Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8 minutes ago, ath156 said:

Δεν κατάλαβα εάν την ταινία την παίζεις από το διαδίκτυο ή από το σκληρό δίσκο/USB stick, αλλά εφόσον έχεις 4GB δοκίμασε στο Advanced Settings και μεγαλύτερη τιμή από την προτεινόμενη των 180MB π.χ. 400MB και πες εάν διαπιστώσεις κάποια διαφορά.....ειδικά εάν βλέπεις ταινία σε Full HD ή 4Κ............

Οχι streaming ταινια βλεπω 

Το θεμα ειναι οτι με πεταει στα 180mb που ειναι το προτεινομενο,αν βαλω 400 δε θα με πεταει στα 5-10 λεπτα??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

13 ώρες πριν, johnstef said:

Οχι streaming ταινια βλεπω 

Το θεμα ειναι οτι με πεταει στα 180mb που ειναι το προτεινομενο,αν βαλω 400 δε θα με πεταει στα 5-10 λεπτα??

Τι εννοείς? Αυτή είναι η cache μνήμη που "προ-αποθηκεύει" για να σου δίνει την ταινία απροβλημάτιστα χωρίς σπασίματα, παγώματα κλπ. Στο κάτω κάτω δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.........και μας λες αποτέλεσμα......

edit: Και κάτι που ξέχασα.....καλό είναι να μην βάζεις 0 γιατί πάει και "γράφει" συνεχώς επάνω στον δίσκο, αυτό λοιπόν μπορεί μακροπρόθεσμα να σου μειώσει την διάρκεια ζωής του !!!!!!!!!!!..........επίσης η cache που θα βάλεις μπορεί να είναι το 1/3 της ελεύθερης μνήμης......άρα εφόσον έχεις 4GB λογικά θα έχεις ελεύθερη μνήμη πάνω από 1200ΜΒ.......

edit2: Την θερμοκρασία την τσέκαρες μήπως έχεις από αυτό τον λόγο θέμα?

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Προσπάθησα να διαβάσω όσο πιο πολλά μπορούσα από τις αμέτρητες σελίδες του νήματος, αλλά κάποια μου φαίνονται "κινέζικα"....😄

Να ρωτήσω λοιπόν.

Έχω μια panasonic smart που ο player παίζει πολύ καλά, ακόμα και μεγάλα αρχεία 50gb μέσω υπολογιστή από δίκτυο (streaming)

To πρόβλημα είναι ότι δεν παίζει ήχο dts, οπότε θέλω ένα tv box να αναπαράγει κάποιες ταινίες που έχουν ήχο dts.

Δεν ζητάω πιστέυω τρελά πράγματα, οπότε έχετε να προτείνετε κάτι που να μην θέλει αλλαγές rom κλπ? Αρκεί να χει καλό wifi και καλό θα ήταν και bluetooth μιας και το πληκτρολόγιο μου είναι ασύρματο.

Α, επίσης θα το συνδέω και με την usb στον προενισχυτή που έχω ώστε να στριμάρω και μουσική ασύρματα, άρα υπολογίστε και αυτό.

Αν δεν παίζουν τελωνεία μπορώ και από εξωτερικό αν δεν υπάρχει κάτι εδώ.

Ευχαριστώ 

Edited by TNTGOM
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, kos26k said:
4 ώρες πριν, ath156 said:
@kos26k
Για ποιο λινκ μιλάς?
 

Για τη θερμοκρασία στην οθονούλα.

Μηπως φταιει που μπαίνεις από κινητό? Δοκίμασε από υπολογιστή, γιατί μόλις τώρα το επαλήθευσα.

https://myphone.gr/forum/topic/73324/page/743/?tab=comments#comment-7002010

Σελ. 743 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, ath156 said:

Τι εννοείς? Αυτή είναι η cache μνήμη που "προ-αποθηκεύει" για να σου δίνει την ταινία απροβλημάτιστα χωρίς σπασίματα, παγώματα κλπ. Στο κάτω κάτω δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.........και μας λες αποτέλεσμα......

edit: Και κάτι που ξέχασα.....καλό είναι να μην βάζεις 0 γιατί πάει και "γράφει" συνεχώς επάνω στον δίσκο, αυτό λοιπόν μπορεί μακροπρόθεσμα να σου μειώσει την διάρκεια ζωής του !!!!!!!!!!!..........επίσης η cache που θα βάλεις μπορεί να είναι το 1/3 της ελεύθερης μνήμης......άρα εφόσον έχεις 4GB λογικά θα έχεις ελεύθερη μνήμη πάνω από 1200ΜΒ.......

edit2: Την θερμοκρασία την τσέκαρες μήπως έχεις από αυτό τον λόγο θέμα?

Κι ομως φιλε παροτι εχω 4gb ram,ενω βρισκομαι στο μενου και βλεπω οτι εχει οντως 0% χρησης μνημη οταν διαλεξω κατι να παιξει σταδιακα ανεβαινει και φτανοντας καποια στιγμη το 100% την μνημη με αποτελεσμα να κολλαει και να με πεταει στην αρχικη οθονη του boχ

Τσεκαρα και τη θερμοκρασια αλλα ειναι μολις χλιαρο...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, johnstef said:

Κι ομως φιλε παροτι εχω 4gb ram,ενω βρισκομαι στο μενου και βλεπω οτι εχει οντως 0% χρησης μνημη οταν διαλεξω κατι να παιξει σταδιακα ανεβαινει και φτανοντας καποια στιγμη το 100% την μνημη με αποτελεσμα να κολλαει και να με πεταει στην αρχικη οθονη του boχ

Τσεκαρα και τη θερμοκρασια αλλα ειναι μολις χλιαρο...

Εάν εννοείς ότι δοκίμασες με την αφή και ήταν χλιαρό, δεν είναι αυτός ο τρόπος για να παρακολουθείς την θερμοκρασία.....βάλε το CPU Monitor από Playstorehttps://play.google.com/store/apps/details?id=com.glgjing.stark&hl=el&gl=US.......πήγαινε επάνω δεξιά στο γρανάζι.....ενεργοποίησε το "Desktop floating window".....και θα έχεις μόνιμα την θερμοκρασία σε κάποιο σημείο της οθόνης σου......το σέρνεις όπου θέλεις......όπου δεν ενοχλεί.....

Τώρα κατά τα άλλα έχω το ίδιο build (μαζί με άλλα 3) σε όλα τα κουτιά μου (H96 max X3, HK1 Box, X88 King) και δεν αντιμετωπίζω κανένα παρόμοιο πρόβλημα....και η αλήθεια είναι ότι έχω αφήσει την προτεινόμενη μνήμη.....

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω επισης οτι αυτο ,να ρουφαει κατι ολη την μνημη γινετε μονο με παιζοντας ταινια απο kodi

Ουτε με stremio ουτε με popcorn....

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, kos26k said:

@ath156 Κολλάω στο βήμα 7 στον φάκελο με τα 2 αρχεία το ένα ειναι 0Β και λέει η λήψη απέτυχε.Επισης δε βρίσκω φάκελο Device data.

Στο αριστερό άκρο υπάρχει "/Συσκευή" ή στα Αγγλικά "/Device" στο δε δεξιό τα "data" (σημαδεμένα με κόκκινο)

Τα 2 αρχεία (που το ένα πραγματι είναι μηδενικού μγέθους) κατέβασέ τα ένα-ένα από το Mega με δεξί κλικ και επιλογή "Standard Downlod"......................................

To screenshot είναι από τον ES File Explorer, αλλά αντίστοιχα θα βρεις και στα άλλα προγράμματα για File Explorers....Κάνεις κλικ στο "\Συσκευή" και δεξιά βρισκεις τα "data"......

InkedScreenshot_20211227-204833_LI.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@ath156 Τα έβαλα μέσα,αλλα δε δημιούργησε φάκελο temp οπως λεει..Και δε δουλεύει..(Στο data του ριζικού καταλόγου root) Τ. παντων,τωρα εφαγα τρελο ξενερωμα,με την 4.0.2 παλι μου βγάζει το bluetooth διακόπτεται επανηλημενα και δε μου δουλεύει.Αυτό μου το έκανε και με τη stock τελευταία αν θυμάστε..2 ενδεχόμενα.Η hardware θεμα,η καπου,καποιος έχει καποιο fix..Έχει ακουστεί τίποτα στο 4pda κλπ;Το bluetooth το χρησιμοποιώ συνέχεια και για ήχο και για το joystick..

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kos26k said:

@ath156 Τα έβαλα μέσα,αλλα δε δημιούργησε φάκελο temp οπως λεει..Και δε δουλεύει..(Στο data του ριζικού καταλόγου root) Τ. παντων,τωρα εφαγα τρελο ξενερωμα,με την 4.0.2 παλι μου βγάζει το bluetooth διακόπτεται επανηλημενα και δε μου δουλεύει.Αυτό μου το έκανε και με τη stock τελευταία αν θυμάστε..2 ενδεχόμενα.Η hardware θεμα,η καπου,καποιος έχει καποιο fix..Έχει ακουστεί τίποτα στο 4pda κλπ;Το bluetooth το χρησιμοποιώ συνέχεια και για ήχο και για το joystick..

To "temp" directory  το δημιουργείς εσύ (Es File Explorer - επιλογή +Νέο  - Φάκελος, τον οποίο ονομάζεις temp) !!!!! και μετά αντιγράφεις τα 2 αρχεία !!! 

Εάν τα έχεις κάνει όλα σωστά, μετά από reboot και χειροκίνητη ή αυτόματη έναρξη του Nodi θα δουλέψει.

Εάν βρω χρόνο θα ξαναγράψω τις οδηγίες (ελπίζω πιο απλά και κατανοητά) και θα βάλω όλα τα απαραίτητα αρχεία σε ένα μόνο φάκελλο......προς διευκόλυνση.....

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία στην μπροστινή οθονούλα για ΟΛΑ τα TVBox με Ugoos Ports 0.4.0 to 0.4.2

 

1. Κατεβάσετε το αρχείο screen.temp.rar https://mega.nz/file/ctdj1CgZ#f9F3Ub_bJZ94GW6Tds_twpRLrS-2rcDrE7Wu9vUxX1c  και αποσυμπιέστε το σε ένα ξεχωριστό directory, ώστε να έχετε έτοιμα ότι αρχεία χρειάζονται.

2. Πηγαίνετε στο “Settings - Ugoos Settings - User Scriptsκαι ενεργοποιήστε την επιλογή που λέει “After loading, scripts will be run from the user’s init.d”. Κάντε κλικ στο “Run Now”.

3. Χρησιμοποιώντας ένα File Manager (π.χ. ES File Explorer) αντιγράψτε το αρχείο CUSTOM1 στο Home/Init.dή στα Ελληνικά “Αρχική/Init.d.

4. Επίσης αντιγράψτε στο “Device/dataή στα Ελληνικά στο “Συσκευή/datato directory “tempπου περιέχει και τα 2 αρχεία (openvfd_service και OpenVFDService).

5. Εγκαταστήστε το Nodi.apk, τρέξτε το και εγκαταστήστε το addon “service.openvfd-master_ak156.zipόπως είναι σε zip μορφή (install from zip).

6. Μετά στο Nodi πάτε στο "Add-ons- My Add-ons -Services - OpenVFD" και μετά στην επιλογή "Configure-Display Modes-Temperature και εδώ μπορείτε να επιλέξετε ότι θέλετε (π.χ. εάν επιλέξετε και στα 2 πεδία 30 seconds θα έχετε μόνιμα την θερμοκρασία, ενώ εάν επιλέξετε 30 και μετά 15 θα έχετε εναλλάξ θερμοκρασία/ώρα ανά 15 δεύτερα).

7. "Minimize" Nodi  πατώντας τον κύκλο στην navigation bar ή απλά πατώντας "Home" στο remote. Μην το τερματίσετε ποτέ σαν εφαρμογή εάν θέλετε να έχετε τις ρυθμίσεις οθόνης ενεργές.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σημείωση1: Η θερμοκρασία αρχίζει να φαίνεται μετά τα πρώτα 30 δεύτερα αφού κάνετε τις επιλογές σας.

Σημείωση2: Εάν θέλετε το Nodi να ξεκινάει αυτόματα μετά από κάθε reboot/εκκίνηση κατεβάστε την εφαρμογή Autostart από το Playstore και βάλτε το Autostart στο “ON” και προσθέστε το apk Nodi στα Applications.https://play.google.com/store/apps/details?id=com.autostart&hl=en

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και να αναλύσω παραπάνω εδώ ότι με την προηγούμενη "πατέντα" για την θερμοκρασία στην μπροστινή οθονούλα του TVbox σας που ανέφερα παραπάνω, μπορείτε να κάνετε και άλλες ρυθμίσεις μέσω του addon OpenVFD (για άλλους ίσως σημαντικές και για άλλους πιθανόν αδιάφορες έως παντελώς άχρηστες).

1.  Να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε τελείως την μπροστινή οθόνη. Εάν δε αναρωτηθεί κάποιος γιατί να απενεργοποιήσει την οθόνη ιδού 2 λόγοι που μου αναφέρθηκαν (εκ Ρωσίας μεριάς):

       -   Διότι ενοχλεί κατά την θέαση ταινιών το βράδυ (τραβάει/αποσπά την προσοχή)

       -   Διότι προσελκύει την γάτα το βράδυ στο να πειράξει το κουτί 🤣😂

2.  Να ρυθμίσετε την ένταση της οθόνης από το 1 έως το 7

3.  Να έχετε το διαχωριστικό της ώρας (colon : )  να αναβοσβήνει ή να είναι σταθερά αναμμένο

4.  Να επιλέξετε ποιες ενδείξεις μπορεί να απεικονίζονται στην οθόνη (π.χ. Lan, WiFi, usb, sd κλπ)

5.  Να ορίσετε ποιο Mode από τα 3 βασικά θα εμφανίζεται στην οθόνη ("ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ", "ΧΡΟΝΟΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΞΕ/ΑΠΟΜΕΝΕΙ",  "ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ") και μάλιστα πιθανόν με εναλλαγή με την τρέχουσα ώρα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@ath156 Ωραιος,ευχαριστουμε για τον χρονο σου!Κανε μια μαγκια αν βαριέσαι...Εψαξα χθες κανα 2ωρο για το θέμα του bluetooth και κάποιοι με κινητά όμως,ειπαν οτι κάτι γίνεται οταν αναβαθμίζεται το playstore..Και οτι λύθηκε ειτε με f.reset ειτε με αναβάθμιση του playstore.Να σκασω είμαι.Χθες έστειλα και email στην εταιρία κανονικά στα Αγγλικα και μου απάντησε οτι δε καταλαβαίνει Ρώσσικα.Οτι να'ναι.

Link to comment
Share on other sites

On 26/12/2021 at 10:27 ΜΜ, johnstef said:

Οχι streaming ταινια βλεπω 

Το θεμα ειναι οτι με πεταει στα 180mb που ειναι το προτεινομενο,αν βαλω 400 δε θα με πεταει στα 5-10 λεπτα??

Δοκιμασε με το αρχειο που σου δινω θα το βαλεις με οποιοδηποτε file explorer στην παρακατω διαδρομη που σου γραφω android/data/org.xbmc.kodi/files/.kodi/userdata  και θα πεις οταν σε ρωτηση αντικατασταση ελπιζω με αυτο να σου λυθει το προβλημα εκτος και αν εχεις καποιο προβλημα με την συνδεση ή αν βλεπεις στο kodi δωρεαν λινκς (χωρις realdebrid)

 

https://www.mediafire.com/file/0w3orfofnswe1lx/advancedsettings.xml/file

 

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, xloupas said:

Δοκιμασε με το αρχειο που σου δινω θα το βαλεις με οποιοδηποτε file explorer στην παρακατω διαδρομη που σου γραφω android/data/org.xbmc.kodi/files/.kodi/userdata  και θα πεις οταν σε ρωτηση αντικατασταση ελπιζω με αυτο να σου λυθει το προβλημα εκτος και αν εχεις καποιο προβλημα με την συνδεση ή αν βλεπεις στο kodi δωρεαν λινκς (χωρις realdebrid)

 

https://www.mediafire.com/file/0w3orfofnswe1lx/advancedsettings.xml/file

 

Δεν νομιζω φιλε να ειναι θεμα οτι τραβαει ολη τη μνημη τα "δωρεαν" αρχεια οπως λες...

Εξαλου αν συνεβεναι αυτο θα γινοταν και με ολα τα αλλα τα παρομοια apps

Στρεμιο ποπκορν κλπ

Θα το δοκιμασω το αρχειο και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα καταρχας σε ολους τους συμφορουμιτες...
@johnstef ... Με ποιο λογισμικο γινονται ολα αυτα....;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Και μετά από 6 μήνες που έχω ανεβάσει το παραπάνω για την θερμοκρασία σε οποιαδήποτε version ugoos port (0.4.0 - 0.4.2) βρέθηκε Ρώσος (@AuronSV-ο ίδιος που έκανε και ugoos port για τα κωδικοποιημένα ΤΟΧ1) που το έκανε σε μορφή εγκατάστασης μέσω TWRP (με συγκεκριμένες όμως λειτουργίες και χωρίς δυνατότητα παραμετροποίησης). Προς το παρόν μένω στη δική μου λύση, όμως για όποιον θέλει να το δοκιμάσει χωρίς να κάνει πολλά- πολλά ορίστε:

Features:
Shows - 45sec. time / 15sec. temperature.
Night mode - from 23.00 to 8.00 reduces the brightness of the display.
Goes out in "sleep" mode
There are no settings.
Install via TWRP or the "patch installer"
Enjoy your use.
Attached fileLCD_Clock_Temp.zip (3.16 MB)

LCD_Clock_Temp.zip

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να κάνει ενα flashable zip που να δείχνει μόνιμα τη θερμοκρασία;Παρεπιπτοντως έκανα f.reset με erase all αυτή τη φορά και έστρωσε το θέμα μου με το Bluetooth. Αρα λογικά δε πρέπει να ειναι hardware το θέμα μου.Αλλα και την άλλη φορά με τη stock rom στα ξαφνικά πάλι μου το έκανε..

Link to comment
Share on other sites

Θα πω για μια ακομα μια φορα...
Για να προκυψει ''ξαφνικα''  θεμα hardware σε αυτα τα μποξακια ειναι πραγμα ... δυσκολο!
Και μαλιστα τετοιο προβλημα που εχεις....
Πρωτα τσεκαρουμε ΠΑΝΤΑ το software σε αυτες τις περιπτωσεις και δευτερον  το τροφοδοτικο μας (να και το hardware !) οσο και αν αυτο μας φαινεται ''χαζομαρα'' πολλες φορες !!!
Και τελος...τροφη για το μυαλο!
Πως να φτιαξετε ενα flashable zip ....
https://forum.xda-developers.com/t/guide-how-to-make-a-flashable-zip.2163974/
Καλα ... φλασαρισματα!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2021 at 9:26 ΠΜ, TNTGOM said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Προσπάθησα να διαβάσω όσο πιο πολλά μπορούσα από τις αμέτρητες σελίδες του νήματος, αλλά κάποια μου φαίνονται "κινέζικα"....😄

Να ρωτήσω λοιπόν.

Έχω μια panasonic smart που ο player παίζει πολύ καλά, ακόμα και μεγάλα αρχεία 50gb μέσω υπολογιστή από δίκτυο (streaming)

To πρόβλημα είναι ότι δεν παίζει ήχο dts, οπότε θέλω ένα tv box να αναπαράγει κάποιες ταινίες που έχουν ήχο dts.

Δεν ζητάω πιστέυω τρελά πράγματα, οπότε έχετε να προτείνετε κάτι που να μην θέλει αλλαγές rom κλπ? Αρκεί να χει καλό wifi και καλό θα ήταν και bluetooth μιας και το πληκτρολόγιο μου είναι ασύρματο.

Α, επίσης θα το συνδέω και με την usb στον προενισχυτή που έχω ώστε να στριμάρω και μουσική ασύρματα, άρα υπολογίστε και αυτό.

Αν δεν παίζουν τελωνεία μπορώ και από εξωτερικό αν δεν υπάρχει κάτι εδώ.

Ευχαριστώ 

Κάποια γνώμη γι αυτό?

https://gr.banggood.com/A5X-MAX-MID-RK3328-4GB-RAM-32GB-ROM-Android-7_1-HDR-10-USB-3_0-TV-Box-p-1200389.html?cur_warehouse=CN&ID=43100&rmmds=CategoryElectronicsMR

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, TNTGOM said:

Αυτό που νομίζω θα σου πουν όλοι εδώ μέσα είναι ΟΧΙ Rockchip (RK)  επεξεργαστή αλλά κουτί με Amlogic επεξεργαστή, (οικονομικό με S905X3 που έχει και άφθονα custom firmwares - γιατί παρόλο που σήμερα δεν θέλεις πιθανόν αύριο να σου έρθει η όρεξη να ασχοληθείς με το "άθλημα"......).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...