Jump to content

Οδηγός Κινητής Τηλεφωνίας στην Ιταλία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει αφθονα ελευθερα δυκτια wifi. Αν εχεις κ σπαστηρι,τοτε ακομα καλυτερα.

VODAFONE CU (Huawei Ascend 7)

Triple Play FORTHNET (Σταθερο-Ιντερνετ-NOVA start pack)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 179
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδη μεσα στο Γεναρη θα βρεθω για 15 μερες Ιταλια σε διαφορες πολεις τα πακετα που αναφερθηκαν πριν ισχυουν ακομα?

Ενδιαφερομαι και γω μονο για internet (viber κλπ)

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μεσα στο Γεναρη θα βρεθω για 15 μερες Ιταλια σε διαφορες πολεις τα πακετα που αναφερθηκαν πριν ισχυουν ακομα?

Ενδιαφερομαι και γω μονο για internet (viber κλπ)

 

Πόσα χρόνια πριν είναι το post;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πόσα χρόνια πριν είναι το post;

 

κοντα 3 μηνων

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγω πήγα Ιταλία τα Χριστούγεννα και χρησιμοποίησα το VOIP .

(http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5861073#post5861073)

Μια χαρά με βοήθησε κομπλέ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

0039 είναι ο κωδικός της Ιταλίας. Για τα κινητά συγκεκριμένα συνεχίζεις με 34, 33, κλπ.

δηλαδή ένας ιταλικός αριθμός κινητού μπορεί να ξεκινάει ως εξ'ης.. "0039-34...".

Ένας σταθερός αριθμός μπορεί να είναι "0039-0..."

Το 0039 είναι ο κωδικός της χώρας, όπως για την Ελλάδα είναι το 0030.

Edited by INDYJONES
Link to comment
Share on other sites

0039 είναι ο κωδικός της Ιταλίας. Για τα κινητά συγκεκριμένα συνεχίζεις με 34, 33, κλπ.

δηλαδή ένας ιταλικός αριθμός κινητού μπορεί να ξεκινάει ως εξ'ης.. "0039-34...".

Ένας σταθερός αριθμός μπορεί να είναι "0039-010..."

Το 0039 είναι ο κωδικός της χώρας, όπως για την Ελλάδα είναι το 0030.

 

Ωραία ευχαριστώ. Εκτός από 33 και 34 υπάρχει και κάποιο άλλο πρόθεμα; Άρα αν αρχίζει από 3 είναι κινητό;

Link to comment
Share on other sites

ακομα απο 32, 38 . Τουλάχιστον απο δικούς μου γνωστούς αριθμούς. Δέν ξέρω αν υπάρχουν κ άλλοι.

Γενικά όμωςαπο 3 είναι κινητά. Το σύνολο των ψηφίων ενός ιταλικού κινητού είναι 10. Χωρίς τον κωδικό της χωρας. (δλδ το 0039.)

Απο εκει θα καταλαβεις και αν προκειται για κινητο αριθμο.

Link to comment
Share on other sites

ακομα απο 32, 38 . Τουλάχιστον απο δικούς μου γνωστούς αριθμούς. Δέν ξέρω αν υπάρχουν κ άλλοι.

Γενικά όμωςαπο 3 είναι κινητά. Το σύνολο των ψηφίων ενός ιταλικού κινητού είναι 10. Χωρίς τον κωδικό της χωρας. (δλδ το 0039.)

Απο εκει θα καταλαβεις και αν προκειται για κινητο αριθμο.

 

Οκ Κατάλαβα Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όπως πολύ σωστά λέει ο INDYJONES όλα τα Ιταλικά κινητά αρχίζουν από 3

δηλαδή (0039)32 , 33 , 34 , 35 , 36 , 37 , 38 , 39

 

Όλα τα σταθερά αρχίζουν από 0 δηλαδή (0039)0

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
καλημέρα ,

 

το λιγότερο είναι 10 ευρώ (3 η sim + 5 το πακέτο) , όπως είπα και πριν εξαρτάται και από το κατάστημα. Μπορεί να σου ζητήσουν συνολικά 15 η 20 και τα υπόλοιπα να σου προστεθούν ως κάρτα ανανέωσης .Κανονικά πάντως έχει 10 ευρώ

 

 

Από το site δίνεις 20 ευρώ (sim δωρεάν + 20 ευρώ κάρτα ανανέωσης) αλλά στέλνουν μόνο εντός Ιταλίας.

 

 

 

ciao

 

τελικα φετος θα παω,προς το τελος του οκτωβρη και ηθελα να ρωτησω αν ισχυει ακομα το πακετο.. :)

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

@blade_

 

καλημέρα, έχει ελαφρώς βελτιωθεί : ALL-IN International Blue New : 200' + 1gb Lte

http://www.tre.it/opzioni/estero/all-in-international

 

δεν έχω προσωπική εμπειρία , αλλά σε γενικές γραμμές ισχύουν αυτά που έχω γράψει πριν.

 

 

Εναλλακτικά αν έχεις καρτοκινητό wind f2g υπάρχει και το πακέτο free2roam : https://www.wind.gr/gr/f2g/paketa/ που όμως δεν έχει internet

 

 

 

bye

Link to comment
Share on other sites

@blade_

 

καλημέρα, έχει ελαφρώς βελτιωθεί : ALL-IN International Blue New : 200' + 1gb Lte

http://www.tre.it/opzioni/estero/all-in-international

 

δεν έχω προσωπική εμπειρία , αλλά σε γενικές γραμμές ισχύουν αυτά που έχω γράψει πριν.

 

 

Εναλλακτικά αν έχεις καρτοκινητό wind f2g υπάρχει και το πακέτο free2roam : https://www.wind.gr/gr/f2g/paketa/ που όμως δεν έχει internet

 

 

bye

 

μπορω να παραγγειλω δηλαδη και να ζητησω να μου το στειλουν εκει που μενω?ποσο χρονο κανει?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

εστειλα την οικοδεσποινα να ρωτησει και μου εστειλε το εξης

 

Hi Pashalis, I went to the Tre Store to understand this thing. You know, you must NEVER trust phone operators in Italy. There is ALWAYS something they didn't tell you. The cost is 5 euros, yes, but there is a small detail: you have to "charge" the credit before using the SIM, they are now saying 25 euros, so the real cost is 25 (includes the 5).

I found other options.

 

Vodafone Holiday is 30 euros, 300 minutes to Greece, 2Gb http://www.vodafone.it/portal/Privati/Tariffe-e-Prodotti/Tariffe/Estero/Vodafone-Holiday-English

 

TIM Welcome seems 30 euros, 200 minutes to Greece, 2Gb

https://www.tim.it/offerte/mobile/estero/dallitalia/tim-welcome-it

 

I would prefer Vodafone or TIM because they have a much larger coverage than Tre in Italy. But you can also purchase the card as you get to Rome, I am afraid to choose the wrong one.

 

Let me know! Not much time left.

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οπότε παιδιά αυτό που παίζει πρακτικά είναι ότι για να πάρεις μία Sim καρτοκινητής πρέπει να σκάσεις 25-30€ ;

Ρωτάω γιατί ετοιμάζομαι για 4ήμερο ταξίδι στη Ρώμη και θα ήθελα να έχω data ανά πάσα στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε παιδιά αυτό που παίζει πρακτικά είναι ότι για να πάρεις μία Sim καρτοκινητής πρέπει να σκάσεις 25-30€ ;

Ρωτάω γιατί ετοιμάζομαι για 4ήμερο ταξίδι στη Ρώμη και θα ήθελα να έχω data ανά πάσα στιγμή.

 

ετσι φαινεται.η κοπελα ξηγηθηκε σπαθι και μου εδωσε δωρο μια καρτουλα με 10 gb ,οποτε κυριος...μεγαλη υποθεση τα data ειδικα στο εξωτερικο...

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπέρα πρόκειται να κάνω ένα ταξίδι Ιταλία - και επειδή θα ξανα πάω - θέλω να πάρω ένα καρτοκινητό (αριθμο). Ξέρει κανείς τη διαδικασία? Δηλαδή, γίνεται ταυτοποίηση? Υπογράφεις χαρτιά? Έχει κάνει κανένας τη διαδικασία ?
Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι που ειχα πάει, κ ειπα να παρω ενα καρτοτηλεφωνο γιατί θα καθόμουν αρκετά, μου ζητησαν αφμ Ιταλικο (codice fiscale). Ευτυχώς ειχα και ιταλικό γιατι ειχα βγαλει πριν χρονια λογω σπουδων. Δεν γνωριζω εαν μπορεις μόνο με ταυτότητα Edited by coulis

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πρόκειται να κάνω ένα ταξίδι Ιταλία - και επειδή θα ξανα πάω - θέλω να πάρω ένα καρτοκινητό (αριθμο). Ξέρει κανείς τη διαδικασία? Δηλαδή, γίνεται ταυτοποίηση? Υπογράφεις χαρτιά? Έχει κάνει κανένας τη διαδικασία ?

Πρέπει να έχεις οπωσδήποτε ταυτότητα και codice fiscale. (είναι ένας κωδικός 16 χαρακτήρων που δημιουργείται με εναν απλό αλγόριθμο, κ περιέχει τα στοιχεία απο το όνομα, το επώνυμο, ημ/νία κ τόπο γέννησης κ ένα χαρακτήρα ακόμα.) Φυσικά κ σου δίνουν κάποια έγγραφα για να υπογράψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Επειδή θα πάει μία φίλη ιταλια για έναν μήνα και θέλει κυρίως ίντερνετ ποια εταιρία να επιλέξει ; Και επίσης να φανταστώ κάνει κανονικά κ η ελληνική ταυτότητα για αυτό που έχει ειπωθεί από πάνω;
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone έχει ίσως το πιο καλό δίκτυο (κάλυψη σήματος και ταχύτητα internet) κ προσφέρει διάφορα πακέτα κ για ομιλία προς εξωτερικό. Τώρα δείχνει μια προσφορα flexi digital με 2gb internet 4g, 200λεπτα ομιλίας+100 sms (προς vodafone ιταλίας) , 15euro καθε 4 εβδομάδες. Εάν καταναλώσει τα 2gb μπορέι να ενεργοποιήσει κάποιο άλλο πακέτο γιατί το κόστος ανα 200mb είναι 2euro. Εάν θέλει να σταματήσει τις χρεώσεις των 15 euro πρέπει να στείλει μήνυμα απενεργοποίησης προς τη vodafone όταν το θέλει. Θα της πούνε στο κατάστημα σε ποιόν αριθμό να στείλει. Ναί κ με την Ελληνική ταυτότητα είναι ok αφού έχει κ λατινικούς χαρακτήρες.

Επιπλέον ίντερνετ

1GB 4G -> 5euro

2GB 4G -> 10euro

3GB 4G -> 14euro

5GB 4G -> 19euro

10GB 4G -> 29euro

Edited by INDYJONES
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πριν απο μερικές εβδομάδες που ήμουν, είχα δεί σε ένα κατάστημα της vodafone (προσφορά της ημέρας), 1gb ή 2 gb internet και 300 λεπτά προς το εξωτερικό με 15€......λεπτομέρειες δεν έγραφε.
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...