Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με...μπερδεψες λιγο με το ... ugoos !

 

Τεσπα ....

 

Ενας παρα πολυ καλος launcher για Android 9 γενικα ειναι ο ADW Launcher 2!

 

Δοκιμασε τον!

Είναι launcher στο playstore. Προφανώς της γνωστής εταιριας

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1266

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Είναι launcher στο playstore. Προφανώς της γνωστής εταιριας

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ τόσο στο Beelink GT1 2/16 (με Android 6 και rom SC) όσο και στο H96 Max X2 (rom GTking) χρησιμοποιώ πλέον μόνο το Square Home 3 που είναι windows style και άπειρα παραμετροποιήσιμο (θέση, μέγεθος, εικονίδια,γκρουπ, animation όταν υπάρχει ειδοποίηση σε κάποια εφαρμογή κλπ). Ομολογουμένως τον launcher που αναφέρεις όσο και αυτόν που λέει ο @gatos814 δεν τους δοκίμασα εφόσον δεν μπορώ να φανταστώ τι παραπάνω θα μου προσφέρουν. Παρόλα αυτά θα δοκιμάσω και τους 2 όταν έρθει το καινούργιο κουτί, στο οποίο βέβαια έτσι και αλλιώς θα πειραματιστώ μέχρι να καταλήξω σε launcher & Rom.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε dns google και καθαρισες για ολες τις εφαρμογες στο μποξακι!

π.χ :

Εχει νοημα να αλλαξω dns στο ρουτερ?Πως γινεται αυτο και αν το κανω θα βοηθησει την ταχυτητα?Επισης πρεπει να αλλαξω dns και στα box ή μονο στο ρουτερ?Εχω ρουτερ της wind(ZXHN H268N) με 50αρα γραμμη και το ενα box ειναι το shield(το δευτερο ειναι ενα beelink gt1 ultimate).Σημειωνω οτι συνδεονται με ethernet...

Link to comment
Share on other sites

Είναι launcher στο playstore. Προφανώς της γνωστής εταιριας

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με μπερδεψες με το ''στον ugoos'' !!!

Οκ!

 

 

Εγώ τόσο στο Beelink GT1 2/16 (με Android 6 και rom SC) όσο και στο H96 Max X2 (rom GTking) χρησιμοποιώ πλέον μόνο το Square Home 3 που είναι windows style και άπειρα παραμετροποιήσιμο (θέση, μέγεθος, εικονίδια,γκρουπ, animation όταν υπάρχει ειδοποίηση σε κάποια εφαρμογή κλπ). Ομολογουμένως τον launcher που αναφέρεις όσο και αυτόν που λέει ο @gatos814 δεν τους δοκίμασα εφόσον δεν μπορώ να φανταστώ τι παραπάνω θα μου προσφέρουν. Παρόλα αυτά θα δοκιμάσω και τους 2 όταν έρθει το καινούργιο κουτί, στο οποίο βέβαια έτσι και αλλιώς θα πειραματιστώ μέχρι να καταλήξω σε launcher & Rom.

 

Ο ugoos launcher ειναι τυπου tv box οχι ομως τοσο παραμετροποιησιμος οσο αυτος που εχεις!

Ο ADW Launcher 2 ειναι πιο κοντα στο nova launcher και νομιζω οτι ειναι ο καλυτερος για τα 8αρια και 9αρια Android !

Μετα απ'αυτον παντως και εγω προτιμω τον Square Home 3 (αλλα ειμαι φαν του nova launcher οποτε ...! )

Και τωρα που ειπα nova θελω να τονισω εδω οτι ο τελευταιος που κυκλοφορει ειναι μερικα παραμετροποιησιμος και πιστευω πως σιγα σιγα θα τον φτιαξουν να ειναι 100% παραμετροποιησιμος και στα Android 8 & 9 μποξακια μας !

 

 

Εχει νοημα να αλλαξω dns στο ρουτερ?Πως γινεται αυτο και αν το κανω θα βοηθησει την ταχυτητα?Επισης πρεπει να αλλαξω dns και στα box ή μονο στο ρουτερ?Εχω ρουτερ της wind(ZXHN H268N) με 50αρα γραμμη και το ενα box ειναι το shield(το δευτερο ειναι ενα beelink gt1 ultimate).Σημειωνω οτι συνδεονται με ethernet...

 

Το dns της google θα το βαλεις στο καθε ενα μποξακι που χρησιμοποιεις και οχι στο ρουτερ σου!

Δεν νομιζω να βοηθησει την ταχυτητα σου αλλα θα ξεμπλοκαρει σιγουρα τους ... υποτιτλους!

 

:)

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι στο router?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βασικα γιατι οπως ειπα δεν προσδιδει τιποτα παραπανω σε εναν μεσο χρηστη σαν και εμας τους περισσοτερους..!

Οπωτε το βαζεις εκει και οπου πραγματικα το ... χρειαζεσαι!

Αν ομως θελεις το ... βαζεις οπου θες! :lol:

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αγόρασα ένα Android Box για τον πατέρα μου για να δουλέψει μόνο με iptv (stbemu ή leader pro) υπάρχει ρύθμιση η οποία να bootαρει & να μπαίνει απευθείας στο πρόγραμμα?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αγόρασα ένα Android Box για τον πατέρα μου για να δουλέψει μόνο με iptv (stbemu ή leader pro) υπάρχει ρύθμιση η οποία να bootαρει & να μπαίνει απευθείας στο πρόγραμμα?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δε νομίζω.Αλλα λογικά θα μπορείς να το επιτύχεις αυτό με κάνα Macrodroid..
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω.Αλλα λογικά θα μπορείς να το επιτύχεις αυτό με κάνα Macrodroid..
https://youtu.be/Ct-iep0I10E

 

Αυτό θα κάνει δουλειά?

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αγόρασα ένα Android Box για τον πατέρα μου για να δουλέψει μόνο με iptv (stbemu ή leader pro) υπάρχει ρύθμιση η οποία να bootαρει & να μπαίνει απευθείας στο πρόγραμμα?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μέσα από το stbemu στα settings και μετά στο common settings, κάτω κάτω υπάρχει επιλογή για auto restart με το που ανοίγει το box. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα που θα ανοίξει το box ανοίγει και το πρόγραμμα. Δοκιμασμένο.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το stbemu στα settings και μετά στο common settings, κάτω κάτω υπάρχει επιλογή για auto restart με το που ανοίγει το box. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα που θα ανοίξει το box ανοίγει και το πρόγραμμα. Δοκιμασμένο.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το stbemu στα settings και μετά στο common settings, κάτω κάτω υπάρχει επιλογή για auto restart με το που ανοίγει το box. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα που θα ανοίξει το box ανοίγει και το πρόγραμμα. Δοκιμασμένο.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δυστυχώς τόσο στο stbemu όσο & στο leader pro δεν δουλεύει, μήπως πρέπει να πειράξεις & κάποια άλλη ρύθμιση?

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τόσο στο stbemu όσο & στο leader pro δεν δουλεύει, μήπως πρέπει να πειράξεις & κάποια άλλη ρύθμιση?

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μήπως το βάζεις σε standby και δεν το κλείνεις τελείως?? Σε 2 boxακια το έχω βάλει και δουλεύει χωρίς πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το βάζεις σε standby και δεν το κλείνεις τελείως?? Σε 2 boxακια το έχω βάλει και δουλεύει χωρίς πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι εννοείς standby? Εγώ πήγα στις ρυθμίσεις & τικαρα την επιλογή auto restart που γράφει πιο πάνω, το μόνο που έχω πειράξει από ρυθμίσεις στο stb ή το leader είναι το setup για την iptv.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

 

Βαλε dns google και καθαρισες για ολες τις εφαρμογες στο μποξακι!

π.χ :

 

Έκανα αυτό που δείχνει το βίντεο στο mi tv box μου αλλά μετά δεν είχα ίντερνετ, μου έλεγε σύνδεση χώρις ίντερνετ. Τι λέτε να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτό που δείχνει το βίντεο στο mi tv box μου αλλά μετά δεν είχα ίντερνετ, μου έλεγε σύνδεση χώρις ίντερνετ. Τι λέτε να φταίει;

 

Στο πρωτο μερος βαζεις την ip που θελεις να παρει το μποξακι και στο getaway θα βαλεις την ip του ρουτερ σου ...

Τα αλλα οπως τα δειχνει...!

Καλη επιτυχια!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει η αντικατασταση tv box (gt king) με mini pc?
Αν δεν σε νοιάζει ο λογαριασμός της ΔΕΗ φυσικά και αξίζει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει η αντικατασταση tv box (gt king) με mini pc?

 

Δεν αξιζει ο κοπος με τιποτα...!

Την αισθηση της γρηγοραδας αυτου του μποξ θα την βρεις σε windows mini pc με πολυ μεγαλυτερη χρηματικη αξια!

Ασε που σε tv box (Android) μπορεις να παιξεις καλυτερα παιχνιδια και να δεις πλουσιο θεαμα με πολυ λιγοτερα κλικ απ'οτι σ'ενα mini pc (Windows) !

;)

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε νοιάζει ο λογαριασμός της ΔΕΗ φυσικά και αξίζει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Η ΔΕΗ που κολαει ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν αξιζει ο κοπος με τιποτα...!

Την αισθηση της γρηγοραδας αυτου του μποξ θα την βρεις σε windows mini pc με πολυ μεγαλυτερη χρηματικη αξια!

Ασε που σε tv box (Android) μπορεις να παιξεις καλυτερα παιχνιδια και να δεις πλουσιο θεαμα με πολυ λιγοτερα κλικ απ'οτι σ'ενα mini pc (Windows) !

;)

 

Για windows mini pc ηταν η ερωτηση. Βλεπω καποια της beelink .

Link to comment
Share on other sites

Εχει νοημα να αλλαξω dns στο ρουτερ?Πως γινεται αυτο και αν το κανω θα βοηθησει την ταχυτητα?Επισης πρεπει να αλλαξω dns και στα box ή μονο στο ρουτερ?Εχω ρουτερ της wind(ZXHN H268N) με 50αρα γραμμη και το ενα box ειναι το shield(το δευτερο ειναι ενα beelink gt1 ultimate).Σημειωνω οτι συνδεονται με ethernet...

Εννοείται στο ρούτερ για να ησυχάσεις και εσυ και οι άλλοι μεσα στο σπίτι και απο τις διαφημίσεις.

Αν μιλάμε για ipv4 βάλε 176.103.130.130 και 176.103.130.131 και δοκίμασε.

Αν ανοίγοντας εφαρμογές στο κινητό δεν βλέπεις τις περισσότερες διαφημίσεις δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ που κολαει ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Για windows mini pc ηταν η ερωτηση. Βλεπω καποια της beelink .

Έχεις πληρώσει ποτέ σου λογαριασμό του ρεύματος;

Έχεις ιδέα πόσο καίει ένα pc και πόσο ένα tvbox;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ που κολαει ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Για windows mini pc ηταν η ερωτηση. Βλεπω καποια της beelink .

 

Οταν λεω ''αυτου του μποξ'' εννοω του δικου σου gt king!

Με τα πιο φθηνα μποξακια windows να ειναι με celeron SoC μην περιμενεις ... θαυματα!

Πρεπει να πας κοντα η πολυ πανω απο 250 ευρω για να βρεις κατι που να ''παλευεται'' και επαναλαμβανω παντα σε συγκριση με την αισθηση της γρηγοραδας που παιρνεις απο το gt king στην συνηθισμενη του χρηση!

Αν βαλεις σ'αυτα και την ευκολια πλεον με λιγα κλικ που σου δινει το Android με ολες αυτες τις εφαρμογες τηλεθεασης καθως και τα πολλα και καλα παιχνιδια (αν χρησιμοποιεις) η ζυγαρια σαφως θα γυρει υπερ του ... gt-king!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πληρώσει ποτέ σου λογαριασμό του ρεύματος;

Έχεις ιδέα πόσο καίει ένα pc και πόσο ένα tvbox;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Καμία σχέση με desctop pc

Το mini pc εχει χαμηλή κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...