Jump to content

Οδηγός Κινητής Τηλεφωνίας στην Ιταλία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης, έχει υπηρεσία που όταν σε καλούν από Ιταλία (σταθερά ή κινητά άλλων παρόχων) παίρνεις bonus κάποια cent ανά λεπτό ομιλίας! Την προτείνω ανεπιφύλακτα σαν εταιρεία.

 

Αθάνατο Pieno Wind! Μερικές φορές πιάνει και όταν σε καλούν από ελληνικό σταθερό με απόκρυψη!

 

Επίσης Νoi Wind, το επίσημο φοιτητικό κινητό! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, το Noi είναι πολύ καλή προσφορά (εμένα μου την έδωσαν δωρεάν για τρείς μήνες - μετά με μηνιαία χρέωση 7 ευρώ). Υπάρχουν βέβαια αντίστοιχα και στις άλλες εταιρείες αλλά πάλι το Noi έρχεται φτηνότερο.
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες εταιρείες για να πάρεις καρτοκινητό απαιτείται CF? Θα πάει η κοπέλα μου για μερικές μέρες και σκέφτεται να πάρει.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος σε όλες (παλιότερα δεν υπήρχε αυτό) αλλά αν τους πει ότι είναι εκεί για λίγες ημέρες, για τουρισμό πχ, θα της δώσουν. Να πάρει Wind (το Wind12) και να επιλέξει και την προσφορά Call Your Country, νομίζω ότι είναι δωρεάν για τις νέες ενεργοποιήσεις (35c/1' αντί 50c, χρέωση ανά λεπτό ομιλίας και scatto alla risposta 15c).
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

scatto alla risposta???

 

Επίσης, πρέπει να πάει από μαγαζί ή μπορεί να πάρει και από περίπτερο, όπως μια scheda telefonica?

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Scatto alla risposta είναι κάτι σαν την ελάχιστη χρέωση κλήσης σε εμάς. Με το που ανοίγει η γραμμή «πέφτουν»... 16cent και μετά χρέωση ανά 30";! Τι διάολο, το αύξησαν κι αυτό οι... αχαρακτήριστοι!

 

Να μην πάρει το Wind12, να πάρει το Wind Super Senza Scatto με 17cent/1'.

 

Μόνο από μαγαζί μπορεί να προμηθευτεί κάρτα sim.

 

http://www.wind.it/catalogo/web/privati_web60.php

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

WIND Pieno SMS: νέα υπηρεσία από τη WIND. Για κάθε εισερχόμενο sms από κινητά εκτός WIND λαμβάνετε 0.03 ευρώ ricarica. Μπορείτε να λάβετε έως 50 ευρώ ricarica μηνιαίως. Η υπηρεσία κοστίζει 7 ευρώ για τους πρώτους έξι μήνες και ανανεώνεται αυτόματα με την πάροδο αυτών για άλλους έξι μήνες με κόστος 4 ευρώ.

 

Info: http://www.wind.it/it/privati/tariffe/wind_tariffe3052.php

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Συμφέρει, αν έχεις φίλους με διαφορετικό πάροχο κινητής, όπως επίσης συμφέρει να το κάνεις αν κάνεις νέα σύνδεση με τη WIND διότι σου δίνει δωρεάν την υπηρεσία για τους πρώτους έξι μήνες.

 

Εγώ πάντως σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να φύγω για την 3. Κάθησα χθες και υπολόγισα πόσα πληρώνω με το Wind12 (πρώην 10) και πόσα θα δίνω με το Super3 της 3.

 

Wind12:

κλήσεις φωνής: 12c/1' (+15c scatto alla risposta)

sms: 12c/sms

κλήσεις προς Ελλάδα: 35c/1' (+15c scatto alla risposta - χρέωση ανά λεπτό)

sms προς Ελλάδα: 12c/sms

 

Super3:

κλήσεις φωνής: 10c/1' (+15c scatto alla risposta)

sms: 10c/sms

κλήσεις προς Ελλάδα: 25c/1' (+15c scatto alla risposta - χρέωση ανά δευτερόλεπτο)

sms προς Ελλάδα: 30c/sms

 

Επίσης με το PIENO WIND (όχι το SMS που αναφέρω πιο πάνω - το απλό PIENO χρεώνεται με την ίδια tariffa όπως το SMS) έχω 5c/1' ομιλίας όταν με καλούν από άλλα δίκτυα ή από σταθερά. Το ίδιο θα έχω και με την 3, αν πάρω Super3 (κι επιπλέον 2c/sms ricevuto από άλλα δίκτυα κινητής), με τη διαφορά πως κανείς άλλος από όσους ξέρω δεν έχει 3 οπότε standard θα φορτώνει η κάρτα μου. Επίσης όσο και να έψαξα δε βρήκα χρέωση για αυτήν τη προσφορά (βέβαια θα ρωτήσω και σε κατάστημα).

 

Χρεώσεις για κλήσεις εξωτερικού 3: http://www.tre.it/selfcare/133online/4534_4721_ITA_HTML.htm

Super3: http://www.tre.it/3foryou/PianiTariffari/Ricaricabili/index_9836_ITA_HTML.htm

Διαθέσιμες συσκευές: http://www.tre.it/3foryou/Videofonini/index_ITA_HTML.htm

 

Περισσότερες πληροφορίες (if any) σε λίγες ημέρες.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Allora...

 

όσον αφορά την 3

a. Το Super3 καταργήθηκε.

b. To scatto alla risposta πήγε στα 16c (wherever applicable) - αυτό για να μη λέτε ότι μόνο στην Ελλάδα οι εταιρείες τα τακιμιάζουν μεταξύ τους (θυμίζω την αύξηση του scatto alla risposta της WIND, <edit>πολιτική που από ότι είδα ακολούθησε και η TIM).

c. Εκτός του Super5 δημιουργήθηκαν δύο νέα προγράμματα καρτοκινητής: το Super0 και το Super10. Το πρώτο είναι αδιάφορο (πρέπει να έχεις φίλους που να χρησιμοποιούν 3 αλλιώς δε συμφέρει) και το δεύτερο ακριβό (<edit>βασίζεται στην tariffa Base, απλά προσφέρει επιστροφή 10c/1' για τις εισερχόμενες, 5c/εισερχόμενο sms <edit>και 10c/εισερχ. mms).

 

Μιλάμε λοιπόν για το Super5, το οποίο προσφέρει:

 

ειδική χρέωση, αν έχεις βάλει κάρτα τον προηγούμενο μήνα (ποιος δε θα έχει βάλει), η οποία ισχύει από τον επόμενο μήνα. Συνεπώς: έστω ότι παίρνεις το νέο πακέτο ---> ξεκινάς με tariffa Super5. Αν ανανεώσεις κάρτα τον ίδιο μήνα, τον επόμενο συνεχίζεις με Super5. Αν δεν ανανεώσεις, τον άλλο μήνα συνεχίζεις με tariffa Base (δε συμφέρει καθόλου).

3 ευρώ μηνιαία χρέωση για τη χρήση της υπηρεσίας Super5 (αφαιρούνται από την κάρτα αυτόματα - δωρεάν ως το Σεπτέβριο για όσους πάνε στο πρόγραμμα μέχρι 31/7)

5c/1' προς όλη την Ιταλία <edit>με χρέωση ανά 3 λεπτά, κοινώς μιλάς 1sec - πληρώνεις 3 λεπτά = 15c, μιλάς 3min 1sec - πληρώνεις 6 λεπτά = 30c κ.ο.κ. (κλήσεις)

5c/1' προς 3 (βιντεοκλήσεις - αδιάφορο <edit>χρέωση ανά 3 λεπτά ως ανωτέρω)

0c scatto alla risposta

15c/sms (<edit>)

55c/mms (αδιάφορο)

δε δίνει autoricarica για εισερχόμενες και εισερχ. sms

25c/1' προς Ελλάδα (κλήσεις - χρέωση ανά λεπτό +15c scatto alla risposta)

30c/sms προς Ελλάδα

 

<edited message - new details>

 

3/Super5 ------------ 3/Super10 ------------ 3/Base ------------ WIND12

 

5c/1' ------------------- 15c/1' ----------------- 15c/1' ------------- 12c/1'

χρέωση ανά 3' ------ χρ. ανά 1' ----------- χρ. ανά 1' -------- χρ. ανά 30"

0c scatto ----------- 16c scatto ----------- 16c scatto -------- 16c scatto

15c/sms ------------ 15c/sms -------------- 15c/sms ---------- 15c/sms

 

-note1: στη WIND χρεώνονται και οι αναφορές παράδοσης με 15c/αναφορά, για την 3 δεν έχω ακόμη στοιχεία-

-note2: το Super5 έχει μηνιαίο «πάγιο» 3ευρώ, που αφαιρούνται αυτόματα από την κάρτα αν συνεχίσει η tariffa Super-

 

---x---------------- autoricarica --------------------x------------------x-----

---x----------- 10c/1' (εκτός δικτύου 3) ---------x------------------x-----

---x----------- 5c/sms (εκτός δικτύου 3) --------x------------------x-----

---x-------------- 10c/mms (εκτός 3) --------------x------------------x-----

 

κλήσεις εξωτερικού:

 

25c/1' --------------- 25c/1' -------------------25c/1' -------------- 35c/1'

------------------- χρέωση ανά λεπτό παντού ----------------------------

--------------------- scatto 15c παντού ------------------------------------

30c/sms ---------- 30c/sms ----------------30c/sms ------------- ??? ---

-note: οι τιμές της WIND είναι με την υπηρεσία Call Your Country, η οποία έχει κόστος ενεργοποίησης 7ευρώ (δωρεάν με κάθε νέα σύνδεση) και ισχύει για ένα χρόνο-

 

roaming:

 

95c/1' ------------- 95c/1' ------------------ 95c/1' --------------- ??? ---

-------------- χρέωση ανά λεπτό παντού ----------------------------------

30c/sms ---------- 30c/sms ----------------30c/sms ------------- ??? ---

 

Πάντως, με βλέπω να περνάω στην 3, κρατώντας τον αριθμό μου. Μου έκανε προσφορά για το SE Κ618i, του οποίου η τιμή ανέρχεται στα 149ευρώ, αν έρθεις από άλλο δίκτυο, έναντι 199ευρώ αν έκανα νέα σύνδεση. Credo non ci sia male, το K618i είναι σαν το V630, δηλαδή ένα K610 προσαρμοσμένο στην 3: http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_k618-1660.php

Δυστυχώς δεν υπάρχουν και πολλά σοβαρά τηλέφωνα σε προσφορά με portabilita' del numero, εκτός από το Nokia 6288 (στην ίδια τιμή) και το... MOMODESIGN MD-1 (στα 49ευρώ), το οποίο δεν ξέρει κανείς τι μάρκα ακριβώς είναι (<edit>). Comunque, με βλέπω να παίρνω το K618i, ούτως ή άλλως δεν έχω απαιτήσεις και τα Sony Ericsson με βολεύουν γενικά. Το μόνο μειονέκτημα είναι πως η συσκευή είναι κλειδωμένη για 18 μήνες να χρησιμοποιείται με την κάρτα της 3.

 

Αυτά τα ολίγα από τον ανταποκριτή σας στην Ιταλία. :p

 

Edit: αναλυτική παρουσίαση του MOMO (στα ιταλικά) ---> http://www.cellulari.it/index.php?option=com_content&task=view&id=102304&Itemid=84 Είναι συνεργασία μιας κινέζικης εταιρείας και της LG από ό,τι καταλαβαίνω.

Βρε λες; :confused:

 

Uffa... ελπίζω να πήρατε μια γεύση από το τι παίζει στην Ιταλία αυτήν την περίοδο. Λυπάμαι που δεν μπορώ να βάλω και τις άλλες δύο εταιρείες. Πάντως οι χρεώσεις της TIM είναι στα ίδια επίπεδα με την tariffa Base της 3, από όσο είδα στο site της. Για τη Vodafone δε γνωρίζω καθόλου.

 

Με πρόχειρους υπολογισμούς λοιπόν:

 

<30sec ομιλίας:

WIND: 30sec = 6c + 16c scatto = 22c

Super5: 3' = 15c + 0c scatto = 15c (διαφορά 7c)

 

1' ομιλίας:

WIND: 1' = 12c + 16c scatto = 28c

Super5: ως ανωτέρω (διαφορά 13c)

 

3' ομιλίας:

WIND: 3' = 36c + 16c scatto = 52c

Super5: ως ανωτέρω (διαφορά 37c)

 

3' και 1sec oμιλίας:

WIND: 3' 30sec = 48c + 16c scatto = 64c

Super5: 6' = 30c + 0c scatto = 30c (διαφορά 34c)

 

Passo subito a 3! :yahoo:

 

Αχχχ, πού είναι το παλιό καλό WIND10... :(

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Πού είναι το trick: στο site και στα φυλλάδια που έχω δίπλα μου αναγράφεται το εξής:

5c/minuto

Tariffazione a scatti anticipati della durata di 3 minuti.

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς σημαίνει αυτό και ξέχασα να το ρωτήσω στο κατάστημα (****τ...) αλλά υποψιάζομαι πως η χρέωση των 5c/1' είναι μόνο για τα πρώτα 3 λεπτά. Μετά όμως τι ισχύει; Αν ισχύει η tariffa Base ζήτω που καήκαμε (15c/1'). Αυτό μου μένει να διευκρινήσω (θα ρωτήσω και άτομα που έχουν 3, είναι σίγουρα πιο αξιόπιστα από το κατάστημα που απλά θέλει να πουλήσει).

 

Αυτο σημαινει οτι πληρωνεις 15c καθε 3' κατα τη διαρκεια της κλησης.

 

Αν θελεις να περασεις στην 3 και δεν εχεις τηλεφωνο 3G ενας σχετικα οικονομικος τροπος ειναι ο εξης:

 

-Αγοραζεις μια καρτα vodafone η οποια αυτο τον καιρο ειναι σε προσφορα και στοιχιζει 5 ευρω δινοντας σου 5 ευρω χρονο ομιλιας.

 

-Κανεις φορητοτητα τον αριθμο vodafone στην tim.Αυτο θα σου επιτρεψει να αγορασεις σε καλη τιμη ενα τηλεφωνο 3G το οποιο θα λειτουργει με τις καρτες ολων των δικτυων (τα τηλεφωνα που δινει με προσφορες η 3 λειτουργουν μονο με τις δικες της sim).

 

Samsung z230 99 ευρω

Motorola v3xx 199 ευρω

SE z610i 149 ευρω

 

http://www.tim.it/consumer/o33785/promozione.do

 

-Τελος, κανεις φορητοτητα τον κανονικο σου αριθμο στην 3.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι πληρωνεις 15c καθε 3' κατα τη διαρκεια της κλησης.

 

Το διαπίστωσα κι εγώ πριν λίγο τι εννοεί. Διάβαζα τα ψιλά γράμματα σε ένα πρόγραμμα της TIM και είχε τη φράση καλύτερα διατυπωμένη. Grazie! :)

 

Uffa, πάω να κάνω edit το προηγούμενο μήνυμα και να γράψω και λίγο διαφορές 3 με WIND (και να βάλω στο παιχνίδι και τις υπόλοιπες υλοποιήσεις Super της 3). :wacko:

 

:!: Όσοι θέλετε να ενημερωθείτε για τα προγράμματα που παίζουν τώρα από WIND και 3 πηγαίνετε στην πίσω σελίδα, τελευταίο post. :!:

 

 

Αν θελεις να περασεις στην 3 και δεν εχεις τηλεφωνο 3G ενας σχετικα οικονομικος τροπος ειναι ο εξης:

 

-Αγοραζεις μια καρτα vodafone η οποια αυτο τον καιρο ειναι σε προσφορα και στοιχιζει 5 ευρω δινοντας σου 5 ευρω χρονο ομιλιας.

 

-Κανεις φορητοτητα τον αριθμο vodafone στην tim.Αυτο θα σου επιτρεψει να αγορασεις σε καλη τιμη ενα τηλεφωνο 3G το οποιο θα λειτουργει με τις καρτες ολων των δικτυων (τα τηλεφωνα που δινει με προσφορες η 3 λειτουργουν μονο με τις δικες της sim).

 

Samsung z230 99 ευρω

Motorola v3xx 199 ευρω

SE z610i 149 ευρω

 

http://www.tim.it/consumer/o33785/promozione.do

 

-Τελος, κανεις φορητοτητα τον κανονικο σου αριθμο στην 3.

 

Οικονομικός τρόπος είναι αλλά είναι σαν να πηγαίνω Αθήνα - Κοζάνη μέσω Κρήτης! Ένα μείον στην υπόθεση είναι ότι δεν έχω CF και υπολογίζω να περάσω στην 3 χωρίς αυτόν (με λίγο μπλαμπλά, λίγο γλυκά μάτια, λίγο το ότι είμαι φοιτητής κλπ).

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ένα μείον στην υπόθεση είναι ότι δεν έχω CF και υπολογίζω να περάσω στην 3 χωρίς αυτόν (με λίγο μπλαμπλά, λίγο γλυκά μάτια, λίγο το ότι είμαι φοιτητής κλπ).

 

Στη παρακατω διευθυνση μπορεις να δεις αμεσα πιο ειναι το CF σου.Γραψτο σε ενα χαρτι και στο μαγαζι πες οτι εχεις χασει την καρτα του CF.

 

_http://www.codicefiscale.com/

Link to comment
Share on other sites

Boh? Και μετά τι; δε θα πάρω ποτέ κάρτα CF;

 

Άσε, προτιμώ να μην μπλέξω έτσι, όταν με το καλό θα μου χρειαστεί θα πάω να βγάλω κανονικά στην υπηρεσία. :)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

γειά σας

ποια συνδεση συμφέρει απο ιτάλια για ελλάδα??το αγόρι μου είναι ιταλία κ θέλω να μιλάμε πολύ αλλα με μια 10 ευρη κάρτα μιλάμε περίπου 15 λεπτά..:(

 

έχουμε δοκιμάσει κ με ελληνικές συνδέσεις του εδωσα wind(tim) μπας κ πιάνει το non stop.φυσικα κ δεν επιασε στην ομιλία εγω δε χρεωνομαι αυτος ναι αλλα με τα 500 μηνυματα εντάξει..:happy:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε έναν κόπο να διαβάσεις το τελευταίο post στην προηγούμενη σελίδα.

 

Η πιο οικονομική για κλήσεις προς την Ελλάδα είναι η 3 με 25c/1' + 15c scatto alla risposta.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία της κοπέλας μου που είναι αυτές τις μέρες στην Ιταλία. Πήρε μαζί της κάρτα Vodafone prepaid (δεν ξέρω ποιο πακέτο) που της έδωσε κάποιος γνωστος. Μου είπε ότι δυσκολέυτηκε αρκετά να την ricaricaρει, αν και είχε βοήθεια από άτομο που γνώριζε την Ιταλική. Πηγαίνοντας Νάπολη αναγκάστηκε να πάρει ΤΙΜ, διότι λέει μόνο η συγκεκριμένη εταιρεία έχει ικανοποιητικό σήμα στην συγκεκριμένη πόλη (ή στο κομμάτι της πόλης που μετακινείται).

kotetsi, έχεις κάποιες σχετικές εμπειρίες;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ΤΙΜ, διαπίστωσα σήμερα από πρώτο χέρι ότι έχει εξαιρετικό σήμα. Στη διαδρομή Μιλάνο - Φλωρεντία είχα δίπλα μου μια κοπέλα που δεν έβαλε γλώσσα μέσα. Μιλούσε άνετα ακόμη κι όταν μπαίναμε στα τούνελ, όταν η WIND χανόταν τελείως! Τη ρώτησα τι σύνδεση έχει και μου λέει ΤΙΜ. Θα περνούσα εκεί αλλά οι χρεώσεις μαδάνε κανονικά.

 

Όσον αφορά τη ricarica... Boh?! Το πιο εύκολο πράγμα είναι και με πολλές εναλλακτικές. Πιο απλή αυτή του να πας σε ένα tabaccaio, να δώσεις τον αριθμό σου και πόσα χρήματα θέλεις να βάλεις και να πληρώσεις την αξία της ricarica που μπήκε στο λογαριασμό σου. Παίρνεις και την απόδειξή σου και είσαι έτοιμος (θα σκανάρω την επόμενη φορά την απόδειξή μου να δεις πώς είναι). Φυσικά παίζει η κλασσική carta ricaricabile (όπως έχουμε κι εμείς στην Ελλάδα) και μετά πάμε σε λύσεις τύπου Bancomat ή ricarica μέσω internet.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η προσωπική μου εμπειρεία κατά την προσπάθεια επικοινωνίας από Κύπρο (με CytaVoda) σε ΤΙΜ Ιταλίας είναι η χείριστη δυνατή. Στις πλείστες των περιπτώσεων χρειάστηκε να πάρω τουλάχιστον 2 φορές για να μπορέσω να μιλήσω. Έπαιρνα και της έβγαζε "άγνωστο", άλλο αριθμό, δεν την άκουγα, δεν με άκουγε...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Απόκρυψη βάζει και η WIND ανάλογα με τα κέφια της όταν παίρνω Ελλάδα. Το άλλο που ξέρω είναι πως τα MMS δεν είναι συμβατά μεταξύ Ελληνικών και Ιταλικών δικτύων (δεν μπορείς να παραλάβεις δηλαδή - δεν ξέρω για να στείλεις, δεν έχω επιχειρήσει διότι είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ) εκτός από την Vodafone. Φίλη μου με roaming σε Vodafone IT έστελνε και λάβαινε κανονικά με τις ρυθμίσεις τις Ελλάδας.
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δεν έστειλα δηλαδή. :)

Πάντως έχει επιστρέψει η κοπέλα μου με μια κάρτα ΤΙΜ στις αποσκευές τις. Την επόμενη φορά TopUp από Internet :)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να γράψω παραπάνω, και ξέχασα, ότι τουλάχιστον mms που μου έρχονταν από δίκτυο Cosmote μπορούσα να τα ανακτήσω μέσω internet (ερχόταν το mms, φυσικά δεν μπορούσα να το ανοίξω στο κινητό και μετά από λίγη ώρα ερχόταν sms «έχετε ένα νέο mms στο inbox - για να το δείτε πάτε στη σελίδα του mycosmos με username τάδε και password τάδε». Πολύ χρήσιμη υπηρεσία, δεν ξέρω αν την έχουν και στις άλλες ελληνικές εταιρείες.

 

Νεότερα από το μέτωπο: δε με βλέπω να περνάω στην 3, πιθανόν όμως να περάσω στη Vodafone αν έχει κάποιο καλό πακέτο για ομιλία τύπου F2G στην Ελλάδα, κι ας είναι πιο ακριβή overall (ούτως ή άλλως αυξήθηκαν οι tariffe όλων).

 

Edit: Σιγά μην περάσω! Μόλις είδα χρεώσεις! Μάλλον θα ψήσω το amore να περάσει στη WIND ή να πάμε και οι δύο στην 3.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδία! συγνώμη που γράφω εδώ αλλά δεν ήξερα που αλλού να το γράψω!! λοιπόν σε ένα μήνα θα μετακομείσω στην Ιταλία απο την Γαλλία και ήθελα να ρωτήσω τα παιδία που είναι είδη εκεί τη μου προτείνουν για να έχω γρήγορα ίντερνετ! φυσικά επειδή είναι ψιλοάσχετο με το θέμα μπορείτε να μου στείλετε pm!

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων μια και το ίντερνετ είναι πολύ σημαντικό για την δουλεία μου και θα έχω μεγάλο πρόβλημα σε περίπτωση που μείνω χωρίς νετ για κάνα μήνα!

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έχασες μια πολύ καλή προσφορά 4MB Flat της Infostrada με 9.90 μηνιαίως για έξι μήνες και μετά 29.90 μηνιαίως για τους υπόλοιπους έξι...

 

Καλές εταιρείες είναι η Infostrada και η Tiscali. Τη Fastweb θα την απέφευγα. Σταθερή σε χρεώσεις η Telecom Italia αλλά με πολλά χρήματα για περαστικά γραμμής.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Signomi pu argisa alla to na vro spiti sto milano itan oti pio diskolo mu etihe stin zoi mu!! vrika ena makria apo to kentro ke to metro alla ti na kanume!

lipon metakomizo tin epomeni evdomada opote emena ithela na se rotiso pio ine to pio girgoro gia perasma!

to spiti fisika den ehei oute grami tilefonu ke den thelo na fao kana 2 mino sto perimene!

 

opote akuo protaseis:)

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...