Jump to content

Οδηγός Κινητής Τηλεφωνίας στην Ιταλία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Αlice σ'εμάς είχε μπει αρκετά γρήγορα, αλλά επειδή άλλοι έχουν φάει τα μούτρα τους με τη συγκεκριμένη εταιρεία, δε θα ήθελα να σε πάρω στο λαιμό μου...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τελικά έβαλα fastweb, μου κάνανε 3 μέρες ταχύτατοι! αν και μου φένεται ότι το νετ στην ιταλία είναι πιο ακριβό στην ελλάδα.

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

ειναι πιο ακριβο αλλα θα καταλαβεις ταχυτητα....

 

εγω εχω την αλικη αλλα εχω βαλει και με την Τελεκομ την opzione Teleconomy Internazionale που μπορεις να παιρνεις με 10Ε τον μηνα απειρα τηλ προς σταθερα ελλαδα....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πιο ακριβο αλλα θα καταλαβεις ταχυτητα....

 

εγω εχω την αλικη αλλα εχω βαλει και με την Τελεκομ την opzione Teleconomy Internazionale που μπορεις να παιρνεις με 10Ε τον μηνα απειρα τηλ προς σταθερα ελλαδα....

Εγώ πάλι με 37,90 ευρώ το μήνα έχω 16/1 Mbps και άπειρα τηλέφωνα και προς Ελλάδα, αλλά και προς Ιταλία και άλλους 16 διεθνείς προορισμούς.

Στην Αθήνα όλα αυτά. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

kai ego otan imun gallia iha me 30 euro ton mina apira tilefonimata ke se kinita ellada, intenet 30 mbits ke psifiaki me 450 kanalia:)

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

kai ego otan imun gallia iha me 30 euro ton mina apira tilefonimata ke se kinita ellada, intenet 30 mbits ke psifiaki me 450 kanalia:)

Μόνο τα 30 ευρώ το μήνα ισχύουν από όσα γράφεις.

Γνωρίζω τη γαλλική αγορά πολύ καλά, και δεν υπάρχουν ούτε δωρεάν κλήσεις προς κινητά Ελλάδας, ούτε 450 κανάλια στο βασικό πακέτο triple-play καμίας εταιρίας.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ti theleis twra na su kanw copy paste ton logariasmo?:)

 

borei na elege oti xrewne ston katalogo alla den xrewse pote kanenan ute emena ute kanan filo mu !

 

ke ihame free! ama ise galia dokimase to na deis!

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

ti theleis twra na su kanw copy paste ton logariasmo?:)

 

borei na elege oti xrewne ston katalogo alla den xrewse pote kanenan ute emena ute kanan filo mu !

 

ke ihame free! ama ise galia dokimase to na deis!

 

Είσαι σίγουρος ότι ήταν δωρεάν απεριόριστες κλήσεις προς Ελληνικά κινητά;

 

Αυτό το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

kita se 6 mines ekana girw stis 150 ores klisis pros knita ellada ke den me xrewse! panta 00 egrafe ston logariasmo! ke iha free!

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

ma oute tus allous filous mu tus xrewne!!

les na peei rolo pu ihame to palio box tis free ke oxi to v5?

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νέο οικονομικό πρόγραμμα από τη WIND: Super Senza Scatto. Οι χρεώσεις είναι 17cent/λεπτό προς όλα τα δίκτυα σταθερής και κινητής τηλεφωνίας χωρίς scatto alla risposta και η χρέωση είναι ανά δευτερόλεπτο. Οι χρεώσεις μηνυμάτων είναι 12cent/sms.

http://www.wind.it/it/tariffe/scheda52.phtml?sez=Privati

 

Νέα υπηρεσία από τη WIND: NOI 2 BIG. Με 4ευρώ το μήνα μπορείτε να μιλάτε 1000 λεπτά προς ένα κινητό WIND της επιλογής σας. Το κόστος ενεργοποίησης της υπηρεσίας είναι 7ευρώ (δωρεάν αν ενεργοποιηθεί με μια νέα κάρτα WIND).

http://www.wind.it/it/opzioni/scheda221.phtml?sez=Privati

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Γνωρίζει κανείς με την νέου τύπου ταυτότητα αν μπορεί να πάρει καρτικνητό ή θέλει διαβατήριο;
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς με την νέου τύπου ταυτότητα αν μπορεί να πάρει καρτικνητό ή θέλει διαβατήριο;

 

ναι μπορει...

 

διορθωση...διαβασε και εδω τι λεει...ισως σου φανουν χρησιμα...

http://www.prepaidgsm.net/en/italy.html

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

επειδη θα παω για 5 μερες στην βενετια , και εχω συμβολαιο ι100 για iphone απο την βονταφον και ξερω οτι στο εξωτερικο δεν μετρανε ο δωρεαν χρονος ομιλιας και τα δεδομενα, ξερετε αν μπορω οσο βρισκομαι στην ιταλια να βαλω ιντερνετ μεσο καπιας εταιριας απο εκει? υπαρχει καμια υπηρεσια με καρτα κλπ?

 

εχω ενα iphone 3gs

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

για 5 μερες δεν νομιζω σε συμφερει να χαλασεις 25Ε για να παρεις ενα νουμερακι ΤΙΜ και να ενεργοποιησεις την ΤΙΜ iPhone 1GB η 2GB...

 

Βενετια θα εισαι...δεν θα ασχοληθεις με το ιντερνετ... :p

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

όντως,δεν αξίζει 25ευρώ για 5 μέρες..όλη μέρα στο internet θα εισαι; αν οχι,κάνεις τη δουλειά σου με καμια ωρα σε net cafe ή στο ξενοδοχείο..'ασε που μπορεί να σου δίνουν ασύρματη πρόσβαση και στο δωμάτιο ;)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για πειτε και σε μενα ρε παιδια....Θα παει 7ημερη ο γιος μου Ιταλια και εχει καρτοκινητο whats up της cosmote . Εγω εχω Vodafone συμβολαιο...

 

Τι ισχυει.....Υπαρχει κατι οικονομικοτερο για αυτες τις μερες ???

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε και σε μενα ρε παιδια....Θα παει 7ημερη ο γιος μου Ιταλια και εχει καρτοκινητο whats up της cosmote . Εγω εχω Vodafone συμβολαιο...

 

Τι ισχυει.....Υπαρχει κατι οικονομικοτερο για αυτες τις μερες ???

 

Ευχαριστω.

Πάρε και εσύ ένα What's Up για να τον καλείς δωρεάν με τα προγράμματα Call them All και αυτός θα χρεώνεται μόνο € 0,23 το λεπτό με χρέωση ανά δευτερόλεπτο, οπότε φρόντισε αν θέλεις να του φορτώσεις χρόνο ομιλίας τουλάχιστον 20 με 30 Euro στη περίπτωση που θέλεις να μιλάτε κάπως άνετα, ειδάλλως μπορείς να μην αγοράσεις και εσύ ένα πακέτο What's Up, και να τον καλείς από το συμβόλαιο της Vodafone, απλά θα σου αφαιρεί τον δωρεάν χρόνο ομιλίας που τυχόν έχεις, αυτός όμως θα εξακολουθεί σε κάθε περίπτωση να χρεώνεται € 0,23 το λεπτό για τις εισερχόμενες κλήσεις του [η κάρτα των 20 ή 30 Euro που σου έλεγα να του φορτώσεις].

 

Ελπίζω να σε κάλυψα :)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και εσύ ένα What's Up για να τον καλείς δωρεάν με τα προγράμματα Call them All και αυτός θα χρεώνεται μόνο € 0,23 το λεπτό με χρέωση ανά δευτερόλεπτο, οπότε φρόντισε αν θέλεις να του φορτώσεις χρόνο ομιλίας τουλάχιστον 20 με 30 Euro στη περίπτωση που θέλεις να μιλάτε κάπως άνετα, ειδάλλως μπορείς να μην αγοράσεις και εσύ ένα πακέτο What's Up, και να τον καλείς από το συμβόλαιο της Vodafone, απλά θα σου αφαιρεί τον δωρεάν χρόνο ομιλίας που τυχόν έχεις, αυτός όμως θα εξακολουθεί σε κάθε περίπτωση να χρεώνεται € 0,23 το λεπτό για τις εισερχόμενες κλήσεις του [η κάρτα των 20 ή 30 Euro που σου έλεγα να του φορτώσεις].

 

Ελπίζω να σε κάλυψα :)

 

Ευχαριστω πολυ.Αφου θα χρεωνεται το ιδιο καλυτερα να τον καλω απο τον προπληρωμενο μου χρονο της Vodafone !!

 

Θα βαλω 30-40 ευρω στο δικο του με την ελπιδα οτι δεν θα τα φαει με την γκομενα ολα....

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Φεύγω ταξιδάκι στην Ιταλία και θα με ενδιέφερε να έχω ίντερνετ στο netbook μου μέσω προπληρωμένου καρτοκινητού. Έχει κανείς καμιά πρόταση; Μπορώ να χρησιμοποιησω το usb stick της vodafone (το οποίο λειτουργεί κανονικά και με τα προπληρωμένα πακέτα adsm της wind);
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φεύγω ταξιδάκι στην Ιταλία και θα με ενδιέφερε να έχω ίντερνετ στο netbook μου μέσω προπληρωμένου καρτοκινητού. Έχει κανείς καμιά πρόταση; Μπορώ να χρησιμοποιησω το usb stick της vodafone (το οποίο λειτουργεί κανονικά και με τα προπληρωμένα πακέτα adsm της wind);

 

Ναι μπορεις να χρησιμοποιησεις το stick που εχεις ηδη.Θα σου προτεινα να παρεις μια sim της Tim Ιταλιας και να ενεργοποιησεις το internet 40 (40 ωρες με 9 ευρω) η' το internet 100 (100 ωρες με 19 ευρω).

 

http://www.tim.it/consumer/c56088/i56299/livello2standard.do

 

Η Tim Ιταλιας εχει μεγαλυτερη καλυψη 3G σε σχεση με τις αλλες εταιρειες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις να χρησιμοποιησεις το stick που εχεις ηδη.Θα σου προτεινα να παρεις μια sim της Tim Ιταλιας και να ενεργοποιησεις το internet 40 (40 ωρες με 9 ευρω) η' το internet 100 (100 ωρες με 19 ευρω).

 

http://www.tim.it/consumer/c56088/i56299/livello2standard.do

 

Η Tim Ιταλιας εχει μεγαλυτερη καλυψη 3G σε σχεση με τις αλλες εταιρειες.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω ήδη ένα νουμεράκι ΤΙΜ και ένα της "3". Επειδή τα ιταλικά μου είναι τόσο καλά, όσο τα σουαχίλι μου, μπορείς να μου πεις που μπορώ να βρω το λογισμικό για τη χρήση του usb stick στο δίκτυο της ΤΙΜ; Απ' ότι κατάλαβα έχει τέλος ενεργοποίησης 5 ευρώ και ελάχιστη κατανάλωση τα 15 λεπτά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω ήδη ένα νουμεράκι ΤΙΜ και ένα της "3". Επειδή τα ιταλικά μου είναι τόσο καλά, όσο τα σουαχίλι μου, μπορείς να μου πεις που μπορώ να βρω το λογισμικό για τη χρήση του usb stick στο δίκτυο της ΤΙΜ;

 

Δεν χρειαζεσαι να αλλαξεις το λογισμικο. Βαλε APN ibox.tim.it και εισαι ετοιμος.Αν μετα το περας των 30 ημερων απο την ημερα ενεργοποιησης εχεις υπολοιπο χρονου ομιλιας ανω των 19 ευρω, θα ενεργοποιηθει αυτοματα για δευτερη φορα.

 

Απ' ότι κατάλαβα έχει τέλος ενεργοποίησης 5 ευρώ και ελάχιστη κατανάλωση τα 15 λεπτά.

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...