Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και βέβαια η ρύθμιση του εύρους του hdmi είναι μια από τις λύσεις (υπάρχουν έτσι και αλλιώς και άλλες λύσεις/υποπεριπτώσεις που έχουν προταθεί) ανέφερα όμως τις 3 κυριότερες που στα διάφορα forums έχουν επικρατήσει ως πιο πρακτικές.

Ξεκινώντας από την 1η λύση όπου με custom ROM λύνεται το πρόβλημα αυτόματα χωρίς να χρειάζεται να κάνει κάτι ο χρήστης, στην 2η λύση με το bootvideo (όπου χρειάζεται root και κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις επεξεργασίας από τον χρήστη) και καταλήγοντας στην προσωρινή λύση του μικρού αρχείου 4Κ.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

παιδια μια βοηθεια. πηρα ενα tv box Mxq 4k το συνδεσα σε Hitachi 42PD6600 TV δουλευει κανονικα αλλα οταν βαζω video απο youtube ή απ τον browser δεν εχω ηχο. εχω κανει reset και το tv box και την τηλεοραση, αλλα ηχος καθολου. καμμια ιδεα;

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε Beelink Mini MXIII II 32GB (s905x)....μιας που αναφέρθηκε ότι μόνο σε s912 μηχανάκια παρουσιάζεται....είχα και το πρόβλημα του κρασαρίσματος του Kodi μόλις έκανες stop την ταινία και πήγαινες να δεις κάτι άλλο (το διόρθωσα με απεγκατάσταση του Kodi και εγκατάσταση του FTMC)....και το μαύρο σε όλο το box κι όχι μόνο στο Kodi (σε κάθε επανεκκίνηση του box τρέχω ένα 4K video κι εκεί που δεν βλέπω στην γνωστή μαύρη φωτό τους αριθμούς, μετά το τρέξιμο του 4K φαίνονται κανονικά...1..2..3..4..5..6).

Σε μηχανάκι MXIII-G 8GB (s812) δεν έχω κανένα από αυτά τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην φάση αγοράς ενός TVBOX (με δύο usb θύρες τουλάχιστον).

 

Κοιτούσα στο GearBest (european wharehouse για να αποφύγω εκπλήξεις - απλά προσθέτω 10 ευρώ στην χειρότερη μεταφορικά) τι υπάρχει και μου βγάζει τα παρακάτω αποτελέσματα:

 

http://www.gearbest.com/tv-box-c_11262/nt1_android~6.0__nt6_tv~box/?on_stock=1&page_size=36&odr=hot&display=g&24h_ship=f&is_clearance=n&wid=3&odr=trending

 

Η χρήση θα είναι κυρίως για ταινίες μέσω KODI και για νόμιμη προβολή (tv go ή nova go) στον χώρο μου.

Λογικά θα πάω σε 912 τσιπάκι.

 

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια.

Εννοείται ότι είμαι ανοιχτός και για προμήθεια από Ελλάδα ή από άλλη αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώνουμε με το θέμα του "μαύρου" που αναφέρεται από ορισμένους και συναντάται και σε box μ ε τον S912 (και όχι μόνο).

Το "πρόβλημα" αυτό οφείλεται σε software(firmware) και όχι στο hardware και δεν το αντιμετωπίζουν όλοι, αλλά ορισμένοι με συνδυασμό συγκεκριμένης TV(εννοώ όχι κάποια συγκεκριμένη εταιρία αλλά συγκεκριμένων δυνατοτήτων TV) και Box.

Ήδη έχει αντιμετωπισθεί αποτελεσματικά (όπως αναφέρουν όσοι είχαν πρόβλημα) με τους εξής τρόπους:

 

- Με custom firmware, όπως στην περίπτωση του GT1 με την ROM του superceleron V5.

- Με ενεργοποίηση παραμέτρου στο bootvideo του μηχανήματος (μόνιμη λύση).

- Με "παίξιμο" ενός αρχείου 4Κ (λίγων δευτερολέπτων) σε κάθε επανεκκίνηση (απλώς δεν είναι μόνιμη λύση, αλλά πρέπει να γίνεται μετά από κάθε επανεκκίνηση).

 

Το κανει σε μηχανακια που εχουν android 6.0 (s905x ,s912 )

Πιθανο θεμα softtware .,,που σε καθε μηχανακι λυνετε (η δεν λυνετε) με καποιο τροπο .

Η εικονα στο #7366 ειναι αποδειξη αν λυθηκε η οχι το θεμα .

 

Είμαι στην φάση αγοράς ενός TVBOX (με δύο usb θύρες τουλάχιστον).

 

Κοιτούσα στο GearBest (european wharehouse για να αποφύγω εκπλήξεις - απλά προσθέτω 10 ευρώ στην χειρότερη μεταφορικά) τι υπάρχει και μου βγάζει τα παρακάτω αποτελέσματα:

 

http://www.gearbest.com/tv-box-c_11262/nt1_android~6.0__nt6_tv~box/?on_stock=1&page_size=36&odr=hot&display=g&24h_ship=f&is_clearance=n&wid=3&odr=trending

 

Η χρήση θα είναι κυρίως για ταινίες μέσω KODI και για νόμιμη προβολή (tv go ή nova go) στον χώρο μου.

Λογικά θα πάω σε 912 τσιπάκι.

 

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια.

Εννοείται ότι είμαι ανοιχτός και για προμήθεια από Ελλάδα ή από άλλη αγορά.

 

1o προτιμησε μηχανακι με s950x η s912 (ποιο ακριβα οχταπυρηνα μα καλυτερη καρτα γραφικων ισος καποια απο αυτα να εχουν θεματακια με υψηλες θερμοκρασιες )και 2 gb ram.

2ο δεν ειναι 10$ παραπανω αλλα 17$ (10$+7$ εξοδα αποστολης)

3ο αν ειναι root δεν παιρνουν ουτε nova go ουτε ote tv.Ακομη κι anroot συνηθως τωρα τελευταια δεν περνουν ουτε nova ουτε ote.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν το βρισκω το pin post :(

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Nαι οκ καλα τα λες,αλλα εγω που δεν εχω προβλημα,και πολλοι αλλοι,τι πρεπει να πω ρε φιλε οτι εχω με σκοταδια κτλ.......??

Πηρα αλλο 1 μηχανακι,συνολο 3 τωρα εχω αγορασει,με τον 912 και ολα ειναι τεφαρικι.

Και τα παιρνω για εμενα,οικογενειακα τα εχω δωσει για να καταλαβεις,δεν κανω εμποριο.....:rolleyes:

Εσενα σου "εκατσαν" καλα μηχανηματα και χαιρομαι

Μπορουσες να γραψεις εξ αρχης οτι εχει τρια tv box με τον 912 και δεν εχεις προβλημα. Δεν θα σου ελεγε κανεις τιποτα. Το να γραφεις οτι δεν υπαρχει προβλημα με τον 912 δεν ειναι απολυτο.

Υπαρχουν αρκετοι που εχουν αυτο το προβλημα, υπαρχουν αρκετοι που δεν εχουν αυτο το ποβλημα και υπαρχουν και αυτοι που δεν αντιλαμβανονται (δεν το λεω με τη κακη εννοια) το προβλημα

πρεπει να αποδεχθεις οτι υπαρχουν και αυτοι που εχουν προβλημα με το μαυρο.

Εσυ εφτασες στο αλλο ακρο, λεγοντας εμμεσος πλην σαφος οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τον 912 και οτι καποιο κανουν προμο.

Να ξερεις οτι προμο γινονται και απο τις δυο πλευρες. Δηλαδη πχ εγω εχω στοκαρει tv box με τον 912 και τα πουλαω σε γειτονικο φορουμ και δεν μου αρεσει που γραφουν οτι ισως υπαρχει προβλημα και μπαινω εδω και γραφω αυτο που με βολευει για να "σπρωξω" τα tv box.

Edited by Muck Smith

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Γίνε μέλος της ομάδας και θα το δεις , εκεί είναι ο κωδικός και αλλάζει συνεχώς.

Ευχαριστω. Επισης, χτες προσπαθησα να δω στο κοντι μια δυο ταινιες 3d, αλλα τις παιζει κανονικα 2d. Χρειαζεται να κανω κσποια ρυθμιση? Χρησιμοποιω το κοντι απο playstore και οχι το δικο του. Μηπως πρεπει να βαλω το RKMC KODI, που υποστηριζει τον δικο μου επεξεργαστη?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1o προτιμησε μηχανακι με s950x η s912 (ποιο ακριβα οχταπυρηνα μα καλυτερη καρτα γραφικων ισος καποια απο αυτα να εχουν θεματακια με υψηλες θερμοκρασιες )και 2 gb ram.

2ο δεν ειναι 10$ παραπανω αλλα 17$ (10$+7$ εξοδα αποστολης)

3ο αν ειναι root δεν παιρνουν ουτε nova go ουτε ote tv.Ακομη κι anroot συνηθως τωρα τελευταια δεν περνουν ουτε nova ουτε ote.

 

 

Σχετικά:

1ο Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω 2

YUNDOO Y2 TV Box Amlogic S912 Octa-core Android 6.0 OS - 2GB+16GB EU PLUG

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_447781.html?wid=3

 

MXIII - G II TV Box Amlogic S912 Octa-core - EU PLUG BLACK 20329

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_580669.html?wid=3

 

Με μάλλον προς το δεύτερο.

Προτείνουν γενικά και την αγορά air mouse για ευκολία. Δύο που μου άρεσαν ήταν τα

http://www.gearbest.com/mice-keyboards/pp_66719.html

http://www.gearbest.com/air-mouse/pp_594853.html

αλλά είμαι εντελώς newbie σε αυτά.

 

2ο

Αλλάζοντας wharehouse μου βγάζει τα ίδια λεφτά όσο αφορά το κόστος στα παραπάνω tvbox

 

3o

Ok μπορώ να το αντέξω.

 

Άσχετο το nova go πάντως μπορώ να το κάνω mirror στην tv και να δουλέψει κανονικά

Edited by Geodyter
Link to comment
Share on other sites

To MXiii-G2 ειναι μαλλον η πιο σοφή επιλογή.

 

Απο air mouse το c120 δειχνει πιο εργονομικό, το αλλο ειναι σαν gamepad :p

 

Να και ενα review ενος διαφορετικού media player (οχι streamer,ουτε android). To Dune 4K Solo απευθυνεται σε λιγους που θελουν κορυφαια αναπαραγωγή και επιλογές video απο local περιεχόμενο.

Edited by vadergr
Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιω το κοντι απο playstore και οχι αυτο το κοντι (RKMC) που υποστηριζει τη δικια μου cpu (RK3229), θα δω καποια διαφορα στην αποδοση του ?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για όσα TV boxes έχουν κακή λήψη μπορεί να μπει εξωτερική κεραία.

Αν «πιάνουν τα χέρια σας» οδηγίες θα βρείτε εδώ.

Είναι για το Nexbox αλλά όλα τα μηχανάκια είναι παρόμοια

http://i.imgur.com/lHCsmwV.png

 

Για το θέμα με τα σκοτεινά βίντεο διαβάστε ΕΔΩ

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

To MXiii-G2 ειναι μαλλον η πιο σοφή επιλογή.

 

Απο air mouse το c120 δειχνει πιο εργονομικό, το αλλο ειναι σαν gamepad :p

 

Να και ενα review ενος διαφορετικού media player (οχι streamer,ουτε android). To Dune 4K Solo απευθυνεται σε λιγους που θελουν κορυφαια αναπαραγωγή και επιλογές video απο local περιεχόμενο.

Για κορυφαία αναπαραγωγή καλύτερα το nvidia shield tv 16 η 500GB (Παίζει ΤΑ ΠΆΝΤΑ!!!) ....σου μένουν και 150€ η γία την έκδοση των 500gb ολόκληρα 50€!!! ..λέμε τώρα ...πολλά τα λεφτά για Dune Άρη...:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν προβλημα φωτεινοτητας:

Δεν ξερω αν εχει ξαναγραφτει αλλα επειδη ειμαι καινουργιος στο κοντι και διαβαζω για το γνωστο προβλημα σκοτεινου βιντεου, ανακαλυψα το εξης, στο kodi tv, το οποιο δουλευει, τουλαχιστον σε εμενα με ενα ταμπλετ τριετιας.

Λοιπον, στο kodi 15, οταν επαιζε ενα βιντεο μπορουσες να αυξομειωσεις την φωτεινοτητα ενω επαιζε το βιντεο , πατωντας το εικονιδιο που ειναι σαν ταινια σινεμα και σκρολαροντας προς τα κατω εβρισκες τις ρυθμισεις φωτο/κοντραστ. Αυτο στο kodi 16 δεν υπαρχει, αλλα μπορεις να το ενεργοποιησεις αν απενεργοποιησεις την επιταχυνση του βιντεο εκει που λεει "surface" . Το βιντεο εξακολουθει και εχει hardware decoding αλλα εμφανιζονται οι ρυθμισεις της φωτεινοτητας και κοντραστ στο βιντεο οταν παιζει. Δοκιμαστε το και γραψτε αν εχετε βελτιωση της εικονας μεχρι να λυθει το προβλημα με αλλαγη firmware η με αλλο τροπο :)

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

zenix το πρόβλημα δεν είναι στο Kodi, είναι γενικά στις συσκευές. Δεν είναι δηλαδη σκοτεινή η οθόνη του kodi μόνο. Και ο launcher είναι σκοτεινός και το gmail και ο browser και τέλος πάντων όλα.
Link to comment
Share on other sites

zenix το πρόβλημα δεν είναι στο Kodi, είναι γενικά στις συσκευές. Δεν είναι δηλαδη σκοτεινή η οθόνη του kodi μόνο. Και ο launcher είναι σκοτεινός και το gmail και ο browser και τέλος πάντων όλα.

απο οτι λενε οσοι εχουν σκοταδια ειναι θεμα σοφτγουεαρ φιλε,αλλαζουν ρομ και μετα λαμπαδα.....:lol:

Link to comment
Share on other sites

εμενα σε ενα μινι μ8ς μονο το κοντι ηταν σκοτεινο

 

Τουλαχιστον στο κοντι δοκιμαστε το. Μπορει οι ταινιες να ειναι οκ. Ετσι κι αλλιως για το κοντι το πηραμε το κουτι

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον στο κοντι δοκιμαστε το. Μπορει οι ταινιες να ειναι οκ. Ετσι κι αλλιως για το κοντι το πηραμε το κουτι

 

ναι φιλε εχεις δικιο αλλα ειχα δοκιμασει τα παντα και τιποτα τωρα το εχω δωσει δεν το εχω ψαχνω για ενα καλο μποξακι και δεν βρίσκω ακρη

Link to comment
Share on other sites

To MXiii-G2 ειναι μαλλον η πιο σοφή επιλογή.

 

Απο air mouse το c120 δειχνει πιο εργονομικό, το αλλο ειναι σαν gamepad :p

 

Να και ενα review ενος διαφορετικού media player (οχι streamer,ουτε android). To Dune 4K Solo απευθυνεται σε λιγους που θελουν κορυφαια αναπαραγωγή και επιλογές video απο local περιεχόμενο.

 

Συμφωνω για το mxiii-g2

 

Για το c120 οχι το εχω δεν εχει καλυ αισθηση στο πατημα των κουμπιων και η μπαταρια του θελει επαναφωρτηση καθε 1 η 2 μερες

Προτημησε το mele f10 deluxe η το rkm που εχουν κι πληκτρα εκμαθησης απο αλλα τηλεκοντρολ και μεγαλη διαρκεια μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

To MXiii-G2 ειναι μαλλον η πιο σοφή επιλογή.

 

Απο air mouse το c120 δειχνει πιο εργονομικό, το αλλο ειναι σαν gamepad :p

 

Να και ενα review ενος διαφορετικού media player (οχι streamer,ουτε android). To Dune 4K Solo απευθυνεται σε λιγους που θελουν κορυφαια αναπαραγωγή και επιλογές video απο local περιεχόμενο.

 

 

Το MXiii-G2 το έχει δοκιμάσει κάποιος και είναι απροβλημάτιστο σχετικά; Για παράδειγμα, εμφανίζει αυτό το πρόβλημα με το μαύρο που αναφέρεται σε προηγούμενα post;

Link to comment
Share on other sites

Το MXiii-G2 το έχει δοκιμάσει κάποιος και είναι απροβλημάτιστο σχετικά; Για παράδειγμα, εμφανίζει αυτό το πρόβλημα με το μαύρο που αναφέρεται σε προηγούμενα post;
Ναι, στο δικό μου το εμφανίζει.
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει το Beelink GT1 μπορεί να μου απαντήσει αν έχει power button; Γενικά το boxακι έχει καλή λήψη WiFi και θα παίζει απροβλημάτιστα out of the box;
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει το Beelink GT1 μπορεί να μου απαντήσει αν έχει power button; Γενικά το boxακι έχει καλή λήψη WiFi και θα παίζει απροβλημάτιστα out of the box;

 

Όχι δεν έχει Power Button. Όμως οι επιλογές Sleep και Shut Down (που το "κλείνει" τελείως) λειτουργούν πραγματικά καλά, είτε από το τηλεχειριστήριό του είτε μέσω του βασικού Menu του.

Έτσι και αλλιώς είναι πολύ εύκολο με ένα απλό μικρό καλώδιο που θα έχει ένα αρσενικό βύσμα στη 1 άκρη, ένα θηλυκό στην άλλη και έναν απλό διακόπτη ενδιάμεσα να "προσθέσεις" αυτή την δυνατότητα ίσως και πιο λειτουργικά (εάν π.χ. ο διακόπτης του Box είναι πίσω). Ένα τέτοιο καλώδιο καλό είναι να υπάρχει εφόσον μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε άλλες περιπτώσεις/συσκευές. Όπως προανέφερα όμως στο GT1 κατά την γνώμη μου δεν το χρειάζεται.

Αντίθετα σε ένα παλιότερο Box που έχω (CS918) παρόλο που έχει Power Button, επειδή η λειτουργία του δεν ήταν ικανοποιητική/σαφής, χρησιμοποιώ ένα καλώδιο όπως αυτό που προανέφερα.

 

Κάποιος που έχει το Beelink GT1 μπορεί να μου απαντήσει αν έχει power button; Γενικά το boxακι έχει καλή λήψη WiFi και θα παίζει απροβλημάτιστα out of the box;

 

Όσον αφορά το WiFi του είναι ικανοποιητικό, όχι όμως βέβαια με την ίδια απόδοση σήματος που έχει κάποιο με Εξωτερική κεραία (νομίζω ότι αυτό είναι λογικό εφόσον δεν έχει εξωτερική κεραία). Πάντως εγώ που το έχω σε απόσταση περίπου 8 μέτρων με μεσολάβηση και ενός τοίχου παίζει ικανοποιητικά (και online απαιτητικό περιεχόμενο).

 

Όταν θέλω την τελειότητα βάζω στην πρίζα και ένα repeater που έχω, όμως αυτό συνήθως δεν χρειάζεται και το έχω κάνει πιο πολύ για σύγκριση με την απόδοση του άλλου box που έχω (και έχει εξωτερική κεραία).

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...