Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για Amazon.Fire.stick να ρωτήσω εδώ;

Σαν tv box δεν είναι;

Παραλαμβανω ένα σήμερα από Αγγλία και αναρωτιέμαι αν το έχει πάρει άλλος.

 

Κυρίως για Netflix το πήρα, αλλά αναρωτιέμαι αν παίζουν και άλλες εφαρμογές για streaming άλλων ταινιών.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1281

  • makis1024

    553

  • ath156

    1789

Για Amazon.Fire.stick να ρωτήσω εδώ;

Σαν tv box δεν είναι;

Παραλαμβανω ένα σήμερα από Αγγλία και αναρωτιέμαι αν το έχει πάρει άλλος.

 

Κυρίως για Netflix το πήρα, αλλά αναρωτιέμαι αν παίζουν και άλλες εφαρμογές για streaming άλλων ταινιών.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Μου το φέρνει σήμερα φίλος από Αμερική! Σαν tv box είναι ναι. Δηλαδή, παίρνει εφαρμογές όπως kodi, cinema κτλ.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο και χωρίς να κανείς κάτι

Καμία διαφήμιση πουθενά ούτε σε εφαρμογές.

 

<offtopic> εκτός αν έχεις miui που σου πετάει διαφημίσεις στις εφαρμογές συστήματος :mad: </offtopic>

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχουν πρόβλημα οι ελληνικοί γενικά.

 

Ξαναλεω ότι δεν φταίει το CINEMA. Με αγγλικούς βλέπω αμέσως, μόνο οι διαφημίσεις μου την σπάνε.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

τι να το κανω φιλε μου που με αγγλικους υποτιτλους δεν εχει θεμα

το θεμα ειναι οτι με ελληνικούς υποτιτλους ειναι για να κλαις

 

τωρα για οσους εχουν θεμα με διαφήμισης απλα να αλαξουν dns sto router και διαφημίσεις τερμα παντου

απλα dns1 = 176.103.130.130 kai dns 2=176.103.130.131 :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή άλλαξα πρόσφατα DNS στο mi box από το μενού των ρυθμίσεων, ήθελα να ρωτήσω πως θα αλλάξω DNS στο ρουτερ?? Μπαίνω σε κάποιο site, είμαι λίγο άσχετος σε αυτό το θέμα.
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

τι να το κανω φιλε μου που με αγγλικους υποτιτλους δεν εχει θεμα

 

το θεμα ειναι οτι με ελληνικούς υποτιτλους ειναι για να κλαις

 

 

 

τωρα για οσους εχουν θεμα με διαφήμισης απλα να αλαξουν dns sto router και διαφημίσεις τερμα παντου

 

απλα dns1 = 176.103.130.130 kai dns 2=176.103.130.131 :)

Εγω βλέπω με αγγλικούς και όντως μες απ το cinema μου βρίσκει μόνο τέτοιους. Για την μάνα μου όμως που θέλει ελληνικούς της το έστησα να παίζει με τον mxplayer και μέσω αυτού ψάχνει ελληνικούς και σε ότι χρειάζεται βρίσκει πάντα. 3 τελίτσες πάνω δεξιά στον MXplayer, υπότιτλοι και online αναζήτηση. Υπόψιν ότι πολλές φορές μπορεί να χρειαστεί να βάλεις το όνομα χειροκίνητα καθώς τα ονόματα του λινκ δεν είναι σωστα

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο Tea TV για κάποιον λόγο δεν αναγνωρίζει τον χαρακτήρα αλλαγής γραμμής με αποτέλεσμα εκεί που θα έπρεπε να υπάρχει ένα enter και να πάει από κάτω η άλλη γραμμή υποτίτλων, κολλάει με την προηγούμενη. Στο Kodi με Incursion δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Γλώσσα συστήματος έχω Αγγλικά. Έχει τύχει σε κανέναν;
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω με αγγλικούς και όντως μες απ το cinema μου βρίσκει μόνο τέτοιους. Για την μάνα μου όμως που θέλει ελληνικούς της το έστησα να παίζει με τον mxplayer και μέσω αυτού ψάχνει ελληνικούς και σε ότι χρειάζεται βρίσκει πάντα. 3 τελίτσες πάνω δεξιά στον MXplayer, υπότιτλοι και online αναζήτηση. Υπόψιν ότι πολλές φορές μπορεί να χρειαστεί να βάλεις το όνομα χειροκίνητα καθώς τα ονόματα του λινκ δεν είναι σωστα

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

φιλε και εγω τον μχ εχω και βρισκει απο τιποτα εως ασχετα

μονο χειροκινητα εαν βρει κατι αφου μου σπασει τα νευρα πρωτα

ειδικα σε σειρες ειναι τραγικα τα πραγματα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή άλλαξα πρόσφατα DNS στο mi box από το μενού των ρυθμίσεων, ήθελα να ρωτήσω πως θα αλλάξω DNS στο ρουτερ?? Μπαίνω σε κάποιο site, είμαι λίγο άσχετος σε αυτό το θέμα.

 

θα πρεπει να μπεις στο ρουτερ με την διεύθυνση του ρουτερ και να τους αλλαξεις κατι σαν αυτο 192.168.31.1

Link to comment
Share on other sites

Μου το φέρνει σήμερα φίλος από Αμερική! Σαν tv box είναι ναι. Δηλαδή, παίρνει εφαρμογές όπως kodi, cinema κτλ.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το θέμα είναι αν θέλει ροοτ για να παίξει τρίτες εφαρμογές, γιατί ακούω διάφορα.

 

Και λένε ότι δεν πρέπει να κάνεις ΟΤΑ update μόλις το πάρεις, για να του βγάλεις πρώτα ότι δεν χρειάζεσαι.

Μετά αν κάνει update, δεν γίνεται να το σκαλισεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν θέλει ροοτ για να παίξει τρίτες εφαρμογές, γιατί ακούω διάφορα.

 

Και λένε ότι δεν πρέπει να κάνεις ΟΤΑ update μόλις το πάρεις, για να του βγάλεις πρώτα ότι δεν χρειάζεσαι.

Μετά αν κάνει update, δεν γίνεται να το σκαλισεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ούτως ή άλλως, εάν είναι αγορασμένο πρόσφατα, θα είναι σχετικά ενημερωμένο.

Επίσης είναι εν γένει λιγότερο "σκαλίσιμο" από τα γνωστά AMLogic της σειράς, αλλά στα θετικά του είναι ότι πολλά τα παίζει καλά χωρίς να χρειάζεται σκάλισμα (Netflix, youtube, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω με αγγλικούς και όντως μες απ το cinema μου βρίσκει μόνο τέτοιους. Για την μάνα μου όμως που θέλει ελληνικούς της το έστησα να παίζει με τον mxplayer και μέσω αυτού ψάχνει ελληνικούς και σε ότι χρειάζεται βρίσκει πάντα. 3 τελίτσες πάνω δεξιά στον MXplayer, υπότιτλοι και online αναζήτηση. Υπόψιν ότι πολλές φορές μπορεί να χρειαστεί να βάλεις το όνομα χειροκίνητα καθώς τα ονόματα του λινκ δεν είναι σωστα

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε μένα δουλεύουν κανονικά οι ελληνικοί υπότιτλοι στο cinema.

Το είχα γράψει και παλιότερα.

Δοκιμάστε να αλλάξετε dns μήπως για κάποιο λόγο κόβονται από τον isp

Εγώ χρησιμοποιώ cloudflare

1.1.1.1

1.0.0.1

Τούς έχω αλλάξει κατευθείαν από το μόντεμ.

2 λεπτά δουλειά είναι.

Δεν έχετε να χάσετε κάτι.

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν θέλει ροοτ για να παίξει τρίτες εφαρμογές, γιατί ακούω διάφορα.

 

Και λένε ότι δεν πρέπει να κάνεις ΟΤΑ update μόλις το πάρεις, για να του βγάλεις πρώτα ότι δεν χρειάζεσαι.

Μετά αν κάνει update, δεν γίνεται να το σκαλισεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Δεν θέλει ούτε root ούτε τίποτα. Μόνο τον downloader κατεβάζεις από το Store και μετά του βάζεις τα ανάλογα links και κατεβάζεις τα πάντα. Θα πρέπει όμως πρώτα να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις. Έχω δει τι θέλει και όταν το έχω στα χέρια μου θα στα πω με σιγουριά.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε adguard apk και δεν θα έχετε θέμα με διαφημίσεις.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν χρειαζεται. Απλα κατεβαζεις την ad free εκδοση.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει ούτε root ούτε τίποτα. Μόνο τον downloader κατεβάζεις από το Store και μετά του βάζεις τα ανάλογα links και κατεβάζεις τα πάντα. Θα πρέπει όμως πρώτα να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις. Έχω δει τι θέλει και όταν το έχω στα χέρια μου θα στα πω με σιγουριά.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ούτως ή άλλως, εάν είναι αγορασμένο πρόσφατα, θα είναι σχετικά ενημερωμένο.

Επίσης είναι εν γένει λιγότερο "σκαλίσιμο" από τα γνωστά AMLogic της σειράς, αλλά στα θετικά του είναι ότι πολλά τα παίζει καλά χωρίς να χρειάζεται σκάλισμα (Netflix, youtube, κλπ).

Παίδες άνοιξα νέο θέμα εδώ

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=475362

 

Για το Fire stick

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δουλεύουν κανονικά οι ελληνικοί υπότιτλοι στο cinema.

Το είχα γράψει και παλιότερα.

Δοκιμάστε να αλλάξετε dns μήπως για κάποιο λόγο κόβονται από τον isp

Εγώ χρησιμοποιώ cloudflare

1.1.1.1

1.0.0.1

Τούς έχω αλλάξει κατευθείαν από το μόντεμ.

2 λεπτά δουλειά είναι.

Δεν έχετε να χάσετε κάτι.

φιλε το εχω κανει δεν γινεται τιποτα

ξαναασχοληθηκα με το κοντι και ησύχασα

Link to comment
Share on other sites

Κάνε πρώτα απεγκατάσταση το kodi 18 και μετά εγκατάσταση το kodi 17.6.

 

Εχω κατεβάσει την 17.6 απο appmirror και από αλλού και μου γράφει ότι η εκδοσή αυτή δεν είναι συμβατη με το τηλέφωνο σας. Ενώ πρώτα αυτή είχα. Αν την έχει κάποιος μπορεί να την ανεβάσει, η κάποιο λινκ να την κατεβάσω;

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε αυτό το mail.

(Έβγαλα το όνομα μήπως θεωρηθεί διαφήμιση).

 

ΜΟΙΡΑΖΕΣΑΙ ΤΗΝ ΠΙΤΣΑ ΣΟΥ;

ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ!

 

Κάνε follow το Instagram account της

Κάνε challenge 3 φίλους σου να κάνουν κι εκείνοι follow.

 

Κερδίστε μαζί πίτσα και Netflix για έναν ολόκληρο χρόνο!

 

KANE FOLLOW EΔΩ

 

Copyright © 2019 Pizza Greece, All rights reserved.

 

 

Λαμβάνετε αυτό το e-mail επειδή είστε εγγεγραμμένος χρήστης του site μας http://www..gr

Link to comment
Share on other sites

Εχω κατεβάσει την 17.6 απο appmirror και από αλλού και μου γράφει ότι η εκδοσή αυτή δεν είναι συμβατη με το τηλέφωνο σας. Ενώ πρώτα αυτή είχα. Αν την έχει κάποιος μπορεί να την ανεβάσει, η κάποιο λινκ να την κατεβάσω;
Στο site του kodi υπάρχουν όλες οι εκδόσεις.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω γιατί το xiaomi mi box πιάνει με wifi 3 mb ταχύτητα ίντερνετ ενώ το κινητό xiaomi mi max πιάνει στην ίδια θέση 13 mb. Εάν το συνδέσω ενσύρματα θα πιάσει ταχύτητα 13? Edited by ArtOfMoz
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω γιατί το xiaomi mi box πιάνει με wifi 3 mb ταχύτητα ίντερνετ ενώ το κινητό xiaomi mi max πιάνει στην ίδια θέση 13 mb. Εάν το συνδέσω ενσύρματα θα πιάσει ταχύτητα 13?
Σίγουρα θα πιάσει πολύ παραπάνω με το καλώδιο.

Μπορεί και παραπάνω από 13mbps.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω γιατί το xiaomi mi box πιάνει με wifi 3 mb ταχύτητα ίντερνετ ενώ το κινητό xiaomi mi max πιάνει στην ίδια θέση 13 mb. Εάν το συνδέσω ενσύρματα θα πιάσει ταχύτητα 13?

 

Φίλε μου να σε ρωτήσω από που τσεκάρεις την ταχύτητα?

Από ρυθμίσεις του Netflix ή από κάποια εφαρμογή Spreedtest που κατεβάζεις στο box?

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου να σε ρωτήσω από που τσεκάρεις την ταχύτητα?

Από ρυθμίσεις του Netflix ή από κάποια εφαρμογή Spreedtest που κατεβάζεις στο box?

 

Από το Speedtest αλλά βασικά το είδα από το youtube που έβαλα βίντεο και πάτησα τα στατιστικά για σπασίκλες και εκεί έχει μια παράμετρο connected speed που έλεγε 3 mb περίπου. Ενώ στο ίδιο βίντεο με το κινητό μου βγάζει 15 mb όσο είναι και η σύνδεσή μου στον υπολογιστή. Έχω παραγγείλει το ugreen από usb σε ethernet και 3 θύρες usb να το συνδέσω ενσύρματα να δω. Δεν μπορώ να καταλάβω πάντως τη φταίει και από το modem η απόσταση είναι περίπου 3 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο τος ρυθμισεις του Netflix το τεστ για ταχυτητα ειναι εξαιρετικα ακριβες

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Πιστεύω δεν είναι θέμα ακρίβειας με 15 mb που πιάνει το κινητό με wifi έπρεπε τουλάχιστον βίντεο 2Κ να το παίζει το xiaomi mi box εάν και αυτό έπιανε ανάλογη ταχύτητα.

Παίζει ρόλο να μην έχει χώρο για buffer και να μην πιάνει μεγαλύτερη ταχύτητα ? 6-7 εφαρμογές έχω κατεβάσει.

Edited by ArtOfMoz
Link to comment
Share on other sites

Το mi box έχει θεματάκια με κάποιους routers.

 

Στο σπίτι μου με cyta και thomson router αρνείται να παίξει αξιοπρεπώς ακόμη κι αν αλλάξω κανάλι στο wifi.

 

Στο πατρικό μου με otenet και belkin router παίζει άψογα χωρίς σκάλισμα στο router.

 

Για τον παραπάνω λόγο έχω πάρει USB to Ethernet της ugreen και έχω ησυχάσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...