεις το "Write File" κάτω που θα σου αυξήσει την διαθέσιμη μνήμη στην προτεινόμενη τιμή ???

Ίσως θα ήταν καλύτερα τέτοια θεματάκια να συζητιούνται στο "ξεχασμένο" ειδικό νήμα/θέμα https://myphone.gr/forum/topic/113713/page/360/

 

Ναι μου γραφει προτεινομενη τιμη 180 mb αλλα παλι τα ιδια κανει ...του βαζω 0 για να διαβαζει απο το δισκο παλι τα ιδια

Βλεπω μια ταινια και μετα απο μιση ή μια ωρα να με πεταξει εξω...και ξανα απ την αρχη

Υπςρχουν και καποιες φορες που θα το παιξει χωρις κολληματα αλλα τις περισσοτερες θα με πεταξει

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, johnstef said:

Ναι μου γραφει προτεινομενη τιμη 180 mb αλλα παλι τα ιδια κανει ...του βαζω 0 για να διαβαζει απο το δισκο παλι τα ιδια

Βλεπω μια ταινια και μετα απο μιση ή μια ωρα να με πεταξει εξω...και ξανα απ την αρχη

Υπςρχουν και καποιες φορες που θα το παιξει χωρις κολληματα αλλα τις περισσοτερες θα με πεταξει

Δεν κατάλαβα εάν την ταινία την παίζεις από το διαδίκτυο ή από το σκληρό δίσκο/USB stick, αλλά εφόσον έχεις 4GB δοκίμασε στο Advanced Settings και μεγαλύτερη τιμή από την προτεινόμενη των 180MB π.χ. 400MB και πες εάν διαπιστώσεις κάποια διαφορά.....ειδικά εάν βλέπεις ταινία σε Full HD ή 4Κ............

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...