Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8 minutes ago, johnybe said:

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές να έχουμε με υγεία και ότι επιθυμεί ο καθένας!!
Ερωτηαη:
Βλέπω και γράφετε για ρομ για καλυτέρευσή που παίζουν το νετφλιξ κλπ.
Μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο στο mecool km1 που έχω; εγγύηση έτσι κι αλλιώς δεν έχει, απλά μην κάνω καμιά μλκια...
Ευχαριστώ!!!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


 

Αντι να ψαχνεις για λογισμικα και αφου σ'ενδιαφερει το νετφλιξ πηγαινε λιγα ποστ πισω στο ποστ του @xloupas ...
https://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7016839
Στο βιντεακι μιλαει για μια εφαρμογη...
Δοκιμασε την!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Και δεν πιστεύω ο Vortex ούτε ο Slimbox να έχουν βγάλει custom Rom για Mecool KM1. Το Mecool KM2 έχει πιστοποίηση για Netflix 4K και είναι αναγκαστικά και Google certified , το KM1 είναι μόνο Google certified αλλά δεν έχει πιστοποίηση για Netflix 4K.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά λειτουργεί μόνο μια εφαρμογή του νετφλιξ παλιά νομίζω η 6.1 ή 6.2 και χρειάζεσαι οπωσδήποτε mouse και όχι από το κοντρόλ του μποξ. Αυτό είναι το μόνο που με χαλάει..
Ευχαριστώ

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωπ συγνώμη το ξέχασα!Το Tox1 δε το πειραζω..Θελω να πειραματιστω με το Vorke Z6 DDR4 3/32!! Εβαλα την slimbox 14.2 Mecool BB2 pie,ολα καλα δε λέω...αλλα το πρόβλημα παραμένει,υπάρχει καθυστέρηση ήχου μεσω bluetooth!Ενα παιδί είπε οτι δεν.υπάρχει αυτό το θέμα με την ATV γιαυτό και Ρώτησα αν τρέχουν αυτές οι εφαρμογές!

Link to comment
Share on other sites

Aidan's Rom για s912 DDR3 , DDR4 για 1000 lan που έχει το Vorke Z6. Όλες οι Aidan's Roms είναι ATV , δοκιμάζεις και βλέπεις.

https://androidfilehost.com/?fid=14943124697586373221

Link to comment
Share on other sites

Τρελό άκυρο χαχα παπατζα η ATV δε μπορείς να κάνεις τίποτα.Ούτε vanced ούτε vradio ούτε τίποτα.Μαλλον έχει συγκεκριμένο κοινό που τους βολευει τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι εδω μεσα ειμαστε φαν του ''καθαρου'' Android και εχουμε τοποθετηθει πολλακις περι των διαφορων τους με την ATV!
Παρ'ολα αυτα οι ρωσικες ATV που βασιζονται σε ugoos (SLIMBOX & VTX) ειναι απιστευτα πρακτικες και κατα καποιο τροπο θα ελεγα και ''υβριδικες'' μιας και εχεις πληρη ελευθερια κινησεων και χειρισμου οπως και στις ''απλες''....
Η μονη διαφορα ειναι το ATV playstore που συνεχιζει με τις ιδιες απαγορευσεις αλλα αυτο ξεπερνιεται πολυ ευκολα με ενα εναλλακτικο app store οπως το APKPURE!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αρα να βρω εστω κάποια τέτοια..Μα κατεβαζω σκετα τα apk και πάλι δε τα κάνει εγκατασταση τραγικό..Το μοναδικό που θελω ειναι να βρω μια rom που να μην έχει bluetooth sound latency!

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, kos26k said:

Αρα να βρω εστω κάποια τέτοια..Μα κατεβαζω σκετα τα apk και πάλι δε τα κάνει εγκατασταση τραγικό..Το μοναδικό που θελω ειναι να βρω μια rom που να μην έχει bluetooth sound latency!

Θα σε συμβουλευα τωρα που πηρες το ... κολαι με το καλωδιο να δοκιμασεις τα λογισμικα του slimhouse (αν δεν το εχεις κανει ηδη) και ιδιως την ATV βερσιον για το TOX1 μποξακι σου...

https://disk.yandex.ru/d/zjh8T_0X-1dqlA

Ετσι θα εχεις μια πιο καλυτερη αποψη γι'αυτα που σου λεω!
Θα συγκρινεις μονος σου την ATV του AIDAN'S με αυτην του slimhouse και θα δεις και εσυ ποια ειναι πιο ευχρηστη!
Τωρα ... για το BT δεν εχω καμια αποψη γιατι δεν χρησιμοποιω αλλα εφαρμογες μπορεις να εχεις στην ρωσικη ATV οποιες θελεις (η σχεδον ολες για να μην ειμαι και απολυτος) !

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα την slimbox ATV στο Vorke Z6.Λιγο καλύτερη φάση.Το vanced μπηκε.Το stremio ομως οχι..Μεγαλο μείον!!!Το Tox1 ομως δε το πειραζω με τη μαμά 1.6 είναι μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

Μετά που δοκίμασα τα πάντα με το εγχειρίδιο του MX3 Vontar air mouse που ξαφνικά σταμάτησε το usb dongle να λειτουργεί, σκέφτομαι να πάω στην αγορά ενός i8 air keyboard από σκρουτζομάγαζο..

https://gforgadget.gr/shop/fotizomeno-mini-pliktrologio-oem-i-8/?skr_prm=WyIxOTNlMzExZC1kYTAwLTQ2NTktYTQwZS00YWMwZmE4YjBmZTYiLDE2NDAxMTcwMzgyNDQseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

ΘΑ κάνει κάτι τέτοιο δουλειά, γνωρίζει κανείς;
Ευχαριστώ!!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, kos26k said:

Δοκιμασα την slimbox ATV στο Vorke Z6.Λιγο καλύτερη φάση.Το vanced μπηκε.Το stremio ομως οχι..Μεγαλο μείον!!!Το Tox1 ομως δε το πειραζω με τη μαμά 1.6 είναι μια χαρά..

Οταν λες οτι το stremio δεν μπηκε ...τι ακριβως εννοεις ;
Δεν το βρισκει το playstore η το κανεις εγκατασταση και δεν δουλευει ;

 

15 minutes ago, johnybe said:

Μετά που δοκίμασα τα πάντα με το εγχειρίδιο του MX3 Vontar air mouse που ξαφνικά σταμάτησε το usb dongle να λειτουργεί, σκέφτομαι να πάω στην αγορά ενός i8 air keyboard από σκρουτζομάγαζο..

https://gforgadget.gr/shop/fotizomeno-mini-pliktrologio-oem-i-8/?skr_prm=WyIxOTNlMzExZC1kYTAwLTQ2NTktYTQwZS00YWMwZmE4YjBmZTYiLDE2NDAxMTcwMzgyNDQseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

ΘΑ κάνει κάτι τέτοιο δουλειά, γνωρίζει κανείς;
Ευχαριστώ!!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Το tv box για την μεγιστη εμπειρια χρησης θελει μονο air mouse....
Το Mini Touchpad Keyboard δεν θα σε βολεψει καθολου!
Σκεψου να εισαι ξαπλωμενος π.χ στον καναπε σου και αντι να δουλευεις το ενα σου χερι για να τα κανεις ολα να ...ψαχνεις να βρεις ολα αυτα τα κουμπια η να ''τρελαινεσαι'' που το Touchpad δεν υπακουει σωστα στα ... αγγιγματα σου !!!
Και αυτο επειδη στα περισσοτερα απο αυτα τα κινεζικα Mini Keyboard το Touchpad δεν εχει καθολου καλη αισθηση!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Το tv box για την μεγιστη εμπειρια χρησης θελει μονο air mouse....
Το Mini Touchpad Keyboard δεν θα σε βολεψει καθολου!
Σκεψου να εισαι ξαπλωμενος π.χ στον καναπε σου και αντι να δουλευεις το ενα σου χερι για να τα κανεις ολα να ...ψαχνεις να βρεις ολα αυτα τα κουμπια η να ''τρελαινεσαι'' που το Touchpad δεν υπακουει σωστα στα ... αγγιγματα σου !!!
Και αυτο επειδη στα περισσοτερα απο αυτα τα κινεζικα Mini Keyboard το Touchpad δεν εχει καθολου καλη αισθηση!
Και έχεις να προτείνεις κάτι οικονομικό από Ελλάδα; γιατί από Κίνα τελωνείο δε λέει..

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, johnybe said:

Και έχεις να προτείνεις κάτι οικονομικό από Ελλάδα; γιατί από Κίνα τελωνείο δε λέει..

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Κοιτα...εγω εχω το ιδιο εδω και πολλα χρονια και μαλιστα με back light οπως το δικο σου...
Ειναι με διαφορα απο τα καλυτερα που εχουν περασει απο τα χερια μου!
Κατα καιρους εχω παρει και αλλα πολλα σαν αυτο (mx3) με αλλα ονοματα αλλα ...τζιφος!
Δυστυχως τωρα εδω στην Ελλαδα δεν βλεπω κατι σε λογικα πλαισια τιμης και αξιολογο...!
Αν παντως διαλεγα κατι απο εδω θα κοιτουσα τα g10s που οσα επεσαν στα χερια μου δουλευαν μια χαρα!
Να ξερεις τελος οτι πλεον μπορεις να αγορασεις οτι θελεις απο κινα και AliExpress αρκει να διαλεξεις για σιγουρια το Standard Shipping και θα σου ερθει κανονικα χωρις τελωνειο!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, johnybe said:

Μετά που δοκίμασα τα πάντα με το εγχειρίδιο του MX3 Vontar air mouse που ξαφνικά σταμάτησε το usb dongle να λειτουργεί, σκέφτομαι να πάω στην αγορά ενός i8 air keyboard από σκρουτζομάγαζο..

https://gforgadget.gr/shop/fotizomeno-mini-pliktrologio-oem-i-8/?skr_prm=WyIxOTNlMzExZC1kYTAwLTQ2NTktYTQwZS00YWMwZmE4YjBmZTYiLDE2NDAxMTcwMzgyNDQseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

ΘΑ κάνει κάτι τέτοιο δουλειά, γνωρίζει κανείς;
Ευχαριστώ!!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Έχω ένα τέτοιο i8-like κινέζικο με touchpad (το δικό μου δεν έχει οπίσθιο φωτισμό).

Για εμένα έχει πολλά πλεονεκτήματα και μάλιστα πολλές φορές το προτιμώ από τα air mouse που έχω. 

- Με το touchpad "περιηγείσαι" με τον κέρσορα πολύ εύκολα χωρίς να χρειάζεται να "σημαδεύεις" την οθόνη/TVbox. Δεν χρειάζεται "σταθερό" χέρι όπως τα air mouse.

- Έχει πολλά κουμπιά έτοιμα (Home, Back, Browser, αλλαγή γλώσσας κλπ)

- Ειδικά όταν πρέπει να πληκτρολογήσεις κείμενο (π.χ. στο search του Browser) δεν παίζεται.

Όπως όλα τα πράγματα όμως έχει τα υπέρ και τα κατά του.........είναι δε και θέμα προσωπικών προτιμήσεων....περί ορέξεως...

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, kos26k said:

@gatos814 Η εφαρμογή δεν έχει εγκατασταθεί..Αρα ξεχναω ATV..

Ποια βερσιον κατεβασες και απο που... ;
Η σωστη απο το σαιτ του Stremio ειναι η  ''1.4.13 ARM APK''
Αν οντως κατεβασες αυτη και δεν δουλευει δοκιμασε και αυτην την πιο παλια :
https://www.androidapksbox.com/apk/stremio-1-3-5-2110023-old-apk/

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους 

εχω εδω κ καιρο βαλει στο απλο gt king μου την Ugoos 0.40 του Vortex κ ειμαι ικανοποιημενος

απο οτι ειδα εχει βγαλει κ εκδοση 0.42 της ιδιας αλλα μονο σε full image για εγκατασταση απο την αρχη

για πακετο αναβαθμισης δεν βρηκα κατι

ουτε επισης απο τον ελεγχο αναβαθμισης μεσα απο τα μενου της rom βρισκει νεωτερη εκδοση

εχει κανεις ιδεα;

https://mega.nz/folder/glojGShT#W_XaRarurQoYgLXhQLyIpA 

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Redshift said:

καλημερα σε ολους 

εχω εδω κ καιρο βαλει στο απλο gt king μου την Ugoos 0.40 του Vortex κ ειμαι ικανοποιημενος

απο οτι ειδα εχει βγαλει κ εκδοση 0.42 της ιδιας αλλα μονο σε full image για εγκατασταση απο την αρχη

για πακετο αναβαθμισης δεν βρηκα κατι

ουτε επισης απο τον ελεγχο αναβαθμισης μεσα απο τα μενου της rom βρισκει νεωτερη εκδοση

εχει κανεις ιδεα;

https://mega.nz/folder/glojGShT#W_XaRarurQoYgLXhQLyIpA 

Καλημέρα. Θα χρησιμοποιήσεις το USB Burning Tool βγάζοντας τα τσεκ από το "erase flash" & "erase bootloader".

θα πάει από το 0.4.0 στο 0.4.2 με διατήρηση των δεδομένων σου !!!!

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ath156 said:

Καλημέρα. Θα χρησιμοποιήσεις το USB Burning Tool βγάζοντας τα τσεκ από το "erase flash" & "erase bootloader".

θα πάει από το 0.4.0 στο 0.4.2 με διατήρηση των δεδομένων σου !!!!

επειδη μαλλον μου εχει σπασει το reset τζαμπερακι κατω απο το κουτι μαλλον δεν θα μπορεσω να την βαλω

παντως ευχαριστω για την απαντηση

ξερουμε τι διαφορες εχει με την 0,40?

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Redshift said:

επειδη μαλλον μου εχει σπασει το reset τζαμπερακι κατω απο το κουτι μαλλον δεν θα μπορεσω να την βαλω

παντως ευχαριστω για την απαντηση

ξερουμε τι διαφορες εχει με την 0,40?

Μπορεις να μπεις με καποια εφαρμογη  υπαρχουν πολλες αρκει να ειναι root το tv box 

εγω σου δινω μια αλλα ειναι για διαδικασια με burn card maker δεν ξερω αν θα σου δουλεψει με usb burning tool 

 

https://apkpure.com/reboot/fr.petrus.tools.reboot

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Redshift said:

επειδη μαλλον μου εχει σπασει το reset τζαμπερακι κατω απο το κουτι μαλλον δεν θα μπορεσω να την βαλω

παντως ευχαριστω για την απαντηση

ξερουμε τι διαφορες εχει με την 0,40?

Μπορείς βέβαια να δοκιμάσεις με ubt και βραχυκύκλωμα των δύο επαφών πριν την εισαγωγή του USB Male to male , με τις επιλογές ξετικαρισμένες erase flash και erase bootloader.

IMG_20211222_125920.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2021 at 6:43 ΜΜ, gatos814 said:

Οδηγιες εισοδου σε προσωρινη TWRP  

1.Κατεβαστε την vtx TWRP  απο εδω :
https://mega.nz/file/I1VSCLIK#m2zkCVL0SigFFSLw_OH8l-cFe6hZt0KOFQzOzDk0ZVo
2.Αντιγραψτε την σε μια καρτα SD η σε μια μοναδα flash USB.
3.Μπητε στην stock recovery ...
4.Μεταβειτε στο ''Apply update from EXT''
5.Και καντε ... Update from sdcard η Update from udisk (αναλογως τι μεσο εχετε χρησιμοποιησει)
6.Βρειτε μετα την ''TWRP .zip''  που εχετε κατεβασει και επιλεξτε την...
Αυτο ειναι το πρωτο μερος και αν τα κανατε ολα σωστα θα μπειτε σε περιβαλλον TWRP  !

 

Οδηγιες backup με twrp...

Μολις μπειτε σε περιβαλλον twrp καντε
''swipe to allow modifications''
και ετσι θα μπειτε στην κεντρικη οθονη της twrp...
Εφ'οσον μας ενδιαφερει λοιπον το backup εκει και θα πρεπει να μπουμε !
Διαλεγουμε το storage για να κανουμε το backup στο μεσο που διαθετουμε και μετα τικαρουμε τα παντα ολα για να τα κρατησουμε σαν backup !
Αυτο ειναι...
Κανουμε ''swipe to backup'' και περιμενουμε το τελος!
Ειμαστε ετοιμοι!

 

Οδηγιες restore με twrp...

Ακριβως τα ιδια πραγματα με ολα τα ...προηγουμενα για να φτασετε στο κεντρικο μενου της twrp απλα αυτην την φορα επιλεξτε restore και τι ακριβως πραγματα θελετε να επαναφερετε...

 

Tip :
Συνηθως και ενα απλο restore μονο των data σας θα σας σωσει απο τον κοπο του στησιματος του tv box με αυτα που θελετε απο την αρχη !!!

Καλη επιτυχια σε ολους !

Με την ιδια διαδικασια μπορω να κανω backup και στο κινητο μου??

Ενα hotom ht17pro

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι η ίδια , αρκεί το κινητό να έχει ξεκλείδωτο bootloader , ο υπολογιστής driver για το κινητό , το κινητό να μπαίνει Fastboot mode και το βασικό να υπάρχει twrp recovery για το κινητό σου. Εάν δεν κάνει μπορεί και να μπρικάρει , και εάν μπρικάρει θέλει Fastboot Rom , η μπαταρία αποσύνδεση από την μητρική , sp flashing tool , λόγω MTK επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...