Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από ό,τι λες φίλε μου αυτό που συμπεραίνω είναι ότι αν δεν υπήρχε αλεξικέραυνο θα ήταν καλύτερα τα πράγματα;

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1094

  • gatos814

    1294

  • makis1024

    555

  • ath156

    1819

3 minutes ago, p_k said:

Από ό,τι λες φίλε μου αυτό που συμπεραίνω είναι ότι αν δεν υπήρχε αλεξικέραυνο θα ήταν καλύτερα τα πράγματα;

Βασικά ότι το αλεξικέραυνο δεν δούλεψε. Οτιδήποτε άλλο είναι δύσκολο να αποδειχθεί 😉

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, p_k said:

Από ό,τι λες φίλε μου αυτό που συμπεραίνω είναι ότι αν δεν υπήρχε αλεξικέραυνο θα ήταν καλύτερα τα πράγματα;

Ενδεχομενως...
Στην πολυ θεωρια ειναι φαση ... αν η κοτα γεννησε το αβγο η το αβγο την κοτα!
Δηλαδη αν δεν υπηρχε το αλεξικεραυνο θα ηταν οντως καλυτερα για τους περιξ η αν οντως επεφτε εκει παρα διπλα το μεγεθος της ζημιας θα ηταν μεγαλυτερο !
Η λογικη λεει μαλλον το δευτερο αλλα ...!

EDIT :

https://iqelectric.com/alexikerayno-mythoi/

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, minast said:

Βασικά ότι το αλεξικέραυνο δεν δούλεψε. Οτιδήποτε άλλο είναι δύσκολο να αποδειχθεί 😉

Εκτός από την (μικρή) πιθανότητα πράγματι κακής τοποθέτησης του αλεξικέραυνου, πάντοτε θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν και η ένταση του ίδιου του "φαινομένου" ή τυχόν ιδιαιρετοτήτων που μπορεί να έχει. Βάζω αυτούσια μία παράγραφο και το λινκ του πλήρους κειμένου:

Λόγω των υψηλών επιπέδων ενέργειας και ρεύματος που σχετίζονται με τον κεραυνό (τα ρεύματα μπορεί να υπερβαίνουν τα 150.000 A) και τον πολύ γρήγορο χρόνο ανόδου ενός κεραυνού, κανένα σύστημα προστασίας δεν μπορεί να εγγυηθεί απόλυτη ασφάλεια από κεραυνό. Το ρεύμα του κεραυνού θα διαιρεθεί για να ακολουθήσει κάθε αγώγιμη διαδρομή προς τη γείωση και ακόμη και το διαιρεμένο ρεύμα μπορεί να προκαλέσει ζημιά. Οι δευτερεύουσες «πλευρικές λάμψεις» μπορεί να είναι αρκετές για να ανάψουν μια φωτιά, να σπάσουν τούβλα, πέτρες ή σκυρόδεμα ή να τραυματίσουν τους ενοίκους του κτιρίου. Ωστόσο, τα οφέλη των βασικών συστημάτων αντικεραυνικής προστασίας είναι εμφανή εδώ και πάνω από έναν αιώνα.

Link

Η τοποθέτηση της αντικεραυνικης προστασία ξεκινάει από τα θεμέλια φυσικά...κάποτε ενσωματώνονταν και στα ίδια τα θεμέλια (π.χ. οπλισμένου σκυροδέματος κατά την έγχυσή του).

Παρόλο που είναι off topic όλο αυτό, πράγματι μας αφορά όλους. Ίσως κυρίως όταν είμαστε σε εξωτερικό χώρο τι πρέπει να κάνουμε ή κυρίως να μην κάνουμε😉.....τα αντικείμενα αλλάζονται/επισκευάζονται, οι ζωές?....αλλίμονο το κοριτσάκι στο Ποσείδι Χαλκιδικής...ορισμένες φορές ισχύει να μην βρεθείς στο λάθος σημείο την λάθος ώρα.....ή μάλλον καλύτερα η φοβερή παροιμία "όποιου του μέλλει να πνιγεί ποτέ του δεν πεθαίνει".

Καλή συνέχεια σε όλους....END of OFF TOPIC....από εμένα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρολο που το καλοκαιρι εφυγε ... ημερολογιακα !

Να ενα πολυ ''καλο'' ονειρο θερινης νυκτος... !

Κυριως ...  λογω τιμης!

spacer.png

 

MINIX U8K-ULTRA 8K UHD Al Media Hub

 

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Θα θίξω 2 θέματα που μάλλον αφορούν όλα τα TVbox με custom firmware Slimbox (ίσως και άλλων?).

1. Slimbox firmware και "Data Corrupt" error. Στην διάρκεια ενός και παραπάνω έτους έχω δει αρκετές φορές μηνύματα χρηστών με διαφορετικά TVbox, όμως με 2 κοινά χαρακτηριστικά. Την χρήση Slimbox firmware και την κάποιες φορές "αδυναμία" του συστήματος να εκκινήσει (επί ώρα να προσπαθεί να "φορτώσει"), όμως τελικά να πηγαίνει στην οθόνη που δίνει το μήνυμα "Data corrupt" (όπως η ενδεικτική οθόνη που βάζω εδώ από GTKing Pro). Αρκετές φορές μάλιστα καμία από τις 2 επιλογές δεν "διορθώνει" το πρόβλημα και χρειάζεται καθαρή επανεγκατάσταση του firmware😡.....σε λίγες περιπτώσεις "σώζεται" η κατάσταση με try again ή έστω factory data reset (οπότε βέβαια χάνεις τα δεδομένα σου). Όπως αναφέρουν μάλιστα κάποιοι αυτό συμβαίνει μετά από ένα "κανονικό" κλείσιμο του κουτιού και την προσπάθεια επόμενης χρησιμοποίησής του !

- Αυτό συνέβη και σε εμένα και το παλιό μου X96 max Plus 2101W. Συνέβη μάλιστα 3-4 φορές σε όλη την διάρκεια της "ζωής" του. Επειδή τελικά τα έπαιξε η EMMC του, θα μπορούσα να ρίξω το πρόβλημα εκεί. Όμως όπως είπα αναφέρθηκε ακριβώς το ίδιο θέμα σε πολλά διαφορετικά κουτιά. Σύμπτωση? Κάτι άλλο φταίει? Στο X96 max Plus χρησιμοποιούσα αποκλειστικά Slimbox AOSP, εφόσον σε Ugoos ports δεν λειτουργούσε το wifi. Αντίθετα στο HK1 Box που έχω βάλει Slimbox, όμως με δική του Ugoos Port δεν έχω δει ποτέ αυτό το πρόβλημα. Μήπως τελικά συμβαίνει μόνο στις "καθαρές" Slimbox εκδοχές και όχι σε αυτές που έχει κάνει με Ugoos Ports? Μήπως είναι κάποια εφαρμογή του που για ανεξήγητο λόγο δημιουργεί το θέμα, τυχαία? 

- Όλα τα προηγούμενα που αναφέρω βέβαια είναι και λίγο wild guesses. Θα ήταν χρήσιμο όμως και εδώ να αναφέρει κάποιος εάν του έχει συμβεί αυτό με οποιοδήποτε κουτί με Slimbox ή με άλλο firmware ίσως. Κυρίως αναφέροντας και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες συνέβη (π.χ. μετά από κανονικό reboot, άνοιγμα του κουτιού μετά από καιρό κλπ). Γιατί εάν συνέβη κάτι τέτοιο μετά από διακοπή ρεύματος ή κάποιας άλλη παρόμοιας κατάστασης θα ήταν απόλυτα λογικό να υπάρξει η επισυναπτόμενη οθόνη.

2. ErtFlix και αδυναμία παιξίματος ορισμένων μόνο αρχείων από το apk της. Έχω αναφέρει παλαιότερα το συγκεκριμένο πρόβλημα:      Link

Πρόσφατα όμως δοκίμασα στο Beelink GT1 2/16 που έχω δώσει στην μάνα μου και έχω βάλει Slimbox ATV (το οποίο ATV παρεπιπτόντως είναι πολύ πιο χρηστικό για μεγάλους ανθρώπους). Εκεί, αφού αντιμετώπισα το προηγούμενο πρόβλημα, αναγκάσθηκα να κάνω factory reset. Ευτυχώς στην συγκεκριμένη περίπτωση λειτούργησε και δεν χρειάσθηκε επανεγκατάσταση. Δοκιμάζοντας δε την Ertflix είδα ότι έπαιζε τα ΠΑΝΤΑ😎.....Η απορία μου λοιπόν είναι τι είναι εκείνο που σε AOSP εκδόσεις σε αφήνει να παίζεις πολλά αρχεία (ταινίες, σειρές κλπ), όμως κάποια τα μπλοκάρει? Ενώ αντίθετα σε ATV παίζει τα πάντα? Ειναι κάποια δικαιώματα? Ο τύπος των αρχείων?

Γιατί όλο αυτό? Έτσι "επιστημονικά"....από περιέργεια γιατί να συμβαίνει σε ορισμένες ταινίες/σειρές.

1_GT_King_Pro.png

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

TVbox / Linux Server /Home Assistant

Επειδή με τα TVbox μας μπορούμε να κάνουμε πολλά άλλα πράγματα. Όπως:

- Να το κάνουμε ένα μικρό Linux Server. Χωρίς να πειράξουμε το Android. Με dual Boot από καρτούλα ή στικάκι.

- Να βάλουμε μετά σχεδόν ότι θέλουμε (εάν ξέρουμε και λίγο Linux).

- π.χ. να του βάλουμε το Home Assistant και μέσω αυτού να χειριζόμαστε ΟΛΕΣ τις έξυπνες συσκευές μας από ΕΝΑ μόνο Interface (Smart TVs, έξυπνα φωτιστικά ή led strips, πρίζες, κάμερες, ρολά κλπ)😉

- Να μπορούμε να το κάνουμε αυτό ταυτόχρονα είτε από το PC/laptop ή κινητό.

- Τα screenshots είναι για HA μέσω του TOX3. Το ίδιο έχω κάνει και σε ΗΚ1 Box / H96 max X3. Μπορεί να γίνει και αλλού φυσικά. Update: Και στο X88 King😉

Γιατί "Sky is the Limit".😎

HomeAssistant_Laptop.jpg

Screenshot_2024-09-21-19-16-43-759_io.homeassistant.companion.android_2.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2024 at 2:13 ΜΜ, minast said:

Μια και όλοι έχουμε "συνδρομή" στο ertflix, παίζει και εκεί 😉

Πάντως τα Breaking Bad / Better call Saul δεν τα λες και "για όλες τις ηλικίες

Μα γιατί το λες αυτό;;

Δεν δείχνει το Breaking Bad τις επιχειρηματικές δραστηριότητες ενός καθηγητή σχολείου; 😆 

Γελάω πάντως που βγαίνουν μέχρι οδηγοί για να παίζει καλύτερα το IR σε μερικά κουτάκια και το Fire stick μονίμως πίσω από την τηλεόραση έχει IR που πιάνει μέχρι μέσα από την κουζίνα.

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, junglist said:

Μα γιατί το λες αυτό;;

Δεν δείχνει το Breaking Bad τις επιχειρηματικές δραστηριότητες ενός καθηγητή σχολείου; 😆 

Γελάω πάντως που βγαίνουν μέχρι οδηγοί για να παίζει καλύτερα το IR σε μερικά κουτάκια και το Fire stick μονίμως πίσω από την τηλεόραση έχει IR που πιάνει μέχρι μέσα από την κουζίνα.

Το Firestick χρησιμοποιεί RF για δική του χρήση (δεν χρειάζεται οπτική επαφή). Το IR του το στέλνει μόνο στην τηλεόραση (πχ για volume, power κλπ).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

Το Firestick χρησιμοποιεί RF για δική του χρήση (δεν χρειάζεται οπτική επαφή). Το IR του το στέλνει μόνο στην τηλεόραση (πχ για volume, power κλπ).

Πολύ σωστά....κάθε ένα έχει τα υπέρ και τα κατά του...πολλές φορές ΔΕΝ θέλουμε να πατάμε το κουμπί του τηλεχειριστήριου και να ανοίγει η συσκευή ασχέτως "στόχευσης", γιατί μπορεί να συμπέσουν οι κωδικοί (IR ή RF) σε 2 ίδιες ή παρόμοιες ή ίδιου κατασκευαστή συσκευές.

Ένα τέτοιο πρόβλημα έχω με το καινούργιο Smart TV Monitor 32" Samsung και με το παλιό Samsung TV/Monitor 24" που είχα...είναι τοποθετημένα σε απόσταση μεταξύ τους και περιπου με γωνία 90 μοιρών. Πατάω λοιπόν το χειριστήριο για να δω TV στο 24άρι και ανοίγει ταυτόχρονα και το 32άρι....ή το αντίθετο. Στοχεύοντας ακόμα και σε αντίθετη κατεύθυνση από την συσκευή. Αναγκάσθηκα και έβαλα στο TV/Monitor μία SonOff wifi πρίζα, την οποία χειρίζομαι και από το κινητό (ή ακόμα και Home Assistance😁).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/9/2024 at 3:35 ΜΜ, gatos814 said:

.....Και ολα αυτα απο το καλωδιο του ιντερνετ ... και οχι απο το ρευμα !!!.....

☹️

Για να σε κάνω να νοιώσεις καλύτερα ,να σου πω οτι δεν είσαι ο μόνος που σου έκαψε ο κεραυνός στη σειρά συσκευές εξαιτίας ενός καλωδίου δικτύου...

Πριν 4-5 χρόνια Μεγάλη Παρασκευή παρακαλώ άρχισε να ρίχνει καρέκλες στο Άργος και δυστυχώς έπεσε ένας κεραυνός κάπου κοντά στο σπίτι μου (μέσα σε αστικό ιστό με αρκετά κτήρια τριγύρω μου) και δώσε βάση ποιες συσκευές πήρα στο χέρι :

Περνάει κρουστική τάση και μου καίει αρχικά το ρούτερ , στη συνέχεια περνάει μέσω ethernet και καίει το switch του δωματίου που ήταν το ρούτερ , με καλώδιο από το switch του δωματίου πάει και καίει το switch της κουζίνας που είχα συνδεδεμένο ένα media box (πάει και αυτό) , κα από το media box μέσω HDMI μου καίει μια τηλεόραση 32άρα LED.

Και έχει και συνέχεια το show : Από το switch της κουζίνας φεύγει ethernet και πάει σε άλλο κτήριο διπλανό που τα χωρίζει μια αυλή , και μου καίει το καταγραφικό των καμερών και ένα άλλο ethernet πάλι από το switch της κουζίνας που πηγαίνει στο υπόγειο του 2ου κτηρίου το οποίο το έχω σαν Home Theater , και καίει και το 3ο switch και σταμάτησε εκεί.

Από τότε που έπαθα αυτή τη νίλα πήγα και πήρα πολύπριζα APC με προστασία τηλεφώνου αλλά επειδή όταν καείς στο χυλό φυσάς και το γιαούρτι όπως λέει και η παροιμία , όποτε έχει κεραυνούς στην περιοχή , τα βγάζω όλα από την πρίζα μιας και το μόνο που μπορεί να σε σώσει σε κεραυνούς από κρουστικά ρεύματα είναι τα αντικεραυνικά κατηγορίας Τ2 που μπαίνουν στον κεντρικό πίνακα του σπιτιού.Τα πολύπριζα όσο και καλά να είναι αντέχουν σε πολλά λίγα joule ενέργειας και είναι για ασθενή ρεύματα.

Edited by tarantules999
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tarantules999 said:

Για να σε κάνω να νοιώσεις καλύτερα ,να σου πω οτι δεν είσαι ο μόνος που σου έκαψε ο κεραυνός στη σειρά συσκευές εξαιτίας ενός καλωδίου δικτύου...

Πριν 4-5 χρόνια Μεγάλη Παρασκευή παρακαλώ άρχισε να ρίχνει καρέκλες στο Άργος και δυστυχώς έπεσε ένας κεραυνός κάπου κοντά στο σπίτι μου (μέσα σε αστικό ιστό με αρκετά κτήρια τριγύρω μου) και δώσε βάση ποιες συσκευές πήρα στο χέρι :

Περνάει κρουστική τάση και μου καίει αρχικά το ρούτερ , στη συνέχεια περνάει μέσω ethernet και καίει το switch του δωματίου που ήταν το ρούτερ , με καλώδιο από το switch του δωματίου πάει και καίει το switch της κουζίνας που είχα συνδεδεμένο ένα media box (πάει και αυτό) , κα από το media box μέσω HDMI μου καίει μια τηλεόραση 32άρα LED.

Και έχει και συνέχεια το show : Από το switch της κουζίνας φεύγει ethernet και πάει σε άλλο κτήριο διπλανό που τα χωρίζει μια αυλή , και μου καίει το καταγραφικό των καμερών και ένα άλλο ethernet πάλι από το switch της κουζίνας που πηγαίνει στο υπόγειο του 2ου κτηρίου το οποίο το έχω σαν Home Theater , και καίει και το 3ο switch και σταμάτησε εκεί.

Από τότε που έπαθα αυτή τη νίλα πήγα και πήρα πολύπριζα APC με προστασία τηλεφώνου αλλά επειδή όταν καείς στο χυλό φυσάς και το γιαούρτι όπως λέει και η παροιμία , όποτε έχει κεραυνούς στην περιοχή , τα βγάζω όλα από την πρίζα μιας και το μόνο που μπορεί να σε σώσει σε κεραυνούς από κρουστικά ρεύματα είναι τα αντικεραυνικά κατηγορίας Τ2 που μπαίνουν στον κεντρικό πίνακα του σπιτιού.Τα πολύπριζα όσο και καλά να είναι αντέχουν σε πολλά λίγα joule ενέργειας και είναι για ασθενή ρεύματα.

Τι να πω ... !
Σε καταλαβαινω απολυτα!
Πρακτικα κανενα πολυμπριζο δεν νομιζω να κανει δουλεια ... ειδικα αν γινει πολυ πολυ κοντα οπως σε μενα  ...
Το να τα βγαζεις ολα εκτος ειναι μια λυση ... αλλα ... !
Κοιτα ...
Δουλευα για πολλα χρονια σε μια απο τις μεγαλυτερες εταιριες ηλεκτρολιγικου υλικου και τα αντικεραυνικα Τ2  ξεκινησαμε να τα δεινουμε με το κιλο στα φωτοβολταικα παρκα ... αλλα ρε γ@μωτο σε κατοικημενη περιοχη εισαι γιατι να δωσεις 100-150 παραπανω για κατι που σπανια εως καθολου δεν θα το χρειαστεις!!!
Τελικα ομως απο οτι φαινεται θα πρεπει να το αναθεωρησουμε και αυτο γιατι μια φορα αν την ''φας'' θα κανεις ... αποσβεση!
Ιδιως επαναλαμβανω αν ειστε κοντα σε κτιρια με αντικευραυνικη προστασια !
Ολα τα αλλα τωρα που λεει ο καθενας χωρις να ξερει η χωρις να την εχει πατησει ειναι λογια ... Της Ελευθερης Εγκυκλοπαιδειας !!!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Όποτε χαλάει ο καιρός μπαίνω σε αυτή τη σελίδα και παρακολουθώ live που πέφτουν κεραυνοί.Αν δω οτι πλησιάζουν την περιοχή μου τότε βγάζω κάποιες συσκευές off grid καλού κακού.Με έχει σώσει αρκετές φορές και είναι αρκετά αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτό το παλιό boxaki 

...κατ αρχήν υπάρχει κάποιο update να περάσω μέσω slimbox και αν όχι θα αντέξει να του βάλω Kodi 19 με κάποιο έτοιμο build να το δώσω στους γονείς μου??

IMG_20241008_151718.jpg

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, johnstef33 said:

Έχω αυτό το παλιό boxaki 

...κατ αρχήν υπάρχει κάποιο update να περάσω μέσω slimbox και αν όχι θα αντέξει να του βάλω Kodi 19 με κάποιο έτοιμο build να το δώσω στους γονείς μου??

IMG_20241008_151718.jpg

Αυτο το μποξακι ειναι παρα πολυ παλιο και δυστυχως εβγαινε σε πολλες παραλαγες!
Αναλογως το hardware σε λογισμικο πηγαινε σε Android 4 και 5 ...
Δυστυχως δεν υπαρχει κατι σε slimbox ουτε νομιζω οτι θα αντεξει σε kodi 19 και ποσο μαλιστα σε ετοιμο build !

Αληθεια ... ξερεις τι hardware φοραει ;

Τι Android εχει ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gatos814 said:

Αυτο το μποξακι ειναι παρα πολυ παλιο και δυστυχως εβγαινε σε πολλες παραλαγες!
Αναλογως το hardware σε λογισμικο πηγαινε σε Android 4 και 5 ...
Δυστυχως δεν υπαρχει κατι σε slimbox ουτε νομιζω οτι θα αντεξει σε kodi 19 και ποσο μαλιστα σε ετοιμο build !

Αληθεια ... ξερεις τι hardware φοραει ;

Τι Android εχει ;

Ευχαριστώ φίλε 

Θα πάω το απόγευμα στην αποθήκη πού το έχω να το ανοίξω και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Σε tvbox Mecool KM6 deluxe, προσπαθώ να μεταφέρω αρχεία από την εσωτερική μνήμη σε κάρτα sd ή σε usb stick δίχως αποτέλεσμα . Πάντα μου βγάζει μήνυμα access denied παρότι δίνω το wright access enable.
Υπάρχει κάποια λύση για την εγγραφή ή κάποιος άλλος τρόπος να κρατήσω αντίγραφα γιατί θέλω να κάνω επαναφορά του tvbox?
Για την μεταφορά χρησιμοποίησα τα ¨fx explorer, file manager,cx explorer¨ χωρίς επιτυχία.
 
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω εδω και καποιο καιρο. Δοκιμασα ολους τους προτεινομενους file explorers χωρις επιτυχια...

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, jogatore said:
Σε tvbox Mecool KM6 deluxe, προσπαθώ να μεταφέρω αρχεία από την εσωτερική μνήμη σε κάρτα sd ή σε usb stick δίχως αποτέλεσμα . Πάντα μου βγάζει μήνυμα access denied παρότι δίνω το wright access enable.
Υπάρχει κάποια λύση για την εγγραφή ή κάποιος άλλος τρόπος να κρατήσω αντίγραφα γιατί θέλω να κάνω επαναφορά του tvbox?
Για την μεταφορά χρησιμοποίησα τα ¨fx explorer, file manager,cx explorer¨ χωρίς επιτυχία.
 

 

7 ώρες πριν, GMF80 said:

Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω εδω και καποιο καιρο. Δοκιμασα ολους τους προτεινομενους file explorers χωρις επιτυχια...

Δεν έχω το ίδιο TVbox, όμως δοκιμάσατε το "Send Files to TV" apk/Playstore Send Files to TV για μεταφορά από και προς το Android Smartphone σας? Εντάξει δεν είναι ακριβώς το ίδιο με έναν File Explorer, αλλά νομίζω θα κάνετε την δουλειά σας. Τουλάχιστον αυτό χρησιμοποιώ εγώ στην Android TV μου (TCL 65C805). Επίσης δοκιμάσατε το X-plore apk (κάνει τα πάντα, αλλά βέβαια το χρησιμοποιώ κυρίως με root στα TVbox μου, όμως κάνει δουλειά και στο Xiaomi Note 9T κινητό μου).X-Plore apk

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2024 at 7:36 ΜΜ, ath156 said:

 

Δεν έχω το ίδιο TVbox, όμως δοκιμάσατε το "Send Files to TV" apk/Playstore Send Files to TV για μεταφορά από και προς το Android Smartphone σας? Εντάξει δεν είναι ακριβώς το ίδιο με έναν File Explorer, αλλά νομίζω θα κάνετε την δουλειά σας. Τουλάχιστον αυτό χρησιμοποιώ εγώ στην Android TV μου (TCL 65C805). Επίσης δοκιμάσατε το X-plore apk (κάνει τα πάντα, αλλά βέβαια το χρησιμοποιώ κυρίως με root στα TVbox μου, όμως κάνει δουλειά και στο Xiaomi Note 9T κινητό μου).X-Plore apk

Με κανενα απο τα 2 (send files to tv , X-plore)  που αναφερεις δεν το κανει  . Τα εχω δοκιμασει. Πιστευω οτι καπως ειναι κλειδωμενο. Καποιος αλλος τροπος να παρω αντιγραφα του kodi υπαρχει για να μην σεταρω απο την αρχη? Υπαρχει τροπος να συνδεθει το μποξ με υπολογιστη ?

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, jogatore said:

Με κανενα απο τα 2 (send files to tv , X-plore)  που αναφερεις δεν το κανει  . Τα εχω δοκιμασει. Πιστευω οτι καπως ειναι κλειδωμενο. Καποιος αλλος τροπος να παρω αντιγραφα του kodi υπαρχει για να μην σεταρω απο την αρχη? Υπαρχει τροπος να συνδεθει το μποξ με υπολογιστη ?

Εάν μιλάς για το KODI, θα μπορούσες να πάρεις ένα πλήρες backup του με το ειδικό addon που έχει στο KODI repository ("Backup").

Βέβαια και με αυτό αρχικά δεν θα σε "αφήνει" να κάνεις το backup στις εξ' ορισμού θέσεις, αλλά πρέπει να κάνεις το εξής:

1.  Να μην το τρέξεις απευθείας, αλλά να πας στις Ρυθμίσεις του addon "backup" και να ορίσεις εσύ διαδρομή / θέση στο "Ρυθμίσεις-Backup-Εντοπισμός Απομακρυσμένης Διαδρομής". Εκεί πλέον να ορισεις και να πεις "Εντάξει" σε μία θέση που πράγματι θα σου δίνει πρόσβαση μετά για να το μεταφέρεις σε στικάκι ή αλλού. Μία τέτοια θέση θα μπορούσε να είναι "sdcard-Download" ή όπως φαίνεται στο screenshot μου.

2. Μετά τρέχεις το Backup addon και μεταφέρεις π.χ. σε στικάκι το folder που περιέχει το backup (γιατί θα είναι ένας φάκελλος). Αντίθετη διαδικασια για το restore. Υπάρχουν βέβαια και επιλογές για να το κάνεις κατευθείαν σε Dropbox (!) ή και σε SMB Windows (πιο δύσκολο νομίζω όλο αυτό).

Πάντως κατά την ταπεινή μου γνώμη όλο αυτό δεν αξίζει. Ο χρόνος που χρειάζεται για το backup, την πιθανή μεταφορά σε άλλο μέσο και τανάπαλιν, μάλλον θα είναι πολύ-πολύ-πολύ.....παραπάνω από το να το στήσεις από την αρχή. Ίσως και χωρίς την "σαβούρα" που πιθανόν να έχει συσωρευθεί κατά την παλαιότερη χρήση του.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τις άλλες εφαρμογές που πιθανόν να θέλεις να επαναφέρεις μετά την επαναφορά του Tvbox. Υπάρχουν apk για αυτό τον σκοπό, αλλά αξίζει να το κάνεις? Π.χ. της "μόδας" είναι το alpha backup Alpha Backup apk όπως ήταν παλαιότερα το Titanium κλπ. Πάλι πιστεύω καλύτερα στήσε το όλο από την αρχή. Λιγότερο συνολικό χρόνο θα κάνεις και θα έχεις ένα πιο "καθαρό" και "υγιές" κουτί (άσε που δεν ξέρω εάν δουλεύουν στο κουτί σου αυτά τα apk).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αντίθετα το να στήσεις από την αρχή ένα κουτί με τις προτιμήσεις σου και μετά να πάρεις ένα ΠΛΗΡΕΣ backup των ΠΑΝΤΩΝ ή αλλιώς όλο το περιεχόμενο της EMMC (με ένα κουμπί backup και ένα κουμπί restore) είναι εξαιρετικά χρήσιμο😉...έχω πει πως για τα διάφορα κουτιά...μάλλον όμως για το δικό σου δεν (?) υπάρχει αυτή η φοβερή δυνατότητα.

1.png

2.png

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2024 at 8:48 ΠΜ, jogatore said:

Με κανενα απο τα 2 (send files to tv , X-plore)  που αναφερεις δεν το κανει  . Τα εχω δοκιμασει. Πιστευω οτι καπως ειναι κλειδωμενο. Καποιος αλλος τροπος να παρω αντιγραφα του kodi υπαρχει για να μην σεταρω απο την αρχη? Υπαρχει τροπος να συνδεθει το μποξ με υπολογιστη ?

Μήπως έχεις Android 11+ ;
Τα αρχεία που προσπαθείς να μεταφέρεις του Kodi βρίσκονται στον φάκελο Android/data όπου η Google έχει μπλοκάρει την πρόσβαση τους για λόγους ασφαλείας.
Για να το προσπεράσεις θες FV File Manager και το Shizuku και θα δουλεύει μετά μια χαρά το backup! 

Η όλη διαδικασία επαναφοράς backup είναι <1min σε full ρυθμισμένο Kodi μέσα από Open Wizard !

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xalaros said:

Μήπως έχεις Android 11+ ;
Τα αρχεία που προσπαθείς να μεταφέρεις του Kodi βρίσκονται στον φάκελο Android/data όπου η Google έχει μπλοκάρει την πρόσβαση τους για λόγους ασφαλείας.
Για να το προσπεράσεις θες FV File Manager και το Shizuku και θα δουλεύει μετά μια χαρά το backup! 

Η όλη διαδικασία επαναφοράς backup είναι <1min σε full ρυθμισμένο Kodi μέσα από Open Wizard !

android 10 εχει το κουτι. Μοπρεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για αυτα που αναφερεις? ( FV File Manager και το Shizuku)

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε απασχολεί τότε με Android 10 αφού δεν έχεις κανένα πρόβλημα πρόσβασης στα αρχεία του Kodi με την προϋπόθεση ότι έχεις δώσει τα ανάλογα δικαιώματα. Με ποιο τρόπο προσπαθείς να πάρεις backup; Χρησιμοποιείς δική σου εγκατάσταση ή έτοιμο build;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, jogatore said:

android 10 εχει το κουτι. Μοπρεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για αυτα που αναφερεις? ( FV File Manager και το Shizuku)

Λογικα και θεωρητικα θα δουλεψει μια χαρα και σε σενα αυτος ο τροπος μιας και ''βιωνεις'' το ιδιο ... μπλοκαρισμα (και ας εχεις Android 10) !
Θελει ομως λιγο ''φασαρια'' για να μπορεσεις να το χρησιμοποιησεις...
Υπαρχει και αλλος συνδιασμος παντως με παρεμφερεις εφαρμογες οπως το iAdb και μια βερσιον του es explorer που επισης κανει την δουλεια!
Δεν χρησιμοποιω στην καθημερινοτητα μου ATV οποτε δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα  αλλα ξερω οτι δουλευει αυτος ο τροπος!
Λοιπον ... για να μπεις στο πνευμα...
Εδω εφαρμογη και οδηγιες :
https://play.google.com/store/apps/details?id=moe.shizuku.privileged.api
https://shizuku.rikka.app/guide/setup/
Και εδω η αλλη εφαρμογη :
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.iadb.helper
Επειδη φαινεται ο @xalaros να το χρησιμοποιει ολο αυτο στα μποξακια του ας μας πει και περισσοτερα!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...