Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι στο Beelink Mini MXIII II που είχε πρόβλημα με το μαύρο κι αναγκαζόμουν σε κάθε επανεκκίνηση να τρέχω ένα video 4k, κάνοντας edit το αρχείο build.prop με ES File Explorer...δούλεψε!!! Όπως και στο intro του box έχει ηχητικό που πριν δεν είχε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ MXIII-G II

Το γνωστό πρόβλημα με τη σκοτεινή οθόνη λύθηκε κάνοντας edit το αρχείο build.prop (στο /system). Άλλαξα το service.bootvideo=0 σε service.bootvideo=1, έκανα reboot και η οθόνη έγινε πιο φωτεινή από ποτέ.

Αντε να δουμε ποτε θα καταφερουν να το φτιαξουν και επισημα με καποιο update και να μην χρειαζετε η επεμβαση του χρηστη. Υπαρχουν και απειροι χρηστες που δεν θελουν ή φοβουνται να το κανουν μονοι τους.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

....

Επίσης να πω ότι μετά την αλλαγή όταν μπουτάρει το κουτί και βγάζει το λογότυπο MBOX πλέον παίζει και ένα σύντομο ηχητικό που πρώτα δεν το έκανε.

 

Το ηχητικό που λες είναι προφανώς ο ήχος του service video, αφού η τιμή της μεταβλητής service.bootvideo γίνεται 1 και πάιζει το βίντεο στο bootάρισμα.

Απ'οτι είδα ισχύει το fix για τη διόρθωση του σκοτεινού βίντεο και για το NEXBOX A95X.

Link to comment
Share on other sites

H beelink έχει εξαφανιστεί βλέπω.δεν μπορώ να κατεβάσω το 109 να το δοκιμάσω.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

H beelink έχει εξαφανιστεί βλέπω.δεν μπορώ να κατεβάσω το 109 να το δοκιμάσω.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πράγματι η σελίδα του Φόρουμ οδηγεί σε σελίδα με "κινέζικα". Επίσης εάν γράψεις http://www.bee-link.com σε οδηγεί στην εταιρία AZW με παρόμοια προιόντα, όχι όμως beelink. Και παλιότερα είχε εξαφανισθεί το site της εταιρίας για 2-3 ημέρες όμως επανερχόταν. Δεν γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει τον ίδιο δε προβληματισμό εκφράζουν και σε άλλα Forums.

 

Ούτως ή άλλως για το 109 είχαν προλάβει να εκφράσουν απόψεις χρήστες όπου έλεγαν ότι δεν έχει ουσιαστικές βελτιώσεις. Είναι δε το μαναδικό firmware της beelink που δεν δοκίμασα εφόσον ήμουν απόλυτα καλυμμένος με το V5 του SC. Μάλιστα δεν προχώρησα στα σχετικά V6 & V7 και μάλλον ορθά έπραξα εφόσον πολύ γρήγορα αναφέρθηκαν προβλήματα και ήδη δουλεύει την έκδοση 8. Άλλωστε γιατί να πειράξεις κάτι που για εσένα είναι σχεδόν τέλειο.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εάν γράψεις http://www.bee-link.com σε οδηγεί στην εταιρία AZW με παρόμοια προιόντα, όχι όμως beelink.
AZW Technology και Beelink είναι το ίδιο. Το πρώτο είναι η επίσημη επωνυμία της εταιρείας και το δεύτερο είναι το brand name.
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η σελίδα του Φόρουμ οδηγεί σε σελίδα με "κινέζικα". Επίσης εάν γράψεις http://www.bee-link.com σε οδηγεί στην εταιρία AZW με παρόμοια προιόντα, όχι όμως beelink. Και παλιότερα είχε εξαφανισθεί το site της εταιρίας για 2-3 ημέρες όμως επανερχόταν. Δεν γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει τον ίδιο δε προβληματισμό εκφράζουν και σε άλλα Forums.

 

Ούτως ή άλλως για το 109 είχαν προλάβει να εκφράσουν απόψεις χρήστες όπου έλεγαν ότι δεν έχει ουσιαστικές βελτιώσεις. Είναι δε το μαναδικό firmware της beelink που δεν δοκίμασα εφόσον ήμουν απόλυτα καλυμμένος με το V5 του SC. Μάλιστα δεν προχώρησα στα σχετικά V6 & V7 και μάλλον ορθά έπραξα εφόσον πολύ γρήγορα αναφέρθηκαν προβλήματα και ήδη δουλεύει την έκδοση 8. Άλλωστε γιατί να πειράξεις κάτι που για εσένα είναι σχεδόν τέλειο.

Βαρέθηκα με την ίδια

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα την v7 αλλά δεν είδα διαφορά εκτός από το ότι έχει προστεθεί άλλη μία διαφορετική εμφάνιση στην αρχική οθόνη.Περίμενα μπας και ήταν η γινόταν unroot για να παίξει το ote tv go μου,αλλά μπα..ο καθένας με τον πόνο του χαχαχα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα την v7 αλλά δεν είδα διαφορά εκτός από το ότι έχει προστεθεί άλλη μία διαφορετική εμφάνιση στην αρχική οθόνη.Περίμενα μπας και ήταν η γινόταν unroot για να παίξει το ote tv go μου,αλλά μπα..ο καθένας με τον πόνο του χαχαχα

 

Κάπου διάβασα νομίζω εδώ μέσα για το ότι μπορείς να κάνεις hide το root στην εφαρμογή που θέλεις με το suhide gui.

Δεν είμαι σίγουρος διάβασε στο xda

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι νέος στο άθλημα, τώρα ετοιμάζομαι να πάρω το πρώτο μου android box για χρήση κυρίως kodi (βασικά μόνο αυτό). Και σίγουρα υποστήριξη 4Κ μιας και έχω ανάλογα tv. Σκέφτομαι μιας και υπάρχουν αρκετά, για αγορά του mxiii αλλα κάπου προβληματίζομαι για μαύρες οθόνες που λέτε μιας και δεν ξέρω αν μπορώ να επέμβη για να το διορθώσω. Συμβαίνει συχνά και μόνο σε αυτό το μοντέλο; Δίνω μεχρι 100-120 δεν θέλω να παω σε κάτι ακριβό.

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι νέος στο άθλημα, τώρα ετοιμάζομαι να πάρω το πρώτο μου android box για χρήση κυρίως kodi (βασικά μόνο αυτό). Και σίγουρα υποστήριξη 4Κ μιας και έχω ανάλογα tv. Σκέφτομαι μιας και υπάρχουν αρκετά, για αγορά του mxiii αλλα κάπου προβληματίζομαι για μαύρες οθόνες που λέτε μιας και δεν ξέρω αν μπορώ να επέμβη για να το διορθώσω. Συμβαίνει συχνά και μόνο σε αυτό το μοντέλο; Δίνω μεχρι 100-120 δεν θέλω να παω σε κάτι ακριβό.

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Καλα, πλακα μας κανεις? Με τοσα φραγκα παιρνεις παπαδες, εκτος...αν θες να ψωνισεις απο Ελλαδα! :D

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι νέος στο άθλημα, τώρα ετοιμάζομαι να πάρω το πρώτο μου android box για χρήση κυρίως kodi (βασικά μόνο αυτό). Και σίγουρα υποστήριξη 4Κ μιας και έχω ανάλογα tv. Σκέφτομαι μιας και υπάρχουν αρκετά, για αγορά του mxiii αλλα κάπου προβληματίζομαι για μαύρες οθόνες που λέτε μιας και δεν ξέρω αν μπορώ να επέμβη για να το διορθώσω. Συμβαίνει συχνά και μόνο σε αυτό το μοντέλο; Δίνω μεχρι 100-120 δεν θέλω να παω σε κάτι ακριβό.

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

Το mxiii G II είναι καλή επιλογή, το θέμα με το μαύρο αν διαβάσεις μερικά ποστ πιο πίσω λύνεται πολύ εύκολα, αν και μπορεί να μην χρειαστεί να επέμβεις γιατί σίγουρα θα λυθεί με κάποιο update. Με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να πάρεις πολύ καλό μηχάνημα, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις τόσα για το σκοπό που χρειάζεσαι το box. Δες και το vorke z1, πολύ δυνατό.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επιλογή για landscape mode στο κουτί;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καιρο τωρα λεω να παρω tv box και ολο το αναβαλλω...Μου ειχατε προτεινει παλαιοτερα το Μ8s Mini Pro. Εχει βγει κατι πιο vfm;;

 

Διαθετω max 45€ και θα προτιμουσα να το αγορασω απο Ευρωπαικη Αποθηκη ...για να μην εχω θεμα με τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

Το mxiii G II είναι καλή επιλογή, το θέμα με το μαύρο αν διαβάσεις μερικά ποστ πιο πίσω λύνεται πολύ εύκολα, αν και μπορεί να μην χρειαστεί να επέμβεις γιατί σίγουρα θα λυθεί με κάποιο update. Με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να πάρεις πολύ καλό μηχάνημα, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις τόσα για το σκοπό που χρειάζεσαι το box. Δες και το vorke z1, πολύ δυνατό.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

 

 

Βασικά κοιτούσα από Ελλάδα Σκρουτζ δεν ήθελα να μπλέξω με Κίνα κτλ μιας και δεν το έχω ξανακάνει και κάπου κολλάω..Ίσως και για αυτό έθεσα τέτοιο μπατζετ. Να σου πω την αλήθεια τι παραπάνω κάνει ένα καλό μηχάνημα από ένα απλό; Είναι θέμα απόδοσης; Σχωρα μου τις αρχάριες ερωτήσεις

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επιλογή για landscape mode στο κουτί;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Δηλαδή; Τι θέλεις να κάνεις;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; Τι θέλεις να κάνεις;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Αυτόματη περιστροφή, όπως στα κινητά.βλέπω κάτι από μια εφαρμογή και στην πλήρη οθόνη το βγάζει πλάγια

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μου ήρθαν χθες και προχθές τα 2 μποξ που παρήγγειλα. Το ένα για μενα το Beelink gt1 και το άλλο για φίλη το alfawise h96 pro.

Πρώτα απ όλα θα πω για όσους σκέφτονται ένα από τα δύο. Μου έκανε αισθητή διαφορά η ποιότητα τους. Θα πω ότι το alfawise φαίνεται πολύ πλαστικό. Αν και το διάβασα ότι έχει κρυφές usb θύρες μου έκανε εντύπωση, όπως και να χει, είδα ένα μικρό κενό που φαίνεται ότι πρέπει να το κόψεις για να εμφανιστεί τα υπόλοιπα 2.

Σίγουρα έχει 3gb ram. Αλλά δεν ξέρω πιστεύω ότι έκανα καλύτερα με την αγορά του gt1.

Δοκίμασα μόνο το δικό μου σε Samsung τηλεόραση 50ρα και δεν πρόσεξα μαύρο σε ιστοσελίδα, γενικότερα στην οθόνη αλλά ούτε και στο kodi. Οπότε συμβαίνει σε ορισμένα κουτιά; η παίζει ρόλο σε ποια τηλεόραση το συνδέεις;

Μόλις παρέλαβα, είχε update στο 109 αν θυμάμαι καλά. Γράφει το kodi ως qodi. Μικρό το κακο έτσι και αλλιώς χρησιμοποιώ Nova launcher.

Το βράδυ θα τσεκάρω και το alfawise σαν λειτουργικό να δω πως φαίνεται και να έχω μια σφαιρική άποψη και των δύο.

Πάντως προς το παρόν σαν ποιότητα κατασκευής μέρα με τη νύχτα μεταξύ τους.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχουμε καμια ολοκληρωμενη αποψη για το alfawise;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτόματη περιστροφή, όπως στα κινητά.βλέπω κάτι από μια εφαρμογή και στην πλήρη οθόνη το βγάζει πλάγια

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι τέτοια η φύση της συσκευής που δεν νομίζω να υποστηριζεται κάτι τέτοιο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κοιτούσα από Ελλάδα Σκρουτζ δεν ήθελα να μπλέξω με Κίνα κτλ μιας και δεν το έχω ξανακάνει και κάπου κολλάω..Ίσως και για αυτό έθεσα τέτοιο μπατζετ. Να σου πω την αλήθεια τι παραπάνω κάνει ένα καλό μηχάνημα από ένα απλό; Είναι θέμα απόδοσης; Σχωρα μου τις αρχάριες ερωτήσεις

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Εξαρτάται για τι χρήση προορίζεται. Όπως είπα, αν το θες για kodi, browsing και γενικά απλά πράγματα, τοτε ένα μηχάνημα με 2GB Ram, την κάνει τη δουλειά και με το παραπάνω. Αν το θες πχ να παίζεις και απαιτητικά παιχνίδια, τοτε ένα μηχάνημα με 3GB RAM θα ανταποκρίνεται καλύτερα, θα είναι πιο γρήγορο και δεν θα ζοριζεται.

 

Sent from my Onda v975m using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά καμία δοκιμασμένη κ αξιοπιστη λύση tvbox για kodi από gearbest γιατί έχω κουπονι,έχω ενα mxq pro+ και ετοιμάζομαι να το σπάσω...
Link to comment
Share on other sites

Είναι τέτοια η φύση της συσκευής που δεν νομίζω να υποστηριζεται κάτι τέτοιο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σωστα τα λες,καποιες εφορμογες-παιχνιδια δεν παιζουν σε landscape mode,οτι και να κανεις εσυ.....:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επιλογή για landscape mode στο κουτί;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

κατεβασε το set orientation και βαλε landscape

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...