Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 ώρες πριν, ath156 said:

Αντί να παιδεύεσαι με τα διάφορα apk (και τις διαφορετικές versions) μπορείς να βλέπεις ertflix με 2 τρόπους:

1. Μέσω browser

2. Μέσω KODI και του σχετικού addon.

Θα δοκιμάσω ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

2 ώρες πριν, memostrikas said:

Θα δοκιμάσω ευχαριστώ.

Όσον αφορά το KODI εάν χρησιμοποιήσεις ελληνικό build μάλλον θα το βρεις έτοιμο μέσα. Εάν θελήσεις να το βάλεις σε δική σου εγκατάσταση/build και δεν μπορέσεις, πες μου να σου πω πως.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@makis1024 Βλέπω βγηκε ugsbx 042.6 για Tox1 encrypted.Τη δοκίμασε κανείς; Έχει πιο πολλά καλούδια απο την ported 0.4.2 που πόσταρες στις 26 Δεκεμβρίου;
https://slimboxtv.ru/tox1-tv-box/

Link to comment
Share on other sites

Η μία είναι Ugoos  port Vortex η άλλη είναι Ugslimtv του Slimhouse port Ugoos. Ο Vortex έβγαλε καθαρή port , ενώ ο Slimhouse συμπεριέλαβε κάποια στοιχεία της δικής του Ρομ στην port του. Ο Slimhouse συνεχώς βγάζει αναβαθμίσεις στις port του δηλαδή 0.4.2_1,2,3,4,5,6 , ο Vortex βγάζει μια περιορίζεται και ακολουθεί πιστά τις αναβαθμίσεις της μαμάς Ugoos, εφόσον δεν έχει βάλει δικά του στοιχεία μέσα , αλλά μόνο το πατσάρισμα της Rom της μαμάς Ugoos που είναι και η πιο δύσκολη δουλειά. Είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό τι αρέσει στον καθένα. Και οι δύο Rom είναι εξαιρετικές , δεν θα μπορούσαν βέβαια να μην είναι , αφού βασίζονται στην Ugoos 

IMG_20220210_061236.jpg

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

@makis124 Εδώ που λες: "Ο Vortex έβγαλε καθαρή port , ενώ ο Slimhouse συμπεριέλαβε κάποια στοιχεία της δικής του Ρομ στην port του" Έννοεις στην port του Vortex; Αν ναι,δηλαδή ο slimhouse στην ουσία πρόσθεσε και άλλα έξτρα καλουδια.Αρα του Slimhouse είναι καλύτερη χαχα.

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε ένας έβγαλε την δική του port Rom, Δεν έκλεψε κάνεις την port του άλλου , αντιθέτως και οι δύο έκλεψαν την Ugoos. 

Ο Slimbox χρησιμοποιεί τα προγράμματα οδήγησης εξατομικευμένου kernel και συγκεκριμένου πλαισίου για τα μποξάκια που βγάζει port Ugoos.
Η port Ugoos του XVortex χρησιμοποιεί τον kernel από την Ugoos, από αυτό συμπεραίνουμε ότι πρόκειται για μια καθαρή Port  της Ugoos με ελάχιστες προσαρμοστικές δυνατότητες.  Γι' αυτό αυτό το λογισμικό port Ugoos Slimhouse έχει τέτοια επιλεκτικότητα στα chip. 
Η Ugoos δεν έχει τέτοια πληθώρα με ποικιλία μνημών, μονάδες Wi-Fi, bluetooth και οτιδήποτε άλλο... Επομένως, στο λογισμικό της Ugoos λείπουν τα απαραίτητα προγράμματα οδήγησης για να τρέξει όλες οι απαραίτητες και ποικίλες τροποποιήσεις, τις οποίες συμπεριέλαβε ο Slimhouse. Γι'αυτό ο Slimhouse μπορεί και προσαρμόζει τις port Ugoos του, σε 17 εκδόσεις του κάθε κατασκευαστή με διαφορετικό hardware. 
O Vortex θα βγάλει μια port DDR και μια port LPDDR, Τέλος. Άντε να τροποποιήσει και ένας δεύτερος την port Ugoos του XVortex  σε καμία έκδοση κάποιου κατασκευαστή που βγήκε σε δεύτερο χρόνο, ο ίδιος ο XVortex πολύ σπάνιο να ασχοληθεί με διαφορετική Revision του ίδιου tv Box.

Σαν απόρροια των άνω λεγόμενων είναι ότι εμένα που μου ήρθε το x96 max plus έκδοσης A100, θα δω και port Ugoos από τον ίδιο τον Slimhouse , ενώ αδύνατον να βρω port Ugoos του Vortex. Μόνο εάν ασχοληθεί κανένας τρίτος.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστουμε φίλος πολύ ανάλυση μπράβο!!! Άρα καταλήγουμε οτι είναι καλύτερη του slimhouse εφ'οσον υπάρχει συγκεκριμένη έκδοση για το μποξακι μας!! Και κατι τελευταίο..Στο Tox1 ποια recovery να βαλω για να κάνω backup;Ξεχασα..Θα δοκιμασω την slimbox και θα γράψω μετά εδώ την σύγκριση!
*Υποθέτω είναι η 3.5.2 απο το site του,αλλα δε ξέρω αν έχει Αγγλικά!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες τα γραφόμενα μου , πουθενά δεν είπα ότι η port του Slimbox είναι καλύτερη της port του Vortex.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Το έχασα.. Δε φημιζομαι και για την σπιρτάδα μου,ελπιζω οι υπόλοιποι έστω να καταλαβαν..Δηλαδή απο ότι έχει βγεί έως τώρα,μόνο η Ugoos X3 ported 0.4.2 είναι καθαρή Ugoos για Tox1...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το πεις και έτσι. Εσύ που έχεις ΤΟΧ1 έχεις την ευχέρεια να επιλέξεις XVortex port Ugoos που είναι από 99% με 100% "καθαρή" port Ugoos διότι το TOX1 δεν βγήκε σε 13 εκδόσεις με διαφορετικό wifi chip , Bluetooth, Ethernet , DDR ή LPDDR μνήμες όπως το x96 max plus. Ή την Ugslimtv port που δεν είναι "καθαρή" port Ugoos, αλλά έχει και στοιχεία του Slimhouse όπως τα προγράμματα οδήγησης για διαφορετικό Hardware wifi , Bluetooth , Ethernet και άλλα καλούδια των Slimbox Roms. Που εδώ θα έβαζα ποσοστό "πιστότητας" στο 80%-85% στην μαμά Ugoos. Σε κάποιον όμως που παρέλαβε x96 max plus A100 η Ugslimtv ή η Slimbox είναι μονόδρομος. Και οι δύο είναι εξαιρετικές port , απλά σε x96 max plus A100 θα προτιμήσω Ugslimtv ή Slimbox γιατί ο XVortex δεν έβγαλε ούτε Port ούτε XVortex για το συγκεκριμένο μποξάκι. Δοκίμασε και την Ugslimtv και δες ποιά σε βολεύει καλύτερα Ugslimtv ή Vortex port Ugoos.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλος..Μετα χαράς να τη δοκιμασω και να πω εδώ και στα παιδιά εντυπώσεις για να βοηθήσω.. Αρκεί να μην εχω θέμα με το backup στην twrp..Παρ'ολα αυτά αν κάτι πάει στραβά..Πως γίνεται να κάνω backup ξεχωριστά έστω μόνο το KODI που είναι χρονοβόρο μετα στο στήσιμο;Πχ με το alpha backup pro?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kos26k said:

Ευχαριστώ φίλος..Μετα χαράς να τη δοκιμασω και να πω εδώ και στα παιδιά εντυπώσεις για να βοηθήσω.. Αρκεί να μην εχω θέμα με το backup στην twrp..Παρ'ολα αυτά αν κάτι πάει στραβά..Πως γίνεται να κάνω backup ξεχωριστά έστω μόνο το KODI που είναι χρονοβόρο μετα στο στήσιμο;Πχ με το alpha backup pro?

Βάλε έναν file explorer π.χ. τον ES File Explorer. Ενεργοποίησε εκεί να φαίνονται τα κρυφά αρχεία ("Εργαλεία-Εμφάνιση κρυφών αρχείων"). Πήγαινε "Αρχική-Android-data-org.xbmc.kodi-files-.kodi".  Έ αυτό το ".kodi" (προσοχή στην τελίτσα μπροστά) κάντο backup σε μία καρτούλα ή σε ένα USB memory stick /HDD.

Όταν κάνεις καινούργια εγκατάσταση του KODI, το τρέχεις πρώτα μία φορά και μετά κάνεις την αντίστροφη διαδικασία (σβήνεις το ".kodi" που θα υπάρχει εκεί και μεταφέρεις αυτό που έχεις κάνει backup).

Σημείωση: Μπορείς να μείνεις και 1-2 επίπεδα πιο μπροστά από το ".kodi", όμως καλύτερα πήγαινε μέχρι εκεί για να βεβαιωθείς ότι πράγματι βλέπει τα κρυφά αρχεία !! Εάν θέλεις μετά βάλε το ".kodi" σε ένα folder με δική σου ονομασία (για να το ξεχωρίζεις εάν τυχόν έχεις παραπάνω από 1 εγκαταστάσεις του KODI).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή δημιούργησα κατά λάθος καινούργιο ποστ, ορίστε και κάποια screenshots...

 

 

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παρακαλω

Ξαφνικα το κινητο μου ενα homtom ht 17 pro ενω βλεπει τις καρτες sim που εχει δεν μπορει να κανει ουτε να λαβει κλησεις.Πηγαινοντας χτες σε μια cosmote μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καμια φραγη απο αυτους και τσεκαρανε σε αλλο κινητο οτι οι καρτες εκει δουλευουν κανονικα και κανει κλησεις κανονικα αρα μαλλον πρεπει να κανω εργ.επαναφορα ρυθμισεων 

Χτες ειπα αφου εκανα backup οτι χρειαζομουν ειπα να κανω αναβαθμιση στη ρομ του μεσω του sp flash tool

Κατεβασα και ξεζιπαρισα τη ρομ βρηκα το scatter file παταω start συνδεω το κινητο που ειναι off αλλα δεν κανει τπτ .Σαν να μην το βλεπει το sp ,ομως μεσω του laptop εκανα backup τα αρχεια που ηθελα

Μηπως επρεπε να βλαλω τη μπαταρια?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, johnstef said:

Μια βοηθεια παρακαλω

Ξαφνικα το κινητο μου ενα homtom ht 17 pro ενω βλεπει τις καρτες sim που εχει δεν μπορει να κανει ουτε να λαβει κλησεις.Πηγαινοντας χτες σε μια cosmote μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καμια φραγη απο αυτους και τσεκαρανε σε αλλο κινητο οτι οι καρτες εκει δουλευουν κανονικα και κανει κλησεις κανονικα αρα μαλλον πρεπει να κανω εργ.επαναφορα ρυθμισεων 

Χτες ειπα αφου εκανα backup οτι χρειαζομουν ειπα να κανω αναβαθμιση στη ρομ του μεσω του sp flash tool

Κατεβασα και ξεζιπαρισα τη ρομ βρηκα το scatter file παταω start συνδεω το κινητο που ειναι off αλλα δεν κανει τπτ .Σαν να μην το βλεπει το sp ,ομως μεσω του laptop εκανα backup τα αρχεια που ηθελα

Μηπως επρεπε να βλαλω τη μπαταρια?

Ευχαριστω

Προφανώς είσαι σε τελείως λάθος νήμα.............

Παρόλα αυτά θα έλεγα πριν από όλα να δοκίμαζες ένα hard reset όπως λέει εδώ....

https://www.youtube.com/watch?v=kwW4i5a2KLI

https://www.youtube.com/watch?v=a64YwARkbbM

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2022 at 9:50 ΠΜ, makis1024 said:

Ο κάθε ένας έβγαλε την δική του port Rom, Δεν έκλεψε κάνεις την port του άλλου , αντιθέτως και οι δύο έκλεψαν την Ugoos. 

Ο Slimbox χρησιμοποιεί τα προγράμματα οδήγησης εξατομικευμένου kernel και συγκεκριμένου πλαισίου για τα μποξάκια που βγάζει port Ugoos.
Η port Ugoos του XVortex χρησιμοποιεί τον kernel από την Ugoos, από αυτό συμπεραίνουμε ότι πρόκειται για μια καθαρή Port  της Ugoos με ελάχιστες προσαρμοστικές δυνατότητες.  Γι' αυτό αυτό το λογισμικό port Ugoos Slimhouse έχει τέτοια επιλεκτικότητα στα chip. 
Η Ugoos δεν έχει τέτοια πληθώρα με ποικιλία μνημών, μονάδες Wi-Fi, bluetooth και οτιδήποτε άλλο... Επομένως, στο λογισμικό της Ugoos λείπουν τα απαραίτητα προγράμματα οδήγησης για να τρέξει όλες οι απαραίτητες και ποικίλες τροποποιήσεις, τις οποίες συμπεριέλαβε ο Slimhouse. Γι'αυτό ο Slimhouse μπορεί και προσαρμόζει τις port Ugoos του, σε 17 εκδόσεις του κάθε κατασκευαστή με διαφορετικό hardware. 
O Vortex θα βγάλει μια port DDR και μια port LPDDR, Τέλος. Άντε να τροποποιήσει και ένας δεύτερος την port Ugoos του XVortex  σε καμία έκδοση κάποιου κατασκευαστή που βγήκε σε δεύτερο χρόνο, ο ίδιος ο XVortex πολύ σπάνιο να ασχοληθεί με διαφορετική Revision του ίδιου tv Box.

Σαν απόρροια των άνω λεγόμενων είναι ότι εμένα που μου ήρθε το x96 max plus έκδοσης A100, θα δω και port Ugoos από τον ίδιο τον Slimhouse , ενώ αδύνατον να βρω port Ugoos του Vortex. Μόνο εάν ασχοληθεί κανένας τρίτος.

 

Και για όποιον έχει κάποιο από την "ζούγκλα" των X96 max plus * ορίστε και ένα λινκ με ugoos ports (0.4.0 - 0.4.2)..... και για Α100...καλή τύχη....

https://cloud.mail.ru/public/gc48/ECCKeDhSh/

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επιβεβαιώνεις τα λεγόμενα μου , είναι τροποποιήσεις της port Ugoos του XVortex 0.4.2 , όπου την πήραν σαν βάση ο Strang85 , ο lion_st και ο Sandman888 σε δεύτερο χρόνο και την προσάρμοσαν στο x96 max plus A100 και στις άλλες "σπάνιες" εκδόσεις. Ο Slimbox από την άλλη είναι ξεκάθαρος και βάζει ένα τέλος στην ζούγκλα με σαφείς οριοθετήσεις στις μεμονωμένες εκδόσεις με πλήρη οργάνωση , όπου δεν ψάχνεις δύο ώρες εάν φιλοτιμήθηκε κάποιος τρίτος ή κάποιοι τρίτοι να εξελίξουν και να προσαρμόσουν την port Ugoos του στο x96 max plus A100.

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2022 at 9:50 ΠΜ, makis1024 said:

Σαν απόρροια των άνω λεγόμενων είναι ότι εμένα που μου ήρθε το x96 max plus έκδοσης A100, θα δω και port Ugoos από τον ίδιο τον Slimhouse , ενώ αδύνατον να βρω port Ugoos του Vortex. Μόνο εάν ασχοληθεί κανένας τρίτος.

 

Εγώ διάβασα αυτό το σημείο.....και έβαλα λινκς για αυτές που ήδη υπάρχουν από το 2021....που κάποιες είναι του XVortex με ελάχιστες προσαρμογές απλώς για να "τρέξουν" στα συγκεκριμένα κουτιά.....προφανώς πάλι κάτι δεν κατάλαβα καλά....καλή συνέχεια.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, johnstef said:

Μια βοηθεια παρακαλω

Ξαφνικα το κινητο μου ενα homtom ht 17 pro ενω βλεπει τις καρτες sim που εχει δεν μπορει να κανει ουτε να λαβει κλησεις.Πηγαινοντας χτες σε μια cosmote μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καμια φραγη απο αυτους και τσεκαρανε σε αλλο κινητο οτι οι καρτες εκει δουλευουν κανονικα και κανει κλησεις κανονικα αρα μαλλον πρεπει να κανω εργ.επαναφορα ρυθμισεων 

Χτες ειπα αφου εκανα backup οτι χρειαζομουν ειπα να κανω αναβαθμιση στη ρομ του μεσω του sp flash tool

Κατεβασα και ξεζιπαρισα τη ρομ βρηκα το scatter file παταω start συνδεω το κινητο που ειναι off αλλα δεν κανει τπτ .Σαν να μην το βλεπει το sp ,ομως μεσω του laptop εκανα backup τα αρχεια που ηθελα

Μηπως επρεπε να βλαλω τη μπαταρια?

Ευχαριστω

Πρώτα δοκίμασε hard reset που σου είπε και ο φίλος πριν. Εαν δεν, τότε δοκίμασε φλασαρισμα.

Εδω σου έχω έναν πλήρη οδηγό για MTK:

https://androidmtk.com/flash-stock-rom-using-smart-phone-flash-tool 

Επίσης έχεις εγκαταστήσει τους drivers στο pc, και να έχεις στο κινητό ενεργοποιημένο το usb debugging;

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Σε boxaκι x96 max x3 με rom του ath156 έχω κολλήματα και επανεκκινήσεις. Θερμοκρασία μεταξύ 43°-55° C , υπάρχει ανεμιστηράκι. Έχω αλλάξει και τροφοδοτικό, 5v 2a male to male usb. Μπλέ motherboard.Τι μου προτείνετε να κάνω; 

Edited by Flipflames
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Flipflames said:

Σε boxaκι x96 max x3 με rom του ath156 έχω κολλήματα και επανεκκινήσεις. Θερμοκρασία μεταξύ 43°-55° C , υπάρχει ανεμιστηράκι. Έχω αλλάξει και τροφοδοτικό, 5v 2a male to male usb. Μπλέ motherboard.Τι μου προτείνετε να κάνω; 

Δοκιμασε και .... καμια αλλη να δεις αν αλλαξει κατι!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

"5v 2a male to male usb" με αυτό τι εννοείς; Να το δουλέψεις μέσω τροφοδοτικού σε USB Male to male , μέσω θύρας USB στο μποξάκι; παρακάμπτοντας την είσοδο για τροφοδοσία; Επίσης έχεις blue board με IT 6334 ή άλλο wifi chip;

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, makis1024 said:

"5v 2a male to male usb" με αυτό τι εννοείς; Να το δουλέψεις μέσω τροφοδοτικού σε USB Male to male , μέσω θύρας USB στο μποξάκι; παρακάμπτοντας την είσοδο για τροφοδοσία; Επίσης έχεις blue board με IT 6334 ή άλλο wifi chip;

Χρησιμοποίησα φορτιστή κινητού 5v/2a μέσω θύραςusb για να δω μήπως φταίει η τροφοδοσία του κουτιού.

Όσο για το  wifi chip πρέπει να το ανοίξω το κουτί;δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το τσεκάρο;

23 minutes ago, makis1024 said:

"5v 2a male to male usb" με αυτό τι εννοείς; Να το δουλέψεις μέσω τροφοδοτικού σε USB Male to male , μέσω θύρας USB στο μποξάκι; παρακάμπτοντας την είσοδο για τροφοδοσία; Επίσης έχεις blue board με IT 6334 ή άλλο wifi chip;

42 minutes ago, gatos814 said:

 

42 minutes ago, gatos814 said:

 

42 minutes ago, gatos814 said:

 

1 hour ago, memostrikas said:

 

 

Edited by Flipflames
Λάθος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...